петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Дух раскола и омразе

Kоментари (104) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 23 новембар 2010 01:08
Биљана Николић
Избалансиран текст, ни по бабу ни по стричевима, већ онако како јесте. Свакако да спадам у оне који су забринути али не и изненађени оваквим расплетом ситуације у СПЦ. Неспокој се увукао у мене још од нестрпљивог покушаја да се Патријарх Павле смени док је био у болничкој постељи, а све за добро српског народа и СПЦ. Ја не видим никакво добро НИ ЗА КОГА у оваквим обрачунима у СПЦ. Моја вера у Бога није пољуљана ( није била пољуљана ни у породичној трагедији кад сам била много млађа) али вера у оне који представљају СПЦ јесте и јако ми је тешко због тога.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 23 новембар 2010 01:26
Петар Јанкетић
Гледано са политичко-аналитичке тачке гледишта овај текст је прилично објективан, а што је изузетно тешко наћи у било којем другом јавном медију у Србији што се тиче случаја в.Артемија. Једноставно, истина се врло тешко пробија.

Нпр. рашчињење владике Артемија је било неуставно, јер је прекршен члан 218. Устава СПЦ који каже:

Члан 218

Нико се не може казнити ниједном цркве ном казном без претходног саслушања.

Владика Артемије је хитно, касно ноћу, рашчињен најобичнијим прегласавањем у Сабору (21:13), а да га претходно нису позвали на саслушање, чиме је такво рашчињење очигледно неуставно и противзаконито. Заиста не треба бити неки врхунски адвокат па видети тако очигледну чињеницу.

Жалосно је да је врх СПЦ отворено признао тзв. државу Косово, тражећи од албанске полицијске службе да протера владику Артемија и његове монахе са Космета, што је и учињено врло ефикасно на њихову обострану радост (јер знамо колико Шиптари и екуменисти воле владику Артемија).

Што се тиче, народа који подржава владику Артемија, из врха СПЦ стално поручују преко медија како је "раскол доживео фијаско", сматрајући ваљда да је Црква само скуп грађевина (манастира, храмова) и возног парка, па ако све то задрже под својом контролом, онда је по њима Црква "јединствена", а шта се дешава са верним народом, то им није битно.

Јер да им је битно, онда не би игнорисали другу страну, била она у праву или не, пошто друга страна постоји у поприлично великом броју. Довољно је само сетити се преко 15000 потписа подршке владики Артемију, скупљених широм Србије за само неколико дана пред мајски Сабор, и то без икакве медијске подршке.

Што се тиче осталих епископа, свештеника и монаха, владика Артемије несумњиво има подршку међу њима, мада вероватно у не тако великом броју, али што се више СПЦ буде приближавала унији са папом то ће већи број црквеног клира отворено прилазити владики Артемију.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 23 новембар 2010 02:10
TT
Оно што ми смета је дух текста, како рече горњи коментар "ни по бабу, ни по стричевима" (успут Марко није тражио средњу линију између закона и безакоња). Да ли овде ради о међусобним обрачунима епископа из сујете и борбе за личну корист или, можда, само можда, о борби за одбрану православља? Не верујем да ико ко иоле познаје ситуацију мисли да вл. Артемије то што ради ради за личну корист (то се са много мање вероватноће може рећи са остале учеснике). А ако се ради о одбрани православља, канонског поретка (више нема ни сумње да је "крађа" био изговор и то врло лош који је облатио саме тужитеље), и борби за очување угледа СПЦ (до угледа се не долази силом и партијским саопштењима, прегласавањима, блаћенима итд), како се онда може тражити средња линија?
Да се разумемо, ја не осуђујем ни Патријарха ни Синод што љубе папучу Великог Везира, ни што су примили свилен гајтан за вл. Артемија - можда они то морају да раде да би спасили што се може, можда да спасе своје позиција, је не знам. Али нека ми нико не објашњава да и ми сви морамо радити то исто и бацати се каменом - свако ће за своје дела одговарати сам.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 23 новембар 2010 02:39
Сергеј Булајић
Велика је неправда и туга то што се дешава са Владиком Артемијем последњих годину дана. Стравичан прогон је на делу, и то је јасно свакоме ко хоће да види. Ко све није ударио на њега. Бог једино све види, и Он зна због чега је све овако како јесте.
Божија промисао и допуштење је нешто у шта сваки верник не треба да сумња. Имајмо смирења и поверење у Бога да све што чини, чини за наше добро, јер је човекољубив.
Бог нас кроз веру крепи, ојачава, храбри, исцељује и не дозвољава нам да падамо у очај. Морамо да сачувамо смирење како би могли правилно да расуђујемо, како не би упали у неку прелест.
Нека Господ услиши молитве блаженопочившег Патријарха Павла.
Дао Бог да се и ми као народ обратимо, и да Господу приђемо у покајању и молитви, јер нама Србима нема другог пута до Светосавског.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 23 новембар 2010 02:41
Бојан
Треба се сетити промена 2000 који је по мени био национални бунт против ииѕдајника,да би их ѕаменили дуги иѕдајници,као што је Тадић рекао кад су се спојили са СПС да су то програмски исте странке,грађанског типа ненационалне,сваки дан су ишле анкете,највисе је имала поверење у народу црква,па војска.Војска је ѕавршен процес,а црква је још у процесу.Жао ми је кад чујем радост патријарха на могуци сусрет и ѕаједнички молебан са папом, то је оправдано само ако папа долаѕи да тражи истински опрост ѕа све ѕлочине које су иѕвршили и још их иѕвршавају.
Свашта би хтео рећи али то не може у коментару. Проучите бар НДХ логор у Јастребарском.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 23 новембар 2010 03:35
Raskol - kao spas?
Ne vidim po cemu bi bio tragican raskol u SPC! Jer, ako se raskol zeli izbeci, to znaci samo jedno: da Artemije poslusa Irineja, koji slusa Tadica i zapadne ambasadore, dajuci tako presudni doprinos konacnom slomu i Crkve i Srbije! Ali, ako Artemije ne poslusa patrijarha Irineja Tadica, on ce spasti bar deo pravoslavne pastve u Srbiji, i srpsko svetosavlje nece postati u celosti plen vatikanskih mesetara, inace Irinijevih "prijatelja"! Zato, razmislimo dobro pre nego sto osudimo "raskol"! Ako ce Artemije sacuvati zdravi deo pravoslavlja u Srbiji, zasto izbegavati raskol i istrajavati u crkvenom "jedinstvu", koje Srbima priprema propast, namotavajuci im oko vrata omcu, ciji drugi kraj dodaju Papi! Pre nego sto takvog Papu pozovu u Nis, ne bi trebalo da Papa ide u Jasenovac. (Uostalom, Jasenovac kao spomen-podrucje ne postoji vise, hrvatske "demokrate" su Jasenovac sramno "umile", a to im ne zamera niko od Srba, nego samo jos Jevreji, hvala toj nasoj braci u stradanju!) Trebalo bi da patrijarh Irinej (skupa sa Tadicem) ode u Jasenovac - posle toga mu verovatno ne bi vise padalo na um da onog vatikanskog zlotovora dovodi u nasu Srbiju! Ni kao "gosta", a kamoli kao gospodara.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 23 новембар 2010 04:08
Opet nasedamo!
Srbija jos jednom pokazuje neverovatnu naivnost, nasedajuci na providnu igru "zutih" i njihovih poslusnika u Crkvi i njihovih gazda sa Zapada! Jer, Artemijev usamljeni pokusaj otpora naopakoj i opakoj "politici" vrha Srpske Pravoslavne prikazuje se kao "raskolnicki" - a posve se zapostavlja da upravo taj crkveni vrh sprema i otvoreno najavljuje cepanje i komadanje SPC, po uzoru na Tadicevu i Cankovu "regionalizaciju" Srbije. Te bi nove, "pomesne" crkve bile direktno podredjene jerusalemskom patrijarhu, koji nema pastvu, ali ima gospodara, u Vatikanu! Tadicu su dve godine bile dovoljne da od Srbije stvori najbedniju americku koloniju - Irinej verovatno racuna da ce i on za toliko vremena baciti srpski narod na kolena i predati ga Stepincevom Bratu! Aman, ljudi, ne bojte se otpora, i ne zovite otpor "raskolom" - bojte se "jedinstva" koje propoveda Irinej, sa ciljem da nas sve u zaborav, sramotu i propast gurne! On jednom, Tadic drugom rukom! Oduprite se, manite se "izjednacavanja krivice"! Kriv moze biti samo onaj ko na smrti srpstva i pravoslavlja radi, a to Artemije sigurno nije. Treba li pogadjati ko onda jeste?!
Препоруке:
0
0
8 уторак, 23 новембар 2010 07:01
XY
Нисам међу оних 15000 потписника али убудуће идем у руску цркву и нисам једини који ће тако поступити.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 23 новембар 2010 08:17
Станимир Трифуновић, раније ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Ако је тачан податак да МАКАР ЈЕДАН, а не седам ( или шест ) чланова сабора није подржао рашчињење владике Артемија, онда је свака дискусија сувишна и анализе се могу свести на ЛИЧНИ ПЛАН а не црквено-канонска питања.

И, што Синод и Сабор буду били осионији према владики Артемију, народ ће имати више разумевања за расколништво!!!
Препоруке:
0
0
10 уторак, 23 новембар 2010 08:21
милорад
Хвала што сте ми овим текстом учврстили осећај да не треба острашћено доживљавати ова дешавања.
Треба да се заћутимо, молимо Бога да не доносимо судове,верујемо да неће преовладати екуменистичка струја,никако не дозволимо долазак Папе,својим стрпљењем помогнемо страни која здушно ради на томе да схватимо да смо ортодоксни,прави и да нема потребе да радимо на "разликама" јер у питању је суштина.
Политика јесте умешала прсте али ово је много више од политике.
Мала је наша памет да би судили,нарочито само на основу информација које добијамо од РТС-а,
Б-92,...
Не прихватајмо олако сврставање дела монаштва у расколнике и молимо се Богу да одлуке Синода не буду такве да их са одушевљењем спроводи шиптарска полиција.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 23 новембар 2010 08:31
Angel
Da, dobra analiza. Mene najviše u svemu tome žulja to odsustvo istinoljubivosti kod ovih koji bi trebali biti duhovni, ta subjektivnost, nastojanje da se napadnom propagandnom "virtuelnom realnošću" pridobije za vlastitu stranu i pogled. Ako nema istinoljubovosti kod duhovnih ljudi, gde je onda ima?

Ima jedna izreka koja kaže:

Bog je sa progonjenima. Kad opaki progone vrle - Bog je sa progonjenima. Kad opaki progone opake - Bog je sa progonjenima. Kad vrli progone vrle - bog je sa progonjenima. Čak i kada vrli progone opake - Bog je sa progonjenima.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 23 новембар 2010 08:54
Sajrus
Dajte, ljudi, molim vas, ako vam ne ide kucanje ćirilicom, slobodno kucajte latinicom. Razumeće svi, a samo retki će vam na tome zameriti. Srbi su jedini digrafijski narod na ovom svetu i na to treba da se ponose. Nategnuti pokušaji da se piše ćirilicom na latiničnoj tastaturi su komični. Ili nabavite ćirilične tastature ili se opustite.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 23 новембар 2010 09:03
Вукадин
Када су се све институције урушиле, преостаје нам једино да створимо нове. Звучи револуционарно, па шта!?
Наравно, не бих мењао, "револуционисао" или "реформисао" Цркву, односно веровања људи. Нисам за такав социјални инжињеринг. Само треба да схватимо оно што и Ђорђе пише. Нема више тог ослонца у СПЦ, неће га ни бити неко време. Верници треба да уложе део свога времена да би помогли Цркви, но ја не знам како. Знам да се 85% грађана декларише да је српске православне вероисповести, па нек "тиха већина" искристалише неке ставове (уочити множину) па нек се јави. Давно рече владика, Атанасије ако се не варам - ако сте крштени и ви сте Црква, стога ме не питајте који је став Цркве.
Ипак, у реалности и Црква има хијерархију, а она не делује здраво. Тешко да јој се може споља много помоћи. Мислимо својом главом у смутним временима! Јесте да овај позив на свој рацио, који није независтан од света у којем делује, па још у црквеним (или верским) питањима делује протестантски. Но ми немамо тренутно органско јединство, јер не зна се, народски речено, ко је домаћин у кући. Не позивам на раскол, само кажем да тренутни патријарх Иринеј нема ни изблиза ауторитет који је имао Павле. Ни са Артемијем ствари не стоје боље.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 23 новембар 2010 09:15
Коњец дело краси
Петар Јанкетић

"Жалосно је да је врх СПЦ отворено признао тзв. државу Косово, тражећи од албанске полицијске службе да протера владику Артемија и његове монахе са Космета"


У томе је кључ.
После тога, све су само интерпретације.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 23 новембар 2010 09:24
Неубеђен
Ко је владика, ко свештеник, јесу ли двери отворене или затворене, каква је камилавка, изговара ли се молитва гласније или тише... Шта то интересује учеснике у распри око Артемија? Не грешим за 98% расправљача. Људи који цркву доживљавају као један елемент српске националне посебности, чувара традиције и обичаја и ништа више, налазе са сходно да тумаче и процењују о политичким аспектима одлука Синода, Сабора, епископа, патријарха итд.

Баш они, тим радњама, профанишу цркву, окрњују њен углед у народу, иду на воденицу мирку ђорђевићу, Б92, Шорошу, Кандићки, Тадићу и Чеди.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 23 новембар 2010 09:34
Goran BL
Ђорђева анализа је избалансирана и одражава већинско мишљење народа. Само бих потенцирао неколико ствари о којима сваки Србин, а нарочито вјерујући, треба да размисли.
- садашњи чланови Синода су сви из тзв. модернистичког блока (са упитним мандатима, некима су истекли и сл.)
- анализа више правника, чак и академика (архив сајта борбазаверу) је показала да су прекршени Канони и Устав СПЦ; а с друге стране нисам видио аргументацију да нису, већ само ТВРДЊЕ неких епископа да нису (изгледа да је Чомски био у праву када је рекао да су термини изгубили значење, једно се говори а сасвим друго се примјењује и значи у пракси)
- разлог за смјену Артемија су биле финансијске малверзације, запитајте се само да ли је то једина епархија гдје има, ако и има, неправилности у финансијама (суд у Грчкој је донио ослобађајућу пресуду за Симеона); а сада тај разлог више нико и не спомиње
- оптужују Артемија за непослушност; а шта је са непослушношћу Теодосија и Саве Јањића према Артемију прије његове смјене
- важећа одлука Сабора је да се литургија служи без икаквих промјена, као и до сада по предањском и светоотачком начину; а неки епископи то не поштују (Игњатије, Хризостом и сл.) и њих нико не позива на одговорност и непослушност
- зашто баш Артемије, баш Косово, баш сада...
Препоруке:
0
0
17 уторак, 23 новембар 2010 10:02
Stojan
Voleo bih da mi neko od ovolikih vrnih komentatora koji pevaju svi u jedan glas pojasni dve stvari:

- da li mislite da rimski papa ne treba da dođe u posetu ovoj zemlji uprkos tome da u njoj živi nekoliko stotina hiljada katolika?

- vidim da se sada na desetine tekstova i komentatora javlja u odbranu monaha Artemija, što je svakako lepo, ali ne čini li vam se da je s istom revnošću trebalo da kritikujete i sve druge nepravde koje su se dešavale u Crkvi? Ovako izgleda da dok je pokojni patrijarh Pavle bio živ da je sve bilo harmonično za razliko od sada. Sad ste svi pravednici.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 23 новембар 2010 10:11
srdjan conic
Odluke sabora prema recima vladike Grigorija koji je danas objavio jedan dnevni list sprecile su raskol u SPC. On posebno hvali patrijarha i njegovu odluku da podnese protiv vladike Artemija sada monaha krivicnu prijavu. Takodje govori o svesti episkopa koji su svi redom iako imaju svoje misljenje zarad jedinstva i sabornosti potpisali odluku o rascinjenju vladike Artemija. I sve izgleda jasno cisto moralno. Kao da citam odluku CK SKJ. Ovo mi ne lici na nista drugo nego na demokratski centralizam. A demokratski centralizam nije valjda isto sto i sabornost. Pokornost molitva pokajanje. Samo nas to moze spasiti. To valjda zna i vladika Grigorije koga izuzetno cenim i postujem ali koji svoju veliku energiju kao i ostali episkopi treba da usmeri ka molitvi milosrdju ljubavi a ne da daje izjave koje izgledaju kao tumacenje odluka centralnog komiteta.Ali primer ostalim vladikama sto sam vec i napisao mora da da sam patrijarh. Jer bez njegovog pokajanja jedinstvo i sabornost su nemoguci. Zamislite samo da patrijarh Irinej pozove monaha Artemija da se u bratskom razgovoru medjusobno posavetuju i da oproste jedan drugom. Nije valjda to toliko tesko. Nije valjda sujeta toliko velika. Neka nam Bog pomogne.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 23 новембар 2010 10:27
marko ristic
svaka cast na tekstu koji je krajnje objektivan!
tesko je vreme, a jos teze svrstati se na neciju stranu. cini mi se kao da je u pitanju izbor: da li zelite da vam amputiramo levu nogu ili obe ruke? koje su, naravno, zdrave..
ipak, neke stvari su mi veoma cudne. tipa da je uklonjen episkop koji je jedini javno govorio protiv nato okupacije kosmeta i zapadnih mocnika, a cini mi se i protiv ove veleizdajnicke cvlasti u srbiji. isto me zacudila reakcija vrha crkve na prilicno blag stav povodom odrzavanja parade nestranosti u prestonom gradu. misljenja sam da je morala da bude mnogo energicnija reakcija, poput one u rusiji. jer da je bilo tako, verovatno se parada ne bi ni odrzala. ovako, poceli su i duhovno da nas siluju. a, jos vise me zaprepastila vest kada sam cuo poziv papi da poseti srbiju! i koje bio protiv toga svima je jasno. eparhija rasko-prizrenska je bila najzilotskija u spc, sa najvecim brojem monaha. kao takva mnogima je bila trn u oku. ko god je posetio bilo koji manastir iz te eparhije, naisao je na monastvo koje je zaista bilo olicenje istinskog pravoslavlja. crkva se "busi" sistematski spolja i iznutra, neprijatelji srbije danas imaju jos jedan razlog vise da se osecaju lepo. a, mi pravoslavci, mi srbi gde smo?
Препоруке:
0
0
20 уторак, 23 новембар 2010 10:57
м. -ић
Раскол се догодио још пре неколико година, када је Иринеј бачки, потписао равенски споразум, и још горе, када је споразум потврдио Сабор. Од тада, ниједно од слова у СПЦ више не важи. Људи који верују, знају да им од вере и цркве зависи вечност, па обраћају пажњу и воде рачуна о тим стварима. Ко не верује у живот вечни, а таквих је већина, свеједно му је и која је црква и чија је. Стога, пошто је црква већ у расколу, верни људи морају да бирају у коју ће цркву ићи да се моле, и то већ чине, тако да нема бојазни да ће бити неке велике навале да се пређе на службе артемијеваца. А да ће ствар да легне, лећи ће. И горе су ствари легле у Србији, и људи су оћутали. Лећи ће и ово.

С друге стране, Артемије нек се пази. Није он тек верник коме је доста екуменисања, он је јавна личност. Питање је да ли је требало сада и овако да изражава протест против Синода, а одговор је да вероватно није. Није требало, јер је сада он на оном путу на коме је био Слоба између скупа на Косову пољу, и скупа на Ушћу. Додуше, можда постоје и разлози у које је само уски круг људи упућен. Али овако, на први поглед, ма колико да је Артемијев поступак оправдан, није много доличан.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 23 новембар 2010 11:21
звездарац
Подсећа нас господин Вукадиновић на свој прошлогодишњи пророчки текст. Заиста, да ли је могуће да је прошло тек годину дана? (Овај пут неће бити ни "новинара из Новог Сада", ни Пешчаника, ни Басаре ни Бошка Јакшића, овај пут је баш ни по бабу ни по стричевима.)

А што се тиче уважених епископа, изгледа да после вишедеценијског манастирског мира, они нису дорасли тренутку преузимања власти, уласка у раскош, додворавања, уцењивања и награђивања од стране тог великог света. Нека су нам свима прости наши греси.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 23 новембар 2010 11:56
Оливера Петровић
Не бих се сложила са оценом да је владика Артемије често наступао инаџијски и самовољно, на пример, трошењем новца на лобирање у Америци. Владици би сте могли да замерите због ове делатности само ако се уплитао у посао који је већ радила држава. Истина је, међутим, да садашња српска власт није ништа учинила у борби за Косово на међународном плану. Обратите се Џиму Јатрасу за мишљење како је то владика трошио новац за лобирање па ћете објективније сагледати његов покушај да се избори за Косово у УСА. Иронично је да, уместо награде за свој прегалачки рад како на духовном тако и на световном плану у борби за српску свету земљу, српски "аналитичари" узимају то као разлог за приговор па чак и правдање прогона владике Рашко-Призренског Артемија.
Препоруке:
0
0
23 уторак, 23 новембар 2010 12:10
Милан
"Баш као што ни Артемију не иду на руку јуродиви „подржаваоци“ који, заклањајући се иза његовог имена и страдања, шире мржњу по интернет универзуму, бацајући клетве на патријарха и анатемишу свакога ко покаже макар наговештај разумевања за „ђаволско-ватиканско- масонско-комунистички“ синод."
Већ су кренули. Кладим се да већина није ни прочитала текст него чим виде неки наслов везан за „случај Артемије“ крећу у синхронизоване нападе на неистомишљеникe.
Препоруке:
0
0
24 уторак, 23 новембар 2010 12:17
М.И.Т.
Како ја видим ствари, ни Вукадиновић није написао кључно. Ако хоће да буде објективан и хоће да гледа ствари са стране, онда није ни објективно, а ни непристрасно да не одговори на две важне ствари:
Шта је то Сабор требало да уради поводом понашања Артемија које се проблематизује од 2003. када су му је скренута пажња на Виловског, и сумњиве новчане трансакције. А тада није било ни Бајдена ни других ствари. Тада је Артемије одбацио одлуке Синода и Сабора и понашао се као да је он инокосни орган. Дакле, шта би Сабор у тој ситуацији требало да ради - да прихвати то да Артемије може да ради шта га је воља?
Да ли је Артемије и једним својим потезом попустио? Не. Само је ишао даље и даље просто терајући Синод и Сабор да доносе тврђе и тврђе одлуке. Дакле, ту одговорност и кривица није фифти-фифти. А да ли је неко у Синоду рачунао на Артемијеву гордост и тврдоглавост, својеглавост, нарцидност и егоцентризам, сујету итд. Можда. Али, то није ни толико битно.
Нема раскола. Ту ће неколико монаха са Артемијем глумити раскол. Народу је мање-више све јасно. И један мали додатак. Колико видимо Артемије се сместио у кућу у Сремчици за коју тврди да је његова. Сви који знају понешто о епрхијама, имовини епископа и слично могу да на овој чињеници виде о чему се ту ради. За које новце је Артемије купио ту кућу?
Препоруке:
0
0
25 уторак, 23 новембар 2010 12:36
Висарион
Све треба на видело.Је ли Атремије већи грешник од оног или било ког другог владике који има дворац са базеном и луксузом изнад наших националних могућности, или тачније апсолутно несразмеран са општим стањем нације.Ако уопште није низашта материјално крив, онда треба јасно рећи због чега је расчињен.Да ли зато што се вратио на Косово и супроставио Синоду-И дали га је синод због тога расчинио.Ако јесте, ттреба видети шта какнони кажу и да ли је тачно да се то без његовог саслушања не може учинити.Ако није због тога, онда треба (а то се мора и у једнмом и у другом случају)јасно рећи шта је разлог ове битке противу Артемија.Па да тачно установимо ко стоји иза овога чина и докле то може да нас доведе.Да би смо то сазнали неопходно би било да се објаве имена оних чланова синода који нису гласали или су се уздржали од гласања при овој пресуди владици Атртемију, па да се виде разлози њиховог издвојеног мишљења у овој крупној одлуци Синода.
Потребно је дакле све истерати на чистину да бисмо могли да судимо.Наравно да се одлука о посети Папе не може доносити без шире консултације не само цркве него и овог народа.Неће се нишпта с тим у вези решити ако се уклони владика Артемије.Што се раскола тиче, сам Артемије није мера раскола али јесте она друга страна у синоду која је издвојила свој глас.Све терба довести у ред ако хоћемо цркву у коју верујемо.И да ми судимо о посети папе а не само неколико већинских владика.А онда треба испитаи пословање свих владика који су начинили луксузне дворце од својих резиденција чиме су издали пример патријарха Павла и дирекртно се његовој скромности наругали.Па да пресудимо.Овако се много непотребно замајавамо.и улудо скрећемо пажњу с много важнијих ствари из нашег материјалног и политичког живота.
Препоруке:
0
0
26 уторак, 23 новембар 2010 12:46
Саша
На сахрани патријарха Павла чујем један коментар: ``Брате, осећам се као кад је Тито умро. Знам да ће се нешто лоше десити 100%``! И десило се и то много брже него распад Титовог чудовишта.
Одличан текст, који ће надајмо се много људи прочитати и замислити се.
Препоруке:
0
0
27 уторак, 23 новембар 2010 12:50
Васкрсија
Чини ми се да је дошло до забуне по питању начина одлуке сабора епископа у вези канонских црквених проблема.Тврдња да се саборске одлуке доносе гласањем се односи само на питања вере у ужем смислу,док се канонски проблеми могу решавати гласањем.Разлог томе је другачија природа црквених догмата у односу на каноне.Догмати су вечне и непромењиве истине црквене вере и односе се на њену трансендентну природу,док су догмати историјски условљен израз те вере,донет у циљу решавања конкретних проблема са којима се црква,која их је доносила,у датом тренутку суочавала.Због тога у Цркви, ипак, постоји разлика између односа према догматима и канонима.Такође,канонско није оно што одговара само слову светих канона,већ пре свега духу истих канона,духу који изражава вечну истину Цркве (то је исти принцип који се односи и на св.Писмо).Показатељ промашеног тумачења светих канона од стране монаха Артемија јесу дела која су из тог тумачења произашла,дела којима је он погазио суштинске догмате о цркви.Тиме се показао као присталица некакве лутеранско-пијетистичке еклисиологије,где се заједница са Богом остварује независно од Цркве.Због свега тога је смешно његово позивање на св.Златоуста,јер св.Јован није никада подривао јединство Цркве,него је приликом свог другог прогона се катедре поручио својој духовној деци да буду верна епископу који ће уместо њега доћи,јер нема Цркве без епископа(ова реченица се налази у древном Паладијевом делу Дијалог,које је главни извор за житије св.Јована).Следбеници монаха Артемија овај део никада не наводе јер није у склади са њиховим антицрквеним настројењем.Такође је неистинита тврдња да је Златоусти у прогонству непрестано служио Литургију.У житију се говори само да је он на самрти обукао одећу која му приличи и да се причестио,што чак не мора да значи ни да је он служио,него да се причестио пређеосвећеним даровима(то тумачење је дато у фуснотама горе поменутог дела Дијалог).Због тога молим следбенике Артемија да не изврћу документа Црквене историје.
Препоруке:
0
0
28 уторак, 23 новембар 2010 13:01
Драган
Могли би поједини писци коментара да се сете улоге Артемија у политичким збивањима из 2000. године и са киме се у Америци састајао и чију подршку је тражио за рушпење Милошевића.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 23 новембар 2010 13:08
Милан - Нови Сад
Није Србима проблем појава више струја унутар СПЦ (слично као што није ни постојање различитих политичких странака). Проблем је што међу свим тим разним мишљењима, странкама, путевима, фракцијама, тј. разним људима, ретко се може наћи неко ко је у стању како ваља водити српски брод. Али они који су на позицијама моћи, а за то недовољно способни, се о томе не брину, већ се међусобно боре за превласт, како доликује традицији српских великаша. А у ово модерно доба, за те своје сукобе око моћи и превласти, сада имају и много већу публику, путем медија. Тако да сви (они у борби за свој део колача моћи, ми остали као гледаоци, навијачи, а неки и као учесници нижег ранга, прижељкујући свој преостали део мрвица тог колача) усмеравамо енергију у ствари које неће помоћи бољој српској будућности, већ напротив. Потребно је да наше капацитете усмеримо ка проналажењу нових, бољих путева који ће нас Србе извести из каљуге у којој смо. Тренутним, пролазним великашима из било које сфере, не требамо придавати пажњу када се они у каљузи у којој смо сви заједно, чему су и многи од њих допринели, међусобно боре за превласт. Пажњу, енергију и умне капацитете би ваљало усмерити у правцу тражења путева и решења слично оном о чему је писао Никола Турајлић у свом Апелу...
Препоруке:
0
0
30 уторак, 23 новембар 2010 13:17
брм
u ovom tekstu ni po babu ni po stričevima има пуно "корисних нејасноћа" како би рекао Свето Маровић...
а и подоста подметања и алузија..

оно што мене посебно нервира је стално Гебелсовско поонављање да је предмет спора ПОСЕТА ПАпе СРБИЈИ..
не ради се о ПОСЕТИ ПАПЕ већ о обележавању најсудбоноснијег догађаја у евроспкој историји чији је ГЛАВНИ актер случајно био рођени НИШЛИЈА...
епископ Рима ту би био само један од гостију кога је сасвим нормално позвати али кога је немогуће НЕ ПОЗВАТИ а да то не буде антихришћански и антицивилизовано... да не кажем примитивно..
у позадини свега је сулуда и мазихистичка идеја да Срби не треба да обележавају овај догађај ("што не иду у МИлано тамо је донесен Милански едикт")
Препоруке:
0
0
31 уторак, 23 новембар 2010 13:19
Маша
Поштовани и надасве драги господине Вукадиновићу. Драги ми је да постоји овај сајт и да се слободно може на њему писати. Тако и ја, која сам нико и ништа, могу оставити овде неку поруку и захваљујем на томе.
Забринути сте за институцију СПЦ која је за Вас један од стубова Српства. Усуђујем се да дам један мој приказ проблема који постоји у вези са тим.

Проблем који је сад настао је проблем између националног и хришћанског у доживљају СПЦ. Постоји снажна хришћанска струја у нашој цркви, којој припадају многи наши врхунски теолози (говорићу о оним људима из Цркве који имају већи утицај него обични верници). Они су углавном учени у Атини, али и на Западу. Њима на срцу лежи хришћанство уопште и свесни су проблема са којима се свеколика Црква (на Западу и Истоку) суочава. Као што Атанасије рече: ни Грчка, ни Руска црква - већ Јерусалим! Наиме, сами сте поменули да постоји неки мали јаз између оних окренути Русији и онима окренути Грчкој Цркви и Цариграду (васељенском патријарху). Међутим, како Атанасије рече само је Јерусалим (тј. Христос) важан.
Са друге стране, у нашој СПЦ је година подгрејаван национализам и то се сад обија о глави самој Цркви. А СПЦ није национална већ наднационална Православна црква која треба да окупља све хришћане на територији за коју има јурисдикцију. Она брине о хришћанском, а не пре свега српском. Међутим, све наше владике и ове и оне брину и о српском (мада то превазилази позив једног хришћанског владике). Дакле, проблем настаје када се СПЦ доживљава као институција српског народа, јер онда она не може слободно да дише у својој хришћанској пуноћи. Сетите се да је Христос распет због јеврејских националиста.
Али чак и ако узмемо српски интерес, заиста је Артемије погрешио што није хтео да преузме храмове које су изградили Албанци новцем ЕУ. Јер, погледајте, за 50 година, шта је боље да ли да у Приштини нема Православног храма или да га има? И у другим местима. Тако је своје вернике широм Косова био лишио да имају Цркве, из ината.
Препоруке:
0
0
32 уторак, 23 новембар 2010 13:33
Маша - наставак
Примећујем дакле, да није проблем био у томе што није примио Бајдена итд, него што је својом политичком тврдоглавошћу спречавао Цркву да дише како треба. Гледала сам вернике у Приштини (они малобројни који су остали) када је Атанасије освештао нову Цркву како су били пресрећни! Људи без Цркве не могу и ту не сме бити ината. Скоро је неки Србин из Хрватске изјавио да нису смели сви да се побуне и напусте вековна огњишта, на тим просторима су били и Аустроугари, и Турци и ови и они, не сме се инатити и због неправде отићи, мора се неправда ОТРПЕТИ. То је што се тиче Косова.

Кажете да је СПЦ "стара и моћна институција". Управо је то проблем када се тако схвати. Јер, ако Црква хоће да буде популарна (вероватно хоће) онда она мора направити низ компромиса, а то једна хришћанска црква не би смела. Компромис је био Артемије, компромис је сад Пахомије, компромис је жеља да се додворимо народу, компромис би сад био да се о екуменизму не прича, мада је то актуелна тема већ деценијама у хришћанским круговима која је нас због комунизма и ратова деведесетих некако заобилазила (али није наше теологе), али до тога се морало једном доћи.
Прави верници кажу нека долази мало народа у Цркве, али нека то буду прави верници, а не они из традиције. Они који долазе због српства су чини ми се промашили. Тако ако и буде "промаје" у храмовима биће их због НЕВЕРЕ а не зато што је неки владика учинио ово или оно. Прави верници се уче да не гледају на друге, јер ће свима Бог судити, посебно владикама.

Ауторитет СПЦ ће бити међу верницима велики када се буде држала Христа. Када буде наставила да служи по храмовима на српском. Када буде опомињала, а не уљуљкивала људе. Када буде говорила да славе не служе да се једе и пије, него да се слави Христос. Али за Цркву све је то још тешко јер се још увек додворава народу. Зато је наш народ међу осталим хришћанским народима неук, ненаучен и са доста паганизма у себи.
То су неки проблеми на које сам желела указати.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 23 новембар 2010 14:06
Божидар Зец
Ништа није случајно и све је већ виђено.Црква је кажемо одвојена од државе.Бојим се како су кренули црквени великодостојници,да се све више одваја од народа.Народа све мање па смим тим и вјерника а епархија и Епископа све више.Зар све ово не птсјећа на нашу политичку свакодневицу.
У Сабору више нема једногласја ,већ се одлуке доносе присутном већином.Даби већина била што сигурнија,.нек ми буде опроштено на изразу ,промовишу се нове епископије па самим тим и нови послушни епископи Синода.Најава Сабора о подјели Митрополије Београдско-Карловачке само је доказ за ову сумњу.
Сва ова догађања у нашој Цркви су нажалост слика нашег друштва и народа уопште.
У држави гдје се министар хвали како је успјешном акцијом полиције друге државе протјеран Владика из манастира,а ми сви ћутимо,а ћутање је кажу одобравање,само је доказ нашег моралног посрнућа и свеопштег друштвеног расула.
Да се вратимо на почетак,ништа није случајно све је већ виђено.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 23 новембар 2010 14:21
нек нам је бог у помоћи
Јавна је тајна да Москва не гледа благонаклоно на повећање утицаја цариградске патријаршије у СПЦ, нити на наговештаје зближавања са Ватиканом, који би требало да кулминирају пројектованом посетом папе Нишу 2013. године. У том контексту није тако безначајан ни детаљ да је, непосредно пре ових последњих догађаја, владику Артемија у његовом шишатовачком егзилу посетио руски амбасадор Конузин – макар да је та посета накнадно квалификована као „приватна“ и „незванична“.

Мислим да је у томе суштина. И зато се ово неће завршити баш онако једноставно како су то замислили наши црквени и политички моћници. На жалост, корачамо крупним корацима у раскол, а то никада није добра донело. Чак и када га критикују због "неодлучности" и "нечињења" покојни патријарх је био једини који је све те напетости и зле силе успевао држати и како-тако конролисати. По обичају, савршен текст г. Вукадиновића.
Препоруке:
0
0
35 уторак, 23 новембар 2010 15:04
Васкрсија
Извињавам се због овог лапсуса (као и неких претходних,који нису били битни за садржај па их зато нисам помињао).Написао сам-Тврдња да се саборске одлуке доносе гласањем се односи само на питања вере у ужем смислу-а правилан текст је био-Тврдња да се саборске одлуке не доносе гласањем се односи само на питања вере у ужем смислу.Још једном извините.
Препоруке:
0
0
36 уторак, 23 новембар 2010 15:18
@Милан
Па брате Милане, лако је напасти слабијег и стати на страну јачег. Педесет година је од кад се Артемије замонашио. Ја не могу поверовати да није заслужио ни право на одбрану пред црквеним судом пре чина рашчињења. Ако је крив, то није доказано на ваљан начин, већ се приступило моралном и сваком другом линчу. Нормално да ћу бранити право на одбрану, нормално да ћу бранити право на поштено суђење пре осуде и казне.
Како да нападам Артемија, на основу чега? Како да разумем присуство министра полиције на заседању Синода а одсуство ОПТУЖЕНОГ Артемија. Како да разумем реченицу - "Намеравали смо да га позовемо (Артемија) оног дана када се гласа о његовом случају"? Јесу ли и министра полиције позвали у последњи минут а он докон дотрчао?
Можда неко у томе види правичност, ја видим политиканство.
Можда неко сматра да тако треба, ја мислим да тако никако не треба.
Можда неко у томе види црквене законе ја видим морално беззакоње.
Препоруке:
0
0
37 уторак, 23 новембар 2010 15:47
Петар Јанкетић
@Васкрсија
Због свега тога је смешно његово позивање на св.Златоуста,јер св.Јован није никада подривао јединство Цркве,него је приликом свог другог прогона се катедре поручио својој духовној деци да буду верна епископу који ће уместо њега доћи
То што се на ПБФ учи како су житија светих бајке очевидно даје резултата. Нпр. разбојнички сабор који је рашчинио Св.Јована Златоустог, чак га је 3 пута претходно позивао на њихов суд, а ови наши се нису удостојили ни једном да позову в.Артемија пре пресуде.
Свети пак Златоуст са своји стране рече изасланицима: He могу ићи к отвореним непријатељима мојим. - И не оде. А позван на безакони суд по други и трећи пут, свети угодник рече изасланицима: Коме да идем? Непријатељима мојим, или судијама? Ја сам готов да предстанем суду целога света, но под условом да и моји противници предстану са мном на суд, али да нам судије буду други. Међутим сада су противници моји судије мени, и они хоће не да се суде са мном него да ми суде. Зато, на такав суд ја поћи нећу. Нека се саберу епископи из свих цркава, тада ћу предстати на суд.

Међутим свети Златоуст, са потпуним правом, не признаваше законитост овога сабора. Он на ту одлуку овако узврати: "Ја нисам био на суду, нити се расправљао са мојим супарницима, нити видео оптужбе написане против мене, нити одлуку суда примио

ДА ЛИ НЕКО МОЖЕ ДА НЕ УВИДИ СЛИЧНОСТ ДОГАЂАЈА ИЗ ДОБА СВ.ЈОВАНА ЗЛАТОУСТОГ И В.АРТЕМИЈА?

У сваком случају в.Артемије не подрива јединство Цркве зато што, као Св.Јован Златоусти, не признаје незаконите одлуке Сабора. В.Артемије никога не позива да не поштује друге епископе нити икога зове да га следи! Св.Јован Златоусти такође није одбио никога које добровољно пошао у изгнанство са њим
Са њим беху два презвитера и један ђакон, и не одвајаху се од њега, но заједно страдаху с њим, пошто љубављу беху везани за њега
Препоруке:
0
0
38 уторак, 23 новембар 2010 16:10
Петар Јанкетић
@Stojan
- da li mislite da rimski papa ne treba da dođe u posetu ovoj zemlji uprkos tome da u njoj živi nekoliko stotina hiljada katolika?

Стојане, нико не брани римском папи да дође у посету овој земљи САМО да посети своје вернике као било који други верски поглавар, већ папа ТРАЖИ да га лично позове Сабор СПЦ. Да ли разумете ову чињеницу?

Ми, православни Срби, захтевамо од нашег Сабора СПЦ да нипошто не позива непокајаног папу у Србију, а папа нека дође на позив Тадића или Хочевара, кад год хоће и ако хоће, јер ово је наводно слободна земља, а они свакако држе у рукама овосветску власт и силу и могу да раде шта год хоће, али проблем је што папа изричито тражи да га баш православни позову, а не његови римокатолици.
Препоруке:
0
0
39 уторак, 23 новембар 2010 16:17
Саша
@Маша
Тако је своје вернике широм Косова био лишио да имају Цркве, из ината.
Драга Машо, није Артемије спалио 150 цркава и манастира него неко други. Ти исти су и вернике брутално протерали и имовину им одузели. Разлог зашто није желео да их ти исти обнављају је и тај што се обновљене цркве и манастири сада на Косову и у делу МЗ третирају као храмови ``православне цркве на Косову`` Ни ``с`` од ``српске``!
Препоруке:
0
0
40 уторак, 23 новембар 2010 16:34
Петар Јанкетић
@Васкрсија
Следбеници монаха Артемија овај део никада не наводе
Напротив, екуменисти никада не наводе да је уз Св.Јована Златоустог било клирика који се нису одвајали од њега, већ су ишли и у прогонство с њим. Ово ниједан екумениста никад јавно неће рећи, јер није у складу са њиховом званичном политиком манипулисања чињеницама.
Такође је неистинита тврдња да је Златоусти у прогонству непрестано служио Литургију.У житију се говори само да је он на самрти обукао одећу која му приличи и да се причестио,што чак не мора да значи ни да је он служио,него да се причестио

Задивљујуће је до којих граница искривљујете очигледне чињенице:
- Св.Јован Златоусти је био епископ, тачније патријарх Цариграда
- Није признао незакониту одлуку о свргнућу с епископског чина, већ је и даље себе сматрао епископом - патријархом Цариградским
- Сваки епископ доживотно служи Литургије докле год има физичке снаге, јер епископ који не служи Литургију, а здрав је, е па таква ненормалност се још није десила у историји Цркве
- У житију не пише нигде да је нпр. Св.Јован Златоусти спавао, али здраворазумским особама то је у потпуности јасно

Дакле, самим тим што је Св.Јован Златоусти и даље сматрао себе канонским епископом Цариграда, савршено је јасно да је он вршио све своје епископске дужности, међу којима је прва дужност - служење Свете Литургије.

Баш бих волео да видим како ћете изврнути ове горње општепознате чињенице, само да би оправдали прогонство владике Рашко-Призренског Артемија од стране врха СПЦ и шиптарске КПС.
Препоруке:
0
0
41 уторак, 23 новембар 2010 16:38
Димитрије Логданов
Браћо Срби,
обожавање покојног патријарха, као и подозривост према живом патријарху, нису проузроковани побожношћу и црквеношћу. Већина Срба о хришћанској вери зна јако мало. Слава и пост су претворени у магијске обреде који се поштују независно од њиховог изворног смисла. Данас се ових ритуала придржавају људи који не верују у Бога, али верују у православље.
Руси као српска "браћа у православљу" не знају о вери својих предака ништа више него што то зна "просечан Србин". Још тридесетих година, Стаљин је затворио све манастире, претворио цркве у складишта и клизалишта; свештенике и монахе побио и позатварао. Први манастири отворени су за верске обреде тек 1986. Русима је хришћанство, помало као Србима, ново и непознато. Православље им је питање колективног идентитета и државне идеологије, а не питање вере (уверења) и спасења.
Српска историја, српска култура, српска кухиња, српска музика, као и спорт, па чак и географија, могу и морали би да буду много јачи кохезиони фактор од верске и еклисиолошке униформности. Вукадиновићеви постојани позиви на "минимум патриотизма" су у потпуном нескладу са бригом за црквено јединство. Ако цркву видите у служби племена и политике, запитајте се колико сте сами допринели "страшном расколу". Ако сте се разочарали у цркву, запитајте се шта сте уопште од ње очекивали. Ако мислите да сте грешни и да вам само Исус Христос може помоћи да задобијете вечни живот, држите се цркве, исповедајте се, причешћујте се (при+чест = постати део) и не брините за Артемија, синод, Русе, Цариград и Папу.
Где се деде она изрека коју су Срби некад знали - "У се и у своје кљусе"?
Препоруке:
0
0
42 уторак, 23 новембар 2010 16:42
Петар Јанкетић
@М.И.Т.
Како ја видим ствари, ни Вукадиновић није написао кључно. Ако хоће да буде објективан и хоће да гледа ствари са стране, онда није ни објективно, а ни непристрасно да не одговори на две важне ствари:
Шта је то Сабор требало да уради поводом понашања Артемија


Ништа више, али и ништа мање него да се придржава Устава СПЦ и Светих канона приликом доношења свих одлука против владике Рашко-Призренског Артемија.

У Уставу СПЦ, који је и даље важећи јасно пише:

Члан 218

Нико се не може казнити ниједном црквеном казном без претходног саслушања
.



Владика Артемије је хитно, касно ноћу, рашчињен најобичнијим прегласавањем у Сабору (21:13), а да га претходно нису позвали на саслушање, чиме је такво рашчињење очигледно неуставно и противзаконито. Заиста не треба бити неки врхунски адвокат па видети тако очигледну чињеницу.
Препоруке:
0
0
43 уторак, 23 новембар 2010 17:20
011 @ Стојан
Разуме се да мислим да римски папа не треба да дође у посету Србији јер је неколико стотина хиљада Срба убијено на најсуровији могући начин уз благослов католичке цркве.
Ја бих волео да ми неко објасни како је могуће да неко уопште постави питање које сте Ви поставили.
Препоруке:
0
0
44 уторак, 23 новембар 2010 17:37
011@Sajrus
Који од ћирилично написаних коментара је комичан?
Препоруке:
0
0
45 уторак, 23 новембар 2010 17:38
Душан Ариљевић
Вукадиновић: "Ко би рекао да је од тренутка упокојења и величанственог опроштаја од патријарха Павла прошло тек годину дана?"


Зашто нам се чини да је прошла тек једна година? Због огромног броја догађаја који су пали у тих 365 дана, од смрти патријарха до на пример "случаја Артемије". Тачно је да нас од тада дели само једна година али "догађаја" је било и раније и то не мало. Процеси који су добили расплет сада, пре неколико месеци или последње године увелико су имали свој почетак, развој и трајање најмање читаву деценију пре краја земног живота патријарха Павла. Други је проблем што се много тога гурало под "црквени тепих". Неколико афера које су нашкодиле угледу цркве, су и ако пренадуване, добиле баш крила јер се од стране црквеног врха није реаговало или се "на проблем гледало широм затворених очију". Информације о богаству и раскошном животу појединих владика, политичком ангажовању, "необичним навикама" једног великодостојника са југа Србије су најчешће тумачене као измишљотине противника СПЦ (један аналитичар је за све оптужио Империју, ваљда му је тако лакше - аналитика је заморна, изазива напор код читаоца). Господин Вукадиновић реално процењује ситуацију "распоређује" одговорност за стање на више актера али са разлогом издваја црквени врх као најодговорнији.
Препоруке:
0
0
46 уторак, 23 новембар 2010 17:42
Васкрсија
Монах Артемије је својим упадом у Рашко-Призренску епархију,и лажним представљањем за епископа Рашко-Призренског, позвао народ на непослушност законитом епископу Теодосију и тим актом покушао да себе стави изнад сабора епископа СПЦ.Приче о томе да се не може поставити нови епископ на епархију док је жив њен претходни епископ,које се иначе потежу у таквој ситуацији,јесу нетачне, јер има мноштво примера из црквене историје који ту причу демантују.Навешћу само неке од њих-на престо св.Саве Првог је био изабран Арсеније Сремац иако је св.Сава и даље био у животу,патр.српског Јефрема је за живота наследио патријарх Спиридон за Јефремовог живота,патр. Арсенија Чарнојевића је наследио патр. Калиник док је Арсеније био жив...Најзанимљивији је пример св.Григорија Богослова који је позив да напусти Цариградску катедру са радошћу и олакшањем прихватио(то се може прочитати у опроштајној беседи коју је он изговорио у Константинопољу),за разлику од св.Јована који није хтео да исту катедру напусти.Тако да имамо двојицу великих светитеља који су потпуно супротно реаговали на исту ствар.Различитост реакција показује да се не ради о проблему на који се може дати само једно решење.Ова релативизација показује да парцијално позивање на поступке Јована Златоустог представља неозбиљан разлог за оправдавање монаха Артемија.
Препоруке:
0
0
47 уторак, 23 новембар 2010 18:03
Одбрана и последњи дани
СПЦ јесте институција српског народа, само јој име то каже, нећемо је ваљда назвати ХПЦ (хришћанско православна црква). Свакоме је дозвољено да јој походи, чак и нехришћанима, и шта је ту спорно? Нисам против уједињења, али када би се испунили одређени услови. Први би био да се укине Света столица. Због чега се толико инсистира на ауторитету једнога човека? По чему је он посебан и има ореаол какав немају верски достојанственици других религија? Да би се рекло да је католичка вера посебна и изнад других вера. Е, па то што они хоће да буду изнад је проблем, а не некакав недостатак хришћанства код Срба. Значи Папу свести на меру која му припада, на поглавара римокатоличке цркве, а не целога света и формирати заједничку врховну институцију којој би он био подчињен као и православни патријарх. Конфискација папамобила се подразумева, нема разлога за спектакуларне посете, јер не би више представљао ауторитет. Био би обичан војник хришћанства, а не његов генерал.Пошто до овога никада неће доћи, зашто би дошло и до уједињења? Прихватањем уједињења прихватамо и Папу као врховног ауторитета, а ,као што рекох, не видим разлог за то. Стање у СПЦ је лоше. Можда лошије, него што је икада било. Пријатељ ми је једном рекао да би за њега најбоље било да се посвети цркви,јер се не сналази у политици. Дебело би погрешио ако се узме у обзир шта се све дешава у и око цркве.Ту има више политике него у Стејт Департменту. Оно што сам приметио јесте то да се актуелни ставови СПЦ поклапају са актуелном политиком владајуће странке. Да ли је посета Папе и уједињење један од услова да Србија уђе у Европску Унију?
Препоруке:
0
0
48 уторак, 23 новембар 2010 18:18
Ala
Kao i uvek,odmeren i analitican tekst g.Vukadinovica.
Artemije nije,sto se finansija tice, ni manje ni vise kriv od ostalih vladika ,njihovih luksuznih vladicanskih dvora,troskova za putovanja,hobije i sl.
Ni jedan jedini ne moze po mudrosti i vrlinama,skromnosti, ni da se priblizi pocivsem svecu,Patrijarhu Pavlu.
Patrijarh Irinej nacinio je mnogo pogresnih prvih koraka-zato ga u narodu gledaju s podozrenjem.To je bas ono cemu su se nadali oni koji su rastakali Srbiju.
Uplasili su se skoro milion Srba koji su ispratili poc.Pavla.Za njih, bio je to signal.
I to jedinstvo moralo je da se razbije.
Zato su posluzila klepetala "Insajdera",B92,"vrli" strucnjaci-sve pod neznim pogledima Severininog obozavaoca.
I da je hajduk,Artemije ne bi bio prvi vladika koji je poveo narod da se odbrani od neprijatelja.
Mada je Vilovski veoma problematican,najveca smetnja bilo je Artemijevo uspesno lobiranje u SAD,jedinstvo monastva na KiM.
Artemije je cinio ono za sta je Tadic(ambasador u SAD Petrovic) dao silan novac advertajzing agencijama,bez rezultata.Artemije je cinio ono sto je bila obaveza diplomata.Vise nema diplomata koji zastupaju interese Srbije-to je nesrecna masa partijskih miljenika, placenih da cute,prenesu po koje pismo iz kabineta MSP,tavore po DKP-ima.
Zabranjeno je Srbiju prikazati u pozitivnom svetlu u medijima,kulturnim institucijama,komorama...
U Srbiji na delu je klika koja ogranicava pravo na govor,drukcije misljenje,zabranjuje pravo na srpski jezik i kulturu...
Sta ce vama veceg dokaza od podataka da: ne rade Narodni muzej,Narodna biblioteka Srbije,nemamo svoj Jad Vasem,nasa deca ne znaju istoriju sopstvenog naroda,uce iz tinde-linde-gasoiziranih udzbenika...
Protiv toga se Artemije borio.
Sinoda priklonio se Tadicu a nacinio otklon od naroda.
A Srbija je velika tajna....

.
Препоруке:
0
0
49 уторак, 23 новембар 2010 18:34
Стојан Станојевић
Као и раније, по обичају, одличан чланак, који нам даје јасан и разуман опис дешавања у СПЦ, поводом расчињења Владике Артемија. Ни по баби, ни по стричевима, како су многи приметили.
Ја немам шта да додам, али, да би коментар имао разлог писања и неки смисао, написаћу нека моја сазнања са Косова и Метохије од пре петнаест година, где сам тада често послом путовао и много пута разговарао са ученим Шиптарима.
Моје основно питање је увек било: шта њихова деца уче из историје у њиховим школама, обзиром да су тада већ били ван школског система Србије. Одговор је , углавном, увек био исти, а састоји се у следећем: Ми, Албанци, смо Илири и први смо примили хришћанство. Сви манастири на КиМ су наши, наш је и Цар Души (Душан) и даље, у том смислу. Са доласком Турака, њихова ратничка "крв" је прешла на страну Турака, јер им је то била прилика да се ослободе Срба и обнове своје Илирско царство. Али, Турска власт је донела и нову веру, Ислам. Тако су они многе цркве претворили у џамије. Пошто су они били ратници, бегови, спахије и паше, довели су рају, Србе, да обрађују земљу, а дозволи су им, "из доброчинства" да иду у празне цркве.... Ово и овакве приче и "истине" уче, званично, шиптари на Косову већ двадесет година. У међувремену су објављене на десетине књига које су потписане од званичних светских историчара, али за добар новац. Има још много тога, али је довољно за сада.
И, како је било радити и живети на КиМ, поготову уз ову нашу државу Србију за последњих 70 година. Како је овим нашим црквеним оцима, када се морају прво одрећи свог, рођеног, имена, како би постали владике (епископи). Могу се овако поставити много питања, али пре тога треба научити много, како би та питања имала неки смисао.Уз сво поштовање наших епископа и наших државних владара, ја мислим да су већина (велика) њих у незнању (великом) и немогућности да разумеју наше СРБСКЕ муке и патње, односно да виде пут који треба да иде Србија.
Препоруке:
0
0
50 уторак, 23 новембар 2010 19:14
Тома
Један коментатор,(који све зна и УВЕК се јавља),написа на почетку дискусије (и подвуче) реченицу "овим је врх СПЦ отворено признао државу Косово".Дакле,већу бесмислицу одавно нисам чуо,по небулозности конструкције ове тврдње, спада у бисере новинарства попут синоћне памфлет емисије Инсајдер на милој ми Б-92.Само њихов ум (и можда Басарин )може нашто такво смислити и пласирати.Смирите се браћо и размишљајте пре него нешто напишете-ништа не боли.
Препоруке:
0
0
51 уторак, 23 новембар 2010 20:08
Петар Јанкетић
@Васкрсија
св.Саве Првог је био изабран Арсеније Сремац иако је св.Сава и даље био у животу,патр.српског Јефрема је за живота наследио патријарх Спиридон за Јефремовог живота,патр. Арсенија Чарнојевића је наследио патр. Калиник док је Арсеније био жив...Најзанимљивији је пример св.Григорија Богослова...за разлику од св.Јована који није хтео да исту катедру напусти.


Дивно је што сте Ви нама тако лепо навели све ове Свете оце, али нико од њих (изузев Св.Јована Златоустог) није био претходно на незаконит начин уклоњен нити насилно прогнан са своје катедре, тако да се њихови случајеви апсолутно ни по чему не могу поредити са случајем владике Артемија.

Дакле, још једном, од свих ових Светих отаца које сте навели, једино је Св.Јован Златоуст насилно и безаконо уклоњен и зато он "није хтео да напусти катедру", као што и ви сами наводите, али са изгледа једном дозом чуђења због таквог поступка Св.Јована Златоустог, па зато замерате и владики Артемију што се угледа на њега.
Препоруке:
0
0
52 уторак, 23 новембар 2010 22:15
Петар Јанкетић
Ala
Artemije nije,sto se finansija tice,ni manje ni vise kriv od ostalih vladika,njihovih luksuznih vladicanskih dvora,troskova za putovanja,hobije i sl.
Владика Артемије је уклоњен са чела СПЦ због наводних финансијских малверзација које је открила комисија Синода и која је потом свим медијима у Србији проследила све детаље тих наводних малверзација (а за које грађански суд ни након 9 месеци није успео да нађе никакав доказ).

Сви смо имали прилику да прочитамо да се те наводне малверзације везују за обнову манастира након мартовског погрома 2004. као и за хуманитарну СМС акцију од пре пар година.

Међутим, дефинитивну потврду да су то све биле само манипулације екумениста да би уклонили в.Артемија потврђује лично митрополит Амфилохије у данашњем интервјуу Куриру у којем (свесно или несвесно?) каже да
СИНОД ПУНИХ 10 ГОДИНА ЧЕКА НА РАШЧИЊЕЊЕ АРТЕМИЈА!


Такође, удружено највећи великодостојници СПЦ данас дају разне изјаве медијима против "брата Артемија" упућујући му ЈАВНО прегршт срамотних увреда (попут "лажов", "лопов", "дрогиран", "запоседнут", итд.) при чему в.Артемије (за пример њима, као и свима нама) никад, нигде и ником није упутио ни ружну реч, а камоли какву увреду.

А ако се неко пита шта је то в.Артемије урадио пре 10 година, одговор може наћи у Сопоћанском апелу против екуменизма и папе, као и у његовом званичном Извештају Сабору СПЦ против Светског Савета Цркава на основу којег је Сабор и донео одлуку о иступању СПЦ из ССЦ, али је та одлука саботирана до данашњег дана од стране моћних екумениста у врху СПЦ.

Дакле, екуменисти по сопственом признању, чекају да рашчине в.Артемија пуних 10 година, али су то успели тек након што се упокојио патријарх Павле, који, очигледно, није им дозвољавао то да ураде, те су зато још 2006. тражили смену и патријарха Павла (чувено Атанасијево "синовско" писмо). С новим патријархом екуменистом напокон су дочекали оно што чекају пуних 10 год.
Препоруке:
0
0
53 уторак, 23 новембар 2010 23:00
kosanka
Ono sto je evidentno da se srpsko drustvo polako
unistava u svim segmentima.Sada je na redu SPC,jer
i ona jako smeta ,posto se zeli ici u globalnu
konstrukciju sa onima,koji su unistili Jugoslaviju,
a sada se unistava Srbija.SPC je ostala jedina
spona sa srpskim narodom i trbala bi biti nasa
nada da istrajemo do kraja i sacuvamo svoj
identitet.Ovo sta se desava u SPC i sa vladikom
Artemijem je pozadina neceg,sto mnogi od nas ne
mozemo prihvatiti bez mnogo vecih argumenata,nego
sta nam se nude.Ovde se ne govori uopsteno o nekoj
Hriscanskoj crkvi,vec o nasoj SPC,gde je uveliko
prisutan raskol i bez vladike Artemija.Kako shvatiti
zalaganje crkvenih velikodostojnika za unijacenjem
i dolaskom Pape u Srbiju 2013 godine.Da li se itko
zapitao,kako su ubijani Srbi u Hrvatskoj i pod
cijim patronatom?Papa sledece godine dolazi u
Hrvatsku da se pokloni Alojzu Stepincu i proglasi
ga svecem,za sve zlocine koje je ucinio nad Srbima.
Onog trenutka,kada se Papa javno izvine za zlocine
u Hrvatskoj,onda se eventualno moze razmatrati
njegova poseta Srbiji.Ako kao Srbi-pravoslavci,ne
istrajemo na vrednostima koje nam trebaju biti
prioritet,onda od srpskog naroda ,nece nista ostati
Препоруке:
0
0
54 уторак, 23 новембар 2010 23:30
ТОПОЉ
Најбољи коментар поводом раскола у СПЦ написала је поштована Ана Филимонова у свом ауторском тексту под насловом-"Курс у правцу раскола руководства СПЦ."Објављен је на страницама овога сајта у рубрици хроника.И коме је до истине шта се догађа унутар СПЦ нека прочита овај текст.Ево једног цитата који заслужује пажњу:"Владика Артемије увек је био на оштрици одбране Косова и Метохије,управо се он противио посети потпреседника САД Џозефа Бајдена манастиру Високи Дечани,што је представљало врхунац цинизма према Србима.Он је такође увек иступао као непомирљиви противник новина у богослужби,противник је екуменизма,папизма и глобализма."Када овакву констатацију изнесу у својим коментарима они који подржавају владику Артемија на његовом мученичком путу,онда се сви одреда проглашавају за јеретике као и за оне који нису достојни коментарисања црквених питања.Оваквих оптужби није поштеђен ни господин Антонић.Треба прочитати текст г.Антонића "Раскол-последње зло?",па се потом осврнути на поједине злураде коментаре.Госпођа филимонова нагласила је у свом тексту да је против владике Артемија у медијима покренута кампања пуна лажи и клевета са посебним освртом на финансијске малверзације.Ово исто тврдили су сви они који су давно прогледали и који схватају да Ватикан вуче конце из позадине.Док пишем овај коментар са телевизијског дневника до мене допире цинизам БТ.Тај цинизам оличен у његовој изјави руском каналу "Russia Today",да је он просрпски предсједник због опаске новинара да је увјек промовисао амерички имиџ у српској влади,а послије се испоставило да је Русија по том питању била једини прави савезник Србије.И треба обратити пажњу на оштру интонацију из Русије према актуелној власти у Србији.Дјелује на први поглед да није тако.Ипак,текстови госпође Гускове,затим госпође Филимонове,па састанци господина Конузина са владиком Артемијем много говоре.И ово заслужује један озбиљан ауторски текст.Нека коначно падну све маске али јавно,не између редова.ЖИВЈЕЛА МАЈКА РУСИЈА!!
Препоруке:
0
0
55 уторак, 23 новембар 2010 23:50
Васкрсија
Примери су наведени да се покаже да је бесмислица тврдња Артемита да се не бира нови епископ док је жив стари епископ, и да се тиме они исмеју као велики светосавци који не знају ни житије св.Саве.Што се Артемије није угледао на Григорија Богослова?Да ли је Григорије Богослов неправославан зато што је оставио Цариградску епископску столицу?Неће бити да је тако.Можда је разлика у томе што Григорије Богослов није био егоиста,и што није био окружен групом калуђера који уместо да окајавају своје грехе шпаратају Београдом држећи "молитвене скупове", као што је чувени Артемијев ађутант Антоније.Нећу да улазим у то да ли је материјална корист разлог за такво противљење одлукама Сабора о скидању са те епархије.Како год било,Артемије је могао да се жали на одлуку сабора,што је радио и страшно злоупотребљавани св.Златоусти-пишући папи Инокентију и тражећи приликом повратка на катедру сазивање васељенског сабора који би га оправдао.Артемије ,као изврстан познавалац св.канона и устава (нема придева свети) је могао да поступи канонски и да се жали ширем сабору због свог пензионисања.Он то није учинио,јер њему ни не треба реална заједница са осталим црквама(задовољава се виртуелним јединством=протестантско вероучење),већ је бранећи Устав погазио догмате Цркве,за сад без и мало кајања.Напавши једну епархију напао је Васељенску Цркву која се у свакој епархији показује.Тиме је напао и Христа, јер је Црква Тело Његово, од којег је Он неодвојив.Никаква одбрана устава и позивање на римско право не могу да оправдају ту духовну абоминацију.Напасти Тело Христово због одбране устава-сулуда ствар.Веровао бих да је Артемије праведник да није било његових, прво непријатељских изјава упућених према св.Синоду,а касније и ,по злу чувеног, "десанта" у страдалну епархију.Неправедно прогоњени не поступају тако, него поступају као што је поступао Једини без греха,који је на лажи и пљувања окретао други образ.
Препоруке:
0
0
56 уторак, 23 новембар 2010 23:50
Петар Јанкетић
Тома
Један коментатор,...,написа на почетку дискусије (и подвуче) реченицу "овим је врх СПЦ отворено признао државу Косово"
Господине Томо, Вама нико не брани да оповргнете било који став који ја изнесем овде, него чак бих Вам био и захвалан да нам дате било какве чињенице које би подупреле било какав Ваш конкретан став, осим оног паушално навијачког.

СПЦ је признала независно Косово тако што се обратила институцијама независног Косова да јој помогну да протера владику Артемија и монаштво из Косовских манастира.

Portparol KPS-a Besim Hoti rekao je da ta policijska služba "nije reagovala sve do momenta dok nije dobila službeni zahtev predstavnika SPC na Kosmetu za asistenciju, zbog ilegalne okupacije objekata“.

Akciju su, prema Hotijevim rečima, izveli policajci iz lokalnih stanica u Zubinom Potoku, Zvečanu i Kosovskoj Mitrovici, uz asistenciju specijalnih jedinica Euleksa, koje se, kako je kazao, nisu „mešale“.

(http://www.nspm.rs/hronika/besim-hoti-qspc-zvala-kps-da-izbacuje-artemijaq.html)

Да ли знате шта значи службени захтев?

Заиста бих волео господине Томо да покушате бар некад да ме демантујете било каквим чињеницама.
Препоруке:
0
0
57 среда, 24 новембар 2010 00:06
Обсервантес
Моје мишљење је да треба поћи од основног, од последица свега овога. Све ово је једна велика замка. Видим да су многи начитани у вези с теолошким штивом што у овој причи не би требало да буде од пресудног значаја. „Корисник услуга“, прави верник , овде је бачен на маргину а „стваралац услуга“ – духовник преведен у агитатора за једну од опција. Ово треба игнорисати јер је манипулација превише а сваки од наших владика и свештенство су у великом стресу. Доносе се крупне одлуке преко колена, тера инат и заоштрава се као да су у питању дисквалификациона такмичења. По том набоју се може и закључити да је крајњи циљ маргинализовати и дискредитовати СПЦ која је увек била егзистенцијални ослонац овог народа. СПЦ је убачена у „машину“. И многи су попустили јер су пристали на то да буду средство. Зашто је то тако? Седам деценија се на СПЦ врши огроман притисак и не с једне него с небројених страна. Изгледа желе да српске храмове (и оне преостале у Метохији и на Косову) претворе у туристичке објекте у којима ће преостална свештена лица као „кустоси“ лагодно живети од туризма (уместо да ти храмови, сходно светлој светосавској традицији, буду духовни и последично томе, креативни чувари идентитета и вере овог народа).
Препоруке:
0
0
58 среда, 24 новембар 2010 00:08
Обсервантес
Србима је изгледа дозвољена само „туристичка историја“, што у преводу значи да се једна, српска, цивилизација (и њен допринос човечанству) инжењерингом претвара у бившу. Србима је изгледа у будуће намењена услужна а не стваралачка улога. Стваралаштво је мера слободе а услужна делатност је за данашње глобалне параметре чисто ропство и индукција за даљу духовну и менталну закржљалост. Србима, данас, аутохтона креација, у служби корпуса није дозвољена. Она појединачна, одмах се продаје за службовање другом, најчешће империјалном. Примера је много а најочигледнији су они који се тичу оних у којима репрезентација наступа у комерцијалном спорту (фудбал, кошарка). Антић то најбоље зна, а и Дуда Ивковић после оне намештене „туче“ с Грцима, а томе трба додати и догађај у Ђенови. Све што је репрезентативно српско треба испрљати, кажу нам. СПЦ је данас на дневном реду.
Препоруке:
0
0
59 среда, 24 новембар 2010 00:59
Петар Јанкетић
@Васкрсија
Примери су наведени да се покаже да је бесмислица тврдња Артемита да се не бира нови епископ док је жив стари епископ, и да се тиме они исмеју као велики светосавци који не знају ни житије св.Саве.Што се Артемије није угледао на Григорија Богослова?Да ли је Григорије Богослов неправославан зато што је оставио Цариградску епископску столицу?
Просто је невероватно колико изврћете тако јасне чињенице.

Сви свети оци које сте манипулативно навели као примере за своју неканонску тврдњу, су сами тражили да их неко замени АЛИ на позицији ПАТРИЈАРХА (илити архиепископа), и ни један од њих није уклоњен против њихове воље и ниједан од њих није прогнан. Да ли можете то да разумете? Ниједан од њих што сте их навели, изузев Св.Јована Златоустог који је једини безаконито свргнут и протеран у изгнанство, попут владике Артемија.

Да ли је Св.Григорије Богослов безаконо свргнут и протеран у изгнанство попут Св.Јована Златоустог и владике Артемија? Није, тако да његов случај никако не можете да поредите са случајевима Св.Јована Златоустог и в.Артемија.

Такође, ви намерно изврћете појам "живог епископа". Та тврдња коју ви неспретно покушавате да оповргнете, односи се на "активне епископе" ако вам је тако лакше да схватите. Владика Артемије је у септембру повукао своје потписе са свих неканонских одлука против њега укључујући и ону да прихвата неканонски статус умировљеног епископа. На тај начин он се вратио из неканонског статуса у канонски статус - по којем је он једини канонски епископ Рашко-Призренски. Сабор је морао то прво да расправи пре него што је изабрао другог епископа поред "живог, тј. активног епископа".

Једноставно, екуменистичка већина у Сабору простим надгласавањем, без икакве канонске пресуде, осионо, гурнула је в.Артемија у неканонски статус умировљеног епископа. То је статус који није дефинисан Светим Канонима, већ то је измишљени статус од стране новотараца.
Препоруке:
0
0
60 среда, 24 новембар 2010 01:03
Обсервантес
А зашто је све ово потребно? У претходној деценији учињен је нечувен злочин према српском бићу, укупно. Сада и данас се то легитимизује преко прљања свега што има општи српски телотворни смисао. Злочинац се увек враћа на место злочина да доказни материјал ретроактивно постави у себи жељени ред. После свих подметнутих прљавштина „сви“ ће рећи да су Срби ово данас заслужили. Наравно да „јесу“ данас али нису јуче! (ова деценија им је била потребна да на миру подмећу "доказе"). Темпом манипулишу а многи се пецају. Штимују доказе пред историјом. 5. октобра „наложен“ народ запалио је сопствену Скупштину као симбол давног парламентаризма у нас, све да би дивља и употрбљена „персоналност“ задовољила сопствени гранулирани его. Данас, „спаљују“ Храм Светог Саве да би сујете оних који су у праву „ до пола“ (а прљави „другом половином“) задовољили у целости на уштрб очигледне јадности и немоћи обичног овдашњег и неодговорности за животну вертикалу, судбину и здрав опстанак нације.
Препоруке:
0
0
61 среда, 24 новембар 2010 01:12
Харун ал Рашид
@ Петар Јанкетић

Заиста је излишно позивати се на светог Јована Златоустог и поредити његов случај са случајем рашчињеног владике Артемија. Разлика између Артемија и светог Јована Златоустог је просто неописива! Артемије (и свако од нас данас) је далеко од св. Златоуста као земља од неба!
Готово сви бранитељи рашчињеног Артемија заборављају, или не желе да знају, да Свети Архијерејски Сабор није свргао Артемија и рашчинио због финансијских малверзација (у вези којих се води одвојен судски поступак пред световним судом) већ због Артемијевих и Симеонових бројних и дугогодишњих канонских прекршаја. Такви су, рецимо, неодазивање позивима да присуствује седницама Синода и Сабора, не извршавање разних наредби Синода и Сабора па и самог блаженопочившег патријарха Павла, као што је смена Симеона Виловског са положаја епархијског секретара - шта више, Артемије је отворено пркосио овим одлукама, па је тако Симеона, који је служећи на својем антиминсу у туђој епархији и другим канонским прекршајима, чак унапредио у чин архимандрита! Е због ових и сличних поступака је Артемију одузета епархија, а даље је његово понашање и однос према Цркви био све гори, а о понашању његових (псевдо) монаха да се и не говори! Узевши у обзир све ово и овакво гордо и дволично Артемијево понашање, зар се могло очекивати да Сабор и Синод имају и мало тактичности према њему који је годинама упорно противречио свима! Артемије се данас жали како није био позиван на Сабор када се говорило о његовом случају, али зар он после свих не одазивања на позиве Сабора и Синода у протеклих пар година, уопште има права да се позива на ову "неправду" према њему?!
Након свега, Артемије изјављује да се он није одвојио ни од кога него да је и даље у јединству са "Светом Саборном и Апостолском Црквом". Овим уопштеним изразом он је јасно ставио до знања да више себе не сматра делом Српске цркве, а ако није део ње, онда није део ни једне друге канонске Православне цркве, као што то нису ни сви они који му следују.
Препоруке:
0
0
62 среда, 24 новембар 2010 01:44
поента
Да не заборавимо суштину: 1. Страшне ставри се дешавају у и око наше Цркве и ту су ствари јако замршене и скоро да нема недужних. 2.Диван, искрен, ѕабринут и топао текст г. Вукадиновића.
Препоруке:
0
0
63 среда, 24 новембар 2010 03:05
Петар Јанкетић
@ Харун ал Рашид
зар се могло очекивати да Сабор и Синод имају и мало тактичности према њему који је годинама упорно противречио свима! Артемије се данас жали како није био позиван на Сабор када се говорило о његовом случају, али зар он после свих не одазивања на позиве Сабора и Синода у протеклих пар година, уопште има права да се позива на ову "неправду" према њему?!
Харуне, илузорно је очекивати "и мало тактичности" од Синода и екуменистичке већине према случају владике Артемија, кад екуменисти (по сопственом признању) пуних 10 година сањају о његовом рашчињењу, али без обзира на то, Синод и Сабор не смеју да се руководе осветом (што Ви оправдавате), већ једино Св.Канонима и Уставом СПЦ где јасно пише да се нико не може казнити, а да се претходно не саслуша.

Такође, ни Ви нити ико други (ма колико били бесни на њега) не можете му одузети право на одбрану (кроз саслушање) које му је гарантовано и Св.Канонима и Уставом СПЦ и зато што му је то право згажено, одлука о његовом рашчињењу је незаконита. Иначе, смешна је тврдња да је в.Артемије одбио ИКАДА да присуствује Сабору (или Синоду ако је био позван).

Иначе, све што сте Ви навели у вези неоспорних трзавица између в.Артемија и Синода протеклих година, треба да знате, да за то читаво време, њега никад нико није званично оптужио ни за шта, а по Вама испаде да је в.Артемије наводно оптужен од Сабора и п.Павла још од пре неколико година, па се као в.Артемије није одазивао на ту некакву оптужницу??? О чему Ви причате? Саборско умољавање в.Артемија да нешто уради апсолутно није исто што и оптужница. Да ли то разумете?

Једина оптужница коју је в.Артемије ИКАДА примио, је она коју је званично добио 24.априла 2010. (два дана пред Сабор на којем је умировљен) и за коју му екуменистичка већина никада није дозволила да изнесе своју одбрану у регуларном поступку доказивања чињеница, а што је в.Артемије упорно тражио.
Препоруке:
0
0
64 среда, 24 новембар 2010 03:46
Бобо
@харун ал рашид:
"Након свега, Артемије изјављује да се он није одвојио ни од кога него да је и даље у јединству са "Светом Саборном и Апостолском Црквом". Овим уопштеним изразом он је јасно ставио до знања да више себе не сматра делом Српске цркве, а ако није део ње, онда није део ни једне друге канонске Православне цркве, као што то нису ни сви они који му следују."

Овакво нешто написати и остати жив...Ако је неко у јединству са Светом Саборном и Апостолском Црквом, он дакле није члан СПЦ? Дали то значи да СПЦ више није дио Цркве Христове? Прије ће бити да то више нису "вјечити" чланови синода и саборска гласачка машинерија. Заиста, страшан је њихов пад.
Препоруке:
0
0
65 среда, 24 новембар 2010 08:34
МП
"У сваком случају, дух раскола и омразе је већ увелико пуштен из боце. Многе појединачне грешке су почињене, а штета је велика и заједничка"
Раскол и омрза.Генетика или Судбина?Материјално или духовно?У сваком случају наше српско.
Препоруке:
0
0
66 среда, 24 новембар 2010 09:21
slobodan45
šta reći, nego AVE OBSERVANTES!gospodin observantes iz komentar u komentar, pogađa u suštinu naših problema.sve što ima srpskog u sebi, sve što ima kvalitet u srbiji, treba uništiti i pored toga, verujem da će pobediti srpski gen!!!
Препоруке:
0
0
67 среда, 24 новембар 2010 09:54
prosecan.srbin@mail.com
Нек ми Бог опрости на моме незнању ко је овде у праву. Читајући коментаре имам утисак да је велика већина људи који посећују овај сајт добронамерна и то је за почетак сасвим довољно. Лично не бих да судим никоме, само да констатујем да је велика штета направљена. Ако сабор СПЦ позове римског папу многе ствари ће бити јасније. Ако (далеко било) буду служили заједно готово све ће ми бити јасно. Некако имам утисак да је вл. Артемије у праву, наравно то може да буде последица ината, али никако не би требали поестовећивати вл. Артемија са светитељима у сличним околностима, ако ништа, оно бар да се непрелести.
Што више молитве и што мање мудровања свима нама!
Препоруке:
0
0
68 среда, 24 новембар 2010 11:29
Харун ал Рашид
@ Петар Јанкетић

Управо се о томе и ради, што се рашчињени владика Артемије годинама није хтео одазвати на позиве Сабора и Синода и доћи да образложи своја дела и ставове! После свега, зар су Сабор и Синод требало да дозволе да их Артемије тако рећи прави лудима? Кад је ствар превршила меру и кад је случај владике Артемија отворен пред Сабором почетком године онда је Артемије, видећи да је враг однео шалу, брже боље похитао да свима објави како, ето Сабор и Синод не поштују црквени устав и каноне и мимо закона и саслушања њега лишавају епархије. Ја не знам да ли у томе треба гледати Артемијеву дволичност или се ту ради просто о његовој дезоријентисаности - што пак може да укаже на то да је имао јако лоше саветнике које је на жалост и сопствену пропаст безрезервно слушао. Било како било, Артемије је својим понашањем покушао да изигра Цркву и уследили су потези Сабора и Синода без и мало тактичности али су ипак били канонски утемељени ако ни због чега другог онда у вези са Артемијевим и Симеоновим прекршајима које сам већ поменуо, а то је оно што је свима познато, вероватно ту има и по нечега што није изношено у јавност.
Митрополитову изјаву коју је пренео Курир (најобичнија сензационалистичка жута штампа најгоре врсте која вама служи као првокласан извор информација у истој равни са објективним изворима?!) само је израз става Цркве да је било крајње време да се стане на пут Артемијевом деценијском изругивању Цркве а са друге стране говори о дуготрпељивости Сабора и два патријарха, Павла и Иринеја, према Артемијевим (не)делима.Руси су рецимо, моментално рашчинили епископа Диомида кад је почео да испољава понашање слично Артемијевом, нису чекали ни пола године а камоли деценију. Према томе, Артемију је, сасвим у складу са Јеванђелским принципима, дато подоста времена да преиспита свој пут, чак десет година!
Препоруке:
0
0
69 среда, 24 новембар 2010 11:59
Харун ал Рашид
@ Петар Јанкетић

Треба још нагласити, да у својем спорењу са Синодом и Сабором, Артемије и његови монаси, као и њихови бројни бранитељи и адвокати, упркос томе што се представљају као корифеји православља, уводе разне не православене принципе на више нивоа, противне канонском али и догматском предању Цркве. А у исто време Сабор и Синод оптужују за новотарије!
Тако рецимо, Артемије у својој најновијој изјави за Новости и Политику, као и пре тога у манастиру Дубоки поток, изјављује да се он није одвојио ни од кога већ да је у јединству са Светом Саборном и Апостолском Црквом (питам се којом) и Светим Оцима. Али владика би као доктор теологије и духовник требало да зна да се не може бити у јединству са Васељенским саборима и Светим Оцима изван Цркве! Па и протестанти и римокатолици изучавају Свете Оце Истока и диве се одлукама Васељенских сабора али их то не чини Црквом нити православнима, зар не?
У исто време, у својој одбрани, владика и његове присталице, као у осталом и Ви, стављају Устав СПЦ испред Канона, при чему треба знати да предање Цркве не познаје црквене уставе као правне документе, што је уистину новотарија 20. века! Постоје манастирски устави - типици, што је нешто сасвим споредно у овој расправи. На Уставу нарочито инсистирају правници, Которанин и онај други из Крагујевца (заборавих му име, нек не замери) и не схватајући да тиме на Цркву пројектују световно право (Артемије се чак позива на паганско Римско право!) што је заиста неодрживо. Ви чак помињете одсуство оптужнице у суђењу Артемију као доказ да је свргнуће и рашчињење Артемија неканонско, али не схватате да тиме покушавате да помирите непомирљиво, тј. световно право са црквеним правом! Оно што је патријарх Иринеј изјавио је пак сасвим предањски и једино канонски утемељено, тј. да је Сабор архијереја једини валидни суд који има право да свргне и рашчини једног епископа.
Препоруке:
0
0
70 среда, 24 новембар 2010 13:26
апис
Свиђало се то неком или не, СПЦ је изгубила јединство и саборност због "сучаја Артемије". За тај сраман моменат у историји СПЦ, неко мора бити одговоран, поред ђавола наравно. По мом мишљењу , нарушавању хармоније, а самим тим и одвраћање Духа Светога од САСабора, најодговорнији је Синод. Синод је медијском хајком и непотребним убрзавањем , збацио са трона ЕРП-е вл.Артемија. Што неко рече, пушка је пукла сада знамо где се млада налази.Треба се сетити и главног протагонисте овог небивалог случаја . Неумерени у изјавама пензионисани владика Атанасије, је уместо да гаси пожар, доливао уље на ватру, након што је постао мјесотбуститељ ЕРП, те је око стотинак монаха , монахиња, искушеника... побегло из својих манастира, не желећи да дајау легитимитет овом несрећном човеку, који нема мира у себи. Речник који користи тај владика, ме подсећа на речник мог земљака Басаре. Читам малопре још једно "братско" писмо које је упутио вл.Артемију. Још један лицемеран покушај замагљивања чињеница, и гурања Св.канона у страну. Што се грбо роди, време не исправи, зато ће и неканонско рашчињење вл.Артемија, остати упамћно у историји СПЦ, као срамно дело синодалаца и њиховог ментора Атанасија.
Препоруке:
0
0
71 среда, 24 новембар 2010 14:33
Петар Јанкетић
@ Ова адреса ел.поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели
али никако не би требали поестовећивати вл. Артемија са светитељима у сличним околностима, ако ништа, оно бар да се непрелести.

Ваша брига је оправдана, али у суштини неоснована. Па наравно да нико не поистовећује врлине Св.Јована Златоустог са врлинама владике Артемија. Таман посла да смо толико безумни и горди.

Ми само поистовећујемо околности у којима су се нашли њих двојица и на тај начин доказујемо да Сабор не мора бити априори у праву и да епископ може да не призна безакону одлуку Сабора о своме рашчињењу, а да притом не отпадне од Свете, Саборне и Апостолске Цркве, него чак и да постане Светитељ упркос неприхватању Саборске одлуке о рашчињењу.

То је читава суштина поређења владике Артемија са Св.Јованом Златоустим.

А владика Артемије, као особа посвећена Богу скоро читавог свог живота, сигурно сам зна опасности од прелести, али исто тако зна и пут ка Господу којим су ишли наши Свети Оци и Учитељи Цркве, међу којима је један од највећих Св.Јован Златоусти - који је одбио да призна одлуку о рашчињењу.

Нема греха у следовању Светим Оцима православне Цркве.
Препоруке:
0
0
72 среда, 24 новембар 2010 14:58
Петар Јанкетић
@Харун ал Рашид
Управо се о томе и ради, што се рашчињени владика Артемије годинама није хтео одазвати на позиве Сабора и Синода и доћи да образложи своја дела и ставове!
Ово је заиста једна изјава из домена научне фантастике. Па владика Артемије је учествовао на СВИМ Саборима и не постоји ни један једини Сабор на којем он није био. Ви сте канда мало побркали лончиће? Да не замишљате можда в.Артемија како се 10 година изоловао на Космету и никад није дошао на седнице Сабора? Смешно. Или Ви можда ипак можете да нам наведете које године (не морате тачан датум) владика није присуствовао неком Сабору?

Владика Артемије НИКАД није био ОПТУЖЕН од стране Сабора ни Синода пре фебруара 2010. НИКАД.

ОПТУЖБА од стране Сабора апсолутно није исто што и УМОЉАВАЊЕ од стране Сабора, али не знам да ли Ви увиђате тако једноставну чињеницу.

Прву и једину ОПТУЖНИЦУ (на којој пише "оптужница" и у којој су наведени прекршаји за које га туже)в.Артемије је званично примио 24.априла 2010.

У тој оптужници се налазе СВИ његови "прекршаји" пре фебрура 2010. и за ту оптужницу он је драконски кажњен одузимањем епархије на мајском Сабору ЧИМЕ ЈЕ ТА ОПТУЖНИЦА ЗАДОВОЉЕНА и ту се завршава прича за све његове наводне "прекршаје" које је учинио пре фебруара 2010. Да ли то разумете? Или мислите да је нормално, људски, цивилизацијски, морално и хришћански кажњавати некога по други пут за једне те исте "прекршаје" за које је већ једном драконски кажњен?

Пре неки дан на Сабору појавила се ПОТПУНО НОВА ОПТУЖНИЦА против в.Артемија у којој се тврди да је "узурпирао манастире, фалсификовао печате, лажно се представљао" итд. За ту ПОТПУНО НОВУ ОПТУЖНИЦУ која нема никакве везе са претходном оптужницом, в.Артемије је морао опет бити позван на Сабор на саслушање пре него што се изрекне БИЛО КАКВА НОВА КАЗНА. То јасно пише у Уставу СПЦ члан 218., али и у Св.Канонима - 74. апостолско правило, тако да су Устав СПЦ и Св.Канони прекршени приликом ХИТНОГ рашчињења в.Артемија.
Препоруке:
0
0
73 среда, 24 новембар 2010 15:20
Оливера Петровић
Добро је што сте објавили коментаре Маше, Васкрсија, и Харун ал Рашида јер потврђују да Теолошки Факултет Универзитета у Београду више није искључиво Српско-Православни. Постаје разумљиво због чега поједини епископи шаљу своје кандидате на студије теологије у Русију а не у Београд. Ово је крупна промена у начину образовања теолога у православној Србији и треба јој дати најшири публицитет како би се покренула јавна расправа о последицама (позитивним и негативним) напуштања светосавског богословља у српским богословским институцијама.
Препоруке:
0
0
74 среда, 24 новембар 2010 16:57
брм
Оливера Петровић
.... па ће у Русији да уче светосавско богословље...
узгред шта је то?..нова секта?
досада су Срби (који н нису муслимани) били хришћани ко и сви остали хришћани...свети Сава би се јако очигледно изненадио кад би се појавио поново међу Србима..
Препоруке:
0
0
75 среда, 24 новембар 2010 17:36
Р.М- Требињац
Не будимо наивни, за име Бога. Папи је изузетно стало до посете Србији. За такву прилику најмањи му је проблем да посети Јасеновац. И да се тамо "помоли", поклони, осуди злочине, изрази жаљење и слично, што је сада мода код неких "у региону". И шта ће нам то значити? Ништа добро, осим још једног понижења. Зашто папа не би посетио Јасеновац? Таква посета му одговара. Преко ње ће доћи у Србију, а та посета је више срамота и увреда за Србе, а мање опасност од неког скорог католичења. Срамота за српску историју и увреда за жртве српског народа у три протекла рата. Папа неће признати злочине нити ће доћи до неког покајања ни папине верске организације, ни хрватске државе или народа. сигурно неће скочити сами себи у стомак. Јасеновац није репрезентативно место српског страдања. Ту су страдали и Јевреји, Роми, Хрвати и муслимани/који су усташе сматрали за противнике/, партизани, четници, љотићевци, чак и католички попови- Словенци! Јадовно са Пагом, Глина, Пребиловци су прави симболи српског страдања. Тамо папа неће доћи, а и не треба нам, бар без објаве истине и покајања.
Уосталом, сумњам да се предвиђа неко ново преверавање народа, како је чињено вековима и како се данас чини по Хрватској и Херцег- Босни. Католичење ће бити постепено, приближавањем врха СПЦ папи и Риму. Скоро неосетно и безболно за народ. Увод у то је губљење изворне, народне вере и измена богослужења, што се увелико ради. Тако, не скида се одмах иконостас /изузев у моме Требињу/, већ се народ навикава на службу отворених двери/врата/ на иконостасу. А ако су врата стално отворена, онда нема ни потребе за њима. За неко време скинуће их, а затим и иконостас па ћемо имати исту слику олтара као код римокатолика, итд. За то време "екуменски сусрети" биће све чешћи. Прво ће бити присуство једних на богуслужењима других. Затим, миц по миц, почеће и форме заједничког богослужења, да би бисмо "сви били једно", по папиној пројекцији, јер он неће одустати од своје суштине- земаљске власти под фирмом вере.
Препоруке:
0
0
76 среда, 24 новембар 2010 18:10
Харун ал Рашид
@ Бобо

Само наивни ће протумачити ову изјаву Артемија на Ваш начин. Зар је то правилан начин изражавања једног архијереја Српске цркве, и то архијереја који је у тој части ево скоро две деценије? Наравно да није! Ако је хтео да каже да је у јединству са Српском црквом чији је епископ већ двадесет година, зашто онда јасно то није нагласио? Заправо он још покушава да седи на две столице у исто време. Није спреман да се одрекне заједнице са Српском црквом, а са друге стране покушава (или је бар покушао) да направи некакву своју Цркву. Али ако се ускоро не буде тргао, бојим се да му повратак у окриље канонске Цркве неће ни бити више могућ, што не дао Бог.
Препоруке:
0
0
77 среда, 24 новембар 2010 18:14
Janakis
Objektivan tekst, kakav u ostalom od Vas g.Vukadinoviću i očekujemo. Na sve izneto bih samo dodao da je u najmanju ruku začuđujuće da je već mesecima pred Artemijem bila manje-više otvorena ponuda idi sa Kosova, ćuti, pređi u bilo koji drugi manastir i sve ti je oprošteno. Tako da vjerujem da su finansijske neregularnosti samo izgovor za raščinjenje i sredstvo za srozavanje ugleda. Nažalost nije bilo svijesti da se radi o ugledu SPC. Tekst slične tematike sam 20.11.2010. objavio na svom blogu http://janakis.blog.rs/ i bila bi mi izuzetna čast da ga pročitate.
Препоруке:
0
0
78 среда, 24 новембар 2010 22:57
Бобо
@Харун ал Рашид

Не господине, Ви и Ваши у синоду веома сте наивни ако мислите да овај прогон владике Артемија можете објаснити финансијским малверзацијама, непослушношћу и неодазивањем на саборе. А ваш коментар на владикину изјаву у вези његовог јединства са Црквом, још један је доказ тешких последица Зизјуласовог учења на Теолошком Факултету.
Препоруке:
0
0
79 четвртак, 25 новембар 2010 02:25
FXHE
Pretpostavljam da je dobar deo vernika koji podržavaju Sinod, bar delimično upoznat sa svetootačkim delima pisanim u poslednjih 300 godina, a samim tim i sa prilično kategoričnim osudama svih vidova ekumenizma (ako se već od strane nekih ovdašnjih vernika sa skepsom gleda na stavove sv.Justina Popovića, možda će malo veći autoritet imati, recimo, sv. Serafim Sarovski). Ukratko, čak i najtvrđi sinodovci bi trebalo da imaju nekakvu svest o tome da ekumenizam nije baš poželjno stanje stvari. Takođe, siguran sam da većina vas poznaje eshatologiju Pravoslavne Crkve u opštim crtama - ne, ne govorim niokakvim "digitalnim anđelima" i bar kodovima, već samo o izvesnoj saglasnosti koja postoji kod svetih otaca u pogledu "znakova vremena" koji će prethoditi Drugom Hristovom dolasku. Generalno, saglasni su oko toga da pred Drugi dolazak Hristov poredak na Zemlji neće biti hrišćanski, a da istinska Crkva neće imati odlike velike društvene institucije, već će funkcionisati u vrlo malom okviru. E sad mene zanima sledeće; KAKO IKO KO SE SMATRA HRIŠĆANINOM A DA JE UPOZNAT SA SVIM OVIM ŠTO SAM NAVEO MOŽE SEBI DA DOZVOLI DA BUDE VINOVNIK "LITURGIJSKIH IZMENA" I "ISTORIJSKOG DIJALOGA SA KATOLICIMA"? KAKVA JE NJEGOVA LIČNA PSIHOLOŠKA MOTIVACIJA ZA OVE PROMENE I DA LI JE ONA IZRAZ DUHOVNOG SMIRENJA (ILI NEČEG DRUGOG)? DA LI MU (VAM) JE UOPŠTE PROŠLO KROZ GLAVU DA BI TI POSTUPCI LAKO MOGLI DA SE DOVEDU U VEZU SA UPOZORENJIMA SVETIH OTACA? ILI SMATRATE DA NIJE U PITANJU TOLIKO VELIKI ULOG I DA SU NAM IPAK BITNIJI DOBRI "MEĐUVERSKI ODNOSI"?
Zamolio bih nekoga od cejnenih pristalica Sinoda da mi odgovori na ovaj komentar i tako razbije moje "etnofiletističke" zablude. Konkretno, zanima me zašto smatrate da intenzivano zbižavanje sa katolicima, istorijska poseta pape, izmene u liturgiji, i koraci u pravcu unijaćenja, nemaju ama baš nikakve veze sa upozorenjima svetih otaca? I da li vam je uopšte kroz glavu prošla pomisao da bi sve to možda ipak moglo da vodi ka ekumenizmu?
Препоруке:
0
0
80 четвртак, 25 новембар 2010 06:09
D. Kovačević
Bravo Đorđe. U vasem stilu.
Izbalansirano, neostrašćeno, ubjedljivo ali ne i analitički i oficijalno hladno, bez duše.
Jedan od boljih vasih tekstova.
Препоруке:
0
0
81 четвртак, 25 новембар 2010 10:06
Кум
Паѕите само какво је то лукавство "прослава Миланског едикта у Нишу јер је цар Константин рођен у Нишу". Зашто се онда едикт не ѕове нишки него милански? Зашто главна прослава није у Милану него у Нишу? Шта би било да се цар Константин родио на броду? Где би тада била прослава? Све је ово само испала добра прилика да папа дође у Србију а да повод изгледа сасвим безазлен пошто у Србију и Русију никад није крочио.
Препоруке:
0
0
82 четвртак, 25 новембар 2010 12:51
Кумица
Куме, Ви сте 100% у праву. Какве везе има Ниш са Миланским едиктом?
Препоруке:
0
0
83 четвртак, 25 новембар 2010 14:22
Јовица Гајић
"Немам намеру да улазим у канонска и еклезиолошка питања. Покушавам да судим само о политичким аспектима, као и о последицама по државу, националну самосвест и идентитет."

Аксиом 1: Христос је Истинита Мера свега створеног.

Битно је да оно што чинимо буде добро пред Христом.
Политички аспекти, последице по државу, национална свест и идентитет у националном смислу, за православног човека су у потпуно другом плану.
Овај текст, као и коментари на текст, показују да се одговор на тешкоће и искушења тражи искључиво у земаљским вредностима.

Аксиом 2: Једино Христос може дати благостање.

Православног човека не занима какав је у очима светских моћника и држава. Уздањем у Христа испуњава свој животни циљ на овој планети.

"Црква је стара и моћна институција."

Аксиом 3: Црква није институција.

Црква је Тело Христа Господа. Ми смо удови Тела Христова. Тело је Крепко и пребива у пуноћи. Тело не живи од свештенства. Свештенство је неопходно али може бити у мањем или већем паду. Упркос томе обавља своју улогу и Литургија не престаје.

Закључак:
Мало људи у овом народу схвата смисао Светосавља. Духовни Отац Срба и државе Срба је дефинисао овај народ и ову државу само са једним циљем: служба и живот у Христу. Ван овог оквира нема напретка, нема живота. Тако да свака борба ван Светосавља нема смисла.
Истински живети у Телу је пуно благодати, љубави и мудрости. Живот у Телу мења човека и све његове погледе на свет.
Ко не схвата поредак свега створеног и његову намену од стране Творца није у стању да помогне овом народу. Изјаве таквог човека се дефинишу само према тренутном смеру и јачини дувања ветра. Чим ветар промени правац или интезитет излази на видело њихова узалудност.
НАПРЕДАК И СПАСЕЊЕ ЈЕ МОГУЋЕ ОСТВАРИТИ САМО УГАЂАЊЕМ ХРИСТУ, ПРВО НА ЛИЧНОМ ПЛАНУ ЛИТУРГИЈСКИМ ЖИВОТОМ У ТЕЛУ - КАСНИЈЕ И НА НАРОДНОМ.

Опростите грешном слуги
Мир Вам од Господа и Бога и Спаситеља нашега Исуса Христа и напредак молитвама Христоликог Саве
Препоруке:
0
0
84 четвртак, 25 новембар 2010 15:50
Јасна Симоновић
Кум и Кумица, Баш сте то лепо приметили...

Можда ипак тежиште Миланског едикта у овом тренутку треба да стигне до места рођења Цара Константина Великог, јер како сам прочитала, Константинова мајка Хелена је била стварни иницијатор да Константин (тетрарх Запада) и Лавиније (тетрарх Истока) донесу ову уредбу о
верској толерантности у Римској империји...

пс Лепо би било да се овај тренутак искористи и даље...Нпр. за Нишки едикт, као наставак Миланског едикта, али не само о верској толерантности, већ о верској јединствености у целом свету...Мислим да је народ у свету за то зрео, не знам шта чекају политичари...Шта мислите?
Препоруке:
0
0
85 петак, 26 новембар 2010 01:33
Петар Јанкетић
Иринеј Буловић омаче се и каза да ће Артемију (кад тад) сломити кичму („Дуга" бр. 1638 од 30. марта до 12. априла 1996, стр. 47).

Амфилохије Радовић не могадијаше да сакрије да је његов и синодални братоубилачки план стар десет година, говорећи: „Па, Синод на ту одлуку чека пуних десет година!“


Овај бездушник у свом човекомрзију благочестивог старца ружи називајући га „човеком који је изгубио здрав разум“, „који не влада собом“, „као да га је запосео зли дух“, „као да га је неко надрогирао“...

Атанасије Јевтић укорава овог Божјег човека, говорећи да се он (Њ.П. Артемије) није кајао, „није, бар, за последњу деценију“ (још једно братско писмо брату Артемију, сајт СПЦ, 23. новембар 2010.).

Треба напоменути да у том "братском и искреном писму" Атанасије владику Артемија назива лудаком, безочним и бестидним лажовом, лоповом, секташом итд.

Да ли је неко некад чуо или прочитао да је владика Артемије упутио било какву ружну реч, а камоли увреду својим прогонитељима? Довољне су и овакве јавне изјаве па да се лако увиди ко заиста следује благом Господу и Светим Оцима.
Препоруке:
0
0
86 петак, 26 новембар 2010 09:06
Kум
@ Јасна Симоновић

*...верско јединство у целом свету...* Зар мислите да се мешањем чисте и прљаве воде може добити чиста, или мислите да ће се папа и протестанти одрећи своје јереси?
Препоруке:
0
0
87 петак, 26 новембар 2010 11:09
Саша
Ово ће на крају испасти теолошки сукоб владике Иринеја Буловића и владике Артемија, што је добра ствар. То значи да нема раскола, јер га ни један ни други не желе (барем тако кажу). Има ли у СПЦ миротвораца, па да сукоб већ једанпут умине? Ако нема, зло и наопако! Блажени миротворци јер ће се синовима Божјим назвати!
Препоруке:
0
0
88 петак, 26 новембар 2010 16:09
Јасна Симоновић
Kуме, хвала лепо...

Da, мислим да се пречишћавањем може добити чиста вода од прљаве, мислим да се чиста вода може испрљати не само прљавом водом већ и прљавом мисли, мислим да вода може и да нестане, да испари, свашта ја мислим о "води"...А највише мислим о томе куда нас све то води, године "кум"...

Али није ни важно шта ја мислим...важно је да је вера неотуђива својина сваког човека...било да се налази под кровом "јереси" или негде "где јеси", било да се налази испред свог или туђег зида, било да љуби ближњега свога као себе самог или још више пд тога, да себе оставља разапетог, одапетог или једноставно напетог од "јереси" којој се не зна почетак...

Али пошто за мене овакву каква сам "на почетку би реч", ја ћу се ослонити на мудрост Мајке Хелене и пожелети други део едикта Цара Константина у виду Нишког едикта...
Да ли ће неко 2013. доћи погнуте или уздигнуте главе, ја не знам, није моје нити да мислим о томе, али се надам да има времена да се "све јереси" сагледају, окају, опросте и настави тамо куда нас Прави пут води...Сад бих овде исписала "свете" речи "обичне" Хелен Келер, али бих онда морала прећи на латиницу...па остављам "то" за други пут...(кад се усвоји Нишки едикт-ха!)
Препоруке:
0
0
89 петак, 26 новембар 2010 19:36
Бобо
@ Јасна Симоновић
"верско јединство у целом свету"

Постоји јединство у Истини која је Православље, а ово које желите јединство је у лажи, а која се модерно назива екуменизам. Ова лаж, свејерес, утире пут антихристу.

@ Кум
"Зар мислите да се мешањем чисте и прљаве воде може добити чиста, или мислите да ће се папа и протестанти одрећи своје јереси?"

Тако је. Како се могу мјешати Истина и лаж? Или Свјетлост и тама?
Препоруке:
0
0
90 субота, 27 новембар 2010 00:52
Акт о канонској одговорности рашчињеног Епископа Артемија, мај 2010. год.
http://www.eparhija-prizren.com/sr/saopstenja/akt-o-kanonskoj-odgovornosti-rascinjenog-episkopa-artemija-maj-2010-god

Изволите па читајте!
Препоруке:
0
0
91 субота, 27 новембар 2010 02:03
Katarina
Хм, "оптужница" из маја (!?) на крају новембра... па знамо да је +Артемију уручена два дана раније (?!), без права на саслушање и подношење доказа... Какав значај она може има без контрадикторног поступка?
Препоруке:
0
0
92 субота, 27 новембар 2010 07:34
Јасна Симоновић
Бобо, хвала на "неразумевању"...Ипак размислите..

Прећи пут од јединства у Истини до свесности
о јединству у Вери није лако...Понекад је за то потребна писана реч да нас подсети на оно што већ јесмо: јединствени у Вери...

Вера није лаж, лаж су искривљене слике које као мозаик слажемо упућени ка љубави, а залутали у таштини, сујети, (све)јереси, потуралачком "екуменизму" а не достигнутом, "антихристу" који се не дозива већ упире прстом, итд...то ће већ "духовни представници" знати много боље да опишу када се начитамо "петпарачких" и "клетвених" прича...
(овде свакако мислим на поједине, јер небројено много црквених људи шири Божју реч око нас)...

А ја вама желим да са платформе јединста у Истини
само обратите пажњу око себе на јединство у Вери....Оно се толико јасно види на сваком кораку...Чак не мора ни корак да се учини...(Император Константин је са Запада давно мислио о томе-ха!)

пс Да, светлост и тама се стално мешају...И опстају заједно...Увек свиће...
Да, истина и лаж се стално мешају...И опстају заједно...увек се рађају у нечему...
Препоруке:
0
0
93 субота, 27 новембар 2010 10:00
Харун ал Рашид
@ Katarina

Смисао је у томе што владику Артемија после свега не може опрати ни Дунав ни Сава! Чак и да му је дато пола године да одговори на све ове оптужбе, немогуће је да би владика нашао оправдање за све ове прекршаје, зар не? И кад би одбацили половину овде наведених оптужби, опет је много! Кад се погледа временски распон наведених канонских прекршаја владике Артемија, онда је јасна и митрополитова изјава да се на Артемијево рашчињење чека десет година, јер неки од овде наведених канонских прекршаја и сами су довољни за моментално рашчињење.
Чињеница да је мајска оптужница против Артемија објављена тек у новембру сведочи о покушају Синода и Сабора да у јавности сачувају част и достојанство владике рашко призренског и да га спасу од бруке али изгледа да им он сам то није дозволио, па је тако сам одговоран, због својих поступака, што је ова оптужница уопште објављена у јавности. Наравно, она је објављена и да би се стало на пут манипулацијама и лажима који долазе од Артемија лично и његових одбегли (а не прогнаних ) раскалуђера!
Препоруке:
0
0
94 субота, 27 новембар 2010 10:20
Кумица
Мој прадеда, свештеник у Пакрацу, заклан је у Јадовну а његова браћа, трговци, запаљени су у цркви у Глини. Моји баба и деда су једва успели да се са мојом мајком, тада шестомесечном бебом, из Пакраца дочепају Србије. Ако папа 2013.дође у Србију, са или без извињења сасвим свеједно, моја нога више неће крочити у неку српску православну цркву.
Препоруке:
0
0
95 субота, 27 новембар 2010 19:59
Katarina
@Харун ал Рашид

Kada se vec javiste, ocekivah da cete odgovoriti na posavljeno pitanje. A ovamo, vi biste da demonstrirate inkvizitorski postupak do kraja. Zbog cega? Niti jedno pravo ne predvidja da se tri puta, ili vise, za manje od godinu dana covek pordvgrava javnom lincu, a da se ne pripusti "tuziocima" (koji time postaju opadaci) da i jednu rec sebi u prilog kaze.

I to vam nije dovoljno, vec se pravite "vidovitim", a zelite i da "trgujete" s navodnih "pola krivice"?

Чак и да му је дато пола године да одговори на све ове оптужбе, немогуће је да би владика нашао оправдање за све ове прекршаје, зар не? И кад би одбацили половину овде наведених оптужби, опет је много!


U Pravoslavlju niti je bilo, niti ce biti inkvizicije i inkvizitorskog postupka; njegovoj prirodi i njegovim kanonima suprotno je da covek trpi sikanu bez da bude salusan, bez da ima prava na odbranu, pa cak i bez prava da se suoci sa "tuziocima". Sta reci kada se povrh svega radi o Pravoslavnom srpskom Vladiki?

Treba li da pokazem odakle su koreni Vase prve, usklicne recenice? Kakvo je to jezuitsko licemerje o "bratsakoj ljubavi i zastiti" u prikrivanju "krivicnih i kanonskih ogresenja"? Nastavi li se smerom na koji ukazuju vase reci, ne bi me cudilo da sledeci rascinjeni bude spaljen posle "velicanstvenog auto da fea". Dokument na koji ukazuje link komentatora Акт о ... niti je optuznica, niti je akt na osnovu kojeg se moze postupati. Moju generaciju najvise podseca na tzv. ideoloske analize raznih komiteta kompartije. To nije primereno SPC. Moze samo da mi bude zao zbog slabosti beogradske Patrijarsije da podlegne neistinama i intrigama, ali ce Gospod sve postaviti na svoje mesto, ranije ili kasnije. Ali, ako je za vas Rimsko pravo – varvarsko i neznabozacko, verovatno je zaludu vam govoriti i na dan kada molitveno proslavljamo svetog Justinijana, L. G. 2010.
Препоруке:
0
0
96 субота, 27 новембар 2010 22:07
Јовица Гајић
"Мој прадеда, свештеник у Пакрацу, заклан је у Јадовну а његова браћа, трговци, запаљени су у цркви у Глини. Моји баба и деда су једва успели да се са мојом мајком, тада шестомесечном бебом, из Пакраца дочепају Србије. Ако папа 2013.дође у Србију, са или без извињења сасвим свеједно, моја нога више неће крочити у неку српску православну цркву."

Не постоји "нека српска православна црква". Постоји само једна Васељенска Правовјерна Црква.
Цркву чине људи(живи и мртви, мада су сви живи Богу), односно Христов верни народ.
По твом сведочењу,наши мученици, твоји најмилији, прадеда литург Господњи и браћа његова и сада су део Цркве. Не крочити ногом у храм, место где се одржава Литургија, значи искључити себе из Цркве, одвојити се од предака, од Господа.
Ако папа дође у Ниш или ако не дође. Ако се деси некад нешто. Ако, не дај Боже, отпадну некад неки у свештеничком или монашком реду. Ако се појаве кољачи из Јадовна. Да ли ћу напустити Цркву? Мученици Је нису напустили ни пред ножем ни пред ватром. Да ли ћу Је напустити зато што ће неки папа доћи у Ниш?

Опростите грешном слуги
Мир Вам од Господа и Бога и Спаситеља нашега Исуса Христа и напредак молитвама Христоликог Саве
Препоруке:
0
0
97 недеља, 28 новембар 2010 00:19
Кум
@ Јасна Симоновић

Прљава вода се може прочистити али ствар је у томе што папа и његова "фирмa" не желе да је избистре већ да и чисту воду православља увуку у свој мутљаг.
Тај "дијалог љубави" је исти као онај који су водили Ирод и Пилат кад су се измирили на дан распећа Христовог.
Нема јединства, ни љубави, ни спасења без Истине која је Христос и која пребива у телу Његовом Цркви Православној.
Препоруке:
0
0
98 недеља, 28 новембар 2010 01:45
Turas
@brm,Masa,Vaskrsija,Harum al Rasid,ova gospoda trebaju da procitaju pazljivo tekst Vukadinovica,i time sebi usparaju dosta nepotrebnog komentara.brm,Papa je nepozeljan gost u Srbiji jer odbija da poseti Jasenovac.Ja verujem da ste to znali,cemu onda vas kometar,to verovatno samo vi znate. Ostali,trebalo bi da procitaju komentar Observantesa i znace vise.Ja licno smatram potpuno jasnim Vukadinovicev tekst i dovoljnim.Takodje sam ubedjen,da sloboda izrazavanja,mislim tu i na komentare,je moguca uz moralnu odgovornost,da bi bila uvazavana.Bez toga gospodo sve je gruvanje.
Препоруке:
0
0
99 недеља, 28 новембар 2010 03:40
Бобо
@ Јасна Симоновић
"А ја вама желим да са платформе јединста у Истини
само обратите пажњу око себе на јединство у Вери....Оно се толико јасно види на сваком кораку...Чак не мора ни корак да се учини...(Император Константин је са Запада давно мислио о томе-ха!)"

Ма да, "јединство у вери", види се и из авиона-ха!

" Да, светлост и тама се стално мешају...И опстају заједно...Увек свиће...
Да, истина и лаж се стално мешају...И опстају заједно...увек се рађају у нечему... "

Не упрежите се у исти јарам са невјерницима, јер шта има праведност са безакоњем? Или какву заједницу има свјетлост са тамом? - Апостол Павле ( Друга посланица Коринћанима, гл. 6, стих 14.)
Препоруке:
0
0
100 недеља, 28 новембар 2010 08:23
Јасна Симоновић
Кум,
Хвала...Да, „Нема јединства, ни љубави, ни спасења без Истине која је Христос и која пребива у телу Његовом Цркви Православној“....Како ће онда свет без „нас“?
Историја је учитељица живота, али живот није пуко пресликавање, нити су часови време када закључавамо мозак за промисао...
.А моја промисао се истргла ка Ироду и Пилату...Шта би било да су се помирили раније?!..
А Истина? Не треба само да пребива, као вода она увек нађе пут...Не знам(о) кад и не знам(о) где...
Сигурна сам да „папа и његова „фирма“ такође бране Истину, али је понекад кад човек стави ноге у ципеле претходника тешко извући стопала и закорачити даље, а не оставити „претходнике“ на милост и немилост другог времена и другог места....Верујем да Папи Бенедикту XVI није лако да хода, чак и кад лако мисли, (као на пример кад штити Бога од „комунизма“ или СПЦ од избацивања из „светске цркве“)...
А световни шамари што долазе до Цркве....Ма, гвоздени су ланци некада лакши од златних полуга!...
Сваки Божји Храм место је где се верник обраћа Богу са молитвом да помогне и кривцу и жртви....
Надам се да је Молитва човечанста довољна да отвори Врата Милости...А Умеће духовника широм света довољно знано да уместо „епи“ Земље нађе епилог достојан Бога...
пс Дирнуо ме је коментар „Кумице“...(зашто би СПЦ била оптужена од припадника ако Папа дође у Србију, то је опсан условни рефлекс, па и цар Константин и Лавиније су били императори...Ко ће да притисне delete ако се Папа извини)...Највише ме је дирнула та исконска снага Живота ето у рукама њених баке и деке...
У малој Светосавској Цркви недавно је служен помен за пострадале у Јадовну...Верујем да је у тој служби, мени непознатим путевима „учествовао“ и драги предак Кумице, Свештеник из Пакраца...
У Јадовну је одржан такође помен...Мој физички корак је био мали да стигнем, али су ми причали..Једна је девојка ухапшена јер је носила кокарду и српски барјак, али је убрзо пуштена...
Ето, и то је дијалог љубави...
Препоруке:
0
0
101 недеља, 28 новембар 2010 14:44
Јасна Симоновић
Бобо,
Хвала, понајвише што се, ето, ипак нађосмо у јединству Вере ..(ипак сте ме послушали и осврнули се!)...па се овако дописујемо, чак и кад то стандарди нспм-а не дозвољавају... (ето, не мора се ни у авион!...
Хвала и што ме прозивате у Истини Друге посланице Апостола Павла (у којој се налазим), па ево „дижем два прста“ да допуним скромно мишљење изнето у одговору гдину Куму, а у вези „историје“. У вези конкретног навода....Да сад не додајем нову промисао да су и наши Свеци могли бити једноставно провокативни, остаћу на томе да су сигурно били путоказни...
Али, свако може пресликати и напамет научити све могуће свете књиге, чак и да постоје оригинали, чак и да се нисмо многи загубили у преводима, преписима, машти, ратовима, али не можемо пресликати тренутак и место...тај домен нисмо постигли....иако покушавамо у „правовремености“ (ткз тајминг) и „небеском огледалу“ (ткз виртуелности) да се преточимо ближе Свевишњем...
Макар по чистоти 75% воде коју сви носимо у својим организмима!
пс На том путу, да се ја успут захвалим гдину Ђорђу Вукадиновићу што је допустио ову преписку, без сујете да ће „упрљати“ његову чисту анализну реч...
Чисту као што и Нишки едикт треба да буде...
Све најбоље....
Препоруке:
0
0
102 уторак, 30 новембар 2010 10:31
Jasna Simonoivć
Eto, izgleda da se (barem za sada) završi "glas naroda" pri ovom tekstu ....

Ne znam da li raspršismo "duh raskola i omraze" u lepotu običnog života, ali meni nekako sada dođe da na sve ovo što ispisasmo (u čemu je delić i moj)kažem barem "amin"...

AMIN!
Препоруке:
0
0
103 уторак, 30 новембар 2010 14:03
Миодраг Андрић
Владика Артемије се отиснуо на Косово и Метохију из само њему знаних разлога и ударио у само срце Светосавске Цркве. На жалост 2000 карактера није довољно за еклисиолошка (али не и еклизијална)тумачења за дубље разумевање истог. Православна Црква није политичка партија и принципи деловња се у многоме разликују од политичке свакодневнице. Сабор за задатак има пре свега и изнад свега да очува јединство Цркве што је и учињено. То јединство се чува не само на локалном, у оквиру територије СПЦ већ и на васељенском нивоу. Владика Артемије је једини епископ коме је забрањен улазак на Свету Гору. Случајно? Просудимо сами. То, међутим, не мора да значи да Црква не треба да буде под лупом јавности јер Она делује као јавна институција. Ипак, у тумачењу одлука цркве треба бити на опрезу јер; незнање је највећи противник срба.
Препоруке:
0
0
104 уторак, 30 новембар 2010 23:41
Биљана Николић @Миодраг Андрић
Кажите ми, у чему је моја грешка што на основу писаних и усмених изјава за медије и интервјуа у новинама или на ТВ,или на сајту СПЦ, чији садржај су написали или изговорили црквени веродостојници, надам се свесно и добровољно, имам своје мишљење о написаном и изговореном.
У тим изјавама се не ради о верским питањима, већ о махинацијама, кривичним пријавама, хапшењима од стране државних служби, а на том пољу, ваљда имамо исто грађанско знање СВИ у Србији.
Мешање црквених и грађанских процеса није дошло од неког изван цркве, већ ИЗ,УНУТАР САМЕ ЦРКВЕ.
Можда не знам о црквеним законима довољно да би коментарисала црквене одлуке, али кад неког јавно, јасно и гласно НЕКО назове лоповом и оптужи га за финансијске махинације, позове МУП ради хапшења и подношења кривичне пријаве, онда тај неко ко оптужује мора бити и довољно стрпљив да сачекате и истрагу, суђење, пресуду пре пресуде и казне... Овако све личи на линч.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер