Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Lukašenko – jedan neobičan eksperiment

Komentari (39) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 20 maj 2009 19:23
Darko Zdravković
Dok Srbija danas ima samo 5 savremenih lovaca bombardera (kao što je Mig-29), Belorusija ih ima 110!


Siguran sam da će iz "civilnog sektora", koji predstavlja dežurnu savest Srbije, stići poučak o tome kako bi ovim cifrma trebalo da se hvalimo, a ne stidimo, jer u rat više nikada nećemo ići (jer ratova neće biti zbog sigurnog NATO okruženja i našeg učestvovanja u ovom naprednom i omiljenom društvancetu). I ta ista savest će biti u pravu. Tih 5 aviona je dovoljno da doprati Bajdena (ključne reči: Srbi, odgovornost, genocid, Balkan, koljači, deceubice, bombardovanje, EU) do Beograda. Uopšte ne mogu da zamislim ko je terao te avione u pratnji!? Šutanovac lično? Neki njegov pajtaš sa West Point-a ili odakle već? Neko ko je poletao u susret NATO avionima u ONE dane, teško da bi bio pušten da prati onoga ko je bio glavni zagovarač bombardovanja.
Reč dana (a bojim se i duže) je, nažalost, bajden.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 20 maj 2009 19:58
Prorok
Ozbiljni imaju plan bar za sledećih 20 godina i svi ga slede, bez obzira na stranačku pripadnost. Takvima je državni interes na prvom mestu. Lep primer.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 20 maj 2009 20:18
novo razocarenje
Zaključak je da privreda jedne države mora imati visoku stopu domaće štednje kako bi se postigao brz privredni rast”[22].


Zanimljivo. Ali, upravo ste vi velicali Keynsa (kako u "Politici" tako i u "Utisku nedelje") koji tvrdi upravo suprotno - da stednja i privredni rast idu u suprotnom smeru a da je trosenje uslov razvoja privrede. Po njemu, sa padom potrosnje na racun stednje, investicije padaju, a ne rastu - da, da, histericno, besmisleno trosenje je njegov metod "spasavanja" kapitalizma koji toliko cenite. Ali, sve je to u Vasoj glavi izmesano u jednu veliku, zlu "neoliberalnu dogmu". I sto je najgore, to Vas ocigledno ne sprecava da pisete o ekonomiji.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 20 maj 2009 20:29
Planeta
Ne ѕnam ѕa druge, ali ja bi voleo da Lukašenko bude predsednik Srbije bar u jednom mandatu. Sve smo probali pa ne ide, možda nam se on posreći:-)
Preporuke:
0
0
5 sreda, 20 maj 2009 21:55
Goksi
Svaka čast za komentar,pre svega što ste nešto uopšte objavili o Belorusiji.Za Srbe je Belorusija totalna nepoznanica.Više znamo o Novom Zelandu,nego o Belorusiji,prosto je neverovatno dokle ide naša servilnost.Samo da se ne bi zamerili Amerikancima,naši mediji imaju auto-cenzuru kad je u pitanju ova zemlja.Plašimo se i da je spomenemo,jer Bože moj,Lukašenko je "diktator".Zaista je sramota da niko o naših medija,nije našao za shodno da napravi intervju sa Lukašenkom,dok je zimovao na Kopaoniku.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 20 maj 2009 23:29
Dejan S.
Lukašenka se sećam iz dana kada je u vreme bombardovanja otadžbine nam Srbije bio u poseti istoj.Iako poseta možda i nije donela nešto konkretno u materijalnom smislu ipak je učinila da se ne osetimo usamljenim u tim teškim vremenima,zbog toga će mi ovaj čovek ostati u lepoj uspomeni.Ukoliko su tačni podaci koje iznosi g. Antonić biću još srećniji,jer imati platu od 400$ u Belorusiji,mislim da je po kupovnoj moći blizu plati od 700e u Srbiji.Ako su navodi tačni a nemam razloga da sumnjam pred sobom imamo dokaz da postoji i bolji put od ovog kojim su nas poveli,a koji nažalost po svemu sudeći vodi u slepu ulicu.
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 21 maj 2009 00:03
Ultravisitor
Jeste, ali Belorusi ne mogu nigde. Kao u zatvoru. Srbijanci putuju bez vize nakon 5. oktobra, imaju Fiat, najbolje ekonomiste koji izlaze u zapadnim novinama. Srbi imaju 50 opozicionih partija od kojih su mnoge na vlasti. I kada ce molim vas lepo jedan Biden doci u tu nedodjiju Belorusiju. Srbi i muslimani na Balkanu su privilegovani. G. Biden nije stedeo gorivo nego je doleteo i sleteo, a ceo svet danas prica gde je bio g. Biden. Bio u Srbiji i njegovom neotudjivom delu Kosovu. I ko ima pametnijeg i lepseg predsednika od Srbije. Covek od integriteta. Sve je uradio kako je obecao. Lep i visok. A sto pametno zbori. Vidi se da je iz filosofske kuce. Kosovo jos nije priznao a njegovom carobnom formulom nece jos do decembra sigurno. Niko mu se jos ne smeje za razliku od predsednika drugih zemalja. Covek krajnej ozbiljan a ne kao Lukasenko. Ceo Svet danas prica kako smo resetovani. Reset Srbin sam ja neka svako zna. Uz to Belorusi nisu pravi Rusi dok smo mi Srbi 100%. Ja sam od danas resetovan tako da imam veci kapacitet da pohranim znanje i sve to zahvaljujuci 5. oktobru.
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 21 maj 2009 00:40
ben
Autor nije spomenuo osnovnu stvar a to je da je Belorusija preprodavac ruske nafte i derivata.Onoga casa kada plate realnu cijenu za naftu i gas taj ekonomski i socijalni raj ce nestati a sa njim i 110
migova.Srbija tezi socijaldemokratiji a ne subvencionisanoj autokratiji.Vrlo su zanimljivi izborni rezultati(88%,70%,itd)i zahtijevaju jedno ozbiljno sociolosko istrazivanje neoptereceno uporedjivanjem sa "propalom Srbijom".
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 21 maj 2009 00:53
anakis
Sasvim logično su u funkciji svoje ekonomije zadržali
ona preduѕeća koja su i do tada radila ili je postojala mogućnost da uѕ eventualno ulaganje novca od privatiѕacije manjih, koja ne podraѕumevaju trajno otuđenje državnih prirodnih(rudnih ili nekih drugih bogatstava) nastave da posluju sa profitom, i preduѕeća su nastavljala da posluju u kontinuitetu verovatno bez masovnih otpuštanja radnika uz lagana, ali sigurna napredovanja poslovanja i transformacije.Za razliku od naših radikalnih transformacija, gde je jadna fabrika nameštaja(u kojoj se radio vrhunski ručni duboreѕ u drvetu i koja je dugi niѕ godina pravila kvalitetan i cenjen nameštaj)jednog jutra osvanula kao slobodna ѕona trgovine,ѕarad interesa stranke na vlasti koja je se time ulagivala svojim biračima obećavajući brojna nova radna mesta.Umesto toga svi radnici fabrike(duboresci, farbari, lakireri,voѕači, čuvari..) nameštaja su na birou već godinama, od prediѕbornih stranačkih obećanja naravno ništa, a ѕa tu stranku glasaju oni koji nažalost i dalje misle kako će beѕ rada mutljavinom doći do para, i da baš njima to po prirodi pripada, a onim duborescima i ostalim radnicima ostaje velikodušno obeѕbeđena prekvalifikacija u nacionalnoj službi ѕa ѕapošljavanje, pa posle trideset godina radnog staža i alata i drveta, mogu da prođu besplatne kurseve učenja jeѕika i rada na računaru, kao i obuka kako poslodavcu da objasne da mu baš trebaju oni ѕa ѕaposlenje sa svojih pedeset i kusur godina, pritiskom, reumom, artritisom, dijabetesom.....
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 21 maj 2009 01:31
Goksi
Najviše mrzim one koji pljuju po Srbiji,ali sad moram da odgovorim ovom našem "Evropljaninu". Kako možeš da se hvališ kako mi možemo da putujemo,kad okapasmo po raznim ambasadama,i ponižavamo se.A kad dobijemo vizu nememo s čim da putujemo.O kojoj Srbiji pričaš,kad uzimaju deo po deo teritorije:Kosmet,Vojvodina,Raška oblast,Pirot,Dimitrovgrad,Negotim,itd.U Srbiji jedino Beograd živi,sve ostalo je tuga.Pogledajte malo;Kuršumliju,Bojnik,Vlasotince,Sombor,Niš,Arilje,Kikindu,Trgovište.
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 21 maj 2009 08:12
Mladi DŽedaj
Sjajan članak. Mnogi u Srbiji imaju predrasude o Belorusiji, pre svega lansirane sa Zapada, a kod nas nekritički usvojene, kako mi to već sve nekritički prihvatamo sve što stiže odande. Kada se ovako poređaju činjenice, onda je sasvim logično pitanje, a zašto nismo i mi tako.

Mislim da treba istaći da pozitivan primer Belorusije, iako izgleda uporediv sa Srbijom, jer zemlja ima sličnu veličinu teritorije i broj stanovnika, narod je slovenski, sličan mentalitet, socijalističko nasleđe, itd., nije uopšte uporediv niti primenjiv na Srbiju. Belorusija je, u trenutnom odnosu snaga, u mnogo boljem geostrateškom položaju nego Srbija jer ima kopnenu vezu sa Rusijom. Njoj je upravo taj položaj omogućio da opstane kao istinski nezavisna i suverena država, i da uspešno odoli svim pritiscima Zapada. Sa druge strane, Srbija je od starta u zaleđu Zapada, nema ni izlaz na more ni kopnenu vezu sa Rusijom. Srbija ne može ni teoretski da se odbrani od združenog napada NATO, niti da izdrži sankcije, zatvaranje granica. Nepovoljan geostrateški položaj uzrokuje da Srbija ne može da vodi svoju politiku kao potpuno suverena i samostalna država, što dalje povlači sve ostalo: morali smo da prihvatimo "slobodne" TV i štampu koji seju prozapadnu propagandu i šire defetizam; morali smo da prihvatimo NVO; morali smo da se razoružamo i smanjimo vojsku; morali smo da dozvolimo prelazak vlasništva iz državne svojine u privatnu, i da strateške grane predamo Zapadnjacima. Ono što jeste diskutabilno je samo u kojoj meri smo mogli da se cenjkamo, imajući u vidu npr. primer Slovenije, koja je zadržala znatan stepen autonomije iako je u još lošijem položaju nego mi.
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 21 maj 2009 10:50
Nektarije Banjaluka
Mislim da je put kojim ide Bjelorusija najbolji za većinu malih, a posebno bivših komunističkih zemalja. Samo par stvari treba uraditi kao što su oni uradili: pravedna i nekorumpirana vlast, kontrola javnih preduzeća i drugih institucija koji utiču na društvo i ekonomiju (obrazovanje, zdravstvo i sl.), olakšice za život na selu i samostalna ekonomska politika.
Vezano za ekonomsku politiku, kada se bespogovorno sluša MMF i razni "konsultanti" imamo za posljedicu pad industrijske proizvodnje, rast zaduženosti i nezaposlenosti. Posljedice politike MMf i zapadnih zemalja najbolje možete prepoznati u knjizi "SLOM DOLAZI" njemačkog profesora ekonomije Maksa Otea, koji je knjigu napisao 2006. godine i predvidio aktuelnu svjetsku ekonomsku krizu.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 21 maj 2009 11:33
Crni
Pa sto se ne odselite tamo g. Antonicu :)
Svi beze u Nemacku, Spaniju, Italiju, Kanadu, Ameriku. Nisam jos cuo da je neko emigrirao u tu lepotu od zemlje??
Preporuke:
0
0
14 četvrtak, 21 maj 2009 14:45
Milorad Vukašinović
Profesor Antonić je na najbolji način napravio paralelu sa događajima u Srbiji.
Dok je Belorusija sprovodila reforme sporo i promišljeno, dotle je Srbija propadala ubrzano, pod izgovorima "demokratije i tržišta".
Tako smo na kraju puta stigli do potpunog ekonomskog kolapsa, paketa lažnih obećanja o besplatnim akcijama i Fijatu.
Preporuke:
0
0
15 četvrtak, 21 maj 2009 15:18
PREDRAG
Raduje sto se pise o Belorusiji i njenom predsedniku Lukasenku.Pre nego sto je izabran za predsednika Lukasenko je bio deputat(poslanik)i slavio se svojim pametnim istupima u parlamentu.Jos davne 1998 godine na putu kroz Belorusiju bilo mi je interesantno kako su belorusi pricali o sebi i o svom predsedniku.Vrlo toplo i sa postovanjem su govorili o Lukasenku.Generalno da je cestit,posten,pametan...Da je sportista(odlican hokejas i skijas).Dirljive su bile njihove izjave da su siromasni ali redovno dobijaju plate,penzije,razne dodatke(decji dodatak,stipendije,za invalide,veterane)tako da nisu bedni.I uvek je tu bilo prisutno da nisu bogati kao rusi ali nisu ni bedni.Govorili su da se ne zale.Dopao mi se taj narod koji u sebi toliko mnogo skromnosti ima,narod koji iznad svega neguje i velica kult rada i discipline.Istine radi treba reci da jos u SSSR-u belorusi su uvek smatrani RUSIMA DE LUXE i neprocenjiv je njihov doprinos u nauci,kulturi,umetnosti.Isto tako u borbi protiv nacizma. Belorusija je stekla herojsku slavu.Setimo se samo cuvene bitke kod grada Bresta,pocetak napada Hitlera na SSSR.Nadam se da to svi znamo da je procentualno beloruski narod najvise izginuo u Drugom svetskom ratu.Mozda su bas belorusi jedan od retkih naroda kojima je sopstveni komad hleba najsladji.Oni nikad ne gledaju u tudje dvoriste.To je narod koji u svakom pogledu moze posluziti za uzor.Sreca je za taj narod sto je na celu drzave Lukasenko koji nikad nije dozvolio da postane zrtva americkih i zapadno evropskih mesetara i da sopstveni narod okrene protiv bratskog naroda Rusije.Istina je da je Belorusija posle raspada SSSR-a uvek imala posebno mesto i bila u svakom pogledu privilegovana od strane Rusije,ali je isto tako istina da od Belorusije ne sleduje bojati se noza u ledja Rusiji.I naravno da je Lukasenko krajnje inteligentno uspevao da od Rusije dobije uvek povoljnije(Rusija ima sve)ali nikad ne gubeci sopstveno dostojanstvo i dostojanstvo svog naroda.
Preporuke:
0
0
16 četvrtak, 21 maj 2009 15:57
brm
@ Crni
gde i u kom vremenu ti živiš..ko još beži u EU, ma nije ti to Nemačka iz doba gastarbajtera 70-tih, kad su za 5 godina kreditima pravili nove kuće...sada ni Nemci ne mogu da kupe stančić..ovo ti kaže bivši Slobin emigrant - gastarbajter zovi me kako hoćeš
Preporuke:
0
0
17 četvrtak, 21 maj 2009 16:37
PREDRAG
Licnost Aleksandra Lukasenka ostace zagonetka za americku i zapadno evropsku politicku elitu,taj rebus njima nikad ne resiti.Pokusavali su na sve moguce nacine da ga podkupe,ali su se svi ti pokusaji zavrsavali totalnim fijaskom.Ostalo je samo,i u njihovom stilu da ga proglase diktatorom.Zato sto nece sa njima u zajednicku borbu protiv Rusije.Lukasenko isto tako nije odgonetnut ni od strane ekonomske elite(strani investitori)jer se ispostavilo da je imun na novac.Kad to kazem jasno je da mislim na pokusaje klasicne korupcije po modelu zapadno evropskih zemalja.Ne malo puta u svojim intervjuima u medijima Lukasenko je otvoreno pricao o pokusajima suptilnog podmicivanja.Verovatno sopstvenim primerom Lukasenko je uspeo da korupciju svede na minimum.Interesantno je napomenuti za one kojima nije poznato da izmedju Belorusije i Rusije nema drzavne granice,to znaci da kad udjete u Belorusiju usli ste i u Rusiju istovremeno.Isto tako kad bi neko napao Belorusiju napao bi istovremeno i Rusiju.U svakom pogledu ove dve zemlje zajednicki funkcionisu i u tome je obostrana korist.Ne bih se rasplinjavao pa cu zavrsiti.Za clanak koji komentarisemo ogromno hvala gospodinu Andjelkovicu i Gospodinu Antonicu.
Preporuke:
0
0
18 četvrtak, 21 maj 2009 16:43
Neofit77
"Pa sto se ne odselite tamo g. Antonicu :)
Svi beze u Nemacku, Spaniju, Italiju, Kanadu, Ameriku. Nisam jos cuo da je neko emigrirao u tu lepotu od zemlje??"

Jeste, svi idu na zapad, tamo je raj, te priče o ekonomskoj krizi na zapadu predstavljaju zaveru retrogradnih snaga :))
Preporuke:
0
0
19 četvrtak, 21 maj 2009 17:38
PREDRAG
@Ultravisitor
Svideo mi se nacin kojim ste rekli to sto ste hteli da kazete.Cestitam na tome.
@ben
Sto se vi brinete po kojoj ceni Belorusija placa gas?Da ga slucajno ne placa Evropskoj uniji?Znate onu IMA SE,MOZE SE...Tako da ce Rusija svidelo se to vama ili ne odredjivati koja je to realna cena za gas za Belorusiju.I o toj ceni ce se dogovarati te dve drzave i nece traziti savet od Evropske unije ili mozda NATO-a.Tako da vasa prognoza u tom smislu ne stoji.A pravo da vam kazem ne stoji ni vasa zavist.Kao da vam je krivo sto Rusija Belorusiji daje po manjoj ceni gas?A sto se tice ozbiljnog socioloskog istrazivanja?Da,da... I da to sociolosko istrazivanje predpostavljam po vama sprovedu Kandicka,Biserko ili slicni njima?
@Crni
Iz kog dela mozga vam dodje tako jedno prepametno pitanje gospodinu Antonicu?Sto se ne odseli tamo?Znaci da kad se nesto afirmativno napise o Belorusiji i beloruskom narodu sledi vase pitanje.I obrnuto,da je napisano suprotno onda savetovali ne bi da se odseli tamo?Stvarno prepametno???A tek drugi deo komentara o bezanju u zemlje koje ste naveli?Koji su to svi?A tek izraz bezanje?Potpuno vas je iz takta izbacio ovako ozbiljan clanak.Besni ste sto je tamo sve u redu i odmah diskvalifikacija...Kako me uvek iz pocetka zacude ti kojima su oci uprte u taj famozni zapad kojom kolicinom besa,zavisti,omalovazavanja...raspolazu.E crni,crni dobra ti je sifra.Sifra ili stvarnost?
Preporuke:
0
0
20 četvrtak, 21 maj 2009 18:40
Dražen
Ne bih se osvrtao na određene kontradiktorne stavove g. Antonića, iako bi trebalo više ruku na čijim prstima bi se mogle nabrojati, no bih prokomentarisao privredna dešavanja Belorusije, gde sam nedavno boravio u trodnevnoj poseti.
Potpuno zatovrena zemlja. 9,6 miliona stanovnika, koji proizvode nominalnih 6,200 $ po glavi stanovnika nisu pokazatelj razvijenosti već samo statistička varka. Puna zaposlenost znači da se na radno mesto gde u razvijenom i zdravom tržišnom ambijentu zapošljava jedan izvršilac, u Belorusiji će biti zaposlena četiri. Na to ukazuje i Ginijev koeficijent koji iznosi 0.23 i ukazuje da je distribucija bogatstva veoma rasprostranjena, kao u jakim industrijskim zemljama.
Očigledan disparitet između ultra bogatih i veoma siromašnih je prisutan na svakom koraku - veliki gradski centri imaju mnoštvo luksuznih automobila, dok periferije i rural teraju poluraspala ruska vozila.
Magistralne i autoputeve karakteriše nedostatak teretnjaka, a seoska gazdinstva su osiromašena i tehnološki nepotkovana.
Privatizacija je jednim delom dobro urađena - nije dozvoljen prodor stranim velikim igračima u one sfere gde i domaća industrija može da napravi pomak.
Međutim, tolike barijere i ograničenja su pogodno tle za favorizovanje pojedinaca, što je izrazit slučaj u Belorusiji. Privreda kao takva - oslonjena na bratski plasman u Rusiju, Belorusiju i Iran, sa finansijskim sistemom od 30 državnih i jedne privatne banke, nosiocima razvoja u poljoprivredi, manufakturi i trgovini, jednostavno nije održiv.
Za sada je samo statistika na strani režima.
Preporuke:
0
0
21 četvrtak, 21 maj 2009 19:11
ben
Poruka Predragu
Komentarisite clanak a ne komentare.Za vasu informaciju Antonic je kvalifikovaniji za sociolosko iztrazivanje od osoba koje ste naveli.Cijenu nafte i gasa ne odredjuje Rusija nego berza i sam Putin je naglasio da ce u skoroj buducnosti svi placati TRZISNU cijenu energenata.Rusija je svatila da krilatica "ima se moze se "ne stoji pa stoga i prelazi na trzisne uslove.Socijaldemokratija da dotirani kult licnosti ne ,svakako bez zavisti.
Preporuke:
0
0
22 četvrtak, 21 maj 2009 21:21
vlx
@dražen
Razlike u imovnom stanju u gradu i na selu nisu samo prisutne u Belorusiji. Pogledajte samo i kod nas kolike su razlike između Beograda,Novog Sada i manjih mesta. Prošle godine sam bio u Pragu i tamo saznao od našeg čoveka da je i kod njih (inače najbogatije zemlje od bivših komunističkih) razlika između stanja u Pragu i onog na selu ogromna a skoro sam gledao reportažu BBC-ija koji priča o istim takvim prilikama u Slovačkoj. Tendencije su da sela izumru koliko se da primetiti u svim postkomunističkim zemljama, mladi odlaze u veće gradove a na selu ostaje mahom starije stanovništvo. Investitori ne dolaze u manja mesta često zbog infrastrukture i tako ona bivaju uvučena u spiralu propadanja i tu se stanje ne popravlja ni sa ulaskom u EU, nažalost.
Preporuke:
0
0
23 četvrtak, 21 maj 2009 22:39
PREDRAG
@ben
U jednom se sigurno saglasavam sa vama. A to je da je sigurno gospodin Antonic kompetentniji.Za ostalo samo vam mogu reci da vi jednostavno ne razumete odnos Belorusije i Rusije.
Preporuke:
0
0
24 četvrtak, 21 maj 2009 22:47
Branislav
Iako rado citam Antonica ova je clanak potpun promasaj.
1. GDP (PPP) ili famozni BDP po paritetu kupovne moci u Srbiji iznosi takodje oko 11 000 dolara, a ne upola mnaje.
2. Industrijska proizvodnja u Srbiji (do krize) jeste rasla, a nije padala.
3. U Belorusiji nema ni D od demokratije
4. I Albanija Enver Hodze je imala punu zaposlenost.

Sve to ne znaci:
1. Da Lukasenko ipak nije stabilizovao Belorusiji i sacuvao je od uzasa tranzicije a la Ukrajina ili Rusija. E, sad da li se on tu oslonio na ruski gas, naftu...nije bitno. I to treba umeti.
2. I da Belorusi ipak nesto imaju da ponude na svetskom trzistu, npr. traktor.
Preporuke:
0
0
25 petak, 22 maj 2009 00:01
nspm elita
Jeste, svi idu na zapad, tamo je raj, te priče o ekonomskoj krizi na zapadu predstavljaju zaveru retrogradnih snaga :))


kako ispira mozak taj cnn :). uvek me odusevljava ovaj nspm - kad cnn, new york times etc kazu da su srbi koljaci, svi skoce kao opareni. ali ako potpuno isti mediji (a ponekad i potpuno isti, ograniceni, povrsni i neobrazovani autori) trube o ekonomskoj krizi i propasti kapitalizma to je onda otkrovenje i apsolutna istina. e, kako je selektivno vase "kriticko misljenje"...
Preporuke:
0
0
26 petak, 22 maj 2009 06:14
Elita je slika naroda
Tzv. elita je samo slika i prilika naroda. Neki razmišljaju na ovaj način: "U zemlji X nema korupcije zato jer je ta zemlja imala SREĆE da je njena elita 'poštena' i ne krade, dok je zemlja Y u lošem stanju jer nije imala SREĆE pošto ima 'korumpiranu' elitu". Taj način razmišljanja je potpuno kriv! To nema nikakve veze sa srećom. U najmanju ruku sreća tu nema presudan utjecaj. Prava je istina da nema poštene ili nepoštene elite! Svaka elita (i svaka kvazi-elita) u svakoj zemlji će nastojati krasti, ako može. Razlog zašto se u nekoj zemlji to može a u nekoj ne može treba tražiti u stanju društvene svijesti. U zemlji X se to ne smije jer pripadnici elite znaju da će narod vrlo brzo postati prvo nestrpljiv, pa onda ako se korupcija nastavi narod će postati nervozan, a onda će se vrlo brzo na kraju i glave početi kotrljati. Drugim riječima u zemlji X, gdje se elita ponaša u skladu sa zakonom, to nije tako zato jer je ta elita "poštena" već naprosto zato jer se boji za svoju glavu. Dok u zemlji Y u kojoj je npr. narod "bezglav" jer još nije usvojio najosnovniji sustav vrijednosti (npr. nema "boljeg života" baze muke i odricanja, ili "bez muke nema nauke" i sl), ili npr. tamo gdje je narod cmizdrav (kao kad mlakonja bez otpora dopušta da ga se beskonačno dugo gazi), ili npr. tamo gdje ljudi očekuju od drugih da riješe njihove probleme, ili npr. tamo gdje je i sam narod "korumpiran" u smislu da i sam podržava/odobrava ideju da se pojednici u društvu bogate čak i kršenjem zakona samo "ako imaju priliku", ili npr. tamo gdje se narod kupi prije izbora za porciju graha da bi se upropastilo nešto što vrijedi puno više (logika - upropasti/uništi vrijednost od 1000 dolara samo da bi ukrao 1 dolar), ili npr. tamo gdje je narod spreman okrenuti se protiv svojih sugrađana u drugoj pokrajini tako da ga se namami na "vize u EU" i sl. u takovoj zemlji elita (koja nije elita već kvazi-elita) zna vrlo dobro da može krasti jer mu narod to dopušta.
Preporuke:
0
0
27 petak, 22 maj 2009 06:15
Elita je slika naroda (drugi dio)
U zemlji Y se narod lako muze jer mu je to stanje svijesti. U zemlji Y narod i ne zna što je to sloboda/rad/odricanje. Ekonomsko, političko, moralno stanje u svakoj zemlji je slika i prilika ne jedino ali ipak ponajviše stanja društvene (narodne) svijesti. U tom smislu je elita u svakoj zemlji slika i prilika naroda. Kakav narod takva elita.
Preporuke:
0
0
28 petak, 22 maj 2009 06:27
"Proamerička opozicija"?
Piše u tekstu "Proamerička opozicija se žalila na..." "Proamerička OPOZICIJA"? Pa to je oksimoron! OPOZICIJA u Bjelorusiji ne može biti "proamerička" ili "proruska" ili "prokineska" ili "probrazilska"... Zapravo jedina država gdje OPOZICIJA može biti "proamerička" je Amerika! Jedina država gdje OPOZICIJA može biti "proruska" je Rusija. Isto vrijedi i za sve ostale zemlje. OPOZICIJA u Bjelorusiji može biti samo "probjeloruska". Ali budući da se pridjev mora odnositi i na vlast postavlja se pitanje smisla upotrebe takvog pridjeva u tom kontekstu. Što bi trebalo značiti da je u Bjelorusiji "OPOZICIJA proamerička"? Jedino razumljivo objašnjenje bi bilo da takva "OPOZICIJA" zapravo predstavlja grupu ljudi koja GLUMI opoziciju a zapravo brani interese druge zemlje, u ovom slučaju Amerike. Ali ako neka grupa ljudi, dio društva jedne države, koristi POLITIČKA PRAVA koja joj daje zajednica/društvo kojoj grupa pripada, i koristi ta POLITIČKA PRAVA da brani POLITIČKE INTERESE druge države na teritoriju svoje vlastite zajednice to onda NIJE OPOZICIJA! To u NORMALNIM prilikama mogu eventualno biti agitatori neke strane države u svojoj zemlji, a u gorem slučaju (npr. neprijateljskog djelovanja strane države na teritoriji zajednice u cilju porobljavanja/okupacije te zajednice) to više nisu čak niti agitatori već KVISLINZI, PETOKOLONAŠI i sl. Znači grupa je ILI proamerička ILI opozicija. Ne može biti i jedno i drugo! Sama ideja da se pridjev "proamerička" upotrijebi uz imenicu OPOZICIJA je pokušaj (u slučaju Antonića ipak vjerujem nenamjeran) LEGITIMIZIRANJA onoga što se ne može legitimizirati -> ideja da se grupa ljudi koja uživa politička prava koja ima samo na osnovu pripadnosti široj zajednici (npr. građansko pravo glasanja i sl.) može/smije baviti zaštitom interesa druge države/društva unutar svoga vlastitog društva/države!?! To je NELEGITIMNO i sama upotreba takvih izraza kao što je "Proamerička opozicija" je štetna jer zapravo implicitno uvodi normu onoga što je dopustivo.
Preporuke:
0
0
29 petak, 22 maj 2009 10:19
anakis
Gospodo,
ako uzmete udzbenik ekonomije sa pravnog fakulteta i pogledate nacine transformacije vlasnistva preduzeca i strucnu ocenu profesora za svaki oblik ponaosob,izdanje od 2000. god., videcete da je privatizacija izvrsena na najgori moguci nacin i steta je sto su ga ucili studenti, a ne oni koji su zaista trebali, a ne za svoje neznanje i nesposobnost jos da budu u to vreme, a neki i danas, placeni!I ne vidim zasto bi postojao razlog da iko bezi odavde?!Ako neko moze da putuje na lepe destinacije i vidi beli svet, to znaci da u zemlji Srbiji sasvim dobro zaradjuje i nema potrebe da emigrira i radi u nekoj drugoj drzavi!Oni koji ne mogu da putuju,znaci da nemaju dovoljna primanja ili nikakva, pa uglavnom ne mogu ni u Beograd, ni u Novi Sad,jer takav put zahteva minimum 2.000 dinara, a uvek se nadje nesto potrebnije za taj novac(deca, racuni, popravke....)Pa s obzirom na surovu realnost, umesto da se zaista potrudimo da promenimo nesto, i u svojoj drzavi napravimo da nam bude dobro, uvek se nadje pametnjakovic da kaze "pa sto se onda ne odselis tamo".Cini se da je lakse okrenuti se i otici, umesto glasati za neku drugu politiku i program i preuzeti odgovornost za nesto.I ako bi kojim slucajem izuzeli Belorusiju , a za primer udobnog zivota uzeli neku Americku drzavu, vidimo da je i to vrlo relativno uz dolar koji se nalazi na aparatima za vestacko odrzavanje zivota i trziste koje ne moze bez drzavnog intervencionizma!Hajde gospodo da napravimo drzavu iz koje ce svi moci da putuju, ali ne u emigraciju nego na godisnje odmore !A to sigurno ne mozemo, ako nam je kriterijum za odabir lidera njegova lepota i visina!
Preporuke:
0
0
30 petak, 22 maj 2009 14:04
Goran
Može se uzeti Belorusija kao svetao primer kako se tranziciono društvo vodi, ali opet ne bih bio toliko ekstatičan o stanju Beloruske države.
Od početka 90-ih Belorusija je bila direktno dotirana od ruske države, kupovala je po povlašćenim cenama gas i naftu (zašto Srbija nikad nije imala takav status u poslovanju sa Rusijom nije mi jasno, valjda po Rusima emocije i posao ne idu ruku pod ruku). Čak je Belorusija jedno vreme imala i veliku korist od reeksporta alkohola u Rusiju, imala je pravo da prodaje alkohol bez carina u Rusiju, a Rusi nisu proveravali poreklo.
Međutim, izgleda da je Putin odlučan da prestane da dotira bivše sovjetske republike pa će cena energenata za Belorusiju postati tržišna. Možda je i to razlog zašto Belorusija nije priznala Abhaziju i Južnu Osetiju iako je pritisak sa ruske strane bio veliki. I u politici Lukašenka se oseća promena kursa i približavanje EU (Lukašenku je ukinuta zabrana putovanja u EU pre par meseci). U aprilu je Lukašenko posle deset godina prvi put putovao u zapadnu Evropu u posetu Papi i Italiji.
Mislim da u ovom članku upravo fale ove najnovije informacije, tek se sa njima dobija realna slika Belorusije.
Preporuke:
0
0
31 petak, 22 maj 2009 14:11
Gost iz daleka
@ Branislav

Ne bi bilo loše da pokušate da otvorenog uma sagledate situaciju u Belorusiji, a ne da sudite na osnovu CNN propagandne matrice. Razumeo bi da to radite a da ste građanin Finske, a ne Srbije koja je i sama bila izložena NATO mehanizmu blaćenja.

Takođe, mislim da Vikipedija nije najbolji izvor kada govorite o ozbiljnim stvarima, a na njoj se nalazi podatak da Srbija ima BDP prema paritetu kupovne moći 11000 USD.

Prema podacima MMF-a, koji inače nije naklonjen Belorusiji, njen BDP prema paritetu kupovne moći iznosio je 2008 godine oko 11.100 USD a Srbiji oko 7.750 USD.

Što se tiče BDP prema paritetu kupovne moći, to je jedini realan način poređenja zemalja. U tom slučaju ukupna proizvodnja i usluge u nekoj zemlji, množe se sa američkim cenama. U protivnom, može da se desi da ispadne da zemlja koja ima 5 puta manju proizvodnju od Američke ima 20 puta niži BDP jer su u njoj cene mnogo niže.
Preporuke:
0
0
32 petak, 22 maj 2009 15:26
@ gost iz daleka
Nisma ni gledao podatke s Wikipaedie nego sa sajta MMF-a na kojem stoji da je srpski GDP (PPP) 79 mlrd. dolara i nesto vise.
CNN mi nije uzor, a na Belorusiju ne gledam iz perspektive Finske.
Nisam ni FAn NATO pakta.
Ali svejedno pobornik sam objektivnog sagledavanja cinjenica. Ni hvalospevi ni neosnovane kritike.
Sine ira et studio.
Preporuke:
0
0
33 petak, 22 maj 2009 23:46
NESTRPLJIV
Jadni Belorusi, pa oni nisu ni svesni koliko se lose zivi po periferijama i koliko im se zemlja raspada. Prosecan Srbin bi to primetio u samo tri dana boravka...
...pa pogledajte koliko procenata naroda glasa za Lukasenka...!!! i nama tu opet nesto ne valja?!
sto bi rekao Laza Ristovski..."...jel vidite kakav smo narod..."
Preporuke:
0
0
34 subota, 23 maj 2009 11:47
Neofit77
@NSPM elita
Jašta more, o svetskoj ekonomskoj krizi smo saznali preko CNN-a :))) Ova stanica je bila apologeta sistema koji je i doveo do krize, o krizi se mnogo pre počelo da govori na sajtovima poput NSPM, kojih ima i na zapadu i koji ne mantraju prazne globalističke floskule.
Preporuke:
0
0
35 subota, 23 maj 2009 12:27
Belorusija
Sto se tice srpske socijaldemokratije (jer tome tezimo [ko tezi tome u Srbiji medju politickim strankama?!], a ne subvencionisanoj autokratiji), vidim dokle je stigla. Kad ljudi budu sebi sekli prste iz ocaja u Belorusiji, doci ce CNN s jedne i Gari Kasparov sa druge strane da ih obidju. Takve vesti jos nisam video. Ne kazem da im je sjajno, ali malo vise novca, malo manje duga, puno vise dostojanstva, malo manje kredita i stranih causa, i moze se. Nemaju otpor i slicne organizacije, nisu poput Ukrajine, Gruzije i sl. dozvolili uvoz srpskih revolucionara. Imam utisak da cute, rade i postizu koliko mogu, ne kukaju za kredite, na raduju se kad su duzni do guse, nisu satrli selo i ne zatvaraju zadnjicom vrata prijateljima (Rusija). Sigurno nisu najbolji ni u bivsem Istocnom bloku ni u bivsem SSSRu, ni u Evropi, ni medju slovenskim nacijama, ali od nas su bolji, jer mi jesmo najgori u mnogim kategorijama, a po nacionalnom dostojanstvu smo donja Z kategorija.

A sto se rezultata izbora u Belorusiji tice (75-80%) taman je toliki kada DS sakupi svoje satelite i stranke koje rade po diktatu spolja - u Srbiji. A kad se pogleda kontrola medija, Belorusija je daleko, daleko, daaaaaleko ispred nas. Naravno,po slobodi govora.

Jedino u cemu smo bolji je aktivnost i prisustvo NVO sektora. Da li se neko ko na umu ima dobrobit Srbije time ponosi??!!
Preporuke:
0
0
36 subota, 23 maj 2009 18:18
McMurphy
Gle, ko bi rekao da i bez EU može da se prosperira. Ili baš zbog toga.
Preporuke:
0
0
37 subota, 23 maj 2009 22:15
@Elita je slika naroda
"Tzv. elita je samo slika i prilika naroda." Izneli ste zanimljivo viđenje stvari mada se ne bih mogao u potpunosti složiti sa vašom pojednostavljenom tvrdnjom jer onda tzv. "elita" ne bi na sve načine nastojala da uzurpira medije i uguši medijske slobode u svom totalitarističkom nastojanju da se narodu što više uskrati mogućnost objektivnog informisanja i interpretacije događaja, narod se sistematski kljuka sa nakaradnim "sistemom vrednosti",... što tzv. "eliti" uz podršku izvana omogućava upravo sve zloupotrebe koje ste naveli. Srbima je u poslednjim sto godina kroz ratna stradanja, genocid, ideologiju, satanizaciju, pa čak i muziku (uzmi sve što ti život pruža...)gotovo sistematski uništavana istinska elita i metodom negativne selekcije nametnuta ova sadašnja nazovi "elita" koja daje društvu istinski loš primer.
Preporuke:
0
0
38 subota, 23 maj 2009 22:30
@Elita je slika naroda
"Vi polazite na Srbiju, a Srbi su narod koji voli slobodu i koji se bori i žrtvuje do poslednjeg..." August fon Makenzen, nemački feldmaršal

Reči nemačkog feldmaršala samo potvrđuju moje ranije izlaganje i još jednom naglašavam da današnja nakaradna srpska elita nije proizvod mentalitete naroda već je proizvedena u procesu katastrofa i stradanja kroz koje je srpski narod prošao u poslednjih 100 g. Prema tome čak ozbiljno tvrdim da je današnji mentalitet proizvod veštački proizvedene nazovi elite a ne obrnuto.
Preporuke:
0
0
39 subota, 23 maj 2009 23:42
au mile
Ekonomski razvoj Belorusije opisan u ovom članku me podseća na ekonomski razvoj jedne druge zemlje u našem bližem okruženju, a to je Slovenija. Slovenija je odbacila sve preporuke Džefri Saksa, MMF-a i neoliberala i krenula putem koji je trasirao Jozef Mancinger. Sličnosti sa Belorusijom se vide pre svega u postepenosti privatizacije u skladu sa prioritetima. Prvo je privatizovano ono što se nije moglo nikako popraviti. Tek zatim, posle nekolio godina restrukturiranja i povećanja vrednosti,izvršena je privatizacija zdravih firmi koje su imale znatno veću cenu. Primetna je kod Slovenaca velika briga države prema svojim privrednicima, koje štite i protekcionizmom i subvencijama. Kako smo mi prošli sa konceptom brze privatizacije i totalne liberalizacije tržišta, koja je vođena od strane našeg "ekonomskog genija" Dinkića svima je dobro poznato.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner