Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Šeici u Beogradu

Komentari (4) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 27 novembar 2009 11:32
Robert Lee
Ono što Srbija, dakle, može ponuditi Kuvajtu jesu tenkovi u zamenu za novi priliv sredstava u budžet, kao i u zamenu za infrastrukturna ulaganja u Srbiju.
Izvinite molim...na koje tenkove autor misli? Nece valjda prebogati Kuvajt kupovati od nas polovne tenkove. Da li autor misli na nove verzije M84? Svaka od drzava bivse SFRJ koja je ucestvovala u razvoju ovog orudja - Srbija, Hrvatska, Slovenija - za protekle dve decenije uspela je da napravi samo po par prototipova i nista vise od toga. Dalji razvoj na platformi M84 odnosno T72 je bez perspektive jer je koncepcija uveliko zastarela. Velika ranjivost sa boka i nezasticeni polozaj municijskog kompleta unutar tenka, koji su dokazani tokom gradjanskog rata, cini ovu platformu neisplativu za dalji razvoj. Nemamo mi sta ponuditi Kuvajcanima u tom delu.
Preporuke:
0
0
2 petak, 27 novembar 2009 17:08
komentator bg
Stvarno je teško odgonetnuti šta kuvajtski šeici traže u Beogradu. Kupovina oružja sigurno nije u pitanju. Srbija izvozi uglavnom ručno naoružanje i municiju i to pre svega siromašnim zemljama, Kuvajt sigurno nije mušterija za to. Teško da je u pitanju i kupovina prehrambenih proizvoda. Naša poljoprivreda proizvodi mnogo manje nego što bi mogla, izvoz je ograničen. Šeici sigurno nisu došli u posetu na visokom nivou da bi kupili malo voća ili konditorskih proizvoda. Dakle, teško da Kuvajt ima neke ekonomske interese da sarađuje sa Srbijom.

Još više čudi odlučnost da Kuvajt podržava teritorijalni integritet naše zemlje. Jer Kuvajt je upravo sličan slučaj kao Kosovo i Metohija. Istorijski, Irak ima pravo na teritoriju ove zemlje. Možda i pravno. Kuvajtski suverenitet je američko delo. Kuvajt je sigurno najveći i najpouzdaniji američki saveznik među arapskim zemljama. Logično bi bilo očekivati da ova zemlja prva prizna nezavisnost naše pokrajine.

Dakle, potpuno je nejasno ovo kuvajtsko prijateljstvo prema Srbiji. Jedini logičan odgovor vidim u sledećem: zapad želi da održi mirno stanje u Srbiji, i vlast koja mu odgovara, a za to su potrebne bar neke investicije. I, možda je Kuvajt jedan od idealnih rešenja za to. Novca za ulaganje ima. Nema negativnu reputaciju u Srbiji. I naravno, eventualno Kuvajtsko ulaganje u Srbiju se uklapa u američki plan islamizacije dela Evrope južno od Save i Dunava.

Eto, po mom mišljenju šeici su u Srbiju došli po američkom "savetu" da ovde naprave neka ulaganja.
Preporuke:
0
0
3 petak, 27 novembar 2009 18:10
volim Srbiju
ROBERT LEE : Izvinite molim...na koje tenkove autor misli? Nece valjda prebogati Kuvajt kupovati od nas polovne tenkove. Da li autor misli na nove verzije M84? Svaka od drzava bivse SFRJ koja je ucestvovala u razvoju ovog orudja - Srbija, Hrvatska, Slovenija - za protekle dve decenije uspela je da napravi samo po par prototipova i nista vise od toga. Dalji razvoj na platformi M84 odnosno T72 je bez perspektive jer je koncepcija uveliko zastarela. Velika ranjivost sa boka i nezasticeni polozaj municijskog kompleta unutar tenka, koji su dokazani tokom gradjanskog rata, cini ovu platformu neisplativu za dalji razvoj. Nemamo mi sta ponuditi Kuvajcanima u tom delu. Kuvajt nece od nas kupovati polovne tenkove niti nove.Autor najverovatnije misli na modernizaciju postojecih Kuvajtskih M84 na standard M84AB1. A ta modernizacija je u osnovi ruski T90. Cena modernizacije po tenku je oko 1,5mil.$.Kako po nekim procenama Kuvajt jos uvek ima oko 150 M84 bio bi to dobar posao za nasu Namensku industriju.Sto se tice ranjivosti M84 pokazane tokom gradjanskog rata to donekle stoji. Ali isto tako pogresna upotreba tenka{bez pratnje sopstvene pesadije}u urbanim uslovima doprinela je cesto nepotrebnim gubicima. Uostalom i americki Abramsi sa daleko vecom oklopnom zastitom trpe gubitke u Iraku kako od RPG-7 tako i od improvizovanih PT mina.
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 29 novembar 2009 16:50
Stanisa
Moja malenkost, moja prosecna inteligencija i vidovitost zele da objave sta to kuvajci traze kod nas. Ljudi, uskoro pocinje prelazni rok politicarima pa kuvajtovci zele na vreme da se ukljuce u kupovinu i da angazuju celu nasu vladu da im vodi Kuvajt za ulazak u evropu. Ne cudite se, kad je mogao izrael da se ukljuci u sva moguca delovanja po evropi, zasto to nebi i kuvajt? Mi smo za njih momentalno velika odskocna daska. Doduse, momentalno nam je voda do guse ali uz americke podmornice savladacemo mi tu smetnju.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner