Добар симбол ове власти су рекламе за "Београд на води" (хе,хе ...) постављене свуда по главном граду, а и на много места широм Србије.
Скупе, сјајне, нападне, претеране и бесне - иза којих не стоји ништа. Празно, нула, зелч, ништица.
Од бољег у Србији за две године ове власти видело се само проширење и уређење зграде Главног одбора СНС у Београду у Булевару ВОјводе Мишића и запослење неколико десетина хиљада њихових чланова у администрацији.
Препоруке:
157
1
2
недеља, 06 јул 2014 20:07
Из забавишта дјеца
Дочепали се Србије као што се дјеца у вртићу дочепају играчке, па арче ли арче!!! Погледајте им лица, радосни као дјеца са новим играчкама, а играчке су Српски народ у Србији (само Србе смију малтретирати,терорисати, обесправљивати, прогонити и затварати, други су заштићени).
Препоруке:
139
2
3
недеља, 06 јул 2014 20:08
Раде
Овде се нема шта додати , како са оваквим стварима доћи до оних који су хипнотисани Великим вођом то је питање.
Текст је супер !!!!
Препоруке:
125
1
4
недеља, 06 јул 2014 20:09
Шоми
Потпуно се слажем с текстом.
Не знам шта треба да се деси па да народ изађе на улице и сруши издајничку власт.
Препоруке:
113
1
5
недеља, 06 јул 2014 20:25
Србија на води
sad kad dodje beograd na vodi i fabrika cipeva i mercedesa pa se narod pocne kupati u vodi u beogradu ima svi da dolazu iz celi svet i da se divu kako je beograd na vodi lep i kako je aca napravio fabrik
Препоруке:
74
1
6
недеља, 06 јул 2014 20:31
софи
Последња реченица је суштина ствари. Смањивати сиву економију мерама које је БК питомац и дипломац ,,осмислио", равно је покушају да аспирином лечите туберкулозу. Сива економија је, у великом делу, нужда а не избор људи. Он је легалну економију дотукао неподношљивим наметима и хоће у такав котао да пресели сиву економију. Свако ко буде ухваћен у сивој економији,неће се преселити у легалну, већ ће потражити нови сиви модел. И на крају, билборд са циничном рекламом Београда на води постоји и у Ужицу и изазива гнев људи.
Препоруке:
134
0
7
недеља, 06 јул 2014 20:51
фристајло
Капитализам је, народе; они само раде свој посао- сервисирају потребе богатих на уштрб народа.
Тако смо гласали.
До душе- другачије нисмо ни могли, јер су сви у суштини- исти.
Управо због тога сам и заговарао бојкот.
Ко и даље мисли да то не би дало резултата- нека проучи мало боље изборни закон.
И нека мисли.
И ако од тога боли глава.
Препоруке:
67
9
8
недеља, 06 јул 2014 21:45
Grgur
Teško bi mogao neko pametan da poveruje u to da ova politička garnitura koja je trenutno na vlasti u Srbiji radi iz svoje glave i za interes širokih narodnih masa. To su puste iluzije. Izvršavaju se zadaci njihovih mentora, a oni će, manje -više iz toga izaći sa određenim profirima, a priče o ekonomskom prosperitetu, samo su priče. Ciljevi su sasvim drugačije prirode. Srbija treba da se dovede do totalne propasti, kako bi se kupila za jeftine pare. Suštinski, ona se već isplaćije enormnim zaduživanjem i visokim, zelenaškim kamatama. Banke me u Srbiji podsećaju na jednog kafedžiju iz mladnosti. Zvali su ga Rade Piksla. Kod njega su kockari igrali karte a on je ubirao takozvanu "pikslu", tako se popularno zove renta za izdavanje objekta u kockarske svrhe. Zanimljivo je bilo to da su kockari posle nekoliko sati kockanja ostajali bez para. Po istom principu banke će u Srbiji, postati većinski vlasnici skoro svih privrednih subjekata. Preskupe i napasne reklame na TV, plaćaju klijenti.
Препоруке:
61
0
9
недеља, 06 јул 2014 21:49
Жика
Водњикава политика СНС све више разводњава наду скорог бољег живота.
Препоруке:
53
1
10
недеља, 06 јул 2014 21:57
Сабајле
Потемкине, Потемкине ...
Препоруке:
59
1
11
недеља, 06 јул 2014 21:57
naravno
а грађанима ће остати само да буду беспоговорни послушници моћних и богатих или да гладују. Упркос прогаганди која не престаје, сада је већ потпуно јасно да је СНС странка чија је главна улога завршетак процеса претварања Србије у колонију и извор јефтине и обесправљене радне снаге.
narod je za to glasao zar ne?
Препоруке:
65
1
12
недеља, 06 јул 2014 23:06
Dusan
Kakav tekst, pravo u centar, svaka cast!
Препоруке:
49
2
13
недеља, 06 јул 2014 23:08
маре.
Ја бих рекао да је рак-рана наша економије осим сиве зоне је прегломазна држава. Прегломазна држава је главни проблем то је тумор Србије. Пошто Вучић ставрно не жели да спроведе праве реформе јер ће рапидно изгубити гласаче и то је поента. Из јавног сектора мора да лети око 300,000 људи,мора да се затвори већина агенција,одобора,да се заустави на пример свакодневно упумпавање у железару Смедерево од 300,000 евра,пензије морају да се смање ионако су незарађене. Предузећа која су пропалал морају да пропадну не да их држава спашава. Продаја ЕПСа,Телекома,Дунав осигурања мора да буде 100% не 51%,јер држава не сме да остане у тим компанијама ни за један процент. Комплетном приватизацијом ти убијаш 2 муве једним ударцем...1. избацујеш политичаре,смањујеш губитке(5 милијарди годишње је губитак ЕПС-а). Ко не може да схвати да је држава очајан власник тај појма нема о економији. Морају да се укину царине како би народ куповао јефтинију робу свих врста...
Препоруке:
10
78
14
понедељак, 07 јул 2014 00:14
veca vestica
Vuciceva vlada nema strucnjake za bilo koje poslove od znacaja za drzavu.Sa mojim skromnim znanjem mogao bi da uradim poreski zakon za 45 dana.Poreska uprava za celu Srbiju treba da ima maksimalno 5{pet}zaposleni,deluje kao da se salim,a to je maksimum.Samo sto to nece niko da plati,Jedan bedan primer:u Srbiji ima oko 130,000 gradjana koji imaju platne kartice,nekakvo"odrzavanje"prelazi 2,3 evra mesecno.Tako godisnje se opljackaju gradjani za blizu 4,000,000 evra,Za deset godina to je 40 miliiona evra.
Препоруке:
42
0
15
понедељак, 07 јул 2014 05:14
E Mare
Dobra kombinacija istina i lazi. Kao da si podstrekac.
Препоруке:
33
1
16
понедељак, 07 јул 2014 05:38
bog dano vic
kao u valjanoj kuci treba se zapitati ko i na sta trosi mukom zaradjen novac i resenje je tu...neko treba da crkne radeci da bi zevzeci uzivali...
Препоруке:
26
0
17
понедељак, 07 јул 2014 05:48
....
Mare treba citati i citati privatnik je ocajan vlasnik sve ostalo su mitovi imperijalista ...
Препоруке:
29
1
18
понедељак, 07 јул 2014 07:43
Зоран Ђорђевић
Одличан текст са поентом на крају:
Ако се доследно спроведе све што се најављује, СНС ће по свему судећи, пошто другачије и не би могао ни да дође ни остане на власти, до краја лишити државу власништва над ресурсима којима располаже и закопати нас у дужничку зависност, а грађанима ће остати само да буду беспоговорни послушници моћних и богатих или да гладују. Упркос прогаганди која не престаје, сада је већ потпуно јасно да је СНС странка чија је главна улога завршетак процеса претварања Србије у колонију и извор јефтине и обесправљене радне снаге.
Само је питање времена када ће Вучић, парафразирајући Месића, рећи: "Ја сам свој посао завршио..."
Препоруке:
60
1
19
понедељак, 07 јул 2014 07:59
/ Маре /
Да укинеш царину да би народ куповао најјефтиније тако тврдиш !
Пусти ту мантру, то је тврдио и онај економиста... Живковић,поставља се питање , од чега би куповао купац најјефтиније кад је изгубио радно место због отвореног тржишта, купац нема апсолутно потенцијал да купује јер је социјални случај, не ради се тако привредна реформа, али... неком другом приликом више.
Препоруке:
39
1
20
понедељак, 07 јул 2014 08:50
Дринко Кончаревић
Ово је гарнитура која за новац странаца, удешава Србију онако како тим странцима одговара. Народ је одрадио своје са гласањем или негласањем. Свеједно. При том тврде да ништа не сме бити власништво државе. Међу странцима који инвестирају у Србију, власници су стране државе. Негде је то 100% а негде нешто мање. Закључак је прост и једноставан. Туђин, овде на Балкану, у Србији, може бити власник чега хоће а држава Србија не може. У којој то економској науци је могуће? Одговора можда знају ови са докторатима а можда не знају, ко зна? Намеће се још једно питање. Ако све дамо странцима, шта је наше? Држава? У том случају, шта је то држава? Немамо посла, мале плате а причају нам ко Шехерезада, бајке о "Београду на води". Ако привреда није наша, шта ће мо ми радити у том "Београду на води"? Борба против криминала свих врста се води тако да нема заплене украдене робе односно новца. А по галами и нјавама о хапшењу, буџет републике би требало да се прелива од заплењене имовине ...
Препоруке:
39
1
21
понедељак, 07 јул 2014 08:59
Рђосав
маре.:
Ко не може да схвати да је држава очајан власник тај појма нема о економији.
- ма реци то Норвежанима, њихов Теленор је већински државни (54% власништва - Влада Норвешке?!)
- ти си само још један испрани мозак који је попио либерал-капиталистичку мантру о апсолутној предности и успешности приватног власништва над државним. Само пази, они ту мантру продају транзиционим бедницима и будалама. За себе чувају нека друга правила.
Препоруке:
54
0
22
понедељак, 07 јул 2014 08:59
Podzemni prolaz na zelenjaku...
Pitam ja javnost...šta će nama reforme, ako će građani živeti lošije, jer plaćaju više poreza i imaju manje plate? Šta će nam država u kojoj građani moraju da žive lošije, da bi državi bilo bolje? Šta će nam država u kojoj građani služe državi, a ne država građanima? Nebuloza veka, ni jedna drzava se nije spasla stednjom. Ti MMF fazoni u čista laž. Spas privrede se ogleda samo u uvećanju mase kapitala i ničemu drugom. To je jedan lanac koj se ne prekida, nigde i nikada. Ova lažna vlast pojma nema šta treba uraditi, oni su došli da eksperimentišu, a zalog je Srbija. Ovo je najgora vlast koja postoji. Onaj...ide i prosi po razlicitim državama i samo ponižava Srbiju i Srbe. Takav još ovom planetom nije hodao. Ustvari lazem jeste, to su ovi SNS botovi sto misle da ako naveličaju svog princa će time nekako uspeti da promene i svest naroda. Jadni pateticni i lazni politicari i lazni sledbenici iz srednjeg veka izgubljeni u 21. veku.
Препоруке:
49
0
23
понедељак, 07 јул 2014 10:32
SRBOLJUB
U celoj ovoj prici sa vladavinom SNS je to da oni papagajski ponavljaju pricu sta su prethodnici[DS,DSS]i drugi sa njima radili i nazaalost lose uradili do 2012 dok oni nisu dosli na vlast.Prave se nevesti da su vec oko dve i po godine upravljaci SRBIJE a da za to vreme nisu uradili nista,bar zaustavilin zaduzivanje i propadanje.Ako im je smetao Dacic da urade bilo kakvo poboljsanje za svo ovo izgubljeno vreme sto su ga opet uzimali u koaliciju.Mozda ce Vucic opet za 2 gvodine organizovati izbore da bi sa nekom buducom vladom rekao ;oni prethodni do 2012 unazadili su SRBIJU,zaduzili je toliko,i sve tAko kao da od 2012 SNS nije vladao[kao nisu oni vec nekakve koalicije]i tako skidaju odgovornost za produbljivanje propadanja DRZAVE-NARODA. TUGA JEDNA
Препоруке:
26
0
24
понедељак, 07 јул 2014 11:51
vemi
Sve je vec receno i vidjeno. Nista se novo ni u buducnosti cuti nece, Osim totalne propasti naroda. Zato, umesto zalbi i kuknjave - motke. Oterati tu bandu - to je jedini lek za Srbiju.
Препоруке:
32
0
25
понедељак, 07 јул 2014 12:25
маре.-
Како би пословао Металац из Горњег Миламноцдаа да је 100% државном власништву? Као ЕПС био би губиташ. Зашто ви сви противници приватизације одма хватате за норвешки Теленор који је државни само 45%,а тај исти Теленор у односу на друге европске компаније стоји приличко танко. Поента је да то није ни битно,не можемо један светао пример да узимамо као репер свуда у свету. Ништа бесмисленије него се одма ухватии за Теленор у расправи. Небитно што има на хиљде примера где је држава лош власник? Замена теза. Примери где је држава катастрофалн власник: Србијагас 35 милијарди дин,Железнице Србије,Петрохемија,ЈП Путеви,Агробанка,ЕПС,Нуклеарни објекти Србије,ЈАТ,Галеника,Петрохемија Панчево,Велефарм,ГСП Београд,Застава оружје,Тигар,Клас,Симпо.
Препоруке:
9
37
26
понедељак, 07 јул 2014 12:42
маре.
Људи верују да државним интервенцијама се може поправити стање у економији :) Држава може у року од годину да "створи" неколико милиона радних места тако што ће нам поделити кашике да копамо канал Дунава-Морава Вардар :) и да ли је то решење по вама? Није поента запослитити само да би запослили,ако свако радно место не ствара вредност потреба за њим не постоји. Није главно запослити радника...Навешћу вам пример из богатих САД из 2009. кад су Обамини главни људи из економије смислили акцију "старо за ново" да субценционишу сваког ко буде желео да замени крш за нов аутомобил. Резултат 25% мања продаја аутомобила а цео трошак је био 4 милијрде $. Да не кажемо што је том акцијом затворено на хиљаде радионица где су најнижи слојеви поправљали кршеве. Пример из Србије. Влада Србије поштрова отпуштање трудница,ок,легитимно..али друга страна медаље је та да се тим државним актом држава само штити оне труднице које већ раде,на дуже стазе ниједан пословац женско од 25 година до 30 неће запослити
Препоруке:
8
36
27
понедељак, 07 јул 2014 12:54
маре.
Тако да,кад се држава умеша у економију корист од тога има сао 10% док на дуже стазе је много више штете него користи. Не знам зашто толика фрка око закона о раду? Знате ли ви колике се данас муке ако неко жели да отпусти неког забушанта или лопова из фирме?? Ни у приватном сектору није мед и млеко,као што има лопова радника,тако има и удбашке деце која се нагло обогатила. Да смо задњих 70 година имали поредузетништво,са тржишном економијом а не Броза ситуација у приватном сектору би били много боља. Сетите се само отимања имовине после рата? Знате ли ви да приватник ако да плату неком раднику 500 евра да држави мора да исплати још 70% од плате неких 350 евра?? Јер,морају да се намире да се намире агенције,одбори...а да не причам како се народ пљачка кроз акцизе на дуван или алкохол. Пакла кошта 200 динара,држава Србија наплати харач од 140 динара? Тога није било ни под Османлијама :)))
Препоруке:
12
28
28
понедељак, 07 јул 2014 13:08
Шоми
Ако фирме у државном власништву доносе губитке, онда једино решење није да их продамо, већ да променимо управу и доведемо на чело стручне, поштене и способне људе.
Код нас се на директорска места доводе партијски послушници који немају довољно умећа да воде компаније и зато оне пропадају и доносе губитке.
Додао бих да се неке ствари не могу продати чак ни да доносе губитке:
Продајом Телекома ми губимо информациони суверенитет. Не смемо дозволити да телекомуникације буду ван руку државе у потпуности.
Продајом ЕПС-а ставићемо се на милост и немилост приватног власника. Шта ће њега спречити да подигне цену струје за 100% и да каже да ко има да плати, имаће струју, а ко нема, сећи ће му. Коме ће се жалити сиромашан народ? Штрајковима и протестима не може да присили приватног власника да снизи цене и прилагоди их платној моћи становништва, али може државу, своју државу у којој, макар у теорији, има суверенитет.
Исто важи за водотокове, пољопривредно земљиште и остале ресурсе.
Препоруке:
30
0
29
понедељак, 07 јул 2014 13:46
serbona
Jevropejstvo mora da se plati.
Препоруке:
19
0
30
понедељак, 07 јул 2014 13:57
маре.
@Шоми
Ако су ти привредни субјекти партијски плен илузија над илузијама је очекивати да ће се једном појавити поштени и стручни људи да воде те субјекте :) Погледај ко води Железнице Србије,ловек једва завршио основну школу :)) Е то је реалност државног власнишптва,то ко не види има велики проблем у перцепцији.
Препоруке:
7
13
31
понедељак, 07 јул 2014 15:17
Шоми
@маре
Ако су ти привредни субјекти партијски плен...
У томе је ствар. Не треба да буду партијски плен.
Ако је руководство неспособно, треба променити руководство, а не продати предузеће. Нарочито не оне структуре које управљају националним ресурсима.
Препоруке:
19
1
32
понедељак, 07 јул 2014 15:18
маре.
Цитирам :
Ali da li je zaista bitno da ministar bude stručnjak? Ludvig fon Mizes, što se mene tiče najveći ekonomista svih vremena, je negde pisao da je "od svih vlada najopasnija ona koju čine eksperti". I on je imao u vidu eksperte koji misle da država može da upravlja privredom na način na koji se upravlja preduzećem. To je potpuno pogrešan pristup. Ekonomija nikada ne uspeva kao ustrojen sistem sa ciljem i namerom. Ekonomija uspeva samo kada pojedinci u okvirima slobodnog društva traže ostvarenje svojih ličnih ciljeva. Zapadne ekonomije se nisu razvile zato što su njima upravljali ekpserti. Naprotiv, razvile su se u 19. veku zato što je tamo bilo uspostavljeno slobodno društvo. Eksperti su došli posle, uglavnom u drugoj polovini 20. veka, kada je već bilo kasno da se sve upropasti, a i nikada nisu preuzeli ulogu koja im se namenjuje u zemljama bivšeg komunizma.
Препоруке:
3
15
33
понедељак, 07 јул 2014 15:49
Рђосав
- бринем се за Норвежане. Они јадници немају "марета" да им објасни, па држе онај Теленор у већинском државном власништву. Какви имбецили!
Битно је да министар буде стручан и познаје област свог министарства.
Бесмислено је да се лекар налази на челу Министарства економије, на пример, или да програмер управља здравством јер не разумеју потребе и проблеме тих области. Неко ће рећи да дипломе нису мерило знања, и ја се слажем, али ако неко нема диплому, треба да има бар радно искуство.
Продаја неких државних предузећа није опасна.
Продаја стратешки важних предузећа угрожава државу јер без контроле над телекомуникационом мрежом, водом, пољопривредним земљиштем, енергетским ресурсима, струјом држава, а самим тим, грађани, не могу да управљају слободно својом судбином. Шта ће спречити страну компанију да сутра подигне цене струје и енергената, или да уведе рестрикције воде зато што исту извози и продаје негде где је скупља? Ништа. Нити ће грађани моћи да се жале јер ресурси више нису њихово власништво - држава их је продала.
Препоруке:
16
0
35
понедељак, 07 јул 2014 16:10
гаврило
Аљек је схватио какав смо ми народ као и Мило у ЦГ!Е када смо такви може са нама да ради што хоће! и ради!Зато не осипајте на Аљека паљбу он лаже,обмањује,вара али само зато јер му ми то дозвољавамо!Нас једноставно нема!Тражили смо - гледајмо како Муса дере јарца!А њему је лијепо :путује и на истојк и на запад све нашим парама и продаје шаргарепе!То је цијела прича о Аљеку и о нама!А ми полуђесмо због његових лажи од среће као биће нам боље...:)))Ми смо народ који није достојан поштовања!
Препоруке:
16
0
36
понедељак, 07 јул 2014 16:32
Висарион
Али људи моји.Све је то у реду.Не умеју, не могу, неће, ОК,али шта предлажете.Како да се спасемо.
Зар одиста не схватате.Наш проблем није у идентификовању стања , нити виновника.Наш проблем је шта даље.Како из ових канџи.И да ли су само они ти који су у канџама.Или сви ми?Чијим?Из тих канџи се морамо исчупати али како.Из овога што говорите ништа не произилази само констатујемо.Или да дигнемо руке.Нек нас поједу кад немамо ниједну идеју или алтернативу.Иззлаз, народе, излаз нам фали.
Препоруке:
15
0
37
понедељак, 07 јул 2014 17:36
@veca vestica
"Vuciceva vlada nema strucnjake za bilo koje poslove ..."A da cujem cija vlada ima strucnjake.
Ajde pokloni se i pocni!Izgarma od nestrpljenja da mi neko konascno otvori oci.
Препоруке:
8
1
38
понедељак, 07 јул 2014 17:52
фристајло
Висарион
ОК,али шта предлажете.Како да се спасемо.
...само да се одлучимо- ко су они, а ко ми...
Наш проблем није у идентификовању стања , нити виновника.
Наш проблем је баш и јесте у томе- што нисмо у стању да идентификујемо виновнике- кривце; сходно томе се и понашамо, свако у складу са својом пројекцијом -ко је крив.
И сами присуствујете овде какофонији, типично српској! о томе како и шта треба урадити, и одмах би било боље.
Ви тражите универзални одговор- а он не постоји.
Постоји стање, које нисмо способни да јасно дефинишемо као такво; постоје кривци (странци, домаћи издајници, неспособни, корумпирани, четници, партизани, комунисти, антикомунисти....) и постоји жртва- а то смо сви ми, и око тога је једино постигнут консензус.
Плашим се да ће се то бесплодно лутање кроз идеје наставити, док неко не каже- доста.
Није за Србе демократија, не разумеју је.
Препоруке:
9
0
39
понедељак, 07 јул 2014 18:40
Висарион Фриштајлу исто тако обезнађен
Мој драги господине,зашто онда губимо време.Зар немамо друга посла?Знате ли колико земље остаје непоорано, колика пландишта без стоке.Знате ли да би Швеђани овде били независни и да би начинили рај од пољопривреде.Тај Суботић већ у два наврата лелече над упропашћеном државом.Ради човек свој коменаторски посао.Ми као овце за њим блејимо, нема нам спаса.
Ајде да ово што долази кад наиђу поплаве негде на имањима запослимо.Ајде да их финасирамо упола од онога што дајемо кад странац запосли нашег радника.Ајде да укинемо пљачку државне имовине.Сваки дан по тројица из политичке касте оде у затвор зато што су мазнули милоне, не динара евра.
Па дајте да неку власт натерамо да нешто ради.Коме се они удварају кад нас лагаријама уљуљкују.Шта ће бити кад сутра нема плата за све.Нема пензија.Милошевића смо каштоговали кад су му ударили санкције, терали у затвор наше кад су нам новинаре побили.Они нису криви, наши наравно.
Морамео негде да кренемо.Морамо нешто да урадимо.А главно,у ЕУ никако
Препоруке:
9
0
40
понедељак, 07 јул 2014 19:17
фристајло
Висарион
Мој драги господине,зашто онда губимо време.
Срби воле тако.
Знате ли колико земље остаје непоорано
Одмарамо земљу, а и јефтиније је.
Ајде...
Сагласан.
Но, за то нам треба ново "преумљење".
Коме се они удварају кад нас лагаријама уљуљкују.
Својим господарима се удварају, а нама су они господари, које смо изабрали. Сећате се...
*
Бојим се, пријатељу, да су нам перспективе фашизам, или комунизам. Јер, само једно или друго може да ово пропадање, које је "демократија" произвела- заустави.
Има и оно треће- али, о томе нећу овде, јер није овај народ зрео за такву идеологију.
И не мислим на трећу Србију, то је исто као и ово "друго", само се фолира...
Поздрав Вама, и не клоните духом.
Извући ћемо се, као и увек, и опет забрљати, као и увек; циклично кретање Срба кроз историју је неминовност, изгледа...
Препоруке:
8
0
41
понедељак, 07 јул 2014 19:24
obeznadjenom i obeznanjenom Visarionu.
Dragi gospodine,mnogi ovde ne gube vreme.Skupljaju poene (ili bar to misle ) ,protiv politickih protivnika,do beskonacnosti su u stanju da kuckaju kako ne valjaju ovi i oni,ali samo njihovi valjaju.Al nece da kazu koji su to njihovi,jer bi se tako otkrili.Tako da je sve ovo kakofonija,kao sto kaze FRISTAJLO..Nekolicina nas promisljamo ,ali smo u manjini.
Препоруке:
7
0
42
понедељак, 07 јул 2014 20:44
Dr Jela Bisic
Za "obeznadjenom i..":Budite ponosni,gospodine.Oni koji promisljaju su uvek u manjini.Komentar u globalu:posteno receno,nisu za bankrot i propast krivi ovi na vlasti.Oni su krivi za izdaju,a za bankrot nisu,nisu ni oni pre njih,ni oni svi posle 5.oktobra,nije ni Milosevic,ni svi oni sa njim devedesetih,ni oni osamdesetih,posle smrti JBT.Propast i bankrot nastali su jos za Prve petoletke,ako se jos iko sem baba,kao sto sam ja,seca sta je to bilo.Napravili ljudi plan,petogodisnji-i od njega nije ispalo nista.Izgovor je bio(i mnogi su u to verovali)da je tako zato sto smo napustili Ruse(SSSR,da budem precizna)i prestali da im visimo o vratu(kao da smo orden,sto rece Gorki)i baratamo po dzepu.Ali nije bilo tako,samo sto je malo bilo onih koji su to znali(a i niko ih nije slusao).Da je tako moralo biti,i da bi bilo i da nije bilo 48.Mozda bi bilo i vise.Jer smo se mi posle 48.prebacili na Zapad,na njihovu kasu.Koja je bolja,naravno,samo ako je izdasna.A nije bas ni da nije bila,makar na...
Препоруке:
3
0
43
понедељак, 07 јул 2014 20:46
Dr Jela Bisic
...samom pocetku.U pocetku niko nije verovao da je u pitanju katastrofalna greska,da sistem(koji je tako genijalno,naucno zasnovano,zamislio i opisao drug Marks sa Engelsom,pa drug Lenjin,i Staljin)nikako ne moze da funkcionise.Svi su bili krivi:i IB,i kulaci,i saboteri,i nesvesna radnicka klasa,i..Nikad kraja krivcima,samo niko nije hteo ni smeo da vidi,da jedna stvar samo nije uzeta u obzir:priroda coveka.Prica o tome da ce Novog Coveka za cas,za par meseci,samo ako se ima prilika,da stvori Novo Drustvo.Da ce on,svestan i zadovojan da se zrtvuje za svoje bolje sutra.Sve to jednostavno nije islo.I tada smo bankrotirali.Uz pomoc Zapada zavaravali smo se,samo da bi dublje upali u glib.I evo sada,posle vise od pola veka-konacno smo,valjda,saznali istinu,konacno ce nam je valjda neko reci(usuditi se da nam kaze)i konacno cemo i mi sami izvuci glavu iz peska,jer vise ne mozemo-moramo da udahnemo vazduh.Para nema.Jedina stvar koja moze da nas izvuce iz ove rupe je kapital-sto smo...
Препоруке:
4
0
44
понедељак, 07 јул 2014 21:47
Sten
@mare @jela bisic
Grci ne imadose ni Staljina, ni Tita, ni drzavne, a bogami ni drustvene svojine, a ni neuspesnih reformi i naravno, kapitalizam i privatno vlasnistvo su bili tu. Na kraju nisu postali Amerika, a nisu ni Nemacka, niti Holandija ili Velika Britanija. Da li su vise nego mi, izuzimajuci 254 milijarde duga, naravno? Siguran sam da ste svesni da je mnogo veci broj neuspesnih nego uspesnih kapitalistickih zemalja u svetu. Sta vise, ocigledno je da se broj uspesnih kapitalistickih zemalja moze nabrojati na prste jedne ruke. Sve one, bez izuzetka su bile velike kolonijalne sile, mada sve kolonijalne sile nisu uspesne.
Da li bi Srbija postala uspesna kao Nemacka kada bi se sve privatizovalo?
Da zakljucim, slozen problem se ne moze objasniti na jednostavan nacin ili ako hocete, sve je mnogo slozenije nego sto se cini na prvi pogled.
Препоруке:
9
0
45
понедељак, 07 јул 2014 22:14
Zo
Srbija čeka novog Apisa.
Препоруке:
4
0
46
понедељак, 07 јул 2014 22:20
Dr Jela Bisic
...imali to smo izgubili,pa smose jos i (pre)zaduzili,a onda zasluznim drugovima tajkunima ispoklanjali koske koje su ostale."Nije sto se kockao-nego sto se vadio."Lakse bi bilo da smo samo bankrotirali,upropastili kapital koji smo nacionalizovali,nego smo se,(u pokusaju da jos jednm probamo,i da ispravimo ono sto smo naivno mislili da je greska)(pre)zaduzili,pa sad grcamo.Jedini spas pred nama je
stvaranje novog kapitala.A to nije lako.Treba poceti od vrlo malog-toliko sada imamo.Treba sirotovati i tesko raditi,i to svi.I polako skupljati kapital,pa ga pametno ulagati,i na svakom obrtu uvecavati.U dobrim usovima i pod srecnim okolnostima,u okruzenju koje se ne sastoji od dobrih i jakih ekonomija-to traje oko 100-150g.Znate li kada je bilo pre 150g.?Kad je bio rodjen moj deda.Mozda cemo posle tog vremena stvoriti u nasem drustvu kapital,dovojan da pocnemo da se malo razvijamo,ali kako stvari stoje-velika je verovatnoca da cemo nestati pre nego se oporavimo.Ipak vredi pkusti-nema...
Препоруке:
3
0
47
понедељак, 07 јул 2014 22:23
Dr Jela Bisic
...nam druge.Svako,svaki pojedinac,i udruzeni.Uz Bozju pomoc.Pa sta bude.
Препоруке:
1
1
48
понедељак, 07 јул 2014 22:26
Турас
Све Суботићеве анализе само су потврда наших сумњи а оне извор скорих доживљаја .Док се резиме своди , да све остаје гола борба за власт а статути странака су шкрабане баханалије за лаковерне којих је све мање а све више резигнираних , апатичних који немају више куд .Они који су некуда могли отишли су одавно .Да ли осим куцкања можемо нешто да урадимо за бољитак Србије .Не за СНС, ДС, ДСС, СРС и осталих који осим себе не виде даље од носа .Чисто сумњам полазећи од себе . После Украјине знаће се шта нас чека .Верујем у нова страдања .
Препоруке:
5
0
49
понедељак, 07 јул 2014 22:31
Висарион Фристајлу и колеги испод њега
Па оримо екран кад ништа друго не знамо.Изненедио ме је онај испод вас који се потписао мојом духовном карактеризацијом:Он је много приземније схватио целу нашу расправу.Издељени на партије, свако овде тражи начин како да његиови буду у праву и евентуално победе.Њих не занима свет идеја , нити апстрактних могућности.Они, не мисле, они вребају прилику да буду уз лиз, уз длаку партије за коју су се определили с надом да ће кад она дође и они добити неку премију.Невоља је што чак смо и на ЛОТОУ покрали срећу овог народа.Нико не зна ко је добио који згодитак,бројеве чак много, они који их штелују, и не мењају.Понавља се по неки на једној и другој машини,а онда и из извлачења до извлачења.Тако и луд види да је нада узалудна и да они који најмасовније тај ЛОТО уплаћују , никад ништа не добијају.Премије иду у забите крајеве на фиктивне адресе.А кад се ту ради шта ко хоће у држави је природно да буде све неприродно
Препоруке:
7
0
50
понедељак, 07 јул 2014 23:23
маре.
@Sten
Сам си на неки начин признао да је Грчка сама крива због својих економских проблема јер им је државна потрошња била огромна. Класични либерализам се залаже за минималну државу,и класична либерализам је и против задуживања,а неминовно је ако имаш гломазну државу да ћеш да се задужујеш како не би банкротирао. И данас Грчка стоји барем три пута боље од Србије,молим лепо. Земље као што су Холаднија,В.Британија су итекако капиталистичке земље. Поента је да држава створи оквир за просперитет и да привредници у тржишној уткамици покушају да ураде нешто,ако ураде нешто(обогате се) запослиће и људе јер ће им требати. Шта мислите како настају радна места? Не сигурно са државним интервенцијама. Камо среће да Србија има барем 20 екстремно богатих људи,не би нам незапосленост била 25%. Приватни сектор би требао да запосли армију незапослених, не држава.
Препоруке:
2
3
51
понедељак, 07 јул 2014 23:34
маре.
@Sten
Одоговори ми зашто упоређујеш Грчку са Великом Британијом :) Упореди Грчку са Србијом или Македонијом и видећеш огромну разлику. Зашто не упоређујеш северну и јужну Кореју :) Зашто не упоређујеш Чиле са Кубом или Венецуелом,која има нафту али нема тоалет папира, јер су другови комунисти неспособни да воде економију. Да Венецуела не да Куби годишње 5 милијарди долара умрли би од глади код друга Кастра. Зашто не говориш о 2 милиона Кубанаца само на Флориди ??? Тешко је бранити самоуправљање које је скоро свуда пропало у свету. Ево два примера : СССР,Југославија...
Препоруке:
3
6
52
уторак, 08 јул 2014 01:49
UAE
Posto jedino vi smete da pisete o tome evo dva linka da se vidi ko gradi Beograd na vodi.
Alabar (emaar properties) je gradio "Beograd na vodi" i u Pakistanu pa ostao duzan - http://www.arabianbusiness.com/-emaar-owes-15m-say-pakistani-investors-498686.html#.U7s-N5SSxN6
Firma koja gradi Beograd na vodi ima 0 (nula) zaposlenih i osnovni kapital od 410 000 dolara - http://www.bloomberg.com/news/2014-03-12/serbia-s-vucic-promises-u-a-e-s-billions-in-election-bid.html
Препоруке:
5
3
53
уторак, 08 јул 2014 06:30
Ilja
@Mare
Kako stoje stvari sa državnim upravljanjem u Kini?
Препоруке:
5
0
54
уторак, 08 јул 2014 12:34
маре.
илија
Па капитализам Кину извлачи из беде.
Препоруке:
2
4
55
уторак, 08 јул 2014 15:31
veca vestica
Za@ Strucnjaci su u zapecku,tek toliko da ubuduce znas.Nece niko ko ima neko znanje da se uplice u lopovsko kolo.Imas 50 "analiticara i strucnjaka". koji se sele sa TV na TV,i palamude sta treba i kako treba.Sve to sluzi da se odrzi stanje zombiranosti gradjana.
Препоруке:
3
0
56
уторак, 08 јул 2014 16:24
Sten
@mare
Сам си на неки начин признао да је Грчка сама крива због својих економских проблема јер им је државна потрошња била огромна.
Ja nigde nisam spomenuo drzavnu potrosnju u Grckoj nit sam adresirao krivca za grcke probleme. Naveo sam samo primer
neuspesnog kapitalizma da bih pokazao da kapitalizam sam po sebi nije formula uspeha.
Класични либерализам се залаже за минималну државу,и класична либерализам је и против задуживања
Libelarizam podrazumeva trziste slobodne konkurencije, a mi smo svedoci da svetom vladaju monopolska trzista.
И данас Грчка стоји барем три пута боље од Србије,молим лепо.
Mislite da u Srbiji ne bi bilo bolje da ima na raspolaganju jos 200 milijardi dolara za potrosnju?
Земље као што су Холаднија,В.Британија су итекако капиталистичке земље.
Ko je rekao da nisu?
Поента је да држава створи оквир за просперитет
Da, samo sto niko nezna sta je taj okvir.
Препоруке:
4
1
57
уторак, 08 јул 2014 19:02
маре.
sten
Државни оквир је на пример владваина закона,смањење пореза за привредника на зарађених на пример 20,000 евра. Ако си ти Мајкл из Чикага и хоћеш да уложиш у Србију,дођеш и крене да те рекетира неки домаћи кримос а судови не функционишу??? То је овкир. Укидање суввенција у економији јер су екстремно штетне јер фаворизују једног појединца науштрб други учесника на тржишту.
Препоруке:
5
3
58
уторак, 08 јул 2014 19:16
Sten
@маре.
Sve sto ste nabrojali postojalo je u Grckoj.
Препоруке:
1
0
59
уторак, 08 јул 2014 23:05
маре.
sten
Грци су претеривали са државном потрошњом,код њих је било нормлано да свако прими 14у плату и сл.Али,увек је лакше да окривиш ЕУ и мрску Америку,зар не...јер увек је неко други крив.
Скупе, сјајне, нападне, претеране и бесне - иза којих не стоји ништа. Празно, нула, зелч, ништица.
Од бољег у Србији за две године ове власти видело се само проширење и уређење зграде Главног одбора СНС у Београду у Булевару ВОјводе Мишића и запослење неколико десетина хиљада њихових чланова у администрацији.
Текст је супер !!!!
Не знам шта треба да се деси па да народ изађе на улице и сруши издајничку власт.
Тако смо гласали.
До душе- другачије нисмо ни могли, јер су сви у суштини- исти.
Управо због тога сам и заговарао бојкот.
Ко и даље мисли да то не би дало резултата- нека проучи мало боље изборни закон.
И нека мисли.
И ако од тога боли глава.
narod je za to glasao zar ne?
Само је питање времена када ће Вучић, парафразирајући Месића, рећи: "Ја сам свој посао завршио..."
Пусти ту мантру, то је тврдио и онај економиста... Живковић,поставља се питање , од чега би куповао купац најјефтиније кад је изгубио радно место због отвореног тржишта, купац нема апсолутно потенцијал да купује јер је социјални случај, не ради се тако привредна реформа, али... неком другом приликом више.
- ти си само још један испрани мозак који је попио либерал-капиталистичку мантру о апсолутној предности и успешности приватног власништва над државним. Само пази, они ту мантру продају транзиционим бедницима и будалама. За себе чувају нека друга правила.
Код нас се на директорска места доводе партијски послушници који немају довољно умећа да воде компаније и зато оне пропадају и доносе губитке.
Додао бих да се неке ствари не могу продати чак ни да доносе губитке:
Продајом Телекома ми губимо информациони суверенитет. Не смемо дозволити да телекомуникације буду ван руку државе у потпуности.
Продајом ЕПС-а ставићемо се на милост и немилост приватног власника. Шта ће њега спречити да подигне цену струје за 100% и да каже да ко има да плати, имаће струју, а ко нема, сећи ће му. Коме ће се жалити сиромашан народ? Штрајковима и протестима не може да присили приватног власника да снизи цене и прилагоди их платној моћи становништва, али може државу, своју државу у којој, макар у теорији, има суверенитет.
Исто важи за водотокове, пољопривредно земљиште и остале ресурсе.
Ако су ти привредни субјекти партијски плен илузија над илузијама је очекивати да ће се једном појавити поштени и стручни људи да воде те субјекте :) Погледај ко води Железнице Србије,ловек једва завршио основну школу :)) Е то је реалност државног власнишптва,то ко не види има велики проблем у перцепцији.
У томе је ствар. Не треба да буду партијски плен.
Ако је руководство неспособно, треба променити руководство, а не продати предузеће. Нарочито не оне структуре које управљају националним ресурсима.
Ali da li je zaista bitno da ministar bude stručnjak? Ludvig fon Mizes, što se mene tiče najveći ekonomista svih vremena, je negde pisao da je "od svih vlada najopasnija ona koju čine eksperti". I on je imao u vidu eksperte koji misle da država može da upravlja privredom na način na koji se upravlja preduzećem. To je potpuno pogrešan pristup. Ekonomija nikada ne uspeva kao ustrojen sistem sa ciljem i namerom. Ekonomija uspeva samo kada pojedinci u okvirima slobodnog društva traže ostvarenje svojih ličnih ciljeva. Zapadne ekonomije se nisu razvile zato što su njima upravljali ekpserti. Naprotiv, razvile su se u 19. veku zato što je tamo bilo uspostavljeno slobodno društvo. Eksperti su došli posle, uglavnom u drugoj polovini 20. veka, kada je već bilo kasno da se sve upropasti, a i nikada nisu preuzeli ulogu koja im se namenjuje u zemljama bivšeg komunizma.
- пропашће Теленор, пропашће Норвешка. Маре, реагуј!
Бесмислено је да се лекар налази на челу Министарства економије, на пример, или да програмер управља здравством јер не разумеју потребе и проблеме тих области. Неко ће рећи да дипломе нису мерило знања, и ја се слажем, али ако неко нема диплому, треба да има бар радно искуство.
Продаја неких државних предузећа није опасна.
Продаја стратешки важних предузећа угрожава државу јер без контроле над телекомуникационом мрежом, водом, пољопривредним земљиштем, енергетским ресурсима, струјом држава, а самим тим, грађани, не могу да управљају слободно својом судбином. Шта ће спречити страну компанију да сутра подигне цене струје и енергената, или да уведе рестрикције воде зато што исту извози и продаје негде где је скупља? Ништа. Нити ће грађани моћи да се жале јер ресурси више нису њихово власништво - држава их је продала.
Зар одиста не схватате.Наш проблем није у идентификовању стања , нити виновника.Наш проблем је шта даље.Како из ових канџи.И да ли су само они ти који су у канџама.Или сви ми?Чијим?Из тих канџи се морамо исчупати али како.Из овога што говорите ништа не произилази само констатујемо.Или да дигнемо руке.Нек нас поједу кад немамо ниједну идеју или алтернативу.Иззлаз, народе, излаз нам фали.
Ajde pokloni se i pocni!Izgarma od nestrpljenja da mi neko konascno otvori oci.
...само да се одлучимо- ко су они, а ко ми...
Наш проблем је баш и јесте у томе- што нисмо у стању да идентификујемо виновнике- кривце; сходно томе се и понашамо, свако у складу са својом пројекцијом -ко је крив.
И сами присуствујете овде какофонији, типично српској! о томе како и шта треба урадити, и одмах би било боље.
Ви тражите универзални одговор- а он не постоји.
Постоји стање, које нисмо способни да јасно дефинишемо као такво; постоје кривци (странци, домаћи издајници, неспособни, корумпирани, четници, партизани, комунисти, антикомунисти....) и постоји жртва- а то смо сви ми, и око тога је једино постигнут консензус.
Плашим се да ће се то бесплодно лутање кроз идеје наставити, док неко не каже- доста.
Није за Србе демократија, не разумеју је.
Ајде да ово што долази кад наиђу поплаве негде на имањима запослимо.Ајде да их финасирамо упола од онога што дајемо кад странац запосли нашег радника.Ајде да укинемо пљачку државне имовине.Сваки дан по тројица из политичке касте оде у затвор зато што су мазнули милоне, не динара евра.
Па дајте да неку власт натерамо да нешто ради.Коме се они удварају кад нас лагаријама уљуљкују.Шта ће бити кад сутра нема плата за све.Нема пензија.Милошевића смо каштоговали кад су му ударили санкције, терали у затвор наше кад су нам новинаре побили.Они нису криви, наши наравно.
Морамео негде да кренемо.Морамо нешто да урадимо.А главно,у ЕУ никако
Срби воле тако.
Одмарамо земљу, а и јефтиније је.
Сагласан.
Но, за то нам треба ново "преумљење".
Својим господарима се удварају, а нама су они господари, које смо изабрали. Сећате се...
*
Бојим се, пријатељу, да су нам перспективе фашизам, или комунизам. Јер, само једно или друго може да ово пропадање, које је "демократија" произвела- заустави.
Има и оно треће- али, о томе нећу овде, јер није овај народ зрео за такву идеологију.
И не мислим на трећу Србију, то је исто као и ово "друго", само се фолира...
Поздрав Вама, и не клоните духом.
Извући ћемо се, као и увек, и опет забрљати, као и увек; циклично кретање Срба кроз историју је неминовност, изгледа...
Grci ne imadose ni Staljina, ni Tita, ni drzavne, a bogami ni drustvene svojine, a ni neuspesnih reformi i naravno, kapitalizam i privatno vlasnistvo su bili tu. Na kraju nisu postali Amerika, a nisu ni Nemacka, niti Holandija ili Velika Britanija. Da li su vise nego mi, izuzimajuci 254 milijarde duga, naravno? Siguran sam da ste svesni da je mnogo veci broj neuspesnih nego uspesnih kapitalistickih zemalja u svetu. Sta vise, ocigledno je da se broj uspesnih kapitalistickih zemalja moze nabrojati na prste jedne ruke. Sve one, bez izuzetka su bile velike kolonijalne sile, mada sve kolonijalne sile nisu uspesne.
Da li bi Srbija postala uspesna kao Nemacka kada bi se sve privatizovalo?
Da zakljucim, slozen problem se ne moze objasniti na jednostavan nacin ili ako hocete, sve je mnogo slozenije nego sto se cini na prvi pogled.
stvaranje novog kapitala.A to nije lako.Treba poceti od vrlo malog-toliko sada imamo.Treba sirotovati i tesko raditi,i to svi.I polako skupljati kapital,pa ga pametno ulagati,i na svakom obrtu uvecavati.U dobrim usovima i pod srecnim okolnostima,u okruzenju koje se ne sastoji od dobrih i jakih ekonomija-to traje oko 100-150g.Znate li kada je bilo pre 150g.?Kad je bio rodjen moj deda.Mozda cemo posle tog vremena stvoriti u nasem drustvu kapital,dovojan da pocnemo da se malo razvijamo,ali kako stvari stoje-velika je verovatnoca da cemo nestati pre nego se oporavimo.Ipak vredi pkusti-nema...
Сам си на неки начин признао да је Грчка сама крива због својих економских проблема јер им је државна потрошња била огромна. Класични либерализам се залаже за минималну државу,и класична либерализам је и против задуживања,а неминовно је ако имаш гломазну државу да ћеш да се задужујеш како не би банкротирао. И данас Грчка стоји барем три пута боље од Србије,молим лепо. Земље као што су Холаднија,В.Британија су итекако капиталистичке земље. Поента је да држава створи оквир за просперитет и да привредници у тржишној уткамици покушају да ураде нешто,ако ураде нешто(обогате се) запослиће и људе јер ће им требати. Шта мислите како настају радна места? Не сигурно са државним интервенцијама. Камо среће да Србија има барем 20 екстремно богатих људи,не би нам незапосленост била 25%. Приватни сектор би требао да запосли армију незапослених, не држава.
Одоговори ми зашто упоређујеш Грчку са Великом Британијом :) Упореди Грчку са Србијом или Македонијом и видећеш огромну разлику. Зашто не упоређујеш северну и јужну Кореју :) Зашто не упоређујеш Чиле са Кубом или Венецуелом,која има нафту али нема тоалет папира, јер су другови комунисти неспособни да воде економију. Да Венецуела не да Куби годишње 5 милијарди долара умрли би од глади код друга Кастра. Зашто не говориш о 2 милиона Кубанаца само на Флориди ??? Тешко је бранити самоуправљање које је скоро свуда пропало у свету. Ево два примера : СССР,Југославија...
Alabar (emaar properties) je gradio "Beograd na vodi" i u Pakistanu pa ostao duzan - http://www.arabianbusiness.com/-emaar-owes-15m-say-pakistani-investors-498686.html#.U7s-N5SSxN6
Firma koja gradi Beograd na vodi ima 0 (nula) zaposlenih i osnovni kapital od 410 000 dolara - http://www.bloomberg.com/news/2014-03-12/serbia-s-vucic-promises-u-a-e-s-billions-in-election-bid.html
Kako stoje stvari sa državnim upravljanjem u Kini?
Па капитализам Кину извлачи из беде.
Ja nigde nisam spomenuo drzavnu potrosnju u Grckoj nit sam adresirao krivca za grcke probleme. Naveo sam samo primer
neuspesnog kapitalizma da bih pokazao da kapitalizam sam po sebi nije formula uspeha.
Libelarizam podrazumeva trziste slobodne konkurencije, a mi smo svedoci da svetom vladaju monopolska trzista.
Mislite da u Srbiji ne bi bilo bolje da ima na raspolaganju jos 200 milijardi dolara za potrosnju?
Ko je rekao da nisu?
Da, samo sto niko nezna sta je taj okvir.
Државни оквир је на пример владваина закона,смањење пореза за привредника на зарађених на пример 20,000 евра. Ако си ти Мајкл из Чикага и хоћеш да уложиш у Србију,дођеш и крене да те рекетира неки домаћи кримос а судови не функционишу??? То је овкир. Укидање суввенција у економији јер су екстремно штетне јер фаворизују једног појединца науштрб други учесника на тржишту.
Sve sto ste nabrojali postojalo je u Grckoj.
Грци су претеривали са државном потрошњом,код њих је било нормлано да свако прими 14у плату и сл.Али,увек је лакше да окривиш ЕУ и мрску Америку,зар не...јер увек је неко други крив.