Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Pritisak SAD na Bugarsku koči „Južni tok“

Komentari (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 27 decembar 2009 02:41
petar
bugarska je clanica eu iz politickih razloga ili geopolitickih , zemlja bez svoga identiteta , politike , stava .
inace zadnja rupa na svirali , ili izvrsilac naloga usa i njenih satrapa.
to mesto ocekuje i srb , cija ce pozicija u eu biti jos mnogo udaljenija od zadnje rupe , sto znaci da ce raditi na urusavanju integriteta i suvereniteta svoje drzave i srpskog naroda uopste .
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 27 decembar 2009 04:54
Aleksandar
Situacija oko rata s gaso-nafto-vodima iz Rusije ka Evropi vrlo je nalik situaciji pred Prvi svetski rat kada su Englezi krenuli bez biranja sredstava da sprece izgradnju pruge Berlin-Bagdad (samo je falio deo kroz Srbiju) koja bi Nemacku ucinila energetski obskrbljenom kontinentalnim pravcem za dovozenje iracke nafte, sto bilo van domasaja kontrole engleske flote. Ni svetski rat nije bila prevelika cena za Engleze da sprece prugu Berlin-Bagdad. Pitanje je koliko smo sad blizu nekom takvom sukobu koji bi opet krenuo sa balkana. Naboko nema nikakve sanse da se napuni gasom, pogotovu s obzirom na novootvoreni gasovod ovog decembra Turkmenistan-Kina (mimo Rusije), Gasprom ce sa 40% smanjiti na 20% kupovinu turkmenskog gasa. Ostalo ide za Kinu. Ali to sto SAD nece uspeti da nametne Nabuko, ne znaci da nece uciniti sve da spreci "Juzni tok". Da nije to razlog sto Srbija jos uvek nije prenela nista od NIS sredstava na novog vlasnika?
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 27 decembar 2009 07:40
laza
Na stranu šta je bilo u prošlosti, pogledajmo za trenutak sadašnjost, momenat u kome Bugari i mi živimo i u kome donosimo odluke za koje mislimo da su najbolje.
Možemo li mi zamerati Bugarima išta danas? Kakav je učinak "naše" vlasti za naš narod? Vlast koju je narod, ako ne izabrao ono sigurno prihvatio. Igre oko južnog toka se odigravaju na mnogo višem nivou nego Bugarska. Rusija nije bez opcija ako "bugarska" vlast zategne sa gasovodom. Prvo, tu su druge trase, uključujući ne samo Rumuniju nego i Tursku. Rusi su sa "Plavim Tokom" pokazali da će raditi biznis sa onim sa kojim biznis može da se radi, a ne slepo se pozivati na slovenstvo, pravoslavlje i ko zna šta još. Prethodna vlada je i pristala na Južni tok da ne bi definitivno izgubila trku sa Turskom, a ne zato što je bila bog zna pro-ruska. Drugo, Bugarska ne može bez ruskog gasa. Iako Rusi sigurno neće napraviti halabuku u javnosti, treba pogledati kako su prošli Poljaci sa kupovinom Mazeiku rafinerije u Litvaniji.
Interes Bugarske ovde je jasno na strani Južnog toka, a ceo slučaj (kao i Mazeiku) jasno pokazuje koliko su strani faktori lako spremni da žrtvuju lokalne interese zarad svojih. Pa ima li tu nekog nauka za nas? Kako za koga, rekao bih.
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 27 decembar 2009 11:44
vlaja
Mada i kod nas ima takvih. Videćete kad počnu putovanja u Sofiju po savete kao onomad u Budimpeštu. Još ako bude "zelembaća", i ha.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 27 decembar 2009 12:07
goran
Petre ,pa upravo takvu Srbiju hoće i Tadić da stvori bez indetiteta i bez obe pokrajne.Što se tiče Bugarske ona je uvek išla kroz istoriju niz vetar a teško da je neke koristi imala od toga.
Ali pošto Dačić koliko čujem ide u Ameriku verujem da će on srediti stvar i da neće biti problema sa Južnim tokom.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 27 decembar 2009 12:53
VV
Tekst je zaista analitičan, a u prilog tome ide i sve ono što se odnosi na nova američka diplomatska postavljenja u Beogradu i Sofiji. Američki ambasadorski bračni par ima veoma jasan zadatak...Kao i uvek oni su specijalisti za odnose sa Rusijom, pa ne bi trebalo imati iluzije kojim će se smerom raѕvijati situacija u ovom delu sveta.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 27 decembar 2009 13:03
Darko Stanojević
Preispitivanje projekata sa Rusijom podržale su SAD, čiji je specijalni izaslanik Ričard Morningstar nedavno boravio u Sofiji.


Morningstar? Pre će biti da je taj (bio) - Morgenstern.

Čim okolina "zamiriše na štalu" (eufemizam, da se ne izražavam), eto ih dzunzare, konjske muve i ostali obadi da "obeduju".

-----

Ne pročitah kakvi/koliki su penali za Bugare ako povuku potpis, kao što jesu? I prema Rusiji i prema Grčkoj?

Šta je sa nama u tom slučaju? Kakve garancije nam je pružila Rusija kada smo potpisivali "Južni tok"? Šta ako Rusija ne uspe da "ubedi", tj. privoli te prevrtljive "leteće" iz Bugarske, pa mi štetujemo zbog toga?

I inače su Bugari "digli pijuk" prema Rusiji značajno ovih par meseci unazad. Puca neka tikva, ali me nije briga za Bugare. Tražim nastavak članka, ali, da pređemo kod nas, u Srbiju.

-----

Gđa. Sijka Pištolova na svom sajtu traži pare za te prevedene i "dajdžestirane" informacije, a ja joj ne dam. :)
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 27 decembar 2009 15:56
Milorad Đošić
Bugarska udvornička politika je vekovima ista. Nisu imali zbog nje neku korist, kako reče neko. Na svaki američki mig oni će da odigraju američko oro. Njima u suštini ne treba zamerati, već prema njima uvek raditi dve do tri rezervne varijante. Šta je mama činiti? Po svaku cenu južni tok ubaciti kroz centralnu Srbiju preko Niša, Kragujevca..., a Vi gospodine Tomo razmišljajte o tome jer morate da preuzmete vlast od ovih štetočina.
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 27 decembar 2009 17:51
Maja
Zahvaljujući napretku tehnologije i dostupnosti informacija ,možemo da saznamo mnogo više o onima koji vekovima najpodmuklije i najpokvarenije sprečavaju nacije da se razvijaju,trguju sudbinama malih naroda i ne daju ni Rusiji ni Nemačkoj da ne zavise od anglosaksonske gospode,kolonijalnih vladara,Rotšilda,Rokfelera i njihovih vernnih poslušnika,koji za pare prodaju i otadžbinu.Ovo sa gasom je samo jedna u nizu tih podvala,na sve načine sprečiti bogaćenje Rusije,pokvariti što više njene dobre odnose sa Nemačkom,lišiti je svakog uticaja na Balkanu,da bi gospoda Britansko-Američki establišment ,vladali i dalje i izrabljivali sve i svakoga.To rade beѕ prestanka vekovima.
Nadam se da će da će im Nemci,Rusi,Kinezi,Indijci i drugi veliki narodi pomrsiti račune za sva vremena.
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 27 decembar 2009 18:08
Nikola Turajlić
USA nemaju ekonomski interes da se mešaju u transport plina iz kaspijskog bazena, a pretvaraju se kao da zastupaju interese svojih evropskih saveznika.
Ovde se radi o čisto geopolitičkom interesu pokušaja kontrole transporta ruskih energetskih resursa i time mogućnosti ucenjivanja Rusije.
U realizaciji ovog energetskog istočnog fronta USA koristi svoje saveznike baltičke zemlje, Poljsku, Ukrajinu, Gruziju i sada Bugarsku, koji podržavaju američkog "prijatelja" po cenu neprocenjive štete i izmakle dobiti za svoje države.Istina političke elite istih država (kao i Srbije) imaju za to odredjene benefite bilo duhovne(molitveni doručak) ili lukrativne, pa stoga je racionalno žrtvovati državni interes. Tako će države sa istočnog fronta ostati bez prihoda od plinovoda, nezavisno od toga da li će biti Južni tok ili Nabuko odnosno oba, a njihovi gradjani će plaćati neuporedivo skuplji gas (što si mogu dozvoliti jer su se po tranziciji obogatili).
Ova svadja ima i drugu stranu medalje i to da su se Kinezi već ubacili u posao s plinom (za sada skromno turajući jednu nogu izmedju vrata i dovratka) s tendencijom preuzimanja glavnine, kao i iranske proizvodnje. Tako mudri američki stratezi jednim udarcem ubijaju više muha: Pakoste Rusima, umanjuju energetske resurse svojih evropskih saveznika i osnažuju svoje protivnike Kinu i indirektno Iran. Američkim saveznicima (a i Srbiji) može desiti situacija po onoj srpskoj: Bog visoko, a Amerika daleko.
Medjutim ja vidim još jedan scenario, s kojim verujem računa i lijać Putin (nesretnici Rusi nemaju glumca). Po odstranjenju sadašnjeg reformskog ukrajinskog predsednika, novi će biti neuporedivo kooperativniji i prepustiti će Rusima i Evropljanima plinovode, naftovode, da Ukrajini ne bude kao baltičkim državama gdje se pokvario naftovod i nikako se "ne može" popraviti, pa zjapi prazan.
U ovom slučaju bi profitirali, pored Ukrajine, čak i Srbija (plinovod i naftovod za Grčku).
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 27 decembar 2009 19:40
skeptik
Toliko o slobodnom tržištu.
Što se tiče tretmana Srbije u odnosu na Bugarsku u EU postoji razlika. Srbija će u EU ući samo preko regija, dakle razdrobljena. Hitlerov testamen je vrlo jasan : "Srbi ne smeju imati nikakvu državu".SAD i još neki su u potpunosti preuzeli njegove (Hitlerove) političke ciljeve jer je on napravio pretpostavke za to. Doduše kasni se sa satnicom Srbija je trebala nestati još pre deset godina. Srbi mogu u Evropu samo pojedinačno, sa praznim đepovima, bez znanja jezika i pomalo gladni. Druga tačka Hitlerovog testamenta:" Srbi treba da budu svačiji robovi, pa i šiptarski".
No, međutim. Ne mora baš sve tako da bude. Meni se čini da sprovodioci Hitlerovog testamenta nemaju goriva, ni istorijskog, a ni drugog. Na gorivu je pala Hitlerova koncepcija prvi put, pašće i sada.
Još nešto. Ako slučajno srpski narod pretekne, to će biti samo iz jednog razloga, Srbi vole da uče i da se takmiče. Kad, neko napravi kuću oni odmah skoče, napraviću i ja veću. Kad neko nauči engleski, odmah i drugi skoče kad može on, naučiću i ja, neće se on meni folirati. Kad neko magisrira, odmah magistriraću i ja, što sam ja lošiji.
Jedna prijateljica mi je rekla, "Cilj je u redu, ali motiv ne valja". Čitav život sam bio protiv takvih motiva, ali sad kao zreo ( u pozadini, smeh moje žene) čovek Vam kažem, baš takav motiv je pravi motiv.
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 28 decembar 2009 03:01
babaroga
Sta ako se ne napravi gasovod? Ko ce opravdati sto je NIS poklonjen za 400 miliona?
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 28 decembar 2009 11:22
gubernator
#babarogi#

A onda se otkrilo da je "poklon" u dugovima i gubitcima do guše, jerbo je morao da finansira DS-LSV izbornu kampanju.
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 28 decembar 2009 13:22
Marko
Stvarnost je daleko komplikovanija nego je autor analizira kroz banalnu dioptriju o bugarskom "satelitizmu". Bas kad je tekst pisan, bugarski i ruski ministar energetike poceli su 24 decembra u Moskvi "iznenadni" razgovori o punom finansijskom - prema ispoljenoj zelji Rusije 100 % ucescu- u izgradnji nuklearke Belene". Nastavljau se i razgovori oko Juznog toka gde ce ucsce Bugarske biti 51%, a takodje i razgovori o uvozu ruskog gasa bez posrednickih kompanija kako je dosad bilo.
Pozicija Bugarske se razlikuje od situacije u kojoj se nasla Srbija u odnosu na zavisnost ne samo od ruskog gasa nego i u odnosu na vlastnistvo infrastrukture.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 29 decembar 2009 20:27
Aleksandar
@ Darko Stenojevic

Radi se o: Richard Morningstar, the US special envoy for energy.
Preporuke:
0
0
16 sreda, 30 decembar 2009 21:07
Darko Stanojević
G.Aleksandre, ZNAM.... ali je proizišlo od germanskog, čini mi se.

Ne ulazim u to da li je "Rihard/Ričard" poreklom Nemac ili Jevrejin, samo je rogobatno za moje nenavikle uši.

Pozdrav!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner