Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Prilagođeni antifašizam

Komentari (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 12 maj 2009 08:36
Vasilije Kleftakis
“… potiskuje iz sećanja na antifašizam Georgija K. Žukova, konjičkog poručnika carske vojske i potonjeg sovjetskog maršala…” . Ne znam odakle g. Kuljiću ovaj, nikome poznati podatak iz biografije maršala G.K.Žukova, koji je – prema njemu, bio oficir elitnih jedinica carske vojske : „konjičkog poručnika carske vojske“? Koliko je do sada bilo poznato, G.K.Žukov je u Prvom Svetskom ratu – dakle u carskoj vojsci, završio podoficirski kurs i bio (na ruskom): „mladšiй unter-oficer“ – dakle otprilike podnarednik. Svoje prvo – inače vrlo cenjeno ratno odlikovanje (krst Sv.Đorđa = Georgievskiй krest) dobio je u carskoj vojsci, 1916. godine. Na njegovim poznijim fotografijama, kao i na zvaničnom portretu , mada je bio okićen i masom stranih odlikovanja, to svoje prvo odlikovanje nije nosio. Oficir je postao tek Crvenoj Armiji u koju je bio mobilisan za vreme Građanskog rata 1918. godine. Sve ovo, naravno, nimalo ne umanjuje njegove sposobnosti i zasluge kao vojskovođe. Moja zamerka g. Kuljiću izgleda kao cepidlačenje – ipak, smatram da nije dobro iznositi netačne biografske podatke o istaknutim istorijskim ličnostima.
Preporuke:
0
0
2 utorak, 12 maj 2009 09:57
brm
"fašizam nije ekstremni liberalizam, ni isključivi komunizam nego ekstremni nacionalizam.."
kad ovako lupetaju univerzitetski profesori šta da očekujemo od NVO amatera i običnog sveta?
fašizam je naime "nešto" sasvim suprotno od nacionalizma, jer nacionalizam teži da uključi SVE GRAĐANE DRŽAVE bez obzira na rasu, etničko poreklo, seksualna opredeljenja itd. u upravljanje državom, dok fašizam isključuje većinu, naravno da bi manjina izabranih upravljala - u tome su slični komunizmu i svim imperijalnim oblicima vladavine...politički sistem imanentan nacionalizmu je demokratija, BEZ NjE NACIJE NE POSTOJE, a ostalim navedenim - diktatura i samovlašće...fašizam je pobeđen od nacionalizma - "školski primer" nacionalizma je ponašanje - solidarnost Engleza za vreme naci bombardovanja....Staljin, rušilac crkava i "iskorenjivač" ruskog nacionalizma "setio" se istog (i patrijarha moskovskog) kad su naci trupe prišle MOskvi, pa je tek nacionalizmom postigao borbeni moral kojim je isterao naciste...
ALI DŽABE NAMA JOŠ ISTORIJU PREDAJU KOMUNISTI I OSTALI JUGOSLOVENI (LjOTIĆEVCI I SL)
Naravno da je nacionalizam glavni neprijatelj komunizma i njegovih današnjih oblika (multikulti, NVO pravaštvo i sl.) , kad on znači uvođenje demokratije...
prema tome ne slavi se pobeda NACIONALIZMA/DEMOKRATSKOG PORETKA nad fašizmom zato što prvi nije imanentan komesarskom poredku koji se uvodi preko EU (a koji se slavi)...
ali nema šanse da to komunisti shvate
Preporuke:
0
0
3 utorak, 12 maj 2009 11:44
Milan
@brm
Fašizam jeste ekstremni, autoritarni nacionalizam, sjedinjen sa korporativnom ekonomskom ideologijom. Fašizam nije suprotan nacionalizmu nego je njegova ekstremna interpretacija, jer je baziran na ideji konstantnog sukoba nacija i civilizacija iz kojih jači izlaze kao pobednici.
Da bi nacionalizam uključio sve građane jednog društva, ne smeju postojati nacionalne, verske ili rasne razlike. To je moguće u Francuskoj ili V. Britaniji na primer ali na Balkanu nije. Zar nismo u samom ustavu napravili razliku govoreći s srpskom narodu i "svim građanima". Srbija je primer protiv Vašeg argumenta, jer naš ustav pravi tu razliku. Kod nas ne postoji politička nacija Srba, nego jasna nacionalna pa i verska skupina. Kada ustav pravi tu razliku, kako se Srbima mogu osećati Mađari ili Albanci ili Bošnjaci-muslimani?
I još jedna stvar, profesor Kuljić nije profesor istorije nego sociologije.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 12 maj 2009 12:36
Leva, leva, leva ...
Izgleda da se profesor Kuljić nikada neće umoriti od marša ulevo, pa kako god!
Preporuke:
0
0
5 utorak, 12 maj 2009 12:37
Tatijana
Ne vidim od kraja Prvog svetskog rata bilo koju vlast koja se nije prilagodila toku dešavanja i nije zloupotrebila bilo koji otpor bilo kog naroda u Evropi. Pa i u tom Prvom ratu je postajao fašizam samo što je bio usmeren na Rusiju. Oni koji su u svom pohodu, u to doba, krenuli na Ruse, krstili su ih najgroznijim mogućim imenima i izmišljali priče protkane rasizmom. A nisu ništa bolje nameninili ni Nemcima. To je fakat. I šta su radili uopšte Francuzi i Englezi i u Prvom i u Drugom ratu? U Prvom ratu je Francuzima mnogo trebalo da shvate da ne ratuju protiv Engleza nego sa njima protiv Nemaca, a Nemci se opet stalno pitali zašto moraju da ginu i da se bore i protiv Rusa i protiv pola Evrope. Pa onda Drugi svetski - s jedne strane opet neki saveznici Rusima, koji ležerno gledaju kako se ovi mlate sa Nemcima (ponovo), i onda podržani od američke vojske (ponovo) krenu i na jedne i na druge.
Mi smo naravno bili u celoj priči tragikomični element. U oba rata debelo prevareni. Posle Prvog nam uvalili Jugoslaviju a posle Drugog komunizam. I kakve sad veze ima taj komunizam sa borbom našeg srpskog naroda protiv fašizma? Nema naravno nikakve i tu je caka. Upravo su ovde komunisti zloupotrebili jedan opšti narodni otpor i iz sve prolivene krvi izronili na vlast. U drugim zemljama su preskočili prelazni period, pa su se odmah nazvali demokratama. Eto tako se to radi. A danas su sve to demokrate, malo su socijalisti pa su kapitalisti, malo naprave neki eksperiment in vivo da vide mogu li šta da otmu i upropaste, te koliko je svet tupav ili nije i nikad kraja zabavi. Usput se trguje oružjem sa siledžijama i koljačima pa se u izveštajima sa lica mesta liju suze zbog njihove ugroženosti... Svega smo se nagledali i sve znamo napamet. Jedino više ne treba da se ćuti. I ne razumem čemu one priče da pametniji popušta? To verovatno znači da treba da pustimo budale da odlučuju o našoj sudbini. Pa, evo to izgleda ovako kako nam je sada.
Preporuke:
0
0
6 utorak, 12 maj 2009 12:51
Steva Nadrljanski
Dakle, poštovani g. Titov biograf vidi naš antifašizam isključivo kao komunistički? Još uvek?
A ko je s Hitlerom potpisao onaj čuveni dogovor 1939? Nisu li naši komunisti u to doba za svog glavnog neprijatelja smatrali kapitalistički imperijalizam oličen u Engleskoj, Francuskoj itd. (čitajte "Proleter" iz tog doba)? Zbog čega se naši komunisti nisu uključili u antifašističku borbu odmah po nemačkoj agresiji, nego tek na komandu iz Moskve, kad je trebalo braniti na prvom mestu njihovu komunističku otadžbinu, pre nego pravu, srpsku (jugoslovensku)? Kako to da se među njima dotad veoma često isticao stav da taj rat nije njihov - tj. radnički - nego unutrašnja međuimperijalistička stvar? I kako to da su bili spremni na antisavezničku saradnju sa Nemcima 1943, kad je zapretilo savezničko iskrcavanje na Jadranu? Nažalost, antifašizam komunističkih vođa (ne mislim tu na partizane u globalu) bio je inspirisan najpre dolaskom na vlast radi daljeg širenja svetske revolucije - notorna je činjenica da je kod nas Revolucija (sa velikim R) sinonim za NOB. Da je Hitler rešio da poštuje onaj pakt i da nije napao SSSR, zanima me da li bi naši komunisti bili i antifašisti. Uostalom, kad je vrag odneo šalu, i u samom SSSR-u je Staljin, da bi se odbranio, morao na kraju istaći nacionalne simbole kako bi narod jače mobilisao. Znači, ni taj antifašizam nije čisto komunistički, niti ga Rusi, koliko vidim, danas tako doživljavaju.
Preporuke:
0
0
7 utorak, 12 maj 2009 13:06
Vasilije Kleftakis (2)
Da nastavim još malo sa cepidlačenjem. Ovoga puta o pojmu „fašizam“ i stvarima oko toga. G.Kuljić ga višestruko koristi, i nije u tome usamljen. Šta znači „fašizam“? Postojao je (i postoji sa prefiksom „neo“-) samo jedan : italijanski fašizam. Međutim, komunisti i njihovi simpatizeri koriste taj pojam u proširenom/iskrivljenom smislu. Oni pod njim podrazumevaju ne (samo) italijanski fašizam, nego prvenstveno nemački nacizam. Pa, zašto onda stvari ne nazivati pravim imenom? Dakle : „Nacizam“ ? E , to je nezgodno iz dva važna razloga: 1. Ime nacističke stranke je: „Nacional- SOCIJALISTIČKA Nemačka RADNIČKA PARTIJA“. Neprijatno za komuniste. Em socijalistička, em radnička partija! Ti termini su, kao što je poznato naš - komunistički monopol. 2. Još nezgodnije: SSSR je imao razgranatu vojno-političku saradnju sa nacizmom. Još i pre dolaska nacista na vlast u Nemačkoj, SSSR je pomagao Rajshver ( a u njegovim redovima je bilo i dosta potonjih nacista) u naoružavanju i davao mu mogućnosti vežbi na svojoj teritoriji, što je bilo zabranjeno Versajskim mirovnim ugovorom. To je još ni po jada, nego je SSSR sa nemačkim nacistima zaključio i ugovor o nenapadanju i saradnji i u okvirima njega snabdevao Treći Rajh strateškim sirovinama tokom prvih godina Drugog svetskog rata, a još je i vojno sadejstvujući sa njim okupirao baltičke zemlje, deo Poljske i pobio hiljade poljskih zarobljenih oficira (u katinskoj šumi). Dakle – nacizam je bolje ne pominjati, uzeti lepo fašizam i sve staviti pod taj pojam. Inače, „fašizam“ se kao termin koristi uglavnom u (bivšim)komunističkim zemljama i nekim zapadnim u kojima su komunisti posle rata igrali veću političku ulogu. Odomaćio se sa prefiksom "anti-", pa nacizam koji je kriv za sva zla ne pominjemo, i svi mi levičari smo antifašisti, umesto da budemo (bar i) antinacisti.
Preporuke:
0
0
8 utorak, 12 maj 2009 13:45
KAPETAN JOVAN DEROKO
Ovim komentarom skrecem paznju na neke druge stvari koje nisu striktno vezane za ono sto je autor teksta u prvi plan isticao. Radi se o sramnom ponasanju drzave povodom obelezavanja dana pobede nad fasizmom. Naime, Srbija je drugi svetski zavrsila sa preko 2 miliona zrtava (namerno kazem Srbija a ne SFRJ jer je u tih 2 miliona izginulih ljudi preko 90% Srba) a ova drzava umesto da oda pocast tim ljudima bar jednom godisnje pravi mediokritetske "performanse" u Knez Mihajlovoj ulici u vezi "Dana Evrope", promovisuci nekakve apstraktne kategorije kao sto su "evropske vrednosti" i sl. gluposti. Drugo, gde je odavanje poste DJENERALU DRAZI MIHAILOVICU i Jugoslovenskoj vojsci u otadzbini? Da li je moguce da i dalje ova zemlja ne shvata kakav je ugled uzivao ovaj "prvi gerilac porobljene Evrope" (americki magazin "TIME" je u maju 1942 dodelio ovaj naziv Mihailovicu). Gde je odavanje poste i isticanje uloge Cetnika u operaciji "HALYARD" kada je spaseno preko 500 americkih pilota? Gde se jos spominju velikani tog doba kao sto su PUKOVNIK ZIVAN KNEZEVIC, MAJOR SLAVKO BJELAJAC, MAJOR BORISLAV TODOROVIC ( posle rata doktorirao na NY state university finansije).
O ovome bih mogao da pisem do sutra ali je sustina neverovatan macehinski odnos ove zemlje prema svim palim junacima za slobodu Srbije u drugom svetskom ratu..Bitno je da u Beogradu i dan danas postoje ulice sa nazivom terorista i kriminalaca koji su sebe nazivali "partizani" a istinski borci iz JVUO pokreta koji su se borili za slobodu, demokratiju i hriscanske vrednosti su baceni na margine srpske istorije i drustva.
SRBIJO STIDI SE..
Preporuke:
0
0
9 utorak, 12 maj 2009 16:02
brm
Milane
"Fašizam nije suprotan nacionalizmu nego je njegova ekstremna interpretacija, jer je baziran na ideji konstantnog sukoba nacija i civilizacija iz kojih jači izlaze kao pobednici. "
"Fašizam (tj. nacizam kako ističe Vasilije) je baziran na ideji konstantnog sukoba"... rasa "..i civilizacija" a ne nacija..što su suprotne kategorije....
To što je Srbija država srpskog naroda i svih građana Srbije, znači da srbijansku naciju sačinjavaju etnički Srbi i etnički nesrbi (Romi, Cincari i sl.)ravnopravno, što je nespojivo sa idejom rasne i etničke "čistote" koju zagovara nacizam, znači sasvim nacionalistički...inače ta formulacija je sasvim neuobičajena jer se u svim "normalnim" državama podrazumeva da svi državljani spadaju u politički narod (naciju)....gledano "normalnim" naočarima to je pleonazam...ali mi imamo NVO tumače evropskih standarda koji ne postoje nigde sam u CG i Srbiji...
Preporuke:
0
0
10 sreda, 13 maj 2009 09:21
Štrbac
Mislim da je sajt NSPM možda trebao da prenese i prethodni tekst ovog autora ''Od Marksa do Krunskog saveta''. Što se tiče ovog teksta, pretpostavila sam da će proizvesti određene reakcije. Dobro, to je i razumljivo imajući u vidu kompleksnost Drugog svetskog rata u svetu uopšte, pa i u Srbiji. Dakle, naša iskustva,žrtve naših predaka, naše znanje o ovom ratu je takvo kakvo jeste. Otuda i proističu razne reakcije. Zbog toga je i teško pisati o ovome. No, bilo kako bilo, autor je izneo nekoliko značajnih teza koje po mom mišljenju ipak nisu ideološki detreminisane. Možda grešim, ali takav je moj utisak. Autoru se spočitava komunistička prošlost, no ima li ovde neke osobe politički angažovane a da nije bila deo soc- realističkog sistema? Koliko je bilo pravih disidenata? Koliko njih je kupilo stan od svojih novaca a nije ga dobilo od tadašnje države? Koliko njih nisu bili saradnici tadašnje službe državne bezbednosti? Itd, itd. Posle 1986. godine bilo je skoro besmisleno biti antikomunista, danas je to još besmislenije. Ipak, ipak, postoji jedan smisao. U EU je doneta deklaracija 2006. godine o izjednačavanju komunizma i nacizma, te se kod nas ponovo pojaviše radikalni antikomunisti. Profitabilno je, a i ''evropski''.No nezavisno od svega toga, sledeće teze ovog autora su bitne:

1. autor ukazuje na karnevalizaciju obeležavanja dana pobede nad fašizmom/nacizmom, ukazujući da taj proces karnevalizovanja istovremeno menja značenje antifašizma,
2.Uočava sličnost obeležavanja dana pobede nad fašizmom između EU i Srbije,
3. Pretvaranje ovog događaja u performans dovodi u vezu sa potrebama kapitalizma,
4. ukazuje na sličnu vezu u Srbiji
5. smatra da modifikacija značenja antifašizma a otuda i fašizma ima veze sa strukturom srpskog kapitalizma, a ne samo sa idejnom snagom političke desnice
6. dovodi u vezu sve ovo sa uviđanjem naših centara moći da postoji opasnost od radnika
Preporuke:
0
0
11 sreda, 13 maj 2009 09:52
Štrbac -2.deo
7. izmenjena slika o Drugom svetskom ratu,insistiranje na represivnom karakteru soc- realizma, autor smatra ideološkom prevencijom postsocijalističkih elita.

Naravno da odnos prema Drugom svetskom ratu, i prema komunizmu ima veze sa ekonomskom politikom u Srbiji. U Srbiji, ako ćemo iskreno, preovladava desnica. I na njoj se insistira. Da je zapadu bilo u interesu da DS izgradi levi profil, oni bi to i uradili. NO kako bi onda došlo do potpune privatizacije, uništavanja ekonomskog suvereniteta. Zato je Zapad forsirao neoliberalizam ( u ekonomiji desnog profila) od 2000. do 2008. da je interes bio drugačiji , naše vladajuće stranke bi se okrenule levici (u ekonomiji). S obzirom da danas već imamo ogromno socijalno nezadovoljstvo, DS, G17 minus, samo retorički idu ka levici, dok sve vreme posredstvom raznih tehnika manipulacije i propagande, dezintegrišu ''blok otpora'' , ljude dele na četnike i partizane, na starosedeoce i došljake, Srbijance i Vojvođane, itd. Deklaracija EU ,u kojoj se izjednačavaju komunizam i nacizam, im je došla kao ''kec na jedanaest'', povod za međusobno konfrontiranje i razbijanje ionako slabe opozicije.Sve je to u interesu, baš kako i sam autor tvrdi, srpskog kapitalizma, odnosno, onih koji se već devet godina nalaze na pozicijama moći.Dakle, možda je moguće zaključiti da se ovde ne radi o ispravljanju istorijske nepravde koliko o interesima moćnika, naših ili evropskih. E sad, kako će se dalje razvijati sve ovo u vezi fašizma i antifašizma, zavisi od međunarodnih odnosa, Rusije, Kine,Nemačke. Rusija svojih 27. miliona žrtvi očigledno nije zaboravila.
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 14 maj 2009 08:22
Milos Komnenovic
Kakav delikatan horizont na koji je usredsredjen prof. Kuljic. Da se covek smrzne.

Privid prvog reda je da je to kaledioskopsko pitanje koje on pokrece nesto bitno. Sem toga, smesno je da uman covek stvar postavlja kroz "ili ili", kao da ili su komunisti antifasisti ili neko drugi, a on zna iz istorijskih izvora da ovi drugi to nisu. Za pocetak nek procita knjigu Aleksandra Bajta, realnog ucesnika dogadjaja.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 14 maj 2009 12:15
kritika je privid, ali
Za Milosa.......a sta je to tako strasno sto izaziva kod vas smrzavanje. Ne znam koja je poenta price o cetnicima? Sve sto treba da se zna, zna se. Cemu to pravdanje? I kako ce na vasu pricu reagovati stanovnistvo iz Vojvodine? da li vas uopste to interesuje?
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner