уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Анти-титоисти

Kоментари (149) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 08 јун 2009 13:17
Велизар
Најупечатљивију критику титоизма оставиле су нам одрубљене главе српских социјалдемократа, правих заговорника парламентарне демократије, од др Симе Марковића до Петка Милетића. Њихов тачан број ни до данас није коначно утврђен, а својеврсни историјски куриозитет без преседана, представља податак из московских архива, сада отворених и доступних, да је Валтер неке од њих денунцирао НКВД-у чак и након њиховог смакнућа.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 08 јун 2009 13:32
перо-уса
Крајња верификација свих оваквих текстова су сами наши животи а не некакве абстрактне конструкције, филозофирање, и објашњавање онога сто можда јесте а можда и није. У том погледу овај чланак далеко пада испод оригинално Ломпаровог (мада ни тај није без недостатака).
Понекад питам пријатеље кад је почела криза у Југославији, и још нисам добио два иста одговора. Јасно, људи одговарају кад је за њих то почело. Почесто сам био шокиран одговорима, например да је криза почела са бомбардовањем, али сам се навикао. Такође сам приметио да исти људи померају границу уназад у односу на претходни одговор после неколико година.
Чини ми се да за аутора криза још није почела, док је за Ломпара почела још 41-ве, што ме чини песимистом да се неки заједничи језик икад може наћи.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 08 јун 2009 13:59
Slađana Cvetković
Autor ovog teksta zamera profesoru Lomparu etiketiranje titoizma. Ne poseže li on sam za istim postupkom kada nabraja funkcije profesora Lompara?
Sa većine pobrojanih funkcija Lompar je oteran zbog svog doslednog antitioističkog stava, kao npr. sa funkcije direktora Politike. Zato on ima i moralno pravo da kritikuje titoizam kao pojavu.
Ne bih se složila ni sa Kalikovim etiketiranjem Lompara kao nacionaliste i rasiste.
Pa upravo je on hrabro ustao protiv nacionalističkog rukovodstva u Matici iseljenika, koja je počela da dodeljuje nagrade četnicima i ljotićevcima iz emigracije. Zato su ga i odatle oterali sa funkcije člana Predsedništva i predsednika žirija.
Profesor Lompar je žrtva svojih uverenja i jedino ga još nisu oterali sa finkcije predsednika Zadužbine Miloš Crnjanski i sa Univerziteta.
ne znam da li su autora ovog teksta oterali sa neke funkcije?
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 08 јун 2009 14:40
Мирослава
Одличан текст!
Са каквом лакоћом за читање аутор износи уверљиву аргументацију поводом "тешких тема".
Хвала и њему и НСПМ.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 08 јун 2009 14:50
Vox populi
Sa ovolikim brojem navedenih funkcija titoistički duh u Srbiji izgleda da najviše pogoduje njegovim najžešćim kritičarima, kao što je Lompar.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 08 јун 2009 15:10
П. И. Рачковски
Ако Србија жели да добије још једног Јеврема Брковића, онда ће Ломпара отерати и са Универзитета. Рецептура за приузводњу највећих србофоба, пореклом из Црне Горе, одавно је позната. Ускратите им почасти и привилегије, ордења и знамења у Београду и добијате у Загребу, или Подгорици најљуће непријатеље. Примери Марковића-Штедимлије и Секуле Дрљевића то најбоље потврђују. Зна за ову рецептуру данашња опрезна власт у Београду и зато ће се потрудити да увеженом професору Ломпару прибави још неку функцију и обезбеди још неку синекуру.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 08 јун 2009 15:45
Sinisa
g.Kalik pa Vi sve ad hominem.Etiketom na etiketu.Tek otvaranjem arhiva izasla su na povrsinu sva Titova zlodela prema srpskom narodu.
O Nikoli Milosevicu,neka mu je vecno hvala i slava, svi u govore s postovanjem i ljubavlju.
Za Vas skoro niko nije cuo-radite,pokazite covekoljublje,istinitost i pravdu,kako bi jednoga dana i vi stekli postovanje.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 08 јун 2009 16:11
Nikola
Nisam upoznat sa djelima profesora Lompara, ali vidim da se spominje i profesor Antonić, osoba koja smatra Putina, koji se poziva na staljinističko nasljeđe (doduše ne čitavo), velikim državnikom, pa ne znam baš da li bi i on koristio takve termine kao što su bubašvabe i tome slično.

U svakom slučaju, slažem se da nam nije samo titoizam kriv (on nije ni stvorio Jugoslaviju), da je potrebna adekvatna kritika komunizma na ovim prostorima, ali i da se mora priznati da tzv ''drugosrbijanstvo'' nije nastalo 1941. već možda čak 1389. godine.

Ako Lompar tvrdi to što je rečeno u ovom tekstu, onda ignoriše samu srž srpskog konflikta - viševjekovnu kohabitaciju sa Turcima, takvu da su mnogi Srbi postali ''urbani'' i stalni žitelji turske baščaršije, ''superiorni'' u odnosu na ruralne Srbe.

Titoizam je samo otvorio vrata problemu koji nikada nije riješen. Kod ''Druge'' Srbije je riječ da oduzimaju ''Prvim'' Srbima sposobnost da koriste razum, što je čista dehumanizacija na djelu. Ako ćemo da koristimo desne kritike komunizma, onda je to kod Hajeka podjela na nomos i thesis, spontane i organizovane poretke.

Desničari tvrde da nijedan ljudski um ne može da obuhvati čitav poredak, stoga je postojanje potpuno organizovanog poretka nemoguće, to jest umjesto u red vodi u haos. To jeste zajednička odlika komunizma, titoizma i drugosrbijanstva.

Nomos kao princip poretka se zasniva na tradiciji, Thesis na rušenju te tradicije.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 08 јун 2009 17:25
Небојша Малић
Већ сам навикао да у текстовима друга Калика читам првенствено личне увреде и флоскуле једне идеологије која се показала не само као неуспешна, већ и нечовечна. Хтео бих да упитам, међутим, како друг Калик, или ико други ко још симпатише ту идеологију, коментарише отворену славофобију Маркса и Енгелса, а потом и отворену Србофобију КПЈ? Под којим је то режимом наметана фиктивна колективна кривица Срба за "угњетавање" свих осталих народа у Краљевини СХС? У ком режиму су створене, на антисрпским темељима, македонска, муслиманска, црногорска нација? Који је режим правио државе од традиционалних српских земаља, а Србију свео на Недићевске границе стварањем "покрајина"?

Претпостављам да ће одговор доћи у форми "А ти то онда симпатишеш Хитлера-Љотића-Радикале" али наметање лажног дуализма није аргумент, већ само изговор. Ако друг Калик или неки његов истомишљеник може да наведе макар један пример где је њихова "прогресивна" (шта год то значило) идеологија учинила ишта позитивно за Србе - не нешто што би превагнуло над евидентном штетом, већ било шта, уопште, икад - 'ајде да то чујемо. Без тога, цела ова расправа је потпуно беспредметна.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 08 јун 2009 17:28
Borivoje R.
Mislim da autor teksta ima pravo kada Lompara dovodi u vezu sa nacionalističkim, ali ne i rasističkim delovanjem. Biće da je to, ipak, preterana i neopravdana kvalifikacija. A razlika je velika.
Istine radi, Lompar jeste bio predsednik žirija u Matici kada je ona dodeljivala nagrade najpoznatijim ljotićevskim i ravnogorskim predstavnicima iz emigracije. O tome je Politika podrobno izveštavala, jer je Lompar u to vreme bio i njen direktor. To se lako da proveriti i u arhivi dnevnog lista Politika, ali i na njenom sajtu. Posebno je, međutim, pitanje zašto je i ljotićevskim fašistima uručivao priznanja, kada se zna da su gerilci antifašističkog pokreta DM bili u sukobu i ratu sa ZBOROM?
Možda je imao nameru da na taj način izvrši nacionalno pomirenje? Ili da odobrovolji svoje saplemenike iz Crne Gore?
O tome g. Kalik ne piše ništa, ili misli da je odrednica nacionalista i rasista, opasnija od fašiste? Zašto?
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 08 јун 2009 17:57
Васа
Видим да Калик, као аутор овог текста, није успео ни да наведе све руководеће положаје на којима је Ломпар био, или је још. Да се ради о критици личности и персоналном замерању, онда би то са његове стране било недопустиво. Али пошто је у питању кључни методолошки став у Каликовом тексту, легитиман и оправдан, да се сравњује лични пример и дело, онда овај његов пропуст сматрам и као мањкавост ауторског написа.
Или о личном примеру зна недовољно?
У том случају поменути методолошки приступ није ни требао да користи у овом тексту.
Или штеди Ломпарову руководилачку биогарфију у титоизму, кога од Ломпара брани?
Што је опет опортуно.
У сваком случају вредело би да нам аутор понуди објашњење. Унапред хвала.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 08 јун 2009 18:07
umereni evropejac
Izgleda da se u Srbiji demontaža titoizma vrši odlazeći sa jedne na drugu, višu i značajniju funkciju, kao u slučaju Lompara? Zanimljivo.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 08 јун 2009 18:10
Danijela
Da li ovim tekstom g. Kalik izražava poštovanje prema manjinskim pravima našeg profesora Mila Lompara? Razmislite o tome g. Kalik.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 08 јун 2009 19:30
Неофит77
Титоизам је био кул, сад што су комунисти после рата стрељали на десетине хиљада људи по експресним пресудама, што су слали неистомишљенике на Голи оток, што су преко милион Срба оставили ван авнојевских граница Србије, створили две покрајине, над којима Србија од 1974. и није имала контролу, све је то неважно, ко ради тај и греши, битно је да се лепо ждрало и да се путовало, а и мозак се није много замарао, изгледа да су и овакви текстови последица тог периода.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 09 јун 2009 04:15
I Lompar i Kalik!
Kako da vam objasnim... Uvazavam Lompara, strast sa kojom i misli i pise i deluje. Ali, isto to vazi i za Kalika, koji nije toliko poznat - kako mu jedan od komentatora "zamera" - ali cije misli takodje pokazuju jasnost, visprenost, otvorenost i moralnu cestitost! Voleo bih da ovo bude duel u kojem ce obojica videti vrline druge strane - a ne samo ono sto im se cini manjkavim. To vazi, dakako, ponajpre za Kalika, jer za Lompara ne znam da se dosad izjasnio o ovoj kritici i njenom autoru Kaliku. Ponavljam: nije nepogresiv Lompar, ali jeste za Srbiju vazna intelektualna pojava. I nije Kalik u ovom trenutku autor tipican za srpske prilike, ali bas zato jeste vazna intelektualna pojava, koja moze doprineti zrenju srpske intelektualne scene. Jer, ova je scena pre svega nezrela, uvek spremna za preterivanje, uvek otvorena samo za jednu stranu. Otuda, cestitam gospodinu Kaliku na ovom postenom i promisljenom, prozivljenom tekstu. I unapred se radujem odgovoru gospodina Lompara, za koji sam siguran da ce biti na nivou tekstova kojima je stekao ugled i pristalice. Ako sam treba da se "legitimisem" - intimno jesam sklon pre onima koji u titoizmu vide izvor zla i patnje, posebno za Srbe, ali u jednom trezvenom, "objektivnom" promisljanju mozda su Kalikovi argumenti ipak jaci!? No, duel je tek zapoceo, nadam se. Duel dve mislece glave, kojima pamet u glavu ne ulivaju partijske centrale i strane ambasade. Lompar i Kalik su medju malobrojnima koji u Srbiji jos neguju dostojanstvo, zato sam - na njihovoj strani, koliko god to zvucalo paradoksalno, u casu dok jedan stoji naspram drugom!
Препоруке:
0
0
16 уторак, 09 јун 2009 05:17
Теољуб
Много тога је у овом тексту Мариа Калика, нејасно,
помешано и недоследно.
Нпр. он оптужује Ломпара за национализам, али не даје одговор како је Секретаријат за културу Управе града Београда могао таквог националисту да постави за Председника Комисије за капиталне издавачке пројекте?
Значи ли да је и руководећи кадар Демократске странке, Горица Мојовић, која је Ломпара довела на то место, такође националиста? Не бих рекао, ако ни због чега другог а оно због чињенице да је Мојовићка, као некадашњи Извршни секретар ЦК СКС за културу, осведочени борац против српског национализма.
Којим је издавачким кућама и по којим критеријумима за време свог председниковања Ломпар усмеравао средства из буџета града Београда?
Ни на то питање Калик не даје одговор, иако су му доступни записници ове Комисије у Скупштини града Београда. Да је бацио бар летимичан поглед на ту документацију видео би да идеологија национализма не иде уз име Мила Ломпара. Напротив. Ломпар се не веже ни за једну идеологију, већ се од њих одвезује.
Могао је Калик да одгонетне за шта се Ломпар једино може везати, да је озбиљно проучио те буџетске извештаје. Али је он био брзоплет и површан, па му је такав и овај текст.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 09 јун 2009 08:06
Srboljub Savic
Razni "...izmi" u filozofiji, umetnosti ili u ekonomskoj teoriji su bar imali neke definicije
(ili pokusaje).
Mi, u Srbiji smo se poodavno izvestili u izmisljanju nedefinisani "izama", a jos vise
u "merenju repa mrtvih vukova i vukizama".
Dok hrabri lovci mere mrtvu lovinu, mi se dicimo
"merenjem zla" pokojnih, iako svi znamo da smo
sa njima "rujno vino pili". Bilo je to i kad je
Karadjordje, pa Aleksandar ubijen, Juga postala
Republika, Milosevic digao na noge tolike, ...
Sada se poeni skupljaju na pomodnom "antititoizmu".
Tantijeme od slavljenja "anti-anti" su potrosene,
treba doci do novih - skup je, a jedan-bedni zivot.
Naravno, ko bi smeo da prica o "trojkama", koje
su stvarno vladale u svim manjim i vecim mestima.
Oni su danas i kapitalisti i demokrate i ...
Mozda nije zgoreg podsetiti se kad je umro cuveni
autoritarac (da ne pominjemo da pre toga nije ni
naredjivao nekoliko godina). Ipak nije na odmet
ne zaboraviti, da je sledeci diktator, pod hitno
sazvao Kongres i jos brze bukvalno ukinuo Savez
Komunista Srbije. Kako je gradio sledece "izme"-
odziveli smo (kako ko). "Najnovokomponovaniji"
(sa nama - i anti i anti-anti) sada grade nove.
U zasedi cekaju (naravno, da se ovi upokoje)sledeci kriticari tekucih "izama".
I sam zivim, ne bas kratko, srecom ne zaboravljajuci mnogo toga, ukljucujuci-zapenusene.
Gde god da sam bio, deo sam svega sto se zbivalo
oko mene. Najteze mi je da odgovorim deci na mnoga
zasto?, i "sta si ti-tata uradio?". Odgovore trazim, srecom ne pokrivajuci se "izmima".

Nazalost mnogo prostora za "ostrvljavanje" jednog
na drugog - nedostojno ideje i stecenog ugleda
NSPM. Daleko je clanak od ideje i konstruktivne
borbe misljenja.
S postovanjem,
S. Savic
Препоруке:
0
0
18 уторак, 09 јун 2009 08:36
брм
@неофите
па шта би било после свега што су урадили још и да не ждеру и да замарају мозак?
стварно си критизер
Препоруке:
0
0
19 уторак, 09 јун 2009 11:41
Марио Калик
@ I Lompar i Kalik!

Захваљујем Вам се на лепим речима и подршци. Поздрав

@ Велизар

Лепо је што спомињете наведене предратне српске комунисте, али не схватам у каквој су вези др Сима Марковић и тзв. парламентарна демократија. Знам само да су у систему такве "демократије" обојица споменутих били прогањани и затварани. Али, о тим историјским чињеницама данас нико не говори, можда зато што су то били комунисти, а према њима су сва средства дозвољена?

Али, кад већ спомињемо др Симу Марковића, неке његове мисли директно су у вези с оним о чему сам писао, и вреди их навести:
„Савез балканских народа значио би економску и политичку еманципацију Балкана из ропства западно-европског империјализма...“ и „западно-европски империјализам јавља се као највећи непријатељ и највећа сметња споразуму и уједињењу балканских народа“. Као да су ове речи написане данас, и у томе је вечита актуелност комунистичког (пролетерског) интернационализма, све док канпиталистички империјализам (ЕУ или САД, свеједно) иде руку под руку са потпиривањем националне ускогрудости или мржње међу "малим" народима које овај империјализам све скупа жели подјармити, нудећи једнима "независност" од оних других, као ништавну замену за потчињеност њему, много моћнијем и стварнијем господару.

Када ми сами наседнемо на ову подвалу, односно на ускогрудост или мржњу других народа према Србима, одговоримо нашом ускогрудошћу или мржњом према тим народима, чинимо баш оно што овај империјални господар жели, и радимо њему у прилог. Није ли то неинтелигентно? Зато наши национализам а понегде и шовинизам представљају кратковиду политику, чисто реактивну, без шире визије како изаћи са крај са моћним непријатељем. Искључиво позивање на Српство и Православље не нуди огромном броју грађана Србије, који нису Срби и православци, или су Срби а атеисти, никакву политичку платформу, и зато је та политика одвише партикуларна.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 09 јун 2009 11:47
Ратко М
Бриљантан текст, оштар, врло полемичан и оно што је најважније, демаскира десничарске фолклорне утваре! Само напред друже Марио!
Препоруке:
0
0
21 уторак, 09 јун 2009 12:02
dsn
Ekonomska efikasnost,postgnuti stepen razvoja,nivo drustvenog i licnog standarda,svojinski odnosi itd.ne mogu se nikako zaobilaziti prilikom analiza "titoizma","antititoizma",samoupravnog socijalizma i sl. A upravo su,uglavnom zbog ovih razloga,ti drustveni projekti doziveli neuspeh.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 09 јун 2009 15:06
Будимир Лудвиг
"Каткад се чини да ов(акв)и критичари титоизма не разликују интелектуалну обраду од, рецимо, француске обраде свињетине или јунетине." - човек који у свом тексту напише ову/акву реченицу нема ни стила, ни доброг речника нити показује да се искрено и дубоко размислио о томе шта жели да каже.
Између осталог, ваш текст је пун произвољности и општих места. Пишете о неким подигнутим школама и болницама и о интернационализму. Зашто не кажете шта мислите о комунистичким прогонима и убијању људи који су имали другачије ставове и који нису моги да се помире с вашим комунистичким једноумљем? Зашто то избегавате?
Приметио сам да се у вашем тексту обазирете на функције које је обављао или обавља господин Ломпар. Зар не можете да се издигнете у својој расправи мало више? Да ли мислите да неко ко другачије мисли од на пример вас, би требало да се сакрије у мишју рупу па би тада за вас представљао поштовања вредног саговорника? Или је то само недостатак добрих аргумената.
Препоруке:
0
0
23 уторак, 09 јун 2009 15:33
Марио Калик
@ перо-уса

Потпуно се слажем са Вама, "крајња верификација свих оваквих текстова су сами наши животи"; о томе сам и говорио. Довољно је упоредити животе за време "мрачног" титоизма и данас, у свим њиховим димензијама, па увидети огромну промену, наравно на горе. Чест изговор како сада живимо лоше јер смо тада живели добро, односно како сада плаћамо "трошкове" некадашњег мање-више лагодног живота, у крајњем завршава у једној бесмислици о којој нико јавно не говори. Наиме, она жели да каже да свако добро нужно завршава нечим лошим, јер се, ето, не може увек добро живети добро. Чак и да је ово истина у нашем конкретном случају, да ли је, гледано у целини, боље бар неко време живети добро, па макар после тога (па и због тога) живели лоше, него никада не живети добро, што је перспектива великог броја људи у свету капитализма, обележеног драстичном социјалном неправдом? Окривљавање титоизма за садашње стање као да сугерише да се не треба борити ни за какав озбиљнији социјални успон, да је чак боље не тежити таквим идеалима, јер ће они наводно неминовно завршити некаквом катастрофом. У крајњем, по овима, боље немој никада да живиш добро, него бар некада добро. Није ли ово бесмислено?

У данашњем спору око титоизма политички и друштвени улог је стога много већи него пука одбрана или критика Титове личности и власти. Критичари титоизма мање-више циљају, у сваком случају, њихова критика има такве објективне учинке, да обесмисле сваки радикалнији друштвени пројекат, проглашавајући га "утопизмом", било да је реч о југословенству или социјалној једнакости (правди). По њима, одбацујући овај "утопизам" који нужно завршава нечим лошим за "српски народ", ми изгледа треба да останемо везани за постојећи свет капитализма, национализма, расизма итд. и само да се трудимо да га ту и тамо "реформишемо". Немогуће је остварити интернационалну заједницу јужнословенских народа и идеју социјалне правде, и тачка! Зато заборавите да сте у таквој заједници икада (бар неко време) живели!
Препоруке:
0
0
24 уторак, 09 јун 2009 15:56
ни десни, ни леви поглед
Ова "полемика" ми се чини исфорсирана! Напросто, невиди се Каликово упориште, јер Ломпар лепо каже да је "титоизам" био погубан за Србију и Србе! Не и за Југославију! Титови резултати за Југославију и све државе настале њеним распадом, осим Србије наравно, су евидентни и непорециви. Нажалост, Србија је уништена уставом из 74. и то намерно и смишљено, уз плански и предвиђени крај Југославије. Значи, није "Тито и после Тита", већ "после мене потоп". Дакако, Србије! О чему Калик расправља? Резултати, како они добри за Словенију и, превасходно, Хрватску, тако и они лоши за Србију, говоре сами за себе. То што је Тито имао српску камарилу око себе није ништа ни чудно, ни оправдавајуће. Па тога је било кроз целокупну српску историју, а сведоци смо да српска политичка елита на власти и данас пада на колена пред окупаторима. То што је добар део те српске елите наслеђен из "титоизма" немења готово ништа. Јер, није Тито тај који је започео цепање и уништавање Србије, већ је дело великих светских сила, а он је само добро слушао шаптаче, како са истока, тако и са запада. Урадио је све по страном налогу, а Ђурић и екипа су платили цех нешто раније, док сада испаштамо сви ми заједно. Другосрбијанци имају утисак да ће се спасти издајом националних интереса, а када би само прочитали историју Србије за основце, било би им јасно да је и њима припремљена иста судбина као и Првој Србији (поделу на прву и другу Србију намерно истичем због оне коју то "нервира"). Без обзира што Калик има шлифа и оно друго (што би модерација исекла), Ломпар је интелектуално за три дужине испред и мишљења сам да "полемике" неће бити (нажалост), поготово узимајући у обзир јадне "интервенције анонимног Јасперса" у претходном тексту. Штета! Тема заслужује једну добру полемику, само што Калик није тај који ће "натерати" Ломпара на одговор, јер места за то и нема...
Препоруке:
0
0
25 уторак, 09 јун 2009 16:24
Марио Калик
@ Slađana Cvetković

Поводом "етикетирања". Набрајање нечијих функција никако не може бити етикетирање, то су сирове чињенице. И није ми то био превасходни циљ, у принципу не користим такве чињенице као аргумент. Али, то може постати аргумент у расправи ако неко са толиким функцијама у разним областима друштвеног (и идеолошког) живота, у којем се, дакле, тако солидно етаблирао, нападно оптужује да је у друштву доминантна нека њему сасвим супротна и неприхватљива идеологија, чак помало поистовећујући себе и себи идеолошки сличне са аутентичним изопштеницима попут Сократа или Паскала. И још када се то учини са претензијом на властиту моралну чистоту и узвишеност, одапињући врло отровне моралистичке стреле према неистомишљеницима, не може се очекивати да се према таквој особи не потегне аргумент морала. А пошто је реч и о професору Универзитета, и аргумент интелектуалног нивоа сасвим логично улази у игру.

Не спорим да су многе формулације које сам користио у овом полемичком тексту доста оштре, на ивици дозвољених средстава у једној интелектуалној расправи. Зато текст и јесте полемичан, провокативан. Такав је, уосталом, и сам Ломпаров текст. Али, трудио сам се да иза сваке од њих стоји некаква аргументација, и због тога није реч о обичном етикетирању или обичном нападу ad hominem, тако карактеристичном за подручје дневне политике. Неко може рећи да су ти аргументи лоши, али не може рећи да уопште не постоје. Драго ми је што се већина коментатора било критички осврнула на њих, било их подржала. Важно је да су они испод полемичке форме видели један суштински садржај о коме треба дати мишљење. И зато се више нећу освртати на мета-полемике око питања какав је чији језик, јер оне замагљују и разводњавају овај суштински предмет спора, а то је (анти)титоизам. Најгоре од свега, оне по правилу завршавају у потпуно бесплодној, лошој бесконачности особеној за испразно препуцавање.
Препоруке:
0
0
26 уторак, 09 јун 2009 16:24
Život ili zakon?!
Prvi put čujem za g. Kalika i moram da priznam da mi je izuzetno drago što se konačno pojavio jedan disonantan ton na našoj političkoj sceni - naravo, pod uslovom da scenom uopšte možemo da nazovemo neartikulisano mahanje bajatim floskulama i ako politikom možemo da nazovemo izbor između dve strane istog novčića...

Do sada smo bili osuđeni na lažnu alternativu: ili si na strani onih koji veruju da su svi Srbi uvek u pravu (pa čak i oni Srbi koji su u II ratu sprovodili nacističke zakone!) ili su Srbi uvek u krivu (pa čak i oni Srbi koji su se borili protiv nacizma). Naravno, u pitanju je bio lažni izbor između "prve Srbije" i "druge Srbije"...

A koliko je navedena alternativa lažna, možda najbolje možemo da vidimo na primeru notornog Nikole Samardžića: u prvoj fazi, tokom devedesetih, Nikola Samardžić širio je najmračniju ultradesničarsku, rasističku, antisemitsku propagandu, zasnovanu na naci zakonima o čistoći rase; u drugoj fazi, Nikola Samardžić postao je jedan od glavnih ideologa "druge Srbije" i trenutno se bavi selekcijom različitih oblika života, dekontaminacijom Srbije od "biloškog otpada"...

Zahvaljući sasvim novoj perspektivi, koju nam je ponudio g. Kalik, mi sada shvatamo da nismo osuđeni na lažnu alternativu (tj. na izbor između Nikole Samardžića i Nikole Samardžića); možemo i moramo da se borimo za život s one strane samardžićevskog (rasističkog) zakona! Čini mi se da bi se smisao teksta g. Kalika možeo sažeti u svega tri reči: ŽIVOT NIJE ZAKON!
Препоруке:
0
0
27 уторак, 09 јун 2009 17:20
Kamendin
Dubok naklon Mariu Kaliku!
Ovako piše onaj koji ne kalkuliše, nema putera na glavi, ko nije ni ohol, ni gord, koga ne zanimaju ni funkcije, ni dodatne prinadležnosti.
Lično sam oponent ideologije "Ljubičice bele", ali više poštujem i ovakvu njegovu apologetiku, od kritike naših "progonjenih" desničara, koji su poput Lompara zauzeli skoro sve arbitrarne položaje, koje su mogli da zauzmu.
Svaka čast NSPM, koji svoju uredničku objektivnost potvrđuje i ovom polemikom Kalik-Lompar.
Препоруке:
0
0
28 уторак, 09 јун 2009 18:39
Дача
Са задовољством сам ишчитала овај текст, али се и поприлично замислила над њим. Од сада ћу, у вези са неким "неспорним ауторитетима", будније пазити на разлику између морала и моралисања.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 09 јун 2009 18:48
Марио Калик
@ Slađana Cvetković, Teoljub и други

Предмет овог спора није да ли је и зашто Ломпар отеран са неких функција у друштвеном животу, или да ли има још неке које нисам навео. Рекох, то није само по себи одлучујућа ствар, и расправа о томе срозава ниво ове дискусије. Питање његових функција се поставља искључиво у контексту његовог позивања на "чињеницу" да је титоизам „успостављени начин мишљења“ који се „може пратити у свим видовима живота“. Да Ломпар не заступа овај став, мени лично не би пало на памет да на овом месту спомињем његове функције. Али, када се нешто јавно каже, са великим претензијама, онда се та особа мора држати за реч, и проверити њена доследност у интелектуалном и моралном погледу (јер се, између осталог, и сама позива на морал). Ствар је, дакле, у првом реду, логичке природе, а затим и моралне. Претпоставимо да је Ломпар у праву. Међутим, ако је титоизам заиста успостављени начин мишљења који се може пратити у свим видовима живота, па према томе, и на Универзитету, радиу, новинским кућама, секретаријатима, (не)владиним организацијама итд. откуда онда Ломпар као антититоиста у њима, и то на утицајним положајима? Небитно је колико дуго, и да ли је још увек или није; кључно је како је уопште дошао до тих високих позиција у одређеном тренутку. О тој самопротивречности између онога што неко говори и онога што неко јесте се овде ради.

Баш пример са Горицом Мојовић који наводите илуструје овај проблем. Понављам, не желим да се све ово схвати као некакво приземно прозивање и обрачунавање, већ само као моменат у много важнијем и одлучујућем спору који се води на вишем интелектуалном нивоу. Зато конкретна имена из света дневне политике нећу убудуће спомињати; сада их користим последњи пут. Углавном, по Вашем опису би Горица Мојовић могла бити кандидат за титоисту. Али, откуда онда Ломпар у комисији која је под њеном ингеренцијом? Дакле, или она и слични нису титоисти, или је и Ломпар титоиста. У оба случаја, лоше по Ломпара. У томе је проблем.
Препоруке:
0
0
30 уторак, 09 јун 2009 19:42
Марио Калик
Питање расизма

Неки саговорници су погрешно разумели моју оптужбу за расизам коју сам упутио Ломпару. Нисам рекао да је Ломпар расиста, нити да је шовиниста. По мени, он је националиста, и то не укључује мржњу према другим народима, већ само једно, по мом мишљењу, ограничено везивање искључиво за властити народ (етнију), без узимања у обзир, у том идејном и политичком видокругу, других народа који такође живе у некој држави. Али, његова изјава да су титоисти "бубашвабе" јесте расистичка, у смислу да неке групе људи третира као нељудски, подљудски, боље речено, животињски облик постојања, као нижу природну врсту (расу). Не морају те групе да буду припадници друге људске расе, расизам је овде већ то када некога разумеваш и одређујеш преко аналогија из света природе. Та натурализација политичког живота је кључни чинилац расизма. И нешто што јасно одваја екстремно-десничарски дискурс од радикално-левичарског, чији је специфични категоријални апарат везан искључиво за појмове који се тичу човековог друштвеног света. Уместо расе (расизам/шовинизам), или етније која још увек чува везу са тлом, и (полу)природним, етничким пореклом (национализам), као базичан се појављује појам класе као нечега што сасвим настаје у друштвено-историјском кретању, у динамици човековог друштвеног живота.

Колико год да сам доводио у питање Ломпаров интелектуални или морални ниво (држећи га за реч, и позив којем припада), и користио несумњиво оштре изразе, мислим да ову границу дехуманизације опонента нисам прешао. А признаћете да није лако не узвратити истом мером некоме ко вас назове "бубашвабом" или морално оптужи да сте заменили идеале за "купус". У оба случаја реч је о поживотињењу противника, било да вам се директно каже да сте животиња, било да вам се замери да једино знате за једење. И ту није реч (само) о увелико офуцаном принципу "толерантног", "коректног" комуницирања, већ о озбиљнијем питању која се политичка парадигма отвара са увођењем натуралистичког дискурса у јавни живот.
Препоруке:
0
0
31 уторак, 09 јун 2009 19:44
Свесно десно
Зар нико није приметио да друг Калик полемише, и то захтевајући озбиљан, аналитички приступ, са нечим што није ни прочитао! Он Ломпарове "Моралистичке фрагменте" цитира по Антонићу, због чега му приписује ствари које овај никада нигде није написао: да су титоисти бубашвабе, или да је он раван Сократу и Паскалу!?!
Па како онда било шта што човек таквог методолошког приступа саопшти узети за озбиљно?
И како онда очекивати да и аргументација ad hominem - коју, ево, друг Калик брани и у коментарима - може функционисати: јер, ако друг Калик сматра да је за Ломпаров интелектуални и морални профил битно што је професор универзитета, сугеришући да у таквој његовој позиционираности постоји нешто ненормално, зар не би било неопходно да друг Калик докаже да Ломпар није својим академским радовима заслужио то место? Да ли ико мисли да друг Калик, који није прочитао ни "Моралистичке фрагменте", може да суди о књигама као што су "Његош и модерна" или "Црњански и Мефистофел", монографску студију "Луча микрокозма и питање о души" да не помињемо?
Или, можда, друг Калик само хоће да укаже на аномалију да се на Београдском универзитету, понекада, при избору професора вреднује и њихов научни рад, а не само идеологија?
А можда се друг Калик чуди Ломпару како може да предаје на институцији пуној титоиста (што је, узгред, жива истина)? У том случају би требало да ипак прочита "Моралистичке фрагменте", па би у фрагменту о духу субверзивности нашао одговор како је то за Ломпара могуће. Али, можемо ли веровати да се друг Калик о томе озбиљно пита, ако је он онај који је о Маркузеовој дијалектичкој критици грађанске филозофије и културе писао у "Годишњаку" Факултета за културу и медије Мегатренд универзитета? Јер, уколико би озбиљно веровао да Ломпар као антититоиста на титоистичком Београдском универзитету нема шта да тражи, питање свих питања – морала изнад свега – било би шта онда он као левичар и комуниста тражи у оквирима приватног и глобалистички опредељеног Мегатренда?
Препоруке:
0
0
32 уторак, 09 јун 2009 19:53
Branislav
Mario Kalik;
"..ili u NIN-u u cijim ideoloskim komisijama za dodelu knjizevnih nagrada ucestvuje" (misli na g. Lompara).
Kao dugogodisnji saradnik NIN-a, nikada nisam cuo da postoje ovakve "ideoloske" komisije. Molim autora teksta da iznese argumente da su takve komisije postojale i kada. Osim toga, kako autor teksta tvrdi da je "titoizma bio progresivna ideologija", molim sa objasnjenje tipa ovakvih "ideoloskih komisija" u NIN-u.
Siguran sam da ce autor odgovoriti i drzati se onog svog stava iz komentara da "kad se nesto javno kaze, sa velikim pretenzijama, onda se ta osoba mora drzati za rec, i proveriti njena doslednost u intelektualnom i moralnom pogledu".
Posle toga, mozemo da nastavimo o stavovima Dubravke Ugresic o titoizmu, i o stavovima autora o odvajanju crkve od drzave.
Na kraju, molim autora da u odgovoru ne koristi imperativ kao sto to cini u svojim komentarima("zaboravite da ste ziveli...", itd).
Препоруке:
0
0
33 уторак, 09 јун 2009 20:24
Милорад Станојловић
Када се анализирају «теза и антитеза» постаје очигледно да «антитеза» није прочитала «тезу», те остаје један вулгарни (не)укус. Ништа ново. Живот у трајању од више од 60 година у једнопартијској тоталитарној диктатури је неопростива грешка. И живих и мртвих. Ако демократија није врховна вредност, ако поштовање личности и љубав према заједници нису неопходни, онда је то једноставно «случај за жаљење». Ту се не може ништа учинити. Легално. С поштовањем и уважавањем, РАВНОГОРСКИ ПОКРЕТ ДМ, Милорад Станојловић, генерални секретар.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 09 јун 2009 22:25
I Lompar i Kalik, 2.deo
U jednom ovakvom razgovoru o "anti-titoizmu" i "anti-komunizmu" mozda se vredi zapitati sta uopste znace ti termini - stavljam ih u navodnike, jer im je tesko odrediti precizno znacenje, posebno nakon pada komunizma. Amerikanci su, recimo, poslovicno anti-komunisti, ali se pritom komunizmom uopste ne bave! Kod nas je obratno: kao da su svi prosli kroz "komunisticku skolu" dok nisu stigli do svog "anti-komunizma", kao sto su svi, zavrsno sa Seseljem, u mladosti bili Titova deca! Njihovo bolno odrastanje, raskidanje sa prosloscu, nije moralo dati tako traumaticne rezultate! Kao sto je prosla "ljubav", neka prodje i "mrznja" - pa da se okrenemo novim ciljevima. Primeri politickog promisljanja MIMO titoizma i komunizma, dakle bez stalnog podrazumevanja PROTIV cega smo, u Srbiji, i sire, vrlo su retki! To se da razumeti - svi su, pocev od aparatcika do franjevackih sociologa, nastojali da proniknu u sustinu tadasnje "vladajuce dogme", i tako su zapravo dospevali u njenu vlast, bilo kao "korisnici", bilo kao oponenti! A neretko i jedno i drugo. Medju onim retkim izuzecima izdvajam Dragosa Kalajica, talentovanog, visprenog autora, renesansnog coveka, koji je fascinirao sve koji su ga znali i citali, i pre "pada komunizma". Eto, taj Kalajic bi - po nekim "svetskim" kriterijima - bio istinski "anti-komunista", jer na njega nije padala ni najmanja senka komunizma, za njega je komunizam bio krajnje nezanimljiv. Za druge, kriticare komunizma (koji sebe nekad dozivljavaju kao "anti-komuniste"), taj "pogled na svet" i to istorijsko razdoblje ostali su nepresusan izvor trauma. Ta njihova okrenutost unatrag steti i njima, i duhovnoj obnovi Srbije. A kad spominjem Kalajica - njegovi sledbenici iz 90-ih, poput Pajkica ili Isidore Bjelice, imali su vise smisla za teatarsko i teatralno, negoli za politicko. Iako su politicki na suprotnoj strani, danasnji mladi sledbenici Latinke Perovic takodje su cesto okrenuti teatru i teatralnosti (Prokic, Srbljanovic), ali su tvrdji i brutalniji.
Препоруке:
0
0
35 уторак, 09 јун 2009 22:34
валмил
Имам дилему: је ли аутор овог текста преспавао Титово време или у њему није ни живео? Али било шта да је, тако пишу само острашћени навијачи: "И после Тита Тито" или "Tito forever"!
Препоруке:
0
0
36 уторак, 09 јун 2009 23:25
SFX 1
Hvaliti Titovo vreme kao vreme boljeg zivota zaista deluje kao nepodnosljiva lakoca samozavaravanja, g. Kalik. A Vi to upravo cinite u jednom od komentara. Vreme kada je u Srbiji unistena srednja klasa, na vlast dosla ruralna, povarosena inteligencija cije bioloske i duhovne ostatke vidimo i danas, vreme kada su Srbi kao narod odvojeni od svojih korena; jezika, vere, pisma, zemlje, vojske, a najvise - RADNIH NAVIKA, je doba koje sudeci bar po velikom broju komentara - isti ti Srbi ne mogu i ne zele da zaborave. Mislim da su rezultati evidentni.

Svako ko nostalgicno evocira uspomene na vreme bez profesionalne nesigurnosti, doba kratkog radnog vremena podeljenog izmedju rada u kancelariji i poslepodnevnog rada na njivi, period samozavaravanja bez racuna za potroseno, bez poreza na zaradjeno, svako ko se seca 'dodele' drustvenih stanova (i danas se 'dodeljuju' NVO stipendije), mora da zna da je Srbija tu gde jeste zato sto su u pravom trenutku za takav 'srecan', 'lagodan zivot', dugovi poceli da pristizu. Kao sto su, kako se i predvidjalo, u Kozarackom kolu poceli da sevaju nozevi.

SFRJ je planski dezintegrisana tokom Titove vladavine. Odrastajuci tokom 1970ih, tog doba Breznjevljevog i Titovog socijalizma (Honeker, Causesku, Zivkov, & co.), jos kao dete sam primetio da u javni diskurs tog drustva, u javno proklamane istine tih cirkuzanata - niko ne veruje. Da niko ne radi. Ali ljudi su odlazili u zatvor. Ta najmracnija decenija socijalizma, bila je i njegova poslednja i po svemu, ali SVEMU - podseca na vladavinu dece Titoizma u Tadicevoj Srbiji.
Препоруке:
0
0
37 уторак, 09 јун 2009 23:41
SFX 2
Na Zapadu sam imao prilike da upoznam ogroman (zaista ogroman) broj 'srpskih profesionalaca', strucnjaka u svojim profesijama, jos uvek slepo, totalno odanih vremenu Titoizma. Vecina su deca davno penzionisanih nizih oficira JNA ili referenata-za-ne-znam-ni-ja-sta, koji jednako odano govore o Jugoslaviji i dive se cistim ulicama (neko tu placa porez, i to bas oni!), ostaju na radnom mestu do pet, sest, sedam uvece ('Kako gazda kaze, kapitalizam!'), i nesto su kritickije orijentisani prema dolasku migranata (Titov multikulturalizam je zatajio, narocito kada su africki i azijski migranti u pitanju). Tuguju za vremenom nerada. Za vremenom srece i lagodnom zivota. Ta selektivna nostalgija verovatno ima i svoju dijagnozu, ali nikada, NIKADA je (osim rasizma) nisam video ni kod Ravnogoraca ni kod Srpskih dobrovoljaca (nemam simpatija za ZBOR, ali komunisticko, Titovsko ime Ljoticevci - koristiti NECU). Oni zaista tu bolest nemaju. Mozda su ruralni, primitivni, zaostali, potroseni, ali tu bolest NEMAJU. Jer su na Zapad stigli znajuci sta su obaveze prema sopstvenom drustvu. Pre svega radne obaveze.

Naravno da u danasnjoj Srbiji ima mesta za jaku levicu, autenticnu, primerenu novom stanju stvari i delimicnoj propasti (i moralnoj de-legitimaciji) bankarskog kapitalizma. Ima mesta i za novu, nacionalnu (a kako stvari stoje i narodnooslobodilacku, ne samo nacionalisticku) desnicu. Ali, svako nostalgicno i nekriticko secanje na Tita, podseca me na demonstracije udbaskih 'nacionalista' 1990 u Beogradu koje je moja nekadasnja poznanica sa setom posmatrala. Grupa srpskih 'divljaka' (iz nekog od pazovackih ogranaka neke 'nacionalisticke' stranke) izgazila je Titov portret. Moja poznanica se sagnula i podigla ga sa zemlje. Prodala je stan i otisla u inostranstvo. I danas misli da je zauvek ostala bolja, civilizovanija, urbanija od grupe cijem je primitivnom performansu prisustvovala. Nevolja je u tome sto nikada nece shvatiti da su svi zajedno bili samo statisti na sceni.
Препоруке:
0
0
38 уторак, 09 јун 2009 23:55
Марио Калик
@ Nikola

"Другосрбијанство" не заступа потпуно организовани поредак, јер је у његовој основи (нео)либерална идеологија која сваку претензију на свесно, или како Ви с правом кажете, умско захватање тоталитета друштва, третира као (негативно конотирани) тоталитаризам, пре свега с обзиром на економију. Зато ни по овом основу оно не може да се сврста заједно са комунизмом и титоизмом као његовим дериватом. Али, ако се по тим да "ниједан људски ум не може да обухвати читав поредак" мисли на појединачан људски ум, то је тачно; међутим, то не значи да целину друштва не може захватити друштвено свестан (освешћен) људски колектив (заједница), а управо то је срж комунизма. У супротном, читав поредак постаје безуман, односно препуштен безумљу, и то се дешава у (нео)либералном капитализму, или нацизму, где ум абдицира пред ирационалном силама тржишта, односно ирационалном вољом.

Ако већ помињемо Nomos, подсетио бих Вас на старогрчко разликовање Physis-Nomos, нарочито код софиста, које и у Новом веку остаје разликовање између природног права и позитивног закона, легитимитета и легалитета, на крају крајева, правде и права. Ако тај Nomos није утемељен на правди која се достиже људским умом, и са њим у складу, он је ништаван, ма колика традиција стајала иза њега. Та идеја је достигнуће просветитељства, Модерног доба уопште, и не може се поништити никаквим призивањем вредности и друштвеног света који су му претходили, јер је то напросто виши историјски принцип. Зато су такви антипросветитељски оријентисани традиционализам и конзервативизам ћорсокак у сваком погледу. Уосталом, да се човек руководио у свом понашању само традицијом, оним наслеђеним и утврђеним (конзервираним), у суштини не би никад ни закорачио у историју, односно изашао из пећине и створио културу као своју "другу природу". Не би створио никада нешто Ново и Другачије од оног затеченог, једном речју, не би био креативан.
Препоруке:
0
0
39 среда, 10 јун 2009 00:52
Марио Калик
@ господин Малић

Има један сјајан графит који сам видео у радничком делу Обреновца: "Док смо били другови, живели смо као господа". Врло леп обрт који подсећа на једну истину, увелико затрпану под наносима најприземније антикомунистичке и антититоистичке пропаганде. А од како је ова пропаганда на делу, од како се појавила нова господа и господарска класа (а и остаци оне старе се уздижу), већина нас живи као пролетери, ништа или врло мало другачије од пролетера у 19. и почетком 20. века.

Морам да Вам се прво захвалим што пратите мој рад, макар о њему имали мишљење које имате. А сад Ваша питања. Славофобија Маркса и Енгелса? Ништа више него њихово обрушавање на Јевреје или стање у Немачкој, а у корену свега је незадовољство револуционарним потенцијалом код свих ових народа. Није спорно да је у тим мислима и изјавама било и елемената мржње према овим народима, али њихов извор је класни, а не етнички. Да су Маркс и Енгелс доживели Октобарску револуцију, имали би о Словенима вероватно много боље мишљење. Уосталом, зашто би се Руси као највећа словенска нација окренули марксизму и комунизму да је тај моменат антисловенства био толико значајан у Марксовом делу?. Он је постојао, није спорно, али је био изведеног и секундарног карактера.

Србофобија КПЈ је постојала у мањој мери него Марксова славофобија, и такође је имала класну основу, у сваком случају, била је амбивалентна и врло брзо је напуштена, поготово као доминантан став Партије. Дошло се на становиште да "владајућа класа једне нације (српске) угњетава остале нације", а занимљиво је да баш од доласка Тита на чело Партије "све више долази до изражаја дистинкција између српске буржоазије као носиоца хегемоне и експлоататорске политике и српског народа, виђеног као жртве угњетача из властите нације" (наводи из текста М. Бешлина, Култура полиса 8/9/10-2008)...
Препоруке:
0
0
40 среда, 10 јун 2009 01:23
umereni evropejac
Ne znam da li je Kalik stranački angazovan, ali je činjanica da je Lompar dugogodišnji funkcioner SLS.
Ili je navođenje i ovog podatka izvan logičkog i etičkog konteksta rasprave, te prema tome i politički nekorektno? Onda, gospodo, ostajemo zatočenici titoističkog duha, koga Lompar osporava, a koji se ogleda i u geslu - vrline javne, poroci tajni.
P.S. Ako Lompar jednog dana postane predavač po pozivu i na Akademiji u Sremskoj Kamenici, hoće li i to biti argument ad hominem?
Препоруке:
0
0
41 среда, 10 јун 2009 07:37
Стева Надрљански
Мислим да нећемо погрешити ако се нађемо негде на пресеку Калика и Ломпара, јер обојица имају карактеристичне идеолошке "вишкове" који непријатно затамњују суштинску вредност ових текстова, па их не би било лоше одстранити.
Ипак, није ми јасно како г. Калик може тако олако да упропасти текст тиме што ће рећи да је "титоизам" (иако још није сасвим јасно шта тај појам значи - за мене је то доба тоталитарне владавине човеколиког божанства, Тита, и религијског система који је изградио), у основи "прогресивна идеологија". Иако ми се чини да је сама ова синтагма contradictio in adjecto, питао бих г. Калика како је могуће да било каква прогресивност постоји у друштву у којем је апсолутно немогуће и незамисливо изаћи на улицу и јавно говорити против система, против владајуће идеологије и на крају - боље рећи на првом месту - против онога ко персонификује систем и идеологију?! Г. Калик врло добро зна шта је бивало са онима који су такве јеретичке мисли износили и у метафоричкој форми. Зар је стварно могуће у таквим условима говорити о прогресивности? На страну "интернационализам", "братство и јединство" и сличне идеолошке пароле из самообожавајућег митологизаторског арсенала. Ја бих радије живео у шупи, без извиканог титовског благостања, само да могу кад год хоћу, стати пред скупштину и грдити власт на сва уста.
Благостање није у обилном јелу, путовањима и осећању своје идеолошке супериорности: оно је пре у слободи (мислим овде само на политичку, онтолошка се стиче упркос свему томе).
Због тога је и овај демо(но)кратски свињац у којем се каљамо, тоталитаран у својој обмањивој суштини могућности бирања, ипак мања баруштина.
Препоруке:
0
0
42 среда, 10 јун 2009 07:52
Марио Калик
@ господин Малић-наставак

Дакле, као противник Партије није означен српски народ, већ српска буржоазија, а да је та буржоазија (као и остале) била експлоататорска, самим тим јер је буржоазија, то ваљда није спорно. И данас је тако.

Имајући ово у виду, отпада и теза о наводном наметању, од стране Партије, колективне кривице Срба.

По чему су македонска, муслиманска и црногорска нација створене на "антисрпским" темељима? Ако је аргумент за то да су ове нације некада чиниле или јоиш увек чине део српског ЕТНИЧКОГ корпуса, то је или погрешно или није довољно да би биле сматране истом (српском) НАЦИЈОМ. Ако су Македонци исти народ као и Срби, зашто говоре другачијим језиком. Наведите ми још неки народ у свету који има два различита језика. За Муслимане се може рећи да су некада, пре турских освајања и исламизације, били Срби. Али, промена вере може да утиче на промену етничког идентитета. Уосталом, у ком смислу се говори о Србима пре њиховог преласка у хришћанство? Е сад, ми можемо да жалимо то што се у историји десило (турска освајања), али то су неизменљиве ствари. Не можемо ми некима који се вековима не осећају Србима, било Македонцима било Муслиманима, наметати свест да су Срби. Нити за тим има потребе. Довољно је понудити им платформу заједничког, равноправног живота са Србима. Црногорци јесу још увек у етничком смислу Срби, али они могу бити (иако не морају) друга нација, јер су створили своју државу независно од Србије. Један народ може живети у више различитих држава и представљати различите нације (на пример, Аустријанци и Немци). Значи, нису проблем саме по себи несрпски народи и државе (републике), још мање да су они због тога "антисрпски". Проблем је када се промовише њихово издавајање из заједнице са Србима и Србијом, а управо то су радиле западне силе, зарад својих империјалних интереса. Зато су хрватски и муслимански националисти и шовинисти у титоистичком периоду (с правом) лежали у затвору или били у емиграцији.
Препоруке:
0
0
43 среда, 10 јун 2009 08:43
Марио Калик
@ гссподин Малић-наставак

На крају, по чему су Македонија или БиХ „традиционалне српске земље“ (оставимо по страни Црну Гору која је била држава и пре комуниста)? Прво, на основу претходног, оне не могу бити само српске јер у њима не живе само Срби. Пошто се Срби и српство код нас још увек схватају у етничком смислу (за разлику, на пример, од Француза или Американаца), не може се рећи ни да је Србија само српска земља. Чак и по овом Уставу је Србија дефинисана као „држава српског народа и свих грађана који у њој живе“. Потпуно логично, ако Србија није само држава српског народа, онда она није само српска држава. Као што ни Хрватска није само хрватска, Македонија само македонска, или БиХ само муслиманска држава (република), или бар не би требало тако да буде. И заиста, за време СФРЈ и није било тако, јер су у свим овим републикама Срби као народ били конститутивни чинилац.

Друго, у ком смислу се говори о „традицији“? Ако се под тим мисли да су ови простори од почетка били део српске (средњовековне) државе, то није тачно; ова држава се, као и многе друге, временом ширила и захватала ове области. Босанска држава је чак постојала и када је Србија била на врхунцу своје моћи, за време цара Душана (без обзира да ли су Котроманићи српска династија или не; овде је сличност са Црном Гором из 19. века). А онда су све заједно постале делови вишевековног Отоманског царства да би се Србија, почетком 19. века, поново уздизала и конституисала као држава. Македонија је тек почетком 20. века постала део те државе (слично Војводини и Косову), а простор БиХ није никада, већ је био део шире, новонастале целине, Југославије. Како можемо онда говорити да су све то „традиционалне српске земље“? И опет, шта те изјаве значе Македонцима, Муслиманима, Мађарима или Албанцима? Може неко да мисли да су они у ствари Срби, али „проблем“ је што они не мисле тако. Како ћете ви, српски националисти, решити тај „проблем“? На вама је терет доказивања, не на мени.
Препоруке:
0
0
44 среда, 10 јун 2009 09:07
Марио Калик
@ господин Малић-наставак

Бесмислено је оптуживати комунисте за свођење Србије на „Недићевске границе“, јер за време Недића читави делови уже Србије нису били део Србије (да не говорим о другим деловима који су доласком комуниста постали део Србије), а и она је у целини била под туђом управом. Уместо што водите битку са комунистима, боље са вашим краљом Александром „рашчистите“ питање зашто за његово време Србија није ни постојала као посебна јединица, чак ни као „ужа“. Уместо да комунисте због тога похвалите за напредак у погледу решавања српског националног питања, ви их нападате. Баш нелогично.

Као што и покрајине (слично „српским“ народима) можете стављати под знаке навода, али тиме нећете решити проблем. Само ћете га увећати. Као што, по мени, није спорно постојање несрпских народа, није ми спорна ни регионализација. Све док не постане сепарација у служби остваривања империјалних интереса западних сила. А управо то се дешава данас са Косовом и све више Војводином. Зато и јесам против тих процеса. Они, у крајњој линији, нису уперени само против Срба који тамо живе или су до јуче живели, већ и против Мађара и Албанаца, ма колико то некима чудно звучало. Окренути те народе против свима нама заједничког непријатеља видим као најтежи, али и највиши, политички задатак на овим просторима. Српски националисти у том погледу не нуде ништа.
Препоруке:
0
0
45 среда, 10 јун 2009 09:09
Марио Калик
@ господин Малић-крај

Чуди ме што тражите да Вам наведем шта су комунисти позитивно урадили за Србе. Сами сте рекли да пратите мој рад, а у тексту „Могу ли националисти да превазиђу сами себе?“, објављеном на овом сајту, има читав одељак томе посвећен. Но, добро, вероватно Вам је то промакло, пошто сте програмирани да у мојим текстовима видите само „личне увреде“ и „идеолошке флоскуле“. Није ми тешко да наведем неке ствари које су на први поглед приметне (наравно, ако се мало суздржимо од антикомунистичког набоја). Једну сам већ споменуо - само стварање (Републике) Србије. Другу такође, мада је то овде остало у другом плану - социјално ослобођење српских радника од буржоаске експлоатације и српских сељака од кметства и кулучења. Е сад, можда ви мислите да је републикански и социјалистички модел нешто антисрпско, али то је већ друго питање. Већина Срба није мислила тако. И били су у праву.

Искрено се надам да ћете после овог опширног одговора увидети предметност наше расправе.
Препоруке:
0
0
46 среда, 10 јун 2009 12:59
SFX 3
Gospodine Kalik,

Jevrejski antisemitizam u kulturi, filosofiji se ne moze svoditi samo i iskljucivo na klasno pitanje, niti se mrznja prema prethomerovskim 'varvarima' moze uporediti sa hipotetickim slavjanofilstvom otaca Marksizma. Razlozi su jednostavni: jevrejska 'samomrznja' devetnaestog veka je plod mnogih istorijskih, kulturnih i politickih okolnosti i seze u istoriju daleko pre Marksa, a zavrsava se sa generacijom Frica Langa, na tragican nacin, i nije iskljucivo klasno pitanje. Sto se ljubavi Marksa i Engelsa za Rusiju tice, ne bi to nikada bila ljubav za Rusiju, vec za Sovjetiju, a ta dva pojma kao sto nam je svima poznato nemaju mnogo zajednickog. O name neka ostane zapisano (mozda ste u pravu) da smo bili nevoljeni zbog nedostatka zelje za revolucionarne promene.

Ima medjutim nesto drugo, sto me je zaista iznenadilo u vasem odgovoru Malicu (koga ne poznajem i sa cijim radovima nisam upoznat). Citiram Vasu argumentaciju u prilog pozitivnim interpretacijama tragova Titoizma na tlu Srbije:

'Једну сам већ споменуо - само стварање (Републике) Србије. Другу такође, мада је то овде остало у другом плану - социјално ослобођење српских радника од буржоаске експлоатације и српских сељака од кметства и кулучења.'

Republika Srbija u svakom pogledu predstavlja diskontinuitet sa srpskom drzavotvornom tradicijom. Ovo nije pitanje istorije, naucne metologije, vec zdravog razuma. Promenio se ustavni poredak, uveden je socijalisticki, jednopartijski sistem i srpska dinastija Karadjordjevica je nasilnim putem skinuta s vlasti. Republika Srbija je postala deo zemlje u kojoj su druge teritorije, ukljucujuci i srpske pokrajine, oznacene kao zemlje drugih jugoslovenskih naroda (srpska konstitutivnost je blagovremeno okacena macku o rep) i narodnosti.
Препоруке:
0
0
47 среда, 10 јун 2009 13:17
SFX4
Nastavak:

Vas argument o spasavanju radnika (od eksploatacije) i seljaka (od kulaka) zaista zasluzuje paznju, pre svega zbog toga sto nema mnogo veze sa stvarnim stanjem na terenu.

Moj deda, pradeda i drugi preci su bili deo Potisko-pomoriske landmilicije u Banatu i tvrdim da su u nacionalnom, drustvenom, kulturnom, ekonomskom pogledu kao i sto se tice verskih sloboda bili u daleko boljoj poziciji u vreme Austrougarske nego u doba Tita. Kada govorite o kulacima, vi kao da citirate iz posleratnih udzbenika u kojima se nije smelo zucnuti o prinudnom otkupu (moj deda je proveo sest meseci u zatvoru), teroru nacionalizacije, oduzimanju privatne svojine i maltretiranju srpskih i madjarskih zemljoradnika u Vojvodini. O srpskoj autonomiji koju su sela u kojima su vojnici/zemljoradnici ziveli - uzivala, o verskim slobodama i posedu zemlje, trgovini, ne zelim ni da govorim. Za vreme Austrougarske moji preci su slobodu placali krvlju u Landmiliciji, a za vreme Tita i krvlju (Sremski front) i konstantim unistavanjem sela i seljaka koje se danas u Srbiji uspesno privodi kraju. Nista bolje u selu nisu prolazile ni zanatlije sto se najbolje vidi po tome kako Srbija izgleda danas. Da ne bude zabune, drugi deda mi je bio krojac.

Moj otac koji je otisao u Beograd na skolovanje i postao sef mehanizacije najjace srpske i jugoslovenske gradjevinske firme, celog zivota mi je govorio da bi, da nije bilo te velikodusne Titove drzave koja ga je spasla od kulaka ostao i radio zemlju svojih predaka. Umesto toga, radio je u inostranstvu uz mizernu nadoknadu, a rezultati njegovog rada su se vracali drzavi koja je rasporedjivala profit uspesnih firmi i delila ih gubitasima. Tako su srpski radnici, spaseni od eksploatacije i poput Viskontijevih 'divljaka sa Juga' u filmu 'Roko i njegova braca' navuceni u gradove kao avangarda socijalistickog preobrazaja postali, od nezavisnih, malih zemljoposednika, ekonomska, drustvena i kulturna potklasa (da, da - turbofolk) nove, Titove drzave.
Препоруке:
0
0
48 среда, 10 јун 2009 13:50
SFX 5 - Kraj
Tako je, g. Kalik, Titov rezim jednu od nacija koje su duhovno, kulturno i ekonomski bile medju najintenzivnije vezanim za zemlju i zemljodelstvo, 'oplemenio spasavsi je od eksploatacije', a otudjivsi je od same sebe.

Da spomenem nesto i o ekoloskoj prirodi ovog problema. Srpski vernik i zemljodelac imaju dugu tradiciju vezanosti za zemlju, za prirodu. Titova nasilna industrijalizacija (koja je 'oslobadjala od eksploatacije i kulaka') je od srpskog seljaka napravila siromasnog povarosenog radnika odmetnutog od prirode, zemlje, tradicije i vere. Danas slusamo nesudjenu gradonacelnicu koja prica o zastiti covekove okoline, i antiglobaliste koji govore o povratku prirodi. Zadjite u sela u Bosni oko Svetog Djordja, sa srpskim svestenicima, i uverite me da Srbi vec vekovima ne zive sa prirodom.

Bilo bi dobro, g. Kalik, da u Vasim tekstovima pored 'oslobodjenog' srpskog radnika i imaginarnog srpskog seljaka uzmete u obzir i nestalog srpskog zemljoradnika, domacina (nazovite ga kako god hocete), vernika, zanatliju, a mozda i ponekog pripadnika srednje klase koje je Titova revolucija nemilosrdno satirala. Zvuci zaista neverovatno da posle pola veka unistavanja Srbije i dalje koristite iste/slicne argumente koje su koristili 'oslobodioci'.

O nacionalnom pitanju i kulturocidu Titove Jugoslavije nad Srbima, koji jos uvek traje, necu pisati. Sajt NSPM ima nekoliko tekastova koji su vec na odgovarajuci nacin obradili ovu temu.
Препоруке:
0
0
49 среда, 10 јун 2009 14:41
Jovan G
@Неофит77
Титоизам је био кул, сад што су комунисти после рата стрељали на десетине хиљада људи по експресним пресудама, што су слали неистомишљенике на Голи оток, што су преко милион Срба оставили ван авнојевских граница Србије, створили две покрајине, над којима Србија од 1974. и није имала контролу


Po popisu iz 1948. u NR Hrvatskoj je bilo 544.000 (14,4%) Srba, a u NR BiH 1.136.000 (44,3%) Srba. Dakle oko 1.680.000 Srba je pretvoreno u nacionalnu manjinu. Podsetimo se, Bošnjaka, koji su tada takođe dobili svoju republiku, u NR BiH je bilo 788.000 (30,7%).
Što se tiče pokrajina, dovoljno je pomenuti da je 8% Albanaca u NR Srbiji, za razliku od 15% Srba u NR Hrvatskoj, dobilo autonomiju, bez ikakve tradicije za razliku od nekoliko vekova Vojne Krajine.
Treba imati jasnu predstavu o razmerama zločina titoista (hrvatskih i slovenačkih gospodara i srpskih janičara).

Da pomenemo i taj titoistički mit o zlim imperijalistima i/ili velikosrpskim nacionalistima koji su razbili najdražu Jugu. Avnojevskim granicama je postignuto da su sve ostale jugoslovenske nacije, uključujući i Bošnjake, videle rešenje svog nacionalnog pitanja u svojoj republici, dok je rešenje srpskog nacionalnog pitanja bila Jugoslavija. Nije teško zaključiti da tako nešto nije moglo ni teoretski funkcionisati, uz minimum slobode govora, a kamoli demokratije. Uostalom takva konfiguracija je ujedno bila i instrument vlasti hrvatskih i slovenačkih gospodara, koji su tako stvarali saveznike protiv "velikosrpskog nacionalizma", uključujući i Albance na KiM i Mađare u Vojvodini.
Jugoslavija je, ako već nije bila mrtvorođenče, definitivno sahranjena u Jajcu. Scenario za 90-te, gde niko neće sa zlim Srbima, svi su protiv njih, je davno napisan.

Inače, ono ruglo na Dedinju još uvek stoji.
Препоруке:
0
0
50 среда, 10 јун 2009 14:46
Jole sa Ubala
Pozdravljam uređivački potez vaš.
Bilo je krajnje vrijeme za jednu ovako ozbiljnu i kulturnu polemiku na temu titoizam-antitiozam. Takva polemika ovdje u Crnoj Gori nedostaje.
Razlog je jednostavan. Svi su izašli ispod Brozovog ideološkog skuta.
Komentari su vrlo odmjereni i uljudni.
I iz njih se da nešeto novo naučiti.
Ne vjerujem, međutim, da je Lompar u Srbiji najbolji primjer tzv. antitoističke škole.
To je bio njegov, na žalost pokojni, profesor Nikola Miliošević, koji je i djelom i ličnim primjerom živio svoj antitiozam. Sjetimo se samo "Marksizma i jezuitizma" i "Od Broza do DOS-a".
Profesor Milošević je bio i solidan čovjek, koji nije jurio za državnim priznanjima i privilegijama, funkcijama i društvenim nagradama, što se za njegovog učenika ne može reći. Naprotiv.
Kad se pogledaju sve njegove javne funkcije i namješteništva, onda ispada da je on etablirani primjerak titoističke klase koju kritikuje.
Onda je ta kritika već u startu obesnažena.
A oponent njegov, Kalik, dobio je, samim tim,
naenadoknadivu prednost. Logičku i moralnu.
Nadam se da ćete ovaj moj prijedlog shvatiti dobronamjeno : mijenjajte Lompara i za polemičara sa Kalikom pozovite nekog drugog i uvjerljivijeg.
Hvala na ustupljenom prostoru i pozdrav čitaocima i uredništvu.
Препоруке:
0
0
51 среда, 10 јун 2009 16:44
Дача
Грдно бих се разочарала ако би и иза господина Калика стајала нека страначка машинерија, као што иза професора Ломпара стоји Српска либерална странка. Онда би ово била полемика између партијских представника, а не независних интелектуалаца.
Да ли је моја бојазан неоправдана, г. Калик?
Препоруке:
0
0
52 среда, 10 јун 2009 18:23
Врањанац
Вредело је данашње читање НСПМ страница.
Али, после сазнања из Каликовог текста и коментара, видим да сам послао исхитрен коментар на Ломпаров текст о антитоизму. Остајем при оцени да је Ломпаров текст одличан, али су моје недоумице у њему сада распршене и сада ми је јасно зашто своје антититоистичке идеје Ломпар није афирмисао док је водио Политику и зашто те његове идеје не стижу до Црне Горе. Извињавам се због тога.
Сад је мој круг недоумица још шири, али и даље одајем признање Ломпару што је од толико заморног руководитељства и паријског рада стизао нешто и да напише, али му замерам што је онда у наслову једне своје књиге уопште помињао термин морал. Тако је Калику, али и другим противницима, предао у руке моћно логичко оружје, које ови, с пуним правом сада користе и оправдано га критикују због морализма, демагогије, лицемерја, похлепе, каријеризма и чега све не. Штета.
Јер, то ће Ломпару сметати и за улазак у САНУ, где појединци једва чекају да нешто искористе против њега. А онда се Србија излаже реалној опасности да добије још једног аутора у Црногорском књижњвном гласнику, који је по отровној мржњи према Србима продуктивнији и од Хелсиншких свесака Соње Бисерко. То се не би смело допустити.
Препоруке:
0
0
53 среда, 10 јун 2009 18:36
незахвални студент
Захваљујем Калику и добронамерним коментаторима што сам тек од њих сазнао оно што се у предавањима професора Мила Ломпара није дало ни наслутити.
А толико се приповедало о моралу. Анализиран је подробно и антички бог Јанус. Тја...
Препоруке:
0
0
54 среда, 10 јун 2009 18:54
Вишеслав Бајић
Можда сте Ви, господине Калик, у овој анализи полемисали са програмски начелима и партијским документима СЛС, а да то нисте ни знали?
Препоруке:
0
0
55 среда, 10 јун 2009 19:22
interpretacija
Pokušaću da rezimiram smisao većine komentara:

1. Kalik je pogrešno interpretirao Lompara;
2. Kalik se oslanjao na Antonićevu interpretaciju Lompara;
3. Kalik nije dorastao teorijskom nivou prof. Lompara.

Iz navedenog mogu samo da zaključim da:

1. S obzirom na činjenicu da se Kalik oslanja na Antonića, to znači da ni prof. Antonić nije dorastao nivou prof. Lompara;
2. prof. Lompar je teoretičar formata jednog Hajdegera ili Deride (i podjednako hermetičnog žargona) čije delo mogu da razumeju samo oni posvećeni.

Ovakve bi zaključke mogao da izvuče neko ko čita komentare na Kalikov tekst a ko nikada ranije nije imao čast da se sretne sa teorijskom produkcijom prof. Lompara.

Međutim, svako ko je čitao neki Lomparov tekst, čini mi se, može da zaključi samo sledeće:

1. Antonić i Kalik se slažu u proceni smisla i kvaliteta Lomparovog dela: reč je o jeftinom antikomunističkom predteorijskom štivu;
2. Antonić i Kalik se politički ne slažu: Antonić odobrava Lomparovu politiku, dok je Kalik (oštro) kritikuje.

A o kakvoj je političkoj poziciji (Lomparovoj) reč, najbolje možemo da zaključimo iz komentara jednog od njegovih najvatrenijih apologeta (među komentatorima)- na Lomparovom mestu ponizno bih zamolio da me ne brane oni koji su spremni da složen fenomen antisemitizma svedu na "jevrejsku samomržnju"!?!
Препоруке:
0
0
56 среда, 10 јун 2009 19:35
Cvijetin RS
Hoće li se naći neko ko će da pobroji sve upravljačke položaje jednog "beskompromisnog borca" protiv Titovog naslijeđa, kakav je ovaj Lompar?
U RS takvima smo se odavno zahvalili.
Prethodno smo ih dobro pročitali.
Opažam da se i u Beogradu počinje sa pažljivim iščitavanjem.
To je korisno i zato odajem puno priznanje NSPM.
Препоруке:
0
0
57 среда, 10 јун 2009 19:56
Pamjatnik
Profesoru Lomparu se sve može predbaciti, ali ne i nedoslednost. Onaj koji je preživelim pripadnicima Jugoslovenskog narodnog pokreta ZBOR, na čijem je čelu bio Dimitrije Ljotić, kačio na grudi ordenja, ostao je dosledan antitioista.
Препоруке:
0
0
58 среда, 10 јун 2009 20:07
Свесно десно
Иако је друг Калик исписао вишеструке коментаре одговора, ја још увек нисам добио одговор на само два једноставна питања:
Као прво, да ли је друг Калик читао "Моралистичке фрагменте" и да ли игде у њима Ломпар титоисте назива бубашвабама?
Друго, како се морално неупоредиви и доследни левичарски ангажман друга Калика уклапа са неолиберално оријентисаним Мегатрендом?
Ова питања су једноставнија од оних на која је друг Калик нашироко одговарао, али ја на њих нисам добио ни најмању назнаку одговора. Зашто?
Препоруке:
0
0
59 среда, 10 јун 2009 23:26
Марио Калик
@ Неофит77

По каквим пресудама су стрељани и на друге начинe убијани десетине хиљада партизана и комуниста за време рата или пре рата? А они који су служили окупатору или били део предратне елите су учесници или саучесници у том злочину. Као такви, нису могли очекивати нити заслужују другачију судбину од оне која их је задесила. Водили су рат против комуниста и изгубили га; ред је био да сносе последице. Један мој друг лепо каже: прво су сви други забранили комунисте, а онда су комунисти забранили све остале. Поштено. У чему је онда проблем?

Већина оних који су били на Голом отоку су много више Ваши неистомишљеници (као стаљинисти), него титоиста. Откуда тако напрасна брига за њих кад већ толико не волите комунисте? Препустите стога ту причу комунистима да је они међусобно реше. А и нисам сигуран да би Вам стаљинистички Гулаг одговарао више од Голог отока.
Препоруке:
0
0
60 среда, 10 јун 2009 23:29
Марио Калик
@ Неофит77-наставак

„Преко милион Срба остало ван авнојевских граница Србије“. Вероватно да су, по Вама, те границе Србије требало да буду исто што и границе Југославије да бисте били задовољни, дакле од Вардара па до Триглава, или бар до Карлобага и како већ иде. Али, то није успело никоме пре тога, нити може успети, нити треба да успе. Сви Срби су живели у једној држави, Југославији, и то је најважније. Друго, у осталим републикама су били конститутивни чинилац. Треће, 80% Срба је сабрано у (Републику) Србију која пре рата као Србија није ни постојала. Четврто, границе између република су биле административне, а не државне. Југославија је била федерација, а не конфедерација, тако да су Срби и остали несметано могли да их прелазе и одржавају контакте са својим сународницима. Пето, гро Хрвата и Муслимана је остало ван Хрватске, односно БиХ. И они би, истом логиком, могли да се жале да је авнојевска Југославија антихрватска или антимуслиманска творевина (њихови националисти су то и тврдили). Хоћете још? Суштина и јесте у томе да су сви морали нечега да се одрекну да би заједнички живот био могућ. У томе је мудрост Моше Пијадеа који је најзаслужнији за авнојевске границе. Још боље би било да их уопште нису ни цртали; али питање је колико је то тада било историјски могуће.

„...створили две покрајине, над којима Србија од 1974. и није имала контролу“. Ако мислите да није имала пуну контролу, па наравно, то је и смисао АУТОНОМНОСТИ покрајина. А ако мислите да није имала никаква контролу, грешите, јер су то биле ипак само ПОКРАЈИНЕ у саставу Србије. Друга је ствар шта је било у пракси. Није спорно да су постојале тенденције да се оне претворе у републике, нарочито на Косову, али се власт против тога борила. Како другачије објашњавате разбијање демонстрација 1981. и њихово означавање као „контрареволуције“ (с правом)?

А да се некад лепо јело и путовало, то је тачно. У чему је ту проблем?
Препоруке:
0
0
61 среда, 10 јун 2009 23:54
Mарио Калик
@ Будимир Лудвиг

Питате ме зашто не говорим о "комунистичким прогонима и убијању људи", и сличним стварима. Па о томе, на најприземнији начин, готово сви говоре! И то несумњиво много боље од мене кад је такав ниво артикулације у питању. Укључујући Савет Европе, иначе толико мрзак српским националистима (и антикомунистима) који доноси Резолуцију о "осуди комунистичких злочина" и позива на забрану комунистичких партија. У погледу антикомунизма, "Европа" и српски националисти иду руку под руку. Занимљив савез, нема шта. Шта ћу им онда ја?

Ви изгледа очекујете од мене да се, као комуниста, придружим тој антикомунистичкој галами. Апсурдно. Могу само да дам другачије тумачење неких чињеница, односно да покажем оправданост нечега што се одмах дисквалификује као пуки, сасвим неоправдани комунистички терор, који треба да стави тачку на сваку причу о комунизму и заувек ућутка комунисте. То оправдање понудио сам горе, тако да смо још далеко од краја приче. Много више мозгања i умешности биће потребно Вама и осталима да бисте комунизам ставили ad acta...
Препоруке:
0
0
62 четвртак, 11 јун 2009 00:09
Марио Калик
@ ни десни, ни леви поглед

Ако је Титова Југославија била добра за све осим за Србију, а пре свега за Хрватску и Словенију, како објашњавате чињеницу да су управо Хрватска и Словенија десетак година након његове смрти радиле на разбијању исте те, за њих добре, Југославије? А Србија, која је наводно имала у њој само штете, томе се супротстављала? Бојим се да сте Ви посвађани не само са Титом и титоистима, већ и са логиком и историјским чињеницама.

А ако је Тито, у наводном дослуху са страним силама, радио на "цепању и уништавању Србије", зашто се тај процес увелико одвија и готово завршава (на жалост) тек скоро тридесет година након његове смрти? Зашто то већ није урађено за његова живота, када му се скоро нико није могао супротставити, а приде је имао подршку великих сила, "и са истока и са запада", како већ кажете? Чини ми се да и овде заказује логика.
Препоруке:
0
0
63 четвртак, 11 јун 2009 07:57
Свесно десно
Као што можете видети, друг Калик упорно избегава да одговори на два најједноставнија питања.
Но, то више није толико ни важно, јер се у међувремену на сајту појавио Ломпаров текст који је убедљиво показао и доказао да друг Калик није читао оно о чему говори (што је нама који смо читали "Моралистичке фрагменте" било одмах јасно, а сада се и остали у то могу уверити).
Добро је, међутим, што је својим избегавањем да се изјасни о тако једноставном да/не питању друг Калик најпластичније показао свој капацитет за саморефлексију, признање грешке...
Да, "човек нарочитог кова", што каже Ломпар - хахахаха;))))
Што се другог питања тиче, када сам прочитао како студенти виде друга Калика и закључио да су мале шансе да га тржишно оријентисане газде Мегатренда дуже задрже, некако сам изгубио вољу да на питању о његовој компатибилности са Мегатрендом инсистирам.
То, наравно, није у вези са самом ствари (његовом спремношћу да тамо предаје иако је декларисани комуниста), већ мојим нерационалним осећањем сажаљења према другу Калику.
Препоруке:
0
0
64 четвртак, 11 јун 2009 09:24
Марио Калик
@ Свесно десно

Немојте да будете нервозни, сачекајте Ваш ред за одговор. Осим ако не мислите да сте посебно привилеговани у односу на остале коментаторе. За мене су, међутим, сви они равноправни, а онда се држимо реда у дискусији.

Не разумем поенту Ваше примедбе око (не)читања „Моралистичких фрагмената“. Ако је Антонић верно пренео садржај Ломпарове књиге, а ја следим тај приказ, у чему је онда проблем са мојим коментарисањем става да су титоисти „бубашвабе“? Ако Антонић, међутим, није то место веродостојно представио, онда је то пре његов (морални) проблем него мој. Узгред, колико ми је познато, Ломпар се од тог приказа није јавно оградио. А пошто је ћутање знак одобравања, онда с правом можемо коментарисати ту ствар.

Наравно да Ломпар није написао да је он раван Сократу и Паскалу. Нити сам ја то игде тврдио. А када ми ту тврдњу произвољно приписујете, (не)свесно десно се служите подметањем, па се поставља питање и Вашег моралног статуса. Ја сам само рекао да он себе „помало поистовећује“ са Сократом и Паскалом, и то се јасно дешава на перформативном нивоу његовог излагања, не и на нивоу изреченог садржаја текста (ово није спорно). Надам се да Вам је ово разликовање познато.
Препоруке:
0
0
65 четвртак, 11 јун 2009 09:38
Марио Калик
@ Свесно десно-наставак

Не сугеришем ја да постоји „нешто ненормално“ у томе што је Ломпар професор Универзитета, него ви сугеришете (а можда и инсинуирате) да ја то сугеришем. У својој нестрпљивости изгледа да сте промашили поенту моје критике, што Вас, наравно, не оправдава. Наиме, не доводим у питање Ломпаров научни рад у области књижевности, и на основу тог рада његово место професора Универзитета, него се само питам, понављам по ко зна који пут (а некима ћу изгледа морати и да цртам), откуда он као антититоиста тако солидно етаблиран на титоистичком Универзитету (каквим га и Ви сами сматрате)? С обзиром да титоистима приписујете страховиту нетолеранцију према неистомишљеницима, откуда Ломпар тамо? Ако је за титоисте увек била на првом месту идеологија, а онда све остало (укључујући научни рад), откуда се онда код Ломпара прво гледа научни рад? О тој противречности између онога што Ломпар тврди у погледу титоизма и његовог самог постојања (бића) се овде искључиво ради, опет понављам, ни о чему другом. Нема потребе да ја било шта споља уносим у овај проблем, он је иманентан с обзирим на однос Ломпаровог говора и његове егзистенције.

У погледу ове противречности Ломпар као да наставља путем свог узора Николе Милошевића. А и куда би следбеник него за учитељем? (Оставимо по страни да би део Ломпаровог интелектуалног сазревања могло бити и спорење са учитељем што, међутим, изостаје, бар за сад) И Милошевић је ватрено нападао комунисте и титоисте, и оптуживао их за догматизам и ригидност, а да за све то време његово место професора Универзитета није дошло у питање. Ово је непријатна чињеница која чини спорним његов култни дисидентски статус, и о њој би се Ломпар или неко од других Милошевићевих ученика морао изјаснити. Не сумњам да ће се они, видевши степен њихове привржености учитељу, њему одужити. Или бар то покушати.
Препоруке:
0
0
66 четвртак, 11 јун 2009 09:39
Марио Калик
@ Свесно десно-наставак

Додуше, ви покушавате да понудите решење ове ломпаровске антиномије, вероватно десно (помало) свесни ове нелагоде. Указујете на Ломпарову субверзивност као смисао његове егзистенције на титоистичком Универзитету. Невоља је што тиме упадате у још већи проблем. Можда је то заиста Ломпарова субјективна, интимна самосвест. Али, ако је она нешто више од тога, ако је, у складу са великим узорима Сократовог и Паскаловог, на делу јединство мисли и чина (о чему сам Ломпар говори у својој књизи), онда искрсава питање како објаснити толеранцију према Ломпаровој антититоистичкој субверзивности на титоистичком Универзитету? Није познато да су некадашњи титоисти према тој субверзивности били толерантни, а још више је тако по Вашим одређењима титоизма (и комунизма). Дакле, или данашњи Универзитет није титоистички, или Ломпар није (субверзивни) антититоиста. Као у једном од претходних случаја, у обе варијанте испада лоше по Ломпара.

Ова ломпаровска антиномија, логичке и уједно моралне природе, већ опасно забрињава и тражи хитно решење. Предлажем једно решење: Ломпаров(ск)а егзистенција је изван граница сазнања, јер завршава у противречности. Али, ако је тако, онда сте помало у праву када доводите у питање могућност мог суђења о продуктима те егзистенције. Заиста, како је уопште могуће судити или говорити о нечему што је несазнатљиво?
Препоруке:
0
0
67 четвртак, 11 јун 2009 09:41
Марио Калик
@ Свесно десно-крај

На крају, да не будем превише критичан, морам да Вам се захвалим што пратите мој рад, па чак и десно несвесно популаришете моје текстове који нису познати широј јавности. Јер, чини ми се да у последње време Маркс, а ту је одмах и Маркузе, поново постају популарни, што је добро. Надам се да ће се као практични исход тог мегатренда појавити неки нови Мао или бар Мара. Много шта у постојећем свету је одавно зрело за темељно претресање и протресање. Међутим, ако мислите да ћете провидном тактиком скретања пажње са горе поменутог проблема који се тиче Ломпара на моју наводну сличну недоследност, саму Ломпарову недоследност учинити прихватљивијом, грдно се варате. Јер, као много важније питање од оног које набацујете, ако сам већ сам предмет преиспитивања, у контекту ове расправе појављује се следеће; оно је само друга формулација наведене ломпаровске антиномије. Зашто ја као титоиста нисам на титоистичком (државном) Универзитету ако је, по Вама, за титоисте идеологија прва, а можда и једино важна ствар? А мислим да ми не мањкају ни критеријуми везани за резултате студија и научни рад (ако се и то узме у обзир). Дакле, или (опет) Универзитет није титоистички (већ много пре антитоистички), или ја нисам титоиста. Мислим да ово друго у очигледном смислу отпада. Бојим се да ћете, сада када сте већ сами потегнули питање моје егзистенције, морати да решите и овај проблем.

Криво ми је што сте сада, имајући у виду све претходне проблеме које је отворила Ваша интервенција, можда преоптерећени. Али, не сумњам да сте и ви антититоисти људи посебног кова, и да ћете бар понудити решење. Имате јаку десничарску (само)свест и, што је још важније, данас као и некада, на глобалном нивоу уз себе друштвено моћни антикомунизам.
Препоруке:
0
0
68 четвртак, 11 јун 2009 10:33
SFX
Izraz 'jevrejska samomrznja' koristio sam namerno uz znakove navoda upravo zbog toga sto je razlicito interpretiran u Marksovo vreme (ako citate njegove tekstove videcete i zasto), razlicito u doba 1930ih (Fric Lang, na primer), i razlicito danas kada neokonzervativni ideolozi (neopravdano) kritikuju Comskog. I zbog toga ne nameravam da se pravdam. Ili zelite da Vam celu ovu recenicu napisem na hebrejskom (ivritu)?

Ovo nije kritika. Ovo je, ako vas pravilno citam, podmetanje.
Препоруке:
0
0
69 четвртак, 11 јун 2009 11:04
SFX
@ interpretacija

Gospodine/gospodjo,

Da ne bude zabune, ivrit (hebrejski) verovatno pisem i govorim jednako dobro ili bolje od Vas, a o jevrejskoj kulturi i umetnosti objavljujem afirmativne tekstove vec gotovo deset godina (izdavaci kazu da ce nastaviti da ih objavljuju). Poslednji sam napisao o izraelskom filmu 'Waltz with Bashir', sa Kanskog festivala.

Ako ste odlucili da mi spocitavate nesto sto mi ni na kraj pameti nije palo previdevsi pri tom znake navoda, onda znaci da ste koristeci citat iz mog komentara imali iskljucivo losu nameru. Da nije apsurdno zvucalo bi zaista tuzno.

I jos nesto: Prestanite da podmecete. Nisam nikakav apologeta ML vec kritikujem navode iz teksta g. Kalika (procitajte te navode) koji zaista nemaju nikakve veze sa istorijom moje porodice. Osim ako i tu niste veci autoritet i znate sta sam u stvari zeleo da kazem??!!

Ovo je dobar nauk za druge komentatore.
Препоруке:
0
0
70 четвртак, 11 јун 2009 11:09
Jovan G
@Mарио Калик
Вероватно да су, по Вама, те границе Србије требало да буду исто што и границе Југославије да бисте били задовољни, дакле од Вардара па до Триглава, или бар до Карлобага и како већ иде.


Ne gospodine, nego ako su se već stvarale nacionalne republike, a ja mislim da je trebalo, onda je to trebalo uraditi dosledno, pravedno i funkcionalno, koliko Srba u Hrvatskoj toliko Hrvata u Srbiji, koliko Bošnjaka u Srbiji toliko Srba u Bosni...
Takva Jugoslavija bi, makar teoretski, bila moguća, za razliku od ove avnojevske. Ne bi porodila toliku mržnju i svakako se ne bi raspala u krvi.

No ja sam se već odavno navikao da između zločinaca i humanista ne pravim razliku.
Препоруке:
0
0
71 четвртак, 11 јун 2009 13:27
Свесно десно
"„Теоријски“ ниво десничарког антититоизма и антикомунизма, нарочито код нас, карактерише драстична површност и несолидност" - овако почиње друг Калик свој приказ, у којем онда један од својих главних аргумената наводи по посредном и ненаучном извору! А затим ме у коментару пита у чему је проблем са тим?!?

Друг Калик даље тврди да је Ломпарово поистовећивање са Сократом и Паскалом детектовао на перформативном нивоу текста, наравно оног који познаје по Антонићу. Занимљиво. Одувек сам мислио да је за смисао перформатива нужно познавати целину исказа (за разлику од, рецимо, садржаја, који се може и посредно сазнати, наравно уколико се служимо поузданим посредницима).

Надасве, друг Калик као да не разуме да јака присутност титоистичког духа не значи истовремено и његову апсолутну владавину. Он, међутим, то разуме, иначе не би могао очекивати да ће Мегатренд изнедрити неког новог Маоа.

Али, шта онда он мисли о својим газдама? Јасно је да њима није циљ да стварају Маое, напротив: значи ли то да они не схватају у ком је правцу усмерено деловање друга Калика (и светског духа који кроз њега говори), да једноставно нису довољно интелигентни да препознају овај каликовски ход кроз институције све до српске културне револуције?

Са друге стране, у титоисте Калик много више верује, јер сматра да они или не би допустили Ломпара на универзитету или да и Ломпар мора бити титоиста.

И наравно да када већ толико боље мисли о титоистима него о својим газдама да се Калик пита зашто њега нема на БУ. Не знам. Можда зато што се титоисти прерушавају и што не желе да се тако јавно декларишу, па им је најмање потребан управо оглашени титоиста - није ли баш због тога овако жустра полемика, да би се доказало да титоисти не постоје (ђаволско лукавство, заиста)?
Препоруке:
0
0
72 четвртак, 11 јун 2009 13:50
Свесно десно
О Николи Милошевићу: његова критика комунизма, пре свега лењинизма, била је толико безазлена да је генерал Љубичић (председник председништва ЦК СКС) на захтев Андропова (генерални секретар ЦК КПСС) тражио да Никола Милошевић буде избачен са универзитета. Једини разлог зашто се то није десило, јесте одлучност тадашњег декана Филолошког факултета Јована Деретића (такође високог партијског функционера) да Милошевића не отпусти, већ напротив, да против њега не допусти покретање било каквог поступка унутар универзитета.

Дакле, из овога, логиком друга Калика, следи да је Милошевићева критика лењинизма заправо титоистичка, или да уопште није критика, а никако не следи да је и у оквиру комунистичке партије било простора за мишљење које није титоистичко.

Толико о томе (свему), и више се нећу јављати, јер не сматрам корисним расправљање са људима који се са идејама са којима полемишу упознају преко новинских приказа књига и који свет посматрају тако ригидно, тако ненијансирано и недиференцирано, тако црно-бело како то чини друг Калик.

Мој циљ је био да покажем да Калик не познаје довољно добро оно о чему говори - што се испоставило као тачно - и да разумем шта тражи на Мегатренду: новог Маоа, хвала му на одговору.

Заиста, после овога не видим да има простора за било какву смислену полемику.

А када због Каликове критике глобализма Барак Обама буде звао Бориса Тадића да изврши притисак на Мићу Јовановића да овога отпусти, од свег срца ћу признати да је мисао друга Калика достигла друштвену продорност мисли Николе Милошевића, коју он доследно ниподаштава, иако - с обзиром на показани ниво методолошке свести - не можемо бити сигурни ни да је заиста познаје. Но, зар управо незнање и супериорност над чињеницама није најбољи пут ка културној револуцији и визији Мао која се помаља негде на хоризонту нове светске револуције...
Препоруке:
0
0
73 четвртак, 11 јун 2009 18:01
Branislav Popovic
Zasto je titoizam jos uvek sveprisutan u Srbiji?
Da bi to utvrdili treba da ustanovimo sta to titoizam predstavlja u Srba, tj. koji su njegovi pojavni oblici.
Titoizam u Srbiji najbolje se ocitava u recima jednoga potonjeg srpskog akademika koji je poslednjih dana Drugog svetskog rata u "oslobodjenom" Beogradu izjavio kako je Srbija "bastion reakcije u Evropi". Titoizam u Srba ogleda se u recenici da je svaki nacionalizam opasan ali je velikosrpski najopasniji. On se ocitava i u podrsci Ustavu iz 1974. koji je unakazio Srbiju i Srbe u SFRJ. ON se ogleda u posmatranju srpske kulture kao filozofije palanke. Njega takodje reprezentuju ljudi koji su nekad vodili progone 68-osmasa a danas su na celu kvazievropskih snaga u Srbiji. Ljudi koji su imali citave tirade i enciklike protiv STRIPA kao medija. Isti oni ljudi koji su zmurili i danas zmure na sve sto se desavalo i sto se desava na Kosovu. Titoizam kod Srba reprezentuju oni ljudi koji se i danas klanjaju "dometima hrvatske kulture" kao necemu najuzvisenijem u istoriji ljudskog roda. Takodje i oni koje ne zanima nova postavka muzeja u Jasenovcu. Svi oni ljudi u crnom, sa inicijativama mladih i komitetima, fondovima, poveljama koji i dalje smatraju da je roditi se kao Srbin anomalija, a ziveti kao isti stanje smanjene uracunljivosti te nas zbog toga treba denacifikovati, denacionalizovati, dehristijanizovati, dehumanizovati,pa i depersonalizovati, tj. naterati se da se suocavamo sa drugima i sobom, sve dok ne shvatimo da nista ne shvatamo i dok ne pristanemo da nestanemo.
Ovo su samo neke od manifestacija i manifestatora titoizma u Srba.
Ili toga nema pa ja paranoisem, ili ipak ima pa je Lompar dosita u pravu.
Препоруке:
0
0
74 четвртак, 11 јун 2009 20:42
ни десни, ни леви поглед
Калик: Забога, ако је и због одбране идеологије, много је! Нећемо баш толико затварати очи пред простим и свима познатим чињеницама. Наиме, Словенија и Хрватска нису рушиле Титову Југославију, већ ону коју је Милошевић почео мењати на силу (укидање „федералности“ аутономија). Србија (читај Милошевић) се супротставила рушењу, не Титове Југославије, него оне коју је нови Вођа започео стварати укидањем „покрајинског федерирања“ и наметањем „српске конститутивности“ у Хрватској и Босни. То су факти и не вреди их увијати у којекакве идеолошке обланде. Процес цепања Југославије као федерације и Србије као целовите државе је почео одмах после Титове смрти и завршио 11 година после, а не после 30, како ви наводите идеолошку воду на титоистичку воденицу (од 91. до данас се ради о чистој техници распарчавања и цепања, као и српском отпору, неочекивано јаком и великом, нарочито у Босни). Наравно да Титу самом није одговарало да се то цепање одигра за његовог живота, јер који је то император радио на уништавању сопствене империје? Што се тиче логике и историјских чињеница, са њима сте ви посвађани, а не ја. Опште је познато да су западне силе отворено и деценијама заступале став „слаба Србија, јака Југославија“, што је и Хазјајин преузео од њих, те је на његову жељу Коминтерна такође заступала исти став, а њега и ваш Тито, као сваки послушни апаратчик, преузео и доследно спроводио. Устав из 74. је врхунац те политике и њиме је припремљен терен за потоње разбијање Југославије и цепање Србије, што се сада и спроводи. Тито, титоисти и титоизам су, нажалост, имали верне апологете и послушнике међу српском комунистичком елитом, част ретким изузетцима, те је потпуно свеједно о коме ви говорите, кога нападате а кога из те елите признајете и браните, Милошевића или Стамболића, да друге не спомињем. Српски комунисти су главни кривци за данашњи незавидан положај Србије, а поготово та погана титоистичка идеологија коју, ето, чак и данас заступају.
Препоруке:
0
0
75 петак, 12 јун 2009 12:10
Марио Калик
@ Бранислав

Мислио сам првенствено на награду коју додељује Радио Београд 2 из „области теорије књижевности и уметности, естетике и филозофије“ (у чијем додељивању учествује Ломпар). Додуше, каже се да њу додељује „жири“, а не „комисија“. Није шија, него врат. Већ на овом месту, на нивоу именовања, имамо утицај идеологије (идеологија у једном свом значењу представља нешто чиме се прикрива суштина те појаве). Пошто реч „комисија“ у области друштвено-хуманистичких знања асоцира на (идеолошке) комисије из доба СКЈ, сада ће се оне преименовати у „жирије“ да би се прикрио исти онај учинак који, ништа мање од претходних, имају данашње комисије, односно „жирији“. А тај учинак је идеолошки (у смислу промовисања одређеног скупа вредности и ставова према друштвеном и идејном свету). У периоду комунизма се, у овом погледу, поступало много поштеније. Одбори за доделу сличних награда или праћење стања у идеолошкој сфери друштва су себе отворено називани комисијама, па чак и идеолошким комисијама. Није се крило да се заступа одређена идеологија и да се из њене перспективе прати и вреднује идеолошка продукција. Данас се идеологија лицемерно маскира путем преименовања идеолошких комисија у „жирије“. Да бих демаскирао тај идеолошки учинак, отворено сам назвао ове „жирије“ идеолошким комисијама, што у суштини јесу.
Препоруке:
0
0
76 петак, 12 јун 2009 12:11
Марио Калик
@ Бранислав

Али ту није крај приче о идеологији на овој начелној, филозофској равни. Ако сте мислили да се идеологија своди на неку отворено заступану политичку идеологију, па још резервише за комунизам, нацизам и слична „тоталитарне“ поретке (а не и „демократске“), имате врло рудиментаран појам идеологије. У једној развијен(иј)ој теорији идеологије (упућујем Вас на марксистичке филозофе Грамшија и Алтисера), идеологија делује у свим сферама друштва, и у свим друштвима. Дакле, и у сфери тзв. идејне надградње (где спадају све горе наведене области за које се додељује награда Радио Београда 2), и у „демократским“ друштвима. Имајући у виду овакво одређење идеологије, којим се и ја користим, награда Радио Београда 2 је по дефиницији идеолошка. Самим тим и комисија која додељује ту награду. Награђени аутори промовишу одређену идеологију и због тога су добили ту награду. То не значи да у њиховом делу нема никакве вредости, теоријске или уметничке, већ само да се кроз то дело нужно провлачи И одређена идеологија (оштро раздвајање теорије или уметности од идеологије такође спада у рудиментарно схватање идеологије, па чак и представља једну идеологију теорије и уметности). Та идеологија има предност пред неком друг(ачиј)ом која може постојати код теоријски или уметнички подједнако квалитетног дела као и оног које је добило награду. И то је одлучујућа ствар при награђивању.
Препоруке:
0
0
77 петак, 12 јун 2009 12:12
Марио Калик
@ Бранислав-наставак

Ако ова апстрактна, филозофска раван, међутим, није довољна да Вас убеди да су, конкретно, награда Радио Београда 2 и комисија која је додељује идеолошког карактера, можемо прећи и на емпиријску раван. Ова награда се, гле чуда, зове по Николи Милошевићу. А ако не верујете мени да код лика и дела Николе Милошевића „ради“ одређена идеологија, можда ћете поверовати самом Ломпару. Ево шта он каже о свом учитељу у овде спорном делу „Моралистички фрагменти“: „Та страст га је учинила и чланом Одбора за слободу изражавања, једним од оснивача Демократске странке, председником Српске либералне странке, најдоследнијим критичарем неокомунистичке и ауторитарне политике у деведесетим годинама прошлог века. Иако је учествовао у свим антирежимским протестима, он никада није напустио доследно либерално становиште...“ (стр. 150). Иако овде, што је иначе био обичај Николе Милошевића, а видимо и његових учинака, има мистификације и претеривања у погледу његовог (само)представљања, у начелу бих потписао овај део из Ломпарове књиге. Е сад, ако мислите да код свих ових одређења нема аба маш ничег идеолошког, да је идеологија, напротив, резервисана само за „недемократске“ или „нелибералне“ странке, „неокомунистичку и ауторитарну политику“ из 90-тих, односно њене „режимске“ снаге, на крају, за недоследно „либерално“ или, још „горе“, доследно „антилиберално“ становиште, никако не и за критичаре ових појава који наводно наступају са неког сасвим неидолошког становишта, онда Вам, на жалост, више не могу помоћи. Бојим се да је ту крај било какве смислене дискусије о овом питању. То је тренутак када неко нешто види толико очигледним, док онај други, напротив, то уопште не види (или не жели да види), небитно ко је од њих „у праву“.
Препоруке:
0
0
78 петак, 12 јун 2009 12:14
Марио Калик
@ Бранислав-наставак

Још неке емпиријске чињенице се уклапају у горе наведено. Када се погледа профил досадашњих добитника ове награде, мање-више сви они одговарају интелектуалном, прецизније речено идеолошком, профилу Николе Милошевића. Међу њима се ради само о мањим варијацијама на исту (идеолошку) тему. Дакле, већина њих су умерени или тврди националисти, конзервативци (односно, конзервативни либерали) и антикомунисти. Неко ко се не уклапа у овај профил, нема ту шта да тражи, ма колико теоријски или уметнички вредно било његово дело. Можемо ли (рационално) да очекујемо да ће ту награду добити неко ко је интернационалиста, револуционар и комуниста, ко није никада имао никакве везе (не само партијске) са Демократском странком, а још мање Српском либералном странком, ко није јавно критиковао „неокомунистичку и ауторитарну политику“ из 90-тих, ко није учествовао у „антирежимским протестима“ или се налазио на „либералном“ становишту? Ко је „недемократа“, „нелиберал“, „неокомуниста и ауторитариста“, „режимлија“, на крају, „антилиберал“? Ако не верујете да има таквих интелектуалаца, боље речено, да бити интелектуалац не значи обавезно следити захтеве текуће опозиционе политике из 90-тих, што је код нас увелико (било) изједначено, онда сте заробљеници властите идеологије, и то дневнополитичке. Поуздано знам да је једно од највреднијих дела из наше рецентне, не баш обимне, филозофске продукције испало из оптицаја за главну награду јер је члановима ове идеолошке комисије превише мирисало (а некима изгледа и заударало) на „Револуцију“. Додуше, питао сам се шта аутор те књиге уопште тражи код те награде, пошто је јасно да је тај подухват унапред осуђен на неуспех. Али, то је већ друго питање.
Препоруке:
0
0
79 петак, 12 јун 2009 12:16
Марио Калик
@ Бранислав-крај

Уосталом, како би ишта друго било могуће када се награда и зове по Николи Милошевићу, а у њеном додељивању учествује изричити следбеник и уједно бранилац његовог лика и дела? Тако нешто било би на неки начин напуштање, боље речено, издаја идеолошких вредности за које се Милошевић залагао, а даље их следе и промовишу, тамо где је он стао, његови истомишљеници, по принципу „И после Николе - Никола!“. Уопште није спорна ова њихова идеолошка доследност, напротив, сасвим је разумљиво да стоје на бранику национализма, конзервативизма и антикомунизма. Идеолошка борба у теорији је, у овом или оном облику, увек на делу. Поготово данас, када баук комунизма изгледа поново почиње да се уздиже и кружи светом. Спорно је само то да се таква њихова идеолошка работа представља као нешто сасвим друго од идеологије, као лишено сваке идеологије, као идеолошки потпуно неутралан и непристрасан поглед у свет Идеја везаних за (идеолошки) чисту Теорију књижевности и уметности, Естетику и Филозофију. А њихове идеолошке пресуде као сваке идеологије ослобођени закључци о вредности одређених дела. То систематско и безочно лицемерје је оно што толико вређа елементарно интелектуално и морално поштење да сам против тога морао да реагујем. Зашто не буду до краја поштени, па отворену кажу: „Јесте, ја сам националиста, конзервативац и антикомуниста“. Као што неки од нас отворено кажу: „Ја сам интернационалиста, револуционар и комуниста“! Па свиђало се то свима вама или не!

Сви наведени аргументи важе и за НИН-ову награду.
Препоруке:
0
0
80 субота, 13 јун 2009 10:16
Марио Калик
@ Милорад Станојловић

Нема потребе да ме ни Ви ни остали жалите због моје „непоправљивости“. Све оно што сте навели није спорно. Ко каже да демократија није врховна вредност, или бар једна од њих? Па, подсетићу Вас, земље социјализма звале су се или још увек зову и „народним демократијама“. То, наравно, нису демократије буржоаског типа, али по чему би демократија била резервисана само за тај њен ограничени облик? Поштовање личности такође није спорно. Али, то не подразумева поштовање класних привилегија, напротив, њихово укидање је услов да милиони људи, као пролетери данас или некада безлични и осакаћени, уопште постану личности. Љубав према заједници, наравно. Па изворно значење речи „комунизам“ везано је за појам заједнице. То укључује и патриотизам. Све социјалистичке револуције биле су истовремено и национално ослобођење од страног окупатора или стране доминације. Подсећам Вас да се у многим нашим партизанским песмама и другим садржајима појављује овај мотив. Реч је наравно о држави (отаџбини) која се не своди на традиционалну Србију као код националиста, али то партизане и комунисте не чини ништа мањим патриотама. То их, напротив, уздиже изнад нивоа националиста, чинећи патриотизам нечим различитим и напреднијим од национализма, што не увиђају данас ни српски националисти ни „Друга Србија“. И за једне и за друге је патриотизам само национализам, а за неке од првих и већину од других чак и шовинизам.
Препоруке:
0
0
81 субота, 13 јун 2009 10:17
Марио Калик
@ Милорад Станојловић-наставак

А што се тиче „једнопартијске тоталитарне диктатуре“, вратимо се мало назад у историју. Краљ Александар је завео личну монарходиктатуру због лошег стања у земљи, а непосредан повод била је блокада рада Скупштине након убиства неколико њених посланика. Све могуће политичке слободе су биле укинуте а укупан ефекат те дикатуре био је никакав. И ко зна колико би она трајала да краљ није убијен у Марсељу, а многи њени елементи наставили су да постоје све до почетка рата. У Југославији у суштини није више никада обновљен истински парламентаризам. Е сад, у најмању руку је некоректно, имајући све ово у виду, нападати комунистичку дикатуру која 1. јесте диктатура једне (пролетерске) партије, а не само једног човека (ма колико он подсећао на монарха); 2. заведена у условима светског рата, и на основу победе у том рату, када је читава земља била у рушевинама (а не само у условима унутрашње политичке кризе); 3. чији су материјални, социјални и културни ефекти видљиво позитивни и очигледни сваком непристрасном посматрачу. Ако нам већ смета диктатура, будимо бар доследни!
Препоруке:
0
0
82 субота, 13 јун 2009 11:18
SFX (P.S.)
Na svako konkretno pitanje - Altiserova ideoloska interpelacija.
Препоруке:
0
0
83 субота, 13 јун 2009 13:38
Branislav, I deo
G. Kalik, u Vasim odgovorima na moja pitanja, u filozofskoj ravni, kako kazete, stoji ovako; "Ako ste mislili da se ideologija svodi...onda imate vrlo rudimentiran pojam ideologije". Dakle, iz Vase proizvoljne predpostavke (ne argumentovane jer ne znate moje misljenje o ideologiji), izvodite zakljucak o mom misljenju o ideologiji. O kakvoj je filosofskoj ravni onda rec? A sta ako ne mislim onako kao sto Vi mislite da ja mislim? Dalje; "Ako Vi mislite...onda Vam, nazalost, ne mogu pomochi". A sta ko ne mislim? I kad sam od Vas trazio pomoc na bilo kojoj ravni?
Ali, Vase kvalifikacije (iako u kondicionalu), mog misljenja (koje ne poznajete), nisu toliko bitne, koliko je bitno sto u svom tekstu cesto koristite ovakav metod zakljucivanja, zbog cega mislim da u njemu ima dosta toga podloznog kritici kao prizvoljno, povrsno i netacno. To je jedini razlog mog javljanja.
Evo na sta konkretno mislim;
Navodite stavove g. Ugresic "titoizam je podrazumevao (lazni ili stvarni) internacionalizam...(lazno ili stvarno), bratstvo i jedinstvo...". Ove nedefisane stavove uzimate kao uverljive, dozvoljavate mogucnost da su sve to bile "lazi koje su prikrivale pravu drustvenu stvarnost", a onda zakljucujete da je "titoizam bio progesivna ideologija". Kazete da je ideologija u jednom svom znacenju "prikrivanje sustine te pojave". Dakle, na osnovu lazi i prikrivanja sustine, moze da nastane nesto "progresivno". Mislim da je to sasvim pogresno.
Kazete da su komunisti vodili rat za oslobodjenje zemlje, sto je istina, i smatram da su za to zasluzili priznanja. Ali, da li su samo oni vodili taj rat? Jel' istina da najveci broj ljudi u toj borbi nisu bili komunisti? Jeste. Jesu li u njemu uz komuniste ucestvovali bogati seljaci, pripadnici bruzoazije, demokrate, konzervativci, vernici vise vera? Jesu. Jesu li oni dobili svoj deo casti i prava da odlucuju o buducnosti zemlje za ciju su se slobodu borili? Nisu. Zasto? Jel' to moralno sa Vaseg stanovista?
Препоруке:
0
0
84 субота, 13 јун 2009 15:02
Branislav, II deo
Kazete da su se "Rusi kao najvecha slovenska nacija okrenuli marksizmu i komunizmu...". Netacno. Da li je bilo miliona Rusa koji to nisu hteli da urade? Jeste. Da li su zbog toga bili prognani iz zemlje, hapseni pa i streljani? Jesu. Da li je u pitanju fizicko istrebljenje neistomisljenika? Jeste. Da li to Marks preporucuje? Ne.
Po Vama se u "titoizmu" lepo zivelo. Da li je tada bilo siromastva, nezaposlenosti, ekonomske emigracije, socijalnih problema, korupcije, nepotizma, promasenih investicija? Jeste. Vi o ovome ne govorite, i imate pravo na to, ali onda Vasa namera da svemu date naucnu teorijsku podlogu ne moze da se odrzi, i prelazi na cisto propagandisticku i idolatrijsku ravan, sto je legalno, ali ne vise od namere da se kao takvom i obelezi.
Govorite i o naciji i etniji, a onda Musliman pisete velikim slovom smatrajuchi to kao nacionalnost (istina, to ne radite samo Vi). Tako nesto ne postoji cak ni u islamskom svetu, vech postoji jasna razlika izmedju nacije i religije. Stvaranje nacije na osnovu religije ne postoji kod Marksa. Ako se setimo da su se mnoga vazna rukovodeca mesta u vreme titoizma dodeljivala po "nacionalnom kljucu" onda je Islam bio privilegovana vera u odnosu na druge postojeche. Da li je takvo drustvo pravedno i progresivno? Zasto onda Albanac koji ispoveda Islam nije musliman po nacionalnosti?
Po Vama su neo liberalizam i liberalni kapitalizam bezumni drustveni sistemi. Iako su svakako podlozni kritici, pogresno ih je smatrati bezumnim kao sto to Vi cinite, jer u njima ne samo da su nastali marksizam i drugi aktuelni filosofski pravci (na ciju me literaturu upucujete), vec njihov sveukupan drustveni, ekonomski, naucni i tehnoloski razvoj ne pokazuje odsustvo uma. Naprotiv. Molim da se iz ovoga ne izvede zakljucak da sam za uvodjenje ovakvog sistema u Srbiji. Ja samo pokusavam da, koliko je to u mojoj moci, ukazem na greske u Vasim stavovima.
Препоруке:
0
0
85 субота, 13 јун 2009 16:00
Branislav. III deo
Kazete da je "homogeno jedinstvo Drzave, Crkve i Nacije....istorijski nemoguche". Netacno. Takvo jedinstvo postoji u islamskom svetu. Odvajanje Crkve i Drzave u Zapadnom svetu samo je fiktivno; u Engleskom parlamentu sede predstavnici Crkve koje narod ne bira, u Spaniji ustav odredjuje istorijski znacaj Katolicke crkve za razvoj nacije i zemlje i zbog toga joj drzava dodeljuje stotine milona evra godisnje, u Danskoj se ne moze dobiti drzavljanstvo ako se dete ne upise u parohijske knjige,itd. Poljsku i Irsku da ne pominjem. No, vaznije od toga je opsti uticaj Crkve na drustvena kretanja preko njenog prava u skolstvu, od osnovnog do univerzitetskog, da ima pisane, audio i vizuelne medije, kulturne, sportske i turisticke objekte, i jos mnogo toga za sta nema mesta za nabrajanje. Taj uticaj nije presudan, ali ni najmanje nije za zanemarivanje prostim zakljuckom da je Crkva odvojena od Drzave od Francuke revolucije. Gore navedene zemlje ne pokazuju zaostatak u bilo kom aspektu razvoja zbog ovakvog tesnog odnosa Crkve i Drzave.
Ako je ideologija presudna u dodeli knjizevnih nagrada, kao sto tvrdite, koji to naucni kriterijumi tvrde da je titoisticka progresivnija od konzervativne ili liberalne? Titoisticka ideologija na odlucuje o ovakvim nagradama na Zapadu (ni na Istoku), sto bi po Vama bilo dovoljno da te knjizevnosti odbacimo kao nazadne. Na srechu svetske knjizevnosti, to nije tako.
Gresite kad kazete da je Marks ponovo u modi na Zapadu. On je uvek bio u modi, uvek se proucavao, ali sa kritickog a ne idealistickog polazista, i zato je dosta od njegovih vrednosti uneto u kapitalisticki sistem. Mislim da bi i za komunizam bilo mnogo bolje da se zbog svog sektaskog pristupa stvarnosti, nije odrekao znanja miliona ljudi koji su voleli svoju zemlju i zeleli da joj pomognu, ali su u tome bili spreceni zbog proste cinjenice da ne poseduju partijsku knjizicu kao najvazniju potvrdu svoje strucnosti, postenja i patriotizma.
Препоруке:
0
0
86 недеља, 14 јун 2009 09:10
Марио Калик
@ SFX - 1. део

Ваш приказ стања ствари делује баш као SF роман. Кренимо од средње класе за коју кажете да је уништена за време комунизма. Ако под тим мислите на предратну буржоазију, то је тачно. Али, она је била мањина у структури тог друштва, огромну већину су чинили сиромашни сељаци и радници, који су били у том положају између осталог захваљујући и таквој средњој класи (као експлоататорској). А у Титовом периоду средња „класа“ је постала већински део друштва, ослобођена своје буржоаске природе (зато и стављам класа под наводнике), и по томе је тај период и препознатљив - сваки непристрасни посматрач и аналитичар мора признати да је постојао висок ниво социјалног егалитаризма, у сваком случају социјалне разлике су биле много мање него икада пре и после тог периода.

Спомињете и да је на власт дошла „рурална, поварошена интелигенција“. Не разумем шта сте хтели рећи. Интелигенција у строгом смислу је део урбаног простора, не руралног. А ако сте мислили на њено социјално порекло, у чему је проблем ако она долази из руралних слојева? Па корени српске интелигенције могли су у почетку и бити и били су само рурални с обзиром да је и друштво било искључиво рурално. С друге стране, ако мислите да је интелигенција нешто што треба да буде резервисано само за оне већ урбане, да се она мора репродуковати само унутар властите класе, и тако затворити спрам нижих класа (укључујући и градски пролетеријат), онда сте заговорник једног неправедног, класног друштвеног модела који је социјализам с правом укинуо. Да није било социјализма, већина сиромашних сељака и радника, и њихове деце, заувек би остали везани за ограничене услове своје класе и никада се не би еманциповали, у образовном, здравственом, материјалном, и сваком другом погледу.
Препоруке:
0
0
87 недеља, 14 јун 2009 09:13
Марио Калик
@ SFX - 2. део

Од којих наведених „корена“ су Срби у социјализму одвојени, и у ком смислу говорите уопште о томе? Јесу престали да говоре српско(хрватским) језиком и почели да говоре неким сасвим другим, можда немачким или енглеским? Јер укинута ћирилица и као једино писмо проглашена латиница, или можда готика? Јесу одвојени од Србије или пресељени негде ван Југославије? Кад спомињете веру, тачно је да је опао утицај религије, односно Цркве, али религија и Црква нису биле забрањене и укинуте. Оне су изгубиле положај врховне друштвене моћи али то је и део глобалног процеса секуларизације који се не везује искључиво за комунистички атеизам. Тај тренд почиње од 18. века и траје до данас; комунисти су ишли само један корак даље у том процесу. У сваком случају, исповедање вере није било забрањено, као што је пре рата било забрањено деловање комуниста (толико о толеранцији). Оно је само скинуто с трона доминантног облика идеолошке свести у име новог облика секуларне идеологије чије позитивне аспекте Ви вероватно нећете признати што, међутим, не значи да они не постоје. Кажете и да су Срби одвојени од своје војске. Наравно, Ви не признајете ЈНА као нову војску, која припада Србима и осталима. Али, ако већ говоримо о краљевској војсци, пре ће бити да се она одвојила од Срба, а не Срби од ње. Државни и војни врх Краљевине Југославије је напустио властити народ и побегао из земље, а делови војске су пришли окупатору и с њим успоставили сарадњу у овом или оном облику. Онај део окупљен око Драже Михаиловића је у најбољем случају пружао пасивни отпор окупатору (ако се то уопште може назвати отпором). Све у свему, разумем Ваш жал за старим поретком, али морате схватити и да револуција није дошла тек тако изненада и сасвим неоправдано; тако нешто се у историји не дешава.
Препоруке:
0
0
88 недеља, 14 јун 2009 09:15
Марио Калик
@ SFX - 3. део

Много шта је било труло у том старом поретку што је до ње довело. А нарочито се српска „средња класа“, политичка и интелектуална елита, Црква и војска нису баш прославили за време рата у погледу борбе против окупатора. Превише је ту било колаборације или тактизирања. А ни расплет догађаја у погледу целокупног тока светског рата им није ишао у прилог - они су се ослањали, активно или пасивно, на прогнозу да ће Трећи Рајх ипак победити, ако не, да ће као ослободиоци доћи Англоамериканци. Ништа од тога се није десило, овим простором је прошла Црвена армија. Не треба онда да се чудите или буните што је власт преузела герила која је била спремна до краја да се жртвује у борби против окупатора, уз помоћ совјетских снага.

На крају, та флоскула о нестанку „радних навика“ за време социјализма, која спада у један од најбизарнијих антикомунистичких стереотипа. О њој сам се већ изјаснио на једном месту у тексту. Овде ћу само рећи да је довољно упоредити материјалну изграђеност земље пре и после рата да би се схватило колико је ова прича бесмислена и тенденциозна да би, на крају, постала потпуно безочна подвала. Да не спомињем доминантну етику (идеологију) рада, присутну у свим сферама друштва, која је подстицала на постигнућа у раду као врховни критеријум друштвеног статуса, а на нерад и ленчарење гледала са презрењем и осудом...
Препоруке:
0
0
89 недеља, 14 јун 2009 09:17
Марио Калик
@ SFX - 4. део

Ако кажете да су несумњивом материјалном успону у односу на предратно стање допринели (само) страни кредити, онда: 1. кредитирање у суштини јесте сасвим нормална појава (да није њих, читав банкарски систем био би бесмислен); 2. било је кредита и пре рата па, све у свему, ћорак; 3. у већој мери су почели да се узимају тек од 70-тих година, а земља је увелико била изграђена и пре тога; 4. кредити се не претварају сами од себе у материјалне објекте, некаквим мађионичарским штапићем, потребан је рад као посредник; 5. задуженост сама по себи не доводи нужно до пропасти заједнице (да је тако, САД би одавно пропале), што значи да су у нашој потоњој несрећи учествовали још неки чиниоци. Све у свему, постојале су радне навике код наших сељака и радника и пре рата, па им то није много вредело у крајњем исходу. Највећи део вредности његовог рада присвајали су буржоазија и кулаци. После рата је било сасвим другачије, радник и сељак се уздигао и напредовао, њему и његовој деци постала су доступна материјална добра и друштвене шансе о којима је до тада могао само да сања (ако је уопште сањао). Друштвено порекло социјалистичке средње „класе“ и интелигенције о томе најбоље сведочи, и сами сте га признали спомињући „руралну, поварошену интелигенцију“. А кад спомињете да се један део прихода успешних предузећа додељивао „губиташима“, у томе је у начелу садржана етика солидарности, карактеристична за социјалистички морал (и не само њега). Па зар и Христ не говори о помоћи посрнуломе да се поново уздигне? У супротном, по истој логици можемо одбацити помоћ болеснима, старима, неразвијенима, свима онима који су на неки начин „губитници“.
Препоруке:
0
0
90 недеља, 14 јун 2009 09:19
Марио Калик
@ SFX - 5. део

Однос према „губитницима“ постаје једна од суштинских вододелница тог и данашњег периода и поретка. Док се некада према њима држало са друштвеним саосећањем и бригом (збрињавањем), данас се према тзв. губитницима транзиције владајућа идеологија држи с нескривеним презрењем, понижењем и одбацивањем. То је најдубљи корен данас доминантног неолибералног (анти)социјалног расизма. Друго је питање да ли се код појединих предузећа, који су показивали дуготрајну економску стагнацију или рецесију, могло и требало поступати другачије, то није спорно. Али, принцип редистрибуције материјалног богатства остаје суштински елемент социјализма. Да закључимо овај део, сасвим сте у праву, резултати поређења статуса рада пре, током и након социјалистичког периода су сасвим евидентни. На почетку и на крају налази се владавина буржоазије која израбљује рад, и зато је данашњи друштвени тренд само савременија верзија класног друштва које је постојало и пре социјалистичке револуције, па као такво и наступа као контрареволуција.

То што „Република Србија у сваком погледу представља дисконтинуитет са српском државотворном традицијом“, не значи нешто само по себи лоше. Лоше је само ако стојимо на становишту те традиције. А ни она није без пукотина и великих резова, од стварања средњовековне државе, до српских устанака и настанка монархије, са периодичним налетима монарходиктатуре у којој је парламентаризам потпуно или у великој мери био угушен. О извесном лицемерју које прати оптужбу за „једнопартијску комунистичку диктатуру“, а у вези са дикатуром краља Александра, писао сам у неком од претходних постова.
Препоруке:
0
0
91 недеља, 14 јун 2009 09:21
Марио Калик
@ SFX - 6. део

Не бих рекао ни да је династија Карађорђевића потпуно насилно скинута с власти, сам краљ Петар II пренео је власт на комбиновану владу Тито-Шубашић, што је био нож у леђа четничком покрету, и изазвало унутрашња трвења у предратној српској политичкој елити. Ни једна територија на којој су живели Срби није „означена као земља других југословенских народа и народности“, у Југославији у целини и у свакој републици понаособ Срби су као један од народа били конститутивни чинилац. Али, не и једини, што по мени није спорно; на тим територијама нису живели само Срби.

Нема разлога да сумњам да су ваши непосредни преци „у националном, друштвеном, културном, економском погледу као и што се тиче верских слобода били у далеко бољој позицији у време Аустроугарске него у доба Тита“. Али, позивање на породичну ситуацију и узимање ње за мерило друштвеног напретка читавог једног система је проблематично. И за време окупације у II Светском рату неки Срби су живели боље него за време Тита, а можда и пре рата. Као што и данас, у условима полуокупације, неки живе боље него икада. Да ли ћемо рећи да су ти поретци у целини бољи него ранији, само зато што су неки профитирали у њима? Друго, та прича је обмањујућа и у смислу да, чак и да је било тако, то не значи аутоматски да је у време Тита било лоше. Што не поредите стање пре рата и након рата на примеру Србије и Југославије, а не поређењем са Аустроугарском? Додуше ви сте се о томе изјаснили, али мислим да грешите ако мислите да је српском народу у целини било боље пре рата него за време Тита. У обзир се морају узети почетни историјски услови са којима је кренуо један систем, и његова динамика, а када се упореди стање из 1945. и оно из 1980. мислим да разлика све говори. Не верујем да је икада пре тога направљен тако брз друштвени напредак.
Препоруке:
0
0
92 недеља, 14 јун 2009 09:23
Марио Калик
@ SFX - 7. део

Ако се гледа само пресек у једном тренутку, онда наравно да су нпр. Срби у Америци живели рецимо 1950-1960 боље него Срби у Југославији. Као што су, узмимо Ваш пример, Срби у Аустроугарској у 19. веку живели боље него Срби у Србији. Али, који су почетни услови Америке а који СФРЈ, односно Аустроугарске и 19-вековне Србије? Хоћете и ову другу отписати следећи исту логику? Не може се тако површно приступати историјским проценама, морате узимати шири историјски контекст у разматрање. На крају, ако се у целини живело добро у Аустроугарској зашто је интелектуална елита тамошњих Срба (а она није била рурална) тежила издвајању из Аустроугарске и спајању са матицом? Све у свему, овакав приступ, а поготово извођење пребрзих закључака на основу ситуације властите породице, не води нас далеко. То је исто као када бих ја као аргумент у расправи о вредности једног система узео своју ситуацију. И рекао да су друштвеном, културном, економском итд. погледу моји родитељи и ја сам били у далеко бољој позицији у време Тита него моји преци пре рата. И шта сад, моја реч против ваше, пат-позиција. У расправи која се ипак води интересом да се утврди истина о неком историјском периоду морамо се уздићи изнад оваквих површних мерила. Руководимо се неким сазнањима која нам је понудила историјска наука, социологија, економија итд.

Не морате да верујете мени, навешћу Вам нека места из једног текста историчара Љубодрага Димића који на Филозофском факултету предаје Историју Југославије. О предратној економској ситуацији у Србији, поготово на селу, он каже: „Српски сељак, власник земље коју је обрађивао, једва је опстајао на малом поседу, недовољном за живот...На селу је доминирао ситан посед. Почетком 20-тих година 67% свих пољопривредних газдинстава било је мање од 5 хектара (на њима је живело око 70% становништва). Та газдинства, према економским критеријумима који су тада важили у Европи, нису била способна за живот...
Препоруке:
0
0
93 недеља, 14 јун 2009 09:24
Марио Калик
@ SFX - 8. део

Стални страх од глади пресудно је утицао да се на малом поседу Србије превасходно гаје цереалије...Повртарство није било довољно развијено...На средњевисинским подручјима земље (53% њене територије) није преовладала култура гајења кромпира (у производњи и потрошњи учествује 3,11%) што је производило готово перманентну глад. Ручну сетву није успела да замени машинска (то утиче на 40% већу потрошњу семена за које се одваја 20-25% укупног рода). Гвоздени плуг, симбол модерне земљорадње, споро се устоличавао на селу Србије. Ралица и мотика доминирале су у пољопривредној производњи (38% домаћинстава имају само мотику). Механична вучна снага учествовала је у производњи само са 2%. Људски рад доминирао је у пољопривредној производњи делом и зато што мали посед (34% свих поседа је мање од 2 ха) није био у стању да издржава запрежну стоку. Готово све врсте домаћих животиња, у највећем проценту, биле су заступљене у својим аутохтоним пасминама. Ако су биле тачне процене стручњака да је ђубрење земљишта са чак 50% утицало на увећање пољопривредне производње, онда се може тврдити да свест о томе није постојала код већине српских сељака. Сељак није знао за педолошке особине и састав земљишта које обрађује. Најчешће се земља само заоравала и остављала на угар...Неразвијена индутрија директно је утицала на слабост привреде, недостатак капитала, одсуство модерне економије, мали обим трговине, запуштеност саобраћаја, заостајање пољопривреде, стагнирање градова...Друштво ситних сопственика, у коме доминира сељачка свест, није имало будућност. Мали посед и његов власник, кога држава из крајње прагматичних разлога штити (у гладним годинама ослобађа од пореза или укида његове дугове), једна је од основних препрека модернизације и бржих структурних промена“ (Култура полиса 8-9-10/2008, стр. 12-15)
Препоруке:
0
0
94 недеља, 14 јун 2009 09:27
Марио Калик
@ SFX - 9. део

Дакле, уместо идиличног света малих, „независних“ каквим га Ви представљате, пре ће бити да је постојала врло неразвијена пољопривреда која је подстицала сталан страх од глади. Изгледа да су били независни једино од доброг живота. Не сумњам да су Ваши преци у Аустроугарској живели боље; и у Србији су неки сељаци, они са великим поседом и упосленом радном снагом, дакле, кулаци, живели боље. Невоља је у томе што су они били огромна мањина која је лагодно живела на основи наслеђених поседа и експлоатације туђег рада (кметова). Социјализам је овим другима, сиромашној већини у селу и граду, понудио шансу и они су је углавном искористили. Бесплатно образовање, здравство, радничка права, и све друго што није постојало нити могло да постоји у претходном полуфеудалном-полукапиталистичком друштву, постало је стварност коју Ви можете да негирате, али не и да учините да потпуно нестане. Док год има нас који ћемо се помахниталом и ретроградном историјском ревизионизму који је захватио ове просторе одлучно супротстављати.

Причате о принудном окупу. Шта сте друго очекивали од нове власти која је себи поставила праведан циљ да нико не буде толико гладан да би од глади умро (што је пре револуције била чест случај)? Подсећам Вас, ради се о времену непосредно после рата, када су беда и глад, као његове последице, биле масовна појава. Неки сељаци крију вишкове и тиме показују завидну хришћанску свест о којој са патосом говорите. Уместо да их осудите због таквог понашања, Ви их браните. Недоследност за недоследношћу, циљ оправдава средства, а тај циљ је дезавуисати комунисте. То се мора учинити по сваку цену, па макар и бруталним историјским фалсификатима и кршењем елементарних правила логике. Даље, „терор национализације“. Да, захваљујући том „терору“ многи су добили земљу на обрађивање, која је до тада припадала повлашћеној мањини, и успели да нешто направе од свог живота.
Препоруке:
0
0
95 недеља, 14 јун 2009 09:28
Марио Калик
@ SFX - 10. део

„Одузимање приватне својине“. Па наравно кад је приватна својина крађа, како рече Прудон а преузео Маркс. Ја имам јер ти немаш и све док ти немаш. Таквом свету је морао доћи крај. Маркс је генијално у „Манифесту“ раскринкао ову лицемерну галаму о „одузимању приватне својине“: „Ви се ужасавате што ми хоћемо да укинемо приватну својину. Али у вашем постојећем друштву приватна својина укинута је за девет десетина његових чланова; она управо и постоји зато што не постоји за девет десетина. Ви нам, дакле, пребацујете што хоћемо да укинемо својину која има за нужну претпоставку то да огромна већина друштва буде без својине. Једном речи, ви нам пребацујете да хоћемо да укинемо вашу својину. Доиста, ми то и хоћемо“. Луцидност и храброст ових речи нема премца, поготово данас када смо поново ућуткани пред табуом и светињом Приватне Својине, када је она постала потпуно нормална и пожељна ствар коју нико не сме да доведе у питање, и углавном се не доводи.

Када са таквом сетом говорите о везаности за земљу коју је уништила „Титова насилна индустријализација“ подсећате ме на оне тзв. лудисте који су у време индустријске револуције разбијали машине зато што су им одузеле рад. Свака технолошка револуција, у којој се људски рад пребацује на ове или оне машине, има овакве колатерална последице у свести и понашању оних група људи који су њоме непосредно погођени, и то је сасвим разумљиво. Неразумљиво је, међутим, када се та појава тумачи на Ваш начин. Прво, индустријска револуција није неки специфично Титов, нити уопште социјалистички, изум; она је, као и секуларизација, елемент процеса модернизације који се развија првобитно на капиталистичком Западу. Дакле, одвајање од земље, вере, традиције итд. који су били доминантни у феудалном свету претходни је учинак капитализма. Ако не верујете Марксу, можда ћете веровати Веберу.
Препоруке:
0
0
96 недеља, 14 јун 2009 09:30
Марио Калик
@ SFX - 11. део

То не значи да вера и традиција више нису уопште постојале на Западу; то значи само да оне нису имале тако моћну улогу као некада, јер су доминантни постали нови облици колективне, друштвене свести (утемељени на науци и техници). Немоћ вере и давнашњих традиција постаје потпуно очигледна у данашњим позним облицима капитализма. Па управо то и изазива огорчење католичких и православних теолога. Друго, свака технолошка револуција је „насилна“ према дотадашњим преовлађујућим облицима привређивања. Претпостављам и да је откриће штампарске машине деловало као „насиље“ онима чији се посао састојао у ручном преписивању књига или појава рачунара у производњи онима који су ручно опслуживали индустријске машине. Али, то не значи да ове промене нису у целини имале позитивне учинке. Процес производње постао је ефикаснији. Исто важи и за пољопривредну производњу. Верујем да ћете се сложити са тим да је замена дрвене ралице не само гвозденим плугом, него машинама, или традиционалних пасмина стоке новим, хибридним имала позитивне учинке, то су просто чињенице. Осим ако не мислите да је боље патити се на земљи уз помоћ ралице или, уместо неколико десетина литара млека, добијати пар литара. У супротном, бојим се да ћемо таквим обликом традиционализма и конзервативизма, као што рекох у једном ранијем посту, врло брзо стићи до закључка да је „боље“ да „човек“ никада и није изашао из пећине, јер је то довело до „насиља“ над његовом природом. Читав напредак у култури заснива се на овом „насиљу“ Новог, и са тим се или морамо помирити, или морамо испасти, уз дужно поштовање, трагикомични.
Препоруке:
0
0
97 недеља, 14 јун 2009 09:30
Марио Калик
@ SFX - крај

На крају, треба рећи да је индустријализација културно нужна, али не и довољна. Неопходни су и праведни друштвени односи који омогућавају да њени позитивни учинци дођу до свих слојева друштва, а не само владајућих, и у томе је разлика између капитализма и социјализма. Од стварања колективних пољопривредних задруга и увођења машина у процес пољопривредне производње имала је корист огромна већина сељака, а не само мањина, јер се све то одвијало кроз институције друштвене својине. Зато звучи заиста невероватно да после пола века несумњивог материјалног и друштвеног напретка Србије и Југославије и даље користите исте/сличне аргументе које су користиле поражене, контрареволуционарне снаге.

На крају, морам да Вам кажем да ми је драго што сте споменули један технички израз из Алтисерове филозофије. Добро је да сте спремни да прочитате или саслушате ствари које Вам се можда у крајњем не допадају.
Препоруке:
0
0
98 недеља, 14 јун 2009 11:39
Марио Калик
@ Jovan G

Нешто сте побркали. Нису Срби у Хрватској и БиХ претворени у „националну мањину“. Они су по уставима тих република били народ и као такви њихов конститутивни чинилац. То објашњава некадашње легитимно позивање Срба да се из тих република издвоје када су оне, односно други народи, пожелели да се издвоје из Југославије. А пошто су већ били уставно признати народ, а не народност, онда није било потребе за аутономном покрајином за њих. Таква аутономија се даје само народностима, односно срединама у којима оне живе. Да би се видела неутемељеност ове приче о наводној страховитој уставној дискриминацији Срба, довољно је мало скренути пажњу на друге народе, што српски националисти, наравно, не чине. Хрвата је у БиХ било више него Срба у Хрватској, а и Муслимана је у Србији (пре свега, Санџаку) било доста. Па нити су Хрвати добили аутономију у БиХ, нити Муслимани у Србији (а нису јер су већ били народ). Хоћемо и за њих рећи, следећи Вашу логику, да су били уставно дискриминисани? Друго је питање каква су стварно била права Срба у Хрватској, БиХ или на Косову. О томе се може дискутовати. Не спорим да је ту било појава дискриминације, нарочито после Титове смрти, али се титоистичка власт, и за његово време и после њега, по мом мишљењу, покушавала борити. Мање или више успешно. Довољно је рећи да је она угушила МАСПОК у Хрватској почетком 70-тих и контрареволуцију на Косову 1981. У сваком случају, те појаве су биле негација авнојевског принципа братства и јединства, и никако се не могу третирати као неки систематски, иманентан учинак титоистичке идеологије и владајућег поретка. Они су били моћни али не и свемоћни. Када су сепаратистичке снаге ојачале, у тренутку глобалног суноврата социјализма, и Србима је постало тешко јер су били раширени по читавој Југославији. Милошевић је покушао да је заштити, између осталог и због Срба, али није успео. То је већ друга прича.
Препоруке:
0
0
99 недеља, 14 јун 2009 11:41
Марио Калик
@ Jovan G - 2. део

Није даље тачно да је авнојевским границама за све југословенски народе сем Срба дато решење њиховог националног питања искључиво у „њиховој“ републици. Прво, нису биле „њихове“; нити је Хрватска била само хрватска, нити је БиХ била само муслиманска, нити Србија само српска земља (република). Оне су биле републике подједнако свих народа који су у њима живели, као што је Србија и данас не само држава српског народа, већ и свих грађана који у њој живе. И то је једна прогресивна тековина која се не може оспорити. Друго, већ сам рекао да је било доста Хрвата у БиХ и доста Муслимана у Србији. Авнојевске границе су и направљене управо с обрнутим циљем од оног који подмећете, да ниједан од великих народа не може бити сакупљен у „својој“ републици, што би у једном тренутку могло да доведе до јаче тенденције ка сепаратизму. Или, гледано с друге стране, да би сваки од тих народа био у великом броју присутан у оној другој републици. Дакле, то о чему Ви говорите као решењу, национална дисперзивност по републикама, већ је било у великој мери присутно у авнојевском пројекту (строга „функционалност“ је, међутим, помало апсурдна, нпр. у Србији би онда могло да се нађе преко петсто хиљада Хрвата и преко милион Муслимана, што би 90-тих несумњиво довело до крвавог рата и у Србији). То је онемогућавало не само „великосрпски“, већ и „великохрватски“ и „великомуслимански национализам“. И зато сам споменуо мудрост Моше Пијадеа који је најзаслужнији за овакве границе.
Препоруке:
0
0
100 недеља, 14 јун 2009 11:43
Марио Калик
@ Jovan G - 3. део

Зато ни јачање ових других национализама и њихова победа у Хрватској и БиХ почетком 90-тих година, са пратећом тенденцијом издвајања тих република из Југославије, није могла протећи без крви. Рат се водио не само између Срба и Хрвата у Хрватској, или Срба и Муслимана у БиХ, већ и између Хрвата и Муслимана и Хрвата и Срба у БиХ. Одувек се знало да насилно разбијање Југославије, противно вољи неког од њених великих народа, баш због таквих унутрашњих граница, не може протећи без крви, и стога се стално говорило о потреби за очувањем братства и јединства. И веровало се да ће таква претећа могућност, односно страх од ње (јер би она неминовно у великој мери поновила трагична искуства из II Светског рата, што се и десило), бити довољна гаранција да до таквог разбијања не дође. На жалост, западним силама победницама из Хладног рата та крв југословенских народа није ништа значила, а у томе су им пресудно помогли хрватски и муслимански националисти и шовинисти. Можемо само да жалимо што су Хрвати и Муслимани подлегли пропагандном деловању ових снага, што је на неки начин било разумљиво с обзиром на банкрот декадентних хрватских и словеначких комуниста с краја 80-тих година. У сулудом братоубилачком рату у који су их гурнуле њихове националистичке политичке елите страдало је, у овом или оном облику, на десетине хиљада Хрвата и Муслимана, зарад њихове имагинарне националне „независности“. Јер, истинску националну независност ови народи имали су само у СФРЈ, захваљујући спољној независности саме СФРЈ. Сада су те нације само мање или више окупиране од стране западних империјалиста и капиталиста, а слично се дешава и у Србији након октобарске контрареволуције. А о социјалној правди да не говоримо. Дакле, страдале су у суштини ни због чега, боље речено, због себичних интереса западних сила и њихових унутрашњих помагача. Исто се десило са косовским Албанцима.
Препоруке:
0
0
101 недеља, 14 јун 2009 11:45
Марио Калик
@ Jovan G - крај

Зато увек треба наглашавати, до чега српски националисти не могу да дођу, да су „независне“ државе Хрватска, БиХ и Косово противне не само интересима Срба који тамо живе или су живели, већ и интересима Хрвата, Муслимана и косовских Албанаца. И у националном и у социјалном погледу - одвајање од Југославије и Србије ишло је руку под руку са њиховим потчињавањем стварном и много моћнијем господару, западном империјализму и капитализму. Стога ми можемо бескрајно на овим просторима да се међусобно оптужујемо за ову трагедију, али све док не увидимо да су свима нама главни непријатељи западни капиталисти и империјалисти, а затим и националисти који њима свесно или несвесно служе подстичући дистанцу или мржњу према другим јужнословенским народима (а код нас и неолиберални транснационалисти који наступају као аутошовинисти), неће нам бити спаса. Њиховом принципу „Завади па владај!“ треба супротставити принцип „Заједно смо јачи!“. Јачање тог принципа немогуће је без поновног појављивања и снажења антиимперијалистичког, интернационалистичког и антикапиталистичког покрета који се залаже за спољњу националну независност, унутрашњу националну равноправност и социјалну једнакост свих људи који на овим просторима живе. Другим речима, без поновног јачања комунистичког покрета.

Зато мислим да би Срби, уместо рушења „ругла на Дедињу“ које предлажете, пре требало да оживе тековине поретка и идеологије из Титовог времена. Исто важи и за друге јужнословенске народе. До тада ћемо у већини бити само немоћне жртве страних освајача и домаћих пљачкаша.
Препоруке:
0
0
102 недеља, 14 јун 2009 11:55
SFX
Gospodine Kalik,

Hvala Vam na iscrpnom odgovoru. Pokusacu da fragmentarno odgovorim ne neke od Vasih teza sa kojima se ne slazem. Oprosticete mi ako to ne cinim redom.

1. Kada govorite o novooformljenoj srednjoj klasi koja je uspela da se oslobodi burzoaske prirode (parafraziram) cini mi se da ipak prenebregavate cinjenicu da je Tito uspeo da formira citavu klasu komunistickih aparatcika koji su formirali jedan novi sloj 'revolucionarne srednje klase'. U pravu ste, nije to srednja klasa o kakvoj u mafijaskim uslovima posleratne Italije (i hriscanske demokratije) govori Pasolini, ni taceristicka srednja klasa koja se 'igra' akcijama na trzistu kapitala, ali nije ni idealizovana srednja klasa o kojoj govorite, koja je tek tako oslobodjena eksploatacije, dobila obrazovanje, zdravstvenu zastitu, itd. a za to nije morala da polozi nikakav ideoloski ispit. Ispit politicke podobnosti nove, povarosene inteligencije i novooformljene srednje klase bio je pre svega ispit lojalnosti Titu i Titoistima. To se videlo tri godine posle zavrsetka Drugog svetskog rata, tokom Titove vladavine, ali narocito sedamdesetih kada su se kontradikcije ovog rezima izostrile do apsurda.

2. Povarosena inteligencija nema nikakve veze sa ruralnim korenima srpskih dinastija, pa ni srpske elite 19. veka. Ovo je nametnuta elita koja je iz vojnickih cizama uletela na univerzitete, koja je na sastanke u beogradskim muzejima, redakcijama i pozoristima unosila pistolje da bi kreirala novu kulturnu politiku. Ova elita nije autenticna elita kakvu su Srbi devetnaestog veka izrodili, vec nametnuta elita koju je stvorio Tito, a odobrila Kominterna.

3. Kazete da je crkva okolisala i nije se proslavila tokom Drugog svetskog rata. Isto to kazete i za srpsku vojsku. Pogledajte broj ubijenih srpskih svestenika i episkopa SPC tokom ovog perioda. Pogledajte cinjenicu da su konfuzni Srbi koji su okolisali, uprkos strahovitim zrtvama u gradjanskom ratu imali dva oslobodilacka pokreta.
Препоруке:
0
0
103 недеља, 14 јун 2009 12:10
SFX 2
Govorite o slobodi ispovedanja vere u bivsoj SFRJ, ali ne navodite primere. Sagledajte poziciju SPC, kao i najkriticnije momente tokom ovog perioda: Stvaranje makedonske autokefalne crkve, raskol u crkvi, izbor novog srpskog patrijarha i odnos prema gubicima sprskog svestenstva tokom Drugog svetskog rata koji su procentualno daleko najveci u odnosu na sve druge exYu konfesije. Zar zaista tvrdite da Titoizam nije imao udeo u ovim procesima? Spocitavate mi da koristim licne primere, ali ne mogu a da se ne setim kako od cetiri clana moje porodice koji su bili prosvetni radnici ni jedan nikada nije mogao da udje u srpsku crkvu i slobodno ispoveda veru. Ziveli su u malom mestu, i bojali su se mreze denuncijanata koja je radila za vlast.

Srbi su bili proglaseni za najvece neprijatelje Titove Jugoslavije, a velikosrpska burzoazija proglasena za najvecu opasnost za novi poredak. Srbi su dobili autonomne pokrajine koje Hrvatska, Crna Gora, BiH i Makedonija - nisu. Umesto kralja su dobili dozivotnog vladara - tudjina. Ako biste danas napravili anketu medju Hrvatima i Makedoncima o vladavini dinastije Karadjordjevic, odgovorili bi vam isto. Zbog cega je onda Srbima zabranjeno da o Josipu Brozu govore kao o uzurpatoru koji je trasirao put za unistenje njihove zemlje?

Sluzbeno pismo JNA je bila latinica. Vojska bivse SFRJ je, kao sto nam je dobro poznato iz ranih devedesetih najveci broj visokih oficira birala po kljucu. Kada je doslo da rapidne dezintegracije zemlje, mogli smo da se uverimo da je nacionalno opredeljenje daleko vazniji faktor od odanosti idealima radnicke klase.
Препоруке:
0
0
104 недеља, 14 јун 2009 12:27
SFX 3
Kada govorite o gubitnicima, insistirate na socijalnoj pravdi. Ta socijalna pravda je u vojvodjanskim selima uterivana na nezakonit, nasilan nacin. Clanovi moje porodice, komsije mojih predaka koji su u zatvorima banatskih gradica provodili od tri do sest meseci zbog zaklane svinje nisu bili kulaci. Vi ih poredite sa nekakvim bespostednim latifundistima, kao da su svi koji su u zatvore bili odvodjeni izasli iz Lampeduzinog 'Geparda'. naprotiv, dolazili su iz siromasnih zemljoradnickih i zanatlijskih porodica. Imali su dovoljno hriscanske ljubavi i solidarnosti, ali i odgovornosti, da su prvo zeleli da prehrane sopstvenu porodicu, ali im cesto ni to nije bilo dozvoljeno.

Vec tada je u zadruznom sistemu doslo do jasne erozije radnih navika. Kako drugacije mozete da objasnite cinjenicu da neko ko dobija rukovodecu funkciju po ideoloskom, a ne strucnom kriterijumu i brine o novostvorenoj, kolektivnoj svojini ne radi (zbog nedostatka strucnosti, ali i zbog primata ideoloske podobnosti nad materijalnom motivacijom) i ne stvara onoliko koliko se stvaralo neposredno pre rata? Rusija je gladovala, a u Titovoj Jugoslaviji se otimalo od jednih da bi se u ime solidarnosti davalo drugima. Cudno je medjutim da se pozivate na hriscansku solidarnost.

Vi Titovo vreme vestacke zaposlenosti glorifikujete. Ono podseca na period pre ekonomskog buma u Kini kada su desetine miliona ljudi radili na radnim mestima koja su vestacki kreirana radi cuvanja socijalne pravde i politickog primata komunisticke partije. Tek odluka kineske partije da radne sposobnosti prepusti trzistu dovela je razvoje jednog drugacijeg mentaliteta, u strahovito kratkom periodu. Kod Tita to nije bio slucaj; bilo mu je jasno da bi otvaranje prostora za privatnu inicijativu dovelo da stvaranja politicki aktivne srednje klase: Zato je i dozvolio glasanje opancima i odlazak na 'privremeni rad u inostranstvo'.
Препоруке:
0
0
105 недеља, 14 јун 2009 12:53
SFX4
Intreresantno je pogledati kako se bivsa jugoslovenska i srpska emigracija ponasa u inostranstvu, od ranih sezdesetih. To su ljudi koji su sopstvenu zemlju napustili zbog nedostatka mogucnosti, i bez iluzija, velikom brzinom nalaze, u novom sistemu, mogucnost za dokazivanje sopstvenih radnih sposobnosti. Znaju da nema 'besplatnog rucka' i traze uhlebljenje na fleksibilan nacin; promenom struke, privatnom inicijativom (istina, tokom prve dve decenije su u pitanju bili poslovi za koje nije bila potrebna visoka strucna sprema), prekvalifikacijom i dokvalifikacijom. Slazem se da nisu imali zdravstveno osiguranje, kao i da zene nisu imale porodiljsko odsustvo, ali su brzo shvatili da se njime u Titovoj Jugoslaviji kupovao socijalni mir. Engleska (nedavno uvela jednu formu), Australija (sprema se da uvede) i SAD (jos uvek nema, a nece ni imati) nisu ni planirali tu vrstu pomoci porodici, ali su ponudili zaposlenima da stedeci za odredjene usluge adekvatno zarade i - plate.

Radne navike koje je Titov sistem stvarao i ohrabrivao dovele su do postepenog gubitka ekonomske perspektive, narocito
za mladje generacije. Bilo je jasno, vec od ranih sedamdesetih da je posao sve teze dobiti, da u drzavi vlada nepotizam, da socijalne pravde nema kada je sve zasnovano na vestackoj kupovini socijalnog mira. Krediti kojima se, izmedju ostalog, kupovala socijalna stabilnost, stizali su iz inostranstva u ime
pomoci Titovom 'eksperimentu'.

Titova industrijalizacija (nasilna) ne budi u meni nikakvo nostalgicno prisecanje ili fantaziju o zivotu u Banatu s kraja sedamnaestog veka. Nisam ludista. Niti sam protivnik progresa. Naprotiv, vidim da su zemlje koje su s pocetka dvadesetog veka imale slican nivo ekonomskog razvoja i poljoprivredne proizvodnje (Spanija i Portugalija, a ne Belgija, Holandija i Francuska), uspele da se industrijalizuju vodeci jos uvek racuna o opstanku sopstvene poljoprivrede. U Srbiji (a i bivsoj Jugoslaviji, kao i u Ukrajini, zitnici Evrope) je ona unistena.
Препоруке:
0
0
106 недеља, 14 јун 2009 19:24
Jovan G
@Марио Калик

Slažem se s Vama da su granice mudro povučene. Ciljevi Jasenovca i AVNOJ-a su bili isti.
Препоруке:
0
0
107 недеља, 14 јун 2009 21:56
Стева Надрљански
Дивим се камарад Калику како се јуначки држи својих бољшевичких љубави, али ме са друге стране плаши та неосетљивост према туђим страдањима, туђој крви. одрастао сам међу комунистима идеалистима, чија је оданост комунизму апсолутно религијска и стога ми је овакав дискурс јасан. Међутим, тешко могу да оћутим оно што ме лично погађа, а тај списак је подугачак - у њега спадају масовни злочини над побеђенима, неселективно вршење револуционарне правде (уосталом, неселективност је њена главна одлика), раскулачивање поштеног и радног сељачког света преко сеоског башибозука (за ово имам хиљаду примера), насилно мењање културне матрице (културоцид), итд. итд. итд. Но, ѕанимљив је начин одбране бољшевичког обрачуна с религијом (то се тако звало, г. Калик, не сећате се?), у чију корист се наводи да "није било забране". Наравно, забрана је постојала једино у Хоџиној Албанији; али ако погледате спискове српских свештеника које су побили комунисти, видећете да су у мртвој трци са усташама. Вероватно ћемо добити одговор: то је зато што су "служили окупатору", међутим, стварност је кудикамо прозаичнија: комунизам је дошао као нова религија и требало је уклонити стару. Зар је могуће да г. Калик нема појма о злочинима које је ка-пе-јот чинила над православним свештеницима, над епископима који нису били ради да јој изразе лојалност, нетависно од њиховог ратног ангажмана, који је у апсолутној већини случајева био миноран; зар нема појма о свакодневним малтретирањима којима су хришћани у титоизму били изложени, иако "вера није била забрањена"; зар не зна да је велики број њих који се "нису прославили у борби против окупатора" био од стране истих утамничен, малтретиран, и да нигде није било излива љубави према истом? Многе су књиге о томе писане, зар је могуће да се о томе ништа не зна? Или не жели да се зна? ја бих о томе могао причати до сутра, само - занима ли то револуционарну правду? Код г. Калика не видим лоше намере, видим само познату бољшевичку незаинтересованост за туђу крв.
Препоруке:
0
0
108 понедељак, 15 јун 2009 10:17
SFX
@ Moderator

Poslao sam jos jedan nastavak odgovora g. Kaliku. Nije objavljen. Ukoliko nije stigao, molim Vas da mi to potvrdite jer back-up nemam. Odgovor nije nepristojan (samo jedan benigni citat grupe Buldozer: 'Mnogo bolje nego pre rata' ), pa mislim da verovatno nije stigao. To potvrdjuje samo da na ovom svetu postoje dve vrste ljudi, oni koji su izgubili materijal na kompjuteru i oni koji ce ga - tek izgubiti. Pozdrav.

@ g. Kalik

Umesto rezimiranja poslednjeg posta, zeleo bih da sa Vama podelim dve stvari. Prva je moja zacudjenost nad sintagmom 'porazene snage' koju koristite napadajuci moje argumente. Ta sintagma zaista postoji bar onoliko koliko i argumentacija koju mi spocitavate. S tim sto je daleko ironicnije (mozda je to neka vrsta postmodernog pastisa, parodije tvrdog ideoloskog recnika), da oni koji zdusno podrzavaju istorijsko nasledje komunistickih diktatura govore o porazenim snagama. Komunisticke diktature, pa i Titoizam su porazene snage koje su otisle u humus istorije tokom poslednje i pretposlednje decenije dvadesetog veka. To ne znaci da Marksovo ucenje nije relevantno u periodu kada finansijski kapitalizam prolazi kroz moralno bankrotstvo ili kada antikolonijalizam sirom sveta priziva staru mantru da 'nema borbe osim klasne borbe'. Ali Titoizam je, pogledajmo istini u oci, dobio ono sto je zasluzio.

Za kraj istinita prica. U zemlji u kojoj zivim, mladi levicari (offshot antiglobalistickog pokreta) su organizovali predavanje na lokalnom univerzitetu. Tema je bio Marks, relevantan (ponavljam: slazem se), kao i njegovo ucenje - kljucna alatka za dekonstrukciju ekonomskog poloma koji je je zadesio Zapad. Na posteru koji sam svojim ocima video, cetvoro mladih sedi za stolom na nekoj konferenciji. Iza njih crvena zastava, a na crnim majicama koje ponosno nose beli se i blista stisnuta pesnica srpskog 'Otpora'. Uups! Smejem se dok ovo pisem, ali gorko. Fikcije cesto imitiraju stvarnost. U Srbiji vec predugo stvarnost imitira fikcije.
Препоруке:
0
0
109 понедељак, 15 јун 2009 11:41
Марио Калик
@ Свесно десно-1.део

То што је неки извор посредан не значи да је неистинит, јер може да буде сасвим веран оригиналу. У Антонићевом приказу стоје уредни знаци навода и редни бројеви страница Ломпарове књиге. Да ли то онда значи да ја рецимо не могу сматрати ниједан приказ било чега научним извором само зато што је, као приказ, посредан извор? Вашом „логиком“ отпало би из домена науке све оно што се сматра тзв. секундарним изворима или литературом. Пошто је и Вама несвесно десно јасно да је ово слаб аргумент, морали сте несвесно десно да додате и то да је извор „ненаучан“. Да је посредан извор заиста сам по себи ненаучан (како сте вероватно прижељкивали), ово не би ни морало да се наводи, јер би претстављало плеоназам, таутологију. Као кад бисте рекли овај геометријски објект има три угла и углове. Међутим, претпоставивши да би Ваша примедба за „ненаучност“ ипак требало да има некакву додатну информативну вредност, шта треба да значи то да је извор „ненаучан“? Који би био „научан“, а посредан извор, о Ломпаровој књизи? Ако је књига једног професора Универзитета објављена у „Народној књизи“, дакле, намењена широј читалачкој публици (а не ужој, научној јавности), и посвећена између осталог неким питањима који се могу сматрати доменом политичке социологије и филозофије, у чему је проблем да се приказ те књиге појави у „Печату“, из пера једног другог професора Универзитета, који се бави областима политичке социологије и филозофије?! Идемо даље на овом трагу. Да ли је овај приказ по Вама „ненаучан“ зато што га је написао Антонић или зато што је објављен у Печату (или и једно и друго)? Али, чак и да приказ једног научника из домена политичке социологије, на теме политичке социологије, сам по себи није научан (што је апсурдно), онда је још мање научан (ако уопште постоји градација у апсурдности) рад једног историчара књижевности на теме које се тичу политичке социологије.
Препоруке:
0
0
110 понедељак, 15 јун 2009 11:42
Марио Калик
@ Свесно десно-2.део

А ако је приказ „ненаучан“ зато што је објављен у једном недељном листу намењеном широј читалачкој публици (што Ви и експлицитно наводите у каснијој поруци), онда је и књига која се приказује такође „ненаучна“ јер је објављена у једној од највећих издавачких кућа, по најмање препознатљивој по високо теоријским или научним садржајима. Кући која увелико обликује доминантне књижевне укусе, а тиме посредно утиче и на (колективну) идеолошку свест. А када се у таквом издању појави књига препуна идеолошког садржаја, онда је утицај на ову идеолошку свест директан, и има ту јасну намеру. Коју Ви безуспешно покушавате да сакријете „забринутошћу“ за „науку“. Или је, можда, приказ по Вама „ненаучан“ иако је Антонић научник? Да ли тиме признајете извесну Антонићеву одговорност коју све време покушавате да забашурите? А онда и Ломпарову који се од таквог „ненаучног“ приказа није на време оградио? Мислим да није пристрасно ако кажем да моја одговорност долази тек на крају. Истина је целина, рекао је Хегел. А Ви покушавате да само један мањи и крајње испосредован део приче представите као целу истину о овом спору. Неће Вам проћи.

У неку руку сте у праву у погледу значења перформативности. Перформативност се детектује на нивоу исказаног садржаја, без обзира да ли сам за тај садржај сазнао посредно или непосредно, и представља нешто што говорни субјект (посредно) чини док нешто говори, дакле неку радњу која прати садржај његовог казивања (у ком конкретном случају је то Ломпарова радња показивања „ја сам сличан Сократу и Паскалу“ или би бар тако требало да буде, када већ говорим о њима као моралним узорима, титоизму као владајућој идеологији и субверзивности спрам те идеологије). Али, кад се код критеријума перформативности позивате на „целину исказа“ у смислу непосредне упознатости с њом, шта би значила та непосредност?
Препоруке:
0
0
111 понедељак, 15 јун 2009 11:43
Марио Калик
@ Свесно десно-3.део

Бојим се да она има мало апсурдне последице. Јер, да ли то значи да, на пример, не смем да верујем унапред ниједном приказу само зато што ЈА нисам прочитао књигу? Па чему онда приказ ако морам да прочитам књигу?!
Даље, да ли то значи да не смем да верујем унапред ниједном интервјуу само зато што га нисам ЈА водио? Па чему онда новинари и штампа ако морам ја да водим интервјуу?! Да ли то, да апсурд буде највећи, значи да не смем да верујем унапред ниједној написаној књизи само зато што нисам ЈА тај који је написао ту књигу или је издао. Па чему онда писци и издавачи ако ја морам да пишем и издајем књиге?

Сваки приказ, интервју, књига, а затим и штампа и издавачи, имају ову легитимну функцију посредовања. Међутим, ако инсистирате на некој јакој непосредности, схватићете да већина ваших знања почива на посредним изворима. Да ли то значи аутоматски да су непоуздана? Да не буде забуне, драги су ми ти картезијански аргументи, али они су непримерени овом контексту. Јер, они скептичком логиком деструирају не само моју позицију читаоца Антонићевог приказа, интервјуа са Ломпаром или Ломпарове књиге, што сте ви вероватно (не)свесно десно помислили, већ и позицију самог Антонића као приказивача, новинара који води интервју, издавача који објављује Ломпарову књигу, а на крају погађају и самосвест самог Ломпара као онога који пише књигу или даје интервју. Јер, да ли Ломпар може сам да буде сигуран да је он исти онај ЈА који пише књигу и даје интервју, и да стоји иза тога што му се чини да пише или усмено саопштава? Надам се да видите колико је оваква аргументација која лежи у основи Вашег покушаја да ме дискредитујете бесмислена за овај контекст, и примерена само чисто филозофској расправи о критеријумима апсолутне истине.
Препоруке:
0
0
112 понедељак, 15 јун 2009 11:45
Марио Калик
@ Свесно десно-4.део

Управо да би се избегао овај (ауто)деструктивни потенцијал скептицизма, у практичним животним ситуацијама делују навике, по принципу индуктивног искуства. Да ли у већини досадашњих ситуација постоји веродостојност приказа, интервјуа и књига, и да ли су подметања и фалсификати ређи случај? Па наравно да је тако. Да није овог базичног поверења, читав систем приказивалачке, новинарске и издавачке делатности би се (само)урушио. Нико ни у шта не би веровао, и питање како би практичан живот уопште функционисао. И не само практични, већ и теоријски, духовни. Зато, да би се обезбедило ово преко потребно поверење у посредне изворе, постоји институција претпоставке истине (у праву би рекли невиности), односно демантовања. Нешто је истина све док се не докаже супротно (супротно од оног чисто теоријског, филозофског скептичког начела по коме је нешто лаж све док се не докаже супротно). У конкретном случају, интервју са Ломпаром који је доступан на Интернету може се сматрати аутентичним интервјуом све док се сам Ломпар од њега не огради. Објављена књига код које је наведен Ломпар као аутор и њен садржај могу се сматрати аутентичним Ломапровим делом све док се Ломпар од ње не огради. На крају, а то је овде најважније, приказ Ломапрове књиге може се сматрати веродостојним приказом све док се Ломпар од њега не огради. Ломпар се, до тренутка објављивања мог текста у коме критикујем ставове у приказу њему приписане, од тог приказа није оградио. Претпоставка је дакле да је Ломпар, до тог тренутка, заиста мислио да су титоисти бубашвабе, или се са тим прећутно слагао, небитно. Зашто му је та претпоставка одједном постала спорна када је неко из ње извукао крајње консеквенце? И колико је (не)морала ту у игри? О томе се овде једино ради, а све остало је само неспретан и помало смешан покушај мог дезавуисања, у којем се безуспешно желе одговорност и терет доказивања пребацити на мене.
Препоруке:
0
0
113 понедељак, 15 јун 2009 12:53
Antifasista
Марио Калик:

"А нарочито се српска „средња класа“, политичка и интелектуална елита, Црква и војска нису баш прославили за време рата у погледу борбе против окупатора."

Ovo je revizionizam ravan Pescanikovim "istoricarima".

Srpska vojska, g. Kalik, odnosno srpski oficirski kadar vojske okupirane Jugoslavije, rat je proveo mahom u NACISTICKIM logorima, u koje je oteran u prolece 1941. Oni koji su se toga spasili, zapoceli su PRVI oruzani otpor u okupiranoj Evropi.

Srpska srednja klasa u NDH, recimo, prva je bacena pod ustaski noz.

SPC je bila ne samo pod okupatorskom cizmom (njen Patrijarh je oteran u Dahau zajedno sa nekim vladikama, a vecina arhijereja je bila u nekoj vrsti kucnog pritvora), nego je njeno svestenstvo (od episkopa do svestenika) bilo ZRTVA najkrvavije epizode Holokausta, one ustaske. Ustase su pobile na desetine srpskih vladika i ko zna koliko svestenika, Madjari u Vojvodini takodje, Nemci u okupiranoj Srbiji isto tako. Jedino su srpski i jevrejski svestenici i verski velikodostojnici bili masovna zrtva nacistickih represalija.

Nemojte sad da mi nabrajate imena oficira i svestenika koji su bili u talu s Ljoticem i slicnima: bilo ih je, kao sto je bilo kolaboracionista u Varsavskom getu, okupiranoj Rusiji, Poljskoj i Francuskoj.

Srbi su, g. Kalik (uz Jevreje i Rome) bili KOLEKTIVNA zrtva holokausta na Balkanu, i kicma otpora nacizmu. Hrvati, BiH-muslimani i ostali, to ne mogu da kazu. Cast njihovim antifasistima, naravno, ali je borbu protiv nacizma izneo mahom srpski narod, koji je docekao da se njegove zretve i na ovaj nacin relativizuju.

Da nije ovog Vaseg karikaturalnog i adolescentskog selektiranja u stavovima, mogao bih se sloziti sa Vama u nekim stvarima. Srbiji, fakat, jeste potrebna jedna moderna i progresivna opcija. Ali ne opcija koja ce zvucati kao karikatura levice iz americkih hladoratovskih filmova. A ovaj Vas maraton ovde izgleda upravo tako. Te je i "levica" za koju se ovde zalazete, tuzni anahronizam.
Препоруке:
0
0
114 понедељак, 15 јун 2009 13:17
НСПМ web
@ Марио Калик
@ Свесно десно-4.део

Г. Калик, ви сте послали 24 (словима: двадесет четири) одговора кориснику @ Свесно десно - јасно је да то не може бити објављено. Коментари су замишљени да имају највише 2000 коментара, дозвољавамо и два дела, изузетно дозвољавамо четири - али двадесет четири (што је знатно дуже од просечног нашег текста) заиста нисмо у могућности да објавимо.

@ остали коментатори

Ово је можда прилика да кажемо да ћемо максимално & изузетно објављивати коментаре из четири дела, па вас молимо да дуже прилоге од 2000/4000 знакова не шаљете.

хвала свима на разумевању,
уз поздрав од
(супер)модератора
Препоруке:
0
0
115 понедељак, 15 јун 2009 14:16
крајишник
То је нама наша борба дала, да имамо Тита за маршала!
Препоруке:
0
0
116 понедељак, 15 јун 2009 15:01
НСПМ web
@ SFX
@ Moderator
Poslao sam jos jedan nastavak odgovora g. Kaliku. Nije objavljen. Ukoliko nije stigao, molim Vas da mi to potvrdite jer back-up nemam. Odgovor nije nepristojan (samo jedan benigni citat grupe Buldozer: 'Mnogo bolje nego pre rata' ), pa mislim da verovatno nije stigao. To potvrdjuje samo da na ovom svetu postoje dve vrste ljudi, oni koji su izgubili materijal na kompjuteru i oni koji ce ga - tek izgubiti. Pozdrav.

Ваш коментар није стигао, објавили смо све ваше коментаре (који су доспели до нас).

поздрав од
(супер)модератора
Препоруке:
0
0
117 уторак, 16 јун 2009 20:07
Марио Калик
Обавештам све коментаторе да ћу им одговоре упутити у наредном периоду. Иако смо различитог, па и супротстављеног мишљења, изнели сте контрааргументе, мање или више утемељене, на које вреди одговорити, односно чији је ниво озбиљности довољан да ова расправа не прерасте у обично препуцавање.

@ Свесно десно

Остатак одговора на Ваше коментаре можете наћи на http://levica.blogspot.com/.

Овде износим само крај тог одговора:

1. Никола Милошевић никада није био субверзивни антититоиста

2. Никола Милошевић је постао „субверзивни“ паратеоријски антимарксиста у време слома марксизма као доминантне идеологије

Није ли нам, стога, неопходно једно превредновање овог култа Милошевићеве личности? Поготово када се зна да је Милошевић многе од наведених података из свог властитог живота, а пре свега онај о његовом „драматичном окршају“ са СССР-ом, својевремено искористио у једном снисходљивом писму упућеном ником другом него америчком амбасадору Мајклу Полту, да би га упознао са својом биографијом, и на тај начин се легитимисао? Колико нам после овога може бити уверљив и лик Милошевића као „субверзивног“ и „доследног“ критичара америчке спољње политике?

Стога нема потреба да призивате Обаму, Тадића и Мићу Јовановића да би решили мој „случај“. Ако већ Милошевић није био протеран са титоистичког Универзитета, мада је био „субверзиван“ и „доследан“ „антититоста“ и антимарксиста, можда би ту нелогичност могао да исправи његов следбеник Ломпар. Он ионако спомиње да је американизам један облик „титоизма“, а овај је, као што знамо, „успостављени начин мишљења“ против кога, као што такође знамо, Ломпар „субверзивно“ делује. Зато, много пре решења питања моје маргиналне маленкости, очекујем да, због овог страховите антиамериканистичке субверзије, Обама пошаље захтев Тадићу да изврши притисак на Ковачевића да отпусти Ломпара са Универзитета. Не сумњам да ће га они, као „титоисти“, испунити, или се бар потрудити. А за почетак очекујемо неку аферицу по том питању
Препоруке:
0
0
118 среда, 17 јун 2009 17:25
Марио Калик
@ Branislav Popovic-1.deo

Наравно да је Недићева Србија била бастион реакције у Европи, јер је у Србији (и Југославији) постојао снажан партизански и револуционарни покрет. Исто важи за Александрову Југославију. У политичкој теорији „реакција“ је реакција на револуционарно кретање, тако да се овај исказ о реакцији у Србији може сматрати потпуно логичним. Е сад, једино ако нисте упознати са значењем овог појма, верујете да у Србији (и Југославији) није постојала револуционарна партија а затим и покрет, или мислите да краљ Александар и Недић нису водили огорчену борбу против те партије и покрета.

Слажем се да је у предратном ставу комуниста о „великосрпском национализму“ као хегемоном пројекту српске буржоазије било претеривања. Не заборавите само да су тај став заступали и комунисти Срби који су били на челу Партије пре Тита, чак можда и више него Тито. Волео бих, међутим, да ми наведете изворне изјаве неких југословенских комуниста који говоре о „великосрпском национализму“ у значењу које му Ви вероватно приписујете, као оптужби на рачун ЧИТАВОГ СРПСКОГ НАРОДА, да је он, а НЕ САМО његова владајућа класа хегемона, нарочито после рата. Бојим се да је овде реч о потпуној мистификацији у сврху доказивања „антисрпског“ карактера титоизма.

Такође бих волео да ми наведете места из Устава из 1974. која су „унаказила Србију и Србе у СФРЈ“. Не заборавите да су у Војводини већином живели Срби. Друго је питање злоупотреба неких уставних одредби у стварности, пракса покрајинских власти која је подстицала сепаратизам. Против ње се, међутим, борила актуелна савезна власт, а затим и Милошевић за кога се не би могло рећи да је нападао титоизам као узрок ових проблема. Уосталом, разни видови насиља над Србима на Косову нису почели од Устава из 1974., било их је и раније, а нарочито се интензивирају након Титове смрти, што кулминира побуном Срба 1987. Можемо ли онда Тита оптуживати за све то?
Препоруке:
0
0
119 среда, 17 јун 2009 17:27
Марио Калик
@ Branislav Popovic-2.deo

Који су прогонитељи '68-ша на челу квазиевропских снага у Србији? Знам да је пре обрнуто, много учесника '68. је на челу тих снага. Ко је отворио спомен-парк и музеј Јасеновац? Чим кажете да је нова поставка спорна (што јесте), значи да дотадашња није била спорна. И није, говорила је отворено о злочинима УСТАША. Што се тиче Косова, тачно је да су они жмурили и некада и данас. Зато је Стамболић добио привилеговано место у њиховом миљеу, а не Милошевић (овога су острвљено нападали). Милошевић је имао подршку управо старе титоистичке гарде који су у њему можда и видели новог Тита. А и сам се у почетку сматрао титоистом. Тако је било и када је почео да брани косовске Србе. Та одбрана је била патриотска, али левичарска, а не националистичка, и због тога је вредело подржати је.

Константиновићева критика традиционалне српске културе као „филозофије паланке“ несумњиво је добила култни статус у идеологији „Друге Србије“. Али, позиција из које он критикује ту културу више је на линији афирмисања грађанског, па и аристократског, индивидуализма, него нечега што се може везивати за титоизам. Социјалистички колективизам који је у основи титоизма није био прихватљив либералима који су Константиновића на неки начин учинили симболичким оцем „Друге Србије“. Сасвим је друго питање Константиновићева титоистички интонирана реакција поводом Титове смрти. Али, у том смислу су многи били „титоисти“. Па и Вук Драшковић је био својевремено „титоиста“, па се изметнуо у тврдог антикомунисту и монархисту. Има још много сличних примера. Ни о чему ту није реч него о помодном идеолошком конвертитству. Чим су испали из титоистичке идеологије (која је нешто сасвим друго од „антисрпства“), више се не могу сматрати титоистима, и то је кључно у мом настојању да њих, у идеолошком погледу, одвојим од титоизма. Српски националисти, међутим, ирационално верују у ову везу.
Препоруке:
0
0
120 среда, 17 јун 2009 17:29
Марио Калик
@ Branislav Popovic-3.deo

Да ли је титоиста „мајка“ „Друге Србије“, Латинка Перовић? Па њу је Тито врло рано сменио, исправно је означивши као либерала! Она је и Тита видела као једног владара који се уклапа у „ауторитарни“ менталитет и модел владавине карактеристичан за ове просторе. Од таквих родитеља (у симболичом, идеолошком погледу), нису се могла очекивати другачија деца.

Мање-више се слажем Вашим описом њихове делатности која је несумњиво агресивна и шовинистичка према српском народу и његовој целокупној традицији и култури (у својим текстовима сам их још раније називао аутошовинистима). Али, у идеолошком погледу, понављам, они никако не могу бити титоисти. И тачно сам навео од којих тековина карактеристичних за титоизам они јасно одступају: спољње независности земље (залажу се за улазак у ЕУ и НАТО, што Тито није желео), унутрашње националне равноправности и толеранције (они су нетолерантни према Србима) и социјалне правде (залажу се за радикалну приватизацију која нужно доводи до социјалног раслојавања).

Дакле, патриотизам су заменили издајом, националну толеранцију шовинизмом према Србима, а социјални егалитаризам (нео)либералним економским моделом који производи социјалне неједнакости. Како онда уопште могу бити титоисти?! Ви као да тај важан део мог текста нисте прочитали. Довољно је следеће: нађите ми у изјавама комуниста или документима Партије, нарочито од времена доласка Тита на њено чело, било шта што се може поредити са овим аутошовинистичким дискурсом, где се српски народ вређа на тако примитиван начин. Поготово да је то константа читавог дискурса. Онда ћу пристати на тезу да је титоизам „антисрпски“ пројекат.
Препоруке:
0
0
121 среда, 17 јун 2009 20:00
Марио Калик
@ Стева Надрљански

Подсетио бих Вас да ни у тзв. грађанској демократији није било могуће „јавно изаћи на улицу и говорити против система“ и „владајуће идеологије“ (а да не настрадате). Јер, то су радили управо комунисти и били насилно разбијани и затварани. Доводили су у питање основе система, тј. приватну својину и парламентарну „демократију“. И то није неразумљиво, систем се сасвим логично бранио од револуције. Е сад ви очекујете да комунисти буду толерантни, и да ризикују повратак старог друштва, тако што ће дозволити снагама пораженим у револуцији, у којој су они изгубили или ризиковали животе, да наставе да слободно исповедају своју идеологију, исту ону под којом су они били терорисани. Сасвим нелогично! Немојте очекивати да комунисти буду хришћани, и да поступају по оној „ко тебе каменом, ти њега хлебом“. Комунистички систем се бранио од контрареволуције истим средствима као и стари, грађански поредак од револуције. Већ сам раније рекао, прво су све грађанске странке забраниле комунисте (логично), онда се десила револуција (изгубиле су битку), па су комунисти забранили све грађанске странке (опет логично). Водили сте битку, изгубили сте битку, сносите последице. Нема љутње. Зато кажем, будимо доследни!

Капиталистички систем са својом парламентарном „демократијом“ имао је доста времена да направи социјални прогрес. Па колико је још требало да чекамо, колико још класне експлоатације и империјалистичких ратова, у којима су животе изгубили или на друге начине били обогаљени само сиромашни слојеви, док су их они богати пљачкали и гурали у те ратове као топовско месо. Револуција је морала да се деси, камо среће да је и на Западу, а Ви сад очекујете да одмах смете да нападате нови систем и вође револуције, док још малтене нису добили шансу. То није у реду. Јесу комунисти имали шансу у старом систему? А и шта бисте тражили? Повратак пљачкашке приватне својине, буржоаских странака, пребогате Цркве која обећава спасење на оном свету итд. Е то неће моћи.
Препоруке:
0
0
122 среда, 17 јун 2009 20:29
Марио Калик
@ Стева Надрљански

Зато немојте мене прозивати за „бољшевичку незаинтересованост за туђу крв“ све док Ви и слични Вама искрено не одговорите да ли сте икада осетили или стре спремни да осетите жалост због проливене крви бољшевика, комуниста, партизана итд., пре рата, по казаматима Александрове монарходиктатуре и током рата, у борбама против четника, недићеваца, љотићеваца и других? Да ли је СПЦ икада показала жалост за све те људе и учинила нешто да се не спроводи насиље над њима, пре рата и током рата?

А социјални прогрес за време комунизма је био несумњив и нема потребе да то понављам. „Интернационализам“ и „братство и јединство“ нису биле само идеолошке пароле. Они су биле стварне друштвене праксе. Покрет несврстаних, помоћ сиромашним земљама Азије и Африке, солидарност са покретима за ослобођење од колонијализма итд., а на унутрашњем плану велики број мешовитих бракова, радних акција, збратимљених градова, јединствен југословенски културни простор и многи други облици социјалног живота у којима се испољавао дух братства и јединства.

Питао бих оне бескућнике који ни шупе немају или раднике који живе у шупама да ли би пристали на замену коју нудите ако би уопште ишта могли артикулисано да кажу. Поготово оне који су живели у време које ви грдите, да ли им је бољи овај „демо(но)кратски свињац“. Нисам сигуран да би мењали материјално благостање за ове политичке „слободе“ које сада имамо. Ако не верујете мени, вероваћете можда Антонићу, баците поглед на његов текст „Ћути стоко и ради!“, требало би да је доступан на овом сајту. Видећете шта су радници имали а шта су изгубили. А шта су добили? Да „слободно“ гунђају, да бирају између лажних алтернатива, да се у свему томе слаби оштрица њиховог незадовољства и они чине још беспмоћнијим. То је суштина ових политичких „слобода“ у коме радници могу да гласају само за странке које су у власништву крупног капитала. Зато за њих и нема спаса без радикалне промене система.
Препоруке:
0
0
123 среда, 17 јун 2009 23:22
Стева Надрљански
Г. Калик, нема потребе да постављате црно-белу слику. Могуће да вас је мој коментар на то навео, али је мени овај капитализам одвратан колико и вама, зато сам и поменуо тај „демо(но)кратски свињац“, о којем бих се изразио много драстичније кад бих хтео да напустим границе пристојности. Дакле, ако критикујем ваше поверење у комунизам, то не значи да сам ја некакав „антикомуниста“ (не бих себи дозволио ниједну негативистичку самоидентификацију) нити да припадам другој страни. Потомак сам оних који никад нису имали ништа, ја такође заиста немам ништа, и живим међу онима којима се последњих година чак и то отима. Одрастао сам, понављам, међу комунистима идеалистима, уз култ бољшевичких страдања (нарочито Абрашевића, Паје Маргановића...), али, дозволићете – још сам после мало одрастао, па сам сазнавао и друге ствари. Стога није добро да тоталитаризам комунизма правдате претходећом диктатуром – то је просто философски и етички неодрживо: „Они су убијали нас, па смо ми њих“... Ја у такве једначине не могу да верујем (у Хрватској су оне данас добро увежбане, геноцид у НДХ се правда на сличан начин), само бих овде напоменуо да, ако баш хоћете да рачунамо чије су патње биле веће, није спорно да је злочиначки учинак бољшевичког тоталитаризма и код нас и у Русији био много, много гори него било какав „грађански“. Упоредите нпр. услове у затворима: у доба монархије за комунисте су затвори, без обзира на крајњу нехуманост, ипак били „универзитети“ (по њиховом причању!), као и места политичких договора, док су комунистички чист ужас (верујем да вам је позната компаративна анализа руског стања код Солжењицина; говоре ли вам нешто десетине милиона жртава бољшевичке владавине?). Да, била је КПЈ забрањена, ја сам о томе учио исто што и ви, али кад сам се касније упознао са размерама бољшевичких злочина у Русији, налазим да наша власт после оних атентата и није могла учинити ништа друго:
Препоруке:
0
0
124 среда, 17 јун 2009 23:25
Стева Надрљански
можда дозволити раст милитантне политичке снаге чија је намера била имитирање највећег злочина у историји човечанства, бољшевичке револуције, која је касније – по нашој мери – нажалост и код нас остварена? Ви као да заборављате да је у краљевској дикатури младим комунистима (веома често државним стипендистима!) било немогуће забранити организовање на универзитету без обзира на полицијску репресију, но налазите ли у титоизму било какав сличан случај нетитоистичког организовања? Ви врло добро знате како је све то завршавало по кратком поступку (узгред, овде се могу сложити са вашом констатацијом о нашим салонским дисидентима!), и да је у монархији, за разлику од титоизма, било разноразних јавних испољавања противљења власти; било је крви на улицама, али је постојао континуитет противљења (иста власт је тукла у време конкордатске кризе и свештенике и епископе на улицама!). Сећате ли се да ли је неко касније могао и помислити да изађе на улицу из сличних разлога? Далеко од тога да бих желео живети у тадањој монархији, али ми се чини да је она у поређењу с оним што је уследило – бања Абација. Ви сте вероватно у праву кад кажете да Црква није саучествовала у затворским страдањима комуниста, али овде можете применити, ако се слажете, свој принцип: „сасвим је нелогично“ да се тражи слобода деловања за оне чији су идеолошки оци и сапутници пре тога у Русији извршили над Црквом такав злочин да од тога стаје памет! Ја верујем да ви о томе све знате, али да вам због нечег није баш битно. Кад би ме сећање боље служило, навео бих речи наших епископа из онога доба у којима се наши комунисти називају заведеном омладином – нигде ни речи о непријатељству према њима.
Препоруке:
0
0
125 среда, 17 јун 2009 23:27
Стева Надрљански
Уосталом, наши млади комунисти вратили су им за то веома крваво, иако су пре тога на исти начин страдали у НДХ, а потом узели и све што су хтели. Опростите, али ако ја оставим Цркви – то значи: мојој деци, мојим парохијанима, мом народу – својих пет хектара или кућу поштено стечену, да ли то аутоматски значи да је моја имовина последица пљачке „радног народа“, само зато што сам је опоруком на управљање оставио мом локалном попу, а не локалној ћелији КПЈ; само зато што „црква обећава спасење на оном свету“ (овде морам да се насмејем, без увреде, надам се, незнању „критичара религије“), а не некакву первертирану есхатологију будућег бескласног друштва као сопствену религијску парадигму? Сећате ли се југословенског филма у којем ухапшени комуниста пркосно говори о „комунистичкој вјери“? Није ту била само социјална правда у питању, далеко од тога: ради се о РЕЛИГИЈСКОЈ РЕВОЛУЦИЈИ, о идеји мењања целокупне културне матрице, целокупног велтаншауунга, а социјална правда, о којој иначе не може бити спорења, била је мање-више инструмент тога. Ви то прихватате, ја – не могу, јер мислим да се биће једног народа не може правити тако експериментално. Чега су се Јевреји сетили при првој невољи по изласку из Египта? „Пуних лонаца мисирских“. Тога се сећају највише и данашњи носталгичари титоизма. Могу се сложити са Брехтом да (барем у многим ситуацијама) прво иде трбух па морал, али то није основно људско исходиште: осим пуних лонаца Титових, има ли било шта друго што чини човека? Има ли култ Тита као некаквог античког полубожанства икакав пандан у претходном систему власти да би се све на тај начин правдало? Религијске манифестације - штафете, слетови, масовна излажења на пруге, са цвећем и заставама, где ће за два секунда пројурити плави воз?
Препоруке:
0
0
126 среда, 17 јун 2009 23:28
Стева Надрљански
Да ли је хипнотичка мантра „братства-јединства“ заиста могла неутралисати чињеницу да 2. Светски рат због вештачких поравнавања у корист те идеје код нас није завршен, и да се ипак не решава све лонцем и „прогресивним идејама“ попут интернационализма (волимо све афричке народе, али нам је Видовдан некако незгодан за помињање, сем ако га претходно не превреднујемо у своју корист)? А да ли је још која земља у свету напредовала осим комунистичких? Како то да они са своим назадовањем нису пропали, а ми са својим напредовањем јесмо, уз апокалиптичку хуку, без обзира на декларативно превазилажење свих затечених супротности? Не бих да се ово схвати искључиво као оптужница против титоизма, далеко било: титоизам је са својим успесима, прогресима и „превазилажењима“ био заснован, као уосталом и многи наизглед демократски режими (само у много, много, много, већој мери) на потирању људске личности у корист идеје којој свако биће треба да служи, због чега биће остаје само број. Комунисти су се борили против тога, али су успели да – шта ти је перверзија историје! – демонску природу идеологизма дотерају до крајњих граница.
Уосталом, смешно је човека смештати између капитализма и комунизма. Док се борим да својој деци обезбедим егзистенцију, ја гледам у Онога Који је рекао: „Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити“, а богме понекад – и у Диогеново буре.
Препоруке:
0
0
127 четвртак, 18 јун 2009 02:46
Antifasista
Марио Калик
@ Branislav Popovic-1.deo

Наравно да је Недићева Србија била бастион реакције у Европи, јер је у Србији (и Југославији) постојао снажан партизански и револуционарни покрет. Исто важи за Александрову Југославију.

Ovo je kao da kazete da je, recimo, Ruzveltova Amerika bila isto sto i Hitlerova Nemacka, i da je Vendl Vilki (veliki konzervativac i antifasista) bio isto sto i - Gebels. Ili smatrate da je, recimo, neki americki republikanac koji je oslobadjao Pariz, MANJE zasluzan sa slom fasizma, od levicara koji je mozda sedeo kod kuce? Ili je Vika Obolenskaja (ruska plemicka emigrantkinja, heroina francuskog Otpora, streljali je Nemci)manje zasluzna od Sartra - koji je sedeo u Parizu i davao predstave u teatar tokom rata? Jer, po Vama, Sartr je dicni levicar pa prema tome automatski junak, a Beri Goldvoter i Vika Obolenskaja zli desnicari pa dzaba im borba protiv nacista i stavljanje glave u torbu za slobodu evropskih zemalja.

Snazan partizanski pokret u Jugoslaviji jeste cinjenica i ja je postujem i cenim kao jedan od dicnijih momenata nase istirije, ali taj snazni pokret nisu snaznim ucinili marksisticki teoreticari, nego srpski seljaci koji su zapoceli otpor protiv ustaskog noza i nacisticke cizme.

Guranje cetnika u kos sa ljoticevcima, em je strahovito silovanje proslosti, em je upravo ono za sta Vi (s pravom) optuzujete vukdraskovicevske mitomane koji negiraju partizanski doprinos. Ne mozete u isti kos gurnuti Veselina Misitu (komandant oslobadjanja Loznice leta 1941, PRVOG EVROPSKOG grada iz kog su nacisti isterani) sa Strahinjom Janjicem ili kojim vec placenikom. Niti komandanta Keserovica, na kojeg je pokrenuta PRVA SS-ofanziva na Balkanu,izjednaciti sa Marisavom Petrovicem i Kostom Musickim.
Ili cetnike pobijene i mrcvarene na Sajmistu, Jajincima i Banjici, sa Ljoticevim basibozukom. Rat cetnika i partizana je nesto drugo. I nemate prao da cetnike (cija su sela palili nacisti i ljoticevci po Srbiji) posthumno gurate u taj kos
Препоруке:
0
0
128 четвртак, 18 јун 2009 09:13
Марио Калик
@ ни десни, ни леви поглед-1.део

Сада још више мислим да сте посвађани са логиком и чињеницама. Послушајте само шта сте написали. Кажете да је Устав из 1974. био врхунац дугогодишње „политике западних сила“ „слаба Србија, јака Југославија“ и да је њиме „припремљен терен за потоње разбијање Југославије и цепање Србије“. Претпостављам да мислите да су Хрватска и Словенија, односно њихови комунисти (уз пасивно држање српских), одговорни за ове уставне промене. Онда кажете да је Милошевић почео мењати такво стање „на силу“, „укидањем „покрајинског федерирања“ и наметањем „српске конститутивности“ у Хрватској и Босни“. А онда су Хрватска и Словенија рушиле ту Милошевићеву „насилну“ Југославију (а не Титову), да би се на крају Србија (Милошевић) супротставиле овом рушењу Милошевићеве Југославије (а не Титове). Ову папазјанију још на крају називате „фактима“ које „не вреди увијати у којекакве идеолошке обланде“?! Бојим се, међутим, да је код вас реч не о једној, него о више супротстављених идеологија, што наравно не може произвести другачији резултат од претходног, једну општу збрку у логици и чињеницама.

Довољно је приметити следеће: ако је, као што кажете, Устав из 1974. почивао на ставу „слаба Србија, јака Југославија“, ако је њиме „припремљен терен за потоње...цепање Србије“, и ако је „процес цепања...Србије као целовите државе почео одмах после Титове смрти“, како се онда Милошевићева ревизија тог Устава и супротстављање деструктивним процесима (бар у погледу Србије) може сматрати обичним „насиљем“? Није ли сасвим логично да се неко супротстави нечему што слаби његову републику, чинећи је неравноправном у федерацији (узмимо да је све тако како кажете), и да реагује на припреме за њено цепање, на крају, на процес тог цепања? Није ли ово сасвим нормална реакција на насиље које се спроводи према тој републици која, самим тим, не може бити сматрана обичним насиљем?
Препоруке:
0
0
129 четвртак, 18 јун 2009 09:16
Марио Калик
@ ни десни, ни леви поглед-2.део

Или кажете да Хрватска и Словенија нису рушиле Титову Југославију, али и да су „припремале терен за потоње разбијање Југославије“. Није шија, него врат.

Или да Титу није одговарало цепање Југославије за време његовог живота. Али, зашто би онда одговарало титоистима ако је реч о „јакој Југославији“ у којој је „Србија слаба“, зашто би они одмах после Титове смрти почели да цепају ту Југославију која је и направљена према Уставу из 1974. сходно њиховим жељама (опет, узмимо да је тако)? А претходно кажете да су Хрватска и Словенија почеле да реагују тек на Милошевићево „насиље“ према очигледно „њиховој“ Југославији. И како да човеку буде јасно шта причате? Толико о логици.

А кад је реч о чињеницама, права чињеница је да је деловање Хрватске и БиХ почетком 90-тих било противно чак и Уставу из 1974. који је тада још увек био на снази на савезном нивоу. То српски националисти прећуткују. По тако омраженом Уставу из 1974. говорило се о праву народа, а не о праву република, на самоопредељење. Туђман и Изетбеговић су хтели да победу опције за незвисну Хрватску, односно БиХ, на републичком нивоу, искористе за одвајање тих република од Југославије, и да са собом поведу и Србе у Хрватској и БиХ који на то нису пристали. Они су њима оспоравали право да остану у Југославији које су они имали по Уставу (из 1974.) Стога неће бити да је Устав из 1974. чисто зло које је уништило федеративну Југославију. Разбијање Југославије никако се не може објашњавати позивањем на тај Устав, игнорисањем деловања западних сила и њихових унутрашњих савезника (хрватских и муслиманских националиста и шовиниста) у том процесу.

Такође, и Милошевићево „насилно“ мењање уставног устројства Србије изведено је у складу са самим Уставом (из 1974.) Обе покрајинске скупштине су се сложиле са тим променама. Толико о чињеницама.
Препоруке:
0
0
130 четвртак, 18 јун 2009 11:27
Марио Калик
@ Branislav-1.deo

Не разумем зашто се љутите. Прво сте ме замолили да Вам објасним како неки жирији за доделу књижевних и других награда могу бити идеолошке комисије, а када сам Вам то изложио, љутито одговарате „кад сам од Вас тражио помоћ на било којој равни“?! Или ово Ваше неразумевање логике исказа типа „Ако...онда“, које се открива у Вашој реакцији „шта ако не мислим онако као што Ви мислите да ја мислим“. Заиста не знам шта ако ви не мислите то и то, или шта уопште мислите о томе и томе, ја сам само рекао шта се дешава АКО МИСЛИТЕ то и то. Нисам тврдио, дакле, ни да мислите ни да не мислите на тај начин, то је на Вама да нам кажете. А, колико видим, Ви нам још нисте понудили Ваше разумевање појма идеологије које би оборило моју тврдњу да је у горњем примеру реч о идеолошким комисијама. Немојте поново да се наљутите, али подсећате ме на реакције студената који долазе на први час из логике, и професор их пита: „Ако сада пада киша, улице су влажне. Да ли је овај исказ истинит или не?“ А они зачуђено реагују типа „Али сада не пада киша“, или одговарају да је исказ неистинит зато што не пада киша. У оба случаја реч је о неразумевању хипотетичког закључивања.

Да сте смирено и пажљиво прочитали мој текст, видели бисте да у њему наводим два тумачења појма идеологије. По једном од њих, оном које идеологију тумачи неутрално, као систем одређених идеја и вредности, титоизам јесте прогресивна идеологија. Интернационализам, братство и јединство, и социјална правда, јесу прогресивне вредности. Зато су, у овом погледу, рецимо, фашизам/нацизам и либерализам мање прогресивни од комунизма (па и титоизма као једне његове варијанте), пошто одбацују неке од ових прогресивних вредности. Као што рекох, друго је питање да ли су ове прокламоване вредности биле и стварно присутне у друштвеном животу. Али, и о њему сам се изјаснио.
Препоруке:
0
0
131 четвртак, 18 јун 2009 11:29
Марио Калик
@ Branislav-2.deo

Не спорим да је било ПОЈЕДИНИХ припадника наведених социјалних група/класа који су се борили против окупатора. Али, ВЕЋИНА припадника ових група се или није борила против окупатора, или је то било на другом месту, а на првом им је била борба против партизана и комуниста. Зато они с правом нису могли да одлучују о будућности земље, или бар да у томе воде главну реч, јер су, за разлику од партизана и комуниста, изгубили рат. Понављам, нема љутње, водили сте рат против комуниста и пре и током рата, изгубили сте га, будите храбри и доследни, па сносите последице. Исто важи за Октобарску револуцију. Ви упорно превиђате да у свему овоме није реч о уобичајеним борбама УНУТАР система, у којима важи логика „толеранције“, већ борба на живот и смрт ПРОТИВ СИСТЕМА и за ОЧУВАЊЕ СИСТЕМА, у којој се на насиље постојећег поретка нужно одговара револуционарном силом. Као што се на револуционарну силу одговара контрареволуционарним насиљем. Овог првог и последњег насиља је итекако било у историји, што Ви не желите да признате. Ви желите да читаву ствар представите као ничим изазван, терористички напад суманутих комуниста на невине и поштене људе/класе. Неће Вам проћи. Узгред, Маркс је говорио о „диктатури пролетеријата“ и није избегавао да отворено спомиње револуционарно „насиље“.

Замерате ми што не говорим о сиромаштву итд. за време титоизма. Па на Вама је да о томе говорите, и да ме то питате! Ја и нисам тврдио да је овде реч о ЧИСТО НАУЧНОЈ расправи, напротив, отворено показујем свој идеолошки став, и исто то тражим од других који, међутим, не желе да буду толико искрени, него све нешто увијају типа „ма нисам ја то што говорите, ја сам неутралан, а титоизам је зло“. Много је провидно, будите мало искренији. А кад сте ме већ питали, не спорим да је било негативних појава о којима говорите, али је тога било свакако МНОГО МАЊЕ него и пре и после тога.
Препоруке:
0
0
132 четвртак, 18 јун 2009 11:31
Марио Калик
@ Branislav-3.deo

Рекао бих да се, на пример, велика корупционашка афера „Агрокомерц“ која се десила (тек) 1987. данас може сматрати сасвим бенигном с обзиром на размере садашњих афера.

То што „стварање нације на основу религије не постоји код Маркса“ није никакав аргумент. Па ни победа револуције на Истоку не постоји код Маркса! Уопште не улазим у то да ли су Хрвати и Муслимани некада били Срби или не, те расправе ме не занимају. Али, у тренутку када су примили римокатоличку, односно исламску веру, престали су да буду Срби. Можемо да жалимо због такве историје, али то је неповратан процес. А Муслиманима је, конкретно, пре него што су постали нација, било могуће да се определе или као Срби или као Хрвати. За њих су обе варијанте, с обзиром на битну разлику у вери, биле сасвим разумљиво неприхватљиве. Понављам, боље је било да су сви народи у бившој Југославији постали искључиво Југословени, на томе је радио чак и краљ Александар, али питање је колико је то било историјски могуће. И функције су додељиване по републичком а не националном кључу. Било је Срба и Хрвата из БиХ, а не само Муслимана у органима федерације, тако да се не може рећи да је ислам био привилегована религија. Поготово ако се зна да се код комуниста Муслимана не може баш говорити о некој јакој религијској свести. А Албанац није био Муслиман јер је већ имао матичну државу. Муслимани, као крајње специфичан ентитет проистекао распадом Отоманског царства, у погледу језика различит и од Албанаца и од Турака, имао је право на сопствену националност.
Препоруке:
0
0
133 четвртак, 18 јун 2009 11:33
Марио Калик
@ Branislav-4.deo

Да је либерални капитализам заиста уман, марксизам не би ни настао унутар њега. Да, марксизам се на Западу проучавао са „критичког“ становишта, па су, под пристиском револуционарних покрета одоздо, владајуће класе биле принуђене да изводе „реформе“ како би избегле револуцију. Усвајали су се споредни и изворно немарксистички елементи (скраћење радног времена, побољшавање услова рада итд.) да се не би изгубила најбитнија ствар, приватна својина над средствима за производњу. Стога, оно што Ви предлажете да је „боље за комунизам“ је боље са становишта владајућих класа, да се и комунизам мало „реформише“, а пре свега, ослободи те „проклете“ Револуције!

На крају, о јединству Државе, Цркве и Нације. Ја сам говорио о илузорности повратка у стање ХОМОГЕНОГ јединства ових инстанци. Ви сте превидели ту финесу у свом одговору. А и прво сте рекли да у исламском свету постоји јасна разлика између нације и религије, да би затим рекли како тамо постоји горње јединство. Будите мало конзистентнији. Чим је на Западу дошло до грађанских револуција, умерених или радикалнијих, са стварањем парламентарног политичког система као важног чиниоца у држави, изгубљено је оно претходно хомогено јединство. Појавили су се грађани као одлучујући извор државног и националног легитимитета, па је ослабљен пресудан утицај монарха и Цркве.
Све оно друго што сте навели у погледу „тесног односа Цркве и Државе“ у многим европским земљама није спорно. Али, баш зато што је тај однос „тесан“, што нису имале тако радикалну грађанску револуцију какву је имала Француска, чини да оне, у смислу укупног социјалног прогреса, а пре свега развоја грађанске свести, заостају за Француском. Зато у Француској и можемо даље очекивати јаке напредне покрете и кретања.
Препоруке:
0
0
134 четвртак, 18 јун 2009 14:43
Марио Калик
@ SFX-1.deo

Немојте да мислите да се у грађанским друштвима не полаже такође идеолошки испит. Већ сам спомињао, они који су отворено против основа тог система, приватне својине и парламентарне „демократије“, не пролазе добро. На њихове радикалне захтеве систем одговара радикалним мерама. Али, као што рекох, то није спорно. Спорно је када се репресија види само код комуниста. Тој асиметрији која, у крајњем, на једну страну ставља „демократију“, а на другу „тоталитаризам“ (или нешто томе слично), овде се противим.

Добро је што сте ипак признали да је та средња класа за време титоизма напредовала (макар морала да полаже идеолошки тест). Многи то неће да признају. Али, није напредовала само она, и радници и сељаци су такође живели боље него раније или данас, уопште, социјалне разлике су биле много мање. . Па у чему је онда проблем са полагањем тог теста? Такође, није то било показивање лојалности некој идеологији која долази потпуно споља и бива наметнута силом. Тито је водио борбу изнутра, ширио комунистички и партизански покрет, победио у рату и добио подршку свих победничких сила. На крају, убедљиво је победио на изборима. Оне који доводе у питање „регуларност“ тог избора само бих питао да ли су „регуларни“ и „демократски“ били избори на којима није било Комунистичке партије јер је била забрањена? Овде су грађанске партије бар биле на листи. Дакле, поново, нема љутње.

Ваш опис упадања комуниста у институције. Па тако изгледа револуција, шта сте друго очекивали? Понављам, нису они дошли споља у смислу ван (српске или југословенске) нације, из Совјетског Савеза рецимо, без обзира што су били део Коминтерне. А бојим се да већина ваших описа иде у правцу да ту револуцију представи као окупацију сличну турској, нацистичкој или совјетској. Ти људи су с овог поднебља, следбеници једног покрета и партије који на овим просторима постоји и упоредо са развија са развитком социјализма у Европи. Али, јесу споља у институционалном смислу.
Препоруке:
0
0
135 четвртак, 18 јун 2009 14:46
Марио Калик
@ SFX-2.deo

Како би другачије кад су до тада били забрањени и искључени из институција?! Аутентична српска елита о којој говорите је у фактичком и идеолошком погледу поражена у току II Светског рата, и била је сасвим логично замењена новом „елитом“.

Једноставно не прихватам то изједначавање партизанског и четничког покрета као једнако ослободилачких, и та расправа је даље беспредметна. Четници, чак и да су се све време борили против окупатора, чак и да је то било истим интензитетом као код партизана, нису желели радикалну промену предратног друштвеног система, савеза монархије, грађанских политичких партија и буржоаске класе. У том смислу је њихова борба за ослобођење, у најбољем случају, само половична. Борили су се ту и тамо против спољње окупације, али и за даље очување унутрашње окупације и експлоатације коју је спроводио овај савез. А пре свега против оних који су се овом савезу супротстављали. И у тој борби су изгубили.

Друго, када сам говорио да се српска Црква и војска нису прославили у борби против окупатора, то не значи да мислим да свештеници и делови војске нису страдали од окупатора. Али, једно је страдање од њега, а друго прославити се у борби против њега. А нисте ме уверили да су се прославили. Зашто је Црква ћутала, зашто није позивала народ на борбу против окупатора? О том прослављању овде говорим. Да ли су четници позивали народ на ту борбу, где су ти њихови леци и слично? Ако су се прославили једнако као партизани, зашто они нису победили у том рату и изашли као победници? Зашто су партизане, а не четнике, на крају подржали и Черчил и Рузвелт, за које не мислим да су имали симпатије према „црвенима“, напротив? Зашто је тако вредан геополитички простор као што је Југославије препуштена совјетској зони? Можда ћете споменути „инфилтриране совјетске агенте“ који су дезинформисали Енглезе и Американце. Али, у Лондону је била Краљевска влада која је могла да укаже да се ради о дезинформацијама. Зашто њој не би веровали?
Препоруке:
0
0
136 четвртак, 18 јун 2009 14:51
Maрио Калик
@ SFX-3.deo

Дакле, можете да набрајате успехе или жртве четника до миле воље, али ништа то не вреди док се не одговори на ова логична питања.

Што се тиче питања везаних за расколе у СПЦ, нисам се тиме занимао. Али, не видим шта је спорно да неки народ има своју цркву. Па и Срби су добили своју аутокефалну цркву осамостаљивањем у односу на главну, византијску. Зашто не би онда аутокефалност добили православни Македонци или Црногорци? Па онда сви лепо сарађивали у заједници православних цркава. А што се тиче примера које лично знам, кад већ такав приступ сматрам толико важним, знам да је, рецимо, моја бака, иако је била титоистички оријентисана, без проблема славила славу. Ето, верујем Вама, али верујте онда и Ви мени, па да завршимо са тим личним причама да не прерасте у оно о чему сам говорио, препуцавање. Е сад, ако сте мислили да религија и Црква треба да имају толики друштвени утицај као пре рата, то сасвим разумљиво нисте могли да очекујете после једне социјалистичке револуције. Она је ишла ка даљој еманципацији друштвене свести, а по мени је секуларизам, и на крају атеизам, таква еманципација.

Ваша прича да су Срби били „проглашени за највеће непријатеље Титове Југославије“ је, уз дужно поштовање, потпуна измишљотина. Тачно је обрнуто. Ви намећете причу да је Титова Југославија била највећи непријатељ Срба (раме уз раме са НДХ). О покрајинама сам већ говорио - Срби их у другим републикама нису добили јер су у њима већ били конститутивни народ. Добили су за владара „туђина“, за разлику, јер тако, од нашег Недића који је радио за туђина, или Краља који је у туђину побегао, оставивши народ на цедилу. На крају, ко каже да је данас Србима забрањено да о Брозу говоре као о „узурпатору који је трасирао пут за уништење њихове земље“? Па ви сасвим отворено то причате, овде и у широј јавности! Пре ће бити да је обрнут случај на неки начин табу, рећи било шта позитивно о Брозу, а не бити проглашен за „комуњару“ или „усташу“.
Препоруке:
0
0
137 четвртак, 18 јун 2009 14:53
Марио Калик
@ SFX-4.deo

Наравно да је дезинтеграција земље утицала и на војску. Шта сте очекивали од официра Словенаца, Хрвата или Муслимана после слика из Љубљане, Сплита или Сарајева, у којима имају породице, да одлучно бране „србочетничку“ Југославију? Уосталом, јер војска ишла против народа 5. октобра? Ми можемо да жалимо због свега овога, али када надмоћну политичку власт и иницијативу преузму ретроградне снаге, војска скоро нужно бива немоћна.

Не верујем у Ваше приче да се отимало од сиромашних сељака који после тога нису могли да прехране породицу. Можда су били појединачни случајеви. Али, ви никако да кажете коме је то ишло. И опет та прича о „насиљу“ на војвођанским селима. И фолксдојчери би се са Вама сложили. Ваши примери су махом апстрактни, паушални, кад треба да оспорите послератни привредни успех, као да Вам понестаје оне свежине којом описујете страдање својих предака од комуниста. Које и колико фирми није стварало производ на нивоу од пре рата? Говорите о вештачкој запослености. Јер она гора од незапослености, тако природне за капитализам? Јер горе бити у фабрици, са својим друговима, па макар не производили ништа, или одбачен и асоцијалан на улици? Истичете предност тржишно преусмерене Кине у односу на нетржишну Титову политику. Па зашто онда Кинези масовно одлазе из те економски успешне Кине? И да ли су вам познати ефекти ове либерализације, све веће социјално раслојавање које на дуже стазе може озбиљно да уздрма позицију Комунистичке партије Кине, пасивне пред налетима тржишта? Приватна иницијатива заиста доводи до политички активне средње класе, али и пасивизације и осиромашења нижих класа, радника и сељака. И то је разлог зашто постоји скепса према њој, а не пуки интерес очувања власти. Тај интерес, боље речено, јесте посредно у игри, јер је био везан за обећања дата овим нижим слојевима. У чему је онда проблем да се тај интерес у својој вези са интересима нижих слојева штити?
Препоруке:
0
0
138 четвртак, 18 јун 2009 14:55
ни десни, ни леви поглед
Калик: Нема места вашим претпоставкама шта сам ја мислио, нити тврдњи о некаквој папазјанији у ономе што ја износим као контрааргументе вашим идеолошким флоскулама, свађи са логиком и чињеницама. Напросто, ја тврдим да је, превасходно и на првом месту, Тито крив за устав из 74. и да је њиме припремио терен за потоње растурање Југославије на штету Србије, а по жељама светских сила, у које поред западних убрајам и СССР. Дакле, Тито је кривац! Тито! И наравно, систем који је створио – титоизам (и ту су сви које ја спомињем, Милошевић, Стамболић, словеначки и хрватски комунисти и сви остали комунистичке провинијенције, на челу са српским комунистима, част изузетцима). Највећи доказ за то о чему ја говорим су резултати! Погледајте само, али поштено, ко је профитирао а ко изгубио, коме је ишло на руку, чијим плановима...И наравно, ко је велики губитник! Србија и српски народ су изгубили све што су током 200 година крваво стекли, жртвујући трећину своје популације, због те погубне идеологије коју тако здушно и заслепљено браните! Дакле, без позивања на папазјаније, логику или идеологију, једноставно се замислите над РЕЗУЛТАТИМА ТИТОИЗМА и рећи ће вам се само, да је та накарадна идеологија превасходно створена са циљем да уништи Србију и српски народ! Све остало је споредно...
Препоруке:
0
0
139 четвртак, 18 јун 2009 14:56
Марио Калик
@ SFX-kraj

Кажете да су економски емигранти из 60-тих великом брзином налазили могућности на Западу. Наравно, када су добили солидно образовање у Југославији и радне навике. А Тито им је дозволио да је напусте. У чему је онда проблем? И нисам сигуран да су они имали негативан однос према Титу и СФРЈ, пре бих рекао да су се поносили својом земљом. Та прича о „флексибилности“ само је идеолошка флоскула којом се замагљује суштинска несигурност радног места у капитализму, изрученост Рада крајње променљивом кретању Капитала. Капиталисти повлаче конце, а радници марионете скакутају. Али, први увек остају власници, а други извршиоци без обзира колико се „доквалификовали“. Никада се неће квалификовати да постану власници. У прву лигу, „елиту“ никада неће ући. Другачије је било код Тита, својина и фабрике су биле њихове. И имали су широм отворен простор ка местима у политичкој власти.

Говорите о „куповини“ социјалног мира и стабилности преко кредита. Да, социјализам је обећавао благостање широким слојевима, можда је због превеликих обећања и пропао. Капитализам нема тај проблем јер не обећава ништа слично. Зато је код њега перманентна социјална нестабилност. У социјализму су радници бар неко време живели добро, у капитализму живе мање лошије само када запрете. Али, никада добро.

Противречно је мислити да марксизам може да буде актуелан, а да су комунистичке дикатуре и титоизам дефинитивно отишли на „сметлиште историје“. Јер, ови други су само практична примена марксизма. На овим просторима нема озбиљног бољитка без нове комунистичке диктатуре и рехабилитације титоистичке идеологије интернационализма, братства и јединства и социјалне правде. То су принципи који остају историјски напреднији без обзира како они реално стоје у историји. А капитализам може бити реално моћнији све до (само)уништења човечанства, коме иначе неизоставно води ако му се не супротстави социјализам. Али, колико год био реалан и моћан, у односу на социјализам остаје назадан.
Препоруке:
0
0
140 петак, 19 јун 2009 06:58
Марио Калик
@ Antifasista-1.deo

Ни Ви не правите разлику између страдања од окупатора и прослављања у борби против њега. У вези са тим, а пре свега „величини“ четничког антифашистичког отпора, прочитајте у мом последњем одговору SFX-у. Очекујем да ћете одговорити на тамо постављена питања да би даља расправа о овоме имала смисла.

А ревизионизам је много пре оно што Ви причате. Кажете да су они делови српског официрског кадра који су се спасили нацистичких логора (не спорим да је један део овог кадра завршио у логорима) започели „ПРВИ оружани отпор у окупираној Европи“. Ђенерал Недић и официрски део његовог „Српског добровољачког корпуса“, па и неки љотићевци, били су такође део тог кадра а нису били у нацистичким логорима. Да ли су и они започели овај оружани отпор? На крају овог ревизионистичког похода на историју још ће испасти не само да Недић и њему слични нису били сарадници, боље речено, слуге окупатора, већ, напротив, борци против њега, па чак и да су предњачили у тој борби?! Зашто сте се, уосталом, жацнули због спомињања реакционарне Недићеве Србије? Морам да признам да Ваше контрааргументе нисам разумео.

А у апологији четника је ревизионизам увелико спроведен. Чак и да су они започели „ПРВИ оружани отпор у окупираној Европи“, да ли су и у којој мери даље водили тај отпор? И где су били на крају рата?

У НДХ су огромну већину страдалих Срба чинили сељаци, а не средња класа, пошто су и Срби захваћени територијом НДХ махом били сељаци. Највећи део српске средње класе био је сконцентрисан у Србији. О тој средњој класи се нисте изјаснили. Да ли је Ваше ћутање знак одобравања онога што сам тврдио?

Дакле, нико не спори да је велики број Срба био жртва холокауста на Балкану. Као Србин то не могу никако да превидим, још мање да отворено поричем. Али, као комуниста, не могу да ћутим, а још мање да превидим да је велики број Срба, припадника класа и професионалних група које сам споменуо, био активни сарадник окупаторa, или се бар у борби против њега није прославио
Препоруке:
0
0
141 петак, 19 јун 2009 07:22
Марио Калик
@ Antifasista-2.deo

Нису Срби као Срби били кичма отпора нацизму, већ Срби сељаци, Срби радници и, пре свега, Срби, Хрвати и Словенци комунисти као авангарда овог отпора, што га је тек учинило заиста снажним (зато је Ваш покушај минимизирања њихове улоге промашен). О тој суштинској диференцијацији унутар српског корпуса овде говорим. Она се јасно заснива на неоспорном марксистичком увиду у класну подељеност једне нације. Насупрот њој, ви хоћете да поништите ове битне класне разлике у име хомогеног јединства српске нације. На то исто се позивао ђенерал Недић у својој пропаганди.

Стога је и ваш антифашизам на који се тако бучно позивате врло сумњив. Не бити у правом смислу фашиста (као четник) и бити у правом смислу антифашиста (као партизан) су две сасвим различите ствари. Дакле, не гурам ја четнике у исти кош са љотићевцима у погледу односа према фашизму. Али, ви гурате четнике у исти кош са партизанима у погледу антифашизма. И против тога реагујем. Узгред, у погледу односа према комунистима и партизанима и четници и љотићевци су били исти - немилосрдно су их убијали.

Не служи ли онда та бука о антифашизму да прикрије једну доста другачију историјску стварност? И није ли онда поништавање ових битних разлика и изједначавање у погледу антифашизма партизанског и четничког покрета (што је само увод у промовисање четника као ВОДЕЋИХ антифашиста) ништа друго него ревизионистичко насиље над историјом? У апологији четника је ревизионизам увелико спроведен. Чак и да су они започели „ПРВИ оружани отпор у окупираној Европи“, да ли су и у којој мери даље водили тај отпор? И зашто су на крају одбачени од свих?
Препоруке:
0
0
142 петак, 19 јун 2009 07:23
Марио Калик
@ Antifasista-kraj

Да није оваквог Вашег карикатуралног и адолесцентског селектирања у ставовима, могао бих се сложити са Вама у још неким стварима поред оних које сам отворено признао. Конзервативна опција има извесну снагу. Неки мисле и да је она потребна Србији. Али, она не треба ваљда да звучи као карикатура четништва из партизанских филмова. Што је најгоре, како време пролази и како упознајем све више данашњих четника, тај партизански приказ ми и не делује само као карикатура. Он ми је све више реалистичан, боље речено, четници су заиста карикатурални. Те је и „антифашизам“ за који се овде залажете анахрона, тужна и истовремено смешна, карикатура.

Наравно да нећемо „Пешчаник“. Али нећемо вала ни „Велику Србију“!
Препоруке:
0
0
143 петак, 19 јун 2009 11:22
SFX
G. Kalik,

Kada pisete o zrtvama srpskog svestenstva u Drugom svetskom ratu, imajte na umu da je njihovo podviznistvo (pogibija sa sopstvenin narodom na prostorima NDH) daleko visi moralni cin od kukavicluka Titove soldateske koja nije uspela (a ni zelela) ni jedan jedini put da napadne ustaski logor Jasenovac. To je najveca sramota svakog Srbina koji je ikada bio u partizanima.

Tacno je da su komunisti dolazili mahom 'sa ovih prostora', ali Tito je Srbinu iz Banata i Sumadije tudjin isto kao sto je kralj Aleksandar bio stranac za Hrvata iz Bjelovara ili Slovenca iz Maribora. Vi to ne zelite da prihvfatite, ali Srbi (nezadojeni komunistickom ideologijom) nikada nisu uspeli da ustanove ni kojim jezikom taj covek govori.

To sto je iza Tita i njegovih ljudi 'sa ovih prostora' stajala Crvena Armija im je i pomoglo da pobede srpskog seljaka koji je isao u cetnike. A cinjenica da su Ruzvelt i Cercil podrzali Tita je pokazala Srbima da je anglosaksonskom bloku daleko vaznije da imaju tudjina za gospodara Srbije. 1948 nije bila razlaz Tita sa Staljinom vec jedan od prvih i izuzetno jakih podrivackih momenata u sve gorim odnosima Srba i Rusa. Arhitekte tih losih odnosa su na Zapadu, a njihov realizator je bio Josip Broz. Zar mislite da je danas drugacije?Bler i Bus su podrzavali Tadica...

Apstraktne i pausalne su Vase ocene i stradanju malih zemljoradnika u Vojvodini. Vi kao da citate iz partijskih zbornika, a ne govorite o ljudskom iskustvu. Govorim Vam na osnovu iskustava moje porodice, a u selima u Severnom Banatu takvih ima na hiljade. Partizani su bili poznati po 'humanom odnosu' prema ljudima koji su im se suprotstavljali; Testerisali su glave i ubijali u kukuruzistima. Ako su za Vas takve akcije dozvoljene da bi se ostvarila revolucija, onda niste daleko od danasnjih vladara Srbije. Oni su zapalili Skupstinu i obecali gvozdenu metlu.
Препоруке:
0
0
144 петак, 19 јун 2009 11:41
SFX 2
G. Kalik,

Kada govorite o partizanskim 'uspesima', argument Vam je da je Titova NOV bila 'priznata u celom svetu'. Kada diskutujete o prirodnoj 'autokefalnosti' novostvorenih crkava na prostoru bivse SFRJ, to Vam vise nije argument. Tzv. Crnogorsku i Makedonsku Pravoslavnu Crkvu ne priznaje ni jedna pravoslavna crkva u svetu (sigurno ne one najvece i najznacajnije) zato sto je svakome jasno da su one nastale na bezakonom otimanju srpskog religioznog i kulturnog nasledja. Priznaju ih u Srbiji drugoSrbijanci, a sada vidim da ih podrzava i autenticna (bez ikakve ironije) levica. Nije mi jasno zbog cega se onda ogradjujete od NVO sektora: Delite odredjene ideoloske pozicije u odnosu na SPC koje su duboko antisrpske.

Sto se tice Kine, g. Kalik, u toj drzavi je na vlasti nacionalizam. Komunisticka partija pruza utociste mladim Kinezima, narocito posle Tjenanmena, veliki broj mladih ulazi u tu partiju da bi obezbedio mogucnost napredovanja u privatnoj incicijativi, ali prakticni i ideoloski neostrasceni Han Kinezi (Konfucijanci) sigurno imaju daleko vise smisla za pragmatizam i vodjenje realne politike koja ce imati u vidu potrebe i ambicije sopstvenog naroda, od recimo - Istocno-Evropejaca.

Kinezi odlaze na Zapad da studiraju biznis i komerc, medicinu i pravo i u nekim drzavama (Kanada, Australija) na katedrama koje sam upravo pomenuo cine izmedju 60 i 80% diplomaca. To nisu drzavni stipendisti, mada ih ima, niti deca britanskih aparatcika iz Hong Konga, vec deca novog sloja koji se uzdigao na inicijativi. Da, u pitanju je socijalno raslojavanje, ali drzava koja je povukla 200 miliona ljudi sa sela u grad, a u sledecih pedeset godina ce to uciniti u jos jednom talasu (verujte mi da znam sta govorim), gradi globalnu elitu i ne zanima je nominalna jednakost. Jer ni dva kamena u kaldrmi nisu jednaka g. Kalik, a ne dva ljudska bica.
Препоруке:
0
0
145 петак, 19 јун 2009 12:00
Antifasista
Sada mi podmecete, i podsecate na ljutita SUBNOR-ova saopstenja protiv Zabranjenog Pusenja, Azre i Riblje Corbe osamdesetih, kad se drugovima pricinjavalo da su Karajlic, Stulic i Djordjevic govorili grozote na koje ovi ni pomislili nisu u svojim refrenima.

Dakle,nigde se nisam "zacnuo" na pomen Nediceve (okupatorske) 'vlade', nego na Vase poredjenje te tvorevine sa Aleksandrovom Jugoslavijom. Ne zbog toga sto sam ljubitelj predratne Jugoslavije (nisam, smatram da je bila zakasnelo forsirano mrtvorodjence) nego zbog toga sto je ta zemlja, pogotovo u Aleksandrovo doba, makar negde bila na pravoj strani: bila je,naime, anticipatorski deo kasnijeg saveznickog okupljanja; nas savez sa Francuskom je i bio brana ranom fasizmu, nase ambasade su fasisti demolirali jos 1920-ih, a konacno, Aleksandar je bio prvi sef drzave koji je pao kao zrtva fasistickog terorizma, te je njegovo guranje u fasiste naprosto opsceno.

I ne menjajte teze u zelji da potcenite ulogu cetnika u borbi protiv okupatora (koju stalno dovodite u pitanje, uprkos GOMILI cinjenica koje su SFRJ-istoricari preskocili da nam kazu, a za koje danas znamo zahvaljujuci stranim arhivima). odakle Vam pravo da posthumno odricete legitimitet borbe cetnicima pobijenim u Jajincima i Banjici i Jasenovcu? Da li je to manje gadno i neljudski od IDENTICNE negacije partizanske borbe, kojom su (u pravu ste) ovdasnji diskurs kontaminirali draskovicevsko-proticevski demagozi i luconose primitivnog antikomunizma (koji mi se, uzgred, gadi koliko i Vama).

Oko srpske srednje klase u NDH, pominjem naprosto cinjenicu da je u gradovima udareno najpre na vidjenije Srbe. Citava sarajevska , mostarska i banjalucka carsija (da ne govorimo o gradovima u Hrvatskoj), tj. njen srpski i jevrejski deo, lekari, trgovci, zantlije, cinovnici, svestenstvo... pobijeni su jos u prvim mesecima rata. Nigde nisam sporio cinjenicu da su Srbi vecinom bili seljaci, nego samo Vasu fantaziju o srpskoj srednjoj klasi koja je cvecem docekala Hitlera
Препоруке:
0
0
146 петак, 19 јун 2009 12:08
Antifasista
I ne znam zasto mi Ljotica gurate u usta i gde Vam se to prividja Ljotic medju Drazinim ustanicima, kad sam bio jasan: govorio sam o PRVOJ oruzanoj gerili protiv nacizma (dakle i protiv Ljotica!) u OKIPIRANOJ EVROPI. Tu gerilu je pokrenuo gen. (tj pukovnik u to vreme) Mihailovic, pa svidelo se to Vama ili ne. I ja time ne odricem ni kasnije (i sve brojnije) ucesce patruizana u toj borbi, samo odricem pravo na falsifikat po kojem se Mihailovic gura medju kvislinge,sto je opsceno. Kontrapitanje: zasto su Sovjeti sve vreme saradjivali sa Mihailovicem, i zajedno oslobadjali Srbiju 1944? Tek nakon Titovog falsifikatorskog tuzakanja ruskoj komandi u Krajovi, Sovjeti im okrecu ledja. Uostalom, ja smatram da je nasa najveca tragedija cinjenica da nismo imali jedinstveni ot 1941 (Draza je bio za zajednicku komandu). Mozda bismo ga i imali, da je, recimo, na celu komunistickog otpora stajao srpski heroj iz WW1 Mustafa Golubic (ili, recimo, Pijade, koji je zagovarao bezmalo Moljevicev teritorijalni raspored posleratne Jugoslavije), a ne austrougarski jurisnik iz Vrazje divizije Tito(inace kolega Ljoticevog Musickog iz tog rata), jeste mislili o tome?

A oko zlocina nad civilima, pa i ja mogu da kazem da su partizani i ljoticevci cinili istu vrstu ogavnih zlodela prema cetnickim selima, i sta sad?
Препоруке:
0
0
147 петак, 19 јун 2009 12:09
SFX 3 - Kraj
Kineska kulturna politika upravo pokazuje da je ova drzava na putu nacionalnog preporoda. Ne cudi da su kineski filmovi Zan Jimua koji se proslavio na Zapadu praveci kriticke price o 'gresima Revolucije' sada proglaseni za 'retrogradni nacionalizam'. Vama je mozda tesko da prihvatite tako nesto, ali komunizam je odavno u drugom planu.

Kinezi su munjevitim usponom pokazali da 'Zapadna ekonomija ne moze jedina da uspesno ovlada zakonima trzista' vec to moze i kultura koja za privatnu inicijativu zna vec cetiri hiljade godina. Ono sto su Kinezi uspeli u poslednjoj deceniji nije uspela ni jedna staljinisticka ili titoisticka evropska drzava za pedeset godina postojanja. A recite mi molim Vas, koja je bila njihova 'pocetna pozicija' i kada je poceo uspon?

Na kraju nesto o protivrecnostima koje ste naveli. Nije protivrecno uzimati marksisticku analizu kao jedno od kritickih merila krize postindustrijskog kapitalizma. Marks nije predvideo tehnoloski razvoj, digitalno doba i postkolonijalizam i u ovoj formi, ali je pruzio jako dobre osnove za analizu kapitalistickog modela. Titoisticka i staljinisticka praksa su se pokazale kao najkontradiktornije i najneproduktivnije implementacije marksizma. Zasto bi se srpski nacionalisti tek tako odricali marksisticke teorije, a dicili Titom i njegovim polaganjem temelja za unistenje Srbije? Zivimo u 21. veku, i nismo duzni da preuzimamo teorijske i prakticne pakete iz 1917 i 1945, u celosti. Uzecemo ono sto nam odgovara, s obzirom na prilicno gorko istorijsko iskustvo.

Na kraju: I emisija B92 i radikalska novina su losa, iskljuciva stiva. Sto se tice ideje 'Velike Srbije', moram da priznam da ne znam sta to znaci. Nisam, medjutim, ravnodusan prema izlivima proleterskog internacionalizma i jednako podrivackim, novim verzijama iste mantre: 'Beograd je svet.' Za neke je svaka Srbija velika. Za druge kojima i sam pripadam, nasa drzava je mera nase slobode, vere, jezika i istorije, i ne iskljucuje socijalnu i drustvenu pravdu.
Препоруке:
0
0
148 петак, 19 јун 2009 14:07
хиперборејац
@ ни десни, ни леви поглед
"Калик: Нема места вашим претпоставкама шта сам ја мислио,......................"
Коме ви .. уопште .. причате ?
Ваша прича о истини не допире ни до просечних Срба а камо ли до љубимаца титоизма !
Колективно слепило и неспособност да се увиде дугорочни планови и процеси "суседа" и " пријатеља" су обележје српског духа!
Какве то везе има и кога брига сто се неколицина нас , каквих-таквих Срба , слажемо са вама.
Срби .. деценијама " не знају где су "
"Сам пао ... сам се убио " би молга да буде нова синтагма за српску заставу.
ЈА сам само мало задовољан кад прочитам коментар као што је ваш
Препоруке:
0
0
149 петак, 19 јун 2009 16:30
ни десни, ни леви поглед
@хиперборејац и Калик: Драги господине, готово до јуче сам, у свој својој наивности, мислио да су наши највећи непријатељи титоисти из друге Србије, преобучени у мондијалисте и „безалтернативне евроатлантисте“, али сам овом Каликовом серијом идеолошки острашћених текстова и коментара, схватио да је и прва Србија безнадежно заражена вирусом титоизма и да нам спаса нема - са једне стране испирање мозга преко прозападних медија, притисци, уцене и купљена политичка елита на власти (са све Слобиним социјалистима!), а са друге острашћени самоуправљачи, којима светска економска криза итекако погодује да нас, југоносталгичним и срцепарајућим апологетским изливима поштовања према „социјализму са људским ликом“, враћају на већ пређене странпутице... Онеспокојавајуће! И што је најгоре, сви они су испод истог шињела изашли и раде за истог газду, овога пута прекоокеанског, а са циљем да Србију врате у доба београдског пашалука, Србима одузму идентитет, хришћанско православље, вековну културу, ћирилицу и језик, а да не спомињем народ и територије...А ми скрстили руке, гледамо и јадикујемо, уз препирке са Каликом и осталим белосветским идеолозима... Аман! У праву сте, наравно! Аутор је толико мастила потрошио, а никако да одговори на једно једино и просто питање, које ми овде неуморно понављамо: Како то да је титоизам донео добре резултате западним силама, СССР-у, Словенији, Хрватској, шиптарима, Богу оцу и „шта ти ја га знам коме“, а само Србији и Србима уништење, јад и несрећу? Како, ако је тобоже добар и за нас, а ми га сами спроводили? Ма хајте Калик, молим вас, доста са заобилажењем истине, ви нисте ми...И на крају, драги господине, не губимо наду, Србија је увек знала да се подигне, па ће и сада, упркос свима њима, упркос статуту који нам спремају за време одмора (да се Срби, по добром старом обичају, не досете). Поздрав!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер