Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Spoljna politika Srbije

Komentari (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 04 februar 2010 12:36
Branko
"Poseban je problem obespravljenost Srba u pokrajini Kosovo i Metohija. Srpska vlada nije našla načina da zaštiti elementarna prava svog naroda na delu svoje teritorije pod upravom UN, niti da se otvori proces za slobodno i bezbedno vraćanje raseljenih."

Kakva god da je srpska vlada, geopolitika određuje sudbinu Kosmeta.
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 04 februar 2010 13:31
Marko
"Odnosi Srbije sa susedima imaju strateški značaj. To je prirodno i objektivno, u interesu svih naroda i država u regionu. Da bi se veliki potencijal dobrosusedske saradnje ostvario, neophodno je da se odnosi postave na jasne i zdrave osnove. To, pre svega, znači – poštovanje principa suvereniteta i integriteta, nepovredivosti međunarodno priznatih granica, nemešanja u unutrašnje poslove drugih i, posebno, uvažavanja uzajamnih interesa, ili principa reciprociteta."
Oni ne poštuju naš suverenitet.I kao sve ostalo da se uradi kad iza svega stoje SAD?Jasno su nam SAD stavile do znanja šta oni hoće.Kako da ih ubedimo da smo mi a ne Albanci pravi partneri?
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 04 februar 2010 13:46
Dragan
Prihvatanje „izolovanja“, odnosno izostavljanja, problema Kosmeta“ iz redovnog dijaloga sa najuticajnijim zemljama i organizacijama u suštini bi značilo prihvatanja jednostrane obaveze Srbije da njeni predstavnici neće to pitanje pokretati.


Odlično zapažanje i ceo tekst, posebno deo koji se odnosi na Kosovo i Metohiju. Uz dodatak da je celokupna spoljna politika obavijena neprohvatljivom količinom spinovanja, poremeno oštrom retorikom, koja prikriva naše konkretne ustupke i njeno konstantno korišćene u unutrašnje svrhe.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 04 februar 2010 14:40
Goran Jevtović
Iako nedovoljno oštro, inzvaredno g.Jovanoviću.
Ali, šta vredi kada nema ko da vas čuje u vrhu ove, tzv. vlasti. Oni jednostavno izvršavaju zadatke i tačka.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 04 februar 2010 15:48
Danski Srbin
Gospodin Jovanovic je politicki odrastao u komunizmu pa tako njegov tekst jako podseca na neki CK referat.
Opste mesto u tim referatima su bili nasi stavovi i nase smernice. Ko je kriv uslovima i realnostima sto se ne uklapaju .
Bivsa SFRJ je bila neutralna i sta se desilo, kad joj je uloga potrebna Nato paktu zavrsena, zavrsila je i ona. Kad se govori o neutralnosti uvek treba imati verodostojnog garanta ,naravno ne UN ili neku bla - bla mirovnu organizaciju, zato sto je sve to za Nato mrtvo slovo na papiru.
Ja neznam zasto Vi, g.Jovanovicu ,ne pominjete vojno - odbrambeni savez sa Rusijom kao trecu mogucnost odbrambene politike Srbije.
Nastavak saradnje sa zemljama Nato pakta ,posle "uspesne izolacije pitanja KiM" kao da se nista nije gogodilo je znak bednog odnosa prema svojoj zemlji i narodu.Tu Vam ,g.Jovanovicu, dajem za pravo,tako nesto se jednostavno nesme ako to nije otvorena antidrzavna delatnost.
Odnos prema bivsim Jugoslovenskim republikama ,sada samostalnim drzavama ,je ispod svake kritike.Ne treba zaboraviti da su stekli nacionalne drzave na srpskoj krvi i znoju ,da bi kasnije iskoristili Srpsku naivnost i politicku nezrelost pa glasnim kukanjem i ulizivanjem Natu ,naduvali pricu o genocidnosti Srpskog naroda.
U vezi Srba na njihovoj teritoriji se treba odnositi samo reciprocno i energicno.
Vredna je opaska da je ponasanje Nato zemalja na KiM i oko KiM sustina njihovog odnosa prema Srbiji, ostalo su diplomatseke fraze.
ZATO JE VOJNO-ODBRAMBENI SAVEZ SRBIJE SA RUSIJOM NEOPHODNA I JEDINA MOGUCNOST SRBIJE.
Najveci deo ocekivanja Srbije od ulaska u EU su samo pusti snovi,tako da savez sa Rusijom kao razlog neulaska u EU moze da bude korist umesto stete.
Mi u dijaspori smo vec 40 godina stub prvo Jugoslovenske a zatim Srpske ekonomije, i dobro je da je to konacno primeceno i da to ne spada vise u "prihode od turizma"
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 04 februar 2010 21:34
milena ankic
Srbija je imala diplomatiju pre Drugog svetskog rata.Tada se znalo ko moze biti diplomata.Nakon toga na prste se mogu izbrojati oni koji su adekvatno zastupali nase interese.
Dijaspore se setimo samo kada nam treba novac.
Zasto nasim ljudima u dijaspori nismo ponudili da
vode glavnu rec u privatizaciji ?
U zadnje vreme je nesto i uradeno preko Min.za dij.
i nekih nevlainih org.
A posebna je prica kako je zloupotrebljavana pomoc u vreme ratova ,tako da su ljudi morali licno da donose pomoc kako nebi zavrsila ko zna gde.
Nasa najveca greska je sto smo potcenili LOBIRANJE.
Morali smo vise raditi na tome.
Stasava jedna mlada garnitura diplomata koja ce nadam se
Srbiju predstaviti u jednom lepsem svetlu(naravno ako im bude pruzena sansa).
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 04 februar 2010 21:57
Mile Bre
Kome odgovara mini-Srbija?
Gospodin Jovanović ima viziju odnosa Srbije u regionu, prema EU, i svetskim organizacijama principom recipročnosti. Mogao bih to dopuniti mojim gledanjem na situaciju. Neke članice EU već više od jednog veka, žele da svedu Srbiju na granice pre Balkanskih ratova. Cilj je postavljen, i obligatoran je za sve njihove vlade bez obzira iz kojih je koalicija sastavljena. Uspeli su ojačati svoju državu. U cilju im je bilo i pridobijanja ostalih "moćnika" za svoje interese. U vladajućim institucijama tih država uspeli su da ubace svoje ljude pa i one koji su svojevremano vršljali po Srbiji, ispitujući slabosti u sistemu. Danas im je južna srpska pokrajina njihovo "čedo". Svi akteri ovih ciljeva, neodoljivo podsećaju na politiku za vreme prvog i drugog svetskog rata kada je razobličena došla do izražaja. U današnje vreme, pa i krajem prošlog veka, kad god je bilo moguće, učinio se korak bliže cilju. Zabadava vapaj Srba da su u pravu, tokom ratova na ovim prostorima, nije se odstupalo od cilja ne birajući sredstva. Ni danas ne postoji razumevanje za Srbe. Danas su Srbi razjedinjeni po regionu gde su u većini slučajeva "manjina" i time veoma oslabljeni. Srbi su razjedinjeni i u srpskoj politici. Pokojni g. Milošević je pokušao da sarađuje sa "moćnicima" sve dok nije došlo "Kosovo i Metohija" na red. Ljuti na njegovu neposlušnost, kaznili su ceo srpki narod bombardovanjem. Boje li se u današnje vreme "Volođe" Srbije sankcija i bombardovanja ili za neka obećanja sarađuju sa "moćnicima"? Nisam primetio do sada da političari Srbije imaju neki obavezujući dugoročni cilj sa razrađenim opcijama. Uvek su srpske vođe uklanjale posledice, a nikad nisu imali opciju za par "poteza unapred". Psihološki, sa otvaranjem nevažnih "problema", potiskuju vitalne teme u drugi plan. Kakva sličnost sa "moćnicima" za vreme rata na ovim prostorima? Sa ulaskom u NATO, zapečatili bi svaku mogućnost otpora srpskog naroda. Za sve ostalo, bilo bi kasno. I g. Milošević je sarađivao sa "moćnicima"!
Preporuke:
0
0
8 petak, 05 februar 2010 00:54
mm
Koliko ovaj ima pojma o diplomatiji, videli smo. Kad je on bio šef popili smo bombardovanje.
Preporuke:
0
0
9 petak, 05 februar 2010 03:28
Boba
@MM

A kad su dosli Vuk Draskovic i sad Vuk Jeremic izgubismo Kosmet, osamostalili Vojvodinu, dozvolili NATO da nesmetano "koristi" [citaj rovari] po Srbiji; teraju nas da udjemo upravo u pakt sa "djavolom" koji nas je bombardovao i kao slag na tortu ubedjuju nas kako treba da priznamo nepocinjeni zlocin u srebrenici. Istovremeno za sve vaznije korake vezane za medjunarodnu politiku, koja treba da Srbija resi samostalno, zuti pa sad i narodnjaci zure u Ameriku da im oni koji su nas najvise bombardovali i nasi zakleti neprijatelji, kazu sta da rade.

Pa ko je ovde veci neprijatelj? Milosevic sigurno jine.
Preporuke:
0
0
10 petak, 05 februar 2010 09:46
Svetozar Maksimović
~Mile bre.
Nije problem strani faktor. Problem su naši, a njihovi. Naši im se nude. Miloš Obrenović je to odlično znao. Zato je i uspeo.
Preporuke:
0
0
11 petak, 05 februar 2010 13:32
Živorad Ćosović
Lepo napisano ali da li je i realno baš po svim pitanjima.
Preporuke:
0
0
12 subota, 06 februar 2010 01:15
Božo Bjelak
Ne smatram da je tekst neka velika novost, odnosno da je autor otkrio nešto novo. Ne bih se ni javio da jedan osvrtač nije optužio Jovanovića za bombardovanje. To je, gospodo, smiješno. Naime, prosto je čudesno da u Srbiji ima još ljudi, pogotovo koji su iole misleći, da je za bombardovanje kriv bilo ko u Srbiji. Bombardovanje je planirano godinu dana ranije na sastanku najvećih stotinu bosova, članova Bilderberg grupe. Zašto, to već i vrapci znaju, odnosno evidentno je zašto. Dovoljno je samo spomenuti - stvaranje fantomske države Kosovo, itd. Nema smisla pisati nešto što je već odavno prežvakano. Izvinjavam se gospodinu Jovanoviću zbog grubosti, ali moram reći, radi onih koji ga optužuju, da njega niko nije pitao za bilo šta u vezi spoljne politike, kao ministra soljnih poslova, a ne da je imao neku ulogu u tome da li će nas zlikovci bombardovati ili ne. Mnogi misle da je Milošević nešto odlučivao. Niko ga nizašta nije pitao.Bio sam u poziciji da znam detalje njegovog poslednjeg razgovora sa Holbrukom u vezi Kosmeta. Sve do sudbine Kosmeta, taj isti Milošević je izvršavao sve što je od njega tražio jedan centar moći. U vrijeme oluja, bljeskova, zatvaranja granice sa Republikom Srpskom i dr., niko ga nije mogao naći na vrućem telefonu, odlazio je u planine ili Karađorđevo. Kada je bi na pomolu pad Knina, interesantan je njegov razgovor sa Martićem, koji je uspio nekako da se probije telefonom do Miloševića. Nakon što ga je Martić pitao, „šta da radim“ ovaj mu je odgovorio, „ubi se“. E, kada je taj isti Slobodan, koji je pustio niz vodu mnoge, posebno Republiku Srpsku Krajinu, udario šakom od sto da ne da Kosmet, Holbruk je ustao, prekinuo razgovor bez pozdrava i tresnuo vratima. Zar neko sada pita bilo koga iz političke „elite“ Srbije da li će biti donesena rezolucija o Srebrenici. Ne pita, gospodo. Oni to moraju izvršit.
Preporuke:
0
0
13 subota, 06 februar 2010 12:14
Zoran
Videli smo kakav je bio naš spoljno politički položaj za vreme mandata ovog čoveka, kada je bio ministar spoljnih poslova Jugoslavije. Odakle njemu pravo da sada bilo šta komentariše? Treba da ga je sramota.
Preporuke:
0
0
14 subota, 06 februar 2010 12:29
SuperŽ
Studente koje sada obučavaju za diplomate uče o svemu izuzev o tome šta su i kako da brane interese svoje zemlje.A prošle generacije izučavale su marksizam.
Eto zato i sve ovo...ko da bude Srbin i brani njene interese kada su sami Srbi to zaboravili.
Preporuke:
0
0
15 subota, 06 februar 2010 15:55
EDAR
Kako smo kojekakvim indoktrinacijama i ispiranjem mozgova kroz mnoga sredstva javnog informisanja i kroz javna,naročito, predizborna nastupanja nekih naših političara, sve više onesposobljeni za racionalno rasuđivanje,govore i mišljenja nekih komentatora, na članak gospodina Jovanovića. Gospodine Zorane, pitam vas, dali je Nikoli Pašiću trbala biti sramota što smo pred moćnicima svijetskog imperijalizma 1915. doživjeli privremeni poraz i tešku golgotu srpske vojske i naroda, što su on i njegova vlada uradili? Dali je trebala biti sramota Kralja Petra Karađorđevića i Simovićeve Vlade poslije 27. marta 1941. što su izbjegli i nisu priznali i potpisali kapitulaciju? Dali bi bilo bolje da su Milošević i njegova, Partija i vlast, čim je pala prva bomba, prihvatili kapitulaciju i odrekli se Kosova i Metohije, ili je možda bolje što su uspjeli ishoditi Rezoluciju Saveta bezbednosti 1244? Pa da je to trebalo biti bolje, čemu se aktualna vlast, a i najveći dio zemalja svijeta, tako često na nju poziva. Prava politička elita ne misli samo na trenutačne situacije već na dugoročne interesa naroda i njegove države. Da su svi Srbi za vrijeme viševjekovne tiranije Osmanskog carstva iz sebičnih uskih lični interesa prihvatili Islam i poturčivanje, danas ne bi bilo niti Srbije niti Srpskog naroda. Zar vam i ranije, a i danas, istorija BiH nije poučan primjer? Onaj komu lako spadaju gaće brzo se prostituira i zna se kako ga okolina uvažava i cijeni. Ne živi se samo za jedan vijek, već i za vijekove svojih potomaka! Jer da nije tako zar bismo imali potomstvo, a i mi smo nečiji potomci!?
Preporuke:
0
0
16 utorak, 09 februar 2010 15:31
volja naroda
@ Zoran

Videli smo kakav je bio naš spoljno politički položaj za vreme mandata ovog čoveka, kada je bio ministar spoljnih poslova Jugoslavije. Odakle njemu pravo da sada bilo šta komentariše? Treba da ga je sramota.

Bio je neuporedivo bolji nego sada. ''Mirdita'' u srpskoj skupštini, navaljivanja da se uđe u NATO-pakt, regionalizacije, deklaracije o Srebrenici, gej-parade i druga poniženja i pritisci sa strane bile su nezamislive stvari. Srpsko tržište se nije prepuštalo Hrvatima, Slovencima i drugim ljutim neprijateljima. Spoljni dug je bio nekoliko puta manji nego danas. Da bi oteli Kosovo neprijatelji su morali da nas bombarduju, a danas i Vojvodinu dobijaju na tacni ( i ko zna šta još u skoroj budućnosti ).
Priznajem da sam Miloševića i njegovu vlast mrzeo iz dna duše kao antisrpsku pre svega, zbog čega nisam propuštao nijedan ulični protest, počev od vukovskog '91, preko koalicije ''Zajedno'' '96-'97, do petooktobarskog 2000. i radovao sam se padu Miloševićevog režima, jer sam verovao da je to početak SRPSKE obnove, odnosno početak uspona SRPSKE privrede, prosvete, kulture, tradicije, državnosti. Deset godina nakon 5. oktobra pokazalo se da su nove ''promene'' donele samo još dublje propadanje SVEGA SRPSKOG.
Sada odgovorno tvrdim da se i Miloševićeva vlast takva kakva je bila ( antisrpska i nikakva ) pokazala neuporedivo boljom od one koja ga je nasledila i koju u raznim koalicionim varijantama do danas trpimo. Prema tome, sa Vukom Jeremićem kao ministrom spoljnih poslova, a pre njega Vukom Draškovićem ( sve vuk do vuka ), sa ovim desetogodišnjim antisrpskim košmarom iz koga nikako da se probudimo, niko od današnjih vlastodržaca i njihovih simpatizera nema moralno pravo da bilo šta zamera Živadinu Jovanoviću, kao ni Slobodanu Miloševiću. Miloševića sam mrzeo dok je bio na vlasti, ali danas ću pred bilo kojim DOS-manlijom biti njegov najžešći branilac, sve dok se na čelu Srba ne pojavi ISTINSKI RODOLjUBIV, HRABAR, POŠTEN, PAMETAN I SPOSOBAN SRBIN.
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 15 februar 2010 19:54
Inkognito
Postovani mislioci!
Ako Srbija smatra Kosovo kao neotudjivi dio Srbije i ako po Ustavu Srbije smatra sve svoje gradjane jednakim u pogledu ljudskih prava pitam se onda, kako da se desi da svi gradjani Srbije osim gradjana Kosova mogu slobodno bez vize da putuju po Evropi? Radujem se uspjehu srpske diplomatije, ali..., gdje su tu prava gradjana koji zive na Kosovu? Da li je u pitanju srpska politicka mudrost ili gazenje Ustava Srbije i prava svih gradjana na jednakost? Razmislite?
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner