Nisam ekonomista, pa mi tako ovaj tekst izgleda prilično suvislo, posebno zato što se čini da izbegava klasične ideološke zamke većine analitičara.
S druge strane, čini mi se da je tekst nepotpun. Ni na koji način ne tretira ono što mnogi umniji qudi od mene danas vide kao jedan od osnovih uzroka SEK-e. Krizu morala.
Odrastao sam i vaspitavan sam na marksističkom ustrojstvu sveta o bazi i nagradnji, ali život me je naučio da "baza" i "nadgradnja", odnosno materijalno i duhovno moraju da funkcionišu uporedo.
Ne znam da li je Niksonovo odricanje od zlata 70-ih kao osnove za dolar uzrok ove krize, ali sam ubeđen da je japijevsko poricanje duha tokom 80-ih duboko ukorenjeno u temelje današnje sveopšte krize civilizacije.
Препоруке:
0
0
2
четвртак, 23 април 2009 07:10
Dragan Jovanovic
Cestitke za ovaj tekst!
Ne bih se slozio sa komentarom da ce sve da prodje za 3-4 godine u SAD. Po austrijskoj skoli ekonomije, recesija je lijek, a ne bolest i treba je pustiti da odradi svoje, da bi se ekonomija oporavila. Medjutim vlada SAD to ne dozvoljava, i svojim mijesanjem ucinice da kriza potraje puno duze. U Japanu je kriza vec 17 godina.
Kriza iz 1928 trebala je da prodje 1931, medjutim Huver je intervenisao i produzio je.
A kriza u Srbiji ce da prodje ubrzo. Sad se ocekuje novi udar krize u SAD, mnogo jaci od ovog prvog. Poslije toga u Srbiji ce da bude bolje.
Ne pricam napamet: ovo je 'decoupling theory' od Peter Schiff-a. On je napisao dvije knjige.
1. Crash Proof - How to profit from the coming collapse
2. The bull moves in bear market
Препоруке:
0
0
3
четвртак, 23 април 2009 12:45
Pavle
Po austrijskoj skoli ekonomije, recesija je lijek, a ne bolest i treba je pustiti da odradi svoje, da bi se ekonomija oporavila. ... Kriza iz 1928 trebala je da prodje 1931, medjutim Huver je intervenisao i produzio je.
Uvek iznova ti "austrijci" u postkomunistickim zemljama. Ocigledno je da se radi o sistamatskom ispiranju mozga koji sponzoruju (javno ili prikriveno) novi oligarsi, koji su rascerdali i pokrali sve sto je stvoreno.
Prosto neshvatljivo! Recimo o Misesu niko na zapadu nece nesto reci, ne tolko zbog besmislica koje je govorio, nego zbog toga sto je svojevremeno likovao Hitleru kao mesiji. (Fasizam i neoliberalizam
Препоруке:
0
0
4
четвртак, 23 април 2009 12:58
коментатор бг
Добар текст, сложио бих се са ауторовом основном тврдњом да је неминован расплет СЕК-е промена геополитичке расподеле моћи. Довољно је уочити да челни људи Кине, Русије, Бразила, Немачке, па чак и земаља као што су Венецуела и Иран изгледају као људи који добро знају шта раде и дуги низ година истрајавају свако на свом правцу. Са друге стране, стиче се утисак да су западни лидери попут Обаме, Саркозија, Брауна прилично дезоријентисани, а и немају уз себе људе од истинског ауторитета.
Међутим, мислим да ауторов оптимизам по питању брзог и мирног расплета звучи лепо али нереално. Пре свега, вера у брз опоравак америчке економије је дискутабилна. Огроман проценат тамошњег становништва тренутно ради у сектору услуга или неперспективним производним гранама као што су аутомобилска индустрија или грађевинарство. Такође развојне електронске и телекомуникационе технологије су већ потпуно засићене, а перспектива бума у развоју чистих енергената још је несигурна. Мислим да ће раст незапослености у САД бити тешко заустављен, а то уз велике социјалне, културне и расне разлике може изазвати неконтролисане немире.
Што се Србије и Балкана тиче, ситуација је такође тешко предвидива. Регион остаје тачка преламања руског, немачког, исламског и америчко-британског утицаја. При том је овај последњи тренутно тешко рањени лав, а зна се да је у таквом стању звер најопаснија. Чињеница да Србија има политичку елиту без имало дигнитета такође повећава неизвесност. Надајмо се ипак да ће нас овог пута епицентар светских превирања заобићи.
Препоруке:
0
0
5
четвртак, 23 април 2009 16:46
Младен Бањац
Аустријска школа економије прави фундаменталне грешке у дефинисању новца и његовог покрића. Новац је апстрактан, не сме да се везује за било коју конкретну робу или ствар, па ни злато, јер је то сигуран пут у дефлацију. Покриће за новац је новостворена вредност, дакле целокупна производња робе и услуга намењених крајњој потрошњи. Ту наравно спада и изградња инфраструктуре као вид производње који организује држава. Није Хувер извукао САД из кризе, него Рузвелт. Али пошто је за саветника имао Кејнза (банкарску марионету), Рузвелт се задужио код ФЕД-а новцем креираним "из ваздуха", уместо да је држава креирала исти тај новац потпуно бесплатно. То је могло да се уради национализацијом ФЕД-а или ако би се исти укинуо, преко Управе за Трезор. У том случају, не би било дугова, инфлације или још горе дефлације, привреда би радила пуним капацитетом у складу са ресурсима и друштвеним потребама.
Банкарство није "бизнис" као и сваки други, то се поготово односи на креирање новца. Новац је крвоток сваке привреде и зато ту не сме бити компромиса по питању државне контроле. Гро новчане масе данас емитују приватне комерцијалне банке у процесу који се "стручно" зове мултипликација депозита, иако се ради о ноторном кривотворењу новца мимо знања шире јавности. Да ствар буде гора, банкари дају "новац", али не дају средства за сервисирање камате. Тиме су људи и фирме приморани да се "кољу" око новца којег нема довољно у оптицају или да се додатно задуже под условом да им банкари желе позајмити новац. Али у време рецесије, кредити се стопирају и настаје пленидба имовине и отимачина реалног богатсва од стране паразита који ништа не производе нити доприносе друштву на било који начин, напротив.
Дакле, не мешање државе у свој посао је и довело до ове кризе. Приватно креиран новац се доминантно користи у шпекулативне (криминалне) сврхе, а најмање служи као подршка реалној економији и развоју земље за чега би новац по логици ствари једино и требао да служи.
Препоруке:
0
0
6
четвртак, 23 април 2009 21:19
Dragan Jovanovic
Dje god da pomenes austrijsku skolu, obicno pocnu da je kritikuju. Austrijanci kazu da je kredit direktno povezan sa stednjom, ta da ako nema stednje nema ni kredita. Ostale skole dozvoljavaju stampanje para i kreditiranje.
Za mene je ta skola logicna. Hidrocenrala ne moze da proizvodi struju bez kise. Prirodan zakon!
Ne mozes kisu da pozajmis ili stampas.
Pogledaj Krassimir Petrov na google video objasnjava austrijske cikluse u ekonomiji.
Ja sam jos davne 1997 citao pokojnog Kurta Ruchebachera, skontao cikluse, pa sam kucu prodao u januaru 2005-te, nakon sto je udvostrucila vrijednost (ni luk jeo ni luk sadio)
a dobijenu razliku pretvorio u fizicko zlato
koje sam kupio po 450 USD. Jedan prijatelj (Keynesian) mi savjetuje da prodam zlato i ponovo kupim kucu, ali sad za kes.. Hahahahahaha
Prema austrijancima ja bih trebao da cekam par godina za jos jedno realno udvostrucenje u zlatu.
Ako se to desi, a hoce, idem nazad i kupujem poljoprivredno zamljiste.
Kupicu Keynseovu sliku i stavit je na zid.
Da nije njegovih ciklusa, koji nastaju zbog, vjestackog naduvavanja kredita, ja bi morao
da zasucem rukave da ustedim milion
Препоруке:
0
0
7
четвртак, 23 април 2009 23:13
Младен Бањац
Austrijanci kazu da je kredit direktno povezan sa stednjom, ta da ako nema stednje nema ni kredita. Ostale skole dozvoljavaju stampanje para i kreditiranje.
То има смисла ако привреда стагнира. А шта ако желите да повећате обим производње и сваколике размене, па вам се још повећава број становника. Чиме ћете све то финансирати и повећавати стандард? Штедњом? Или ћете попут алхемичара покушавати да намакнете додатно злато "из ничега" које држава и појединци једноставно немају.
Циклуси настају јер то диктирају приватни банкари који прво врше експанзију кредита и то највећим делом у шпекулативне сврхе, па онда наглу контракцију и оскудицу новца чиме ефикасно спроводе пленидбу реалне имовине и друштво и привреду терају у очај и пропадање. Нема то везе ни са Кејнзом нити са аустријском школом, него са кривотворењем новца од стране приватника тзв. мултипликацијом депозита о чему јавност нема појма.
Препоруке:
0
0
8
петак, 24 април 2009 16:26
Nedeljko T
Poštovani, kao siromašni imali smo šansu da bogati ulažu u nas, ali nismo im jasno rekli u šta želimo da bogati ulažu, hteli smo odmah da kupujemo kao bogati a pri tom smo zaboravimo da za to nemamo sredstava,pas e stalno prebrojavamo i zadužujemo i umesto da se okrenemo svojim stvaranjima i umanjimo uticaje krize, mi se i dalje međusobno obmanjujemo raznim paralažama, što će nas još više osiramašiti.
Препоруке:
0
0
9
субота, 25 април 2009 11:35
Grof
Da je autor u pravu, priznao je i americki ministar finansija Timoti Gajtner koji je izjavio:"Moramo krenuti putem na kojem jedna zemlja ,ili grupa zemalja ,nece preterano trositi,a druge preterano proizvoditi".Nema sile koja ce primoravati ostale da rade a Ameri da trose.
Препоруке:
0
0
10
субота, 25 април 2009 21:44
Teodora
Cestitke autoru za odlican text. Sto se tice sposobnosti i znanja nase tzv. elite, ne treba previse mudrosti, da se zakljuci da je stanje uzasavajuce. Kod njih nista ne uspeva, osim praznih prica i laznog optimizma, pa se nadam da i KRIZA ovde nece uspeti.
S druge strane, čini mi se da je tekst nepotpun. Ni na koji način ne tretira ono što mnogi umniji qudi od mene danas vide kao jedan od osnovih uzroka SEK-e. Krizu morala.
Odrastao sam i vaspitavan sam na marksističkom ustrojstvu sveta o bazi i nagradnji, ali život me je naučio da "baza" i "nadgradnja", odnosno materijalno i duhovno moraju da funkcionišu uporedo.
Ne znam da li je Niksonovo odricanje od zlata 70-ih kao osnove za dolar uzrok ove krize, ali sam ubeđen da je japijevsko poricanje duha tokom 80-ih duboko ukorenjeno u temelje današnje sveopšte krize civilizacije.
Ne bih se slozio sa komentarom da ce sve da prodje za 3-4 godine u SAD. Po austrijskoj skoli ekonomije, recesija je lijek, a ne bolest i treba je pustiti da odradi svoje, da bi se ekonomija oporavila. Medjutim vlada SAD to ne dozvoljava, i svojim mijesanjem ucinice da kriza potraje puno duze. U Japanu je kriza vec 17 godina.
Kriza iz 1928 trebala je da prodje 1931, medjutim Huver je intervenisao i produzio je.
A kriza u Srbiji ce da prodje ubrzo. Sad se ocekuje novi udar krize u SAD, mnogo jaci od ovog prvog. Poslije toga u Srbiji ce da bude bolje.
Ne pricam napamet: ovo je 'decoupling theory' od Peter Schiff-a. On je napisao dvije knjige.
1. Crash Proof - How to profit from the coming collapse
2. The bull moves in bear market
Uvek iznova ti "austrijci" u postkomunistickim zemljama. Ocigledno je da se radi o sistamatskom ispiranju mozga koji sponzoruju (javno ili prikriveno) novi oligarsi, koji su rascerdali i pokrali sve sto je stvoreno.
Prosto neshvatljivo! Recimo o Misesu niko na zapadu nece nesto reci, ne tolko zbog besmislica koje je govorio, nego zbog toga sto je svojevremeno likovao Hitleru kao mesiji. (Fasizam i neoliberalizam
Међутим, мислим да ауторов оптимизам по питању брзог и мирног расплета звучи лепо али нереално. Пре свега, вера у брз опоравак америчке економије је дискутабилна. Огроман проценат тамошњег становништва тренутно ради у сектору услуга или неперспективним производним гранама као што су аутомобилска индустрија или грађевинарство. Такође развојне електронске и телекомуникационе технологије су већ потпуно засићене, а перспектива бума у развоју чистих енергената још је несигурна. Мислим да ће раст незапослености у САД бити тешко заустављен, а то уз велике социјалне, културне и расне разлике може изазвати неконтролисане немире.
Што се Србије и Балкана тиче, ситуација је такође тешко предвидива. Регион остаје тачка преламања руског, немачког, исламског и америчко-британског утицаја. При том је овај последњи тренутно тешко рањени лав, а зна се да је у таквом стању звер најопаснија. Чињеница да Србија има политичку елиту без имало дигнитета такође повећава неизвесност. Надајмо се ипак да ће нас овог пута епицентар светских превирања заобићи.
Банкарство није "бизнис" као и сваки други, то се поготово односи на креирање новца. Новац је крвоток сваке привреде и зато ту не сме бити компромиса по питању државне контроле. Гро новчане масе данас емитују приватне комерцијалне банке у процесу који се "стручно" зове мултипликација депозита, иако се ради о ноторном кривотворењу новца мимо знања шире јавности. Да ствар буде гора, банкари дају "новац", али не дају средства за сервисирање камате. Тиме су људи и фирме приморани да се "кољу" око новца којег нема довољно у оптицају или да се додатно задуже под условом да им банкари желе позајмити новац. Али у време рецесије, кредити се стопирају и настаје пленидба имовине и отимачина реалног богатсва од стране паразита који ништа не производе нити доприносе друштву на било који начин, напротив.
Дакле, не мешање државе у свој посао је и довело до ове кризе. Приватно креиран новац се доминантно користи у шпекулативне (криминалне) сврхе, а најмање служи као подршка реалној економији и развоју земље за чега би новац по логици ствари једино и требао да служи.
Za mene je ta skola logicna. Hidrocenrala ne moze da proizvodi struju bez kise. Prirodan zakon!
Ne mozes kisu da pozajmis ili stampas.
Pogledaj Krassimir Petrov na google video objasnjava austrijske cikluse u ekonomiji.
Ja sam jos davne 1997 citao pokojnog Kurta Ruchebachera, skontao cikluse, pa sam kucu prodao u januaru 2005-te, nakon sto je udvostrucila vrijednost (ni luk jeo ni luk sadio)
a dobijenu razliku pretvorio u fizicko zlato
koje sam kupio po 450 USD. Jedan prijatelj (Keynesian) mi savjetuje da prodam zlato i ponovo kupim kucu, ali sad za kes.. Hahahahahaha
Prema austrijancima ja bih trebao da cekam par godina za jos jedno realno udvostrucenje u zlatu.
Ako se to desi, a hoce, idem nazad i kupujem poljoprivredno zamljiste.
Kupicu Keynseovu sliku i stavit je na zid.
Da nije njegovih ciklusa, koji nastaju zbog, vjestackog naduvavanja kredita, ja bi morao
da zasucem rukave da ustedim milion
Циклуси настају јер то диктирају приватни банкари који прво врше експанзију кредита и то највећим делом у шпекулативне сврхе, па онда наглу контракцију и оскудицу новца чиме ефикасно спроводе пленидбу реалне имовине и друштво и привреду терају у очај и пропадање. Нема то везе ни са Кејнзом нити са аустријском школом, него са кривотворењем новца од стране приватника тзв. мултипликацијом депозита о чему јавност нема појма.