Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Realnost, želja ili neobaveštenost

Komentari (30) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 01 jul 2010 21:25
times12
Dobro,Đorđe, videćemo ...
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 01 jul 2010 22:17
Nina
Vrlo naivna analiza, iz koje se vidi da autor možda poznaje stanje u Rusiji, ali ne u SAD. Tačno je da je Medvedev došao u posetu Silicijumskoj dolini i da želi da model tog tehnološkog motora preslika u Rusiju i podstakne stvaranje ne jednog, nego nekoliko takvih naučno—tehnološko—privrednih centara.

Silicijumska dolina nije ono što je bila pre 10tak godina, ali i dalje deluje impresivno, barem spolja. Slika je drugačija izbliza — dovoljno je pogledati koliko je poslovnog prostora prazno u Silicijumskoj dolini. Medvedev je posetio i Stanford univerzitet, i njegov govor se nalazi na njihovom sajtu.

Kalifornija jeste u katastrofalnoj finasijskoj i ekonomskoj situaciji, a nekada je (u jeku procvata Silicijumske doline) bila peta ili šesta ekonomska sila u svetu. Ne više. Nezaposlenost je ogromna, odavno prešla 12%, tržište nekretnina je u slobodnom padu, porezi ogromni, a kalifornijski državni budžet ima rupu od preko 40 milijardi dolara. Federali deficit raste eksponencijalno. Obama je sve manje popularan, jer ništa nije uspeo da sprovede od onoga što je obećao. Autor treba da zna da SAD ne vode njeni predsednici i da od njih malo zavisi. Obama je potrošio ogroman kredit koji je imao kod glasača da progura Hilarin program zdravstvene zaštite, zbog kojeg je ona bila ismejana kada je bila Prva dama. Takođe nije ispunio antiratnu platformu da trupe povuče nazad iz skupih ratova.

Pokušaj da reformiše bankarski sistem je pred propašću, jer štampanje ogromne količine dolara pre godinu dana je samo odložilo raspad finansijskog sistema. Da bi se to ponovo uradilo, količina štampanih dolara bi trebalo da prekrije zemljinu kuglu — prilično neverovatan događaj.

Interesantno je da je Đelić u isto vreme posetio Silicijumsku dolinu i razgovarao sa inženjerima i profesorima našeg porekla koji rade, ili imaju firme u Silicijumskoj dolini ili imaju svoje istraživačke centre na Berkliju i Stanfordu. Nešto ne vidimo da se ministar hvali svojim posetama.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 01 jul 2010 22:25
Sanja BL
Nikada neću uspjeti da shvatim ljude koji druge ljude, njihova shvatanja, mišljenja, poglede na svijet ismijavaju, nazivaju smiješnim, kratkovidim... Bilo kako bilo, dragi autore ovog teksta, g. Karganović je napravio sjajnu analizu američkih prilika koja uopšte nije daleko od istine, a koja nema nikakve veze sa trkom za senzacijom jer on nema potrebe za tim. Zovite me astrologom, ali SAD je vrlo blizu kraha koji za sobom povlači razdruživanje i svi će imati priliku da to gledaju.
Preporuke:
0
0
4 petak, 02 jul 2010 00:02
Radoznao@Nina
Očigledno poznajete prilike u SAD pa da li mislite da je stvaranje naučno-tehnoloških centara poput Silicijumske doline u Rusiji poželjno? Uopšte, da li bi Rusija trebalo da kopira američki model razvoja? I zašto je Klintonkin predlog reforme zdravstvenog osiguranja bio izložen podsmehu? Ona je, razume se, krajnje nesimpatična, ali odavde gledano taj predlog je izgledao O.K.
Preporuke:
0
0
5 petak, 02 jul 2010 02:07
Dimitrije Sine Mitre
Da je Amerika pred raspadom,to se ne može još jasno reći.Finasijski problemi Amerike nisu ništa manji nego problemi Grčke,ali svojom vojnom silom su izborili položaj dolara kao glavne valute koji nemilice štampaju,tako da raspad nije isključen u momentu kad počnu da plaćaju dugove i prestanu da žive na račun ostatka planete. Doveđenje u vezu posjete Medvedova sa raspadom Amerike je malo nategnuto , ali svi ostali argumenti u originalnom tekstu su potpuno logični.
Možda poređenje nije sasvim adekvatno, ali nekih sličnosti ipak ima. Tada su pojedini nazovi političari kod nas (,,astrolozi'', a ne ,,astronomi'', što bi rekao Rogov) govorili kako se stvara antiamerički trougao Rusija- Kina- Indija kome ćemo i mi pristupiti i niko nam neće moći nista
, koliko ja vidim u ovoj prognozi jedino nedostaje BRAZIL i to što naša vlada i danas kada je ovo očito čitavoj zemaljskoj kugli, pa je BRIK postao član G8,G20 sa tendecijom da G7 ode u zaborav, i dalje za oslonce uzima proverene neprijtelje SRBSKOG naroda-EU i USA, koji su součeni sa sličnim problemima kao Jugoslavija pred raspad. Americi nedostaje rat sa IRANOM da konačno pokopa sve svoje moralne/materijalne predpostavke da bude jedina velesila.EU od raspada razdvajaju neki novi pokrajinski izbori u Nemačkoj.
Preporuke:
0
0
6 petak, 02 jul 2010 05:22
Nina
Kina je preslikala ne samo taj model nego i mnoga tehnološka dostignuća iz SAD. Kina ima princip, ko hoće da im proda proizvode, mora da im prenese i tehnologiju. Na primer, Tošiba koja je kupila nuklearni deo kompanije Vestinghaus gradi nuklearne reaktore najnovije američke tehnologije u Kini. I, da bi dobila posao, morala je da prenese tu najnoviju tehnologiju na Kinu. Dalje će Kina sama da gradi.

Ono što je podiglo Silicijumsku dolinu je takmičarski duh i nemešanje države u razvojnu tehnologiju. Rusija i Srbija su ubile svoj tehnološki razvoj jer su dozvolile da se korumpirana politika meša u sve. Smanjiti gomilu propisa i birokratije, smanjiti poreze, ukloniti korumpirane političare, i dozvoliti mladim inženjerima i naučnicima da rade ono što znaju najbolje ’ da nalaze rešenja za stvari koje smrtnicima izgledaju nemoguće. Neće se tehologija razvijati u Srbiji zato što to Đelić hoće. Imati takvog kao ministra za nauku, vodi nauku u propast.

Ako Rusija uspe da sakupi kritičnu masu mladih inženjera i istraživača na jednom mestu, da um dobre uslove i dozvoli im da se poigraju, svašta može da se dogodi. A Rusija ima snagu za to.
Što se tiče Hilari, korumpiranija osoba ne postoji. Mada postojeći zdravstveni sistem u SAD nije dobar, ipak je bolji od mnogih, bar imaju uređeni sistem gde se znaju pravila. Novi zdravstveni sistem uvodi daleko veći državni birokratski aparat, što će dalje da poskupi ionako preskupo lečenje.
Preporuke:
0
0
7 petak, 02 jul 2010 09:17
@@
I kakve veze ima nedavna poseta Ruskog pretsednika SAD-u sa hapšenjima "špijuna".
Preporuke:
0
0
8 petak, 02 jul 2010 09:26
brm
Bože daj da moja Srbija već jednom propadne kao Kalifornija
Preporuke:
0
0
9 petak, 02 jul 2010 10:17
srbinbanjaluka
Ne, Sanja vidi, mislim da ovdje apsolutno nema mjesta nikakvom ismijavanju, nego je prosto, ako neko kaže da Sunce je plavo, moraš mu objasniti da nije, ono je žuto,i barem zasada, za vrijeme koje dolazi, a koje nije tako blizu, zasigurno i biće tako.
Podsjetio bih vas, da i vi svi, kao i ja živimo u zemljama gdje nezaposlenost ide i preko 50%, gdje ekonomska i socijalna situacija je u najmanju ruku grozna, pa do toga nije došlo, evo , ne tučemo se,svi nekako to trpimo i ...sl, pa čak bih vas pdosjetio i na raspad SFRJ-a gdje ne možemo reći da je situacija uoči tih dešavanja bila ekonomski il socijalno loša, ili zasigurno ne lošija kao ova danas,pa su se neki dohvatili priče o secesiji i rat je krenuo.Hoću da kažem da to apsolutno ne mora ništa da znači, puno važnija predpostavka za raspad nečega, za bilo kakav sukob jeste etničko - nacionalna napetost,i to ne samo ljudi,već rekao bih odredjenih konstitutivnih elemenata u okviru toga nečega što predpostavljamo da može da se raspadne.To, priznaćete ovdje nemamo.Etnički sukobi?Hm.. pa budim orealni u SAD-u je to sve u domenu rekao bih nekih folkloraških ambicija i sl, naime Ameri imaju nešto poput kineza, poput zapravo svih većih sila,il zemalja svijeta,a to je jak imidz zemlje, jak imidz i osjećaj pripadnosti,i danas - sutra kad bi nešto eventualno krenulo napoako to bi prevagnulo, hoću reću država SAD bi pobjedila.
Da se razumjemo, ovo ja ne pišem jer nekog bi da ismijavam, il sam slučajno nekakav amerikanofil, taman posla, o toj drzavi, tom sistemu, ništa dobro nemam reći,ali realnost postoji, barem realnost nekih narednih 50 i više godina sigurno, a dozvolićete i više, e sad to što neko se uzda u raspad bilo čega, u tu gaji svoje nade, to je ok, ali to je nerealno, i to je prodavanje magle, i rekao bih više u sluzbi smirivanja nekakvih tenzija u našem nacionalnom korpusu, da se ne ide radikalno, da se eto nešto pričeka, da se ne lomi preko koljena, jer eto raspad neprijatelja je blizu i sl.
I dio
Preporuke:
0
0
10 petak, 02 jul 2010 10:32
srbinbanjaluka
Neću ja reći ništa novo ako ponovim onu narodnu - ničija nije do zore - ali problem je u tome što smo mi Srbi dosad već dva puta pomislili na tu zoru, da je kraj jedne epohe ( u ovom slučaju Američke ) gotov...rezultat svi znamo,trougla Rusija - Kina - Indija nema, i čak bih rekao zahvaljujući opet Amerima koji odlično ubacuju klipove u taj eventualni kotač saradnje, naročito izmedju Kine i Indije ( npr pitanje Tibeta, pitanje ledenjaka na Himalajima kao budućih izvora vode koja fali i jednim i drugim, oitanje izgradnje naoruzanja i sl ), isto tako i izmedju Rusije i Kine ( pitanje tzv Dalekog Sibira, eksploatacije tog dijela rudnog bogatstva - podjsetiću vas - Kina tu zemlju u svojim udzbenicima u skolama naziva izgubljenom zemljom- pa vi to tumačite kako hoćete....i još puno razno raznih klipova i problema izmedju ove tri zemlje, koje jedino po čemu imaju kakvu - takvu zajedničku špuru jeste da se njihov glas u svijetu više uvažava, da se više pitaju i sl ali bez ikakave namjere nekakvog ozbiljnijeg udruzivanja,to je više koordinacija odredjenih djelovanjas, sa svih strana, ali uz očuvanje prevashodno vlastitih interesa, koji treba biti realan su izuzetno različiti.
SAD danas nije ono što je bila 1998, to je jasno svima, to nije njen maksimum ( ne bi koristio riječ vrhunac, jer bojim se da vrhunac još nismo ni vidjeli, a mogao bi se naći u budućim odnosima tj sukobima interesa izmedju ovog trougla,gdje bi onda zapadnjaci redovno profitirali ),i naravno da je Obama za realniju politiku, politiku koja je svijesna da nije više ejdina koja se pita, ali zasigurno je isvijesna da je jedina koja štampa novac kak ose hoeć, koja pokreće ratove, rezolucije kako hoeć, koje u par mjeseci tzv reset odnosa sa Rusima uspije te iste Ruse pridobiti protiv Irana i glasanja za rezoluciju i sl...protiv koje je opet Brazil, sa kojim eto kao Rusija ima usaglašenu politiku preko BRICK-a,vidite da Ameri sve uspiješno demontiraju,suptilno, rekao bih kao pravi Latini, što i jesu.
II dio
Preporuke:
0
0
11 petak, 02 jul 2010 10:46
Pedja
Ruska delegacija na celu sa predsednikom Medvedevim je jednostavno otisla u SAD sa"nepristojnom ponudom koju Amerikanci nece moci da odbiju".Zamislite predlog,da se dobije rat u Avganistanu(bez Rusa ne moze),da se obuzda Iran(bez Rusa ne moze),da se americkim kompanijama(narocito naftno-energetskim) ponudi vece ucesce u zajednickim projektima,da se mnogo vise zajednicki i usaglaseno nastupa na medjunarodnoj pozornici,u cilju ostvarivanja obostrane koristi.E sad tek zamislite sta bi Rusi mogli da traze zauzvrat!Evidentno je da dok se Rusija i SAD iscrpljuju sveobuhvatnim geopolitickim blokadama i sukobima,glavu dizu oni koji za vreme hladnog rata nisu smeli ni da zucnu.Zar mislite da to ne smeta takvim gigantima?I sta mislite,ko je pustio spijunsku aferu na videlo?Razmislite o tome.I Rusija i Amerika se sa nostalgijom prisecaju mnogih trenutaka hladnog rata...
Preporuke:
0
0
12 petak, 02 jul 2010 11:28
komentar
Tekst je povrsan,veoma tendenciozan,a pisac suvise prozapadno orjentisan,pa je tekst kao takav suvise optercen licnim vrednosnim sudovima doticnog.Amerika ce se raspasti i to je sigurno,jer su se sve imperije americkog tipa raspadale ubrzo po dostizanju svog vrhunca.Vrhunac je dostignut velikom prevarom koja je pocela krajem osamdesetih godina proslog veka.Pracenjem svetskih berzi jasno se mogu primetiti nenormalnosti koje pocinju bas krajem osamdesetih godina.Slom svetskih berzi se ocekivao krajem osamdesetih,ali se onda desilo nesto sto je sprecilo slom,desila se tranzicija u Istocnoj Evropi.Tranzicija se nije desila sama od sebe,vec je svim sredstvima podrzavana i stimulisana sa Zapada.Prvi rezultat tranzicije bio je slom bivsih socijalistickih privreda,a nastalu prazninu je popunio upravo Zapad,i tada se primecuje strahovit rast berzanskih indeksa jer su ocekivanja bila velika i to sa razlogom.Bilo je tu devedesetih dosta trzavica po svetskim berzama ali nista epohalno,stvarali su se novi proizvodi i nove usluge pa se rast berze lako pokrivao,i to skoro na zdravim osnovama,ali ne potpuno zdravim.Vec tada pocinje ozbiljno promovisanje raznih finansijskih derivata koji su normalnom coveku izgledali kao stampanje papira bez pokrica,ali ne i ambicioznim mesetarima i lakovernim optimistima koji su ocekivali vecni prosperitet.Tako posle dvehiljadite godine dolazi nova epoha,bogastvo pljusti na sve strane,vrednost imovine raste,male trzavice se zavrsavuju nedugo posle 11.septembra 2001.godine,vrednost bezvrednih hartija od vrednosti lete u nebo i izgleda da nista ne moze da ih zaustavi.Na svaki negativan znak sa berze privatni i institucijalni spekulanti promovisu novu vrstu hartije od vrednosti,stvaraju se finsnsijski derivati koji postaju svima privlacni,svi su prevareni ali ne znaju,svi veruju u bogatstvo koje se gomila na papiru.Posle toga puca sistem,indeksi naglo padaju,hipotekarna kriza,pocinje da pada industrijska proizvodnja...
Preporuke:
0
0
13 petak, 02 jul 2010 11:59
komentar
Berza prakticno puca 2008.godine,i pocinje nova era neoliberalnog kapitalizma.Tada se nosioci neoliberalnog kapitalizma spasavaji intervencijom drzave,drzava upumpavanjem ogromnih finansijskih sredstava spasava poverioce po svaku cenu.Oni koji su izazvali krizu sada se spasavaju od strane drzave ali na stetu ostalog stanovnistva.Sve zapadne ekonomije upumpavaju u sistem ogromna sredstva kao da ocekuju veliki privredni rast u buducnosti koji ce da neutralise negativne efekte ove intervencije.Zbog toga dolazi do ponovnog rasta na berzi,indeksi se vracaju prakticno na predhodni nivo,zaustavlja se pad privredne aktivnosti,i cak pocinje mali oporavak.Ali sve to je malo u odnosu na velicinu intervencije koja je sprovedena.Masovni mediji na sva zvona zvone da je kriza pobedjena,sve ocekujuci ponovnom vracanju poverenja u bankrotirani sistem,i naravno dosta i uspevaju u tome,tako sve do pojave duznicke krize u Evropi.Berzanski indeksi opet padaju,efekti velike drzavne intervencije nestaju i stvaraju se uslovi za novu krizu,a ta nova kriza koja ce biti daleko teza nego ova od 2008.godine upravo je pocela,kao i predhodni put isto velikim padom berzanskih indeksa.Predhodna kriza je pogodila industrijsku proizvodnju a ova ce pogoditi sektor usluga i stvorice daleko vece stete po svetsku privredu.Zapad ovu novu nastupajucu krizu nece izdrzati i nastupice velike promene na terenu.Evropska Unija vise nece biti aktuelna i sigurno ce se raspasti.Nista bolje nece proci ni SAD,jer su se SAD upravo zasnivale na privrednoj moci, i ekonomska moc je bila ta sila koja je drzala sve na okupu.Danas kada privredna i vojna moc SAD-a slabi, slabi i ta sila koja drzave drzi na okupu.U takvoj situaciji svaka od clanica ce poceti da gleda iskljucivo svoje interese i svaka ce poceti da grabi za sebe,i onda je tesko odrzati sistem kakav danas postoji u SAD-u.Svet kao celina nece biti puno pogodjen,jer ce se gubitak na Zapadu kompenzovati dobitkom na Istoku,drugacije receno Istok ce postati centar.
Preporuke:
0
0
14 petak, 02 jul 2010 12:46
komentar
Raspad SAD-a je neminovan i nece puno proci do tada.Drustveni sistem u kome postoji takva raslojenost stanovnistva,takva izmesanost naroda,moze da opstane samo u vremenu konstantnog prosperiteta,a tako nesto vise nije moguce.Politicka moc oligarhije,jaka privreda i ogromna armija su bili oslonci americkog sna i americke drzave,i sva tri oslonca su pod kontrolom relativno malog broja ljudi.Politicka oligarhija je drzala sistem pod potpunom kontrolom zahvaljujuciu postojanju dve partije koje se sustinski ne razlikuju,neka druga opcija nije dolazila u obzir.Jaka privreda je drzala stanovnistvo pod kontrolom,uvek nudeci vecu potrosnju od proizvodnje,odnosno nezasluzeno visoki standard u zamenu za lojalnost.Ogromna vojna moc je cuvala sistem od pretnji i stvarala uslove za nesmetanu ekspanziju americkih vrednosti koje su uvek bile u funkciji americkog kapitala.Jedan od stubova americke drzave se klima,a to je privreda.Kako privreda bude slabila, slabice i mogucnost cvrste kontrole stanovnistva od strane politicke oligarhije.Stanovnistvo ce postati nezadovoljno stanjem u privredi i drustvu,sto ce stvoriti uslov za pojavu novih politickih opcija lokalnog karaktera a ciji ce se interesi razlikovati od interesa centralnih vlasti.To ce predstavljati strasan udar na dotadasnji politicki sistem zemlje.Americka vojna moc polako slabi,a trenutni ratovi su veoma skupi i postaju sve skuplji.Neuspeh americke vojske u Avganistanu i Iraku ce pokazati da SAD vise nisu svetska sila broj jedan.Konacan poraz americke vojne moze biti konflikt sa Iranom i Severnom Korejom.Ako bude konflikta sa Severnom Korejom ili Iranov troskovi ce biti neprihvatljivi za americki narod,a ako ne dodje do konflikta Iran i Severna Koreja ce izaci kao pobednici jer su se odupreli, a ugled americke vojske u svetu ce naglo da padne.
Jedina stvar koja je mogla da poveze, i koja je dugo vremena drzala na okupu tako heterogeno stanovnistvo SAD-a jeste blagostanje i americki san,a kada se sve to izgubi,sta onda?
Preporuke:
0
0
15 petak, 02 jul 2010 13:25
Odbrana i poslednji dani
A šta ćemo sa onom rupom iz koje bljuje nafta i zbog koje će se zagađena morska površina zvati Barelovo more? Nikako mi nije jasno kako takav jedan nadčovek koji je, ajde da mu verujemo, na Mesec sletio, ne može da začepi jednu običnu rupu na zemlji. Mislim da se previše verovalo u jedan mit koji je napravljen u holivudskom studiu.
Preporuke:
0
0
16 petak, 02 jul 2010 13:36
Vukadin
Raspad države ne onako kako je navedeno, ali raspad Imperije - sigurno. U tom smislu Obama ima neke elemente američkog Gorbačova.
Srodno pitanje je koliko jedna imperijalna država može da opstane bez svoje imperije. To bi značilo da više ne postoje mehanizmi koje druge prisiljavaju na ekonomsku subordinaciju. Srpski rečeno - američki deficit postaje kao deficit bilo koje druge zemlje, jedino njegova monumentalna veličina može spasiti Ameriku od totalnog ekonomskog kolapsa - jer se poverioci mogu upklašiti da ostanu bez svega što su pozajmili. Bez imperije štampanje dolara znači inflaciju u SAD, a ne "solidarno" preuzimanje američkih dubioza. Da li će se posle savez država raspasti ili ne, da li je astronomija ili astrologija i nije toliko bitno. Posebno ne nama u Srbiji. Nama je dosta da nam se skinu s grbe. Si klaro, i njihovi trabanti.
Preporuke:
0
0
17 petak, 02 jul 2010 16:21
Nina
@komentar
Potpuno se slažem sa Vašom analizom. Na žalost, u Srbiji je veoma malo novinara analitičara, a i novine su uglavnom kupljene od zapadnih konglomerata, te ne postoji ni znanje ni volja da se sagledaju strahovite promene finansijskog, ekonomskog i geopolitičkog sistema u svetu, i kuda Srbija treba da ide. Sa motom ”Evropa nema alternativu” vladajuća struktura je istovremeno smanjila manevarsko polje i dozvolila da se dalje ponižavanje i države i naroda od briselske elite nastavlja.

Situacija u SAD će uskoro da pređe kritičku tačku, posle koje će vojno—industrijskoj eliti biti veoma teško da kontrolišu situaciju. Da li će se to desiti ove godine? Verovatno ne, ako se ne desi nešto katastrofalno. Da li će se to dogoditi sledeć egodine? Vrlo verovatno.
Preporuke:
0
0
18 subota, 03 jul 2010 09:27
sun cu
Ne mislite da će imperija otići bez borbe.Naučna i vojna nadmoć imperije je prevelika i u krajnjoj opciji pre raspada sva raspoloživa sila biće upotrebljena.Mi koji živimo na teritoriji imperije ne smemo je ljutiti da nas u tom trenutku ne bi smatrala za svog neprijatelj.Naš put mora biti nešto što će nam omogućiti razvoj i napredak do tog trenutka i zato gde god nam se nudi partnerstvo sa imperijom trebalo bi ga prihvatati da kad kucne čas budemo jaki.Kad imperija sklopi oči mi ostajemo snažni i sposobni da i protiv njene volje realizujemo svoje ciljeve.
Ova imperija nije tako surova kao prethodne,svakom ko ne radi direktno protiv nje otvara se puno mogućnosti zato mnogo zavisi od nas samih a mi ništa na sebi ne radimo.Za to nije kriva imperija već naša iskvarenost.Nisu imperijini poslušnici kod nas u zemlji ti koji nas u napredovanju ometaju naprotiv i njima bi lakše bilo da vladaju da napretka ima.
Niko te u životu ne može povući na dole koliko ti sam,zato pljuni u šake i žuljevite ruke svaki dan ili sedi u stolicu glavu u knjigu i uči dok te ne svlada san,uveče sa ženom svojom lezi kafanu zaobiđi i sve će po tvojoj volji ići.
Preporuke:
0
0
19 subota, 03 jul 2010 14:35
Nikola Turajlić
Nesretnici Fukojama i Bžežinski su odustali od svojih teza o kraju istorije, odnosno o američkoj geopolitičkoj strategiji, ne znajući da će autor i neki kometatori na NSPM iste dokazati i pretvoriti ih u nepobitne teorije. Velika je šteta što ove Obama nema pri sebi, da ga savetuju.
Pre svega osvrnut ću se na Panarinovu tezu, te tekstove Karganovića i Miloševića.
Teza Panarina o raspadu USA iz 1998 godine, dakle vremena vrhunca moći američke imperije, je pre svega bila provokativni odgovor na američku euforiju, a nije ni bila potpuno bez osnova, jer to proizlazi iz istorijskog iskustva i tada već vidljivog negativnog ekonomskog trenda u Americi.
Karganović u svojem tekstu, koristeći kao povod Medvedovu posetu, provokativno ironizira američku imperiju.
Milošević, u polemici sa Karganovićem, pokušava oprati prokazeno prezime i doći do tračka sunčevih zraka, koje ne padaju na njega na oblačnom srpskom nebu.
Sumarizujući komentare na tekst Karganovića i Miloševića, može se izvući nekoliko osnovnih stavova.
O komentatorima koji gledaju razjapljenih usta kartu Severne Amerike, a misle da su dokazali teoriju o kraju istorije, šteta trošiti reči.
Osnovni stav je, da nas istorija uči da ništa nije večno tj. da su se sve dosadašnje imperije raspale pa to sledi i američkoj. Neki od komentatora čak i licitiraju sa vremenom raspada, pa prema svojem antiamerikanizmu (opravdanom) ovaj dogadjaj smeštaju čak "u sutra ili pekosutra".
Protustav je da se raspad ne može dogoditi, jer je Amerika anacionalna država (poznati američki lonac) tj. nema velikih teritorija nastanjenih većinskim narodom, kao i da je toliko vojno superiorna da može skršiti svaki zamislivi otpor.
U nastavku komentara iznet ću ocenu komentara i svoje vidjenje procesa demontaže USA.
Preporuke:
0
0
20 subota, 03 jul 2010 20:59
Nikola Turajlić
Pokušat ću u grubom izneti istorijske pouke koje bi se mogle odnositi na američku imperiju.
Korupcija je rak rana svih imperija, u fazi koja prethodi raspadanju.
Rastrošnost koja nema pokrića u realnim prihodima (danas se to zove budžetski defecit) je dalja karakteristika.
Izdavanje falšovanog novca (zlatnici sa bakrom), a u modernom dobu štampanje novca bez pokrića.
Moralna destrukcija elita u svim sferama društvenog života i odavanje opijatima (poznate su rimske orgije uz opijanje sa vinom).
Vanjski neprijatelji koji su učestvovali u rasturanju ranijih imperija nisu bili toliko jaki, koliko ove slabe, da su se praktično same od sebe urušile (Rimljani su čak štaviše pustili Vandale u Rim).
Koliko ja možem proceniti moderna imperija postigla sve pobrojane karakteristike, s tim da su vino zamenili sa kokom.
Iz navedenog proizlazi da bi se američka imperija mogla raspasti sama od sebe, i bez učešća vanjskog neprijatelja, a uz trajnu SEK-u, kao katalizator.
O izvodjačima demontaže govorit ću u daljem tekstu.
U pravu su komentatori koji sumnjaju u postojanje masivne nacionalne, ideološke, verske ili slične grupe koja bi se konfrontirala američkim državnim strukturama radi ostvarivanja nezavisnosti odredjenih teritorija, kao u američkom gradjanskom ratu.
Kako Amerikom upravlja finansijska elita, koja je bez ikakovog obzira provela globalizaciju (dislocirala proizvodnju potrošne robe u Kinu i sl.) i time potkopala temelje vlastite države, to bi samo ova mogla demontirati Ameriku, pogotovo što je ista u celosti, sa svojom vojnom silom nepredvidivi rizik za ostatak sveta, kao i samu elitu.
Primer interesnog razdruživanja je bila Čehoslovačka, jer Česi nisu hteli dotirati Slovačku.
Dakle jedini izvodjač radova na demontaži USA može biti njena upravljačka (finansijska) elita, kada oceni da je to u njenom interesu.
Medjutim američkoj imperiji (kao i ostatku sveta) preti puno veća opsanost o raspada, ali o tome ću u sledećem nastavku.
Preporuke:
0
0
21 nedelja, 04 jul 2010 07:13
Erazmo
Autor tekst isuviše olako odbacuje mogućnost "razdruživanja" SAD. Dok je pred Američki građanski rat vladala situacija političke suprostavljenosti na pravcu Sever-Jug, sada je sukobljenost interesa na liniji Centralna Vlada (administracija) - brojne lokalne vlasti (države u savezu). Sve je začinjeno različitim interesima i obojeno etnikom, a ima i podosta istorijskih dugova da se namire. Pitanje je kakve snage bi centralna administracija mogla angažovati ako bi došlo do secesionističkih zahteva.Sve je dosta slično stanju u pokojnom SSSRu. Može lako ispasti da Panarin i "astrologija" budu u pravu.
Preporuke:
0
0
22 nedelja, 04 jul 2010 12:30
Nikola Turajlić
Pre nego počnu suditi o mojem psihičkom zdravlju, očekujem da čitaoci pokušaju razložno osporiti moju argumentaciju.
Dakle, što je to gore za Ameriku od raspada, a što grozi i ostatku sveta.
Radi se o sveopštoj kriminalizaciji društva.
U uslovima nerešive SEK-e, nezaustavljivo raste nezaposlenost. Čak i oni koje govore o kraju krize, priznaju da će se povećavati nezaposlenost.
Najviše pogodjeni nezaposlenošću su mladi.
Kada masu nezaposlenih mladih ne budu mogli uzdržavati njihovi roditelji, a od države ne bude bilo kakove pomoći, kakova je njihova alternativa.
U goru, u vodu ili verovatno tražiti "radni angažman" kod lokalnog šefa kriminalne bande.
Pri postojanju masovnih bandi, državne oružane sile (policija i vojska) gube kontrolu nad teritorijem, jer nemaju dovoljni kapacitet. Čak štaviše, lokalni policajci se pridružuju bandama, kako bi izbegli pogibelj za sebe i porodicu, na jednoj strani i ostvarili dopunsku zaradu, na drugoj strani.
Eklatantan primer za ovo su meksičke narkobande, koje su pod svoje okrilje uzele sirotinju, koja sada vodi rat do istrebljenja sa protivničkim bandama ili vojskom i federalnom policijom (lokalni policajci čine logistiku bandama). Godinama unazad policija u velegradovima izbegava stupanje (u malom broju) u njihova sirotinjska predgradja, jer je izložena napadima lokalnih bandi.
Pretpostavimo da se u Americi svaki hiljaditi stanovnik priključi nekoj bandi, radilo bi se o pola miliona lica spremnih oružano se suprostaviti državi. Kako se ova suprotstavlja odlučnoj pobuni stanovnika, vidi se u Iraku, gdje su se Amerikaci povukli u utvrdjene baze (kao miševi u rupe), a puštaju Iračane da se medjusobno tamane.
Srpska nezaposlena i očajna mladost reagovala bi na ponudu za angažman od strane jedinih novih poslodavaca "Spasojevića", kao i Meksikanci.
Bit ću zadovoljan kada netko realno ospori moju tvrdnju, tj. navede neku drugu prihvatljiviju alternativu.
Preporuke:
0
0
23 nedelja, 04 jul 2010 19:06
Nina
Za razliku od prethodnih komentara Nikole Turajlića, sa poslednjima se slažem, ako dobro razumem da on smatra da će poremećaj ekonomsko-finasijske situacije u SAD, velika nezaposlenost naročito mladih dovesti do raspada sistema, u kome se bitka neće voditi između federalne vlade i lokalnih država, već između naoružanih lokalnih bandi i ostatka populacije.

Upravo sam na to i mislila predviđajući vrlo skori raspad sistema. U SAD je dozvoljno posedovanje oružja, i većina ga ima, naročito određene grupacije, što legalnog, više ilegalnog. Američka vlada je mir kod kuće postizala omogućavanjem relativno visokog standarda za većinu svoje populacije, zasnovanog na jeftinim energentima (nafta, benzin, struja), što je postizano stvaranjem žarišta u predelima sveta bogatim energentima, i kontrolom cene nafte i gase preko dolara kao svetske valute. Štampanjem dolara bez zlatne podloge od 70tih pa nadalje, višak vrednosti iz celog sveta se prelivao u SAD. Situacija se drastično promenila, standard se srozao, i uskoro će da padne ispod kritične linije. Imamo primere raspada sistema — Los Anđeles i Nju Orelans. Pljačkaške bande su formirane u toku par dana, običan svet koji nije bio pripremnjen da se brani je ginuo, a otimano je sve od vrednosti. Američka vojska je rasuta širom sveta, pa je čak i nacionalna garda odvedena u Afganistan i Irak. Znači, nema načina da vojska i garda reaguju brzo kod bilo kakvih većih poremećaja. Pošto u SAD ne postoji predominantna nacija ili religija iza koje bi se većina svrstala ako bi došlo do građanskog rata, to će biti bitka svako protiv svakog, tj. scenario iz fima Mad Max.
Preporuke:
0
0
24 sreda, 07 jul 2010 14:42
Peter RV@sun cu
Ova vasa je perfektna filozofija da se razvije jedan ropski duh, koji moze trajat dok nacija ne izcezne.
Americkim Indijancima im nije mnogo pomogla.
Preporuke:
0
0
25 sreda, 07 jul 2010 15:09
Peter RV
@Nikola Turljajic, @Nina
Slazem se ali bih dodao jos jedan faktor nestabilnosti. Bas ta sama americka vojska, cija je disciplina daleko od gvozdene. Naucili su se da ubijaju i pljackaju (i mucenju) po Srednjem Istoku, bez bogzna kakvog straha od kazne. Ne mislite da se ove jedinice ne bi pretvorile automatski, u najopasnije bande u slucaju raspada?
Preporuke:
0
0
26 sreda, 07 jul 2010 22:38
Nikola Turajli
@ Peter RV
To što navodiš za američku armiju vredi za nastavak "serijala". Armija će braniti vladajuću elitu dok je bude dobro plaćala, a potom će se ponašati kao rimski pretorijanci.
Inače koristim priliku da ti se zahvalim što si, kao američki "insajder", potvrdio (jednim ranijim komentarom) moje mišljenje o američkim vrednostima i otklonio svaku sumnju u njegovu ispravnost.
Jedino što ti prigovaram na ranije iskazanom optimizmu da će se po propasti "izama" stvoriti nešto bolje. Iz slaganja sa prethodnim komentarima, očito je da te optimizam napušta.
Preporuke:
0
0
27 četvrtak, 08 jul 2010 15:36
sun cu
25 sreda, 07 jul 2010 16:09
Peter RV

Šta je tu ropski duh?Bavljenje sobom i jačanje svojih snaga dok te niko ne dira.Mi za sukob nismo spremni ili ste 99.zaboravili.
Preporuke:
0
0
28 subota, 10 jul 2010 17:19
Peter RV@Nikola Turajlić
Gledajuci sa tacke gledista Srba, jedino u sto sam siguran je, "sto gore po Ameriku to bolje za Srbe" (nijesam rekao za 'vlast' u Beogradu). Ovaj moj je neki 'lokalni' optimizam. Ne vidim nikako da Amerika, kako je ja poznajem, moze promijeniti svoju politiku, ni prema nama, ni prema svijetu. To je postala jedna zahuktala ratna (i policijska) masina (sve vise lici na Hitlerovu)koja se nece zaustavit dobrom voljom. nego jedino -katastrofalnim porazom. I ne vrijedi nista nadat se u nekog 'novog' americkog prezidenta.
Neki astutni posmatrac je vec dobro primijetio, da su americki prezidenti samo masinovodje jednoga voza, koga oni mogu samo ubrzat ili usporit - to je sve. Sto ovome svijetu treba ,ni manje ni vise, je da se taj voz izbaci iz kolosjeka. Bice pritom losih posljedica, ali ne za Srbe.
Preporuke:
0
0
29 subota, 10 jul 2010 20:21
Nikola Turajlić
@ Peter RV
Iz tvojih komentara je vidljivo da bolje poznaš Ameriku nego Srbiju.
Verovatna "propast" Amerike se može dogoditi samourušavanjem, dok ne postoji unutarnja ili vanska snaga koja je može u doglednoj budućnosti "poraziti".
Medjutim Srbija je ekonomski uništena i moralno destruirana država (kako vlast tako i stanovništvo), koja se održava na "životu" kreditnom infuzijom MMF i drugih medjunarodnih finansijskih institucija i samo je pitanje kratkog vremenskog razdoblja, kada će doći do njenog prekida i nastupanja finansijskog kolapsa (bankrota).
Dakle "propast" Amerike neće biti od značaja za Srbiju, jer je pitanje da li će ova tada uopšte postojati.
U svakom slučaju kada "rikne" Amerika, za njom će ići i ostatak sada razvijenog sveta.
Preporuke:
0
0
30 nedelja, 11 jul 2010 00:36
Peter RV@Nikola Turajlić
Nadam se ipak da je vasa slika Srbije, netacna.
Buducnost nije zapecacena. Sudbina naseg naroda ce zavisit, velikim dijelom, i od odluka koje on jos uvijek nije donio.
Nijesam naklonjen fatalizmu. Fanaticnom otporu prema ugnjetacu, medjutim- da. Kljuc je svega da se pronadje nacin kako da se narod mobilise. (Poslje propasti Sovjetskog Saveza, pocinjem da vjerujem i u-cuda.) Pozdrav
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner