Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Velika izborna pobeda Rusije

Komentari (23) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 21 januar 2010 19:12
Aleksandar Miskovc
Nisam siguran de ce doci do "radikalnog zaokreta" u spoljnoj politici Ukrajine. Doticna gospodja je danas izjavila da bi pobjeda Janukovica znacila "izolaciju od zapada sto Ukrajina nikako ne smije da dozvoli".
Razni NVO i Sorosi su isuvise dugo u Ukrajini da bi ih se tek tako otarasili.
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 21 januar 2010 21:08
jasna
Napred Rusija!
Raduje me ova ruska pobeda.
Inace "reforma" u Ukrajini ne da"nije urodila plodom",vac je jos vise unazadila Ukrajinu.Koji je bio cilj reformi,znamo,kao i ko je organizovao,finansirao narandzastu revoluciju i zasto.
Ista ekipa koja je stajala i iza petooktobarske srbijanske i sa istim ciljem.Bilo mi je tuzno da gledam,dobro organizovane narandzaste demonstrante,kako masu zastavama,(a ne znaju sta ih ceka)
sto je tada bilo veoma dobro medijski propraceno,a sada naravno cute,jer je proamericka,marionetska vlast koju su instalirali u Ukrajini,dozivela pravi debakl.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 21 januar 2010 22:39
iz Amerike
Pa sta mislite kako narod vidi celu stvar? Do zaokkreta ce morati da dodje jer to je volja naroda. Uostalom izvori koji su placali "narandzaste revolucionare" su skoro potpuno presahli i ne ocekuje se da ce se obnoviti. Glamorozna Julija je lukavi politicar i po profesiji bankar. Njen populizam je povrsinski i samo vesto smisljeni imidz. jer se zna da se iza " narodske"fasade krije ne mnogo skrupulozna poslovna zena koja se obogatila spekulisuci na kupo-prodaju ruskog gasa. Janukovic je inzenjer po struci i i veoma skromnog porekla koji je postigao uspeh i zasluzio postovanje postenim radom. Zna se i to da je u mladosti bio huligan a u KP se uclanio kad KP nije bila u modi
Ukraina je podeljena na istocni i zapadni deo- tekovine imperijalne prosllosti- kad je zapadni deo bio u sastvau Polljske a istocni Rusije. U svakom slucaju Ako g.Julija pobedi iako je sa 25% iza Juscenka (35%) to bi bilo uz pomoc zapadne intervencije kao 2004 i za veci deo pro-ruske Ukrajince bi bio tezak udarac jer se zna da je Kijev za Ruse ono je za Srbe Kosovo. Osim toga ukoliko bi 2017 ruska flota bila isterana sa Krima vecinsko rusko stanovnistvo tamo moglo bi da trazi vracanje Krima Rusiji. G. Julija je veoma ambiciozna i po svoj prilici bi reskirala gradjanski rat zagovarajuci US intervenciju da ostane na vlasti.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 21 januar 2010 23:04
realno
Nista tu nije cudno,naravno da ce da pobedi ruska opcija.Cak i da se desi da proruske snage trenutno ne osvoje potpunu vlast,to ce se ipak desiti u skoroj buducnosti.Narodu Ukrajine je vec postalo jasno da nema nista od obecanja o blagostanju koje donosi EU i NATO,jer ipak na kraju narandzasta revolucija nije donela bolji zivot.Prirodnim resursima bogata Ukrajina je danas postala jedna siromasna drzava,jer zapad nije doneo blagostanje i bogastvo, ni Ukrajini,ni Gruziji,ni Srbiji,nazalost.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 21 januar 2010 23:07
sava
Ovo dogadjanje u Ukrajini pre bi trebalo nazvati Rusko-Americka trgovina jer se iz desavanja u poslednjih mesec dana, sa jedne strane na Balkanu---pogorsanje bezbednosne situacije na KiM,rezolucija o Srebrenici,dolazak amer.glavesina u CG,razmena ambasadora CG sa Pristinom,Mesiceve pretnje ratom,odustajanje Dodika od refer.za ocepljenjem,strajkovi u Srbiji---a sa druge strane u Ukrajini, gde se desava neverovatna stvar da jedna krvnicka Amerika sa lakocom(uz osmeh na licu Juscenka) gubi svog kandidata vec u prvom krugu. Dakle Rusija se povukla sa Balkana zarad stabilnosti u Ukrajini, a Amerika ostavila Ukrajinu,da bi bez pritiska u Evropi zavrsila posao u Afganistanu.
Dakle,najveci gubitnici ovog dogovora bice Talibani i Srbi!!!!
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 21 januar 2010 23:12
Šarlo Akrobata
Ne verujem da je politika Julije Timošenko bitno drugačija od politike odlazećeg predsednika Juščenka.Ona se obraća Rusiji zbog gasa, jer ne može da ga dobije od Zapada.Ako dođe na vlast, Zapad će i dalje biti bitno prisutan u Ukrajini. Ako Januković dođe na vlast,Rusija će ostvariti potpuni uticaj, ali će suprotna strana permanentno stvarati krize destabilizujući i novu vlast i Ukrajinu.Timošenko je već govorila o tome kako je bilo neregularnosti na izborima. Tako to počne, a nastavi se demonstracijama i završi vanrednim stanjem u državi.Zapad se neće tako lako odreći Ukrajine. Postoji mogućnost da je u pitanju kompenzacija. Da Zapad " prepusti" Ukrajinu Rusiji za njenu pomoć u ratu u Afganistanu, ali to već spada u domen naklapanja.
Preporuke:
0
0
7 petak, 22 januar 2010 00:05
Mile Beograđanin
Pobeda slavjanske i pravoslavne solidarnosti u Ukrajini, značila bi mnogo Srbima! Zapadne granice i uticajna sfera prijateljske Rusije bi se ''naslonile'' na NATO trabante kao što je na pr.Mađarska (čiji su apetiti prema Vojvodini naglo porasli ulaskom u NATO!)i samim tim bili bliži Srbiji za par hiljada kilometara. Time bi se realno smanjila i naša frustracija okruženošću sve samim, ''prijateljski'' nastrojenim, ''bratstvo-ubistvenim'' susedima, što nije beznačajno za opstanak srpskog naroda na ovim prostorima!
Preporuke:
0
0
8 petak, 22 januar 2010 00:25
Mladi DŽedaj
Julija Timošenko je ukrajinski Boris Tadić - radi jedno (za Zapad), a priča drugo (i Evropa i Kosovo, tj. i Evropa i Rusija). Zato je od izuzetnog značaja da pobedi Januković. Ako pobedi Timošenko, zemlja će nastaviti sigurno u pravcu pretvaranja u proameričku banana demokratiju, samo tiho, suptilno, bez očiglednog mahanja američkom zastavom kako to radi sirovina Juščenko, i tada će samo ruski energetski i ekonomski pritisak (tj. argument sile) moći da brani ruski interes, što će zaoštriti odnose Malorusa i Velikorusa.
Preporuke:
0
0
9 petak, 22 januar 2010 05:34
Krizimir Recesionović
Juliji ne treba verovati. Ona je vlastoljubiva, korumpirana i kompromitovana ličnost, potpuno nepouzdan partner, koja narodu nudi marketing kao zamenu za politiku. Sa takvima se ne može graditi budućnost i zdravi odnosi. Rusima je svakako poznata politička i "poslovna" prošlost gospođe Timošenko. Slično se može reći i za Janukoviča. Ukrajinska politička "elita" neverovatno podseća srpsku, kao uostalom i ukupno stanje u državi. Mislim da će se ukrajinsko propadanje nastaviti bez obzira na ishod izbora.
Preporuke:
0
0
10 petak, 22 januar 2010 07:23
Svetislav Kostić
Predsjednik Ukrajine Juščenko je taj kojem se žurilo da Ukrajinu privede u Nato. On je na neki način bio politički dvojnik predsjednika Srbije Tadića. Tadić ima problema sa vecinom Srba kojima nije ni malo po volji da se obrnu u jednom Nato društvu, a Juščenkov problem su pre svega etnički Rusi koji naseljavaju istovni dio Ukrajine koji granici sa Ruskom federacijom. Ali i nemali broj etničkih Ukrajinaca koji ne pripadaju Ukrajinskoj crkvi koja rimskog papu priznaje kao vrhovnog vjerskog poglavara. Ni malo slučajno da beogradskom režimu bliski mediji ni jednom rečju ne pominju neonacističko opredeljenje Tadićevog, inače, prozapadnog ideološkog blizanca. Iako oranđasta „revolucija“ 2005. tek sto uspjela, njen „heroj“ Juščenjko je otputovao na hodočašće da se pokloni u Parizu na grobu Ukrajinca Simona Petljure, pokopanog 1926. na groblju Monparnas.
Petljura je bio Predvodnik jedne ekstremne desničarske bande koja u Ukrajini 1918/19 u doslovnom smislu reči žarila i palila i pod njegovim vođstvom „proslavila“ u antijevrejskim pogromima tokom kojih pobijeno do 100.000 Jevreja. Atentator Šolom Švarcband koji ubio sa nekoliko hitaca tog ukrajinskog fašistu Simona Petljuru, oslobođen je svake krivice od francuskog suda jer ubistvo okvalifikovano kao odmazda za smrt 15 članova porodice Šoloma Švarcbanda, a među pobijenima nalazili se otac i majka Šoloma. U 2. Sv. Ratu djelo Petljure nastavlja Stepan Bandera. On se priključuje nacističkom Vermahtu kod napada na Svovjetski savez 1941. i kao komandant tkzv. „Ukrajinske ustaničke armije“ učestvuje u likvidaciji preko 7000 Jevreja samo u jednom danu, 30. juna 1941. Bandera i njegova armija sastavljena od ukrajinskih rusofobičara, kakvih nažalost, moram uvijek da podsjetim, ni u pravoslavnoj slavenskog Srbiji ne manjka, a u poslednje vrijeme zbog neskrivenog očijukanja Tadićevog režima sa članstvom Srbije u Natou dobili novi polet. Treba samo pratiti manipulacije na forumu beogradske Politike, nekad uglednog nacionalnog glasila.
Preporuke:
0
0
11 petak, 22 januar 2010 08:52
justina,
Nadam se da se približava trenutak, da putem domino efekta, ovakva dešavanja dođu i do nas.
Preporuke:
0
0
12 petak, 22 januar 2010 11:51
zvezdarac
Uporedio bih odnose Rusija - Ukrajina i Srbija - Crna Gora. Istorijski gledano - na teritoriji današnje Ukrajine je nastala prva ruska država, na teritoriji današnje Crne Gore su nastajale prve srpske nalik-na-državu organizacije. Danas u Ukrajini pored Ruske Pravoslavne Crkve postoji i nepriznata ukrajinska, kao i značajan broj unijata i rimokatolika. Naravno, Rusija i Ukrajina dele i zajedničko muslimansko pitanje. Sve je to skoro jedan-prema-jedan uporedivo sa odnosom Srbije i Crne Gore. I tu dolazimo do poente. Svojim oštrim stavom prema prozapadnom i antiruskom Juščenkovom režimu, Rusija je taj režim porazila. Voleo bih da verujem da će se naš ambasador vratiti u Podgoricu onog dana kad Đukanović izgubi vlast, ili (u šta više verujem) promeni svoj izrazito antisrpski kurs.
Preporuke:
0
0
13 petak, 22 januar 2010 13:38
kralj-veštac
Nema nikakve trgovine između Rusije i Amerike. Amerikanci stoje po strani u Ukrajini ne zato što hoće već zato što nemaju izbora. Već izvesno vreme oni nemaju snage da sprovedu svoju volju kod bilo koga ko im se iole suprotstavi.
Preporuke:
0
0
14 petak, 22 januar 2010 13:41
156VLADIMIR
Sramota me je sto su ljudi iz mog naroda ucestvovali u tzv. Narandzastoj revoluciji.
Voleo bih da ovde procitam analizu "rada" Otpora, njegovog ucestvovanja u predizborim aktivnostima u Ukrajini i Gruziji,a posebno o ljudima kojima je to bila odskocna daska za dalnju politicku karijeru.
Preporuke:
0
0
15 petak, 22 januar 2010 15:21
Svetislav Kostić
Sa jednim od učesnika debate, našim prijateljem Savom, nisam sagalsan da bi u jednom mogućem dogovoru između Amerike i Rusije o nekoj vrsti „trampe“ - „mi vama Avganistan, a mi vama Balkan“, pri čemu bi po mišljenju Save, najveći gubitnici bili Talibani i Srbi. Jer kao prvo, Srbi već jesu gubitnici. I to ne tek sada ili najkasnije kod jednog takvog dogovora Rusije i Amerike. Ostanimo kod Srba u Srbiji. Ako su oni gubitnici, onda po Srbe u Republici Srpskoj utoliko gore. A Srbi u Srbiji postali su konačni gubitnici najkasnije već ponovnim izborom Borisa Tadića za predsjednika Srbije i izdajom srpskih nacionalnih interesa od strane politikantske vetrenjače Dacić. i njegovih privjesaka iz Jagodine i „penzionerskog fonda“. Dakle, Srbi u Srbiji, a time i onima u RS, skrojili su tada svoju vlastitu sudbinu, a onima u Republici Srpskog nju predistinirali. A da je Rusiji itekako stalo da Amerikanci i NATO u Avganistanu obavljaju njihov, ruski posao sa „islamistima“ u cijelom regionu koji gravitira Rusiji, toliko je jasno. A da Talibani ne mogu ni slučajno da podlegnu, toga bi morali da budu svjesni pre svega americki kolonijalni dvojnici i anglosaksonski bliznjaci – Englezi, i prisjete se svoje potpune katastrofe i tragedije u jednom komadu 1842 godine kada njihov garnizon bio prisiljen da se povuce sa kompletnim porodicama i bulumentom iz Kabula preko tjesnaca Kiber na putu u sigurni pešavar u današnjem Pakistanu i od plemenskih ratnika, odjevenih kao i dan danas u dimije i na glavama turbanima, posjekli i poubijali sve od reda. Ondašnja Evropa, koja ni do dana danasnjeg nista naučila, bila šokirana i zastrašena u jednoj mjeri, da je njemački knjizevnik i pjesnik Teodor Fontane događaju posvetio jednu baladu: „Trinaest hiljada njih u pohod krenuše, a jedan samo iz Avganistana, dogura do svoga engleskoga stana“ Ovde taj dio balade u orginalu, ako neko ima bolji pedlog prevoda.
Preporuke:
0
0
16 petak, 22 januar 2010 16:28
Naivni?
Ne budimo naivni. Julija se neće ubiti ni zbog koga, a ubiće (simbolično, naravno) svakoga sebe radi. Drugim rečima, "držimo palčeve" Janukoviču, jer je lepo lice gospođe Timošenko samo lepo, a nikako ne i čestito. Zainteresovana samo za sopstveni interes, a ako se taj interes podudari sa interesom Ukrajine utoliko bolje po Ukrajinu.
Preporuke:
0
0
17 petak, 22 januar 2010 17:34
Miloš Antić
Tekst je veoma dobro napisan, ali ja ipak imam jednu bitnu zamerku. Naime, ne vidim u čemu se ogleda ta "Velika izborna pobeda Rusije". Da li je to pobeda Ukrainskog naroda ili ruskog lobija u Ukrajini (ili nikakve pobede nije ni bilo)?
Ne smatram da treba likovati nad nekom maglovitom "pobedom" ovih ili onih kada je u takvoj trci jedino moguće izgubiti, a najveći gubitnik je svakako napaćeni ukrainski narod. Ukraincima se ne nudi opcija da se okrenu sebi i svojim problemima i "razvoju", nego su osuđeni na izbir između dva zla: ruske i ili nato okupacije.
Ukrainski narod (građani Ukraine) izašli su na izbore (predsedničke, pretpostavljam) i izabrali kanditata za koga su računali da je u tom trenutku manje zlo po njih same. Saosećam sa njima jer se i srpski narod vekovima nalazi u sličnoj situaciji. Naše dileme su, naravno, unekoliko jednostavnije (bar nam se tako predstavljaju u medijima): zapad ili raspad, evropa ili tropa, NATO ili blato itd.
Preporuke:
0
0
18 petak, 22 januar 2010 23:25
Davor (Osijek)
Slažem se sa komentarom Krizimir Recesionovića od
9 petak, 22 januar 2010 04:34
Preporuke:
0
0
19 subota, 23 januar 2010 02:00
remmiz
Postoji analiza ukrajinskih izbora u kojoj se kaze da ako Janukovic pobijedi u prvom krugu sa manje od 5% glasova,sledeci predsjednik ce najvjerovatnije biti Timosenkova.
Ako medjutim pobijedi sa vise od 10% on je sledeci predsjednik.
Na dan izbora u Ukrajini 17.01 bilo je obavjestenje na sajtu stratfora za sve registrocvane analiticare,da bez obzira na razliku u glasovima ne prikazuju vise od 5% zaostatka Timosenkove.
Svako ko je pratio ove izbore primijetiti ce da nijedan zapadni medij nije objavio konacne rezultate.
Osim toga,Sakasvili je iz Gruzije poslao 3011 pripadnika specijalnih jedinica za koje je Timosenkova insistirala da budu registrovani kao posmatraci.Taj broj je veci od ukupnog broja posmatraca iz citavog svijeta.Postoji i snimak telefonskog razgovora izmedju Timosenkove i Sakasvilija koji su najvjerovatnije Ruske obavjestajne sluzbe postavile na youtube.
Preporuke:
0
0
20 subota, 23 januar 2010 13:59
M. Manjinac
Rano je govoriti o pobedi, završeno je tek prvo poluvreme, rezultat ne garantuje krajnji ishod. Nema osnove ni da sa Janukovič kvalifikuje kao ruski ili proruski čovek. On jeste pripadnik brojne ruske nacionalnosti /oko 8 miliona, oko 17% stanovništva/, uz to i pravoslavne vere, prirodno je njegovo emocionalno okretanje Moskvi, ali na političkoj sceni deluje kao lojalan ukrajinski državljanin, ulagao je mnogo napora da se *ukrajinizuje"- na nezadovoljstvo dela svojih sunarodnika - u nastojanju da proširi svoju biračku bazu, platforma sa kojom je izašao na izbore je ukrajinska-državna prilagodjenija stvarnim potrebama, više i *proevropska* nego njegovih pol. suparnika koji osim apelovanja na ukrajinski nacionalizam i upozoravanjima na navodnu opasnost od Rusije nisu imali šta i da ponude. Kao takav on je i prihvaćen od Moskve, što se potvrdilo i reagovajem na rezultate prvog kruga, iako je i tamo bilo povremenih dokaza da od njega očekuju više. Kad se govori o ishodu drugog kruga, na sve što bi njemu moglo da ide u prilog treba dodati većinsko osećanje da *Juščenkova linija* nije uspela da reši osnovno državno-nacionalno pitanje, ni ekonomske-socijalne problleme. Ekonomska situacija je zabrinjavajuća, institucije paralizovane, nacionalne-etničke i verske podele čak i u samom *ukrajinskom* jezgru
dublje nego ikad, politika homogenizacije-ukrajinizacije /*Nation Building*/u uslovima *pomešanih etničkih osećanja* /skoro polovina stanovništva podjednako oseća svojim ruski i ukrajinski jezik, razlike izmedju katoličkih zapadnih i centralnih ukrajinskih oblasti su veće nego izmedju centralnih ukrajinskih i istočnih-južnih oblasti. itd./. Sve to ide u prilog Janukoviču, medjutim, pitanje je da li je to dovoljno da on svojoj biračkoj bazi doda još koliko mu je potrebno za pobedu. Vlast je vlast...
Preporuke:
0
0
21 ponedeljak, 25 januar 2010 17:45
Molder
Vazna lekcija za Srbiju i srpski narod. Pitanje je hocemo li mi imati pameti da nesto iz toga i zakljucimo. Ko sa djavolom tikve sadi, obiju mu se o glavu. Narod Ukrajine je to shvatio na vreme. Jedini nas problem je sto nemamo kome da se okrenemo. Ne treba da nas cudi kurs koji su zauzeli nasi politicari, oni moraju da plate cenu svog dolaska na vlast. Zato je bitno da se nas narod trgne iz evro-opijenosti, i da shvati da situacija u svetu nije onakva kakvu nasi mediji i politicari pokusavaju da nam prikazu. Evro-bajka mora da se zavrsi. Svet je jedno veoma nezgodno mesto, i sto pre to shvatimo, to ce nam pre biti bolje. Istok,i to pre svega ne mislim samo na Rusiju se budi, obican narod shvata da SAD pokusavaju da stvore imperiju, i po statistici u jednom istrazivanju u zemljama EU, NATO i SAD su najveca pretnja svetskom miru. Ali o tome se ovde cuti. Ja sam bio u mnogim zemljama EU, i pricao sa ljudima aktivnim u politici, i oni su veoma nezadovoljni. Sve vise drzava ce uskoro poceti da vodi brigu o nacionalnim interesima, shvatajuci da je koncept EU (koji podseca na vestacku drzavu SFRJ), pogresan i steti svakoj drzavi.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 26 januar 2010 02:46
Vladimir Jevtić
Ne bih se složio sa Milošem Antićem koji tvrdi da Ukrajinski narod bira između ruske i američke okupacije. Ukrajina je uprkos protivljenju zapadnog dela bila istorijski i ekonomski daleko bliža Rusiji nego Zapadu. U ostalom vidimo do čega je dovelo približavanje Ukrajine Zapadu. To je i jedan od razloga zašto je bivši predsednik Ukrajine Juščenko doživeo ubedljiv poraz u prvom krugu predsedničkih izbora. A ako naslov teksta nije dovoljno jasan evo malog pojašnjenja. Naime, Rusija je pravi pobednik izbora, svakako i sa Ukrajinskim narodom koji više neće morati da trpi eksploatatorsku politiku sa Zapada. Slažem se da velike sile brinu samo za svoje interese i upravo je to sada Rusija i dokazala jer nova vlast u Ukrajini neće dozvoliti dalje širenje NATO pakta na istok i strateško opkoljavanje Rusije.
Preporuke:
0
0
23 utorak, 26 januar 2010 07:28
Janko
Lepa je Julija, no nije lepa njena politika.Zato svi treba da podrze Janukovica.Priblizavanje Ukrajine Rusiji prvenstveno je u interesu ukrajinaca, a zatim Rusije.Nije jedino u intereu marionetima kao Juscenku i Juliji i normalno nacionalistima koje samo interesuje nacionalizam i nista vise.Zato, napred Janukovic u drugi krug.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner