Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Dolazak Rio tinta ili još jedna velika pljačka Srbije

Komentari (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 10 april 2010 06:49
Dejan (Australija)
Zanimljivi su mu ovi nacinonalisti - kod njih i prirodno bogatstvo ima etničku pripadnost.
Preporuke:
0
0
2 subota, 10 april 2010 07:25
sreda
Nesto sto je retko ima i cenu,ali nasi politicari to ne cene,prodali su mnogo stosta za saku dolara,prodace i ovo,sta ce to ubogoj i jadnoj Srbiji,nek lopovi skidaju kajmak,strasno i tuzno.
Preporuke:
0
0
3 subota, 10 april 2010 09:50
Dete noći
autor je zaboravio ''najveću Rio-tintovu investiciju u Srbiji(tj. u onom što je ostalo od nje)'':
http://www.glassonweb.com/news/index/4294/
Rio Tinto je imao zanimljivo istoriju VLASNIČKE strukture:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rio_Tinto_Group
šta je bilo sa prodajom Geozavoda (da,da...ona lepa zgrada u Karađorđevoj ulici)
http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2002/11/25/srpski/E02112401.shtml
Preporuke:
0
0
4 subota, 10 april 2010 10:04
Zvonimir Kostić
Sudbina australijskog Stern Hua verovatno je uticala da *posao* kod nas zastane, primiri se, i sačeka povoljniji trenudak da se objavi da je sve završeno i da je to još jedan u nizu briljantnih uspeha naše vlade. A čekaće se dok se naš Stern Hu seti da ovo nije Kina već Srbija...
Preporuke:
0
0
5 subota, 10 april 2010 20:49
šarka
ZA DEJANA - predugo živite u Australiji i previše podrugljivo se govori nacionalista da bi smatrao komentar dobronamernim. Poenta priče nije u tome ko će eksploatisati, već šta će biti dobrobit za Srbiju i za naš narod. Kada su arapi dozvolili strancima da eksploatišu naftu oni su postavili i neke uslove. pitanje jeste - da li mi imamo ikakav odgovorni odnos prema bogatstvima, narodu, budućnosti u ovom momentu?? mislim da ne!! razlog - predugo smo bili sluge, ne možemo ( bar ova generacija upravljača ( na svim nivoima )) da shvatimo da možemo biti i malo gazde.
Preporuke:
0
0
6 subota, 10 april 2010 21:39
Nenad Grubin
Gospodine Jovanoviću, hvala vam što se interesujete za rad kompanije „Rio Tinto“ u Srbiji.

Poštujem vaš generalni stav o osetljivosti eksploatacije rudnih bogatstava i razumem mišljenja i zebnje koje ste izneli u svom tekstu.

Raspravu o prirodnim resursima svakako mogu da vodim ali ovom prilikom samo želim da vam ukažem na činjenične greške u vašem tekstu:

1. Mineral jadarit otkriven je 2004. godine, a ne 2006. godine kako se navodi u vašem tekstu

2 Nije „Rio Tinto“ došao u Srbiju „odmah po otkriću vrednog i retkog minerala“ već još 2001. godine.

3. Upravo su geolozi „Rio Tinta“ otkrili taj novi, vredan i redak mineral u Jadarskom basenu i nazvali ga „jadaritom“.

Vašu primedbu da je „istraživanje jadarita gotovo palo u zaborav“ prihvatam kao fer kritiku, premda postoje sveži primeri medijske zastupljenosti, na primer pisanje „Politike“ 11.03.2010.

Dozvolite da i ja vama uputim kritiku, a ona se odnosi na činjenicu da ste nas mogli konsultovati radi pisanja ovog teksta, a to ipak niste uradili.

Ostale vaše navode i stavove ne bih komentarisao. Žao mi je što se na NSPM pisalo o nama i našem poslu na ovakav način. Dela govore više od reči, pa vas molim da nastavite da nas dokumentovano kritikujete, a mi ćemo, kao inženjeri, nastaviti da radimo na utvrđivanju kvaliteta ležišta jadarita i njegovom pretvaranju u bezbednu, dugotrajnu, ekološki čistu i profitabilnu rudarsku operaciju.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 11 april 2010 04:19
Kiza
Srbin sam poreklom i drzavljanin Australije. Vlasnik sam deonica kompanije Rio Tinto.

Prvo, zelim da pozdravim ovaj clanak. Smatram da je generalno faktuelno ispravan, sa minornim nejasnocama u detaljima. Naslov je malo bombastican i clanak pred kraj postaje preteran, narocito u znacaju ovog minerala, ali to je novinarska sloboda.

Komentar g. Grubina, direktora srpskog pretstavnistva Ria, je takodje u redu, mada trazi dlaku u jajetu i ne odgovara na osnovno pitanje clanka.

Osnovno pitanje, kad su radi o prirodnim bogatstvima, je podela vrednosti izmedju vlasnika minerala i onog ko ga vadi. Rio je vlasnik najboljih koncesija na svetu, u odredjenim rudama. Kinezi su hteli da kupe Rio za ogromne pare upravo zbog tih koncesija. Dobar deo tih koncesija je i u samoj Australiji. Zato je australijska vlada odbila da dozvoli prodaju Ria (sto sam ja pozdravio iako bih puno zaradio prodajom).

Rio je jedna od mozda pet najboljih (naj-jacih) rudarskih kompanija na svetu. Meni je izuzetno drago sto je Rio zainteresovan i za nalaziste u Srbiji. Medjutim, da li je sadasnja, duboko korumpirana, vlast Srbije u stanju da stvarno pregovara i dobije pravu vrednost za ovaj mineral? Na vlast su dosli pucem placenim americkim dolarima, zapalili su Narodni Parlament, u Narodnu Banku su upali sa automatima, deklarisali su zlocine koje njihova drzava nije pocinila, besomucno kontrolisu sve medije, postali su veci Evropejci od Evropljana (mada malo pregojeni da udju na mala vrata u Evropu) itd itd.

Da li takvi misle o interesima vlastitog naroda?
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 11 april 2010 09:00
Jasna Simonović
"Bez obzira na to ko na kraju bude postao većinski vlasnik kompanije „Rio tinto“, gotovo je sigurno da će ova kompanija, koja svoje predstavništvo u Srbiji ima u vidu beogradske firma “Rio Sava eksplorejšn”, imati monopol na eksploataciju ovog vrednog minerala."..

Mislim da ste nesmotreno napravili materijalnu grešku. Predstavništvo strane firme nije poreski obveznik i ne donosi prihod kroz komercijalne poslove, niti predstavništvo može biti domaća firma...Ona može biti samo zastupnik sa svojim PIB-om..
Pravni entitet, koji je u ovom slučaju poznat, jeste zastupnik strane firme i poreski obveznik kroz koji naša zemlja ubira glavni prihod...
U ugovorima tih firmi, domaće i strane, može se utvrditi procenat u kome naša zemlja učestvuje u dobiti i ti ugovori registrovani su u Ministartsvu spoljne ekonomije...

Koliko mi je poznato kompanije u zajedničkom vlasništvu domaće i strane firme ranije su morale biti 51% u korist domaćeg entiteta, ali je taj zakon srušen početkom ovog milenijuma da veliku radost stranih kompanija i domaćih neznalica...

Tako smatram da se ceo ovaj biznis i treba posmatrati kroz finansijski aranžman i verujem da su ga naši zastupnici uradili kako treba po zakonu...

Iskorišćavanje prirodnih resurasa i njihova pravna zaštita nisu mi poznati, ali svakako da Ministarstvo za spoljnu trgovinu o tome treba da vodi računa u skladu sa zakonom...
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 11 april 2010 12:21
Vozi Miško
"...da li je sadasnja, duboko korumpirana, vlast Srbije u stanju da stvarno pregovara i dobije pravu vrednost za ovaj mineral?"

Odgovor svi znamo, NIJE! Dosadašnji rezultati ove vlade govore sami za sebe...
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 11 april 2010 16:12
Jovan
Autoru svaka cast na "hrabrosti" i "informisanosti",a osim hrabrosti trebace mu i puno novca ukoliko ga Rio Tinto izvede na sud. On je pomesao ovu kompaniju i njen nacin rada sa Miroslavom Miskovicem i drustvom, to nije isto, i nadam se da nece to nauciti na tezi nacin.Prirodna bogatstva Srbije je mnogo teze pronaci ispod zemlje nego sto su domaci "tajkuni"= lopovi= dobar deo politickog establismenta, navikli, na povrsini, za zidanje, zato sto za to treba znanja, novca i nema nikoga iz vlasti koga mozete da podmitite da vam to otkrije. Sticajem okolnosti,poznajuci ljude koji rade za tu kompaniju u Srbiji i njihovu opredeljenost da to sve bude na posten i fer nacin uradjeno , kao i njihovu spremnost da NE ucestvuju u bilo kakvim necasnim i kriminalnim radnjama,verujem da ce vrlo brzo uslediti izvinjenje od strane autora ovoga teksta.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 11 april 2010 19:58
posmatrac
Pitanje za Jovana.Da li ste advokat pomenute firme?Ako jeste navedite razlog za tuzbu protiv autora teksta!Ako niste odakle ideja za takvu konstataciju?
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 12 april 2010 11:23
@@
Zanimljiva brzina reakcije.
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 12 april 2010 13:05
cofi
interesantan clanak. medjutim smatram da opisuje stanje iz pogresnog ugla.
ne vidim problem u tome da rio tinto eksploatise jadarit u srbiji, ako srbija nema kapitala i znanja da to sama uradi. ja bih doduse voleo da vidim da se taj jadarit preradjuje u litiumske baterije u srbiji, a ne u juznoj koreji ili kini.

Nadam se, da ce se ova vlast setiti da barem poprica sa Dejanom Ilicem (VARTA), koji je sigurno kvalifikovan da razmotri mogucnost izgradnju jedne fabrike baterije u Srbiji... elem, ostaje nam nada...
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 12 april 2010 15:42
Autor
Poštovani gospodine Grubin!
Drago mi je što ste imali priliku da pročitate moj tekst. Ovom prilikom bih želeo samo da ukažem na nekoliko nesporazuma uz veliku zahvalnost što ste se javili povodom ovog teksta. Naime, oprostite ukoliko je podatak da je mineral Jadarit otkriven u aprilu 2007. god. izazvao zabunu ali svi mediji su preneli da je ovo zvaničan datum otkrivanja pomenutog vrednog minerala. Između ostalih o tome je pisala i Politika koju pominjete. Svakako, Vi ste najkompetentniji kada je u pitanju datiranje tako da ukoliko je došlo do greške onda javnost nije tačno informisana. Međutim, ono što je ključno u samom tekstu je neizvesna sudbina prirodnog blaga Srbije kao i moguće posledice neodgovornog odnosa prema prirodnom bogatstvu naše zemlje. Svakako, u ovom slučaju ne mislim na Vašu kompaniju. Naprotiv, želim Vam puno uspeha u daljem radu i nadam se da će najavljena eksploatacija vrednog minerala doneti našoj zemlji dugo očekivani profit. Puno sreće i uspeha u daljem radu. Srdačno, autor.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 13 april 2010 13:09
Dete Noći
On je pomesao ovu kompaniju i njen nacin rada sa Miroslavom Miskovicem i drustvom

I kakva je razlika.... ''prvi'' su pošteni,a ''drugi'' nisu ...
ne vidim problem u tome da rio tinto eksploatise jadarit u srbiji, ako srbija nema kapitala i znanja da to sama uradi.

što se tiče znanja...
a zašto nemamo...?
Preporuke:
0
0
16 utorak, 13 april 2010 20:55
Goran Stanković
O čemu se ovde radi, možda bi bilo jasnije ukoliko se ugovori postave, npr.na sajtu resornog ministarstva, pa onda neka svako iz svog ugla ( branše ) sagledava, šta je tu, po Srbiju dobro... Kako da reaguje pismeni stanovnik Srbije ako u svojoj zemlji postaje ( ostaje ) samo najamni radnik u stranim firmama? Koji je to brend danas naš? Je li mi to negde prodajemo pamet ( fabrike, kao Gorenje )? Kao tajfun,spinovaše nas, retkim srećnicima dadoše desetine hiljada evra kroz akcije ( uz objašnjenje da je to za njih najbolje, istini za volju ko bi odoleo toj gomili para, kad je vidi prvi put u životu, a poručuju mu , neće ti se nuditi drugi put... ). Lično, nisam video ni jednu akciju ( kao ni članovi bliže familije , sa ženine i moje strane ), u bivšoj firmi kao gumicom prebrisali sa Berze neku crkavicu koju sam kupovao pet godina, jer firmu posle 8 godina mrcvarenjea likvidiraju. Znam, za utehu mi je, ja sam jedan od... Sadašnji predsednik SS Srbije ćuti na moje pismo da mi pomogne oko IZVRŠNOG sudskog rešenja naplate zaostalih plata... Sa njim ćuti i RTS, Politika...O tome je reč u ovom članku,o nama koji nemamo kud. Vama, koji radite-vodite poslove za strane kompanije, nemam šta prigovoriti.
Preporuke:
0
0
17 petak, 16 april 2010 22:22
volim Srbiju
Kao prosecni citalac, kao prosecni Srbin nisam imao pojma ko je to a i sta mi Srbi znamo? Ko nas obicne smrtnike bilo sta i bilo gde obavestava sta se to dogadja kod nas?I ttamo gde bi nesto mogli da cujemo , na vestima, u novinama nema nista a i zasto bi? Ko smo mi, ovbicni ljudi da znamo ko su te silne fasbrike silni poslodavci silni strani ljudi i kompanije koje nam se svrckaju po Srbiji? Bitno je to da nasaVlada to zna(valjda) i da ona ugovara poslove a mi smo tu da samop egzistiramo. I to koliko ko moze i koliko ko ume.A Jadarit? Pa ko jos o tome misli i o nasim bogatstvima kao obican Srbin nema para ni za hleb. E...sta je Srbin doziveo
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner