Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Decenijska kriza

Komentari (28) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 04 mart 2009 07:52
MP
Branko,samo opušteno!Idite na Kopaonik.Tamo je prava žuraja.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 04 mart 2009 08:33
Jasna Simonović
Sjajan clanak, g Pavlovic!
Kazete da je za mirnodopski izlazak iz finansijske krize na globalnom nivou potrebna nova tehnologija. Na šta se to odnosi? Da li novi proizvod? Mozda imate neki primer? Mozda neko u fioci zaista drzi slamku spasa,a ni ne zna! Da li je vreme najvećih revizorskih i konsalting kuća koje su krojile globalnu ekonomiju poljuljano finansijskom krizom?
Svidja mi se vas zakljucak da smo za svoju situaciju u Srbiji sami krivi!
Ležerno smo prepustili bivšim republikama da odnose šta god žele, a ne plaćaju ništa, ležerno smo prepustili Sovjetskom Savezu sva naša ekonomska dostignuća sa zapadom iz perioda hladnog rata. Navešću primer svih generalnih zastupstava zapadnih firmi, na primer licence i registracije lekova! Dalje, nismo vratili svojim gradjanima oteto nacionalizacijom 45. niti oteto po "fondovizacijom" do 2000., a od 2000. to je već II Zakon termodinamike u svom praktičnom delu! U haosu se zivi od pljačke. Iz haosa se izlazi ekonomijom, baš kao što ste rekli.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 04 mart 2009 08:52
Milos Stankovic
Slažem se sa g.Pavlovićem da je najbitnije izgraditi stabilnu i jaku nacionalnu državu, sa kojom će svako
želeti da sarađuje i da ulazi u najrazličitije saveze. Kod nas je prisutan potpuno suprotan trend: mi namerno slabimo ionako slabu državu sa bi se približili EU, iako je sasvim jasno da do našeg pristupanja EU neće doći u narednih deset godina.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 04 mart 2009 10:35
goran
Vrlo, vrlo interesantan tekst gospodina Pavlovica. Odlicno!
Srpsku drzavu i ekonomiju ne vredi komentarisati uopste, jer me svako komentarisanje cini nervoznim.
Ovo sto mi danas imamo u Srbiji je odavno izaslo iz okvira zdravog razuma.
Zanima me gospodine Pavlovicu kako vidite polozaj Australije u narednom periodu obzirom da je ekonomski naslonjena na Kinu, a politicki na US.
Pozdrav za NSPM.
Preporuke:
0
0
5 sreda, 04 mart 2009 11:15
brm
"nestajanje ili temeljna izgradnja moderne nacionalne države." nije problem Srbije što se nije desio 6. oktobar već što se DESIO 12. mart
Preporuke:
0
0
6 sreda, 04 mart 2009 11:20
nisam strucnjak
...ali verujem. Samo se jos pitam kad u svu tu zbrku uskace Veliki Brat ili novi brkati Austrijanac.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 04 mart 2009 11:43
Somborac
Odličan tekst!

iznalaženjem novih tehnologija ili ratom.
---
Tačno, ali ima i treći put koji je naveo Putin jasno i glasno u Davosu – odbacivanje američkog dolara ($) kao svetske rezervne valute i taj proces će do kraja godine dobiti zamah! Još u septembru 2008. kada je kriza naglo ubrzala, Putin je objasnio čitav problem u jednoj rečenici: „Ne može ceo svet da zavisi od jedne štamparije novca“. Khaleeji (najverovatniji zlatni) će biti realnost do 2010. NR Kina sve više forsira renminbi u trgovini sa državama susedima, time izbacuje $ i pitanje je vremena kada će renminbi postati potpuno konvertibilna valuta.

Razlog se krije pre svega u tome što SAD ne mogu da smisle nijedan rat koji bi im doneo zaradu
---
Bravo! Barem neko da nije naseo na priču kako rat donosi prosperitet SAD – primeri Avganistana i Iraka su najbolji primer (ne računam to što su se određeni pojedinci i korporacije dramatično obogatili).

U najboljoj poziciji koncepcijski gledano su SAD, iz više razloga.
---
Sa ovim se ne slažem. SAD imaju strukturalnu krizu najgore vrste.

Drugo, imaju mogućnost prikupljanja ogromnog kapitala na svetskom finansijskom tržištu.
---
Ni to neće večno trajati, a udeo stranih investitora u kupovini obveznica Trezora se već smanjio. A da neće Kinezi, Japanci, Arapi i dr. nastaviti da kupuju kao blesavi američki dug, jasno je i Trezoru i Federalnim Rezervama pa je tako predstavljen plan po kome će FED biti poslednji kupac obveznica Trezora. Ne treba valjda objašnjavati koliko je to suludo :-)?

Treće, poseduju unutrašnje finansijske rezerve, koje se pre svega zasnivaju na boljem upravljanju zdravstvenim sistemom, smanjenju troškova za vojsku i pravednijem oporezivanju najbogatijih.
---
Zdravstveni sistem u SAD je de fakto insolventan, smanjenja troškova za vojsku je moguće, ali u praksi se to neće nikada dogoditi, a „pravednije“ oporezivanje bogatih će samo pojačati autsorsing radnih mesta.

Nastavak sledi...
Preporuke:
0
0
8 sreda, 04 mart 2009 12:00
Istorijski revizionizam i negacionizam
Gospodin Pavlović je u ovom tekstu skrenuo pažnju na jedan veoma važan fenomen koji, čini mi se, često previđamo: veza između ekonomske krize i izvesnih fašističkih tendencija. Mislim da u tom smislu treba da tumačimo i poslednje izjave Sonje Biserko koje su na liniji ideologije istorijskog revizionizma i negacionizma:

"Pa imate, evo, sad imate čitavu jednu, čitav jedan broj onih, koji su zapravo potpisnici ili koji su bili oko Memoranduma, koji i dalje kroz svoje knjige, kroz to svoje prisustvo u medijima stalno vode interpretaciju u jednom pravcu, koja je prosto, nije prihvatljiva, koja je netačna, i koja sad proteže taj kontekst na Drugi svetski rat, i stalno se poziva na Jasenovac. Jasenovac je nešto što je iza nas. Ovde se još uvek manipuliše s tom cifrom od 700 hiljada, bez obzira što je naučno utvrđeno koliko je ljudi tamo ubijeno. Nije ta cifra mala, da se razumemo, ali nije ni u redu da se ona deset puta uveličava, da bi se Hrvatska..."

Činjenica je da je ova kriza već počela da porađa najmračnije aveti prošlosti, ideologije za koje smo naivno verovali da su definitvno poražene u II svetskom ratu. U našem slučaju problem se sastoji u tome što ne postoji zakonski osnov za sankcionisanje istorijskog revizionizma i negacionizma. U današnjoj Nemačkoj, na primer, predviđene su ozbiljne sankcije za nekoga ko bi se usudio da dovede u pitanje broj stradalih u Aušvicu. Kod nas, međutim, istorijski revizionizam i negacionizam "druge Srbije" ne samo da nije sankcionisan, već se provodi u ime "evropskih vrednosti", "ljudskih prava" itd, i još biva politički i finansijski podržan sa Zapada!

Mislim da nam tekst gdina Pavlovića nudi ključ za razumevanje ovog fenomena: ako su aveti prošlosti zakucale na evropska vrata, ako već u srcu Evrope možemo da uočimo neke fašističke tendencije, onda nije neobično to što Evropa podržava iste takve tendencije sa svoje periferije!
Preporuke:
0
0
9 sreda, 04 mart 2009 12:04
Srdjan
Vrlo interesantan clanak.|Objektiav, pesimistican,ali to je sto je.
Preporuke:
0
0
10 sreda, 04 mart 2009 12:13
Somborac
Četvrto, imaju veliki obim stvarno potrebnih infrastrukturnih radova koje može da finansira država na dobrobit svih.
---
Ovo je tačno, ali ko će to da isfinansira?

Šesto, o protekcionizmu SAD svi drugi mogu samo da gunđaju i trpe. Ovaj koncept može zaista bitno da ublaži krizu u SAD, da je periodično čak i izvuče iz recesije.
---
Smoot-Hawley Tariff Act je od recesije s početka 1930. napravio depresiju (pametni Huver). Ako to SAD učine, baj baj.

Međutim, dugoročno, nivo dostignut u 2007. godini bez novih tehnologija čak ni SAD ne mogu da prevaziđu u narednih desetak godina.
---
Upravo tako, pa mi nije jasno zašto se kucali one teze uopšte.

Posle SAD u najboljoj poziciji su azijske zemlje, pre svih Kina, Japan i Južna Koreja, slede Brazil, Argentina, Rusija, čak i Venecuela itd.
---
Dalekoazijske zemlje su po meni u relativno najboljem položaju jer imaju visoku štednju, proizvodne kapacitete i devizne rezerve, pa će tamo oporav prvi biti.

Japan je trenutno u najgoroj situaciji (de fakto u depresiji).
NR Kina je trenutno u ubedljivo najboljem stanju i za sada rade vrlo pametno. Međutim, NRK ima sušu biblijskih razmera, tako da je pitanje gde će namaći dovoljno hrane (ispostavilo se pre mesec dana da su kineske robne rezerve žitarica duplo manje od cifre koja se mislila), a da će to biti ogroman problem, hoće, jer suša biblijskih razmera hara po celom svetu van Evrope (Portugalija i Grčka imaju sušu isto). Pitanje je da li će NRK uspeti da tražnju iz izvoza, koji je u ubrzanom kolapsu, pretvori u unutrašnju tražnju (za sada uspevaju, ali...)?
Republika Koreja je isuviše vezana za NR Kinu, a pošto je izvoz u NRK krahirao...
Brazil se drži relativno dobro, za sada.
Rusija je pukla u depresiju. Odbrana rublje je isisala devizne rezerve Rusije, ali Putin je u pravu da državna intervencija samo može da pogorša stvari.
Argentina ima problem sa ogromnom sušom (zabranili su izvoz žitarica pre koju nedelju).
Preporuke:
0
0
11 sreda, 04 mart 2009 12:35
Somborac
Za EU se manje-više slažem šta ste naveli, a moje lično mišljenje je da će Evro zona završiti u deflatornoj (velikoj) depresiji kao SAD 1930-tih godina. Samo male dopune:

U realnom sektoru je sveukupni pad neminovan.
---
To se već dogodilo. Industrijski autput u januaru 2009. u odnosu na januar 2008: Mađarska -23%, Švedska -20%, Španija -15%, Poljska -15%, Italija -14%, Nemačka -12%, Francuska -11% i UK -9%.

Nemci opel
---
Zar nije Merkelova rekla da GM neće dobiti novac?

Na primeru Saaba, koga DŽeneral motors neće da spasava
---
GM nije u stanju sebe da spasi, a kamoli Saab koji nikada nisu ni trebali kupiti. GM Europe do polovine aprila ostaje bez gotovine. GM je zombi korporacija i mora da bankrotira kao takva.

@Jasna Simonović
Na šta se to odnosi? Da li novi proizvod? Mozda imate neki primer?
---
Npr. roboti za kućnu upotrebu. Problem – jako skupa proizvodnja.

Prodor na polju alternativne energije (eliminacija nafte iz upotrebe) će dovesti do revolucije.
Preporuke:
0
0
12 sreda, 04 mart 2009 12:40
Pavle
Ubedljivo najbolja analiza koju sam u NSPM dosad citao - ukljucujuci tu i zapadne autore.
Preporuke:
0
0
13 sreda, 04 mart 2009 13:10
Gazda Gruja
Mračna perspektiva... Da...
Interesantan tekst g-dine Pavloviću! I, na žalost, skoro u potpunosti tačan ; već je i slepcu jasno da će ovo morati da "pukne".
Jer novih tehnologija nema ; Bil Gejts kaže da je budućnost (bliža) u integraciji postojećih komunikacionih paketa ; nadgradnja dakle, a ništa revolucionarno - ostaje dakle "rimski koncept" ; pošalji legije da otmu ono što nam nedostaje.
( u takvom konceptu neće biti ni Ženevske Konvencije, ni međunarodnog prava, jer, kad za vojskom idu prazni kamioni, znači da je đavo odneo šalu i da je sve "puklo" )

Samo, znajući nas, "pametne" i naše "elite", mogu da se kladim sa velikom sigurnošću, da će to "ovo" da pukne preko naših leđa.

A što se tiče veze između krize i fašizma ; to je jasno. Kad se kamenito dno približi, pri slobodnom padu, internacionalizam prvi strada.
Žalosno je samo što Srbija ovu situaciju dočekuje sa mladim socijalistima i još mlađim liberalima na vlasti. Uz televizične demokrate, naravno.
Nema tu šanse da se bilo šta popravi. Zato što ni jedni ni drugi (ni treći) nisu ideološki (čitaj -moždano) adekvatno opremljeni da razumeju trenutak ; i tu se javlja strašna ironija - kad je padao Berlinski Zid, imali smo Slobodana koji verovatno nije gledao prenos istog, (Mira nije volela Pink Flojd), a danas imamo ove Ruso/Kino-mrsce koji slepo veruju u Baraku Oboma, a fobije vuku iz serijala Rambo filmova.
A narod?
E, narod radi ono što gleda.
Selo gori, a baba se češlja.
Preporuke:
0
0
14 sreda, 04 mart 2009 13:24
Odličan tekst
Bravo za autora! Analitično, jasno i glasno, bez vrdanja! Tekst predstavlja sjajnu osnovu za jednu širu diskusiju, što se vidi i po prvim reakcijama čitalaca. Deo o položaju Amerike me nije ubedio. Zašto? Ogroman deficit, nastavak besomučnog štampanja novca bez pokrića, gubitak orijentacije...Naime, Obama nije ni tamo, ni tamo, ni desno, ni levo, već traži neku zlatnu sredinu koja vodi, kako vidimo, u sve veću recesiju, zapravo depresiju i sve veći javni dug uz neizbežnu inflaciju...O Srbiji za sada neću da trošim reči, osim što se slažem sa autorom da od EU nema ništa i da nam je potrebna moderna nacionalna država. Iz krize će izaći još jače Kina, Rusija, Brazil i Indija (ako ne bude rata sa Pakistanom), istočna Evropa će ponovo potonuti, a zapadna će se podeliti na Englesku sa jedne strane i Francusku i Nemačku sa druge, koje teže približavanju sa Rusijom...U svakom slučaju, pogrebni marš za neoliberalizam već svira, samo što to nekim našim "izučavaocima centralnih liberalnih studija i sl." nije jasno. Mislim, niko ih još nije obavestio...Ponavljam, više nego dobar tekst, nadahnut i otvoren, a ako budem imao jos vremena ovih dana, vratiću se na neke tačke podrobnije, interesantno je, a i diskusija će se zaoštriti (kad naši neoliberalni talibani pročitaju NSPM, što čine sve redovnije).
Preporuke:
0
0
15 sreda, 04 mart 2009 13:35
sava
Super tekst. Srbiju spasava ono sto nije radila na vreme a to je mnogo rada za malo para, kao i Kinu.
Pozdrav za Jasnu Simonovic
Preporuke:
0
0
16 sreda, 04 mart 2009 14:21
DESA
Sve je ovo vrlo stravicno ali ja imam pitanje koje se ne tice sveta ni nasih politicara ni nase ovako ojadjene drzave nego sta mogu da uradim ja za i sa svojom porodicom prvo za sebe i za svoju porodicu? Da li neko ima pametan savet? Nije imao niko da nas nauci da se ne zaduzujemo, a nisu se zaduzili samo oni koji su imali bar malo zdrave pameti, niti da nas savetuje kako da se odupremo pljackaskoj i parazitskoj drzavi pa da nesto malo sacuvamo u svojim dzepovima nego samo kako da trosimo sto nemamo, da se zaduzujemo kod proketinja koje nisu znale koliko im je dosta dranja koze svojih klijenata (i pravo je da propadnu, samo mi nije jasno kako su to uspeli pored tolikih kamata koje su uzimali). Da li ima sada neko pametan da posavetuje sta da rade ljudi koji imaju nesto ustedjevine, sta oni koji nisu zaduzeni, sta oni koji su malo zaduzeni a sta oni koji su mnogo zaduzeni. Verovatno da ja trazim nemoguce ali ako postoji neko ko moze da da neki savet neka se potrudi da se bar neki ljudi snadju u ovom haosu u kome smo se nasli.
Preporuke:
0
0
17 sreda, 04 mart 2009 15:03
Sremica, Sremica
G. Pavloviću, svaki Vaš tekst je ljuta trava na ljutu ranu! Hvala Vam!
Preporuke:
0
0
18 sreda, 04 mart 2009 16:20
Milko Grmuša
Odličan tekst. Izuzetno podsjeća na ideju Branka Dragaša o potrebi radikalnog mjenjanja kolektivne percepcije u pravcu napuštanja nametnutih dogmi (bilo komunističkih bilo neoliberalnih) i izgradnji moderne srpske države na temeljima zdravog privrednog razvoja i odgovornog odnosa prema zajednici i prirodi. Koliko god čudno zvučalo, ova velika opasnost koja se nadvila nad nama jeste velika (možda i poslijednja ozbiljna) šansa da kao narod opstanemo. Iskreno se nadam da će ljudi poput g.Pavlovića i Dragaša u najskorije vrijeme dobiti podršku većeg dijela građana Srbije. Alternativa je dovršenje državnog i nacionalnog sloma.
Preporuke:
0
0
19 sreda, 04 mart 2009 19:32
Mladen
Ova kriza je čisto monetarni fenomen i proizilazi iz nerazumevanja šta je to novac, čemu služi i ko treba imati isključivo pravo da ga emituje.

Novac se danas svuda u svetu emituje kao dug (kredit ili fiktivni novac) ne iz štednje kako ljudi obično misle, nego kroz proces kreditne multiplikacije (iliti stvaranje para "iz vazduha") od strane komercijalnih banaka, umesto da se tretira kao javno dobro pod kontrolom države (nomisma ili legal tender) kako je nekada bilo, dok privatni bankari nisu uzurpirali isključivo pravo države da emituje sopstveni novac. Danas država praktično zajmi pare sama sebi i vraća ih uz kamatu privatnim bankama!

Gde je tu logika ili korist za društvo? Centralne banke u čitavoj priči povremeno samo uskaču kao "poslednje utočište" zajmeći malo keša da bi održale iluziju o likvidnosti. Zašto one to rade? Zato što su i same u privatnim rukama (npr. FED ili ranije Bank of England) ili u slučaju naše NBS, samo slepo kopiraju takvu štetočinsku i zelenašku praksu.

Zahvaljujući tome, danas imamo apsurdnu situaciju da su sve zemlje na svetu u dugovima do guše, čak i one koje već decenijama ostvaruju visoku stopu štednje i spoljno-trgovinskog suficita poput Japana.

Novac umesto da bude običan medijum u procesu razmene i izgradnje društvenog bogatstva, se pretvorio u svoju suprotnost i sredstvo kojim se reketira čitavo društvo zarad interesa šačice bankara.
Preporuke:
0
0
20 sreda, 04 mart 2009 20:55
nada ljubic
Gospodin Pavlovic ne prstaje da nas iznenadjuje jasnocom misljenja. A za one koji misle da je pesimista, evo vrlo kratkog podsecanja na blisku istoriju. Oba svetska rata su pocela ekonomskim ratovanjem ili protekcionistickim carinama, t.j.zatvaranjem sopstvenih nacionalnih trzista u uslovima slicnih kriza. Katarza nije uvek odmah dolazila bas u obliku tehnolo[kih inovacija, nego pre njih u obliku politickih inovacija /oktobarska revolucija, kejnzijanizam,ali i fasizam, itd./to je ono sto se dogadja u medjuvremenu, u onih 10 godina potrebnihy ya tehnolosku revoluciju.
Dakle, jedino sto Pavlovic nije eksplicitno opisao su gladne mase i politicke ideje koje ce im biti servirane umesto hrane i za koje ce one ginuti.
Isto tako, istorija poslednjih 60 godina nas uci da SAD nalaze ratove u kojima zaradju prodajom oruzja i imaju mnogo dobro razvijenih nacina da sire trziste oruzja i cuvaju svoju glavnu komparativnu prednost. Zaradjuju u svakom tudjem ratu, a otvorile su dovoljno kriza po svetu spremnih da uz malo truda prerastu u ratna zarista. Celo podrucje stare Juge je potpuno adaptirno za taj scenario. Mirne su samo zemlje koje imaju atomsko oruzje. Dokle, ne zna se.

Tako, gospodine Pavlovicu, redosled je u stvari sledeci: kriza, rat sa tehnoloskim inovacijama razvijenim da bi se u ratu pobedilo.Kad se rat zavrsi, pocinje razrada mirnodopske primene inovacija.Sami ste pomenuli kompjuter i mobilni telefon. Koliko je proslo od vremena kad ih je imala samo /jedna/ vojska pa do vremena kada ih imamo svi?

Rat je dobar ya neke biznise, ina;e ga ne bi ni bilo. Sta tamo njih kosta da se stanovnistvo planete prepolovi u mnogo regionalnih dugotrajnih ratova izvan teritorija zemalja koje poseduju atomske bombe? ima li unosnijeg biznisa za velike igrace?
Preporuke:
0
0
21 sreda, 04 mart 2009 21:48
Branko Pavlović
Dve stvari: SAD i Australija. Počeću od Australije. Nisam je zaboravio, ali nedovoljno znam o Australiji da bih se upustio u ocene. Izvinite. Popraviću se.
Koncepcija SAD je sledeća: umesto da prvo izvrše restrukturiranje u različitim oblastima, pa da im tako prekomponovan sistem obezbedi finansije u drugoj i trećoj godini, oni idu na zaduživanje i investicije odmah, pa će vraćanje tih dugova obezbediti restrukturiranjem. Na taj način u velikoj meri skraćuju potrebno vreme. Nema sumnje da se SAD mogu zaduživati neuporedivo više od bilo koje druge države u svetu na međunarodnom tržištu.

Pitanje je gde su skriveni resursi za vraćanje ovog duga. Procena je da će krajem ove godine državni dug SAD biti oko 16.000 milijardi dolara. Kada govorim o zdravstvu u SAD, ja uopšte ne mislim na sadašnje stanje osiguranika ( procena je da će oko 1,5 miliona porodica ove godine bankrotirati pokušavajući da plati lečenje za svoje rođake), niti govorim o osiguravajućim društvima čije finansije su takođe sporne. Reč je o tome da SAD troše 6% BNP za zdravstvo više od Nemačke ili Francuske. Šta fali njihovom zdravstvu? Ništa. SAD prosto razbacuju nepotrebno oko 650 milijardi dolara za zdravstvo godišnje ( 11.000 miljardi x 6%). Dakle, imaju mogućnost da potpunim retrukturiranjem zdravstva uštede 650 milijardi i da tim novcem vraćaju državne dugove. Druge zemlje takvog i tolikog unutrašnjeg finasijskog prostora nemaju. Da li će Obama uopšte ići tim putem ili će ići više kozmetičkim putem, ja u to ne ulazim. Koncepcijski prostora ima. Pravednije oporezivanje znači da SAD mora da subvencioniše plate za najjednostavniji rad u Americi. I time sprečavaju zatvaranje fabrika. Ta subvencija u početku može da ide iz zaduživanja, ali dugoročno može se obezbediti isključivo oporezivanjem najbogatijih. Da li će se to dogoditi? Sumnjam, ali koncepcijski je moguće.
Na kraju, pitanje suše, dolara i monetarne politike, sve su to pitanja prelivanja krize na druge. Na toj strani nema održivog rešenja.
I naravno, hvala svima.
Preporuke:
0
0
22 četvrtak, 05 mart 2009 00:04
hm
@Mladen: Lepo ste prokomentarisali, ali ipak malo i previse generalizovali. Nije "svuda u svetu", ima izuzetaka i to velikih, jos kako! Recimo Kina i Brazil, da ne navodim "sitnije ribe". Sto se tice Srbije, nazalost nije imitiranje u pitanju, nego je to direktno stetocinski pristup unistenju srpske ekonomije i srpskog finansijskog sistema, a od strane interesne grupe koja radi po nalogu Amerike jos od 2000-te na tome. Da bi se to sagledalo potrebno je samo prelistati neki bolji dnevni list, recimo Politiku. Vidi se kao na dlanu da jedni isti ljudi, koji se vec devetu godinu naizmenicno menjaju na mestima raznih ministara, guvernera i slicno, urusavaju nasu ekonomiju sistematski, planski i bez ikakve milosti. I stida. Niko im se nikada nije suprostavio...
Preporuke:
0
0
23 četvrtak, 05 mart 2009 12:05
Jasna Simonovic
Nado, sjajno, to je deo koji nedostaje...Znaci da politička inovacija moze biti "proizvod" spasa...Možda bi za nas ta politička inovacija znacila da se vratimo sebi. Interesantno je kako SAD postuje zakone sa Srbijom od "pre Hrista" a Srbija ne zna ni da oni postoje! Na tim zakonima moze se preporoditi ekonomska inovacija, predlazem reviziju rada revizorskih i konsalting kuca! Mozda tu nadjemo pravo skriveno blago i za zaustavljanje "dranja naroda"! Naravno ako se svi potrudimo da g Pavlovic i neki ucesnici ovih komentara dodju na svoja odgovarajuca javna mesta...
"Then the sentinel saw another man running; and the sentinel called to
the gatekeeper and said, 'See, another man running alone!' The king
said, 'He also is bringing tidings.' "--2 Samuel 18:26
Savo, hvala, pozdravljam i ja vas...
Preporuke:
0
0
24 petak, 06 mart 2009 10:54
Jasna Simonovic
BORBA: Tadić: Svim snagama protiv organizovanog kriminala 05.03.2009.

Ljubazno molim g Tadica da pocne sa organizovanim Top Business kriminalima, jer iz njega su se rodile mnoge druge vrste kriminala, odnosno drugih kriminala mozda ne bi ni bilo ...Mozda ce mobilni telefon, lekovi, zlatno posudje i kucne brisalice biti nas tehnoloski proizvod spasa..g Branko Pavlovic nas je u svom clanku na nspm lepo poducio da se finansijska kriza resava ili ratom ili novim tehnoloskim proizvodom, a ja evo dodajem da mozda kod nas moze i nekim starim...
U vezi lekova, predlazem moj slucaj Farmest vs KPMG, Solvay, Savezna ministarstva, itd ...predmet u Odeljenju za borbu protiv korupcije...
Preporuke:
0
0
25 ponedeljak, 09 mart 2009 22:14
Stanko Kovacevic
Gospodine Pavlovicu,
Da ste uzeli u obzir to da USA proizvodi 25% svetske robe, a trosi 40% verovatno bi i vasa analiza izgledala drugacije, a da ste imali u vidu opciju gospodina Panarina, da je lako moguce da US dolar bude zamenjen novom valutom, onda bi bez sumnje imali potpuno drugaciju analizu od ove koju ste napravili.
Preporuke:
0
0
26 sreda, 11 mart 2009 00:14
Branko pavlović
Cifre koje navodite g.Kovačeviću ne mogu dovesti do drugačijeg zaključka. U uvozu u SAD u velikoj meri učestvuju američke kompanije koje proizvode izvan SAD ( tako npr. čak 50% uvoza iz Kine u SAD su ustvari američke kompanije ili multinacinalne kompanije). Te brojke nam samo govore da je protekcionizam u SAD ograničenog dometa, pogotovo u odnosu na Kinu, ali delotvoran u odnosu na druge zemlje ako se ne pretera. Kriza poverenje u dolar može nastati tek u periodu za dve do tri godine ako bi se uvidelo da previše optimistične projekcije rasta BDP Obamine administracije danas(4-5% od 2010, pa u narednih 7-8 godina) nisu bile realne i samo ako se ništa ne uradi u istom periodu u pogledu preraspodele bogatstva što sam već objašnjavao ( primera radi, ako bi se povukli iz rata u Iraku i Avganistanu, SAD bi odmah danas samo od te uštede mogle da obezbede po 25.000 dolara godišnje za vreme nezaposlenosti za svih 4,5 miliona građana koji su ostali bez posla od početka recesije). A i tada bi dolar izgubio vodeću ulogu samo pod pretpostavkom da je Evro preživeo dve godine recesije, što je malo verovatno.
I samo da ponovim da ja ne tvrdim da će se SAD prva izvući iz krize. Ja samo kažem da oni imaju njaveći teorijski manevarski prostor za to.
Preporuke:
0
0
27 utorak, 17 mart 2009 13:06
Somborac
@Mladen
Japan je nabio dug 90-tih u izgubljenoj dekadi kada je država upumpavala ogroman novac u zombi banke i korporacije.

@nada ljubic
SAD su izgubile i gube ogroman novac u Iraku i Avganistanu, tako da se na ratovima ne zarađuje (ne računam pojedince i korporacije).


@Branko Pavlović
Ono što sam najavio se i dogodilo prošli petak: Kinezi su zabrinuti za američki dug, a kada i sama NRK implodira u toku ove godine moraće da biraju: ili ćemo se spasavati uz ogromne lomove (kroz trošenje američkog duga i odbacivanje $) ili ćemo tonuti uz još veće lomove (suludo finansiranje bankrotirane imperije). Ključ krize je u NR Kini.

Američki zdravstveni sistem je klasična Ponzi šema, a dubioze su ogromne (cifre su s kraja 2007. u bilionima $):
Un-funded Medicare contingent liabilities (part A $34.4 T, part B $34 T, Part D $17.2 T)* $85.6
Un-funded Medicaid contingent liabilities (Congressional Research Service report - 2/2005) $ 8.4

Ukupan dug SAD (privatni i vladin) je preko 70 biliona $.

Pravednije oporezivanje znači da SAD mora da subvencioniše plate za najjednostavniji rad u Americi. I time sprečavaju zatvaranje fabrika. Ta subvencija u početku može da ide iz zaduživanja, ali dugoročno može se obezbediti isključivo oporezivanjem najbogatijih.
---
Nije valjda da ste kejnzijanac :-(?
Auto industrija u SAD mora da bankrotira, pre svih GM i Krajsler.
Zombi korporacije moraju da padnu i odu u istoriju, u protivnom će povući i zdrave za sobom.
Preporuke:
0
0
28 utorak, 17 mart 2009 13:34
Somborac
@Branko Pavlović

Zbog čega tipujete da evro neće preživeti? Evro zona ima sve preduslove za deflatornu (veliku) depresiju kao SAD 1930-tih:
a) ECB ne može da štampa novac (za mase izmišljeni izraz zvani quantitative easing) kao FED ili BoE jer za to teba dozvola svih članica, a Nemačka i Holandija su već udarile veto (Nemačka to neće nikada dozvoliti zbog prošlosti (Vajmarska Republika),
b) Evro zona ima najveće zalihe fizičkog zlata od svih centralnih banaka u svetu (pre svih Nemačka, Francuska i Italija, pa onda Holandija i sama ECB),
v) Sporazum iz Mastrihta zabranjuje državama članicama da učine bail-out drugoj državi članici => Nemačka neće spasavati Irsku, Španiju, Portugaliju, Grčku i Italiju iz kojih šiklja krv na veliko, jer im trebaju niske kamatne stope i novac iz primarne emisije da bi finansirale ogromne budžetske deficite,
g) ne postoji evropski pandam FDIC-u na nivou Evro zone,
d) Nemačka ima spoljnotrgovinski suficit (Evro zona ima deficit, ali nije velik),
đ) Vlada Nemačke se za sada opire sprovođenju samoubilačkog kejnzijanizmu (ako se izuzme plan od 50 milijardi €) i
e) banke iz starih EU članica (pre svih iz Grčke, Austrije, Belgije i Italije koje su se zaigrale na Blakanu i istočnoj Evropi) su u drastično gorem stanju od američkih banaka. Kada konačno banke iz tih država otkriju bilanse zagađene toksičnom aktivom, što iz SAD, što iz istočne Evrope (a cifra je 25 biliona $), znamo šta sledi. EU banke masovno kupuju $ (zato jača poslednjih meseci) da bi izbegle paničnu prodaju toksične američke aktive (nekih 8 biliona $) što bi dovelo do masovnih gubitaka i kompletnog urušavanja kreditnog sistema u EU.

Zbog svega navedenog, po meni je deflacija neizbežna, a samim time će evro preživeti.

P.S.
Da Nemačka igra glavnu ulogu u Evro zoni je jasno svima k'o dan, jer ECB jako sporo spušta referntnu kamatnu stopu, a Nemačkoj to šteti zbog visoke štednje svojih građana.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner