Početna strana > Hronika > Agim Čeku pušten iz pritvora, ali ostaje u Bugarskoj
Hronika

Agim Čeku pušten iz pritvora, ali ostaje u Bugarskoj

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. jun 2009.

Bivšem premijeru Kosova i lideru socijaldemokratske partije Agimu Čekuu večeras je ukinut pritvor u Bugarskoj, javljaju sofijski mediji.

I pored odluke o ukidanju pritvora mediji u Sofiji su javili da Čeku neće moći da napusti teritoriju Bugarske 40 dana, zbog toga što je to rok u kome se razmatra zahtev za ekstradiciju.

Čeku je uhapšen u utorak na bugarsko-makedonskoj granici, po crvenoj Interpolovoj poternici koju je raspisao srpski Interpol.

Ministarstvo pravde Srbije uputilo je juče bugarskim vlastima zvaničan zahtev za njegovo izručenje.

Prethodno je bivšem vojnom komandant Oslobodilačke vojske Kosova produžen pritvor na 72 časa.

Iz Okružne kancelarije državnog tužioca u gradu Ćustendilu ranije je saopšteno da bi okružna kancelarija tužioca trebalo da podnese zahtev za privremeni pritvor u trajanju od 40 dana i to bi trebalo da učini u roku od 72 časa, što ističe 28. juna nakon čega bi sud trebalo da donese odluku.

Potom bi trebalo podneti drugi zahtev - za moguću ekstradiciju Čekua iz Bugarske i o tom pitanju će odlučivati sud.

Prema pisanju bugarskih medija, američki, francuski i britanski zvaničnici vrše veliki pritisak na Bugarsku da oslobodi Čekua.

Mediji navode da je portparol Čekuove Socijaldemokratske partije Gzim Kasapuli otputovao za Sofiju.

Ministarstvo pravde Srbije uputilo je bugarskim vlastima zvaničan zahtev za izručenje bivšeg komandanta OVK-a.

Čeku, koji je i bivši premijer Kosova, uhapšen je 23. juna na makedonsko-bugarskoj granici po poternici Interpola, raspisanoj po naredbi Okružnog suda u Nišu na kojoj se nalazi i Hašim Tači.

U poslednjih šest godina ovo je četvrto hapšenje Čekua, koji je početkom maja na osnovu Interpolove poternice uhapšen i ubrzo zatim proteran iz Kolumbije, gde je boravio na međunarodnoj konferenciji o demilitarizaciji gerilskih formacija.

Prethodno je, 2003. i 2004. godine, Čeku hapšen u Sloveniji i Bugarskoj, ali je na zahtev prvo UNMIK-a, a zatim i SAD i EU, pušten iz pritvora, pre nego što se razmatralo njegovo eventualno izručenje Srbiji.

Vlasti Srbije optužile su Čekua još 2000. godine za seriju ratnih zločina koje je OVK počinila u vreme kada je on komandovao gerilskim formacijama, uključujući ubistvo 669 Srba i 18 nealbanaca, kao i mučenje i više od 500 otmica.

Bugarska će možda biti spremnija da izruči Agima Čekua nego zemlje u kojima je ranije hapšen, ali bi takav ishod za Srbiju bio i pobeda i istovremeno izazov u vidu povećanja tenzija na Kosovu, posebno prema njegovom severnom delu, ocenjuju američki mediji i analitičari.

"Verovatnoća da Bugarska izruči Čekua je veća nego da je reč o drugim članicama EU ili NATO. Sofija je zvanično priznala Kosovo, ali je tradicionalno održavala veoma dobre odnose sa Beogradom", napominje agencija "Stratfor".

"Izručenje Čekua bi predstavljalo prvi pravi međunarodni udarac za Kosovo i prvu pobedu Srbije", ocenjuje "Stratfor".

Međutim, u slučaju izručenja Čekua koji na Kosovu važi za heroja, Priština bi u znak odmazde mogla da zauzme tvrđi stav prema Srbima u Mitrovici, napominje agencija.

"Srbija tvrdi da je izručenje Agima Čekua od ključnog značaja za ostvarivanje pravde za zločine počinjene nad Srbima u vreme ratova na Balkanu 90-ih godina," ali to bi i moglo stvoriti "zlu krv na Kosovu gde Čeku važi za heroja," ocenjuje i "Njujork tajms".

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner