Početna strana > Hronika > Aleksandar Lukašenko: Srbija neće moći da sedi na tri stolice. Ali mi pravimo razliku između vlasti i naroda
Hronika

Aleksandar Lukašenko: Srbija neće moći da sedi na tri stolice. Ali mi pravimo razliku između vlasti i naroda

PDF Štampa El. pošta
utorak, 02. avgust 2022.

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je u razgovoru sa novinarima prokomentarisao zaoštravanje situacije u Srbiji i govorio o mogućnostima podrške ovoj zemlji.

Lukašenko je rekao da Srbija neće moći da sedi na tri stolice.

"Treba da razdvojimo rukovodstvo i obične ljude. Stanite na moje mesto, kako biste to sve razumeli. Naravno, srpskom narodu treba pomoći i moraće se pomoći. Mi smo takvi ljudi. Ali mi uzimamo u obzir politiku Srbije prema Belorusiji. Pa ako hoće da sede tamo, kako kažu, na tri stolice, neće uspeti. Tu smo mi, Rusija, Evropska unija, Amerika i ostali... I svuda žele da budu dobri. Ali neće im biti dozvoljeno da sednu na sve ove stolice, a pre svega im to neće dozvoliti Evropska unija, gde toliko žele. Tu je problem", rekao je Lukašenko.

Odgovarajući na pitanje šta Belorusija može da učini za Srbiju, Aleksandar Lukašenko je primetio da je o ovom pitanju razmišljao i ranije: „Ne znam šta može da se uradi za njih. Prvo bih pogledao kako su se ponašali tokom perioda kada su protiv nas uveli sankcije. Ne želim da uzburkavam nedavnu prošlost, ali pogledajte...“

Predsednik je podsetio kako je svojevremeno posetio Srbiju 1999. godine tokom NATO agresije.

„Ako odete tamo, rizikujete život... Bilo je stvarno opasno. Pred očima mi je slučaj kada nas je NATO primorao da letimo na visini kao da je helikopter, na 500 metara. Mislili su da ću se vratiti. Ne, naredio sam pilotima - letećemo na 500 metara. Naravno da su mogli da obore avion, ali nisu rizikovali. To bi bilo ekstremno."

On je skrenuo pažnju da se nekoliko godina nakon toga rukovodstvo Srbije pridružilo sankcijama protiv Belorusije.

"Sad razmišljam. Ali, s druge strane, to su naši ljudi. Srbi su dobri, inteligentan narod. Verovatno nisu imali sreće u nečemu, kao neki drugi", rekao je predsednik Belorusije.

Podsetimo, Srbija se pridružila sankcijama EU protiv Belorusije u više navrata.

U decembru se Srbija pridružila petom paketu sankcija Evropske unije protiv Belorusije, navedeno je tada u saopštenju spoljnopolitičke službe EU.

Srbija se takođe pridružila restriktivnim merama koje je uvela EU 21. juna prošle godine Belorusiji.

Takođe, Srbija se pridružila vazdušnoj blokadi Belorusije.

Nakon toga se oglasio ambasador Belorusije u Beogradu koji je saopštio da je Belorusija "sa nerazumevanjem primila odluku Srbije da se pridruži restriktivnim merama protiv naše zemlje".

Odnosi Belorusije i zapadnih zemalja naglo su se pogoršali posle predsedničkih izbora u zemlji, koji su održani u avgustu 2020. godine, na kojima je Aleksandar Lukašenko pobedio po šesti put.

Podsetimo, Lukašenko je 2014. godine pre posete Beogradu saopštio da je Belorusija bila spremna da preda Jugoslaviji protivvazdušne raketne sisteme S-300 krajem 1990-ih godina, ali da je to odbio tadašnji predsednik Slobodan Milošević.

„Da, gospodin Milošević i ja smo, pošteno govoreći, razmatrali i takvu pomoć. I ne samo S-300, nego i pomoć u avionima, čak smo razmotrili i maršrute“, izjavio je Lukašenko tada za „Politiku“.

Prema rečima beloruskog predsednika, plan nije realizovan, jer Milošević „nije verovao da se NATO može odlučiti na takvu agresiju“.

„Posle je bilo kasno. Nije bila moguća isporuka S-300, jer je počela blokada. Ja sam upozoravao. Da li će biti agresija ili ne, vi morate mnogo pre da se pripremite za to“, rekao je Lukašenko.

Lukašenko je dodao da je Milošević kasnije žalio zbog svoje odluke da ne prihvati S-300. 

(vostok.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner