недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан Харченко: Све што је Запад радио у Југославији била је показна вежба за СССР
Хроника

Александар Боцан Харченко: Све што је Запад радио у Југославији била је показна вежба за СССР

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. новембар 2024.

Последице бомбардовања СР Југославије и данас се осећају и важно је да се говори о овој теми како се сличне ствари не би дешавале у будућности, истакнуто је на међународној конференцији "Дугорочне последице бомбардовања Југославије на савремено српско друштво и формирање мултиполарног света", која је одржана у Руском дому у Београду. 

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко рекао је да је бомбардовање СР Југославије веома важна тема и да у историји не смеју да постоје нејасноће када је реч о кризама и злочинима који су се дешавали.

Харченко је истакао да то мора да буде проучено, пре свега због самих народа, и њихове будућности.

"Треба да се узму у обзир све последице бомбардовања", навео је Боцан-Харченко.

Оценио је да је све што је радио Запад на територији бивше Југославије била вежба за СССР.

Руски амбасадор је нагласио да "косовска криза" није решена, а да је Резолуција 1244 СБ УН формално добар документ, у којем се јасно говори о територијалној целовитости СРЈ, али да је Запад одмах почео да нарушава и Кумановски споразум и Резолуцију 1244.

Додао је да се мора извршити притисак на Приштину јер она не поштује договоре.
Према мишљењу Боцан-Харченка, дијалог Београда и Приштине под покровитељством ЕУ неће довести до решења овог питања, јер је, како је навео, све усмерено на то да Београд призна тзв. Косово.

Потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин рекао је да, када се говори о бомбардовању 1999. године, треба напоменути и догађаје пре бомбародавања. Према његовим речима, НАТО је пре 1999. године учествовао у протеривању Срба из Крајине.

Вулин је навео да су током бомбардовања 1999. године страдала и деца и да је то названо "колатерална штета".

"Бомбардована је и кинеска амбасада, а касније смо добили образложење да нису знали ког бомбардују. Свако од нас знао је где је био те ноћи 24. марта и нема те силе и политике која ће то да промени код Срба. Нема те силе која ће да натера Србе да постану део НАТО пакта", рекао је Вулин.

Истакао је да се у Србији први пут помиње НАТО агресија тек после 13 година од бомбардовања, када је Александар Вучић био председник Владе и када је он то рекао приликом обележавања.

Како је истакао, Срби често заборављају историју и колико је важна и мисле да једном написана остаје таква заувек, али то није тачно.

"Не примећујемо да се врши ревизија историје, да се стално враћа у прошлост како би се оправдали злочини", рекао је он.

Вулин је истакао да се нада да нове генерације неће учествовати ни у једном рату и да ће живети у свету у коме ће бити успостављена нова правила која ће их чувати од рата.

"Униполарни свет је злочин, злочин који смо ми Срби најбоље осетили на себи. Дугорочне последице НАТО агресије се осећају и данас", додао је он.

Председник Државне думе Федералне скупштине Руске Федерације Вјачеслав Володин рекао је у видео обраћању да земље Европске уније морају да схвате да су, када су 1999. године допустиле бомбардовање Југославије, на неки начин допустиле уништавање и других земаља у каснијим ратовима, као што је Либија.

"Важно је да се агресија из 1999. године не понови", истакао је Володин.

Конференцију су организовали Институт за међународну политику и привреду, у сарадњи са партнерима из Руске Федерације.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер