петак, 01. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

„Биполарни“ светски економски поредак - Подела света на амерички и кинески табор

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 17 август 2022 22:43
Nn
Dragocen tekst, zahvaljujem.
Препоруке:
11
2
2 четвртак, 18 август 2022 11:05
Opet pravite račun bez krčmara
Pred nama je...
Препоруке:
6
0
3 четвртак, 18 август 2022 22:41
АгатонФонПетровић
Пример Русије која покушава да постане аутономна успостављањем сопствених еквивалената доминантним америчким сервисима као што су Гугл (Yandex) и Фејсбук (вКонтакте) је индикативан, али са половичним успехом све до административне забране присуства многих страних социјалних мрежа у Русији с почетком рата у Украјини.


Ово није тачно. Није Русија развијала Вконтакте и Јандекс као алтернативу већ су они настали из нужде. Гугл није омогућавао добру претрагу ћирилицом, а ни Фејсбук ћириличне постове. Јандекс је настао да би се могли претраживати руски сајтови који су ћирилични а Однокласики, који је преходио Вконтактеу, је омогућавао ћириличне постове. Када су Гугл и Фејсбук,који су били заинтересованији за Азијско тржиште и идеограме, коначно омогућили ћирилицу било је прекасно.
Препоруке:
6
0
4 петак, 19 август 2022 22:17
iskustvo opominje
čini se da g.nikolić prenaglašava ekonomski momenat,važan naravno...ali istorija svedoči da je moć u sili (a tu silu ne daje samo ekonomija) sila je je multi kategorija...ima toliko primera,npr.sv.rat 41-45g. poređenje ekon. kategorija sssr i nemačke(sa sve porobljenim državama) je valjda ubedljivo!!!...
Препоруке:
1
0
5 субота, 20 август 2022 18:58
Рашомонац
Мислим да неће бити буквалне блоковске поделе света по узору на прошлост и да је то копирање шаблонског размишљања из времена хладног рата. То имплицира да ће Кинези размишљати као Американци и да ће се отимати о контролу држава по сваку цену као што то раде англосаксонци. Мислим да ништа није даље од кинеске културе и њиховог modus operandi. Најјаче оружје Кинеза није агресија и интервенција већ стрпљење, они раде мирно и тихо и чекају своју прилику. Када се ствари поклопе, ето њих да склопе повољан трговински споразум где углавном нико не губи. Државе света ће имати избор, да ли бити америчка колонија под јенкијевском доминацијом или ће бити више суверени и трговати и сарађивати с Кином и полако се развијати. Разлика је суштинска: док Кина у Адис Абеби гради зграду Афричке Уније од 200 милиона долара о свом трошку, као залог пријатељства и будуће сарадње, док гради бесплатно зграде парламента више афричких земаља, у то време запад само извлачи ресурсе и шири љубав бомбама.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер