петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Лукашенко у Скупштини Србије: Белорусија је увек на страни Србије по питању територијалног интегритета - наш став је непромењен више година
Хроника

Александар Лукашенко у Скупштини Србије: Белорусија је увек на страни Србије по питању територијалног интегритета - наш став је непромењен више година

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. децембар 2019.

Председник Белорусије Александар Лукашенко изјавио је данас у Београду да је немогуће одржати слободније и демократскије изборе него што су то били недавни парламентарни избори у његовој земљи, а на којима опозиција није освојила ниједан мандат.

"Не могу се боље организовати избори. Много смо се трудили да задовољимо и своје спонзоре и навијаче на истоку и ЕУ. Једни су били одушевљени разултатима, а други су рекли да је то што опозиција није ушла несрећа, да је то лоше. Да то значи да се ради о диктатури и да нема слободе", рекао је Лукашенко у обраћању посланицима у Скупштини Србије.

Он је наводе о недемократичности избора одбацио као "глупост, јер тада није ни био у земљи".

"Желео сам да у парламенту буде три или пет представника опозиције, али како да их доведем ако су добили само два или три одсто? Како да их демократски доведем у парламент? Нисам могао да их поведем за руку", рекао је белоруски председник.

Како је навео, он сам је на чело државе дошао из редова опозиције, иако "конструктивне".

"Нисам шетао улицама, ништа нисам рушио. Био сам за стварање нечега", рекао је Лукашенко.

Он је навео да је "несрећа што опозиција ради само на дан избора, или пар недеља пред изборе" и упитао "какав народ би изабрао такву опозицију".

"Лажна слика о Белорусији"

Мале и средње државе, како је рекао, морају да сарађују да би се њихов глас чуо у међународним односима, као што је то био случај са несврстанима током Хладног рата.

Према његовим речима, Белорусија је покренула иницијативу о "дијалогу од Атлантика до Владивостока", с циљем јачања поверења, али и безбедности и сарадње.

Он је навео да су и његова земља и он лично увек били на страни Србије, па и током агресије НАТО 1999, као и да став Минска о поштовању суверенитета и територијалног интегритета Србије неће бити мењан.

Лукашенко је поздравио споразум о слободној трговини Србије и Евроазијске економске уније, и рекао да су предности тога очигледне. Он је позитивно оценио укупне белоруско-српске односе који доприносе сарадњи у свим сферама.

Према његовим речима, безвизни режим и директни летови су само неке од ставки које стварају могућности за даљи развој односа и сарадње.

О његовој земљи се, како је навео, шири лажна слика.

"У својој каријери сам срео пуно скептика који су после само једне посете Белорусији променили однос према њој. Позивам све да дођу и открију своју Белорусију, срдачну, гостољубиву, активну, одговорну, богату културним и историјским наслеђем, праву словенску земљу", рекао је Лукашенко.

Пожелео је српским посланицима да "успешно положе важан испит пред народом", односно изборе, и "као старији брат" их замолио да се не боре једни с другима.

"Молим вас, будите једна целина, јер и Срби и Белоруси имају доста непријатеља, они су око нас", изјавио је Лукашенко.

Председник Белорусије јуче је допутовао у Београд. Он се раније данас сусрео с председником Србије Александром Вучићем.

Више не постоји међународно право, већ закон јачег

Председник Белорусије Александар Лукашенко рекао је да му се чини да је почела нова интересна "расподела територија", односно сфера утицаја у свету, те да је изузетно важно очувати Европску унију, јер је она, каже, ослонац планете.

Лукашенко је, у обраћању у Народној скупштини, рекао да се данас уочава раст напетости у односима између земаља, да се смањује глобална безбедност, као и да се повећавају регионални конфликти.

У таквим околностима, истакао је, веома је важно решавање било каквих спорова мирним путем и на основу међународног права.

Међутим, приметио је, више не постоји међународно право, већ закон јачег и почиње да размишља да ли је почела нова интересна "расподела територија" и сфера утицаја на планети.

У том контексту истакао је да је против распада Европске уније.

"Присталица сам тога да постоји ЕУ, то су разни центри моћи, те и мале и средње земље, као што смо ми, могу да се ослоне на њих", рекао је Лукашенко.

Он је подсетио да се ове године навршава 25 година од успостављања дипломатских односа између Србије и Белорусије и да је главно достигнуће обе земље да могу саме да одређују правце развоја у складу са државним интересима.

Подсетио је да је пре 20 година посетио Београд, када је НАТО бомбардовао Југославију што је, по његовим речима, још једна потврда окрутног периода који су у "свету земљу" донели њени непријатељи.

"Белорусија је увек на страни Србије по питању територијалног интегритета. Наш став је непромењен више година и биће такав и убудуће. Срби, као и Белоруси, знају шта је рат, какве су рушилачке последице и губици. Важно је да сачувамо историјско сећање због будућности", рекао је Лукашенко.

Поздравио је одлуку Србије која је недавно потписала у Москви споразум о слободној трговини са евроазијском унијом, рекавши да су предности велике и да је нашој земљи сада омогућен извоз одређене робе без икаквог ограничења.

На крају обраћања је поручио да Србија није мала, већ велика земља, јер овде живи мудар, храбар и велики народ на светој земљи.

"Ја вас молим сачувајте ову свету земљу", поручио је Лукашенко.

Председник Белорусије је пре обраћања у друштву председнице српског парламента Маје Гојковић обишао изложбу о изградњи Дома Народне скупштине.

Загрљај са Шешељом

Председник Белорусије "прекршио" је протокол када је у Скупштини пришао лидеру СРС-а Војиславу Шешељу и срдачно се поздравио с њим.

 

Лукашенко је, док је улазио у скупштинску салу праћен аплаузом, угледао Шешеља, после чега је застао, а затим му и пришао и загрлио се са њим.

(Бета, Танјуг)

Видети још: Вучић: посета Лукашенка значајна инјекција за подстицање економских односа; Лукашенко: Са поштовањем се односимо према жељама Србије да буде члан ЕУ, али не треба много нада полагати у Унију

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер