Хроника | |||
Александар Кавчић: Нећу се кандидовати за председника. Председничка функција по уставу је углавном церемонијална. У Србији влада партократија, појединац ту не може ништа да уради |
уторак, 08. фебруар 2022. | |
Професор Карнеги Мелон универзитета Александар Кавчић, који је кроз своју фондацију покренуо пројекат бесплатна библиотека, изјавио је у емисији "Персона нон грата" да нема политичке амбиције и да се неће кандидовати на председничким изборима. Он је истакао да је подељено око 25.000 штампаних уџбеника и да се у преко 300 школа користе уџбеници фондације на чијем је челу. Најавио је и инвестицију од два милиона евра у пројекат са уџбеницима.
Каже да је видео многе објаве на Твитеру у којима се помиње као председнички кандидат.
„Видео сам то, не могу да кажем да нисам, али то није дошло од мене. Не постоји могућност да се политички активирам као кандидат за председника државе. Не видим зашто бих. Ако ћемо по Уставу да гледамо, то је функција која је церемонијална, почасна функција. Са ње човек практично нема шансе ништа да уради. То заиста није власт, већ церемонијална функција“, истакао је он. Додаје да је био кандидат на листи за републичке посланике 2020. године, и напомиње да се разочарао "у то како изгледа". "Странке су ту какве јесу. Оваква парламентарна демократија каква је у Србији, не мислим да је права демократија", навео је он. Констатује да човек који у Србији претендује да буде биран, мора себе да стави на листу неке од странака, и да појединац сам по себи - не може ништа више да уради. "То је партократија, а она рађа феудални систем у коме се повинујете челнику странке", сматра Кавчић. Залаже се за рад на општем добру грађана и не види себе на функцији министра просвете. Каже да наставници и професори у нашој земљи не могу да дигну ниво свести и знања ученика, и да морамо да променимо цео систем образовања и науке.
"Ја не бих опстао ни два месеца (на функцији) јер би дигао штрајк заједно са просветним радницима", нагласио је Кавчић и процењује да је неопходно да се дигну плате барем за пет одсто у просвети. Констатује да се у Србији на челним местима налазе "плагијатори" и "купци диплома". "Паметније је приступити делима одмах, и нешто урадити, него обећавати да ћете нешто да урадите", поручио је Кавчић. Није сигуран у то да се његово нашло име нашло у истраживањима маркетиншких агенција везано за изборе, и објашњава да је то "само начуо". Према његовим речима, у његовој дигиталној библиотеци постоје око 100 различитих наслова, уз напомену да постоје преклапања одређених уџбеника. "Негде има преклапања, а неке предмете још нисмо такли", прецизира гост Н1. Истиче да је подељено око 25.000 штампаних уџебника и да се у преко 300 школа користе уџбеници фондације на чијем је челу. Прецизира да је књиге Завода за уџбенике дозвољено "скидати" са сајта фондације, и користити у личне сврхе, али да је забрањено да се оне умножавају и користе у комерцијалне сврхе, односно да се "од тога правити бизнис". Оне друге уџбенике, који нису из едиције Завода за уџбенике, могуће је неограничено штампати и користити. "За оне уџбенике за које Фондација плаћа израду, нећемо штитити ауторска права. Слободно скините те уџбенике, и од њих можете правити бизнис", поручио је Кавчић. Одговарајући на питање зашто на сајту нема читанке, он одговара да је то "специфичан производ, јер се у њима налазе дела других аутора".
"То значи, не дела аутора који су писали саму читанку, него разних песника. Сами ти песници, или наследниции који држе та ауторска права не дозвољавају да се та дела нађу бесплатно на интернету. Тако да читанке не можемо да ставимо на интернет због тога што ми то не желимо, него зато што не дозвољавају ти мали аутори", казао је наш саговорник. Он је открио да ће уложити два милиона евра у пројекат са уџбеницима. "Уложићемо два, зато што ћемо све то радити као дигитални уџбеник. Направићемо и неке уџбенике да буду дупли, на пример нећемо имати само једну физику за осми разред - него две", наводи Кавчић. Објашњава да се уџбеници мењају једино ако дође до промене плана рада и програма, а да се без тога не мењају. Говорећи о броју тужби које су покренуте против њега, каже да се ради о "седам или осам", и да су оне дошле "углавном од издавачке куће "Клет". "Адвокати се тиме баве. Још ниједну тужбу нисмо изгубили", истакао је он. Што се тиче тужби које је он подигао против медија, каже да су адвокати покренули тужбе у име фондације, не прецизиравши о коме броју је реч. "Не знам ко то пласира у таблоиде. Имам неке индикације, али то су информације које не знам да ли су тачне", казао је професор Карнеги Мелон универзитета. Поручује да у оним школама у којима се без консултације надлежни одлуче за коришћење класичних уџбенике издавачких кућа који се плаћају, родитељи имају право да учествују у избору, као и да за то могу да се изборе. "Уколико није испоштована процедура избора уџбеника, уколико савет родитеља није учествовао у избору, наравно да могу да туже. Па то и у закону пише", подвукао је Кавчић. Он је констатовао да се директори у многим школама одлучују за класичне уџбенике, али напомиње да "се на крају родитељ пита". "Својим новчаником може да каже - одбијам. И да каже нећу да купим. Исто као што може да каже да неће да купи парадајз на пијаци ако је скуп", закључио је он. (Н1) |