Početna strana > Rubrike > Dokumenti > Tomislav Nikolić – kako je EU ostala bez alternative
Dokumenti

Tomislav Nikolić – kako je EU ostala bez alternative

PDF Štampa El. pošta
NSPM   
sreda, 30. maj 2012.

Tomislav Nikolić: Ako ne dobijemo status kandidata, situacija u zemlji bi bila neizdrživa

Lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da Srbija treba da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, ali da, ukoliko odluka Saveta EU u petak ipak bude negativna, treba što pre ići na izbore.

Nikolić je ocenio da bi u slučaju nedobijanja statusa kandidata Srbija bila vraćena "mnogo koraka unazad". 

"Mislim da ćemo dobiti status kandidata, jer bi, u suprotnom, situacija u zemlji bila neizdrživa. Bilo bi razloga i za nemire, iako ne znam da li bi do njih došlo. SNS ne bi organizovala ništa loše, ali ne možete da trpite vladu koja vas laže četiri godine", rekao je Nikolić na konferenciji za novinare. 

Lider naprednjaka je rekao da SNS iskreno želi da Srbija dobije status kandidata, ali da je, ako je to u rukama Demokratske stranke, zabrinut šta će se dogoditi u petak na Savetu EU.

Nikolić je rekao da bi, ukoliko Srbija ipak ne dobije status kandidata, bilo časno da se raspusti parlament i raspišu izbori. 

"Vlada se igrala sa stavom međunarodne zajednice, dočekala poslednje veče, a onda dokazala da može da skloni barikade, kao što je mogla i da ih ostavi", naveo je Nikolić.

(Smedia, 6.12.2011)

Tomislav Nikolić: Želim da dobijemo status kandidata ali nismo ispunili nijedan uslov

Beograd - Ako na Evropskom savetu 9. decembra ne dobijemo status kandidata za članstvo u EU, opravdano će se postaviti pitanje da li ova vlada treba da bude u istom sastavu dan posle.

Moralni ljudi bi trebalo da iz nje izađu. Ne treba narod da ih podseća na to - kaže za Danas Tomislav Nikolić, lider Srpske napredne stranke i dodaje da bi i EU trebalo da razmisli da li želi Srbiju u svom sastavu i, ako želi, onda ne treba da je zaustavlja na tom putu.

Da li bi negativna odluka Brisela bila poraz politike "i EU i Kosovo"?

- To bi bio samo znak da ova vlada ne može da obezbedi ništa više u pregovorima sa EU, ali sam evropski put ne bi bio zaustavljen. Ukoliko odluka 9. decembra bude negativna, ne znači da je takva jer nismo priznali nezavisno Kosovo, već zato što nismo ispunili uslove.

Koje uslove to nismo ispunili?

- Lično mislim da nismo ispunili nijedan uslov za status kandidata, ali želim da dobijemo pozitivnu ocenu, jer će to biti jedna stepenica manje za buduću vlast na čelu s naprednjacima. Parlament i vlada su usvojili brojne zakone koji se ne primenjuju. Nismo u boljoj ekonomskoj poziciji nego pre deset godina, pravosuđe nam nije bolje, niti je sloboda medija veća nego pre deceniju. Pa, šta smo onda ispunili?!

Smatrate li da je Ivica Dačić u pravu kad kaže da će Srbija, ako treba, za Kosovo i ratovati?

- Kad bi mi Dačić objasnio šta znači ratovati za Kosovo, možda bih i imao odgovor. Ako bismo ratovali sa NATO, to bi bilo stradanje naše dece. Ako bi Albanci napali Srbe na severu KiM, to je onda ratovanje protiv albanskih nasilnika i tu bih uvek zaštitio naše građane. Ali, ja zapravo ne znam šta je ideja Beograda za KiM.

Koje su vaše ideje oko barikada i rešavanja problema na Kosovu?

- Što bih se ja izjašnjavao o barikadama?! Ko sam ja da Srbima kažem šta će da rade? Ali, ako Tadić garantuje da albanski carinici neće doći na prelaze Jarinje i Brnjak, i ja ću da pozovem Srbe da uklone barikade, koje su inače Tadićev izum.

Čini se da unutar SNS ima različitih pogleda na poziv na uklanjanje barikada?

- Dok nema stava stranke, naš član i poslanik Borislav Pelević može da kaže šta god hoće i to je njegov lični stav. Onog trenutka kada ja iznesem stav stranke, više niko ne može da iznosi drugačiji, jer je to onda stav SNS.

Koliko situacija na severu KiM može da utiče na otvaranje novih žarišta u Vojvodini i Sandžaku?

- Može. Pa, šta mislite, što sam ja išao da razgovaram sa Zukorlićem? Išao sam da vidim šta nas čeka kad pobedimo.

Hoće li vas muftija podržati na izborima?

- Neće, ali čini mi se da više ne postoji mogućnost da podrži ni Tadića. Ako znate da je više od 60.000 glasova odatle došlo za Tadića, a da je razlika između njega i mene bila samo 58.000, onda vam je jasno šta on gubi time što je prevario Zukorlića. A, naljutio je i SVM.

Ištvan Pastor kaže da ste vi postali pomalo dosadni zbog stalnih ponuda SVM-u?

- Ja sam im možda i dosadan, ali im Tadić nanosi veliko zlo. Pa, ako po tom osnovu Pastor bude birao, znam šta će da izabere.

Šta će PUPS da izabere?

- Imaju jednostavan izbor. Ako su ostvarili ciljeve zbog kojih ta stranka ima verne glasače, onda neka ponovo idu sa DS, a ako nisu, onda neka razgovaraju s nama da im pomognemo da se ti ciljevi ostvare.

Kada ćete na kaficu sa Ivicom Dačićem?

- Pio sam kafu s njim pre nedelju dana, ali nismo razgovarali o koaliciji, jer mi se čini da je previše pragmatičan. Trudi se da stvori sebi novu ideologiju do izbora, ali će opet sa DS u koaliciju, iako se sada toliko razlikuju.

Aleksandar Vučić kaže da bi on odbio da bude gradonačelnik ukoliko bi njegov izbor zavisio od podrške SPS, a vi kažete da biste mogli u koaliciju sa Dačićem?

- Moći će i Vučić, kad za to dođe vreme. Aleksandar Vučić će biti jedan pravi odani vojnik partije. Položiće ispit, a sada kao i svaki drugi član stranke ima pravo da iznese svoje mišljenje.

Koliko datum raspisivanja izbora zavisi od odluke EU o statusu 9. decembra?

- To isključivo zavisi od Borisa Tadića, iako je tako nešto neustavno. On je uzeo i nož i pogaču. Ako ne dobijemo status kandidata, ova vlada neće smeti da nam izađe na megdan, nego će morati da čeka mart i novu priliku za status, ali i za izbore. Biće onako kako Tadićev štab kaže.

Šta bi predsednik Srbije trebalo da uradi u slučaju negativne ocene EU?

- Taj neće podneti ostavku. Sebi je izmislio i mogućnost da se treći put kandiduje za predsednika Republike i to po Zakonu za sprovođenje Ustava, po kome ne važe predsedničke funkcije iz vremena ustava Slobodana Miloševića. Očekujem da se ponovo kandiduje, ali očekujem i da konačno bude poražen u oba izborna kruga.

Verujete da ćete ga vi pobediti?

- Ukoliko formiramo vladu pre predsedničkih izbora, pretpostavljam da će stranka da me kandiduje za predsednika vlade i nadam se da ću za godinu dana, do predsedničkih izbora, uspeti da zategnem situaciju u Srbiji i pripremim zemlju da vladu vodi neko drugi. A ja žarko želim da izađem u iole ravnopravnijim uslovima na megdan Tadiću, ako je to moguće, jer su njegovi potpredsednici vlasnici gotovo svih medija. Već sada je kampanja protiv mene postala nepodnošljiva.

Da li bi naprednjaci bili spremni da mandat premijera ponude nekom od koalicionih partnera?

- Ne. Premijer mora da bude iz stranke koja pobedi na izborima, odnosno iz najveće stranke u pobedničkoj koaliciji.

Zašto baš vas, kako kažete, svi napadaju?

- Ne znam. Nikoga nisam uvredio. Kriv je rejting naprednjaka. Ubeđen sam da ćemo na izborima osvojiti 40 odsto. Jedino ako sat krene unazad, demokrate mogu da promene taj odnos.

Računaju li Rusi na vašu pobedu?

- Mislim da ceo svet zna da je moja pobeda neminovnost. Da nije tako, zašto bi onda sa mnom ambasadori Nemačke, Italije, Engleske i SAD razgovarali o Kosovu.

Obezbedili ste i podršku zemalja u regionu, ali ste se prema delegaciji hrvatskog ministarstva inostranih poslova poneli baš „radikalski“?

- Imam zamerke na hrvatsku vladu, koja nikako da nauči šta su demokratija i poštovanje ljudskih prava. Tačno je da smo odbili da primimo tu delegaciju, ali to je bio čist reciprocitet. Nismo mi za potkusurivanje.

(Danas, 2.12.2011)

Tomislav Nikolić: Problem Kosova ćemo imati kada dođemo na vlast

Beograd – Lider SNS Tomislav Nikolić rekao je da on ne bi trebalo da govori Srbima na Kosovu da li da uklanjaju barikade, zbog toga što ne živi tamo.

"Ja ne živim na Kosovu, a ni moja deca. To je pitanje za Srbe sa KiM, jer su oni na barikadama i samo oni mogu da ginu", kaže za Blic Tomislav Nikolić, predsednik SNS.

On je dodao da očekuje od predsednika Srbije Boris Tadića da "izađe pred građane" i predstavi plan kako bi rešio kosovski problem.

"Kada dođemo na vlast, tada ćemo imati taj problem. Sada ga ima država i ona treba da ga rešava", rekao je Nikolić, odgovarajući na pitanje kako to da da svoj stav o barikadama "nema najjača opoziciona stranka".

Nikolić je pozvao predsednika Srbije da kaže "šta se promenilo od perioda kada su barikade postavljene pa sada traži njihovo uklanjanje".

"Ako hoće da se povuku može li da garantuje da se na administrativnim prelazima neće pojaviti albanski carinici i specijalci. Može li da garantuje da posle uklanjanja barikada neće biti zaokružena kosovska država", upitao je Nikolić.

(Blic, 1.12.2011)

Tomislav Nikolić: "Žarka želja" da Srbija uđe u EU i "osnovna želja" da se očuva celovitost

Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je danas da je ta stranka spremna da sa SANU i SPC učestvuje u pravljenju neke buduće nacionalne strategije, a da osnovu sadašnjeg programu naprednjaka čini "žarka želja" da Srbija uđe u EU, ali i da sačuva celovitost.

Odgovarajući na pitanje kakva je strategija potrebna Srbiji u ovom trenutku, Nikolić je u intervjuu Tanjugu konstatovao da Srbija od uvođenja višestranačja ustvari nije ni imala program, jer, kako je kazao, "višestranački sistem podrazumeva da svako ko želi da pobedi na izborima izađe sa svojim programom".

"Čak i promena Ustava pre nekoliko godina, koja je tobož imala opštu saglasnost, obavljena je teško, iako je bilo jasno da Ustav treba menjati", napomenuo je Nikolić.

Kako, po njegovom mišljenju, opšti program, odnosno strategija, bar u pitanjima od vitalnog interesa, ne postoji, izrazio je spremnost naprednjaka da učestvuju pravljenju takvog programa.

"Mi smo spremni da učestvujemo u nečemu što bi bilo, pod okriljem, možda, ako ne političkih stranaka, onda SANU, SPC, onih koji su zaduženi da podižu i moral i znanje, da pod tim okriljem nešto bar dogovorimo što bi bilo zakovano kao jedinstveni program kojem teži Srbija" rekao je Nikolić.

Nikolić je naglasio i da su oni u SNS zaokružili sve tačke programa koji je Srbiji potreban, predstavili ga javnosti , a u njemu su sve tačke "koje život znače", kao ekonomski opravak, Kosovo, saradnja sa svetom, bezbednost za sve građane, smanjenje korpucije, mita i kriminala u svim oblicima, briga o selu i energetskom kompleksu, privlačenje investicija...

"Osnovni deo programa je žarka želja da Srbija bude u EU i od toga SNS neće da odustane i osnovna želja je da se ispuni ono što bi valjda svaka partija na vlasti u svakoj državi težila, a to je da se očuva integritet i samostalnost zemlje, da se očuva njena celovitost, a da se narod koji trenutno nije pod upravom srpske države obezbedi potpuno baš kao da je pod upravom srpske države", rekao je Nikolić.

Upitan da komentariše sve manje razlike među programima stranaka u Srbiji, Nikolić je podsetio da je on još ranije govorio da su programi svih stranaka slični i da nije teško napisati dobar program, ali da je razlika u tome što neke stranke ne osvoje ni 50 glasova, do će druge, kako je kazao, "osvojiti više od milion glasova, a programi su im veoma slični".

"Imao sam običaj da kažem da su programi SNS i DS slični, ali nikada ne bih mogao da kažem da su isti i da je sasvim svejedno za koju poltičku stranku se glasa", rekao je Nikolić.

On je dodao da kada se čita ili bar posmatra za šta se zalažu predstavnici DS, onda se vidi da oni samo javno iznose dobre želje, a da tome nedostaje realizacija

"Gde je taj bolji život, zapošljavanje, članstvo u EU, mir i bezbednost, očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije, privredni oporavak, investicije, sprečavanje mita i korpucije, kriminala svake vrste", zapitao je Nikolić.

U slučaju da je došlo do glasanja o novoj deklaraciji o Kosovu Nikolić je rekao da bi SNS možda prvi put u istoriji stranke koju on vodi glasala protiv vladajuće većine iako su uvek davali podršku kad je reč o pitanjima koja se tiču Kosova.

To što nikada nismo hteli da remetimo želju da bar 200 poslanika uvek stane iza nečega čime se označava da želimo da se borimo za Kosovo i Metohiju izigrala je ova vlast sada, tvrdi Nikolić.

Lider SNS je podsetio da je do sada pred skupštinu po pitanju Kosova vlada uvek izlazila jedinstveno i da je tražila podršku od opozicije za mere koje predlaže.

"Prvi put nemate jedinstvenu vladu oko toga. Ima potpuno disonantnih tonova - od onih koji bi da odmah predaju Kosovo i Metohiju do onih koji bi deklarativno da ratuju za njega i u sredini negde je DS koja mora da zadovolji sve interese" rekao je Nikolić.

On je dodao da više nema poverenja u ljude iz vlasti zato što su krili od očiju ne samo šire javnosti već i svojih kolega iz Narodne skupštine kakvu deklaraciju spremaju, kakva su rešenja dogovorili, zbog čega bi, kako je ponovio, SNS ovog puta mogla da uskrati podršku rešenjima vezanim za Kosovo.

(Tanjug, 18.11.2011)

Tomislav Nikolić: U Srbiji bi nastao haos ukoliko 9. decembra ne dobijemo status kandidata

BEOGRAD – Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić veruje da će Srbija 9. decembra dobiti status kandidata, jer će, kako je izjavio Tanjugu, Evropska unija kod odlučivanja uzeti u obzir činjenicu da bi u zemlji nastao haos ukoliko se to ne dogodi.

Nikolić je dodao da je pitanje statusa kandidata važnije od izbornih šansi stranaka i njihovog političkog nadmetanja, te želi da Srbija dobije taj status bez obzira na to što će takva odluka Brisela „održati u životu” stranke koje su na vlasti.

Lider SNS je ukazao i da bi eventualna negativna odluka EU ojačala antievropske snage u Srbiji, što nije u interesu Unije.

„Ne mogu ni da zamislim šta bi sve bilo u Srbiji ako 9. decembra ne dobijemo staus - i to može da opredeli EU da taj status obezbedi” rekao je Nikolić.

On je uveren da bi Vlada Srbije pala 10. decembra ako ne bi dobili status kandidata, jer je sve svoje kapacitete, sve svoje mogućnosti, svoj trud da se predstavi kao dobra vezala za to da će da spuni uslove EU i obezbedi taj status.

(Tanjug, 17.11.2011)

Tomislav Nikolić: Nedobijanje statusa kandidata 9. decembra "smak sveta" za sadašnju vladu

Beograd – Žarko želim da Srbija dobije status kandidata, ali nije smak sveta ako ne dobije, pošto će naša vlada obezbediti status, kaže lider SNS Tomislav Nikolić.

Nikolić je u emisiji Hoću da znam na B92 rekao da bi nedobijanje statusa kandidata 9. decembra bio "smak sveta za sadašnju vladu".

Priča o vanrednim izborima odlagana je zbog 9. decembra, i sada ako ne dobijemo status kandidata tada, 10. decembra bi svi trebalo da daju ostavku, smatra Nikolić.

Nikolić navodi da zbog nedonošenja deklaracije o KiM, 9. decembar čekamo u haosu. 

"Deklaracijom bi mogli da kažemo šta mislimo za barikade, da ceo svet zna da li smo mi bili za to ili ne. Da se upiše u tekst deklaracije da mi podržavamo mirnu borbu, ili da stavimo da smo spremni da uklonimo barikade i da vidimo koliko će poslanika stati iza to", kaže Nikolić. 

Donošenje deklaracije bi pre svega pokazalo jedinstvo, smatra Nikolić. “Uvek kad je stajalo 200 poslanika iza neke odluke, to je bilo snažno. To je imalo odjek u svetu. Sada kad ne možemo da se skupimo, to preispituje legitimitet ove vlasti”, kaže Nikolić. 

Nikolić smatra da je predsednik Boris Tadić pisao deklaraciju, ali da nema sada hrabrosti da izađe sa njom u javnost.

Nikolić smatra da sadašnja vlast pravi istu grešku koju je Slobodan Milošević pravio, a to je da sasvim sam odlučuje o Kosovu i Metohiji. “Danas Boris Tadić pravi istu grešku. Nijedan njegov koalicioni partner ni u turizam ne ide s Kosovom, samo DS… Nije mi lagodno da sedimo u sporednoj sobi i gledamo kako će to preko nekog Borka stefanovića da se završi. Ali niko nas nije pozvao. Predsednik od aprila meseca, nije zatražio podršku SRS ni za šta“, kaže Nikolić.

Nikolić je komentarisao promenu svog programskog opredeljenja, navodeći da je do preobražaja došlo kada je shvatio da želi da bude deo vlasti a ne samo opozicija. 

"Ja sam i dalje srpski patriota, ali ako je volite morate da učinite ono što ste u mogućnosti da bi se u njoj živelo bolje. Punim 55-6 godina, na prekretnici sam da li ću da se bavim politikom još par godina, ili ću da se umešam u odlučivanje. Kad znate da ćete odlučivati birate svaku reč. Ja sam počeo da biram reč, i dalje mi se omakne", kaže Nikolić. 

Na optužbe da njegov program previše liči na program DS-a Nikolić navodi da je 50 posto programa stranaka isto. “Skinuli smo sa sajta program DS-a i ustanovili smo da tu nema programa, da je to filozofiranje”, kaže Nikolić. 

On navodi da je program i dalje može da bude izmenjen, i da bi to čak bilo poželjno. 

"Mi smo strpljivo i sistematski pripremali program, idealan nije. Tražimo sugestiju stranaka, od stručnih ljudi koji nisu u SNS, koji nisu imali priliku da pišu, ali imaju priliku da komentarišu", dodaje Nikolić. 

Nikolić je demanrovao da bi mogao da bude u koaliciji sa Vojislavom Šešeljem, i negirao je spekulacije da je u lošim odnosima sa Vučićem.

"SNS ima sudbinu Rokija, hteli su da nas bace na pod a mi smo sve uspeli. On je simbol i legenda i liči na naprednjake", kaže Nikolić.

(B92, 15.11.2011)

Tomislav Nikolić: Ne pristajem ni da Rusija nema alternativu

Nismo više spremni da dajemo blanko podršku za deklaracije DS o Kosovu. Vlast je udarila u zid i zato je jedini izlaz da cela Srbija stane iza jedinstvenog plana za KiM i da se on što pre predstavi velikim silama.

Ovo, za ”Novosti”, poručuje lider SNS Tomislav Nikolić, koji tvrdi da još nije video tekst Vladine deklaracije o južnoj pokrajini.

- Čujem da je taj dokument prvo kružio po ambasadama. Režimu je izgleda preče da ga prvo vide stranci nego Narodna skupština. Zato neka se ne nadaju da ćemo podržati deklaraciju ukoliko jasno ne kažu šta je stav države. Neka preseku: ostajemo na barikadama na severu ili ih sklanjamo.

* Traži li DS vašu podršku za kosovsku politiku?

- Niko iz SNS nije razgovarao o tome sa bilo kim iz vlasti. Od 17. aprila nisam imao nikakav kontakt sa Tadićem, mada ga svako veče gledam na TV. 

* I vi u Beloj knjizi najavljujete silna otvaranja...

- Najviše nas napada DS čiji program ima 27 stranica. Bela knjiga je ozbiljan i dugoročan plan kojim ćemo Srbiju da podignemo iz blata. Možda režimu ne odgovara da država više ne gubi preko milijardu evra na mitu u javnim nabavkama. Možda im nije dobro što Srbija hoće u EU, a da oslonac traži i u Rusiji i u Kini, zemljama BRIK...

* Govorite o četiri stuba diplomatije, kao i DS. U čemu se razlikujete?

- Ova vlast od 2000. do 2008. nije znala gde je Rusija. A onda im je zatrebala, da tri dana pred izbore sklope energetski sporazum i da Tadić dobije orden. Šta je bilo posle? Od 50 milijardi evra koje su Rusi i Kinezi uložili širom sveta, Srbiju je zapalo svega 20 miliona. Jesu li to ti stubovi?

* Znači, Evropa po vama ima alternativu?

- Osim života ništa drugo ne može da bude bez alternative. Ali ne pristajem ni da Rusija nema alternativu. To nije način vođenja politike. Predugo su nas vezali za EU koja je ovde napravila ekonomsku mrežu. Šta ćemo da radimo ako nam zavrnu ventil, a drugu mrežu nismo spremili?

* Šta ako ne dobijemo status kandidata 9. decembra, pošto kosovski uslov i dalje lebdi?

- Evropi treba jasno reći: lišavanjem Kosova, lišavate nas daljih razgovora. Ali sada mnogi iz Vlade kažu da odlaganje kandidature ne bi bio smak sveta, ali sam siguran da bi bio smak vlade. Morali bi odmah da padnu.

* Onda bi izbori bili ranije. Kad?

- U januaru je realno. A i vlasti bi bilo bolje. Otvoriće ponovo mostove na Beškoj i Adi, izbaciće nešto što liči na auto iz ”Fijata”... Ako na toj veštačkoj euforiji ne zakažu izbore, ne znam kada će. Neće valjda opet u aprilu da otvaraju iste mostove?

* Jeste li zbog toga poranili sa kampanjom?

- To je više vezano za Beograd, gde će nam možda biti najteže. Protivnik nam je Đilas, koga nijedan medij ne sme da napadne i koga niko ne sme da pita za troškove. Tadića možete da vidite bar u nekoj karikaturi, a njega nigde.

* Otkud znate da iza plakata protiv vas, koji niču širom Beograda, stoji baš Đilas?

- Zato što predsednik Gradskog odbora DS džipom obilazi mesta gde lepe plakate. Znam i štampariju iz koje izlaze. Ali baš me briga. Neću odgovorati. Pre bih sebi odsekao ruku nego da izmišljam kontraplakate.

* Smatrate li i vi da je saradnja SNS i DS besmislena?

- Što se mene tiče, te koalicije biti neće.

* Sa kim ćete onda? Pričalo se da merkate SVM i Ljajića...

- Imaćemo svoju listu sa NS, PSS i Pokretom socijalista. Spreman sam da mesto ministra policije ponudim Mađarima. Poručujem i Ljajiću i Ugljaninu da imaju mesta u našoj vladi. Naravno, i DSS je partner koji treba da bude sa nama.

* Hoće li biti predizborne koalicije sa DSS?

- O tome nismo pričali. Ali dobro je što smo prestali jedni druge da napadamo. Naš cilj je da DS više ne bude na vlasti.

* Hoćete li uspeti da ”otmete” PUPS od Dačića?

- Ako Krkobabić misli da mu je put sa SPS dobar, neka nastavi njime, ali sam ubeđen da nije. Možemo mnogo bolje da sarađujemo.

* Razmišljate li, možda, da i Dačića pozovete na čaj?

- Zašto da ne? Pitao bih ga je li zadovoljan što tek u kampanji mora da pokaže da ne liči na DS. Ako toliko ne liče, kako može sa njima da bude u koaliciji? I on je na velikom ispitu.

* Ako vam za Vladu bude falio baš SPS, da li biste Dačiću ponudili da bude premijer?

- Nemoguće. Ali evo mu fer ponuda. Ako misli da je sposoban da bude premijer naše vlade, neka pređe u SNS.

* Jeste li se šalili kad ste rekli da biste kohabitirali sa Tadićem?

- Pristao bih na to, ali bi mu posle naše pobede znatno pale akcije. Njegov uticaj sveli bismo na meru predviđenu Ustavom, a koju on godinama gazi. Zato bi mu bilo bolje da spojimo parlamentarne i predsedničke izbore.

* Jeste li se videli sa Konuzinom, koga posle govora u Nišu neki hoće i da proteraju iz Srbije?

- Video sam se, a on je diplomatski rekao da nije čuo za taj zahtev. Zar i vama nije smešno kad se Đelić namršti i krene u progon ruskog ambasadora? Ovde je postalo normalno da neki ambasadori javno kažu da je KiM uslov za članstvo ili kada nam Manter sastavi dve vlade.

(Večernje novosti, 9.11.2011)

Tomislav Nikolić: Ideja i Kosovo i EU nije propala

Naprednjaci ne odustaju od politike „i Kosovo i Evropska unija”, obećavaju sto milijardi evra investicija u Srbiji za deset godina i uskoro kreću u zvaničnu izbornu kampanju, sigurni u svoju pobedu. Tomislav Nikolić, lider Srpske napredne stranke, u intervjuu za „Politiku” kaže da ako treba da bira između Kosova i EU – prioritet je Kosovo i najavljuje da će, kada dođe na vlast, insistirati na ponovnom dijalogu s Prištinom o statusu Kosova i Metohije. Pred izbore će, kako ističe, razgovarati s gotovo svim strankama, a spekulacije o planovima za postizbornu saradnju s biznismenom Milanom Bekom – odlučno demantuje.

Na pitanje zašto je naprednjacima bilo potrebno tri godine da napišu program, koji je predstavljen kao „Bela knjiga” na proslavi trogodišnjice stranke u Nišu prošle subote, Nikolić objašnjava da je to samo razrada u detalje, program na više od sto stranica, priprema da od prvog dana posle izbora i preuzimanja vlasti počnu da funkcionišu.

– A sve do izbora vi se predstavljate svojim generalnim programom i svojim svakodnevnim delovanjem, kao što to rade sve stranke. Sad, umesto da se oni koji vladaju podsete na program kojim su se predstavili kad su dobili vlast, prebaci se lopta na opoziciju za koju se odjednom utvrdi da nema nikakav program, da nema rešenja ili kojoj se traži da jasno i glasno kaže svoja rešenja.

U „Beloj knjizi” se verovatno govori i o projektima „Velika Morava” i „desna obala Dunava”. Rekli ste da u Srbiju treba da uđe za 10 godina sto milijardi evra investicija. To zvuči kao naučna fantastika ako se zna da je od 2000. do sada ušlo, zvanično, znatno manje novca.

Zašto nećete da kažete da je za ovih deset godina ušlo 100 milijardi? I nikada nikoga niste pitali gde je taj novac.

Otkud vam taj podatak da je u Srbiju ušlo toliko novca?

Pogledajte malo šta kažu ekonomski stručnjaci. Od 80 do 100 milijardi dolara je u zemlji za deset godina. To je deset godišnjih budžeta.

Postoji i podatak da je 2006. bio najveći priliv investicija – oko 4,3 milijarde evra.

Što ne pročitate kako su reagovali stručnjaci čim je počeo napad na nas, čak i oni koji su mislili da je to neizvodljivo – stigli su do 80 milijardi. Ukoliko mi ne uspemo da obezbedimo toliko projekata, od Srbije neće biti ništa. I ponovo je zamena teza – napadaj onoga ko govori o projektima, da ne bi pitao ništa onoga kome je u rukama mogućnost da ostvaruje projekte. Idite na Internet, nađite radove SANU, preduzeća „Ivan Milutinović“, stručnjaka iz „Energoprojekta”, pogledajte koliko je to već razrađeno u glavama pojedinih ljudi. Projekat „Velika Morava” sigurno je vrednosti negde do 20 milijardi dolara.

Je li uslov za tih 100 milijardi da ostanemo na evropskom putu?

Naravno. Mislim da je to sve potpuno povezano, mislim da bi sve išlo mnogo teže ukoliko mi siđemo sa evropskog puta. I zato o tome ne razmišljam i zato tražim rešenja za momenat kada budemo u prilici da odlučujemo, da zadržimo i evropski put i da ostanemo dostojna Srbija kakvu su nam ostavili preci i kakvu bi trebalo da ostavimo potomcima.

Hoće li Kosovo i Metohija biti nepremostiva prepreka na tom putu?

Nadam se da za Srbiju nema nepremostivih prepreka, ali očigledno je da će biti prepreka.

Šta ako uslov za kandidaturu EU bude ukidanje srpskih institucija na severu Kosova? A čini se da će to sigurno biti uslov za dobijanje datuma početka pregovora. Da li je EU vredna toga?

Mogu samo da pričam o svojim razmišljanjima. Dakle, ako hoćete moj stav, ali od njega Srbija trenutno ne zavisi – Srbija ne sme da ukine institucije na severu Kosova.

Ni po cenu prekida evropskog puta?

Onda neka EU razmisli da li želi Srbiju u EU ili ne.

Da li su te institucije uopšte u skladu s Rezolucijom 1244?

Je li nezavisnost u skladu s Rezolucijom? Ja kažem da nije. I da je svaki visoki predstavnik za KiM, od Kušnera nadalje, radio na tome da KiM bude nezavisno. Da li je 1.000 naoružanih srpskih vojnika i policajaca na teritoriji KiM u skladu s Rezolucijom? Jeste. Jesu li srpski carinici i graničari na teritoriji KiM u skladu s Rezolucijom? Jesu. Gde je to? Nigde. Znači, Rezolucija 1244 se poštuje samo kada treba Albancima dati što više vlasti. A kada treba da se odbrani srpski interes na KiM ne postoji Rezolucija 1244. Zašto? Zato što naša vlast osam dugih godina nije htela da insistira na Rezoluciji. Znate šta je srpski problem? Što uvek na vlasti imamo ljude koji ne žele da kažu šta žele. Ja sam pokušavao da ih ubedim da problem KiM treba odmah da se rešava. Kao što sam bio za pregovore sa Albancima, ali da se odmah raspravlja o statusu.

Ali, Albanci neće da razgovaraju o statusu, oni smatraju da je to završena priča.

Što sad nema razgovora, a nije status u pitanju? Pogledajte, počeli su o beznačajnoj stvari i nema razgovora. Pa onda hajde da se posvađamo na statusu. A mi se sad, kao, posvađali oko nekih markica. Nije tačno. Nas svađa status. Ne svađa nas PTT saobraćaj, ni avionski, nas svađa status. Možemo li da rešimo status KiM ili ne možemo? Ako ne možemo, to je izvor stalnih sukoba za sva vremena.

Hoćete li vi insistirati na takvim razgovorima ako posle ovih izbora osvojite vlast?

Da. Ja to govorim i predstavnicima EU i tražim podršku za to i od SAD i od Ruske Federacije.

Znači, mislite da je moguće vraćanje na onaj period kada se razgovaralo o statusu, kao u vreme Koštuničine vlade?

Nije bilo ovakvih razgovora, direktno sa Albancima. Ovde treba umešati najviše državne funkcionere. Kad sam to prigovarao u Skupštini odgovoreno mi je da bismo time dali značaj Kosovu, bezmalo priznali državu. Znate, priznali ili ne, to tamo preko Ibra već funkcioniše kao država.

Vi biste, u tom slučaju, kao predsednik vlade razgovarali sa, recimo, Tačijem, koji je tamo predsednik vlade?

Tači je personifikacija čoveka optuženog za ratne zločine nad Srbima i sigurno da ne bih mogao s njim da razgovaram. Ali koga izaberu Albanci da dođe na razgovore, s tim čovekom bih morao da razgovaram.

I dalje insistirate na politici „i Kosovo i EU”. To je politika i vladajuće koalicije. Da li to znači da mislite da njihova politika nije propala?

Ja mislim da ta ideja nije propala. A ne vidim da ostvaruju tu politiku. Ne mogu da napadam dobre ideje samo zato što ih iznosi neko drugi. Dakle, na tome treba insistirati do kraja. I šta je bio osnov nesporazuma između Vojislav Koštunice i mene? Što je on mislio da treba odmah prekinuti razgovore, a ja uvek mislim da je najlakše prekinuti.

Mnogi kritikuju ovu vlast da će upravo zbog takve politike, ili takve ideje, biti na kraju „ni Kosovo ni EU”. Možete li vi to da izbegnete?

To ste mogli da čujete i u Nišu u mom govoru na obeležavanju tri godine SNS-a. Bojim se da je to samo proklamacija u ponašanju aktuelne vlasti, jer ne vidim tu borbu za oba cilja, zato što je pet dana svađa sa EU, pet dana pomirenja, pet dana svađa sa Srbima na KiM, pet dana pomirenje... Uopšte ne mogu da pronađem nit koja povezuje ideju koju javno iznosi Vlada Srbije, odnosno predsednik Srbije koji sve to radi, i ono što se dešava svakodnevno u životu i na terenu.

Vi mislite da možete s tom idejom i politikom koja će je slediti izbeći na kraju taj krah – ni Kosovo ni EU.

Taj krah ne sme da se doživi. A ako me pitate za prioritete – Kosovo je prioritet.

I to ćete reći ako jednog dana budete u onoj poziciji – ili Kosovo ili EU?

Jedan mudrac je davno rekao: „Uvek govori istinu, to jedino možeš da ponoviš”. Znači, ja sada, dok smo u opoziciji, u razgovoru sa seljakom na njivi ili sa Štefanom Fileom, ili u četvrtak s predsednikom Evropskog parlamenta, govorim istinu, govorim ono što ćemo da radimo.

Znači, vi ste rekli i Fileu, i Buzeku, i drugima da ako dođete u tu situaciju...

Najpre sam pitao da li postoji takav uslov. Rekli su da ne postoji. Ja kažem – dobro. Da znate, stav SNS je, ako dođe do tog uslova, to znači da vi nas ne želite u EU. Jer taj uslov nikom drugom ne biste postavili.

S kim će SNS izaći na predstojeće izbore?

SNS ima svoju listu, očigledno, i uz možda neke manje stranke mislim da je to otprilike naš predizborni adut. Računam da će pobeda da bude tako jaka da ćemo ponuditi strankama nacionalnih manjina da učestvuju u vlasti i to je sasvim dovoljno.

Nije baš najjasnije šta želite s PUPS-om?

Nije PUPS jedina politička stranka s kojom razgovaramo i s kojom bismo da razgovaramo. Mislim da ćemo da razgovaramo gotovo sa svima i da utvrdimo s kim i kako.

Razgovaraćete s radikalima?

Pa evo i preko medija ja razgovaram s njima. Kad god im ponudim da razmisle o tome šta će dalje, ja to razgovaram s njima. Kad god kažu da će ići sa SPS-om i DS-om, oni to razgovaraju sa mnom. Zašto moramo direktno?

A s kim ćete još razgovarati od stranaka iz vlasti?

Mislim da je SPS sada na prekretnici. Ili je to SPS ili DS. Ja ću da im ponudim da bude SPS u koaliciji sa SNS-om...

Posle izbora?

Da. A čeka ih da budu DS, ako neće.

Ali političari uglavnom neće unapred da se izjašnjavaju, pogotovo oni koji mogu i na jednu i na drugu stranu.

E pa ne mogu. To je upropastilo Srbiju. To što imate političare koji mogu i na jednu i na drugu stranu. Da sam takav, ja bih vam rekao da mogu i s Demokratskom strankom.

I ne možete?

I kako mogu? Što ih onda optužujem? To je ono što ja nisam oprostio SPS-u na prošlim izborima. Kad u kampanji napadaš DS da je upropastio Srbiju, nemoj posle izbora da ideš s njim u koaliciju pa makar ti (Kameron) Manter naredio da ideš i umešao se u unutrašnje poslove Srbije, pa makar tajkuni dali novac da se ta vlada formira, nemoj da ideš.

Ali, ako izborna matematika bude takva, ako to neki viši interes zahteva...

Imaćemo nove izbore.

U poslednje vreme su vas često pitali šta planirate s Milanom Bekom kad dođete na vlast...

Ništa.

Odgovorili ste da ga niste videli od vašeg štrajka, a jeste li se videli ovih dana?

Ni video, ni čuo. I mislim da sam jasno rekao – neko je pomenuo funkciju predsednika vlade – pa ne može čovek da se pojavi na vratima ovde i da kaže „ja hoću da budem predsednik vlade”.

SNS možda neće glasati za deklaraciju

„Ako ta nova skupštinska deklaracija, ili rezolucija, o kojoj još ne znamo ništa, ne bude sadržala konkretne mere i ako ne bude obavezujuća za celu Srbiju, prvi put može da se desi da poslanici koji mene pitaju šta da rade, ne glasaju za takav jedan dokument. Nikada za KiM nismo ni izašli iz sale, ni bili uzdržani. Uvek smo glasali za. Dakle, ako posle svih ovih naših pokušaja da zajednički to rešavamo predsednik Srbije ne oseća odgovornost i ne želi da je podeli sa svima nama, doživeće da mora da juri 126 poslanika za tu svoju deklaraciju, što je katastrofa za Srbiju“, kaže Nikolić.

(Politika, 5.11.2011)

Tomislav Nikolić: Evropa i Kosovo su nacionalna pitanja i treba da budu rešena konsenzusom

Niš – SNS obeležava u Nišu tri godine rada i počinje sa predstavljanjem programa za izbore.

Predstavljajući izbornu platformu naprednjaka u vidu "Bele knjige", predsednik SNS-a Tomislav Nikolić je rekao da SNS ima nekoliko ciljeva i da su to "i Kosovo i EU i najtešnja saradnja s Rusijom, Kinom i svim zemljama na severu, zapadu, istoku i jugu".

"Želja građana Srbije da svoju zemlju vide u zajednici evropskih naroda jasna je. Nisu naši građani protiv Evrope, oni su protiv toga da demokrate još jednom po ko zna koji put iskoriste evropsku priču za pobedu na izborima", rekao je lider SNS-a Tomislav Nikolić na skupu u niškoj hali Čair.

"I Evropa i Kosovo su nacionalna pitanja i kao takva treba da budu rešena konsenzusom", rekao je predsednik stranke Tomislav Nikolić obraćajući se pristalicama u niškoj hali "Čair".

Naprednjaci su "uz svoj narod na Kosovu i Metohiji", rekao je Nikolić i precizirao da je to plan SNS za Kosovo. "Mi ga sprovodimo‚ a 'žuto preduzeće' neka to utuvi u glavu", rekao je Nikolić. 

On je istakao da rešavanje problema KiM treba da bude zajednička stvar svih u Srbiji, a ne "samo problem manjine koja želi da ga iskoristi za pobedu na izborima". Prema njegovim rečima, "predsednik Srbije Boris Tadić i oni oko njega ugrožavaju Srbiju i rizikuju da ostanu bez ičega - i bez Kosova i bez statusa kandidata za članstvo u EU".

"Zar se Kosovo koristi za izbore?", zapitao je Nikolić i dodao da taj problem mora biti rešen konsenzusom.

Bela knjiga je program stranke, rekao je lider naprednjaka pokazujući njen primerak, a cilj te platforme je oživljavanje privrede, borba protiv korupcije i privlačenje stranih investicija. 

SNS će, kaže, ustanoviti "nultu toleranciju" prema svima koji ne rade u skladu sa zakonom. Vlast je, rekao je, pljačkaška i korumpirana, a naprednjaci nisu ništa pametniji, niti obrazovaniji od članova Vlade, ali su pošteniji i skromniji. 

Korumpirani su i mediji, koje, naveo je lider SNS, "kontrolišu članovi Demokratske stranke iz senke preko raznih ofšor kompanija".

(Tanjug, 29.10.2011)

Tomislav Nikolić: Ne verujem da će EU ići tako daleko da nam postavlja uslove koje jedan narod ne može da prihvati

Ljudima na barikadama na severu Kosmeta vlast u Beogradu treba jasno da kaže šta da čine i kakav je plan države, rekao je gostujući u emisiji Oko Tomislav Nikolić. Lider naprednjaka uveren da Evropska unija neće Srbiji postavljati uslove "koje jedan narod koji brine o sebi ne može da prihvati".

Kakav je plan države za prevazilaženje problema na administrativnim prelazima i šta da čine Srbi sa severa Pokrajine koji su na barikadama - to bi vlast morala jasno da kaže, rekao je predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.

Nikolić je gostujući u emisiji Oko na RTS-u poručio da nikako ne bi trebalo dozvoliti da na prelaze dođu kosovski carinici, jer bi to značilo priznanje nezavisnosti Kosova.

"Građani koji protestuju na barikadama pokazali su da su jedinstveni. Do sada nisu učinili nijednu grešku", rekao je Nikolić i dodao da je njegov savet da tako i nastave.

"Njih obavezuje, a ujedno i opterećuje i Kumanovski sporazum i Rezolucija 1244, ali i zakon koji je usvojila Skupština, a koji predviđa da jedinice NATO-a mogu slobodno da prelaze preko teritorije Srbije", naglasio je lider SNS-a.

Nikolić navodi da bi Euleksu trebalo omogućiti prolaz ukoliko bi postojale garancije da u sastavu Euleksa nema kosovskih Albanaca.

Lider naprednjaka smatra da se do rešenja na severu Kosova mora doći mirnim putem i dodaje da je cilj da Srbe na severu Kosmeta uvažavaju i Albanci i međunarodna zajednica.

"Insistiranje Evropske unije na priznavanju nezavisnosti Kosova, kao uslovu za početak pregovora za članstvo, bila bi crvena linija koju Srbija ne može da pređe. Ujedno, to bi značilo da Evropa zaustavlja Srbiju u integracijama", poručio je Nikolić.

Ipak, predsednik SNS-a kaže da u Uniji postoji raspoloženje da Srbija postane njen deo i da ne veruje da će "ići tako daleko da nam postavlja uslove koje jedan narod koji brine o sebi ne može da prihvati".

Govoreći o parlamentarnim izborima, Nikolić je rekao da posle izbora naprednjaci neće praviti tzv. veliku koaliciju sa Demokratskom strankom. Ukoliko u njegovoj partiji prevlada stav da to treba učiniti, Nikolić ističe da on "neće biti deo toga".

Lider SNS je ponovio da će, ukoliko da ta stranka dobije poverenje građana, u Srbiju doći investicije vredne 100 milijardi evra i dodao da za neke od njih projekti već postoje.

(RTS, 24.10.2011)

Tomislav Nikolić: Razumem da neko može da kaže da nam je EU za 30 godina važnija od KiM

Ova stranka umnogome zavisi od mene, ali ukoliko većina sutra odluči da pravi koaliciju sa partijama za koje kažem da je nemoguće, morali bi to da učine bez mene. Ako bi SNS odlučio da prihvati partnera koji je sve vreme bio protiv nas, a sad nam je potreban za vladu, i tada bih se povukao s rukovodeće funkcije, ali stranku nikad ne bih napustio, kaže u intervjuu za “Alo!” lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.

- Da li to znači da u stranci postoje struje koje su za saradnju sa DS-om i G17 plus?

- Ne, već hoću da vas ubedim koliko sam odlučan u tome da zaista na početku kampanje znamo ko su nam partneri. Ne mogu da se s nekim napadam u kampanji, a posle puj pike ne važi. Zato molim i Ivicu i ostale koji ne pripadaju DS-u, a misle da mogu da sede na dve stolice, da se opredele što pre. Posle će biti kasno.

- Ima li tu mesta i za radikale?

- Neka se i oni odluče hoće li pomoći nama ili Tadiću? Ipak, ne verujem da će hteti sa SNS-om jer vidim da otuda stižu siktanja, mržnja. Možda bi nekome moglo izgledati čudno da ih prihvatimo, ali ako nam je zajednički cilj da se u Srbiji živi bolje i da sačuvamo Kosovo, onda iza toga stojim. I ovima na vlasti sam rekao da u vezi s Kosovom možemo da sarađujemo.

- Da li sarađujete s DS-om?

- Ne, Tadića nisam video od aprila i sigurno se nećemo čuti ni videti do izbora. Nudio sam da mu gotovo dođem na noge u Predsedništvo, da razgovaramo o problemima na Kosovu, ali on hoće da kao Milošević sve rešava sam.

- Kako biste vi rešili problem Kosova i nove uslove koje nam postavlja EU?

- Nama je u interesu da Srbija bude u EU i razumem da neko može da kaže, da bi sačuvao glavu na ramenima, da nam je taj interes za 30 godina važniji od KiM. Međutim, kad u kratkom roku morate da rešavate i brinete o državi, apsolutnu prednost ima Kosovo nad Unijom. Strašno želim u EU, rekao bih da svakako treba da joj pristupimo, samo kada nam ne bi postavili toliko uslova, čije bi prihvatanje bezmalo bilo samoubistvo Srbije.

- Šta biste vi rekli Angeli Merkel da vam zatraži ukidanje institucija na severu?

Voleo bih da je pitam da li ona tim zahtevom promoviše etničko čišćenje severnog Kosova i Metohije?! Jer bi do toga izvesno došlo. Ja sam od početka bio za pregovore, ali da prvo rešimo pitanje statusa severa, pa sve ostalo po redu.

- Možemo li danas sačuvati sever?

Nas u Prištini, Prizrenu, Peći nema. Ali, da li će Priština imati vlast u Mitrovici? E pa, neće! Ne možete prostor koji je stopostotno srpski tek tako poništiti. Jedino ako nas i odatle proteraju, a u tome im samo država može pomoći. Predstavnici vlasti špartaju po pokrajini, a narod sluša tog Zvonka Veselinovića, on je njihov lokalni idol. Ako bi ga Srbija uklonila, došlo bi do nove seče knezova.

- Šta ćete narodu predstaviti na treći rođendan stranke?

Predstavićemo sigurne investicije i planove za razvoj Srbije. Želimo da Beograd i Srbiju spustimo na reke, da javnim preduzećima koja nisu prodata podignemo cenu bar 10 puta, da Beograd izgradimo kao turističko mesto i napravimo jedan ogroman deo kao etnograd...

- Najoštrije ste se suprotstavljali prodaji “Telekoma”, a sada čujemo drugačije najave?

- Mislim da ga u prvom mandatu sigurno nećemo prodati, ali kasnije će vredeti toliko da će prodaja imati smisla. Srbija nije iskorenila korupciju, kriminal, a hvali se razotkrivanjem Šarićeve bande. Je l’ neko uhapšen? Vlast nam duguje objašnjenje kako je moguće da se u maloj Srbiji razvije najveća banda u Evropi, duguje nam objašnjenje kako je ubijen Đinđić.

- Hoćete li vi na to odgovoriti ako dođete na vlast?

- Zaista bih voleo da operem čast Srbije i rasvetlim ta teška krivična dela.

- Vladajuća koalicija se grupiše u više ešalona. Jedan je proevropski, drugi evroskeptičan, a treći, koji danas vodi Dačić, bezmalo suprotstavljen EU. Ušao je pre tri godine na krilima Evrope u vlast, a pre neki dan je napadao u Nišu dok je pored njega bio predstavnik Ruske Federacije...

- Viđate li nekoga od porodice Vojislava Šešelja?

- Nisam ih video već tri godine, čak ni dva unuka koja sam Vojislavu krstio. Rođen sam u srcu Šumadije, za mene je kumstvo iznad svega. Ne moram ja da uz njih kao duhovni otac budem stalno, ali bih voleo da ih vidim bar na rođendanima, diplomiranju... To je moja tuga...

(Alo, 19.10.2011)

Tomislav Nikolić: Odricanje od EU dovelo bi da se živi još teže

Beograd - Lider SNS Tomislav Nikolić rekao za B92 da mu je "Kosovo kao stariji sin", ali i da bi odricanje puta ka EU značilo da Srbija narednih 4-5 godina živi još teže.

Nikolić je u emisiji "Između dve vatre" rekao i da poznaje Zvonka Veselinovića, kontroverznog biznismena sa severa Kosova.

On kaže da je Veselinovića upoznao u vreme kampanje u Kosovskoj Mitrovici. "Bliže sam ga upoznao kada sam išao na Kosovo i Metohiju i kada sam video da sve njegove mašine rade na poslovima koje Srbi traže i to besplatno", kaže Nikolić.

Lider naprednjaka dodaje i da je Veselinović čovek koji pomaže Srbima na severu Kosova i da o "čoveku koji tom narodu pomaže ne mogu ništa loše da kažem, a neka se izjasne policija i tužilaštvo da li je kriminalac ili ne".

Tomislav Nikolić je od predsednika Srbije Borisa Tadića zatražio i da saopšti šta je plan države kada je reč o Kosovu i o blokadama na severu kako bi naprednjaci mogli da odluče da li će da ga podrže.

Tomislav Nikolić je istovremeno rekao i da odreći se puta ka EU znači prihvatiti da Srbija narednih četiri ili pet godina živi još teže, a da za to vreme traži nove puteve.

"Kosovo i Metohija je nešto mnogo važnije kao starije dete... Očigledno je da ne možemo da izaberemo da se odreknemo Kosova i Metohije", rekao je lider SNS za B92.

(B92, 17.10.2011)

Tomislav Nikolić: Štefan File mi je preneo da EU ne zna šta će biti na Kosovu

BEOGRAD - Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić izjavio je danas da mu je evropski komesar Štefan File preneo da Evropska unija ne zna šta će biti na Kosovu, već da o tome moraju da se dogovore Beograd i Priština.

Nikolić je novinarima rekao da je razgovarao sa Fileom mimo protokola, i da mu je komesar za proširenje EU rekao da Uniju u vezi s tim pitanjem "ne čini 27 članica, nego 22, plus pet" - koliko ih nije priznalo nezavisnost Kosova.

"To je jasan znak da su države koje su priznale Kosovo veoma odlučne u tome da ono ostane u granicama u kojima su ga priznale", rekao je Nikolić i ocenio da je to apsolutno nemoguće.

Nikolić je istakao da Srbija ne vrši vlast u Prištini, ali da je isto tako siguran ni da Priština ne može da vrši vlast u Kosovskoj Mitrovici. "Tu negde postoji put, sredina i istina", rekao je Nikolić i dodao da naprednjacima nije drago da gledaju kako Beograd polako gubi u pregovorima sa Prištinom, i što je narod morao da preuzme u svoje ruke odbranu severa Kosova.

"Da nije bilo tih barikada koje je vlast u Srbiji napala (kritikovala), ne bi danas imalo o čemu da se razgovara", kazao je lider SNS.

Nikolić je kazao da je sa Fileom imao veoma otvoren razgovor i da će sve što mu je kazao danas, govoriti i kada SNS pobedi na izborima u Srbiji, dodavši da zvaničnici EU žele da razgovaraju sa onima koji će uskoro doći na vlast.

Štefan File je liderima SNS, kako je naveo Nikolić, preneo iskrenu privrženost ideji da Srbija bude članica Evropske unije.

(Beta, 14.10.2011)

Tomislav Nikolić: Preporuka EK da Srbija dobije status kandidata izuzetno značajna

Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je danas da je preporuka Evropske komisije da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU izuzetno značajna, kao osnovni preduslov za sveobuhvatni ekonomski i privredni razvoj.

U saopštenju SNS posle sastanka Nikolića i šefa Misije OEBS-a u Srbiji Dimitriosa Kipreosa, navodi se da je lider naprednjaka rekao da Srbiju očekuje mnogo posla da bi savladala trenutne probleme.

"SNS je spremna da preduzme korenite reforme na razvoju privrede, kako bi naši građani imali mogućnost da žive i rade kao i građani u svim razvijenim zemljama Evrope", rekao je Nikolić.

Kako je navodi u saopštenju, Nikolić i Kipreos razmotrili su trenutni politički položaj Republike Srbije i današnju preporuku Evropske komisije o davanju statusa kandidata Srbiji.

(Blic, 12.10.2011)

Tomislav Nikolić: Ako EU pritisne Srbiju i uvede sankcije biće tri miliona gladnih u Srbiji

NOVI SAD - Srbija se "polako udaljuje od politike "I Kosovo i Evropska unija" i očigledno je da Srbija ne može da vrši vlast na celoj teritoriji Kosova i Metohije, ali može na jednom njegovom delu, izjavio je lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić, u emisiji Radio televizije Vojvodine "Jedan na jedan".

Za trenutno stanje na severu Kosova Nikolić je ocenio da je "apsolutna krivica na onima koji trenutno vode Srbiju".

Na pitanje novinara da li on ima ideju kako odgvoriti na nastalu situaciju u vezi sa sukobima na prelazu Jarinje, Nikolić je u jednom trenutku zapretio: Mogli bi smo čak da ne dolazimo na ovakve emisije. Mogu da vam kažem "Nemojte da me pitate za Kosovo. Pitajte Borisa Tadića. Sve je na njima. U ovoj sam poziciji bio 88-89. godine kada je Slobodan Milošević rešavao pitanje Kosova i Metohije."

Na primedbu novinara da je ova situacija "nasleđe Slobodana Miloševića" Nikolić je odgovorio da se raspravlja o Miloševom nasleđu sad bismo raspravljali o Rezoluciji 1244 koju je Milošević ostavio ovim vlastima, ali nje nema ni u parčićima zbog toga što 12  godina niko nije pominjao Kosovo.

"Milošević je, kaže Nikolić , mislio da će da pobedi i uvlačio je samo SPS i JUL u rešavanje pitanje KiM, i onda se desilo to što se desilo. Tadić je mislio da će da pobedi, uvlačio je samo DS"…Nakon opaske novinarke "I vi mislite da ćete pobediti" Nikolić je nastavio:

"Mislim da mi treba da sednemo i da razgovaramo kao ozbiljni ljudi, da vidimo šta Srbija može da učini, da izađemo hrabro pred svoj narod i da kažemo: "Srbija može to da učini, to ne može".

Na pitanje u kojoj meri je, u ovom trenutku, politika "I Kosovo i EU" realna, Nikolić je odgovorio: Mislim da se polako udaljujemo od toga da ćemo ostvariti oba cilja  i da će Srbija tek onda ući u tešku fazu".

Podsećajući ga na njegovu raniju izjavu kada je na isto pitanje odgovorio da je to isto kao da ga pitaju da se opredeli između dva sina, Nikolić je odgovorio: Tako je, a na molbu novinara da anticipira politiku i da se suoči sa mogućnošću da mora da bira Nikolić je odgovorio novinarki da "nije normalna", ali nakon  objašnjenja da je" EU jedan sin, a Kosovo drugi" Nikolić je  odogovrio:

"Ako EU pritisne Srbiju, uvede sankcije biće tri miliona gladnih u Srbiji, ako odustanemo od Kosova i Metohije i kažemo "izvolte" Srbije neće biti, srpskog obrasca neće biti. Znači jedno trajno nestajanje. A Srbije ne može bez oba, Srbija mora da nađe pravi put. Srbija treba da bude u EU. Srbija treba da nađe put kako će sa što manje teškoća da izađe iz ovog problema, da ne bude potpuno uništena, da ne bude potpuno zgažena da ne izgubi ljudske živote dole, a da ipak može da računa da će živeti kao normalna država i da će narod u njoj moći da se raduje jednog dana".

"Ta politika je veoma teška, i očigledno je da ne može da se završi na tome da Srbija vrši vlast na celoj teritoriji Kosova. Ali može na delu i može da obezbedi autonomiju za svoje ljude koji žive u enklavama, može da obezbedi autonomiju za SPC, da obezbedi velike investicije, veliku saradnju sa svetom, može da obezbedi da tamo vlada mir, da svi Srbi koji žive na Kosovu žive mirno, bezbedno i bogato. Ili može da izgubi sve."

(RTV, 27.9.2011)

Tomislav Nikolić: Od februara smo svi u službi toga da Srbija dobije status kandidata 

Da sam na mestu Borisa Tadića, ušao bih istovremeno u sve izbore, pa i predsedničke, kako Srbiju ne bismo dalje mučili. Biće neprirodno da Srpska napredna stranka pobedi na parlamentarnim izborima, a da Tadić i dalje ostane da sedi u onom svom predsedništvu na Andrićevom vencu bez ikakvih poluga vlasti i možda čak bude prinuđen da podnese ostavku - poručuje u razgovoru za Danas lider naprednjaka Tomislav Nikolić, koji smatra da je vladajuća koalicija na izdisaju, da više nema legitimitet, a da će uskoro izgubiti i legalitet, te da bi zato najbolje bilo da u isto vreme budu raspisani izbori na svim nivoima.

Zar je naprednjacima toliko strana mogućnost kohabitacije s predsednikom Tadićem?

- Spreman sam na kohabitaciju s Borisom Tadićem kao predsednikom Republike ako bude spreman da poštuje Ustav Srbije. Ali, ako misli da će predsednik buduće vlade, koga odredi Narodna skupština u kojoj Srpska napredna stranka ima većinu, biti čovek poput aktuelnog premijera Mirka Cvetkovića, koji se ništa ne pita, onda se grdno vara. Naprednjaci sigurno neće Tadiću dozvoliti vanustavno ponašanje.

Kažete da vladajuća većina polagano gubi većinu?

- Ta koalicija je na izdisaju, ali se bojim da će nas mučiti još šest-sedam meseci. Tačno je da odnosi u vladajućoj koaliciji među partnerima pucaju po svim šavovima zato što su svi krenuli u izbornu kampanju. Do sada su zahtevi koalicionih partnera ispunjavani i plaćani narodnim novcem i iz javnih preduzeća. Sada, kad su na red došli zahtevi iz izbornih kampanja, pokazuje se kakav je ko i koliko vredi.

Hoće li naprednjaci pomoći vladajućoj koaliciji da usvoji zakone iz evropske agende?

- Od februara smo svi u službi toga da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU. Sve smo učinili da se ne bi reklo da mi zaustavljamo Srbiju na njenom evropskom putu. A onaj ko želi da obezbedi formalne uslove, taj neka obezbedi i donošenje zakona. Ne mislite valjda da će SNS nekoliko meseci pred izbore obezbeđivati kvorum i glasove vladajućoj koaliciji, kako bi neki zakon bio donet pod parolom da je veoma bitan zbog članstva u EU?!

Ipak, vaš koalicioni partner Nova Srbija ponudila je da omogući kvorum i podršku za izglasavanje zakona o rehabilitaciji?

- Do izbora svaka stranka, od onih koje žele da pomognu SNS da pobedi na izborima, znači i Nova Srbija, ima potpuno pravo da radi šta hoće i ima potpunu autonomiju da vodi politiku. Onog časa kada sačinimo zajednički izborni program i zajedničku izbornu listu, tada neće biti više iskakanja. Ponašaćemo se svi na isti način.

Najavili ste odlazak na Kosovo?

- Delegacija SNS, članovi Predsedništva i narodni poslanici, biće u petak, 16. septembra na Kosovu i Metohiji. Očekujemo da tamo budu i predsednik Republike i članovi Vlade Srbije, pa kada Kfor bude rušio barikade i gazio ljude - neka gazi i ministre. Ne može administracija u Beogradu da ima svoju politiku i dok joj ta politika odgovora, odgovara joj i narod, a kada narod shvati da politika na valja, ispada da ni narod ne valja.

Neprekidno pozivate predsednika Srbije da, kako kažete, podeli to breme sa vama?

- Tačno, pozivamo ga da podeli breme, ali on se boji, najviše toga što se ispostavlja da bez nas Srbija više ne može da živi. Boji se da to može da mu ugrozi neke pozicije i, čini mi se, radi jako loše. To što za sebe radi loše, baš me briga, ali u ovom času je u pitanju Srbija, koju svi treba da branimo. Predsednik Srbije treba da saopšti šta je odlučio po pitanju KiM, pa da SNS vidi da li može da podrži tu politiku.

Naredne nedelje putujete u Moskvu na kongres Jedinstvene Rusije?

- U Moskvu putujemo Milan Bačević, predsednik Izvršnog odbora SNS, i ja. Polazimo 23. septembra, a vraćamo se dva dana kasnije. Pozvani smo na kongres Jedinstvene Rusije kao politička stranka koja ima zvanični sporazum o saradnji s njima. To je veoma važan kongres na kome se utvrđuje izborna platforma Jedinstvene Rusije, kandidati za državnu Dumu, a to će, po svemu sudeći, biti i jedinstvena prilika da gledamo kako Jedinstvena Rusija bira kandidata za predsednika Ruske Federacije.

Hoćete li u Rusiju s Vojislavom Koštunicom, koji je takođe pozvan na kongres?

- I na prethodni kongres u Sankt Peterburgu nismo putovali zajedno, pa nećemo ni sada. Ne vidim ni zašto bismo išli zajedno, ali to će svakako biti dobra prilika da malo više vremena razgovaramo o svemu što se nad Srbijom nadnelo i šta bi u Srbiji trebalo menjati.

Da li će biti razgovora i o odnosima SNS i DSS?

- O nekim međusobnim odnosima ne bi trebalo da bude reči, jer osim nekih sitnih istupanja, mislim da obe stranke poštuju dogovor da ne komentarišu poteze druge stranke. Takvim ponašanjem onemogućavamo onima koji su na vlasti da među sadašnjim opozicionim strankama nađu partnera za prevaru Srbije.

O čemu ste ovih dana razgovarali s ruskim ambasadorom Aleksandrom Konuzinom?

- Razgovarali smo o saradnji dveju partija, jer je to nivo koji imamo u odnosima s Ruskom Federacijom. Razgovarali smo i o opštoj političkoj situaciji, o kosovskoj krizi, evropskom putu Srbije, mogućnosti unapređenja saradnje i o tome šta se dešava i šta bi svako od nas mogao da učini da poboljša situaciju. Situacija na Kosovu jeste delikatna i možda se približava taj prag koji Srbija ne može da pređe. O tome bi trebalo da razmišljaju i u EU. I oni bi trebalo da kažu da li su zaista spremni da sa Srbijom razgovaraju na način na koji su razgovarali sa drugim državama i na način na koji su sa Srbijom razgovarali do pre nekoliko dana.

Slažete li se sa Ivicom Dačićem da bi Rusija trebalo da se pridruži međunarodnim vojnim snagama na KiM?

- Dačić je u najgorem mogućem trenutku ušao u predizbornu kampanju, gradeći fizionomiju svoje stranke koja neće biti dokazana u koaliciji sa DS. I zaista mi je teško što gledam potpredsednika vlade i ministra unutrašnjih poslova kako se u najtežim trenucima Srbije bavi stranačkom politikom. Ivica Dačić bi trebalo da razmisli šta je radio protekle četiri godine i čime se on to kvalifikovao kao junoša i prpoša, kakvim se sada predstavlja u toj svojoj kampanji. On o Kosovu i Metohiji i članstvu u EU ne bi smeo da govori drugačije nego što radi kao potpredsednik Vlade Srbije.

Razgovarala: Mirjana R. Milenković

(Danas, 15.9.2011)

Tomislav Nikolić: Ako ne dobijemo kandidaturu, DS ne bi trebalo da ide na izbore

Lider SNS Tomislav Nikolić priznaje da nije optimista kada je reč o daljem raspletu kosovskog čvora. On ponavlja da dilemu Kosovo ili EU, ako nam direktno bude predstavljena, treba da razreši narod na referendumu.

Da li biste branili naše institucije na severu KiM po cenu da nam EU zatvori vrata?

- Verujem da će i to o čemu me pitate biti rešeno dok mi dođemo na vlast. Ne mogu da vam odgovaram šta bih danas uradio, kada je sve u rukama Tadića. Ali, institucije ne mogu da se ukinu, niti igde piše da moramo da ih ukinemo.

Kako ne piše kada je to Angela Merkel javno tražila od Srbije?

- To je stav jedne države. Evropska unija tako ne funkcioniše. Zašto onda ne izbace iz članstva države koje nisu priznale KiM? Naravno da Merkelovu treba ozbiljno shvatiti, ali to nije ultimatum: uzmi ili ostavi. To nije bio diplomatski potez. U Srbiji se tako ponašaju prema siromašnom rođaku sa sela. Ipak, siguran sam da će EU da prestane da traži da ukinemo paralelne institucije.

Veće su šanse da insistiraju na gašenju. Ako Albanci krenu silom, treba li Beograd da brani sever?

- Vojna reakcija izostala je tokom pogroma 2004, kada je Kfor na neki način bio na našoj strani. Tada je Tadić rekao da ne može da zamisli da vojno reaguje. Sada je ta akcija još teža.

Ima li SNS konkretan predlog za promenu kosovske politike?

- Sada nemamo nikakvu politiku. Pustili smo čamac niz vodu i on sada udara levo i desno, dok se ne razbije o stene. Predlagao sam da se najpre razgovara o statusu. Ali, Tadić nije smeo da zgrabi bika za rogove. Pustio je Stefanovića da izgubi pregovore, a potom će da ga udomi u nekoj ambasadi. Zato hitno treba da napravimo zajednički srpski predlog za KiM i da sa njim pođemo u Moskvu, Vašington i Brisel i da vidimo šta je od toga moguće da se sprovede.

Dačić i partije vlasti s ironijom su reagovali na vašu izjavu da Kosovo nije uslov za EU...

- Neka Dačić ironiše sa Tadićem koji to isto priča već pet godina. Neka skoči na Filea i na EU. A, šta je trebalo? Da se jedini posvađam sa EU, a da njima ostane mirno polje. Pa, da EU dan pred izbore kaže da Toma ne sme da pobedi, jer bi ponovo pala berza.

Ali, utisak je kao da ste svojom porukom iz Brisela hteli nekako da odbranite EU?

- Samo sam preneo poruku da neće biti daljih uslova za članstvo. Podsećam da sam odustao od borbe za izbore kada je za nas bilo najpovoljnije, jer su nas optužili da kočimo evropski put. Onda sam otišao u Brisel da to na licu mesta vidim.

* Ako ne dobijemo kandidaturu, može li to da bude dodatni impuls SNS za pobedu na izborima?

- Ako ne dobijemo kandidaturu, DS ne bi trebalo da ima listu na izborima. Sve su uložili u to. Srbija je stala zbog toga. Svaki naš neuspeh pravdan je ispunjavanjem uslova prema EU. Ukoliko ne bude statusa, nema teorije da demokrate dobiju izbore. I bez toga smo jači od njih za 11 odsto. I to po anketama koje oni naručuju.

Čuje se i da bi izbori mogli da budu i pre aprila?

- Ima neka priča da će biti raspisani u decembru, a održani u januaru. Ali, time bi Tadić sebi pucao u nogu. Pa, mi smo mu to predlagali još u aprilu prošle godine. Kad god da budu, mi u kampanju krećemo verovatno 23. oktobra iz Niša.

Može li da se desi da, i u slučaju pobede, ne budete mogli da formirate vladu?

- Nemoguće.

Ako bi vam zapalo da budete mandatar koga biste pozvali u koaliciju?

- Sve stranke koje prihvate naš program kao stranke pobednice. Tu, osim naših saveznika NS, PSS i PS, mislim na stranke manjina i DSS, koje uvek računam kao ozbiljne ljude.

Posle varnice zbog referenduma za KiM opet je nastalo zatišje sa Koštunicom. Čujete li se uopšte?

- Bolje da je zatišje, nego da gori. Nisam čovek koji zamera, ali DSS je malo odstupio od našeg dogovora i javno komentarisao moje ideje. Mislim da to više neće raditi. Nema razloga da se svađamo. Nisam se odavno video sa Koštunicom, ali očekujem razgovore.

Jeste li precrtali SPS kao budućeg partnera?

- Nisam. Neka Dačić sam odluči šta hoće.

Znači li to da biste Dačiću ponudili premijersku fotelju, koju on javno traži od budućih saveznika?

- Onaj ko želi premijersko mesto mora da pobedi SNS. Ako bi stranka odlučila drugačije, mene više u toj priči ne bi bilo.

Kako to da vas sada boli što ne komunicirate sa Tadićem, a za vreme štrajka ste govorili da on priželjkuje vašu smrt?

- Nemam nikakav kompleks. Zašto bih uopšte i razgovarao sa njim. Ali, neshvatljivo mi je da Srbiju vodi kao lider DS. Kada pobedimo, zvaću opoziciju redovno na razgovore.

Jeste li se čuli sa Tadićem posle štrajka glađu? Da li je savez sa DS moguć i teoretski?

- Nije bilo ni poziva ni SMS poruka. Rukovao sam se sa njim bez reči kada smo nedavno u Skupštini raspravljali o KiM. On je za mene politički suparnik, a ne saradnik.

* Kako ste doživeli navode američkih diplomata da je SNS osnovana u Tadićevom kabinetu, kako prenosi ”Vikiliks”? 

- To me apsolutno ne interesuje. SNS su osnovali narod i Šešelj svojim ponašanjem. Nikada uoči osnivanja stranke nisam pričao ni sa jednim diplomatom. Čitam da su nas osnovali Miloševićeva tajna policija, pa Tadić, pa Amerika koja mi je dala milione evra, pa čak i Gadafi. Neka se dogovore ko je osnovao SNS.

Razgovarao: Milan Babović

(Večernje novosti, 7.9.2011)

Tomislav Nikolić: Nije jasno da li je Dačić u sukobu sa SNS ili sa Evropskom unijom

Ivicu Dačića više ne računam u ozbiljnog političara. Jedno je govorio pre nekoliko dana, drugo priča sada. Ako je neko danas licemeran, onda je to on, izjavio je za „Blic” Tomislav Nikolić, predsednik SNS, po povratku iz Brisela.

On je tako odgovorio zameniku premijera i predsedniku SPS, koji je juče povodom njegove izjave da Evropa od Srbije ne traži formalno priznanje Kosova, rekao da se „političari u Srbiji prave malo naivni” i upitao ih „misle li oni da je narod lud”.

- Nikolić kaže da EU neće uslovljavati Srbiju priznavanjem nezavisnosti Kosova zarad dobijanja statusa kandidata. Naravno da neće, ali će tražiti da ukinemo naše institucije na severu Kosova, da priznamo carinske prelaze kao granične i tako dalje. Šta je to - nije šija nego vrat - rekao je Dačić, i dodao da je Evropa neiskrena kada tvrdi da priznanje KiM nije uslov za dobijanje statusa kandidata.

- Mislim, nećemo da priznamo, ali ćemo priznati sve ostalo. Političari ne bi trebalo da pričaju građanima bajke. Srbija sigurno neće uraditi ništa protiv svog naroda na Kosovu, koji ne priznaje tu državu i tačka. Šta treba, da ih teramo na to. Dajte, bolje da kažemo: „Ljudi, dignite ruke, dođite svi u Srbiju” - naveo je on.

Tomislav Nikolić, lider naprednjaka, odgovara Dačiću i kaže da mu „nije jasno zašto on odjednom glumi čoveka koji je pravedniji nego ranije”.

- Odjednom je Evropska unija lažljiva, a nije mu bila pre dva meseca. Da je to govorio na temperaturi plus 50, razumeo bih. On to priča sada kada se sve smirilo. To govori sada u kampanji, jer mu treba da pređe tih famoznih pet odsto - navodi Nikolić, i dodaje da mu nije jasno da li je Dačić u sukobu s njim ili sa EU.

(Blic, 2.9.2011)

Tomislav Nikolić: File nam je potvrdio da priznanje nezavisnosti Kosova nije uslov za nastavak evrointegracija

Priznanje nezavisnosti Kosova nije uslov za nastavak evrointegracija naše zemlje, rekao je predsednik SNS Tomislav Nikolić posle sastanka sa evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom.

Evropski komesar za proširenje Štefan File razgovarao je u Briselu sa predstavnicima Srpske napredne stranke Tomislavom Nikolićem i Aleksandrom Vučićem, koji su ga informisali o svom viđenju situacije u Srbiji, odnosima sa zemljama Evropske unije i evrointegracijama Srbije.

"Evropska unija uopšte nije promenila stav u odnosu na potrebu da Srbija veoma brzo bude gurana da ispuni sve uslove koji bi je doveli do članstva u zajednici evropskih naroda", rekao je Tomislav Nikolić, posle susreta sa Fileom.

"Jasno sam od komesara dobio uveravanja, čak je i napisao, da ne postoji nikakv formalan zahtev EU u vezi sa priznavanjem nezavisnosti Kosova i Metohije od strane Srbije, da bi to bio uslova za status kandidata ili eventualno članstvo", istakao je Nikolić.

Nikolić i Vučić na sastanak sa Fileom dolaze na zahtev predsednika Srpske napredne stranke.

Evropski komesar za proširenje Štefan File je, posle sastanka sa Nikolićem, izjavio da je veoma poznat stav Evropske komisije da priznavanje Kosova nije formalni uslov za proces Evropske integracije Srbije.

File je naglasio da su politički i ekonomski uslovi, takozvana EU merila iz Kopenhagena, i poštovanje uslova u procesu stabilizacije i pridruživanja ključni za kvalitativnu i objektivnu ocenu zasluga Srbije za dobijanje statusa kandidata za članstvo.

"Saradnja sa Haškim sudom i regionalna saradnja u koju su svi uključeni su ključni elementi procesa stabilizacije i pridruživanja, a kad je reč o saradnji sa Haškim sudom Srbija je ostvarila značajne rezultate", rekao je File u saopštenju izdatom posle razgovora sa Nikolićem.

"U regionalnoj saradnji je dobrodošlo aktivno angažovanje Srbije, a od životnog značaja je da sada obnovljeni dijalog Beograd-Priština donese nove rezultate kojima će biti poboljšani životi ljudi, ojačani mir, bezbednost i stabilnost u regionu", dodao je evropski komesar.

File je u saopštenju naglasio da je sa Nikolićem razmotrio njegovu zabrinutost oko zahteva Srbiji da dobije kandidatski status za članstvo u EU ove godine i to da li je priznavanje Kosova preduslov za evropsku integraciju Srbije.

"Ohrabrio sam Nikolića i njegovu stranku kao i sve srpske političke aktere da dalje unapredjuju evropske težnje Srbije, da deluju konstruktivno i odgovorno u predstojećem razdoblju", istakao je File.

Evropski komesar je dodao da je sastanak sa predsednikom i zamenikom predsednika SNS Tomislavom Nikolićem i Aleksandrom Vučićem održan u okviru njegovih redovnih sastanaka s predstavnicima opozicionih stranaka iz zemalja u procesu proširivanja i politike susedstva EU.

(RTS, 1.9.2011)

Tomislav Nikolić: Dilema Kosovo ili EU visi u vazduhu

Još niko zvanično nije postavio dilemu Evropska unija ili Kosovo, ali je jasno da ona visi u vazduhu. Samo je pitanje vremena kada će taj izbor biti stavljen pred Srbiju. Jednog dana će nas čekati reč „ili” i tada o tome ne treba da odlučuju političari, već građani Srbije - kaže u intervjuu za „Blic” Tomislav Nikolić, predsednik Srpske napredne stranke.

On je nedavno predložio da se raspiše referendum ukoliko pred Srbiju bude postavljen ultimatum - Kosovo ili EU, jer o tom pitanju, kako smatra, „ne treba da odlučuje Boris Tadić, Tomislav Nikolić ili Petar Petrović”.

- Neki tvrde da je podela Kosova jedino rešenje. Pa, može li to da se uradi po Ustavu Srbije? Ne može. Za svaku promenu teritorijalne organizacije ili državnog uređenja neophodna je dvotrećinska većina u Skupštini, koja bi zatim to pitanje postavila na referendumu.

Smatrate li da je referendum najbolji način za rešenje kosovskog problema?

- Mi političari možemo reći: Šta nas briga za EU, Kosovo može da bude samo autonomno. Onaj koji tako priča ne namerava ozbiljno da se bavi politikom. Takođe, ne postoji političar koji će se odreći KiM a da nastavi da se bavi tim poslom. To je nemoguće. O tome treba da odluče građani Srbije. Nama političarima će da bude lepo i ako Kosovo bude u sastavu Srbije i ako ne bude.

Da li vam na tom stavu zameraju vaši koalicioni partneri NS i DSS sa kojima ste najavili moguću saradnju posle izbora?

- Sa NS imamo izvanrednu saradnju. Sve dok se ne nađemo na jednoj listi ili dok ne budemo u prilici da formiramo vladu, svako će voditi svoju politiku. Međutim, mi već sada sledimo sličnu liniju. DSS vodi svoju politiku. Mogli bismo da sarađujemo s njima, ali kad se u to umeša nekakav lični faktor, onda se ispostavi da treba po svaku cenu biti različit od SNS, pa makar DS ostao na vlasti.

Da li je i dalje moguća politika „i EU i Kosovo”?

- Tu politiku treba voditi do kraja. Nas Ustav obavezuje da govorimo i Kosovo i EU. Kosovo zato što to piše u Ustavu, a EU zato što je Skupština donela odluku da Srbija učini sve što je u njenoj moći da bude članica Unije. Oba zadatka treba ispuniti, a to je prvenstveno posao za onog ko vodi državu.

Kako ocenjujete sporazum o administrativnim prelazima koji su srpske vlasti postigle sa Kforom?

- Nažalost, srpske vlasti govore o nekoj vrsti sporazuma, a ono što sam ja dobio od predstavnika Srba iz severnog dela Kosova jeste jedan papir i po njemu je apsolutno uskraćen dovoz bilo kakve robe, izuzev one koja je namenjena za SPC i ona roba za koju je relevantna svetska humanitarna organizacija dala saglasnost da je kao takva potrebna da stigne na KiM.

Vi tvrdite da nije tačno da 3,5 tona komercijalne robe može preći administrativni punkt, kako nam je predočeno?

- Tvrdim. Moguće da je to usmeni dogovor, ali on nikoga ne obavezuje. Već su mi rekli neki ljudi sa severa Kosova da je kamionu koji je imao dve tone dozvoljeno da preveze samo jednu tonu. Bojim se da to o čemu govore predstavnici Srbije liči na apsolutno popuštanje svim zahtevima iz Prištine, a nama ovde predstavljaju kao jedan dobar dogovor. Što je najgore, ovaj sporazum koji sam ja video, a koji nema ni naslova, već samo devet tačaka, čini mi se niko nije ni potpisao.

Smatrate li da Srbija treba da vodi drugačiju politiku prema Kosovu?

- Za mene je Borko Stefanović anoniman čovek. On nije pregovarač koji treba da pregovara o sudbini KiM. To treba da bude predsednik Vlade ili da on ovlasti predsednika države da to čini umesto njega. Žao mi je što se izvlače iz te situacije, pa će jednog dana da se lupe po čelu i kažu da nisu znali šta oni dole rade. Trebalo je da odmah pričamo o statusu, a ne poštanskim markama, telekomunikacijama, carinskim pečatima. To je samo osnaživanje albanske države čiji je glavni grad Priština.

Mislite li da je u ovoj situaciji neophodno da svi budu jedinstveni, bez obzira na stranačku pripadnost?

- Naravno da je važno, i na tome smo insistirali. Na moju molbu došli su predstavnici SNS sa Kosova u Beograd i ponovili da je mnogo bitno da budu jedinstveni, ali i da ne može država na njih da prebaci odgovornost. Predstavnici opština sa severa KiM nisu nikakvo telo. Oni su samo podrška državnim merama.

Da li ste o Kosovu razgovarali sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem?

- Nažalost, ne. Nekada je imao dobar običaj da pozove predsednika najjače opozicione srtranke na konsultacije kad se radi o nečem što je bitno za državu. I ja sam imao dobar običaj da se, iako sam u opoziciji, odazovem tom pozivu i neformalno ali ipak razgovaram o tome. To sam činio da bi on znao šta može da bude podržano u Srbiji, a šta će biti napadnuto ako ne bude uradio kako mu ja kažem da mi mislimo da treba da se radi. Skoro sedam meseci mi nemamo nikakvu komunikaciju i to je ono što najviše boli.

A sa premijerom Mirkom Cvetkovićem?

- Ne. Video sam mu pre neki dan zadovoljan osmeh kada je bio s našim ekonomistima i predstavnicima Narodne banke. Izgleda da je sav srećan pronašao ključ kako ćemo izbeći taj drugi talas krize.

(Blic, 15.8.2011)

Tomislav Nikolić: Raspisaću referendum - EU ili Kosovo

Tomislav Nikolić, lider Srpske napredne stranke, najjače opozicione partije, koji je dilemu EU i Kosovo slikovito uporedio s izborom roditelja između dva deteta, u razgovoru za „Alo!“ aktuelizuje ideju da građani Srbije, ako nam to pitanje bude nametnuto, sami odluče na referendumu „kome će se privoleti carstvu“.

- To pitanje ne treba da zavisi ni od čijeg odgovora, već da se rešava u Srbiji, prvo u Skupštini, a potom na referendumu. Nikada još zvanično nisam čuo da EU postavlja uslov da se Srbija odrekne dela svoje teritorije da bi postala njen član, ali ako se to desi, mislim da bez referenduma o tom pitanju Srbija ne bi mogla da ide dalje. Kao političar koji predvodi stranku koja će eventualno pobediti na izborima, ako bi građani Srbije rekli da moramo u EU, ja bih morao to da prihvatim, a morao bih da prihvatim i suprotnu odluku naroda i tražim druge puteve za ekonomsku, političku i svaku drugu vrstu saradnje. Dakle, sve će zavisiti od naroda, a ni ja neću da se krijem. Izneću svoj stav, ako bude trebalo, potpuno jasno i glasno.

Zašto se većina političara u Srbiji toliko plaši odgovora na ovo pitanje i uporno ga zaobilazi?

- Imam previše godina da bih nešto krio i čuvao za političku budućnost. Onaj ko je mlađi možda računa da bi u politici mogao i da laže i možda može drugačije da se ponaša. Može kao Mlađan Dinkić da pobegne sa sednice parlamenta i da ga nema kad se govori o Kosovu, može u kampanji da kaže kada su sve lagali DS i G17 plus, kad su obmanjivali narod da bi za njih glasali. Veoma je nepopularno govoriti „šta bi bilo kad bi bilo“. Svi drugi u Srbiji su izbegavali da govore o toj temi, ali sam ja naterao Tadića, istina u malo uvijenoj formi, ali da ipak kaže ono zbog čega me je brukao nekad po EU. To je da bi u slučaju da Srbiji bude postavljen uslov da se odrekne Kosova, da bi postala njen član, njegov odgovor bio ne.

Da li je odgovor države Srbije na krizu koju je na severu Kosova izazvao Hašim Tači bio adekvatan? Šta biste vi uradili na mestu predsednika Srbije?

- Ja zaista ne znam šta je uradio Boris Tadić i da li je barem jednu specijalnu jedinicu stavio u povišenu pripravnost. Da li je spreman da bude uz svoj narod i odbrani ustavni poredak po svaku cenu? Ako nije, mora da nam kaže. Očigledno je da se stvari ubrzavaju i da je bolje bilo da je urađeno kako je SNS mislio, a to je da tema otpočinjanja pregovora s Prištinom odmah bude status. Ovako smo upali u zamku, svesno ili nesvesno. To duguju da kažu Vlada Srbije i predsednik Tadić - da pod plaštom poboljšanja uslova za život Srba na Kosovu i Metohiji učvršćujemo takozvane privremene institucije, a u stvari vladu u Prištini. Naravno da nisam zadovoljan oko toga ko pregovara u ime Srbije jer to odaje dozu neozbiljnosti. Ja razumem da su takve pregovarače poslali kad se govorilo o poštanskim markama, a sad kad su barikade, glavnu reč treba da vodi velika državna politika, premijer i predsednik države.

Da li ste već krenuli u izbornu kampanju?

- Od 1. oktobra krećemo po potpuno jasnom i definisanom planu, bez obzira na to kada će izbori biti raspisani. Ipak mi imamo više vidova kampanje, a neki su već u toku.

Kako ćete finansirati kampanju, jeste li već našli banku kod koje ćete uzeti kredit?

- Novca ćemo imati onoliko koliko nam država bude dala za kampanju pošto je apsolutno nemoguće više skupiti neki drugi novac strankama iz opozicije. Stranke na vlasti imaju iza sebe javna preduzeća, već su se nafatirali i taj ih novac čeka na računima. Kredit je dragocen i predviđen je zakonom, ali ni to nije lako. Ja moram da pogodim koliko ćemo tačno mandata dobiti pošto mi to garantuje da ćemo na osnovu toga svakog meseca od države dobijati određeni novac i da znam koliko ću mesečno moći da odvojim za ratu tog kredita. Sigurno ću da se obratim banci jer drugog načina nema.

Da li je paljenje Jarinja bilo demonstracija patriotizama ili obično huliganstvo?

- Čuo sam da je neko od pregovarača ljudima na severu rekao da ne smemo previše da zatežemo da ne bi ponovo bombardovali Beograd. To je zaista bezobrazno. Osuditi ljude dole na Kosovu iz naših udobnih beogradskih stanova i vila je nemoralno. Tim ljudima ne možete da govorite da su vandali. Ja čak mislim da je Srbija nešto dobila kada je demoliran punkt na Jarinju. Tada je neko pokazao da neće baš sve dozvoliti. Ni Albanci nisu od toga dobili previše, a Kfor se nije previše junačio, već su se zamislili - ako goloruki narod može tako da se bori, šta bi tek bilo da je naoružan. Da nije bilo tih ljudi, da nisu solidarni, da nisu prvo ostali svih ovih 12 godina, mi danas ne bismo imali o čemu da razgovaramo i pregovaramo. Da se Srbi nisu suprotstavili, imali bismo reprizu „Oluje“.

Da li vam s distance od pet meseci štrajk glađu i žeđu izgleda kao opravdan potez?

- To je bio jedini mogući potez. Posle toga samo neko ko nema pameti može da kaže da će naprednjaci i demokrate posle izbora formirati koaliciju. Vredelo je zbog toga što svi građani Srbije znaju da je to laž. Ja na tom mitingu nisam mogao reći ljudima koji mi veruju, koji me poštuju, koji žele promene da se ponovo vrate kući kao i u februaru mesecu. Možda sam pogrešio što sam prestao da uzimam vodu pošto je već četvrtog dana bilo kritično. Odlučujuću ulogu da prekinem štrajk imao je patrijarh Irinej. Znao sam kad me je Njegova svetost pozvala da se pričestim da u tom času treba da prekinem ako mislim da ostanem živ kao čovek od koga se mnogo očekuje.

Imate li zdravstvenih posledica?

- Ne, nikakvih, apsolutno. U štrajku sam izgubio sedam kilograma, ali sam tu kilažu vratio na drugi način. Znao sam da će ona da se vraća i onda sam pomalo vežbao. Sada sam fizički bolje nego pre tog štrajka jer me je on opomenuo da sam malo zapostavio fizičko vežbanje koje sam ranije uvek upražnjavao.

(Alo, 8.8.2011)

Tomislav Nikolić: Kosovo i EU su mi kao dva sina

Beograd – Predsednik SNS Tomislav Nikolić smatra da Srbija ekonomski i socijalno ne može da opstane bez članstva u EU, ali je ukazao da ne može da opstane ni bez KiM.

Upitan kakav bi bio stav SNS ako EU postavi takav uslov, Nikolić je televiziji B92 rekao da je to kao da ga pitaju da li da se "odrekne jednog ili drugog sina".

Nikolić je istakao da nikada nije čuo nijedan zahtev iz EU da Srbija prizna Kosovo, već da je samo u novinama pročitao izjave nemačkih poslanika o tome.

On je ocenio da u slučaju takvog uslova treba sazvati vanrednu sednicu Skupštine Srbije. 

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije nije učinila ništa da zaštiti Srbe na Kosovu i Metohiji. Nikolić smatra da vlada mora da iznese jasan plan kao odgovor na krizu na severu Kosova i da zatraži podršku parlamenta. 

Predsednik SNS je rekao i da već mesecima sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem nije razgovarao o Kosovu i Metohiji i da je Tadić prekinuo te kontakte kada se, kako kaže, u istraživanjima javnog mnjenja videlo da su naprednjaci ispred Demokratske stranke. 

Nikolić je najavio i da će oko 20. avgusta posetiti Kosovo i Metohiju.

(Tanjug, 4.8.2011)

Tomislav Nikolić: EU nije postavila ultimatum Srbiji

BEČ - Lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da Evropska unija dalje integracije Srbije nije uslovila nikakvim ultimatumom po pitanju Kosova.

"Do sada niko iz EU nije Srbiji postavio ultimatum i rekao 'ako ne odustanete od Kosova, nećete ući u EU. Srbija želi da bude članica EU, i Srbija se nije odvojila od Kosova", rekao je Nikolić za bečki dnevnik "Prese".

Nikolić je juče u Beču potpisao sporazum o saradnji sa desničarskom Slobodarskom partijom Austrije (FPO).

Komentarišući ideje o eventualnoj podeli Kosova, Nikolić je naglasio da je takav potez suprotan Ustavu Srbije, ali da predstavlja mogućnost za jedan novi dijalog.

"U delu Kosova u kojem žive Srbi Albanci nemaju vlast, i teško je zamisliti da će tamo ikada imati vlast, kao što Srbija nema više moć u Prištini i neće biti moguće da je ponovo uspostavi", rekao je on.

Povodom hapšenja haškog optuženika Ratka Mladića i konstataciju da je 2008. kada je uhapšen Radovan Karadžić protestovao u Beogradu, Nikolić je podsetio da je tada predvodio Srpsku radikalnu stranku koja je iznela protest na ulice.

"Međutim, radikali nikada nisu imali želju da dođu na vlast. SNS je nešto drugo. Mi smo proevropska partija i izručenje Mladića je jedan uslov u procesu pridruživanja. Ako bi stali protiv EU ne bi mogli da pobedimo na izborima u Srbiji. Zbog toga nismo želeli da protestujemo", objasnio je on.

Nikolić je naveo i da je njegovo lične mišljenje o tome nevažno. "Karadžića sam lično poznavao, a Mladića nikada nisam ni sreo. Mnogo je važnije šta mora da učini država. Moramo da poboljšamo naše međunarodne odnose i obavimo naše zadatke", rekao je on.

(Blic, 16.6.2011)

Tomislav Nikolić: SNS će sigurno uvesti Srbiju u EU

BEOGRAD – Ulazak Srbije u EU je prihvatanje obaveza da naša država svojim građanima obezbedi uređenu i pravednu državu, bez kriminala, ekonomski prosperitetnu, baš kao da smo članice, rekao je Tomislav Nikolić, predsednik Srpske napredne stranke, posle sastanka sa Generalnim sekretarom OEBS-a Markom Perenom de Brišamboom i šefom misije OEBS-a u Beogradu Dimitriosom Kipreosom.

To je mnogo važnije nego u kakvom ćemo formalnom odnosu biti prema EU. Za mene je mnogo važno da ispunimo sve uslove prema građanima, da im obezbedimo pravednu, pravičnu, uređenu i ekonomski prosperitetnu državu, nego u kakvom ćemo formalnom odnosu biti prema EU – naveo je Nikolić.

Predsednik SNS-a rekao je generalnom sekretaru OEBS-a da je izuzetno važno da Srbija u oktobru dobije pozitivno mišljenje Evropske komisije i da u decembru Savet EU donese odluku o statusu kandidata, te da su naprednjaci svoje delovanje posvetili tome.

Prema Nikolićevim rečima, Brišamboa je zanimala ocena naprednjaka aktuelne političke situacije u Srbiji.

On je kazao da su se složili da Beograd i Priština treba da razgovaraju, ali je izrazio nezadovoljstvo što nije obezbeđena sigurnost delegaciji iz Beograda u Prištini, osvrnuvši se još jednom na nejedinstvo politike Vlade.

– Ne zna se šta je strategija beogradskog tima, pošto zamenik predsednika Vlade Srbije istupa sa idejama o kojima Vlada nikada nije izvestila Srbiju. Vlada nema jedinstvenu politiku. Sve što Ivica Dačić kaže da bi njegova stranka uradila, Vlada ne radi. Čudi me šta će onda SPS u toj Vladi, kada se nijedan deo njenog programa ne ostvaruje – rekao je Nikolić, i dodao da su svi ti stavovi samo priprema za predstojeće izbore. Nikolić je kazao da ta stranka želi da potpuno spremna dočeka vreme kada budu raspisani izbori i dodao će SNS sigurno uvesti Srbiju u EU, ne zapostavljajući stare i dobre prijatelje.

(Pravda, 18.5.2011)

 

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner