недеља, 30. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Адвокат Миленко Радић: По Закону о референдуму, „пројекат Јадар“ биће усвојен чак и ако у Лозници на њега изађе само десет грађана, а шест гласа за то
Хроника

Адвокат Миленко Радић: По Закону о референдуму, „пројекат Јадар“ биће усвојен чак и ако у Лозници на њега изађе само десет грађана, а шест гласа за то

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. јун 2024.

Адвокат Миленко Радић рекао је данас да ће, по Закону о референдуму, пројекат „Јадар“ за експлоатацију литијума бити прихваћен и ако у Лозници на њега изађе само десет, а шест гласа за то.

Радић је на конференцији посланичке групе „Ми снага народа – проф. др Бранимир Несторовић“ за медије рекао да је власт 2021. године изменила Закон о експропријацији и Закон о референдуму.

„Не знам зашто је опозиција одустала од оспоравања Закона о референдуму када је усвајан у Скупштини јер из њега произлази да ако на њега изађе десет грађана у Лозници и шест гласа да се дозволи реализација пројекта „Јадар“, биће отворен рудник литијума и то ће се спровести јер како је (председник Србије Александар) Вучић рекао, ‘најважније је шта народ мисли’, па верујем да ће референдум бити само у Лозници, а не и шире“, рекао је Радић.

Додао је да је због тог закона покренут поступак пред Уставним судом.

Подсетио је да када је Рио Тинто дошао у Србију на снази био Закон о рударству из 1995. године који је превиђао да компанија,која открије неку руду обавести Владу Србије која расписује тендер и на њему право првенства има фирма која је открила руду, ако понуди исте услове као најбољи понуђач.

Рио Тинто је, како је рекао, открио јадарит 2004. године, а тај закон се 2006. изненада мења и укида се тендер, „па свако ко нешто открије – његово је, и има обавезу само да плаћа рудну ренту“.

Радић је рекао да је Рио Тинто 2020. наручио студију о утицају тог пројекта на природну средину, а да је она „толико неповољна да не верује да ће било када добити позитивну студију, али да се од тог тренутка све чини да ће да крену с радом на било који начин“.

„Председник (Александар Вучић) је крајем 2021. иницирао и промену Закона о експропријацији којим је предвиђено да у року од неколико дана свима може да се одузме имовина за потребе виших интереса“, рекао је Радић.

Додао је да је у процедури измена Закона о рударству и геолошким истраживањима која предвиђа оно што је ЕУ утврдила у априлу ове године када је донела Уредбу о стратешким материјалима обавезујућу за чланице.

У Уредби, како је рекао, пише да ће, да би се обезбедила најмања цена литијума, бора и стратешких материјала, ЕУ заједнички куповати литијум од Србије чиме је суспендовано тржиште. По његовим речима, истовремено је забрањена продаја изван ЕУ што значи да би Србија морала да ЕУ продаје литијум по ценама које ЕУ диктира.

„Уредба се односи на чланице те заједнице, али је допуштено да Србија у делу тих права и обавеза може бити део ЕУ“, рекао је Радић и подсетио да је Вучић у септембру прошле године у Њујорку потписао Писмо о намерама да се то реализује и да се сада утврђују одредбе тог уговора који ће, по његовим речима, имати приоритет у односу на прописе Србије.

Адвокатица и посланица Скупштине Србије Јелена Павловић је оценила да је пројекат „Јадар“ „апсолутно погубан“ за Србију и да се Влада определила да штити интересе ЕУ против интереса грађана Србије.

„Влада се спрема да жртвује грађане Србије због ‘Зелене агенде’ ЕУ. То је велики напад на нас јер више не рачунају на литијум из Русије и Кине. Држава ће се због тог пројекта додатно задуживати, 100 милиона евра за пут Шабац-Лозница“, рекла је Павловић и навела да је планирано затварање термоелектрана до 2030. године, како је наведено на сајту Скупштине Србије.

Додала је да је у Србији направљена мапа за отварање 46 рудника, од тога десет за експлоатацију литијума, а у свету постоји само седам рудника литијума и сви су у пустињама или на другим неприступачним местима, док је план да у Србији буде на изузетно плодном земљшту, пуном подземних вода.

Посланик „Ми снага народа“ Александар Павић је оценио да власт „продаје“ Србију мултинационални компанијама.

„Србија постаје сировинска база ЕУ. Јасно је зашто ЕУ и САД ћуте због скандалозних избора у Србији. Запад је амнестирао власт“, рекао је Павић.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер