Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Poklon za EU

Komentari (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 05 februar 2010 12:51
paja patak
“…Grčka, Bugarska, Mađarska, Rumunija, Letonija, Litvanija, Estonija, sve su te zemlje bukvalno bankrotirale…” Osim Grčke, te zemlje nisu u sistemu Evra, pa njihov bankrot ne mora direktno da mnogo šteti Evru. Njihov prijem u EU je bio velika glupost, diktirana političkim pritiskom SAD u cilju okruživanja Rusije novim “cordon sanitaire”. Grčka je druga stvar, i daleko ozbiljnija, a njeni problemi već utiču na znatan pad kursa evra. Autor navodi mogućnost: “...I onda opet Nemačka može da bira: da li da izbaci Grčku iz evrozone...“, koja ni teoretski ne dolazi u obzir, jer niko nikoga iz evrozone ne može da izbaci.Ali, odnedavna postoji mogućnost da neka zemlja po svojoj volji izađe iz evrozone . To bi otvorilo perspektivu da se Grčkoj u obliku neke vrste “otkupa“ uplati bespovratno neka veeeelika svota s tim da ona po svojoj volji izađe iz evrozone i vrati se drahmi. To je samo teoretski moguće, jer nijedan Grk koji je pri zdravoj pameti to ne bi prihvatio , osim, naravno pod uslovom neke “an offer you can`t refuse”. Ko zna šta se iza brda valja i u kineskim kazanima kuva?
Preporuke:
0
0
2 petak, 05 februar 2010 13:02
zvezdarac
SAD su očigledno trenutno potpuno nezainteresovane za EU, a vrlo zainteresovane za Kinu. Obama je čak otkazao učešće na samitu SAD-EU, a zakazao susret sa dalaj-lamom.

Stvar je jednostavna: sudbina dolara i američke ekonomije je u kineskim rukama. Nastavak dosadašnje politike američkog uvoza i zaduživanja iz Kine bi bukvalno glavni grad SAD prebacila iz Vašingtona u Peking. Da bi to izbegli, u Vašingtonu se odlučuju na konfrontaciju sa Kinom, koja treba da dovede do vrlo zategnutih odnosa, vrste novog hladnog rata. U takvim okolnostima bi vlasti SAD proglasile svoj dug nevažećim, a svoje stanovništvo lakše primorale na značajan pad standarda. Priča o globalnom zagrevanju i smanjenju emisije gasova (postaje neizbežna u svim američkim medijima i holivudskim filmovima) je potpuno na toj liniji: optužiti Kinu za ugrožavanje planete i pripremiti svoje stanovništvo na drastično smanjenje potrošnje. Ratovi na azijskom (a uskoro možda i afričkom) kontinentu su takođe upereni prvenstveno protiv Kine.
Preporuke:
0
0
3 petak, 05 februar 2010 15:54
drabra
Ameri gledaju unapred i znaju da Kinu danas mogu vojno da potuku a iduce godine vec ne i zato ce ameri udariti na Kinu ove godine i pobedice ih ali ce to biti Pirova pobeda. A mi sirotani bolje da se drzimo Rusije i da ne talasamo.
Preporuke:
0
0
4 petak, 05 februar 2010 17:43
petar
Ima autora koji tvrde da je sukob Kine i Amerike u američkom interesu. Iako će štete po standard u početku biti prilične, dugoročno će se okrenuti pravac seljenja fabrika iz Amerike u Kinu. To će dugoročno povećati američku ekonomsku moć, oslabiti Kinu i stvoriti joj probleme koje neće moći da reši. Kina ima ogromno potencijalno domaće tržište, koje može nadoknaditi deo izgubljenog, ali nema pristup sirovinama koje su potrebne za toliku ekonomiju. Mnogi veruju da će i kineski 'prodor u Afriku' završiti kao i sovjetski. Na zapadnoj obali indijskog okeana nema ni jedne zemlje bez američkog vojnog prisustva, a sva je prilika da će ih uskoro biti i u Jemenu. I tu se vidi dugoročnost američkih planova, držanje tesnaca između Australije i Azije nije dovoljna sigurnost. Jedina šansa Kine je u približavanju Rusiji i Indiji, ali dok to sa Rusijom nekako i ide, sa Indijom je malo teže, ona je i sama uplašena od Kine.
Preporuke:
0
0
5 petak, 05 februar 2010 18:10
d.d.
Gospodine Pavloviću, tekst vam je jasan, kratak, precizan. Odličan. Tako slikaju veliki majstori, u nekoliko poteza i sa ''nepodnošljivom'' lakoćom. Ostaje nam da verujemo da će ga pročitati i vlasti.

Dodala bih nešto što nije iz područja ekonomije. Ceremonijom otvaranja Letnjih olimpijskih igara 2008. Kina je najavila novu epohu u istoriji civilizacije. Nikom ne treba pojašnjavati šta u govoru simbola znači gnezdo i u njemu stilizovan prikaz tradicije, vere, harmonije, udruženih sa savremenim tokovima razvoja... Ko je hteo, video je zdravu raskoš duha jednog naroda. Reče Dostojevski: lepota će spasiti svet.

Svakih petsto do sedamsto godina, moć se prosto ''preseli'' u drugi deo Sveta (ovo je, tek usput, rekao naš poznati vizantolog, na promociji svoje knjige, pre dve godine, otprilike). Ovo će biti epoha koju će obeležiti Istok. Hoću da verujem da dolazi vreme o kome je govorio N.Berđajev, govoreći o potrebi da se ustanovi novo srednjovekovlje (v. Filozofija istorije, N.Berđajev). Istoku ''pripada'' narednih pola, a možda i ceo treći milenijuma (zar Vizantija nije opstajala 1123 godine?).

Niko u člancima NSPM da skrene pažnja na značaj zatvaranja kockarnica u Rusiji. Zar to nije poruka koja, kad se maksimalno uprosti, glasi: Ovde se više niko neće ''kockati''. Ni domaći, ni gosti, ta, naročito ne gosti. Pre kratkog vremena stigla je i vest da je u Rusriji cena alkohola uvećana deset puta. Obnovljeni su manastiri, ljudi se vraćaju veri. A, onda, i o nama se ima šta reći. Imali smo crni XX vek (ni ostali nisu bili bolji, od Kosovskog boja naovamo) i pride još deset godina iskušenja i patnji, ali i Njegovu Svetost našeg Patrijarha g. Pavla, kakvog je zaslužio ovaj napaćeni narod. A bio nam je veroučitelj i pravednik i primer svim Srbima i Srpkinjama. Ako se vratimo veri i ne klonemo duhom ... nova epoha bi i za nas mogla da bude ''zlatna''.

Zapad će sa vodećom ulogom Istoka morati da se pomiri. Nadajmo se, bez izazivanja rata širih razmera.
Preporuke:
0
0
6 petak, 05 februar 2010 18:36
Nikola Turajlić
Autor iznosi analizu mogućih posledica konflikta Kine i USA oko prodaje oružja Tajvanu, na privredu EU i evropsku valutu.
Kako to radi, s nedovoljnom preglednošću, iz srpske močvarne džungle, izostavio je je odlučujući faktor.
U svim svetskim geopolitičkim dogadjanjima odlučujuću ulogu ima vrhovni arbitar, svetska finansijska elita (pored ostalog kreator i kineskog privrednog čuda). Narodski rečeno njihova je poslednja, pogotovo u "naprednim" zapadnim demokracijama.
Kako se u ovoj "partiji pokera" radi o maksimalnom ulogu, jer su pored njihovih ogromnih investicija, u igri dolar, celokupne svetske finansije i ekonomija, kao i zatvaranje njihopvog savremenog Eldorada, svetski vladari će tako izvući uši Obami i njegovim savetnicima (u koliko su celu stvar izveli na svoju ruku). Moguće je da su ovi izrežirali celu predstavu da dokažu Kinezima, kako su oni njihovi veliki prijatelji.
No kako bilo da bilo opkladio bih se da neće biti prodaje oružja Tajvanu, a moglo bi se desiti da se Obama sastane s dalaj lamom i tako sačuva obraz (uz "protivljenje" Kineza).
Autor daje grubu ocenu ekonomskog stanja Europske unije, a članice deli na zdrave i one oboljele od finansijskog gripa. Tu se s njim ne bih složio, u toliko da su sve članice obolele, s tim da pojedine već trebaju finansijski respirator, dok ostale nisu u tako teškom stanju. Isticanje Njemačke kao zdravog organa u obolelom organizmu je osnovano u toliko da ista nije u tako lošem stanju, kao članice koje je autor pobrojao.
EUR kao valutu ne može obezvrediti samo dug jedne Grčke, već loše ekonomsko stanje i ostalih članica monetarne unije i kada ECB počne, kao FED, masivno štampati novac.
Preporuke:
0
0
7 petak, 05 februar 2010 18:42
Misa
Jos jedan u nizu clanaka koji na Kinu gleda zapadnim merilima pokazujuci nerazumevanje Kineskog mentaliteta i kulture. Preporucujem svima koje Kina interesuje da procitaju Konfucija i Su Cua, mnogo ce nauciti o njihovom nacinu razmisljanja.

Obama vidi da su ga kongres i krupni kapital onemogucili u bilo kakvim sustinskim reformama u Americi i pribegava omiljenoj taktici nekoliko zadnjih predsednika, stvarajuci iluziju opasnosti iz inostranstva. Pokusava da narod sa unutrasnjih, ekonomskih problema, ponovo okrene ka spoljnoj opasnosti. Provocira Kineze u nadi da ce ovi progutati udicu, ali mislim da se vara. Kina ima verovatno najjaci lobi u Americi koji je do sada sprecio bilo kakvu rezoluciju protiv Kine. Cine ga pre svega vlasnici i menadzeri firmi koje su tamo investirale i koji bi imali ogromne gubitke u sukobu sa Kinom.

Kinu je nemoguce isprovocirati da ishitreno reaguje, sve ce se ovo zavrsiti sa nekoliko teskih reci i cajem sa Daraj lamom, bez ikakvih osziljnih posledica. Ako Kina i udje u sukob sa SAD to ce se desiti tek kad Kinezima to bude odgovaralo, kad pripreme teren i budu 100% sigurni u svoj uspeh.

Ako neko u svetu zna sta radi onda je to rukovodstvo Kine, ipak su oni komunisti.
Preporuke:
0
0
8 petak, 05 februar 2010 20:10
Baja Patak
Najnoviji (današnji) dramatičan pad akcija na svim berzama se dovodi direktno u vezu kao posledica slabljenja Evra usled problema u Grčkoj, Portugaliji i Španiji. Sve više se čuju glasovi da je iluzija imati jedinstvenu monetu i sijaset nezavisnih finansijskih politika država-članica uz nadu u stabilnost te monete. Oni tvrde da je sadašnja situacija zbog toga bila neizbežna i da se to jedino može izbeći u budućnosti ne samo monetarnim nego političkim ujedinjenjem Evrope u jedne “Sjedinjene Evropske Države“ sa evrom, kao pandanom Sjedinjenim Američki Državama, sa dolarom. To, opet, navodi na pitanje: da li ova sadašnja drama nije, možda, bar delom i režirani uvod za razvoj događaja u tom pravcu?
Preporuke:
0
0
9 petak, 05 februar 2010 22:38
b.s.m.
Duduk sam za ekonomiju, ali sam pismen i shvatam da je clanak sjajan zbog slobodnog predvidjanja u dve varijante - sukob ili ga nema.
Ali, kao laik, da primetim da ima inventivnih ideja i razmisljanja i u komentarima. Cekam jos (upucenih) komentara.
Preporuke:
0
0
10 petak, 05 februar 2010 23:43
remmiz
Ukoliko je neko pratio britanski BBC u srijedu,mogao je da vidi prilog o 'svinjama' (PIGS).Dok je isao prilog,zaista je prikazivana svinja,ali tema priloga nisu bile prave svinje nego PIGS (Portugal,Italy,Greece,Spain).

Sama pomisao da se igrom rijeci ove zemlje nazovu svinjama,kao i da se prikazuje svinja dok ide prilog,govori o tome koliko je stanje zategnuto.

Naravno,radi se o parama i o ekonomijama ovih zemalja.

Kada u u teskoj besparici morate nekog da izdrzavate,a taj koga izdrzavate se ponasa rasipnicki i neodgovorno,onda je samo pitanje vremena kada ce da padnu teske rijeci..a teske rijeci vrlo lako prerastu u nesto gore.

Dakle,jedno je sigurno,stanje u Evropi je teze nego sto vecina pretpostavlja.
Preporuke:
0
0
11 subota, 06 februar 2010 00:33
Ultravisitor
d.d.
Gospodine Pavloviću, tekst vam je jasan, kratak, precizan. Odličan. Tako slikaju veliki majstori, u nekoliko poteza i sa ''nepodnošljivom'' lakoćom. Ostaje nam da verujemo da će ga pročitati i vlasti.


Vlast je sizofreni analfabeta. Vlast je tu da radi za sefove iz Vasingtona i Brisela, ali i iz Ankare ako treba. Jadna je vlast u Srbiji, jadna da ne moze biti jadnija. Jednostavno, nemoguce je zamisliti neku jadniju vlast od ove. Nemoguce. Meni je ponizenje ovo sve gledati. Jednostavno me sramota sto su oni takvi, kao da sam ja sam takav. Cak sam siguran da bi solo kombinacija Palma-Seceroski-Krkobabic bili prejaki za ove likove. Prejaki.
Preporuke:
0
0
12 subota, 06 februar 2010 01:08
Nikola Turajlić
@ Misa
U tvojem slučaju su primenjive dve narodne izreke: Uči sirotu za svoju sramotu, odnosno da učenik uvek prevazidje učitelja. Drugim rečima ti me ne goniš u zapećak (kako sam ranije predvideo), već izbacuješ na smetlište.
Predlažeš da pročitamo (kao ti) Konfučija (o kojem sam ponešto čuo) i Su Cua (nikad čuo) i tako upoznamo kineski mentalitet (za što nemam snage), ali svojim znanjem izazivaš u meni kompleks inferiornosti.
Sve što sam ja napisao u svojem komentaru (koje smo poslali praktično istovremeno) ti si ponovio (istina nedostaje ti moja elokvencija) i time si remizirao, ali si u nastavku dao dva pogotka sa prebacivanjem lopte od strane Obame na inostrani teren odnosno da Kinezi čekaju svojih pet minuta za završni udarac.
Razočarao si me samo u očekivanju da ćeš se osloboditi ideologije (skinuti komunističku odeću),
a od tebe je postao komunistički taleban.
Tvoja sigurnost i samouvrenost me zapanjuje (u uporedjenju na prethodnu skromnost), pa sumnjam da je možda razlog što si postao ideolog mladog Broza.
Preporuke:
0
0
13 subota, 06 februar 2010 03:58
Misa
@Nikola Turajlic

Pozdrav!

Su Cu je prvi poznati pisad vojne strategije oko 1000 p.n.e. Glavne postavke su mu nikad ne ratuj ako mozes da problem resis diplomatijom, vojska sluzi da podrzi diplomatiju. Ako si primoran da ratujes pripremi se, saznaj sve sto mozes o neprijatelju, izaberi mesto i vreme ucini sve da dobijes bitku pre bitke, bitka mora da bude tako pripremljena da tebi da maksimalne sanse za pobedu, a neprijatelju minimalne. Duboko je ukorenjen u Kineski mentalitet kako u vojsci jos vise u biznisu.

Posto se ocigledno slazemo u mnogim pitanjima, mislim da cete se sloziti da je sadasnji sistem neodrziv, momentalno se sprema da pukne balon drzavnih obveznica vecine zemalja. One ne da ne mogu da vrate glavnicu, nego je postao problem i kako servisirati kamatu. Sto je jos gore da bi zadrzale sadasnji standard one stalno moraju da upumpavaju nova sredstva i jos se vise zaduzuju. Jedini naci da prikupe jos sredstava i da se pri tome razduze je pozajmljivanje od nacionalnih banaka, Japan to radi od 90-tih, Amerikanci su to poceli masovno da rade prosle godine, a Evropljani ce to poceti ove ili sledece. To ce dovesti do ogromne inflacije i jos vise osiromasiti narod i ugusiti privredu. Politicari u demokratskim zemljama ne vide dalje od sledecih izbora i ako je resenje nekog problema nepopularno onda ga odlazu za sledeceg predsednika. Tako su se problemi nagomilali i nemoze se jos dugo odlagati resenje, a ja ga vidim samo kao ozbiljnu preraspodelu drustvenog bogatstva, bogati moraju postati mnogo manje bogati, a siromasni mnogo manje siromasni. Kriza 29 se zavrsila tek posle II rata, koji je doneo ogromnu preraspodelu bogatstva, Evropa je krenula skoro od nule. Sumnjam da se to moze desiti mirnim putem. Jos jedan problem je globalizacija, nijedna zemlja (osim mozda Rusije) se ne moze vise samostalno razvijati, trziste sirovina i gotovih proizvoda je globalno, a nema svetske vlade koja bi kordinisala ekonomsku politiku. Nastavak sledi.
Preporuke:
0
0
14 subota, 06 februar 2010 04:05
Misa
Takodje bi bilo neophodno stvoriti i svetsku banku sa svojim ministarstvom finansija i jedinstveni poreski sistem. Najbolji primer je EU, nemozete imati jedinstven ekonomski prosto, a 27 ekonomskih politika. Eu je ocigledno zemlje van evro zone pustila niz vodu da se same snalaze, ali je problem i sa zemljama Eura. Grupa PIGS (kako je zovu) moze lako sa sobom povuci i druge zemlje evrozone, zato ili ce EU postati Sjedinjene Evropske Drzave ili ce zavrsiti kao SFRJ. Zar vam mehanizmi i nacin odlucivanja u EU ne lice na Yugu 80tih godina.

Veoma sam siguran da ce se stanje kretati onako kako sam ga opisao, ali nevidim resenje izlaska iz ove krize koja ce trajati decenijama, kako izgleda.
Preporuke:
0
0
15 subota, 06 februar 2010 13:05
BB jedan
Francuski Le Monde u broju od 5. februara donosi članak pod naslovom „Monetarna unija u opasnosti, evro napadnut“.Evo izvoda iz tog teksta.

“Da li deset godina od osnivanja evro zoni preti raspad? ... Finansijska tržišta su uznemirena javnim dugom za koji smatraju da je neodrživ u nekim evropskim zemljama. Njihove zebnje su najpre bile skoncentrisane na Grčku ali su Španija, Portugalija i Italija takođe postale predmet zabrinutosti.... Neki analitičari smatraju da sadašnji nivo zaduženosti u evro zoni ne može biti resorbovan očekivanim ekonomskim rastom koji je suviše nizak.“

„Predsednik Evrogrupe, Žan-Klod Junker, je pokušao da umiri javnost tvrdeći u četvrtak da situacija u ovim zemljama „ne predstavlja rizik“. Predsednik Evropske centralne banke, Žan-Klod Triše, je takođe izneo svoje poverenje u sposobnost Grčke i drugih evropskih zemalja da uskoro uđu u okvire koje zahteva Evropski pakt stabilnosti. Ovim umirujućim izjavama se suprotstavlja nobelovac Pol Krugman za koga „najveću opasnost za evrozonu ne predstavlja Grčka već Španija“. Isti alarmantan ton se može naći i u analizi američkog ekonomiste Nurijela Rubinija: ‘Grčka je problem ali bi Španija mogla postati katastrofa jer je četvrta po veličini privreda evrozone’“.

„Da bi prevazišle krizu, tj. da bi izbegle katastrofu, države su stotinama milijardi dolara, evra, jena finansirale spasavanje svojih ekonomija. Problem sada nije ograničen samo na Evropu već obuhvata sve zemlje OECD-a. Međunarodni monetarni fond je uostalom precizirao da je globalni deficit evrozone i dalje niži od deficita u zemljama kao što su SAD ili Japan.

Za ekonomistu Žaka Atalija ‘realnost je da čak i ako smo izbegli katastrofu, ekonomska situacija u svetu je i dalje loša. Posle početne euforije, finansijska tržišta su procenila da ekonomski rast nije stabilan. Kriza nije okončana’“.
Preporuke:
0
0
16 subota, 06 februar 2010 14:38
BB jedan
@Misa
Tačno, nije moguće imati jedinstven ekonomski prostor i 27 ekonomskih politika. Problem je, međutim, što jedinstven ekonomski prostor podrazumeva jedinstven politički i socijalni prostor, a to znači postojanje evropskih političkih partija, evropskog radništva, evropskih sindikata, evropske srednje klase. To pak ima za pretpostavku postojanje evropske minimalne nadnice, evropskog socijalnog zakonodavstva, evropskog poreza na dobit korporacija, itd. Elem, to niko ne želi, tačnije - to ne žele razvijene članice.Zato EU nikada neće prerasti u Sjedinjene Evropske Države a sadašnji status - ni država ni trgovinska zona – nije održiv na duži rok. I zato je pitanje vremena kada će Unija završiti kao SFRJ.
Preporuke:
0
0
17 subota, 06 februar 2010 16:14
Kiza
Obama je predsednik jednog mandata. Dobar deo Amerike vec pravi sale o njemu gore od onih o Busu mladjem. Poznate licnosti izjavljuju da Bus mladji bio genije u odnosu na Predsednika Promene. Hilari otvoreno radi protiv njega i sprema se za sledece izbore. Cak i da ignorisete ovu prodaju oruzja Tajvanu, uvodjenje Hilari u vladu dokazuje IQ.

Medjutim, ovo o sankcijama i kontrasankcijama samo lepo zvuci, ali se nece desiti. Iako bi to bio dogadjaj decenije. Ovaj clanak zanemaruje je da su americki okupatorski ratovi jedna od najvecih stavki u budzetu. Povlacenje kineskih kredita bi moglo rezultirati brzim izvlacenjem SAD iz Iraka i Afganistana. Ali Kinezi ni to ne zele, jer bi onda SAD mogle ojacati.
Preporuke:
0
0
18 subota, 06 februar 2010 17:34
Nikola Turajlić
@ Misa
Konačno si "urbi et orbi" (meni i NSPM auditoriju) izložio svoje celovito "vidjenje" svetske ekonomske situacije, a dojam nije naročito upečatljiv.
Kao tvoj samoproglašeni mentor moram izneti ozbiljne primedbe na tvoju analitičku tehnologiju, nesistematski način iznošenja činjenica i zaključaka, dok su rezultati prihvatljivi, iako samo delomični.
No podjimo redom.
U svoj "tok" analitičkih misli mešaš ideološke, socijalne i kojekakve druge primese, tako da ti to onečisti utvrdjene činjenice (premise) i zaključke (konkluzije). Koristim medicinsku terminologiju: Trebaš na temelju čistih laboratorijskih nalaza utvrditi dijagnozu bolesti, a potom odredjivati terapiju izlečenja ili ublažavanja simptoma bolesti (ako je kronična). Terapije mogu biti različite, ovisno od (ne)postojanja odredjenog ideološkog (navijačkog) pristupa, ali se ne bi trebale zasnivati na željama, humanosti, potrebi za pravdom i sl. već na racionalnim temeljima.
Tekst mora imati redosled: analiza s konstatacijom činjenica, izvodjenje zaključaka iz utvrdjenih činjenica i eventualni predlog mera za promenu stanja. Ti si to u ovom tekstu sve pomešao.
Rezultati (zaključci) koji nastaju u tvojem analitičkom procesu nisu kompleksni, a u izvesnoj meri kontradiktorni. Na jednom mestu govoriš o preraspodeli BDP kao rešenju, a potom o nerešivosti krize.
Nadalje ne razlučuješ što je posledica SEK-e a što drugih sistemskih faktora.
Dozvoljavam i to da si u nastojanju da ukratko izložiš sve svoje ideje od toga učinio "miš maš", ali mislim da bi u budućnosti trebao imati u vidu ove primedbe.
Predlažem ti da pročitaš moje autorske tekstove na NSPM i oceniš njihovu formu i sadržaj i eventualno nadješ greške u mojim stavovima.
Nadalje pridaješ preveliki značaj kulturi, tradiciji, mentalitetu jer je to u principu u modernom dobu prevazidjeno.
Posebno ti prigovaram da imam dojam da preozbiljno i sa srcem pristupaš ovako teškoj problematici, što nije preporučljivo za "duševnu higijenu".
Preporuke:
0
0
19 subota, 06 februar 2010 19:31
Jasna Simonović
"Ako Obama bude pametan, EU je u problemu. Velikom problemu. Grčka, Bugarska, Mađarska, Rumunija, Letonija, Litvanija, Estonija, sve su te zemlje bukvalno bankrotirale."

Ako Obama bude još pametniji, EU neće biti u produženom problemu, da moraju bacati u bankrot svoje članice i stvaratri nove članice kako bi imali gde da potroše prljave novce...

Može npr umesto naoružavanja da pređe u razoružavanje, odnosno da neutralnost Srbije iskoristi za "promenu" na bazi koje je dobio unapred Nobelovu!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner