Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Nobel iz kineskog ugla

Komentari (24) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 13 decembar 2010 16:09
Zvonimir Kostić
"Ako ta zemlja pokaže da nije u stanju da razvije slobodnu ekonomiju i poštovanje ljudskih prava, postoji opasnost društvenih i ekonomskih kriza u Kini, što će imati negativne posledice za sve nas”[7]

Dakle, Kina treba da pokaže *da je u stanju...* kako bi svet dobio još dvadesetak novih država i sa drugog mesta ekonomske i vojne moći (iza SAD a ispred Japana) došla na nivo, recimo Srbije, koja je dokazala da je u stanju... To bi se moglo desiti ako bi Kina prihvatila odlazećeg srpskog za svog premijera. Slabe su šanse, iskreno...

P.S. Nobel sa ovim svakako nema veze.
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 13 decembar 2010 16:11
Vukadin
međutim, koncept poštovanja ljudskih prava predstavlja potpuno prazno i formalno određenje koje omogućava primenu bilo kakvih načela do te mere da se pod izgovorom borbe za ljudska prava demokratija nameće bombama i vojnim intervencijama.


Potpisujem!
I od sad kad god pomenu ljudska prava treba im reći samo: Asanž!
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 13 decembar 2010 16:20
Petrushin
I na kraju nam ostaje da se zapitamo ko to tamo zaista poštuje ljudska prava?



Sjeca li se jos neko 'nase' dojucerasnje parole:

"Ko drugacije kaze, taj klevece i laze!"

E pa to je danasnja Kina - u malom i velikom!

Zapad jeste mnogo bolestan, ali je Kina jos bolesnija, ako je moze da ugrozi neki tekst i misljenje!

Kina je paranoicna drzava i nadasve bolesna zajednica, u kojoj jedna partija ne da drugima da drugacije misle i osjecaju se drugacije nego oni!

Srbija je mogla, prije ovog dodjeljivanja Nobelove nagrade, da zauzme stav po pitanju ugrozavanja ljudskih prava u Kini, a ne da dodje u mat poziciju, da je prisiljavaju da bira izmedju dva zla: kineske autokratske drzave i Zapadnog divide et impera!

Drzava nam se klacka li klacka, pa i intelektualci!

Zalosno!
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 13 decembar 2010 16:30
Petrushin
Charter 8

The document below, signed by over three hundred prominent Chinese citizens, was conceived and written in conscious admiration of the founding of Charter 77 in Czechoslovakia, where, in January 1977, more than two hundred Czech and Slovak intellectuals formed a loose, informal, and open association of people... united by the will to strive individually and collectively for respect for human and civil rights in our country and throughout the world.

The Chinese document calls not for ameliorative reform of the current political system but for an end to some of its essential features, including one-party rule, and their replacement with a system based on human rights and democracy.

The prominent citizens who have signed the document are from both outside and inside the government, and include not only well-known dissidents and intellectuals, but also middle-level officials and rural leaders. They have chosen December 10, the anniversary of the Universal Declaration of Human Rights, as the day on which to express their political ideas and to outline their vision of a constitutional, democratic China. They intend "Charter 08" to serve as a blueprint for fundamental political change in China in the years to come. The signers of the document will form an informal group, open-ended in size but united by a determination to promote democratization and protection of human rights in China and beyond.

On December 8 two prominent signers of the Charter, Zhang Zuhua and Liu Xiaobo, were detained by the police. Zhang Zuhua has since been released; as of December 9, Liu Xiabo remains in custody....



Sta to Jeftica muci u "Proglasu 8"?

Mozda. zelja da se bolje i slobodnije zivi za sve, a ne samo za partiju i kliku na vlasti?

Mozda bi Jeftic da se vratimo u Srednji Vek?

Udarite se malo po obrazu:

Despots and chattering classes!
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 13 decembar 2010 16:48
Dejan P.
Tesko da ce u Kini pristati na takvu prevaru tipa "demo(no)kratizacije","regionalizacije"i slicnih "-zacija" koje urusavaju teritorijalni integritet i suverenitet jedne zemlje.Oni su,za razliku od nas Srba,pametniji i uce na tudjim greskama,a njih je na pretek.Dakle,tkz.obojene revolucije koje su poharale i unistile drzave istocnog lagera nece proci u Kini!
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 13 decembar 2010 17:07
Saša
Liu Sjaobo, majka Tereza, Al Gor, Bernar Kušner, Marti Ahtisaari,.. Da li je sledeći DŽordž Soroš?
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 13 decembar 2010 19:17
KPS
Ako se ne varam povelja o ljudskim pravima je nekako ugurana u završni dokument iz Helsinkija gde je pre toga clana na samom pocetku povelje stajalo " granice u Evropi su ne promenljive" i drugi važan član "da se sve odluke donose konsenzusom" svih zemalja članica OEBS-a. I šta bi od toga?
Ti vajni poštovaoci "ljudskih prava" su to iskoristili i rasturili niz evropskih država a onda su izmislili pojam "konsenzus minus jedan" da bi onemugućili Jugoslaviji da opstane. Prema tome savetujem da "sa djavolom ne sade tikve" nego da istraju u svojoj principijelnoj i demokratskijoj politici a da se ne obaziru na gore pomenute koji se ne drže ni dogovora ni potpisanih ugovora.
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 13 decembar 2010 19:41
Milko
Da pokušam da vidim Nobela ne iz kineskog ugla, niti zapadnog, nego iz nekog trećeg. I da priču odvojim od svake politike:

Ispravite me ako grešim: koliko znam,Nobel je nagradu za mir zaveštao kada je video za šta služi izum zvani dinamit.
Sad meni nije jasno kako je uopšte Nobel pronašao eksploziv, kada su ti isti Kinezi znali vekovima za njega?
Ako je neko voljan da napiše nešto o tome.
*
Takođe ne znam zašto je bio široke ruke, da nagrađuje i za medicinu, literaturu itd.
Nekad sam se pitao zašto nema Nobelove nagrade za matematiku.
I,čujem da je razlog prozaičan:Privatne nesuglasice sa nekim matematičaem..
*
Sa ddolazimo da nekog drugog ugla gledanja, bez politike i režima Kini nego malo šire:

Kinezi su vekovima od eksploziva pravili vatromet.
Nije im ni palo na pamet da ga koriste da ubijaju ljude i ruše kuće njime.
A čim je to čudo tehnike došlo u Evropu i Ameriku, iskorišćeno je za ubijanje i razaranje.

Ili grešim?

To nešto govori o razlici istoka i zapada.U toj podeli mi spadamo u zapad, bez obzira što nismo u EU.

*
Još jedna razlika istoka i zapada: Mnogi na istoku, mudraci,šamani,gurui,monasi, imaju moć prozorljivosti. Recimo,mnogo tvrde da je Gandi znao svoju karmu, pa se to povezuje sa rečima koje je uputio svom ubici...

I, istočnjaci se sa tom moći izbore bez ikakvih zloupogreba. I bez panike kada im ta vidovitost najavi loše stvari.

A šta bi uradio svaki zapadnjak,da mu neka sila dadne moć viđenja budućnosti samo na 5 minuta?
Lak odgovor: Pribeležio bi brojeve narednog kola loto-a..Ili rezultat neke utakmice sa kladioničkog tiketa...

A kada bi video nešto loše u budućnosti, pao bi u nesvest.A potom u očaj. Ima li ko da mu se nije desila nelagodnost kad mu neko iz dokolice pogleda u šolju pa kaže nešto nepovoljno?
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 13 decembar 2010 19:42
Milko
Nastavak:

Znači, civilizacijski raskorak istoka i zapada je očigledan. Samo, ne znam ko je tu u boljoj poziciji...

Setim se Spilberovih „Gremlina“. Koliko god da je reč o režiseru akcionih filmova nalik stripu, ima u tom filmu jedan poučan detalj: Onaj Amer, otac glavnog junaka, hoće da impresionira nekog stoletnog Kineza, pokazujući mu spravu koja će usrećiti svet: Kutijica, pritisneš dugme-iskoči kaladont, drugo-iskoči četkica i td. Čovek povilenio od sreće, hoće da poleti.

A Kinez ga gleda..Ne znaš da li mu se podsmeva ili ga žali..

A u jednoj anketi u USA, na pitanje „šta vas čini nesrećnim“, najveći broj odgovorio sa: „kada mi bankomat proguta karticu“.
Razumem da je to stvar za iritiranje.Znaš da te čeka cimanje do banke, a tebi hitno da dobiješ pare da nešto platiš..

Znači, to je sasvim dovoljan razlog da čovek bude instant-iznerviran.
Ali, ako je dovoljan razlog da bude i nesrećan, onda tu nešto nije u redu.

P.S.
Ovaj tekst nisam mogao da postavim odjednom, premašio je 2000 znakova. Pa sam morao da seckam, kopiram, pejstiram, iritirajuće… Ne znam ni sam da li sam malkic i nesrećan zbog toga…
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 13 decembar 2010 21:06
Jasna
Sta da kazem, sem da me je sramota sto zivim u drzavi koja je imala svog predstavnika na dodeli evroatlantske nagrade ,nekom ko radi protiv interesa svoje zemlje,(i koji je za to placen od onih koji mu dodeljuju nagradu) ,a nama prijateljske Kine.Pogotovo sto mi takvih Liua Siaboa(ili Isa begova i sl) imamo na pretek u Srbiji,pa dobro znamo o cemu se tu radi.
Medjutim Kina je,za razliku od Srbije, ozbiljna drzava,kako u Kini nije mogla da prodje uvezena "obojena revolucija"tako se zna gde je takvima mesto.
Preporuke:
0
0
11 ponedeljak, 13 decembar 2010 21:34
Dragoslav Pakić
Za Sašu
Ne Soroš, nego Vuk Drašković i Čeda Jovanović jer o Srbiji misle isto kao Liu Sjaobao o Kini. Mada nisu daleko ni od Al Gora, Bernara Kušnera, Marti Ahtisarija a i sam Soroš bi imao na mnogo čemu da im pozavidi.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 14 decembar 2010 00:42
Branislav
Da su SAD društvo koje živi odavno - preko svojih mogućnosti, znamo. Međutim i Kina je u velikoj meri ostvarila veliki ekonomski napredak - omogućavajući internacionalnium (prvenstveno iz SAD) kompanijama da se bogate na račun izuzetno jeftinog rada svojih državljana. Dok je recimo prihod po stanovniku u Japanu 35000 dolara , on je u Kini 6000. Poznata je klima paranoje koja je karakteristična za stil vladavine u Kini. Neko je spomenuo "Mislosrdni Anđeo" - međutim ljudi su kod nas manje upoznati da je svoju varijantu "Milosrdnog Anććela" Kina priredila Tibetancima 1950 - kada ih je "oslobodila od samih sebe". Kao rezultat su ljudske žrtve koje su mnogostruko veće nego one od "Milosrdnog Anđela". Dakle svakako i Kina sa svojom paranojom, represijom, izmišljanjem istorije - spada (pored SAD) u bolesnike - koji iziskuju radikalne hirurške metode - da bi svet živeo bolje i bez senke rata i tiranije.
U SAD je jedna anketa pokatzala da 81% stanovništva misli da su SAD na pogrešnom putu. U Kini niko ne sme ni da pomisli na takvu anketu, a još manje da da iskren odgovor na takvo pitanje.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 14 decembar 2010 00:45
1111
Ako Nobelovu nagradu nije dobio jedan Mahatma Gandi a dobio ju je finski fašista Marti Ahtisari (''Srbi su krivi kao narod i zaslužuju da budu kažnjeni...''), da li o tome može da se vodi bilo kakav argumentovani razgovor. (''Kinezi su krivi kao narod... Jevreji su krivi kao narod... Amerikanci...'')
Preporuke:
0
0
14 utorak, 14 decembar 2010 07:04
Čedomor Nobilo
Kad bi u Kini vladala demokratija, ne bi od nje ostao kamen na kamenu. Na svu sreću (po Kineze) Kina nije prćija kao određeni pašaluci po učmalim balkanskim gudurama, gde vlada impotentna kukavička kurta i murta, i gde gladan narod živi u strahu i beѕnađu umesto da monstrumu odrubi glavu. Dok je Srbiji preko potrebna dekapitacija po kleptomanskim strukturama bezbožnika (pa potom dokapitalizacija sa Istoka), Kina ne dozvoljava da joj kojekakva gamad kvari koncepciju. Legitimna sredstva su kako zatvor, tako i likvidacija onih koji se drznu da se prodaju anglo'američkoj satani. Ja ih lično ne žalim ni trunku, a srce bi mi zaigralo kad bi se isti ili sličan kalup primenjivao i u Srbiji. Ne bih se libio ni sekund.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 14 decembar 2010 10:46
Vid
Lično, mislim da nismo trebali da šaljemo predstavnika na ti farsu. Posle Ahtisarija , kao država, imamo puno pravo na to, pogotovo što time vraćamo i "uslugu" Kini. Da je sve odrađeno nevešto, jeste. Moglo je i drugačije.Manje bi bolelo!
Dobitnik nagrade je definitivno nije zaslužio! Pritom, verujem da su mu od strane kineske države ugrožena ljudska prava, ali se za to ne dobija nagrada za mir. I sve ovo je ,naravno, iskorišćeno za odstrel Vuka Jeremića... Bilo bi mi žao da "padne" zbog ovakve gluposti!
Preporuke:
0
0
16 utorak, 14 decembar 2010 13:35
Mitar
Da su kinezi pustili rulju da im uređuje državu, gde bi sad bili?
Kinezi su pametan narod, KP im određuje koordinate a narod radi.

Kina sa KP ima 30% svetskog rasta proizvodnje.

Kina je poverilac 2.800 triliona dolara prema dužniku SAD.

Dužnik SAD hoće da demokratizuje Kinu?
Samo da Kina ne posluša SAD.

Kažu KOMUNIZAM poražen?

A šta je u Kini?????????????????
Preporuke:
0
0
17 utorak, 14 decembar 2010 15:01
Petrushin
Mitre,

u toj vasoj komunistickoj kini na danasnji dan ima prema zvanicnim podacima preko 800,000 milionera kineskog porijekla. Stvarna cifra je bliza MILIONU!

Jel' o tom komunizmu pricate!

Uozbiljite se!

Ovo je najprimitivniji oblik pocetnog "akumulacionog kapitalizma", koji jede sve koji mu se nadju na putu.

Kao i u svim "tranzicionim" (citaj lopovskim!) rezimima).

Zivjeli kineski 'komunisticki' MILIONERI! :o))
Preporuke:
0
0
18 utorak, 14 decembar 2010 17:33
Simbioza
Meni je kao i Milku pao u oci isti detalj. Kinezi imali barut i pravili vatromete, ali se nasao Mongol da iskoristi za ubijanje koje je kasnije preuzeo "zapad". Kako to da tim ljudima, koji se danas predstavljaju kao pretnja "demokratiji, slobodi i ljudskim pravima", nikad na pamet ne pade da idu i osvoje svet i satru sve sa novim oruzijem jos tada. Kako nisu tada izgleda da nemaju nameru ni sada. NJih interesuju samo oni sami, a da su kojim slucajem usvojili ovu zapadnjacku ekonomsku doktrinu koja unistava drzave u ravoju, i drzi ih kao neke kvazi kolonije, jos bi kaskali za njima 50 godina. Ovako, uopste nisu za podcenjivanje.

Sto se tice GDP Kine od $6000 po glavi stanovnika, mora se imati u vidu koliko daleko tih $6000 ide u Kini. Smatra se da $1 u Kini vredi koliko i $10 u Americi, sto ce reci da su Kinezi ekonomski puno jaci nego sto se to u stvari predstavlja i sada.

Sto se Nobela tice, to je politicka farsa kao i mnoge druge, zacinjene u kuhinji zapadnjacke "diplomatije" koristeci neku nazovi "neutralnu" zemlju kao sto je Norveska i nekog Nobela koji verujem ne bi nikada ni ostavio u amanet tu nagradu da je znao koliko ce se sa njom politiciti u buducnosti.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 14 decembar 2010 18:08
Katon
"Naravno, krajnje politizovana dodela Nobelove nagrade za mir Kinu i vlast u Pekingu nije mnogo potresla, jer ovaj politički pritisak koji dolazi sa zapada neće nimalo uzdrmati kinesko rukovodstvo niti će uticati na dalji tok političkih ekonomskih i vojnih procesa koji će od Kine stvoriti buduću svetsku super silu."

Sto je vise kleveta i lazi, Staljin nam je miliji i drazi.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 14 decembar 2010 19:23
jevropljanin jezivi
I Tadić je na dobrom putu da dobije Nobela. Velika konkurencija mu je (najbolji ekonomista) Dinkić.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 14 decembar 2010 20:11
Mislite o tome
Kinezi su podigli Veliki zid da se odbrane od Mongola. Sada Kineza ima 1.000 puta više nego tih istih Mongola.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 14 decembar 2010 20:57
ludi skretničar
"Zivjeli kineski 'komunisticki' MILIONERI! :o))"


Pa i takvi su mi miliji (koliko kapitalista uopšte može biti mio) od Đerđa Šoroša i njemu sličnih, što zarađeno na tuđoj muci i nesreći troše u podrivanje suverenih država. Čim se pojavi takav Kinez dodajem ga na listu, ali za sada ne znam da njihovi bogataši pokazuju takve "filantropske" namere, bar ne prema mojoj zemlji.

Svaki narod, pre ili kasnije sam bira sistem koji mu odgovara, odnosno ruši ga kada više ne odgovara. Ako Kinezima postojeći odgovara, njihov izbor kao prijateljskog naroda, treba poštovati i uvažavati.
Preporuke:
0
0
23 subota, 18 decembar 2010 17:39
Metuzalem Backi
U Kini nema vise unutrasnjih uslova ni razloga za javljanje klasicnog, politickog, ideoloskog disidenstva kakvog je bilo u poslednjim godinama zivota Mao Ce-tunga i jednoumlja okovanog citatima iz "male crvene knjizice". Nema ni uslova za "transplantaciju" disidenata uz pomoc spolja. Na blizu stotinu hiljada kineskih studenata i posetilaca u SAD i sirom sveta jedva da se nadje neko ko se ne vraca u Kinu sa zakljuckom da mu je kod kuce bolje i ponosom "sto je Kinez". Neko je negde izvukao ovog nesrecnika iz generacije Tien An-mena koja je u sukobu sa tadasnjim stanjem, ocekujuci podrsku iz sveta "preko noci" htela da odbaci "crvenu naslagu", kako je rekao Deng Hsiao-ping, koji je zrtvovao niz svojih najblizih saradnika i citavu jednu generaciju mladih koji hteli da udju u svet koji nisu poznavali zapostavljajuci sopstvene korene. Da li je odgovor na to morao da bude takav kakav je bio, to treba ostaviti Kinezima da sude. Posmatraci sa strane, dobronamerni ili ne mogu samo da potvrde da je upravo to bio pocetak vracanja na tradicionalni kineski sistem, a to je Konfucionizam u kojem se izmedju ostalih visoko kotira princip "Raditi u korist naroda i svoje licno dobro", "Ispravno je bogatiti se". Zahvaljujuci tome Kina je danas to sto jeste. Kinesko drustvo vise nije ono sto je bilo u jednom periodu, KP Kine nije danas "revolucionarna partija radnika i siromasnih seljaka", vec preduzimljivog obrazovano sloja, kinesko drustvo danas nije podeljeno oko ideoloskih pitanja - "Ekomnomija je nasa ideologija", pragmatican pristup resavanju ekonomskih/socijalnih problema, ukljucujuci i problem ljudskih prava je odlika politike, ali oni kazu "ne treba nama ni socijalisticka ni kapitalisticka ekonomija, treba nam kinseka ekonomija", "ljudska prava ne mozemo svesti na slobodu govora, okupljanja i demonstracija". Oni to mogu jer su "Veliki" , upravo zbog toga sto su se vratili svojim korenima...
Preporuke:
0
0
24 sreda, 22 decembar 2010 03:20
Marnko
Nobelova nagrada daaaavno je degradirana i postala propagandno oruzje zapada prvenstveno one NAJzlocinackije drzave zapada tj.Satanske Amerike.

Kina Rusija Brazil,Indija,Iran,Venecuela i ostali slobodan svet trebao bih da Nobela potpuno ignorise a da se izbore da uvedu neku drugu medjunarodnu nagradu da se jednostavno anulira Nobelova nagrada koja sluzi odavno za anci-fasisticke polit-ciljeve spomenute zlo-drzave.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner