понедељак, 21. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Српска дијаспора као део свеукупног српског бића

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 25 март 2012 23:37
Ivan
Kako to da je albanska dijaspora tako kompaktna oko matice???
Препоруке:
23
0
2 недеља, 25 март 2012 23:59
vasilije
Uopšte nije problem u gubljenju kontakta sa maticom(on je uvek postojao i postoji),već je pravo pitanje čemu je služila srpska dijaspora??
Препоруке:
11
19
3 понедељак, 26 март 2012 00:11
ДРАГАН
када ће се испунити оно обећање "свим Србима српско држављанство"? сви наши непријатељи су то одавно урадили за своје сународнике било где су живели и било где су били рођени сви су добили државњанство своје матице ...
Препоруке:
24
0
4 понедељак, 26 март 2012 00:34
ДиМитрије
Срби на ''Путу за Исток'' су се утопили у Русе (Украјинце/Козаке),слично као што су се утопили у Далмацији утопили у Хрвате, у Склавонију у Шиптаре,а у Тесалији у- Грке.
Целокупна емиграција од почетка '60-их је економска. Мислим да се на повратак таквих не може и не треба рачунати.
О улагању ''емиграције'' доста је писано. Већина ''наших емиграната''(док су се сви звали Хрвати, Бошњаци, Словенци, па и Црногорци, ''наши'' су били-Југословени/Југовићи) припадају нижем средњм слоју и нижем слоју. Пролетеријат.
Не треба заборавити и њихово деловање последњих пар деценија. Оданде су нам дошли и: Милан Панић, Божидар Ђелић, Кори Удовички, Иринеј Добријевић, Клара Мандић, Драган Васиљковић, Радмила Милентијевић, Драган Домазет, Александар Карађорђевић, Никола Михаилов Петровић, Мајкл Ђорђевић, Десимир Тошић, Алекса Ђилас, Срба Илић, Чарлс Симић, Делић-Бентли, Шербеџија, Кристијан Голубовић,Давид Албахари, Ден Тана...Треба се присетити сви њихови заслуга овом, јадном, народу!
Препоруке:
24
2
5 понедељак, 26 март 2012 06:30
Citalac
Naravno, valja pozdraviti svaku agendu srpskog zblizavanja i upoznavanja. U globalnom i sve manjem svetu u kojem zivimo, rasejani su i daleko veci narodi, i nekadasnja nepovoljnost danas je prednost (saobracaj i informaticke komunikacije omogucuju, na primer, do juce NEZAMISLIVO u kulturnoj razmeni, ucenju naseg jezika kod srpske dece napolju i slicno). drzava MOZE i TREBA da pomogne kulturoloski. Ali rade to nasi i sami. Medjutim, voleo bih da razgranicimo par nepoznanica ovde:


2. Изједначити права Срба у расејању са правима грђана који живе у Србији и извршити све обавезе према исељеницима.



U kom smislu jednaciti? Ima li izjednacenih prava bez izjednacenih obaveza? Nasi koji su stalno naseljeni negde napolju, cesto su onemoguceni da imaju dva drzavljanstva, ili se odricu jednog u korist drugog. Ne zaboravimo da ljudi imaju i IZABRANE domovine prema kojima su takodje obavezni. Zasto bismo nekog TERALI da bude nas drzavljanin ako je vec IZABRAO odlazak?
Препоруке:
9
7
6 понедељак, 26 март 2012 06:30
Citalac
Realno, koliko je Srbiji u interesu da joj na lokalnim izborima glasa neko ko zivi cetvrtu generaciju u SAD, ili drugu u Austriji? Navodim samo neke stvari koje mogu da budu kontraproduktivne jer bi izazvale resentiman naroda koji zivi ovde. I koje su 'obaveze' koje prema dijaspori? Ne tvrdim da ih nema nego ih treba definisati jer ovako mogu da zvuce kao onaj prazan prostor ciji se sadrzaj menja zavisno od povoda (setite se Draskoviceve mitologije 'srpske dijaspore' iz ranih 1990ih). Utoliko smatram da bi, kao prvo, podsticaje dijaspori valjalo preusmeriti (u slucaju nekog kvalittivnog zaokreta u OPSTOJ psihologiji drzavne uprave) na nadlezna ministarstva, najpre privrede i kulture. Ministarstvo dijaspore je suva besmislica koja sluzi besplatnim putovanjima partijskih besposlicara po Americi.PS Ovo nije zamerka autoru, ciji je tekst sjajan, nego tek uvod u neku debatu.PPS Kad kazem dijaspora, tu NE MISLIM na RS i CG, jer su i te zemlje deo srpskog maticnog prostora
Препоруке:
17
2
7 понедељак, 26 март 2012 08:39
Јован Анастасијевић
У прегледу настанка разних емиграционих таласа има озбиљних грешака:
- исламизација, католичење, асимилација после Косовског боја (не директно после њега) уопште није последица исељавања – нико се од њих није иселио, него је баш последица останка на месту, турског терора и римокатоличких притисака;
- (мали) талас у XVIII веку, познат под именом “Пут на исток” уопште није био узрокован турским злоделима. Он је ишао са аустријске територије, узрокован тиме што је аустријска влада укидала раније дате повластице српским граничарима, и то уопште није било никакво спасавање голих живота;
- Антикомунистичка дијаспора после II Светског рата је настала углавном од ратних заробљеника који су одбили да се врате. Било је мало оних којима је пошло за руком да побегну преко границе;
- “привремени рад“ 1960-1990 је био еуфемизам и за последицу имао у великом броју дефинитивни останак ван земље.
Већина ауторових предлога за решавање проблема су нереале и неоствариве.
Препоруке:
6
7
8 понедељак, 26 март 2012 08:42
Из_Норвешке
Ми из "сусједни" држава немамо ама баш никаква права у Сербији. Мој отац је покушао да отвори фирму прије пар година - тоталан неуспјех. Навозали га на сто шалтера док није одустао. Сад купује неко имање, и ту мора на се сналази због мањка држављанства. Толика села, салаши, домаћинства итд што стоје празна, а они који би тјели да купе/уложе немогу због немања држављанства. Док велике компаније са запада купују земљу, фабрике итд за мале паре (нетреба им држављанство зачудо).
Препоруке:
19
1
9 понедељак, 26 март 2012 09:58
mila w.
O kakvoj se ovde matici govori? I kakva je to drzava Srbija da nesto manje od polovine srpskog naroda zivi van matice. Za koju godinu matica Srbije nece biti u Srbiji, vec van nje.
Препоруке:
6
3
10 понедељак, 26 март 2012 10:42
ДиМитрије
O kakvoj se ovde matici govori? I kakva je to drzava Srbija da nesto manje od polovine srpskog naroda zivi van matice.

То што живите ван своје земље (данашња Окупирана Реп. Србије је део Српских земаља) није разлог да себе сматрате бољим од нас, што се овде патимо. Шта више. Свако Српско бежаније се завршило претакањем у турску,шиптарску,руску,хрватску,грчку,словеначку,угарску,румунску,бјрмакедонску,аргентинску,чилеанску,швапску и америчку масу. Колико данас Срба има у Будимпешти(Будим и Пећ)? Темишвару? Дубровнику? Средцу? Скадру? Цетињу? Куманову?
Основно и прво питање односа ''дијаспоре и матице'' би требало да буде питање: ПОВРАТКА Срба на њихову дедовину и очевину?
Препоруке:
16
2
11 понедељак, 26 март 2012 11:30
Бели Орао
Људи и у Србији и ван ње су крајем осамдесетих давали и капом и шаком. Прво треба да се врати поверење којег нема. После је лако.
Препоруке:
15
0
12 понедељак, 26 март 2012 12:49
Marko Gay
Kako objasnjavate toliko razlicite politicke poglede Srba van Srbije u odnosu na Srbe u Srbiji?
Препоруке:
8
1
13 понедељак, 26 март 2012 14:47
Алекса
Драги наши срби, потомци и бивши срби пореклом из српских земаља. Шта да вам поручимо, када немамо државу, када су нас растурили, наметнули окупацију коју чувају локални демократи.Призивају стратешке окупаторске партнере да отворе погоне овде, да за њих радимо. Позивамо вас - да ви будете стратешки партнери. Ни у једну власт овде не мође да се има поверења. Зато отварајте погоне мимо власти, тј са вашим рођацима које имате у српским земљама. Научите нас, одн пренесите радну и сваку еколошку дисциплину у српске земље. Заступајте нас тампо где се налазите. Србија и српски народи траже помоћ, а не умеју ни да се људски обрате. Сви ови који се нису својевољно вратили, који заступају интерес оних који су их послали - нису се примили на српску биљку. Немају подршку. Ушли су у политику, а не у привреду. Нама требају људи који умеју да организују посао и "натерају" да се ради.Политике нам је преко главе. Очувајте нас, сами не знамо, лутамо, убијамо се, не чувамо веру, писмо, традицију.
Препоруке:
11
2
14 понедељак, 26 март 2012 14:52
Goran @Marko
Mustra ste,ali ne moze se tek tako podvaljivati, niko ne zamjera Srbima u Srbiji nista nego zamjera vlasti koja ni pred narodom u Srbiji nije odgovorna a kamo li van nje.

@Autor
Dobar tekst koji bi mogao da bude osnova neke strategije u buducnosti, s tim da nekim stvarima treba prici pragmaticno.Tesko da ce neko iz trece ili cetvrte generacije iseljenika odluciti naprasno da se vrati.U tim slucajevima glavna stvar treba da bude da se ocuva svijest o srpskom porjeklu.Ako zazivi skorosnja odluka da se svim Srbima besplatno omoguci drzavljanstvo, bice to velik iskorak.

Takodje mi kao Srbinu iz RS ponekad tesko padne kada vidim kakav je odnos vlasti Srbije a i dosta pripadnika ovih mladjih generacija(ratnih i poratnih).Nije mi se jedanput a ni mojom prijateljima od kojih velik broj studira u Srbiji desilo da ih pogrdno nazivaju "bosanac".Znam da je to iz neznanja ali pece.

P.S. Ispravno ste napisali na kraju podaci a u tekstu koristite podatci,mala zamjerka.
Препоруке:
6
1
15 понедељак, 26 март 2012 16:34
сељак беземљаш
Док ја размишљам одакле да кренем у овом тексту пуном"лимунаде"и који подсећа на рециклиране текстове Вука Драшковића деведесетих један на ТВ лелече за Европом.Каже да ће мо уз њену помоћ обновити све што је порушено и што су упропастили.Па да кренемо од улагања дијаспоре у Србију.Одмах смањите могућу суму.Ми Срби смо сиромашан народ.А нећемо да знамо за то.(Да смањим мало одијум навешћу један од разлогаза сиромаштво.Та кућа поред пута.Кад гледате ризницу у Нотр Дам видите како се богатство сливало вековима.Прст свеца и поред њега прстен који је био на прсту.А у нашим манастирима у ризници само списак година у којима је манастир спаљен и похаран,Кров однело.По истеку стотину педесет година стекну се услови и паре да кров поправимо.)Натраг на текст.Ипак скупило би се нешто пара.И да прескочимо малтретирање око отварања фирме(разговарао сам ових дана са младим човеком иѕ Аустралије.Овде је дипломирао електротехнику а докторирао у Аустралији)
наставак
Препоруке:
8
1
16 понедељак, 26 март 2012 16:46
realno
Naši ljudi uglavnom su radna snaga,malo ko i od bogatih bi došao u ovu prevarantsku držabu..
Препоруке:
6
1
17 понедељак, 26 март 2012 17:00
сељак беземљаш
За време разговора SKYPE на другом делу екрана он је средио све формалности за отварање фирме.Сви папири ће стићи на кућну адресу.Пет минута посла.Прескачемо то.Али остају оне 1154 или колико беше такси.Да скратим.Мала и средња предузећа се затварају.Гуши их нешто.Нисам доктор за гушобољу али ми је јасно да од тих милијарди нема ништа.Нада је добар друг али лош водич.
Е сад да се дотакнемо врло тугаљивог погледа на дијаспору.Коментатор ДиМИТРИЈЕ је то дотакао.Да ли ми губимо из вида да су ти људи отишли због бољег живота Да пре свега они живе боље.А то значи да морамо имати у виду да су због бољег живота отишли и преци нашег другара Сенада.Вероватно и Василија.Обрни окрени то му је то.На меморијалном зиду у Вашингтону VIETNAM VETERANS MEMORIAL подигнутом у славу погинулих у вијетнамском рату стоји и NIKOLAS VRANCKOVICH.Несретни Никола Вранковић није једини наше горе лист на том зиду.А шта ли има на списку оних из 1999.г боље да незнамо.
наставак
Препоруке:
6
0
18 понедељак, 26 март 2012 17:19
сељак беземљаш
А сада један појединачан случај.
Сви знате оног бициклисту.О Галеници нећу.Ваљда ће неко други,Ових дана Блиц или Данас слабо ја то разликујем објавио је фотографију тог веома угледног и важног и тако даље члана наше дијаспоре са америчким председником.Колико знам у Америци постоји обичај да платите извесну за њихове прилике мању суму за масовни ручак са председником.На крају ручка појединачно фотографисање са председником.Па то после ставите у албум.Па показујете гостима.
Ја мислим да је одавде однео четири албума најмање.У Титовом мерцедесу,у Белом Двору,у МИГу 29....И колико сам ја разумео текст у новинама ево га поново.Навалио на нову туру фотографија.Ми му дођемо као сафари.
Препоруке:
10
0
19 понедељак, 26 март 2012 21:02
мачак гарфилд
@сељак беземљаш: Слажем се. Нико и никада није отишао зато што му је било добро и потаман. Тамо куда је дошао, можда и није било много боље – можда и јесте. Мислим да углавном јесте. Они којима није – вратили су се. Они којима је било боље – остали су, оженили се, изродили децу која су стасала и већ ко зна која генерација живи у туђини која им то више није. Ако памти и зна одакле су им преци- добро је. Језик нестаје из генерације у генерацију, и аутор сада израчунава колико ће милијарди одатле доћи? Зашто, и због чега? Уосталом, и одакле толике паре тим људима? Имате две врсте дијаспораца данас: оне који су као Панић и разни други хохштаплери који долазе од споља да продају маглу и напљачкају се, и оне изнутра као СПО-овци Вука Драшковића и њихово министарство за дијаспору, који покушавају да продају маглу унутра, па и да је извозе “у дијаспору“, рачунајући да ће ипак некога успети да намагарче својим причицама. Нормални људи из дијаспоре помажу своју родбину, или не – и то је све.
Препоруке:
4
0
20 понедељак, 26 март 2012 22:19
сељак беземљаш
&МАЧАК ГАРФИЛД
Ви допуњавате оно што сам писао.Сложено је то. Надам се да се нико неће увредити.Исељеници псилошки не прихватају однарођивање иако га живе.Западна друштва нису толерантна.Нетолеранција је у рукавицама.Друштвена,економска и језичка асимилација се подразумева.Нема штрчања.Ми видимо спољну економску страну.Какве само муке са језиком.Да оде се са знањем енглеског.Али то није језик Шекспира.То је једна бескућна фраза.Добра за самоуслугу или ареодром.Па се пролази кроз вештачко детињство тако што се изнова учи. Да и дошао је сазнањем да је птица бирд али прихвата то за невољу.Благо матерњег језика,цео један интелектуални и духовни свет принуђен је да сакрива и да општи са оним што је сакупио и усвојио.А тек језички неспоразуми са децом.Зато и нема писаца двојезичара.Сингер,Кундера се тешко може рачунати.Занимљиво да ово у књижевности није обрађено као тема.Мислим да је комплексни проблем однарођивања узгред дотакао Драгослав Михајловић у КАДА СУ ЦВЕТАЛЕ ТИКВЕ.
Препоруке:
3
0
21 понедељак, 26 март 2012 23:08
Даница Петровић
Матична држава је држава-мајка.Чим престане да буде добра мајка - деца беже.Након тога - џабе јој кукњава за децом.Очекивати помоћ од људи који су из ове земље отишли због немогућности да у њој достојанствено живе ,стварно је срамота.То је последње што би требало учинити.
Прво да мајка буде мајка.
1.Колико се емисија на РТС-у бави животом Срба који као национална мањина живе у Румунији,Бугарској,Мађарској,Албанији,Црној Гори,Хрватској,Словенији?
2.Кад се на РТС - у последњи пут говорило о српским допунским школама у дијаспори и о обавезама које у том погледу има Министарство просвете?
3.Кад се на РТС -у могла видети емисија о српским клубовима у дијаспори?
4.Имају ли Срби из дијаспоре право да на РТС-у имају једночасовни термин сваке недеље?Да говоре о својим проблемима и потребама?
Зашто РТС?Зато што је он својина грађана Србије.Ако их ту нема,нигде их неће бити.А нема их.Кад их буде и кад се ту буду осећали као код своје куће,имаћемо и ми њих.Дотле - велики мућак .
Препоруке:
6
1
22 уторак, 27 март 2012 09:54
zakeralo
Pazite, stvar je prosta:
- Ko god ne zivi u Srbiji ne bi trebalo da o njoj odlucuje. Nije ti odgovaralo, otisao si - dovidjenja.
- Ko god nije rodjen u Srbiji ne bi trebalo da presudno o njoj odlucuje. Izvini, o tudjem se ne pitas.
- A usled slozenih istorijskih okolnosti - ni onaj kome dede, babe ili roditelji nisu iz Srbije ne bi trebalo da o istoj odlucuje - nije ovo Amerika, novi svet, pa da su imigranti faktor. Ovo je stari svet, valjda, ovo bi trebalo da je nase etnicka dedovina u kojoj se nas interes sprovodi, i tako kroz milenijume.
I nije ovo Jugoslavija pa da se u klanove i plemena organizovani stranci pitaju.
Tako bi trebalo da bude. Ovo bi trebalo da bude nasa mala Drzava u kojoj se mi pitamo o svemu.
Ali nije. I nece ni biti nikad vise. Mislim da je to pitanje brojeva, dakle prosto, biolosko matematicko pitanje.
Fajron Republika.
Препоруке:
2
3
23 уторак, 27 март 2012 15:52
МР
Чланак је добар, нарочито његова историјска страна. Па ипак заслужује неколико исправки или допуна. Ван земље сам практично од 1959. године. Разлог одласка је био економски као и жеља да видим света. Политика ме није у младим данима много интересовала. Жеља ми је такође била да нешто научим. Ево шта сам видео.
1. Наша дијаспора је била непријатељски расположена према Југославији. Само зато што сам рекао да би било боље да сачувају Југославију моји земљаци су покушали да ме избаце из Америке. Чак су и цркву одвојили зато что се црква у Србији није борила против режима.
2. Заробљеници нису хтели да се врате због велике антикомунистичке пропаганде, а многи су се ипак вратили у земљу где су одмах после рата услови за живот били много тешки. Мој ујак је остао у Немачкој где је радио као рудар у Руру. Немци су му опрали мозак и био је срећан кад је почело бомбардовање. Четници, Недићевци и Љотићевци су заједно са Немцима убијали партизане до последњег момента. Остали су крвни непријатељи
Препоруке:
2
2
24 уторак, 27 март 2012 15:59
alkar
srba u srbiji po popisu stanovništva ima oko 6 i po miliona i ako mu pridodamo sve srbe s balkana dolazimo do realne brojke od oko 8 i po miliona.navodim to zato sta autor iznosi netočnu činjenicu o tome da su srbi najbrojniji narod na balkanu(bez iseljenistva van balkana) sta nije točno jer ,iako polovično spadaju u balkan,rumunja ima oko 17 miliona(bez manjina),grka oko 10 i po.brojni jeste ali najbrojniji niste i neznan sta triba autoru ovakva tvrdnja.
Препоруке:
0
2
25 уторак, 27 март 2012 16:15
МР
режима. Са њима није било могуће успоставити било какву везу. Били су и остали велики непријатељи Југославије, али су желели да створе Велику Србију . Сваки иоле паметан човек који је познавао балканске прилике а и ситуацију у свету требало је да зна да је тако нешто немогуће. Са нашим емигрантима свака дискусија по том питању је била немогућа.
4. За Србе је Југославија била најбоља опција, далеко боља од ове данас. Одлазио сам на одмор на Водице код Шибеника где је било веће српско насеље. Срби су могли да живе и раде где год су хтели. Додуше, било је проблема на Косову. Данас је потребно седам пасоша за путовање кроз нове земље.
5. Кад се послератно стање нормализовало, свако је могао да дође у посету па чак и да се сасвим врати под условом да не ради против земље. Ја сам повратио држављанство и добио нови пасош (од Слобе) 2000. (не 2006.) године одмах после бобардовања иако сам практично и сам био емигрант. Данас би се бојао да дођем у посету због великог криминала кога имате.
Препоруке:
2
1
26 уторак, 27 март 2012 19:12
mp
pa nije gospodine Drobnjak nas narod rasejan po svetu neki "projekat" jacanje srpskog korpusa ...e moj Boze. Mi smo rasejani na mnogim mestima u svetu, ljudi ima svakojakih i vrlo je tesko postoci jedinstvo i medjusobno postovanje medju nasim svetom, mi ni ne znamo koji su nam kljucni nacionalni interesi. Nismo se ni oko toga dogovrili, komunikacija sa maticom je jednosmerna. Maticu uglavnom intersuje samo novac i znanje; Neko iz rasejanja bi se zapitao zasto da bilo sta daje i ulaze u Srbiju sa dobirm namerama kada je Srbija zabran jedne grupe povlascenih ljudi; I gde je vrlo tesko sprovesti bilo kakve ozbiljnije promene, a tek napraviti dobar odnos sa maticom.
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер