понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан-Харченко: Oгромна већина Срба се противи увођењу санкција Русији, амбасадор САД Кристофер Хил покушава да их „преваспита“. Циљ је да се Београд казни због одбијања да постане део „чопора“
Хроника

Александар Боцан-Харченко: Oгромна већина Срба се противи увођењу санкција Русији, амбасадор САД Кристофер Хил покушава да их „преваспита“. Циљ је да се Београд казни због одбијања да постане део „чопора“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. јануар 2023.

Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко објавио је на Телеграму да се већински део Србије противи увођењу санкција Русији, те да тврдње амбасадора САД Кристофера Хила имају за циљ да се Београд застраши.

„Да кренемо од изјаве амбасадора САД у Србији Хила, у којој он – а зар је могуће другачије? – позива Београд да се придружи нелегитимним једностраним санкцијама ЕУ према Русији. Знајући да се томе противи огромна већина Срба, покушава да их „преваспита“ неоснованим тврдњама. Србија је, како наводи, „већ почела да плаћа високу цену“ неувођења антируских мера. Поставља се питање: која је то цена?“, написао је Боцан-Харченко.

Он је додао да стварно постоји одлука Европске уније о ограничењима на испоруке руске нафте, а која не предвиђа изузетке за Београд, иако Србија има статус кандидата за чланство у ЕУ, пише Данас.

„Циљ је да се Београд уплаши и казни за одбијање да постане део „чопора“. Дакле, да приметимо, „осветничка политика“ није руска метода, како изопачује један од самопроглашених стручњака у листу „Данас“, него искључиво западна. Да подсетим: „високу цену“ за одсуство жеље – да кажем без увијања – да се заједно са ЕУ ступи у „рат против Русије“ (према речима министра спољних послова Немачке) намећу Београду сами Западњаци. Уместо равноправне сарадње, дају предност уценама, претњама и извртању руку, настоје да ограниче суверенитет земље“, тврди Боцан-Харченко.

Како додаје, у Београду то добро разумеју, а ових дана је о томе говорио Председник Србије Александар Вучић, као и други државни званичници, укључујући и првог потпредседника Владе, шефа Министарства спољних послова Ивицу Дачића који је недавно посетио Брисел.

„О очигледним предностима, које Београду доноси очување сарадње са Русијом у пуном формату, више пута смо говорили у детаљима. Посреди су и разумне цене на енергенте, који се беспрекидно испоручују из Русије, и приходи од њиховог транзита у Мађарску, и велике инвестиције у нашу заједничку компанију „НИС“, и модернизација хидроенергетике од стране „Силових машина“, и реконструкција железничке инфраструктуре од стране „Руских железница“, и нови пројекти у сфери високих технологија и иновација. Рачунамо да ће се убудуће, захваљујући обостраној доброј вољи, тај списак бити проширен“, закључио је Боцан-Харченко.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер