Početna strana > Rubrike > Dokumenti > Ministarstvo inostranih poslova Rusije o delatnosti Haškog tribunala i slučaju Šešelj
Dokumenti

Ministarstvo inostranih poslova Rusije o delatnosti Haškog tribunala i slučaju Šešelj

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Titov   
četvrtak, 14. jul 2011.

Ministarstvo inostranih poslova

Ruske Federacije

30.05.2011. br. 5383/4ed

Na br. b/b od 20. 04. 2011

Predsedniku Ruskog društvenog komiteta za zaštitu Vojislava Šešelja

S.N. Baburinu

O delatnosti MTBJ i predmetu Šešelja

Poštovani Sergeje Nikolajeviču,

U vezi Vašeg pisma u pogledu parametara rada Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (MTBJ) i okolnosti u kojima taj međunarodni sudski organ razmatra predmet lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja želeli bismo da saopštimo sledeće.

MTBJ je uspostavljen rezolucijom Saveta bezbednosti OUN na osnovu Poglavlja VII Povelje OUN bez navođenja roka njegovog funkcionisanja. Formulacije rezolucija Saveta 1503 (2003) i 1534 (2004), koje su utvrdile vremenske orijentire završetka delatnosti, nisu govorile o tome da 2010. godine ističe mandat Tribunala kao pomoćnog organa SB OUN. Pri tome se ne može poricati da se MTBJ nije uklopio u period koji mu je odlukama iz 2003. godine određen za završetak sudskog postupka.

Tribunal se može zatvoriti samo na osnovu dodatne rezolucije SB OUN. Pri tome su zapadne države-stalne članice SB sa pravom veta (SAD, Velika Britanija, Francuska) kategorički protiv toga da MTBJ smesta prestane sa radom. Kina ima uzdržano-neutralan stav. Karakteristično je da Srbija sa svoje strane ne demonstrira naročitu aktivnost u pogledu hitnog završetka rada Tribunala.

Mišljenje o tome da bi Rusija u nastalim uslovima mogla blokirati odluku o produžetku ovlašćenja sudijama MTBJ i samim tim obezbediti „raspuštanje“ čini se pogrešnim. Uz nepostojanje odluke o prestanku mandata samog organa takav bi korak samo doveo do novih komplikcija i na kraju krajeva do odugovlačenja procesa završetka rada Tribunala uprkos našoj liniji.

U takvim za nas krajnje nepovoljnim okolnostima uspelo nam je da 2010. godine postignemo da Savet bezbednosti OUN donese rezoluciju koja sadrži zahtev da se čitav rad MTBJ završi najkasnije krajem 2014. godine i predviđa stvaranje tzv. rezidualnog mehanizma koji bi regulisao preostala tehnička i procesna pitanja. Taj mehanizam će početi da deluje od 1. jula 2013. godine. Nesumnjivu vrednost dokumenta predstavlja činjenica da je SB OUN faktički konstatovao da su zadaci Tribunala iscrpljeni i postavio jasne vremenske okvire njegovog postojanja. Savladan je otpor zapadnih članica SB koje su težile da obezbede funkcionisanje MTBJ s neograničenim rokom.

Tokom čitavog rada Tribunala pažljivo pratimo šta se tamo dešava, između ostalog, tok razmatranja predmeta predsednika Srpske radikalne stranke V. Šešelja.

Moramo konstatovati da hronične manjkavosti u radu MTBJ, na koje sistematski ukazujemo, nisu omogućile da se pretres operativno obavi, s obzirom na sve bitne okolnosti. Usled toga je odsustvo normalnog kontakta između sudskih vlasti i optuženog dovelo do zaoštravanja koja su se odrazila na zdravlje poslednjeg.

Ruska strana stalno reaguje na obraćanja rukovodstva SRS i članova porodice V. Šešelja po tom pitanju. U vezi s najnovijim signalima, kao i na osnovu odluka Sudskog veća Tribunala ruski stručnjak-lekar je ove godine neposredno učestvovao u nezavisnom pregledu optuženog. Računamo na to da će zaključci i preporuke grupe eksperata omogućiti stabilizovanje zdravstvenog stanja V. Šešlja, između ostalog u cilju što hitnijeg završetka saslušanja u MTBJ i donošenja pravedne i nepristrasne presude.

Nameravamo da se dosledno držimo linije na završetak delatnosti Tribunala o roku određenom od strane Saveta bezbednosti OUN i korektno izvršavanje funkcija naloženih MTBJ.

S poštovanjem

Zamenik ministra V. Titov

(NSPM)

 

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner