уторак, 02. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Дикић: Не верујем да ће бити одражана јавна расправа у вези са ископавањем литијума. Србија је друштво “монолога”
Хроника

Александар Дикић: Не верујем да ће бити одражана јавна расправа у вези са ископавањем литијума. Србија је друштво “монолога”

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. јул 2024.

 Колумниста и аутор емисије “Без устручавања” на КТВ, Александар Дикић, изјавио је да, упркос најавама Александра Вучића, не верује да ће бити одражана јавна расправа у вези са ископавањем литијума и оценио да је Србија друштво “монолога”.

Коментаришући текст листа “ Данас“ под насловом “Цена литијума за три године пала 80 одсто” и осврћући се на чињеницу да Србија извози сировине, Александар Дикић је у Новом дану рекао да је то – „судбина колонија”.

 “Нажалост, велике силе су Балкан марикрале као продужетак афричког континента. Овај терен служи за колонизацију. Одавде се не одводе само људи, него се односе и ретки минерали. У следећем периоду можете очекивати ‘шамарање’ насловима медија које контролише режим као и оних које режим не контролише. Дакле имаћемо наслове да ће се литијум копати и у Европи и Америци, да је то безбедно, да ћемо производити батерије…“, навео је.

Оценио је и да ћемо с друге стране имати наслове да ћемо нпр. изгубити Западну Србију, да ће се људи иселити, да ће бити загађене све три реке, и Сава и Дунав и Дрина.

„Од јавне расправе ће остати мало. Вучић је то најавио, али погледајте ко говори на ТВ Пинк… Нема друге стране – ми смо друштво монолога”, оценио је Дикић.

Србија  – „припремни терен“ за одлазак младих

Лист “Блиц” објавио је данас текст о томе да је за упис у средње школе за медицинске сестре, физијатре и зубне техничаре, ове године било потребно имати више од 90 поена, што говори о великој заинтересованости малих матураната за ове професије.

“Степен интересовања обично иде са летвицом коју треба прескочити да би се дошло до уписа. Наш медицински кадар је квалитетан и мета је многих здравствених менаџера ЕУ, пре свега Немачке. Били бисмо срећни да наша медицинска сестра има статус који има у нпр. Скандинавији или у Немачкој. Али не, овде је само припремни терен за одлазак младих људи у Шведску, Немачку, итд”, рекао је Дикић за Н1.

Он је нагласио да су медицинске сестре “кичма здравственог система”.

“Неопходно им је стално усавршавање… Наша медицинска сестра има просечну или исподпросечну плату. Како да буде мотивисана да ради овде, када је много већа плата чека у Аустрији или Немачкој где је статус медицинске сестре много бољи него у Србији. Ово су само висинске припреме за први корак, да би млади људи отишли одавде”, нагласио је он.

Смањено интересовање за ИТ

Са друге стране “Данас” доноси текст под насловом “Дебакл уписа за ИТ”, јер је готово трећина места у одељењма за ученике за посебним способностима остала празна, док је у неким гимназијама у унутрашњости Србије остало по 40 слободних места.

“То говори о недостаку стратегије. Наш ИТ сектор је извозна грана која је једна од најуспешнијих у нашој држави. Уместо да стварамо генерације које ће тај сектор водити за пар година, ми тај сектор полако уништавамо. Било је приватних иницијатива, људи су оснивали мале фирме које је држава небригом угасила, кооперирајући са великим компанијама које су уништиле ове мање. Зато је спласнула мотивација младих људи да крену тим путем, јер држава не води бригу о томе”, навео је Дикић.

Терористички напад и резолуција УН о Сребреници

“Блиц” на насловној страни доноси текст под насловом “Ко стоји иза напада на амбасаду Израела, а “Данас” – “Сребреница нема везе са Блиским истоком”.

Коментаришући изјаву Александра Вучића да ће доношење резолуције о геноциду у Сребреници бити испитано као могући мотив за напад на амбасаду Израела у Београду, Дикић је рекао да је тај напад “згодно искористити“ и рећи да је и то доказ да резолуцију није требало донети.

“Вучић и његови лакеји све покушавају да контролишу, па и могуће штете од нечега. Тај терористички акт је згодно искористити и рећи – ево још једног разлога зашто то није требало донети (…) Ко ће ризиковати свој живот, узети самострел и ићи на амбасаду Израела због резолуције о Сребреници? Мени је то потпуно бесмислено”, закључио је Дикић.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер