Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Vlada generiše krizu

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 09 april 2009 17:47
komentator bg
Još jedan dobar tekst gospodina Pavlovića koji nastavlja da ukazuje na prave probleme.

Vlada ne plaća svoje dugove! Moje je skromno mišljenje da je to naredio lično Mišković. Njegova Delta već pola godine ne plaća svoje dugove, pa je lakše ako se pažnja sa te privatne firme usmeri na državu. Koliko je ovakva poslušnost ministara katastrofalna po državu nije teško zaključiti. A gde su te pare koje su budžetom morale biti raspoređene na plaćanje dugova?

Najavljeno smanjenje administrativnog aparata će biti stihijsko, bez plana, nije teško zaključiti da će biti kontraproduktivno! Nepotrebna radna mesta sigurno treba ukinuti, ali neka nova treba otvoriti, a neka postojeća bolje platiti da bi administracija radila bolje. Ovako će državni aparat raditi još lošije, sigurno. A odakle vladi pare za najavljenih više hiljada otpremnina?

Reorganizacija poreskog sistema! Niko iz vlade to ne najavljuje. Koliko je samo para u sivoj zoni, kao i u dosad neoporezivim delatnostima i imovini?

Meni još nešto u najavljenim vladinim merama nije jasno. Kažu da će plate u administraciji smanjiti po određenoj stopi, dobro. Kažu da će pored toga smanjiti davanja ministarstvima, lokalnim upravama i javnim preduzećima i na taj način uštedeti više nego smanjenjem plata. Pa na šta bi taj ogroman novac uopšte išao ako ne na plate?

Ja nisam ekonomista, ne znam da li sve te milijarde mogu da se stvaraju i nestaju čistim donošenjem "mera", ali mi smrdi da vlada mnogo laže tvrdnjama da će ovakvim koracima uštedeti milijardu evra.
Preporuke:
0
0
2 petak, 10 april 2009 09:11
Nenad
Ko veruje da ova vlast nešto radi za one koji su ih birali, debelo se vara.
Preporuke:
0
0
3 petak, 10 april 2009 14:27
Somborac
Sve pohvale za tekst!!!

da još jednom potcrtam da svetska kriza, sama po sebi, Srbiji nanosi malu štetu.
---
Pa neće baš biti tako. Zbog krize:
1) nema više velikog novca iz inostranstva od privatizacija javnih preduzeća (koja treba da završi)
2) dramatično smanjena mogućnost kreditiranja
3) veliki pad doznaka iz inostranstva od dijaspore
Dobro je što su mnogi ljudi počeli da žive u okviru svojih mogućnosti.

Naše banke nisu učestovale u finansijskim mahinacijama
---
Ali jesu njihove centrale (od slučaja do slučaja).

i naša privreda nije pretežno izvozno orijentisana
---
Ali će ono malo zdrave izvozno orijentisane privrede da gadno postrada.

Njihovim lošim upravljanjem Vlada generiše krizu.
---
Potpisujem.

Vlada praktično predstavlja ključni razlog pretećeg totalnog privrednog sloma
---
Branko Pavlović u stilu klasičnog austrijanca što je za punu pohvalu (imao sam utisak ste kejnzijanac na osnovu nekih ranijih članaka).
Ali to nije samo kod nas situacija. Isto je u epicentrima krize: UK i SAD.

Čak je i za same građane mnogo bolje da se jedna polovina mesečnih plata svih budžetskih korisnika ne isplati, a da se taj novac iskoristi za plaćanje dugovanja privredi.
---
Bravo!!! Ali javni sektor ne želi da zna kakvo je katastrofalno stanje u privatnom, a ne znaju da ako mi iz privatnog nastavimo da propadamo ovim tempom, da će ubrzo i oni. Bitno je da oni imaju velike plate i kad im nije dobro, ajmo u štrajk.
Preporuke:
0
0
4 petak, 10 april 2009 14:41
Vanja
Svi "privatnici" kojima država navodno nešto duguje su došli do tih unosnih i za državu nepotrebnih poslova preko nameštenih tendera sa cenama koje su nekoliko puta veće od normalnih. I sada se gospodin Pavlović zalaže da se studentske i đačke stipendije zamrznu i ne isplaćuju da bi se tim takozvanim privatnicima isplatilo ono što im ne pripada.
Preporuke:
0
0
5 subota, 11 april 2009 12:02
Branko Pavlović
Pre svega korupcija je problem i kada se stipendije isplaćuju. Problem u mentalnom sklopu naših građana je u tome što ogromnu korupciju trpe dokle god misle da će im biti bolje. Tek kada dobro razlupaju glavu o zid počnu da protestuju ko i koliko krade.
Obilaznica oko Beograda, čišćenje i održavanje puteva, antikorozivna zaštita mostova, deo remontnih poslova u energetici itd., da li su to nepotrebni poslovi? Reč je o stotinama milijardi koje se duguju. Zbog toga može da nam se dogodi da ostanemo bez kompletnog voznog parka i da sledeće zime uopšte ne možemo , na primer,da čistimo sneg.
U samom tekstu je predviđeno eliminisanje korupcije. Ako predpostavimo da je korupcija čak 100%, da nešto što košta 50 treba platiti 100,onda umanjenje fakture za 30% znači da će se isplatiti 70 i da se samo jednim potezom nivo korupcije sa 50 smanjuje na 20. Dakle za 60%. Korupcija u EU iznosi nešto preko 20%. Sa dva,tri ovakva regulisanja plaćanja, korupcija bi se svela za godinu dana ispod nivoa u EU.
Ja namerno koristim drastičan hipotetički primer, da se ne isplate plate za 15 dana svima koji su budžetski i parabudžetski korisnici, da bih i na tom primeru dokazao da je upravo za same te korisnike bolje da država plati dug privredi.
Takođe je važno razumeti da očekivanja tipa: ja sam penzioner, samo je važno da ja ne dobijem manje, ja sam činovnik, samo je važno da ja ne dobijem manje, radnik, student, poljoprivrednik, samo da mi ne dobijemo manje, uopšte nisu realna.Nije moguće da ukupno za raspodelu imamo mnogo, mnogo manje, a da svi dobiju isto ili približno isto. U drugom koraku to znači da svi moramo biti spremni da radimo mnogo, mnogo ,mnogo više.
Konkretno, ako je reč o stufentima, onda to za sve ozbiljne studentske organizacije znači da bi morale da zahtevaju daleko strože uslove kontrole znanja i daleko viši nivo znanja koji se traži na fakultetima.Pristup "samo da se ja provučem" je uvek bio pogrešan, a sada je bukvalno neodrživ na srednji rok.
Preporuke:
0
0
6 subota, 11 april 2009 22:38
Jasna Simonovic
G Pavlovic,

Nisam mislila da se javljam, ali...Moram da reagujem da vaš komentar u vezi svodjenja korupcije... Primer koji ste naveli, ne znam da li mislite na naduvavanje faktura da bi dobit bila veca, ili mislite na naduvavanje faktura da bi se iz razlike isplacivao mito? Ili oba? Na primer, naša vlada je pre nekoliko godina jednim potezom, tj zatvaranjem konsignacionih skladišta, ujedno zatvorila odnosno uništila najpovoljnije cene stranih lekova, i pustila slobodno formiranje... Kako smo mi na zadnjom stepenici u Evropi, odnosno nismo ni stali na stepenicu, to nama dolaze nadogradjene cene...Iz prve ruke otišli smo u "popravno odeljenje"...Najveca korupcija je ona koja se ne vidi...
Korupcija je ovde mnogo ozbiljnija nego drugde. Ovde su mnogi "primorani" da korupcijom dobijaju ono što su već bili zaslužili ili postigli i to je zaista jadno.
Cilj društva treba da bude iskorenjenje korupcije, a ne smanjenje...Mislim da EU nije dobar primer za ugled...
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 16 april 2009 01:18
Radoje
najveca korupcija je u javnim nabavkama...
tu direktori ''drzavnih'' preduzeca angazuju svoje poznanike da odrade posao, a kasnije ispostavljaju zastrasujuce racune za izvedene radove...i sve se to pravda preko radnih sati, takvih slucajeva ima mali milion, pogotovo u komunalnim preduzecima....pa sistemu ''posao vredi 10 hiljada'', ''a ti pisi 14, pa mi donesi posle 4 hiljade u onu kafanu''....
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 20 april 2009 10:31
Milan Purić
Najgore je što su lažljivi.
U svom nastupu u emisiji „Kažiprst“ 31.03.2009. Božidar Đelić aktuelni podpredsednik Vlade za evropske integracije i ministar nauku i tehnolški razvoj izjavio je da je Vlada prošle(2008) već u junu zanala za krizu i da su zbog toga pozvali MMF da naprave prvu posetu i ugovore sporazum sa Srbijom(uz put su i penzionerima saopštili da od obećanog povećanja penzija nema ništa,bolje oni nego članice koalicije).Jasno kaže da su znali za krizu i pre formiranja sadašnje Vlade.Pa šta onda znače sva njegova istupanja posle juna kad je govorio da je stanje normalno i obećavao(i ostali iz te koalicije) da će Srbija sa novom Vladom da krene u snažan investicioni i razvojni ciklus do tada ne zabeležen?!Potonje pravljenje Budžeta sa predpostavkom rasta BDP od 3,5% i ostale neozbiljnosti koje su potom promovisali kao dobro usaglašen socijalno odgovorni i razvojno podsticajni Budžet ostaće zabeležen više kao dobra(kisela) šala no kao stvarno promišljnje odgovorne Vlade.
Svesna laž koja služi uzimanju vlasti i što dužem opstanku na njoj bez obzira kolko to koštalo građane Srbije!Da li je to krivično delo?Da li političari imaju pravo da zadržavaju informacije od suštinskog značaja za građane Srbije samo zarad ličnih(grupnih) interesa?Da li za tako nešto sledi samo moralna i politička osuda na novim izborima?
Smatram da se ovde radi o nečem mnogo značajnijem.Kompetentniji od mene sigurno znaju odgovor.Verovatno i javnost Srbije treba da zna dokle idu neznanje i nemar vlasti a gde počinje svesna laž(prevara) sa nesagledivim materijalnim posledicama po građane i kako se to sankcioniše.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 20 april 2009 19:27
Jasna Simonovic
@Milan Purić
Gospodine, koliko znam postoji krivicno delo sirenja lazi. Medjutim, ovde cak ni Trgovinski sud ne haje za sirenje lazi, to znam iz iskustva. Nisu se ni osvrnuli na jednu moju tuzbu jedne revizorske kosalting firme koja je svesno i pisanim putem sirila laz koja se kosi sa Zakonom za proizvodnju i promet lekova. Biti lazov i lopov ovde su najveci preduslovi uspesnog biznisa... Mislim da samo istina moze tome da doskoci...
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner