Početna strana > Hronika > Aleksandar Lukašenko u Skupštini Srbije: Belorusija je uvek na strani Srbije po pitanju teritorijalnog integriteta - naš stav je nepromenjen više godina
Hronika

Aleksandar Lukašenko u Skupštini Srbije: Belorusija je uvek na strani Srbije po pitanju teritorijalnog integriteta - naš stav je nepromenjen više godina

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. decembar 2019.

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je danas u Beogradu da je nemoguće održati slobodnije i demokratskije izbore nego što su to bili nedavni parlamentarni izbori u njegovoj zemlji, a na kojima opozicija nije osvojila nijedan mandat.

"Ne mogu se bolje organizovati izbori. Mnogo smo se trudili da zadovoljimo i svoje sponzore i navijače na istoku i EU. Jedni su bili oduševljeni razultatima, a drugi su rekli da je to što opozicija nije ušla nesreća, da je to loše. Da to znači da se radi o diktaturi i da nema slobode", rekao je Lukašenko u obraćanju poslanicima u Skupštini Srbije.

On je navode o nedemokratičnosti izbora odbacio kao "glupost, jer tada nije ni bio u zemlji".

"Želeo sam da u parlamentu bude tri ili pet predstavnika opozicije, ali kako da ih dovedem ako su dobili samo dva ili tri odsto? Kako da ih demokratski dovedem u parlament? Nisam mogao da ih povedem za ruku", rekao je beloruski predsednik.

Kako je naveo, on sam je na čelo države došao iz redova opozicije, iako "konstruktivne".

"Nisam šetao ulicama, ništa nisam rušio. Bio sam za stvaranje nečega", rekao je Lukašenko.

On je naveo da je "nesreća što opozicija radi samo na dan izbora, ili par nedelja pred izbore" i upitao "kakav narod bi izabrao takvu opoziciju".

"Lažna slika o Belorusiji"

Male i srednje države, kako je rekao, moraju da sarađuju da bi se njihov glas čuo u međunarodnim odnosima, kao što je to bio slučaj sa nesvrstanima tokom Hladnog rata.

Prema njegovim rečima, Belorusija je pokrenula inicijativu o "dijalogu od Atlantika do Vladivostoka", s ciljem jačanja poverenja, ali i bezbednosti i saradnje.

On je naveo da su i njegova zemlja i on lično uvek bili na strani Srbije, pa i tokom agresije NATO 1999, kao i da stav Minska o poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije neće biti menjan.

Lukašenko je pozdravio sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Evroazijske ekonomske unije, i rekao da su prednosti toga očigledne. On je pozitivno ocenio ukupne belorusko-srpske odnose koji doprinose saradnji u svim sferama.

Prema njegovim rečima, bezvizni režim i direktni letovi su samo neke od stavki koje stvaraju mogućnosti za dalji razvoj odnosa i saradnje.

O njegovoj zemlji se, kako je naveo, širi lažna slika.

"U svojoj karijeri sam sreo puno skeptika koji su posle samo jedne posete Belorusiji promenili odnos prema njoj. Pozivam sve da dođu i otkriju svoju Belorusiju, srdačnu, gostoljubivu, aktivnu, odgovornu, bogatu kulturnim i istorijskim nasleđem, pravu slovensku zemlju", rekao je Lukašenko.

Poželeo je srpskim poslanicima da "uspešno polože važan ispit pred narodom", odnosno izbore, i "kao stariji brat" ih zamolio da se ne bore jedni s drugima.

"Molim vas, budite jedna celina, jer i Srbi i Belorusi imaju dosta neprijatelja, oni su oko nas", izjavio je Lukašenko.

Predsednik Belorusije juče je doputovao u Beograd. On se ranije danas susreo s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Više ne postoji međunarodno pravo, već zakon jačeg

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko rekao je da mu se čini da je počela nova interesna "raspodela teritorija", odnosno sfera uticaja u svetu, te da je izuzetno važno očuvati Evropsku uniju, jer je ona, kaže, oslonac planete.

Lukašenko je, u obraćanju u Narodnoj skupštini, rekao da se danas uočava rast napetosti u odnosima između zemalja, da se smanjuje globalna bezbednost, kao i da se povećavaju regionalni konflikti.

U takvim okolnostima, istakao je, veoma je važno rešavanje bilo kakvih sporova mirnim putem i na osnovu međunarodnog prava.

Međutim, primetio je, više ne postoji međunarodno pravo, već zakon jačeg i počinje da razmišlja da li je počela nova interesna "raspodela teritorija" i sfera uticaja na planeti.

U tom kontekstu istakao je da je protiv raspada Evropske unije.

"Pristalica sam toga da postoji EU, to su razni centri moći, te i male i srednje zemlje, kao što smo mi, mogu da se oslone na njih", rekao je Lukašenko.

On je podsetio da se ove godine navršava 25 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Srbije i Belorusije i da je glavno dostignuće obe zemlje da mogu same da određuju pravce razvoja u skladu sa državnim interesima.

Podsetio je da je pre 20 godina posetio Beograd, kada je NATO bombardovao Jugoslaviju što je, po njegovim rečima, još jedna potvrda okrutnog perioda koji su u "svetu zemlju" doneli njeni neprijatelji.

"Belorusija je uvek na strani Srbije po pitanju teritorijalnog integriteta. Naš stav je nepromenjen više godina i biće takav i ubuduće. Srbi, kao i Belorusi, znaju šta je rat, kakve su rušilačke posledice i gubici. Važno je da sačuvamo istorijsko sećanje zbog budućnosti", rekao je Lukašenko.

Pozdravio je odluku Srbije koja je nedavno potpisala u Moskvi sporazum o slobodnoj trgovini sa evroazijskom unijom, rekavši da su prednosti velike i da je našoj zemlji sada omogućen izvoz određene robe bez ikakvog ograničenja.

Na kraju obraćanja je poručio da Srbija nije mala, već velika zemlja, jer ovde živi mudar, hrabar i veliki narod na svetoj zemlji.

"Ja vas molim sačuvajte ovu svetu zemlju", poručio je Lukašenko.

Predsednik Belorusije je pre obraćanja u društvu predsednice srpskog parlamenta Maje Gojković obišao izložbu o izgradnji Doma Narodne skupštine.

Zagrljaj sa Šešeljom

Predsednik Belorusije "prekršio" je protokol kada je u Skupštini prišao lideru SRS-a Vojislavu Šešelju i srdačno se pozdravio s njim.

 

Lukašenko je, dok je ulazio u skupštinsku salu praćen aplauzom, ugledao Šešelja, posle čega je zastao, a zatim mu i prišao i zagrlio se sa njim.

(Beta, Tanjug)

Videti još: Vučić: poseta Lukašenka značajna injekcija za podsticanje ekonomskih odnosa; Lukašenko: Sa poštovanjem se odnosimo prema željama Srbije da bude član EU, ali ne treba mnogo nada polagati u Uniju

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner