Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Za grčku ekonomiju sudbonosna je geografija

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 02 maj 2010 18:36
OKVIR
Krajnje jednostrano - tipicna zapadnjacka crno bela slika - pre svega za americke potrebe. Arogancija iz pozadine izbija u neverovatnoj kolicini.
To je u stvari i dobro. Sto kasnije svate u cemu je problem to ce i pad biti dublji pa ce arogancija i neobjektivnost doci na svoje.
Ko se to u ovo tzv. krizno vreme brzo razvija? A sta je sa Evropom?
Sa "ovakvim pricama" ne vredi trositi mnogo vremena - prosto to je gola manipulacija ali i samozaglupljivanje ( ostajanje podaleko od istine ). Njihov problem.
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 02 maj 2010 18:59
Spetsnaz
Mesto zaposlenja i drzava iz koje potice autor ovog teksta govori sve . Da nije smesna analiza, bila bi tuzna .
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 02 maj 2010 19:34
BB jedan
Šta li tek pišu mlađi saradnici tog Centra kad ovaj piše ovakve nebuloze.
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 02 maj 2010 20:05
Đorđe
Ekonomija - Hoće li neko da me podseti od koga su grčki vlastodršci i grčke firme, uzimali kredite tokom poslednjih par decenija? Nemilice.
U Srbiji pojedinac ne može da podigne novi kredit, ako registar ''pokaže'' da je već prešao određeni iznos...razumete?
Geografija 1 - Gde je započela poslednja velika ekonomska kriza i zbog čije pohlepe?
Geografija 2 - Pošto autor skreće pažnju na pomeranje geografskog središta sveta tokom poslednjih 2000. godina, da i ja napomenem da su Evropljani živeli u sledećim dobima ''mira''-
Pax Romana, Pax Britanica i Pax Amerikana...da li sve to govori u prilog nastanka Pax Asiane?
p.s. Krajem osamdesetih gledao sam jednu, ako se dobro sećam britansku dokumentarnu emisiju o globalnim političkim kretanjima, u kojoj je jedna od sagovornika autora iste, rekla sledeće: ''Najveći strah Zapada nije komunizam, već Kinezi naoružani japanskom tehnologijom''.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 02 maj 2010 20:41
Milorad
Meni se čini da je za Grčku od njene geografije mnogo sudbonosnija veza sa američkim Goldman Saksom. Izgleda da su mnogi zaboravili da je Grčka gotovo tajno od Goldmana uzimala ogromne kredite. Meni se čini da je preko Goldmana odrađen posao napada na evro zonu i na evropsko samostalno vođenje fiskalne i valutne politike. Grcima samo ove godine dolazi za naplatu između 60 i 80 milijardi dolara kamata. Samo me zanima da li su grčke vlasti oličene u tim Karamanlisima i Papandreuima svesno ulazile u tolika dugovanja jer naprosto je nemoguće da nisu znali da nemaju 80 milijardi dolara za otplatu kamata samo u ovoj tekućoj godini. Nema grčka geografija nikakve veze sa situacijom u kojoj se Grčka nalazi danas. Ako koristimo logiku autora ovog članka šta bi to trebalo da se desi sa recimo Turskom? Ne treba zaboraviti ni činjenicu da Grčka od svih evropskih zemalja odvaja najviše novca za kupovinu naoružanja. Najobičnija je stupidnost u jednoj valutnoj zoni imati zemlje kojima su kamate na otplatu suverenih dugovanja 3.7% kao u Nemačkoj ili gotovo 10% kao što je to slučaj sa Grčkom. Da ne pominjemo Španiju, Portugal, Italiju, etc. Videćemo kako će u budućnosti kamate na uzete kredite otplaćivati recimo Poljska i Mađarska. Grčka je samo malescki vrh ledenog brega derivata i svapova koji globalno vrede 1.500 milijardi dolara. To je ono što amerikanci kažu trillion. Čitava ta priča sa derivatima nije ništa drugo do jedna velika i globalna kladionica. Trguje se derivatima koji se baziraju na drugim derivatima i gde je od pozajmice od 100.000 dolara za Grčku napravljeno 10.000.000 dolara raznih finansijskih mućkalica koje se onda prodaju na tržištu. Grčka je samo žrtva gramzivosti, nesposobnosti i gluposti svoje elite. Mada sam ja uveren da je grčka ekonomska i politička elita svesno učestvovala u ovoj igri.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 02 maj 2010 23:19
Mitar
Sav strah SAD je da ne padnu Grci kao pravoslavci pod uticaj Rusije.?

Zar ne vide da Evropa nema sirovine?

Završetkom Severnog i Južnog toka gasovoda Evropa se sa 35 % penje na 45 % energetske zavisnosti od Rusije.

Severni i Južni tok su energetska ruska klešta za Evropu.

Evropa je zavisna od Rusije.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 02 maj 2010 23:46
Troglavski
Dobro, kad je vec geografija u pitanju:

na koju stranu svrstavas Periklovu Atinu?
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 02 maj 2010 23:56
Ljubiša
Za Grčku je sudbonosna geografija, a za autora ovog teksta je sudbonosna istorija. Inače ostade čovek ni učen ni naučen.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 03 maj 2010 00:34
Darko Stanojević
Ovo nije dobro ni za gimnaziju!

Moj profesor srpskog jezika bi ovome zalepio keca, sa razlogom. Jer, ovaj ljude i njihov mentalitet zamenjuje tlom/klimom. Hvali svoje, a mrzi tuđe.

Grci jesu bezobrazne lenje bube, ali postoje načini da se to reši i raskrinka uzrok, ali... ovaj članak se bavi pukim OPANjKAVANjEM.

Srećom, u ovom pismenom zadatku smo spomenuti kao "lenji turski vazali", što se sjajno poklapa sa aktuelnom politikom Bote Sota i patuljaka iz Vlasti.
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 03 maj 2010 01:14
Neofit77
Ovaj poluobrazovani autor bi trebao da zna da je Vizantija bila dugo vremena svetionik kulture i prosperiteta u odnosu na zapadnjačka varvarska plemena koja su razorila zapadno rimsko carstvo. Obzirom koliko je zapad sklon razaranju, ponekad pomislim da se osim u sveri tehnologije i nisu daleko makli od svojih varvarskih predaka.
Preporuke:
0
0
11 ponedeljak, 03 maj 2010 02:05
Kiza
Ja postujem Roberta Kaplana kao istinskog analiticara, ali on je ipak Amerikanac tj. pojma nema o istoriji. Kako se istorija uci u Americi, nije ni cudo. Zato se Robert u ovom clanku zaglavio u blato, nalupao se i napisao istoriju Grcke po Malom Djokici. Naravno, za njegovu americku publiku ovo je mana s neba.

Najsmesniji je opis zasto se Grcka nije razvijala kao severnija Evropa. Ima samo jedna malenkost koju nikako da pomene - KOLONIJALIZAM. Akumulirano bogatstvo i prednost u razvoju severnijih zemalja dolazi pre svega od besomucnog izrabljivanja kolonija. Jos od rimskog doba, Juzna Evropa nije okupirala ni jednu stranu zemlju, jos manje na nekom drugom kontinentu.

Drugi znacajni faktor razvoja su razaranja i unistavanje populacije juznih zemalja tokom svih tzv. svetskih tj. evropskih ratova. Nemacke jeste bila razorena, ali onda opet sagradjena Americkim ulaganjima. Grcka i Srbija su razorene, milioni poubijani a nikad nisu obnovljene tudjim parama.

Nisu Grcke trupe nikad bile u Berlinu, a jesu Nemacke u Atini i Beogradu.
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 03 maj 2010 09:45
PETI ELEMENT
Za grčku ekonomiju,preostala nada jeste geografija!

Ohola i iracionalna analiza čiji je krajnja namera bila upozorenje na nadolazeću rehabilitaciju Rusije.

Da ne govorim o uvredljivom stavu prema Vizantijskim dometima.
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 03 maj 2010 09:48
Drago Sten
U prvom komentaru sve je rečeno.To nije pucanj u prazno i nerazgovetno, već,tačno je neko rekao, "nebuloza".
Nešto primećujem;oni koji šalju kometare na ovaj tekst nisu ona grupa koja se često u ovakvim prilikama javlja.Oni se već poznaju, imaju svoj stav o svemu i pričuckaju uz pićence ili kafu da prođe vreme.
Ovo su ljudi koji vide i znaju.
Interesntno bi bilo da saznamo kako su Grci uleteli(pazite ponovo, jer izraz "dužan kao Grčka postoji od pre rata) u ove, ovolike, dugove i zašto.Očito je da oni nemaju Miloševića da sve bace na njega.A čini se i ne osvrću se na krivce i krivice.Teraju napred i traže izlaz.Možda bi to bilo poučno za nas.
U svakom slučaju dobro je da vidimo kako đin misli u svoj svojoj narcisoidnoj superiornosti i osionosti u trenuku kad je prvi krivac za sve i kad nema znakova da svoju nevolju ume da reši.Hoće li Evropa biti brža i bolja u traženju leka za bolest koja je stigla preko Atlantika i pokazala, baš kao i onaj svinjski grip, svoj vlstiti egoistički , proračunati, bezobrazni i bezdušni svinjizam.
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 03 maj 2010 13:10
Zdravko D.
Miloradova analiza ide u dobrom smeru kada saopštava da je Goldman Sax učestvovao u celom zamešateljstvu oko Grčke. Ipak, on neobjašnjava stvar do kraja. A stvar je u tome da je pomoću tzv. "cross currency swap" transakcija zametnuta prava slika nacionalnog duga, odnosno nije prikazana na adekvatan način te je ceo iznos duga pomeren u dalju budućnost. Naravno, na tome je američka investiciona kuća ostvarila veliki profit. To se do nedavno smatralo legitimnom bankarskom praksom koja se sve više propituje i u samom Kongresu. Uz pomoć takvih mahinacija nije pala samo Grčka već i jedan Lehman Brothers, banka iz probranog miljea Wall Streeta. Takva i slična praksa koja podrazumeva igranje i, zapravo, kockanje sa unapred poznatim ishodima i žrtvama postala je ubičajena delatnost sa basnoslovnim profitima najvećih investicionih banaka sveta i njihovih super profitonosnih ogranaka u vidu hedž fondova. A u tim fondovima participiraju predstavnici najelitnijih struktura iz američkog političkog i uopšte javnog života. Jedan od njih je, na primer, Vilijam Klinton, da ne pominjem druge. Fondovi o kojima je reč rade uz profite od skoro pedeset procenata što je nezamislivo i za najprofitonosnije industrijske grane i u samoj Americi. Cela poenta je u tome što takvi fondovi secuju na "prividno neočekivane ishode" svojih opcija, utičući, međutim, na krajnji ishod veličinom svojih plasmana koji se mere milijardama pa i desetinama milijardi dolara. Zid na koji se nailazi pri pokušaju regulisanja takvih institucija sudara se sa otporom politilčara u Kongresu koji su prethodno izlobirani od najuticajnijih faktora sa Wall Streeta. Zato ne mogu da prođu ni inicijative najuticajnijih Evropljana kao što je Merkelova pa niti jednog Pola Volkera, jednog od najuspešnijih guvernera Fed-a, upravljene na obuzdavanje takvih aktivnosti. U pitanju je svojevrsna zamka u koju upadaju svi oni koji prihvataju takve modele ponašanja. Samo je pitanje vremena kada bi i naši mogli napraviti sličan korak.
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 03 maj 2010 13:35
roadrunner
Klasicni primer germanskog i anglosaxonskog rasizma. Svet pocinje i zavrsava se od njih, oni su najbolji, najbogatiji, najpametniji, sve bitno i vredno za ljudsko drustvo oni su stvorili, a sve ostale kulture su predoredjene da budu primitivne, zaostale...ali eto..oni su ipak toliko dobri, sirokogrudi i milosrdni da ce svima da pomognu...Uff..

PS. Tehnicko pitanje, molba. Vas sajt je od skoro postao nemoguc za citanje/skrolovanje sa mobilnog telefona. Posto nemam bas puno vremena da sedim za stolom i citam clanke, dobar deo tekstova ovde sam citao sa svog mobilnog u kratkim trenutcima slobondog vremana - kada cekam nekoga, nesto..u prevozu itd, kako se i citaju dobre novine. Uzrok je preglomaznost sajta, mada on ne bi trebalo da ima takve probleme, jer nije mulitmedijalan sa puno aplikacija. Preporucujem da ako ste u mogucnosti angazujete nekog softverskog eksperta da vam malo "utegne" i optimizuje sajt, psoto predpostvaljam da dosta ljudi ovako cita vase tekstove. Hvala
Preporuke:
0
0
16 utorak, 04 maj 2010 10:00
Vukadin
Prosto je neverovatno koliko tekst odiše kriptorasističkim i kulturfašističkim stereotipima, poznatim još pod nazivom evropocentrizam. Nema smisla ozbiljnije komentarisati, osim osvrta na jednu ne tako poznatu činjenicu.

U antičkom periodu, Grčka je prosperirala zahvaljujući geografiji, bila je predsoblje Bliskog Istoka – bila je mesto na kome je omogućeno omekšavanje i humanizovanje nemilosrdnih sistema poteklih iz Egipta i Mesopotamije – što je, da se tako izrazimo, dovelo i do nastanka Zapada.


Persijski kralj Kir je napisao prvu povelju ljudskih prava. Inače, što se tiče famoznog čuvanja evropskih vrednosti, mita o Termopilima, prikazanog u inače odličnom (subjektivan sam) filmu 300 reći ću sledeće - predstavite detaljnim opisom Spartu i Persiju tipičnom današnjem Evropejcu i on će odabrati Persiju (recimo ako bi morao da živi tamo). Zemlju koja jeste bila autokratija, ali u kojoj je prosečan podanik mogao računati na relativnu svakodnevnu slobodu, dok plaća poreze i namete. Naravno, pravne sigurnosti nije bilo, ali koju je pravnu sigurnost imao spartanski helot (polurob)? U Sparti ni kralj nije bio slobodan od fanatične religije/ideologije. Inače najveći broj robova je bio baš u antičkoj Grčkoj i kasnije Rimu.
I nije Zapad nastao tamo, nego na Severu. Nisu to zemlje plodne, nego gladne, hladne i memljive. Zato su Severnjaci (kasnije Zapadnjaci) bili željni svega, zato su krenuli da nemilosrdno osvajaju. Počevši od Normana, kako je to opisao Špengler.
Preporuke:
0
0
17 utorak, 04 maj 2010 13:11
Miroslav Đukić
Auh! Ova "analiza" je na nivou vica o Perici i učiteljici! Ovo je sabiranje evropskih baba i pravoslavnih baba, uz dodatak sosa od Vizantije, sve flambirano na grčkoj vatri. Rezultat - nula! Naivno, površno, arogantno i neznalački. Pridružujem se i ja miloradovoj analizi, tu ima više istine i samisla nego u kaplanovom životnom opusu.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 04 maj 2010 21:34
Milan Gavric
Je li bre ,jer Kosovo drzava?
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner