На данашњи дан 1812. године француски цар Наполеон I ушао је у Москву, коју су Руси у повлачењу запалили, спречивши зимовање и снабдевање његових трупа...
што не напишу да су те трупе биле и Пољске, одани савезници агресора на Русију...један овдашњи коменентар:
петак, 12 септембар 2014 22:37 Banana republic @Poljaci imaju svoje istorijsko sjećanje
Ваша лепа и тугаљива прича о Пољацима као некаквој вечитој "жртви" Немачке и Русије је најобичнија пољска и индиректно америчка пропаганда, створена из геополитичких разлога.
1. Пољска је била једна од највећих историјских агресора на Русију. У 17. веку су Пољаци чак заузели Москву, да не говоримо о присилном покатоличаваљу чије се последице осећају данас у Украјини. О пољском черечењу старе Кијевске Русије да не говоримо. Пре тих периода Русија није имала проблеме са Пољском.
Препоруке:
34
1
2
недеља, 14 септембар 2014 07:32
колумна Б.Тирнанића у НИН-у
Богдан Тирнанић - Пакао нису други
http://alturl.com/orj4g
Препоруке:
12
0
3
недеља, 14 септембар 2014 09:00
mila w.
Pre nego sto je zapoceo pohod na Rusiju, car Napoleon je rekao: Ja ne razumem moj narod koji me tera da idem tako daleko da bih osvojio Rusiju.
Препоруке:
17
0
4
недеља, 14 септембар 2014 09:14
Dragan
Из Русије се на крају повукло свега неколико десетина хиљада војника, иако је Наполеон у поход на Русију кренуо с војском од око 600.000 војника.
"Dobrodošli" u Moskvu. Od Rusije s ljubavlju.
Препоруке:
30
0
5
недеља, 14 септембар 2014 09:47
1984
Од Дарија 1., па до Хитлера сви освајачи су се из похода на Русију враћали поражени. Ако је историја учитељица живота, како кажу догађаји из прошлости, онда је јасно шта ће задесити и НАТО, који је сада на истом задатку као претходни историјски губитници.
Препоруке:
16
1
6
недеља, 14 септембар 2014 09:52
Nislija
Tako svi prolaze koji osvajaju Rusiju.Jedino je Poljacima poslo za rukom da okupiraju Moskvu 2 god. 1610 1612.Poznata najezda katolika i Luterana.Pala je dinastija Rubjikovic,a podigla se dinastija Romanov,koja je oterala.
Препоруке:
18
0
7
недеља, 14 септембар 2014 09:56
Валевски
недеља, 14 септембар 2014 10:14 Dragan
Из Русије се на крају повукло свега неколико десетина хиљада војника, иако је Наполеон у поход на Русију кренуо с војском од око 600.000 војника.
"Dobrodošli" u Moskvu. Od Rusije s ljubavlju.
била је те године необично хладна зима. Огромно их се посмрзавало приликомповлачења....у познатом антируском леглу Литванији (или нека друга балтичка земља), су им "испред носа" житељи позатварали врата, тако да су се посмрзавали вани-ноћу-испред "врата", тј. топлог огњишта...ово нека је анаогија/поук Сатани,како ће их напусте вазали, првим поразом (који се већ десио).
И ко је крив "Французима" и нацистима, што су ишли у походе на Русију као на пикник-непримерно обучени.
Нису им уси криви што су сујетно забити.
Уосталом, зима је важила и за Русе.
Препоруке:
20
1
8
недеља, 14 септембар 2014 10:15
Срђан
Патрик Свејзи, почивај у миру!
Препоруке:
10
1
9
недеља, 14 септембар 2014 11:13
Радгост
Наполеонова ЕУ војска у Москви и ратничко умеће
После вишегодишњег тумарања по шумама,мочварама изгледа да су им Руси "понудили" смештај по московским кућама;одморили се у правим креветима,обањали се после више година,опустили се,а почеле су и забаве(због недостатка жена-помоћне чете Пољака,Илира-зловенци и хрвати,су по обичају пружале путена задовољства правим ратницима).Кад су се телесно окрепили и задовољили,окренули су се "задовољењу"духа:пљачки напуштених московских кућа.
Онда су започели пожари-подметнути или због непажње,свеједно-те је гостујућа војска прионула спашавању личном и опљачкним стварима(помоћне чете су сецале разне комоде,шифоњере,кревете итд. из запаљене Москве).
Наполеонови ЕУ ратници су заборавили да се боре а помоћне чете су истребљене док су сецале шифоњере;истребила их претходница ген.М.Милорадовића.
Руска војска је допратила ЕУ ратнике у Париз;ту је Наполеонова гарда предала оружје генералу Србину(зашто ли Французи мрзе Србе?!хм)
Препоруке:
18
1
10
недеља, 14 септембар 2014 13:10
"Пантер"
Наполеон је ушао у Москву 14.септембра 1812. а напустио ју је у понедељак, 19. октобра 1812, по температури која је била далеко изнад нуле. Укратко, Наполеонову Велику Армију није победила руска зима већ руски човек.
Препоруке:
20
0
11
недеља, 14 септембар 2014 20:21
nikola
MAestralno. Uvjek me cude ti rusi. Imaju kasno paljenje ali kad se upale , gotovo ti je bato
Препоруке:
7
0
12
недеља, 14 септембар 2014 21:04
Miro
Velke iluzije vladaju o tim ratovima. Naopleon je napredovao sve do Moskve a Rusi su se samo povlačili. Kakva je to brate taktika hrabrih boraca. Čak je Kutuzov zbog te taktike zamijenio Barclaya De Tollyja ali je i on primijenio istu taktiku. Pri tome je ruska vojska prepolovljena u bici kod Borodina što je otvorilo put d Moskve.
Francuze nisu porazli Rusi nego zima i glad jer su Rusi sve živo spalili. I nije neka vojnička taktika. Pri tome je uratu jednako izginulo Rusa kao i Francuza iako je Rusa bilo više.
Kada tome dodamo 25 miliona poginulih Rusa u WWII, daleko najviše od svih, ne vidim odakle crpite te priče o ruskom junaštvu i vojnom umijeću.
Danas zima i snabdijevanje više ne bi predstavljali zapadu problem
Препоруке:
1
9
13
недеља, 14 септембар 2014 22:10
Byakuya-sama
@недеља, 14 септембар 2014 22:04 Miro
Što se tiče taktitke 'spaljene zemlje', koliko je meni poznato, tu taktiku je prvi primenio još pre više od 2100+ godina, otac Scipiona Afričkog u ratu sa Hanibalom.
Što se tiče ruskog vojnog umeća slažem se, nisu među najboljim u Evropi(podrazumevam da su Evropljani najbolji u svetu što se ratovanja tiče)
Što se tiče savremene logistike, ništa se nije promenilo od onda, to je i dalje najdelikatniji posao u vojsci, i vrlo je težak.
@Валевски
Poljaci su sami sebi napravili problem onog trenutka kada su posle pobede kod Tanenberga umesto da nastave na zapad, prodali sebe(za trenutnu bezbednost, 100 godina), i prihvatili se tevtonskog posla, širenja 'prave vere' na istok.
Препоруке:
3
0
14
недеља, 14 септембар 2014 22:19
Бели Орао
Онај ко је непријатељски згазио у Москву добио је параду руске војске код себе.
Препоруке:
5
0
15
недеља, 14 септембар 2014 23:26
Dekroatizator
Taktika "spaljene zemlje je bila jednina moguća taktika protiv Napoleonove vojske, koja je imala dvstruko više vojnika nego ruska vojska.
Ne zaboravimo da je tadašnja Francuska bila zemlja sa najvećom populacijom u Evropi na početku XIX veka 35 miliona naspram ruskih 30. + ojačana za evropske saveznike, nadmašivala je daleko rusku brojnost.
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_France#Historical_population_of_metropolitan_France
De Toli se teško izborio sa pritiskom naroda i Cara da se ide na odsudnu bitku, i zato je smenjen. Kutuzov je nastavio istu, jedinu ispravnu taktiku, ali je i on, na kraju, zbog časti Rusije morao da prihvati Bitku pred Moskvom.
Препоруке:
3
0
16
понедељак, 15 септембар 2014 00:46
Србин црнац, атеиста
Нови руски документарац с њиховог канала Историја каже да су Москву палили и рушили Наполеонови војници, нису је сву запалили Руси. Цивилизирана Европа је то.
Пољска је била једна од највећих историјских агресора на Русију. У 17. веку су Пољаци чак заузели Москву, да не говоримо о присилном покатоличаваљу чије се последице осећају данас у Украјини. О пољском черечењу старе Кијевске Русије да не говоримо.
Због њих сада постоји украјински језик који је заправо пољакизовани руски. Руси су чекали век и по да се освете Пољацима због заузимања Москве након што су пољске јединице прве ушле у Москву с Наполеоном. Када је Црвена армија ослобађала Пољску и дошла до Варшаве Пољаци су дигли устанак, а Руси су прекинули напредовање код самог града све док Немци у гушењу устанка нису уништили целу Варшаву. После рата се град обновио између осталог и уз руску помоћ.
Препоруке:
0
0
17
понедељак, 15 септембар 2014 00:46
„Пантер“@Miro
Наполеон није кренуо са армијом од 600.000 људи да би дошао до Москве већ да би покорио Русију. Да ли је успео у томе? Није. Шта је ту илузија?
Да ли је тактика генерала Кутузова била успешна? Јесте. Шта је ту илузија?
Наполеон схвата да је побеђен, да је његов поход на Русију катастрофалан војнички и политички пораз, и доноси одлуку о повлачењу. И ту се сада сусрећемо са великом илузијом коју упорно одржава западна историографија. То је прича о руској зими која је победила великог Наполеона. Проблем је што је велики Наполеон још у октобру месецу, кад од руске зиме није било ни трага, схватио да је побеђен и одлучио да бежи из Русије.
Што се тиче генерала Кутузова и руског војног врха, у тренутку повлачења Наполонове армије (тачније њених остатака од око 30.000 људи), руска војска бројала неких 400.000 војника. Да су хтели, Руси су могли да их униште до последњег. Али, ето, нису хтели. И зато их Запад мрзи јер за западњаке нема ништа горе од великодушног победника.
Препоруке:
3
0
18
понедељак, 15 септембар 2014 04:11
"Пантер"
Француски цар Наполеон Први је 1812. ушао у Москву као агресор и из ње побегао као поражен.
Руски цар Александар Први је 30 марта 1814. ушао у Париз као победник и из њега изашао као спасилац државе и народа који је извршио агресију на његову земљу. Наиме, само захваљујући Александру Првом очувана је целовитост француске државе јер су остале чланице антинаполеоновске коалиције, пре свега Пруска, желеле да је раскомадају и да присвоје делове њене територије.
Из увиђавности према Француској, Руси су 1914. прстали да славе 30. март 1814, дан када су њихове трупе тријумфално ушле у Париз. Недавно је група депутата руске Думе поднела захтев да се тај дан поново слави. Бесмислено је бити политички коректан према некоме ко не зна шта је коректност.
што не напишу да су те трупе биле и Пољске, одани савезници агресора на Русију...један овдашњи коменентар:
Ваша лепа и тугаљива прича о Пољацима као некаквој вечитој "жртви" Немачке и Русије је најобичнија пољска и индиректно америчка пропаганда, створена из геополитичких разлога.
1. Пољска је била једна од највећих историјских агресора на Русију. У 17. веку су Пољаци чак заузели Москву, да не говоримо о присилном покатоличаваљу чије се последице осећају данас у Украјини. О пољском черечењу старе Кијевске Русије да не говоримо. Пре тих периода Русија није имала проблеме са Пољском.
http://alturl.com/orj4g
"Dobrodošli" u Moskvu. Od Rusije s ljubavlju.
Из Русије се на крају повукло свега неколико десетина хиљада војника, иако је Наполеон у поход на Русију кренуо с војском од око 600.000 војника.
"Dobrodošli" u Moskvu. Od Rusije s ljubavlju.
била је те године необично хладна зима. Огромно их се посмрзавало приликомповлачења....у познатом антируском леглу Литванији (или нека друга балтичка земља), су им "испред носа" житељи позатварали врата, тако да су се посмрзавали вани-ноћу-испред "врата", тј. топлог огњишта...ово нека је анаогија/поук Сатани,како ће их напусте вазали, првим поразом (који се већ десио).
И ко је крив "Французима" и нацистима, што су ишли у походе на Русију као на пикник-непримерно обучени.
Нису им уси криви што су сујетно забити.
Уосталом, зима је важила и за Русе.
После вишегодишњег тумарања по шумама,мочварама изгледа да су им Руси "понудили" смештај по московским кућама;одморили се у правим креветима,обањали се после више година,опустили се,а почеле су и забаве(због недостатка жена-помоћне чете Пољака,Илира-зловенци и хрвати,су по обичају пружале путена задовољства правим ратницима).Кад су се телесно окрепили и задовољили,окренули су се "задовољењу"духа:пљачки напуштених московских кућа.
Онда су започели пожари-подметнути или због непажње,свеједно-те је гостујућа војска прионула спашавању личном и опљачкним стварима(помоћне чете су сецале разне комоде,шифоњере,кревете итд. из запаљене Москве).
Наполеонови ЕУ ратници су заборавили да се боре а помоћне чете су истребљене док су сецале шифоњере;истребила их претходница ген.М.Милорадовића.
Руска војска је допратила ЕУ ратнике у Париз;ту је Наполеонова гарда предала оружје генералу Србину(зашто ли Французи мрзе Србе?!хм)
Francuze nisu porazli Rusi nego zima i glad jer su Rusi sve živo spalili. I nije neka vojnička taktika. Pri tome je uratu jednako izginulo Rusa kao i Francuza iako je Rusa bilo više.
Kada tome dodamo 25 miliona poginulih Rusa u WWII, daleko najviše od svih, ne vidim odakle crpite te priče o ruskom junaštvu i vojnom umijeću.
Danas zima i snabdijevanje više ne bi predstavljali zapadu problem
Što se tiče taktitke 'spaljene zemlje', koliko je meni poznato, tu taktiku je prvi primenio još pre više od 2100+ godina, otac Scipiona Afričkog u ratu sa Hanibalom.
Što se tiče ruskog vojnog umeća slažem se, nisu među najboljim u Evropi(podrazumevam da su Evropljani najbolji u svetu što se ratovanja tiče)
Što se tiče savremene logistike, ništa se nije promenilo od onda, to je i dalje najdelikatniji posao u vojsci, i vrlo je težak.
@Валевски
Poljaci su sami sebi napravili problem onog trenutka kada su posle pobede kod Tanenberga umesto da nastave na zapad, prodali sebe(za trenutnu bezbednost, 100 godina), i prihvatili se tevtonskog posla, širenja 'prave vere' na istok.
Ne zaboravimo da je tadašnja Francuska bila zemlja sa najvećom populacijom u Evropi na početku XIX veka 35 miliona naspram ruskih 30. + ojačana za evropske saveznike, nadmašivala je daleko rusku brojnost.
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_France#Historical_population_of_metropolitan_France
De Toli se teško izborio sa pritiskom naroda i Cara da se ide na odsudnu bitku, i zato je smenjen. Kutuzov je nastavio istu, jedinu ispravnu taktiku, ali je i on, na kraju, zbog časti Rusije morao da prihvati Bitku pred Moskvom.
Због њих сада постоји украјински језик који је заправо пољакизовани руски. Руси су чекали век и по да се освете Пољацима због заузимања Москве након што су пољске јединице прве ушле у Москву с Наполеоном. Када је Црвена армија ослобађала Пољску и дошла до Варшаве Пољаци су дигли устанак, а Руси су прекинули напредовање код самог града све док Немци у гушењу устанка нису уништили целу Варшаву. После рата се град обновио између осталог и уз руску помоћ.
Да ли је тактика генерала Кутузова била успешна? Јесте. Шта је ту илузија?
Наполеон схвата да је побеђен, да је његов поход на Русију катастрофалан војнички и политички пораз, и доноси одлуку о повлачењу. И ту се сада сусрећемо са великом илузијом коју упорно одржава западна историографија. То је прича о руској зими која је победила великог Наполеона. Проблем је што је велики Наполеон још у октобру месецу, кад од руске зиме није било ни трага, схватио да је побеђен и одлучио да бежи из Русије.
Што се тиче генерала Кутузова и руског војног врха, у тренутку повлачења Наполонове армије (тачније њених остатака од око 30.000 људи), руска војска бројала неких 400.000 војника. Да су хтели, Руси су могли да их униште до последњег. Али, ето, нису хтели. И зато их Запад мрзи јер за западњаке нема ништа горе од великодушног победника.
Руски цар Александар Први је 30 марта 1814. ушао у Париз као победник и из њега изашао као спасилац државе и народа који је извршио агресију на његову земљу. Наиме, само захваљујући Александру Првом очувана је целовитост француске државе јер су остале чланице антинаполеоновске коалиције, пре свега Пруска, желеле да је раскомадају и да присвоје делове њене територије.
Из увиђавности према Француској, Руси су 1914. прстали да славе 30. март 1814, дан када су њихове трупе тријумфално ушле у Париз. Недавно је група депутата руске Думе поднела захтев да се тај дан поново слави. Бесмислено је бити политички коректан према некоме ко не зна шта је коректност.